LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12660
2.Jungling 11622
3.Volf 11605
Bouldry:
1.Stráník 11778
2.Stráník 11025
3.Jungling 10850
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Skopec 7070
3.Nikita 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4784 lezců
795035 cest
Nové přelezy:
Gaeng Som 7c+
Mal Pago 7c
Los Posade 7c
El Diablo 7c+
Senor Etc. 7c+
Dirty Lies 7b
Words Of W 7b
Paranihida 8a
Slopery 7C+
Endurance 7C

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
V 16 - Plzeň
Boulder bar Točna - Jihlava

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ponožkáři

V lezeckém světě vídaný, ale zatím minimálně popsaný druh, jsou lezci ponožkáři. Tuto práci bych rád věnoval jim a dále všem ostatním, co se ponožkáři stanou.

Ponožkologie
Není to jenom věda o ponožkách, jejich nošení, vrstvení, materiálech a typech. Slovo samotné, hlavně jeho anglický výraz „sockology“, má interdisciplinární přesah, který sahá od vědeckého přístupu v oblasti textilních materiálů, medicíny, přes různé filozofické směry, dogmata až po samotný životní styl a přístup lezců ponožkářů (angl. plurál sockologists). Dosáhnout v tomto oboru na akademické tituly znamená roky dřiny. Držitelé doktorských titulů, jenž je vysoce ceněným, poznáte podle zkratky PhDS.

Vyznavačům životního stylu se pak v anglicky mluvících zemích říká zkráceně socker. Tento výraz nesmíme zaměňovat s výrazem soccer, neboť jakékoliv spojení s čutálismem vnímají lezci sockaři (z anglického sockers) jako velmi hanlivé.

Historie
Milníky lezení a horolezectví si vlastně bez ponožek nelze představit. Ve výškovém horolezectví je sockology zásadní - kombinuje znalosti materiálů, (bio)mechaniky, medicíny a dalších vědeckých disciplín. Právě držitelé titlu PhDS představují při plánování himálajských výprav významný prvek. Mnoho horolezců s omrzlými prsty si poté ještě dlouho vyčítá, že nenajali odborníka nebo alespoň vzdělaného sockaře před plánováním své expedice.

Ve skalním lezení měli vždy sockaři významný vliv. Lezec, který si nedokázal vzít vhodné ponožky do svých lezeckých bot – důchodek byl odsouzen k nezdaru. Mluvíme-li o ponožkářích, pak musíme zmínit jimi vždy plně respektovanou skupinu bossích lezců, kterým se zkráceně říkalo BOSSové. Mnoho těchto bossů právě pocházelo z ponožkářských řad.

Vyvstává otázka, proč nyní tolik lezců nenosí ponožky?

Současnost
Sdružování lezců ponožkářů umožňuje LAP (Lezecká asociace ponožkářů), která je obdobou americké NASA (NAtional Sockers Association), jímž může být každý  ponožkář členem, pokud používá ponožky při lezení a vyznává některou základní ponožkářskou hodnotu a myšlenku. Financování americké NASA odpovídá správnému přístupu státu ve financování takové významené organizace. V USA si uvědomují zejména význam NASA po velkém společenském faux pas Paula Wolfowitze.

Z výše uvedeného poté vyplývá chabá a mylná argumentace neponožkářů ohledně těsností lezeček, klouzání nohy v lezečce při použití ponožek apod. Nejhorším výrokem je klišé „všichni lezou bez ponožek“, která takové lezce usvědčuje ze stádnosti, odmítání vědeckého přístupu, přes otravování vzduchu v šatnách až po opravny lezecké obuvi.

Hodnoty ponožkářů
Hygiena, ochrana, odsávání potu, fixace nohy, přizpůsobování roztahující se lezečce a povětrnostním podmínkám, používání ponožek jako odstředivky atd. atd.

Druhy sockařů
Klasik – nosí běžné tenčí bavlněné ponožky končící nad kotníky. Výhody ponožek spatřuje v hygienické úrovni, odsávání potu, ochraně kotníku před odřením resp. v případě odření slouží ponožka jako provizorní stavěč krve. Reprezentant kategorie: já.

Cyklista – nosí cyklistické ponožky pod kotníky. Výhody ponožek spatřuje jak v hygienické úrovni, tak fixaci nohy. Cykloponožky má kvůli snížení váhy, příp. aby mu nesjížděly z kotníků. Reprezantant kategorie: Martin Klemsa

Ladič – začíná většinou s velmi tenkými a končí vlněnými ponožkami příp. kombinuje několikero ponožek. Ladič kombinuje tloušťku a materiál ponožek dle roztahování lezeckých bot, čím více se boty roztahují, tím silnější ponožky volí. Reprezantat kategorie: Petr „Bejbs“ Babinec.

Silonkář – do lezeček si bere silonky. Důvody jsou +- podobné jako u prvních třech skupin. Reprezentant kategorie: tak to jméno mi teď vypadlo.

Meteorolog – do lezaček si volí ponožky podle aktuálního počasí. V létě funkční tenké, s přibližováním bodu mrazu přechází k termo. Reprezantant(ka) kategorie: radši ne, by se mohla urazit.

Podklolenkář – věřím, že tento druh lezce někde je, ale v rámci výzkumu se ho zatím nepodařilo najít, a to i přes pečlivý průzkum v německy mluvících zemích. Reprezantant kategorie:  pomozte nám ho najít !!

Občasníci – setkal jsem se s lezci používající ponožky příležitostně (zima, specifický druh lezení ve spáře) či netradičně (Karel „Záviš“ Zrzavecký ponožkami vycpával spárové rukavice pro lezení v širočině). Tyto skupiny však zatím neřadíme mezi ponožkáře.

Díra na trhu
Je s podivem, že výrobci a prodejci horolezeckého haraburdí už dávno nepřišli na trh s ponožkami „Climbing shoes compatible“, „Ladies style“ apod. My zkušení už máme odladěné „naše“ typy ponožek, ale považte co začátečníci, koupěchtivé, módou posedlé lezkyně a další. Pro ty by to rozhodně chtělo něco se správnými potisky, pojmenováním a nejlépe EN normou. Bez značkových lezeckých hadříků si dnes horo-lezectví nedokážeme představit, tak jak jste mohli zapomenout na lezecké ponožky?

Závěr
Rozrůstající skupina lezců ponožkářů vrací zpět ozkoušené praktiky a postupy zvyšující úroveň lezení. Pro váhající doporučuji dokument Ostrov čarodějů, kde uvidíte jednoho z čestných ponožkářských členů Jiřího „Prcase“ Slavíka.

Petr Melichar   [úpravy] 23:59 10.04.2013Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 dobrý00:13:46 11.04.2013
bezva je to, krátký, vtipný, nápaditý, čte se samo..tak to má vypadat!
ivanodpovědět 

 Ponožkáři vpřed03:51:46 11.04.2013
Jsem zarytý ponožkář a nedám na ně dopustit. Jen mě občas udivují uvivené pohledy bosáků, co že jsem to jako za blázna. Já v tom vydím pouze samá pozitiva
Elstiodpovědět 

 A co silonky?07:54:37 11.04.2013
Jeden náš nejmenovaný kamarád (Tomáš) je zvyklý nosit do lezaček "silonové punčošky".  Vždycky je hrozně smutnej, že při jejich nákupu na něj prodavačka kouká jako na uchyláka. Takže -
v ponožkách lezou jenom buzeranti.
Pepínoodpovědět 
 Re: A co silonky?12:44:50 11.04.2013
Myslíš toho, co chodí na Smíchoff? Tak na jeho jméno jsem si nemohl vzpomenout :-) Kdo nezkusil silonky, tak nemůže hodnotit. Mě silonky nevyhovujou, ale aspoň sem si je půjčil od přítulky a zkusil. Rozborku výrobců, kvality, použití příslušného DIN však s radostí přenechám silonkářské metodické komisi.
Uzlařodpovědět 
 Re: A co silonky?23:28:56 11.04.2013
Myslíte Máčalíka, co dělá v Parlamentu? Chodí i do Lokálu:-) Ten je fakt používá:-)
Lukasodpovědět 

 Kdepak ty ptáčku...07:59:58 11.04.2013
Při čtení se mne dotkl fakt, že jako "občasník" se nemůžu mezi ponožkáře počítat... Bossáci mě nechtějí, sockologové taky ne.  Seru na vás jdu si začutat
 Sitcomodpovědět 

 Divný ponožkáři08:25:09 11.04.2013
Paráda, humorné. Setkal jsem se s typama, který mají ponožky staršího data s různými otvory ve spodní části, jen aby byl na venek vidět lem řadící je k Soc. Někteří "s-páraři" dokonce odpárali spodní části úplně a chrání jen kotníky. Zvláštní nesportovní taktiky užívají lezci, jejichž specielně neprané ponožky je doslova nadnáší.
 martanodpovědět 
 Re: Divný ponožkáři13:55:46 11.04.2013
Neprané ponožky se odstaví do kouta, kde čekají na zimní využití namísto těžkých a drahých skeletů. Jinak na téma „Citový vztah k lezeckému oblečení a materiálu“ připravuje rozsáhlou práci tým doktora Skoby. Jednou z kapitol by také měla být „Oblíbené obleční – koupě, opotřebení, rozvoj, látání a nelátání otvorů“. Je to moje druhá nejmilejší kapitola hned po „Citový vztah k přeseklým, opotřebovaným a jinak poškozeným lanům“.
Uzlařodpovědět 
  Re: Divný ponožkáři14:25:26 11.04.2013
www.lezec.cz/fotos/clanky/mobyduck/srlogo.jpg
 martanodpovědět 

 podkolenkář08:26:31 11.04.2013
projdi si fotky s Bacharem a máš typického podkolenkáře (aspoň z těch straších fotek z éry trenkařů). Podkolenky v barvě bílé, nahoře dva pruhy - červený a modrý
odpovědět 
 Re: podkolenkář10:11:58 11.04.2013
Bachar... trenkař nebo slipař?
 martanodpovědět 

 Ponožkář nadkotníkový08:39:57 11.04.2013
Ještě jeden z mých oblíbených důvodů zarytého ponožkáře typa nadkotníkového: V parném létě lezouce v kraťasech čistím o nadkotníkovky lezečky bo moje ochlupení v pro tento účel vhodných partiích jest nedostačující :-D
V.odpovědět 
 Re: Elity09:23:26 11.04.2013
Stefan Glowacz,Wolfgang Güllich mají na mnoha fotkách také ponožky,myslím že to bude dobrá společnost.
Bahnoodpovědět 

 K ranní kávě09:28:23 11.04.2013
ideální čtení:-)
hlásím se do kategorie občasnic
haninaodpovědět 

 silonky09:32:50 11.04.2013
jm. pro nosiče: Wolf Vlk Vladimír

to tam musíš doplnit!!! :)

a nebo jestli se pamatuju dobře tak Mocan v Adru je nosí taky :)
Filodpovědět 
 Re: silonky12:56:46 11.04.2013
to koukám nosej dobrý buzíci :-/
z brnaodpovědět 

 Bordel v přezdívkách10:31:14 11.04.2013
Jednou Melichar, podruhý Uzlař, jednou Michvocíková, podruhý Hanina - kdo se v tom má vyznat? Sjednotit! 
Papoušodpovědět 
 Re: Bordel v přezdívkách10:51:48 11.04.2013
Kruci, prozradil jsi pointy a zkazil celý zážitek:(
 martanodpovědět 
 Re: Bordel v přezdívkách11:42:37 11.04.2013
K (BOTA JMÉNEM)ponožkám mi MELICHAR připadá příhodné a Ty jsi nějakej outlocitnej, se mi zdá;-)
A vůbec, i pod jiným jménem, růže stejně sladkou vůni má... tak a máš to! (i od klasika, hádej:-))
haninaodpovědět 
  Re: Bordel v přezdívkách12:22:50 11.04.2013
...to je vod výrobce rybářskej prutů, UTFG...

outlocitnej nejsem, jen praktickej - až budu googlovat Tvý traktáty, tak ať je to jednom místě. E?
Papoušodpovědět 
   Re: Bordel v přezdívkách12:27:45 11.04.2013
Asi vás budu někde muset seznámit. Neotevíráte na severu nějakou oblast?
 martanodpovědět 
    Re: Bordel v přezdívkách12:37:47 11.04.2013
Myslim, že ta modří-už-vědí oblast eště nějakej ten pátek počká. Páč kundor inside...
Papoušodpovědět 

 Párádní čtení11:10:01 11.04.2013
Hrdě se hlásím k Ladičům. Cesta byla dlouhá. Začínal jsem jako BOSSák, dokonce v kopačkách (důrazně bez ponožek) aby mě alespoň něco odlišovalo od čutálistů. Začátečnícké BOSSácké dogma jsem po pár letech občas porušil hlavně z důvodů teplotních stal jsem se meteorologem. A postupně zřejmě i pozitivně ovlivněn Bejbsem jsem skončil jako Ladič.

Bylo na čase tento aspekt konečně trochu rozvést, věřím že hlubší výzkum nás může posunout až o stupeň UIAA.
Valmarodpovědět 
 Re: Párádní čtení11:45:45 11.04.2013
Tak to sem nepřesně popsal druh BOSSáků. Bossáci jsou lezci, co lezou nejenom bez ponožek, ale i bez botiček, tak jako leze např. Berndt Arnold v Sharp Endu.
Uzlařodpovědět 

 Dokonce i Chris15:11:33 11.04.2013
Prý je občas nosí i Chris Sharma! A málokdo ví, že Adam měl při přelezu Dury tenké bavlněné ponožky tělové barvy. Z fotek to totiž není patrné.
odpovědět 
 Re: Dokonce i Chris16:36:18 11.04.2013
neeee to neeeeni moznyyy, Chris neeeeeeeeeeeeee
odpovědět 

 Vlna16:42:03 11.04.2013
Vlna je vlna! Solidní vlněná fusekle!
Stromwolle je sice dobrá, ale celowolle, nad tu není!
dagodpovědět 

 Prsťáky21:23:54 11.04.2013
Zapomněli jste na kategorii kam spadám já...nosim do lezeček prstový ponožky...beze srandy! :-p
Vašekodpovědět 
 Re: Prsťáky07:24:25 12.04.2013
Bohnice?:)
doktorodpovědět 
  Re: Prsťáky09:17:13 12.04.2013
:-)
acodpovědět 
 Re: Prsťáky07:29:32 12.04.2013
toho si nevšímejte, to je bačkůrkář s 8 nohou a 11 lezkou... Jiná kategorie naprosto ve všem
wopicakodpovědět 

 Climbing for Fashion10:40:34 12.04.2013
To je opravdu hrozné, keď ma niekto ponožky v lezečkách. To už ani nie je lezec. A čo dlhé rukávy? 
Pavolodpovědět 
 Re: Climbing for Fashion13:35:54 15.04.2013
co je s dlouhými rukávy?
odpovědět 

 :-)13:52:48 12.04.2013
Byla dlouhá zima.
Ale pěkně pěkně jsem se zasmál za poslední hodinu co to tady pročítám :-D
elerikodpovědět 

 ale ale...12:07:44 13.04.2013
...máte tu těžkou mezeru, vynechali jste lezecký chlupatý ku*vy co lezou zásadně ve skrytejch podvazkách. Poznávací znamení: brousí kruhy a skálu když tahají roštěnku na toprope a odspoda se chvástají větami typu "to VIIb nebylo zadarmo" apod.
Pozor, svojí chybu si nenechají vysvětlit.
Reperezentant této skupiny: jméno neznám, ale má chlupatou hlavu, dlouhosrstýho chlupatýho psa, místy chlupatou roštěnku, prorezlýho leč místy stále ještě bílýho kombíka (uvnitř samozřejmě chlupatýho) a hlavně děsně chlupatý lano od toho, jak výše popsaným způsobem brousí na Kozelce, Suškách, ale nejspíš i kdekoli jinde. Nic proti Plzeňákům, naopak jestli ho znáte, depilátorama HRR na něj!
filosofodpovědět 

 Proc ne ponozky?14:23:21 14.04.2013
Nosim ponozky ze dvou duvodu.
1 - smrad co se nekterym line z lezecek je hroznej a nez tohle, tak radeji nic. Zvlastni je, ze jsou na to nekteri snad jeste hrdi...
2 - mam i v lete studene nohy a moje telo na to reaguje termoregulacnim pocenim. Tady to v podstate prechazi k bodu jedna.

Nosim kratke, pod kotniky. Je opravdu takovy rozdil mezi lezenim bez ponozek a s ponozkama? Jako zacinajici nemehlo, ktere evidentne nema nadani jsem rad, pokud vylezu aspon neco. Pokud sundam ponozky, 9b+ asi nepolezu.

008odpovědět 
 Re: Proc ne ponozky?14:57:14 14.04.2013
Kašli na blbečky a frikulíny. Ponožky nosím i do sandálů, protože se mi chce a je mi to pohodlné. Všechno ostatní je mi ukradené. Zejména podobné debaty. Pokud má někdo něco proti ponožkám, je to jeho problém, ne tvůj.
odpovědět 
 Re: Proc ne ponozky?17:10:18 14.04.2013
A fakt ti ponozka pomuze proti studenym noham? Ja mam pomerne tesne lezecky a kdyz do nich jeste narvu ponozku, tak uz je noha tak sekrcena, ze se dokrvuje jeste o poznani hure a noha mrzne o to vic.
odpovědět 
  Re: Proc ne ponozky?22:09:55 19.04.2013
Jak říkám jsem ponožkář a nevim proč z toho bosáci dělaj takovou vědu. Ať si každej leze v čem chce... mě třeba ponožky vyhovujou proto, že se do lezeček líp dostanu a míň mě tlačej... Jako že bych lez naboso líp rozhodně říct nemůžu, pokud má člověk dobrý boty, ten čtvrtmilimetr dle mého názoru ani na miniaturních stupech nehraje roli...
Tak si lezte každej v čem chcete a ať to leze...
Elstiodpovědět 

 Lezecké ponožky13:39:49 15.04.2013
Domnívám se, že lezecké ponožky už Hudeček prodává, jen s nimi nemá takový úspěch, když je pár dražší než lezečky v akci (v Teplicích)
odpovědět 

 silonky14:17:28 18.04.2013
Je to jednoduchy, jako facka. Na spoustu cest, kde jsou opravdu hodne maly stupy je potreba mit i hodne maly lezky a do tech bez silonek proste nevlezete, nebo s opravdu velkou namahou... mimoto lezky pak alespon min smrdi.
misakodpovědět 
 Re: silonky15:04:14 18.04.2013
Ještě o třídu dál než silonky jsou ovšem mikrotenové sáčky!
P.odpovědět 
  Re: silonky15:30:44 18.04.2013
to se pak leze, jen to susti :-D
 misakczodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Rock n Roč
 Databáze cest:
Všechny cesty (141159)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Vložka 6A+ Vyhlídková Skála
Rouška 6A Vyhlídková Skála
Karanténa 6A Vyhlídková Skála
Pinot Noir 7A+ Brione
Mini Corner 6B Brione
Nově komentované:
Hon Na Madlo 6C Bystřička
Hon Na Madlo 6C Bystřička
Quina Tensión Directa 7c Sant Llorenç De Montgai
Teta Evžen 7B Bystřička
Hon Na Madlo 6C Bystřička

 Nově v diskusi:
Re: Bolestivé klouby na chodidle | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: zmenšení prostoru v lezečce | Re: Bolestivé klouby na chodidle |

 Nové komentáře:
Re: Schpritzmauer | Re: Matic | Re: Montana | Spritzen macht frei! | nejsem sám, komu něco uteklo | Schpritzmauer | out nebo in ? | Re: Špricka | Re: pěkný | Re: Špricka |

 Kde to vře:
VV ČHS: předsedkyní Komise soutěžního lezení Dita Fajbišová (47)
ČHS informuje o obnovení spolupráce s ČSL (40)
Lezení v oblasti Laghel (Arco) zakázal majitel (38)
Slovácké OUPN 2020 (30)
Hangar Legends (25)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 53 (20)
„Ledová" stěna Černý most (18)
Tatranský sever (17)
Hangar Masters: výsledky (14)
Výstupy roku 2019 už tento pátek (8)

 Nově v inzerci:
nové Evolv Agro vel. 41,5 (na nohu 42 úplně ok); 2500kč | Dámské pohorky Salewa Rapace GTX 38 | la sportiva | Lezečky Scarpa Vapor V vel. 39,5 NOVÉ | Lezečky Scarpa Furia vel. 39 NOVÉ | Lezečky dětské, vel.32 | Lezečky dětské, vel.32 | Grivel rambo mačky | La Sportiva | Prodám nové Evolv Agro vel. 41,5; 3000kč |

 Anketa:
Pokousalo vás při lezení nějaké zvíře?
 Ano, plch/myš 
 489 
 Ano, netopýr 
 286 
 Ano, had 
 292 
 Ano, jiné 
 371 
 Ne 
 707 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.