LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jištění zdržuje.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12660
2.Jungling 11622
3.Volf 11605
Bouldry:
1.Stráník 11778
2.Stráník 11025
3.Skála 10825
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Skopec 7070
3.Nikita 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4787 lezců
795720 cest
Nové přelezy:
Kralupskej 7C
Crosta P&# 7c
Lame Chuch 8a+
Ermitáž 9
Espacio Ti 8c
Umělá Žena 10-
Wolkom 7C+
Fixaret 7C+/8A
Revuelta E 7b+
Animaculos 7b

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Thajsko není jenom Krabi

smallČlánek, který začínáte teď číst není pln objevných informací, neodhaluje ani mega oblast se spoustou cest, nejedná se o žádná 9b a podobné přelezy a nakonec nejsou v něm ani dech beroucí lezecké fotografie borců, kteří visí za prostředníček v jednoprdě.

Následující článek je pouze příběh popisující objevení jedné malé, zapadlé oblasti v severním Thajsku.

01

obr. 1, Sweet lip, 6c+ leze Kub

photo by© Hanybany


Pokud jste dočetli až sem, tak jsem Vás evidentně neodradila a přejdu tedy rovnou k věci. Já a můj přítel Kuba jsme měli to štěstí, že jsme ještě před Vánoci mohli odjet na tři měsíce do jihovýchodní Asie. Cílem bylo cestování a poznávání možností lezení v těchto odlehlých končinách. Ze všech objevů a poznatků jsem se rozhodla popsat lezení v Thajsku.

02

Obr. 2, Phasak River Wall

photo by© Hanybany


Lezení v Krabi, potažmo tedy na Tonsai není dávno tabu a pořád je to ohromné místo, spousta skal, spousta výzev, slackline, bary, koktejly, marihuana (pst!) a tanec až do svítání, ale pro ty co přece jen hledají něco trochu jiného by mohla následující oblast, která leží asi 150 km severo-východně od Bangkoku, být to pravé.

03

Obr. 3, To exist is to resist, 7a, leze Kub

photo by© HanybanyOblast se nazývá Nam Pha Pa Yai camp. Zapamatovat si název není vůbec hračka a tak velkou výhodou je podrobný popis cesty a vstřícnost majitelů, které lze kontaktovat na webu campu Nam Pha Pa Yai camp.

04

Obr. 4, Ubytování, stany v sala

photo by© Hanybany


Kemp má být oficiálně otevřen až příští rok, tudíž je jistá absence značení. Ale nebojte se, místní vesničané zmobilizují všechny své síly, aby vás do kempu dostali. Jak říká majitelka Joy, když ve vesnici vidí falang, což je thajsky běloch (resp. cizinec) je všem nad slunce jasné, kam máte namířeno. Přece jen je dobrý nápad o svém příjezdu informovat majitele emailem, který naleznete na webu zmíněném výše.
Kemp uprostřed džungle před pěti lety založil Francouz Ben se svojí ženou Joy, která pochází z Bangkoku. Kromě lezecké základny slouží kemp také k výuce dětí v oblasti zemědělství, chovu koz a třeba i pečení chleba.

05

Obr. 5, Stanové městečko a domek na stromě

photo by© Hanybany


Poté co jsme dorazili do kempu, byli jsme ubytováni ve stanu, který stojí v sala, což je dřevěný přístřešek, chránící stan před nepřízní počasí a také zvířátky, kterými se džungle jenom hemží. Takže jsme se upsali na šestidenní pobyt v džungli, s elektřinou jen na pár hodin denně, odtrženi od civilizace, ale spokojeni, že skála je od stanu pouze 5 minut. Pokud máte chuť je možné bydlet i v domečku na stromě a nebo si v kempu můžete najít místo pro vlastní stan.
Ještě večer studujeme topo, vyvěšené na nástěnce. Průvodce oblasti neexistuje, v podstatě se jedná o dvě hlavní stěny, které jsou v okolí kempu. Topo obou oblastí i s popisem cest je k dispozici v kempu a taktéž na webu. Cesty jsou v rozsahu od 5b-8b a taky 8 s otazníkem, což je zatím nepřelezený projekt. Leze se po kvalitním vápně, kapsách, dírách a zábavných krapasech. Délka cest je max. 35 m a šedesátka lano stačí, což bylo osobně vyzkoušeno. Počet expresek je kolem 15. Když něco z vybavení odmítáte při cestě do Thajska balit do batohu, tak můžete využít půjčovnu matroše přímo v kempu.

06

Obr. 6, Přístup k sektoru Phasak River Wall

photo by© KubPrvní den jsme vyrazili do oblasti za řekou nesoucí název Phasak River Wall. K tomu, abyste se dostali ke skále potřebujete kladku, kterou si vyzvednete v kempu. Majitelé mysleli také na zábavu a tak se přes řeku pěkně svezete na kladce, až doslova pod skálu. Leze se na skále, která je podél řeky, stromy ji stíní nejprve v levé části a v průběhu dne stín postupuje i doprava. Skalní stěna má na délku asi 200 metrů a místy až 50m na výšku, je zde zatím navrtáno 24 cest. Variabilita pohybů je velká. Výskyt varanů a gekonů je hojný.

07

Obr. 7, Sweet lip, vypečené 6c+ leze Kub

photo by© Hanybany


08

Obr. 8, Bat Cave Wall

photo by© Hanybany


Další den jsme vyrazili do druhé oblasti nesoucí název Bat Cave Wall. Jak název napovídá jedná se velkou jeskyni, ve které jsou navrtány cesty a dříve v ní sídlili netpoýři. Netopýři jsou pryč. Nýty zůstaly. Na vlastní kůži jsme cesty uvnitř jeskyně nezkoušeli, ale vyzvěděli jsme, že chyty jsou trochu  mazlavé, nejspíš způsobeno konstantním vlhkem a prachem. Leze se vpravo a vlevo od vstupu do jeskyně. Linie jsou dlouhé a pěkné. V jednom 6b+ je téměř jisté, že v kapse na pravou ruku uvidíte kromě chytu, také hnízdo stromových (neškodných) hadů. Jsou zelení a výhružně kmitají jazýčkem.  Výskyt hadů dokazují hadí  kůže v okolí jeskyně. Venkovní cesty jsou místy zaprášené a skála je v horní části trochu drolivá. Je zde navrtáno 16 cest a nejtěžší prásk je hodnocen 7b+/7c.

09

Obr. 9, You are a legend, 6c, leze Kub

photo by© HanybanyOblíbenější oblastí tedy zůstává Phasak River Wall a tam se také následující dny realizujeme. Abychom měli opravdovou motivaci přijet sem i příště, ukazuje nám William (Benův kamarád) na fotkách oblast, která je od kempu vzdálená asi 20 minut jízdy autem. Jedná se o tři skalní oblouky s ohromným potenciálem. Opět kvalitní vápno, pohádkově vypadající linie. Oblast je zatím „tajná“ a kluci zde tráví většinu času vrtáním, aby ke stávajícím 11 cestám brzy přibyly i další a oblast mohla být odtajněna.

10

Obr. 10, Papaya salad, sticky rice a sušené maso aneb nejen lezením je horolezec živ

photo by© HanybanyNa závěr ještě dodám, že Joy je báječná kuchařka a tak jsme s chutí využili nabídky tří jídel denně a ke štěstí nám večer stačilo vylovit z chladícího boxu plechovku thajského piva Leo. Zablbnout na lajně a večer si zahrát Monopoly a nebo probrat co den přinesl s ostatními návštěvníky. Čas v kempu plyne pomalu a z tohoto místa uprostřed ničeho jsme odjížděli jen neradi. Zato s přesvědčením, že tu nejsme napsoledy.

Doporučené cesty:

Phasak River Wall

1. Local Solution for Global Confusion 6b
(parádní oblinový boj, který může dát při místních teplotách zabrat)
2. The most... of the world 6b+
(už trošku ojeté)
3. Sweet Lip 6c+
(být kreativní je v této cestě zapotřebí – nádherné lezení)
4. Siam Paradise 7a
(užasné vyrovnané 35 metrů dlouhé lezení)
5. Zenzile 7c
(nádherné bouldrové lezení)

Bat cave wall

1. Politik kills 6b (pozor na hady :-)
2. Surfer rosa 7a (exceletní linie)


11

Obr. 11, Bacha na občasného návštěvníka kempu

photo by© Kub


Upozornění:
Není od věci být trochu více ve střehu, co se týče fauny. Přecejen nelezete někde za humny. Kvalitní repelent do tropů je určitě dobrý základ. Není se čeho obávat, ale například zkontrolovat boty a maglajzáky, jestli do nich přes noc nevlezl škorpión. Trochu pod skálou zadupat, abyste nepřišlápli hada a konečně se mít na pozoru před stonožkou, která je jediná nebezpečná. Může být velká 20-30cm a jedovaté jsou dva červené ostny na konci jejího těla.
Hanybany@KubZdroj:
Zde najdete informace

Hanybany@Kub   [úpravy] 16:19 09.03.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pěknej článek08:40:57 11.03.2013
Já si říkala, kam že jste se to poděli a vy si takhle výletničíte po Thajsku :). Pěknej článek.
andinistkaodpovědět 

 Přelanění10:44:36 11.03.2013
Pěknej článek, koukal jsem na jejich stránky a doprava z Bankogu až tam není až tak jednoduchá, ale asi to tam bude pěkný. Super přelanění do skal.
Steveodpovědět 
 Re: Přelanění12:48:20 11.03.2013
Cesta z BKK není zas tak zlá, stačí dojet vlakem do Kaeng Khoi (třetí třídou je to za pakatel) a pak se po mailu domluvit s majiteli kempu a oni tě vyzvednou přímo na nádraží.
Hanybanyodpovědět 

 Podobná centipéda14:38:05 11.03.2013
Podobná stonožka, i když asi v menším vydání, sídlí na Kanárských ostrovech. Před jejím kousnutím, dost varují. Tohle thajské stvoření bude asi trochu jiný živočich. Krásný článek, je vidět že jste si to užili.
Karelodpovědět 
 Re: Podobná centipéda14:53:18 11.03.2013
tale má jen 20 párů lezeček
odpovědět 

 super článek15:32:59 11.03.2013
čtivý a zároveň věcný článek, škoda, že už jsem v thajsku byl....
jiří m.odpovědět 

 Mnohonozka18:59:47 11.03.2013
Podle mne to neni stonozka, ale mnohonozka. Potkal jsem parkrat jeji pribuznou cca 20 cm dlouhou v jizni Francii.
varodpovědět 
 Re: Mnohonozka19:55:40 11.03.2013
Lezeni v pralese vypada super, az na tu jedovatou svoloc. Jinak, to zviratko je cesky spravne stonoha, druh Scolopendra subspinipes. Je to asi nejjedovatejsi druh Scolopendry (nicmene ne smrtelne), ale nekouse tema zadnima nohama, ale tzv. celistnima nohama (vypadaji jako obri kusadla, ale je to premeneny prvni par noh). Vyse v diskuzi zminena stonozka z Kanaru bude nejspis stonoha paskovana (Scolopendra cingulata). Ta ale moc jedovata neni (i kdyz to dost boli).
Vladaodpovědět 
  Re: Mnohonozka20:07:29 11.03.2013
Díky za objasnění, co se zvířete týče! :)
Hanybanyodpovědět 

 hehe13:35:00 12.03.2013
Byl jsem tam taky, lezecky doporučuju, krásný vápno, klid, lezení na pár dnů :-) Akorát mi ten klid stěžovala ta všudepřítomná havěť, hlavně ty obří hadi tam kolem řeky a miliony komárů proti kterým nepůsobí nic :D Navíc je to jedno z mála míst, kde lze zažít v dnešním přeturistykovaným thajsku trochu tý divočiny.
MKodpovědět 

 Očkování14:17:33 15.03.2013
Jaký je dobrý mít očkování do takové oblasti?pripadně kolik cca stojí. díky
Gagaodpovědět 
 Re: Očkování18:08:17 15.03.2013
Ockovani je doporucene brisni tyfus, tam je cena cca 500,- a urcite se hodi zloutenka, aspon A. my jsme meli kombinovanou vakcinu A+B a ty jsoou potreba tri. Cena jedne injekce je 1650,-. Dávkuji se tak, ze po prvni se ceka mesic, pak se jde na druhou a za pul roku na treti. Treba s tim pocitat, je to trochu na dyl. Presne ceny jsou na netu. Google je mocny a vsechn vi:-)
Hanybanyodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

8
 Databáze cest:
Všechny cesty (141209)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
7.křížků 6- Skály Na Sekyrce
Bindelet 7a+ Siurana
Wolkom 7C+ Kralupy Nad Vltavou
Fixaret 7C+/8A Kralupy Nad Vltavou
Pičagohomecz 6B+/6C Strnady
Nově komentované:
Espacio Tiempo 8c Sella
Espacio Tiempo 8c Sella
Kralupskej Traverz 7C Kralupy Nad Vltavou
Espacio Tiempo 8c Sella
Kačák 7- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Testy jištění na Koblye | Re: Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Testy jištění na Koblye | Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye |

 Nové komentáře:
Re: Další úchylnost? | Re: pokrok | Štěpán Volf | Re: pokrok | Re: Adam Ondra | Re: Bídáku :-) | Korona | Re: Adam Ondra | Re: Adam Ondra | Adam |

 Kde to vře:
Marketing a porušování pravidel (267)
Dva polští horolezci zahynuli na Kežmarském štítě v Tatrách (14)
Český pohár v lezení na obtížnost (9)
ČP v boulderingu v Brně vyhráli Martin Stráník a Eliška Bulenová (3)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 53 (2)
Pořádně zmrzlá Montana (1)
Hangar Masters: výsledky (1)
„Ledová" stěna Černý most (1)
Zveřejněna pozvánka na valnou hromadu ČHS (1)
Adam Ondra: prohlídka cesty neboli diskotékový tanec (1)

 Nově v inzerci:
kalhoty Millet Back Explossion | mikina Tilak Trango | druhý konec lana | Statická a dynamická lana | Letenky na Sicílii | Dámský a pánský péřový spacak | Malarone | Spolulezec/lezkyně Brno | Pila | Nový batoh Millet Proligher 38+10 |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 248 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 127 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 1133 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 219 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.