LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jedu, šlapu na ty nohy!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí
Vychází nová kniha Máry Holečka o Gasherbrumu I.

Závody
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)
Dolní Morava (26.01)
SP v ledolezení Itálie (01.02)

Žebříček
Cesty:
43.Čech 10110
44.Mikosik 10097
45.Bohuněk 10032
Bouldry:
43.Košťál 8653
44.Habeš 8653
45.Grečnár 8606
Hory:
22.Čížek 2186
23. 2120
24.Čáp 2010

Výsledky
EP v ledolezení Slovensko (08.12)
MMČR v boulderingu (07.12)
EP v ledolezení Slovinsko (01.12)

Deníčky
4587 lezců
728136 cest
Nové přelezy:
Abans De Q 7b
Brot De Fo 8a
L`Escamarl 7c+
Mássimo Ta 7c
Traficants 7c+
La Muerte 7b+
L´Imbécil 7b+
Terrones D 8a+
Ramadan 8b
Nové Pušky 7C

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ponožkáři

V lezeckém světě vídaný, ale zatím minimálně popsaný druh, jsou lezci ponožkáři. Tuto práci bych rád věnoval jim a dále všem ostatním, co se ponožkáři stanou.

Ponožkologie
Není to jenom věda o ponožkách, jejich nošení, vrstvení, materiálech a typech. Slovo samotné, hlavně jeho anglický výraz „sockology“, má interdisciplinární přesah, který sahá od vědeckého přístupu v oblasti textilních materiálů, medicíny, přes různé filozofické směry, dogmata až po samotný životní styl a přístup lezců ponožkářů (angl. plurál sockologists). Dosáhnout v tomto oboru na akademické tituly znamená roky dřiny. Držitelé doktorských titulů, jenž je vysoce ceněným, poznáte podle zkratky PhDS.

Vyznavačům životního stylu se pak v anglicky mluvících zemích říká zkráceně socker. Tento výraz nesmíme zaměňovat s výrazem soccer, neboť jakékoliv spojení s čutálismem vnímají lezci sockaři (z anglického sockers) jako velmi hanlivé.

Historie
Milníky lezení a horolezectví si vlastně bez ponožek nelze představit. Ve výškovém horolezectví je sockology zásadní - kombinuje znalosti materiálů, (bio)mechaniky, medicíny a dalších vědeckých disciplín. Právě držitelé titlu PhDS představují při plánování himálajských výprav významný prvek. Mnoho horolezců s omrzlými prsty si poté ještě dlouho vyčítá, že nenajali odborníka nebo alespoň vzdělaného sockaře před plánováním své expedice.

Ve skalním lezení měli vždy sockaři významný vliv. Lezec, který si nedokázal vzít vhodné ponožky do svých lezeckých bot – důchodek byl odsouzen k nezdaru. Mluvíme-li o ponožkářích, pak musíme zmínit jimi vždy plně respektovanou skupinu bossích lezců, kterým se zkráceně říkalo BOSSové. Mnoho těchto bossů právě pocházelo z ponožkářských řad.

Vyvstává otázka, proč nyní tolik lezců nenosí ponožky?

Současnost
Sdružování lezců ponožkářů umožňuje LAP (Lezecká asociace ponožkářů), která je obdobou americké NASA (NAtional Sockers Association), jímž může být každý  ponožkář členem, pokud používá ponožky při lezení a vyznává některou základní ponožkářskou hodnotu a myšlenku. Financování americké NASA odpovídá správnému přístupu státu ve financování takové významené organizace. V USA si uvědomují zejména význam NASA po velkém společenském faux pas Paula Wolfowitze.

Z výše uvedeného poté vyplývá chabá a mylná argumentace neponožkářů ohledně těsností lezeček, klouzání nohy v lezečce při použití ponožek apod. Nejhorším výrokem je klišé „všichni lezou bez ponožek“, která takové lezce usvědčuje ze stádnosti, odmítání vědeckého přístupu, přes otravování vzduchu v šatnách až po opravny lezecké obuvi.

Hodnoty ponožkářů
Hygiena, ochrana, odsávání potu, fixace nohy, přizpůsobování roztahující se lezečce a povětrnostním podmínkám, používání ponožek jako odstředivky atd. atd.

Druhy sockařů
Klasik – nosí běžné tenčí bavlněné ponožky končící nad kotníky. Výhody ponožek spatřuje v hygienické úrovni, odsávání potu, ochraně kotníku před odřením resp. v případě odření slouží ponožka jako provizorní stavěč krve. Reprezentant kategorie: já.

Cyklista – nosí cyklistické ponožky pod kotníky. Výhody ponožek spatřuje jak v hygienické úrovni, tak fixaci nohy. Cykloponožky má kvůli snížení váhy, příp. aby mu nesjížděly z kotníků. Reprezantant kategorie: Martin Klemsa

Ladič – začíná většinou s velmi tenkými a končí vlněnými ponožkami příp. kombinuje několikero ponožek. Ladič kombinuje tloušťku a materiál ponožek dle roztahování lezeckých bot, čím více se boty roztahují, tím silnější ponožky volí. Reprezantat kategorie: Petr „Bejbs“ Babinec.

Silonkář – do lezeček si bere silonky. Důvody jsou +- podobné jako u prvních třech skupin. Reprezentant kategorie: tak to jméno mi teď vypadlo.

Meteorolog – do lezaček si volí ponožky podle aktuálního počasí. V létě funkční tenké, s přibližováním bodu mrazu přechází k termo. Reprezantant(ka) kategorie: radši ne, by se mohla urazit.

Podklolenkář – věřím, že tento druh lezce někde je, ale v rámci výzkumu se ho zatím nepodařilo najít, a to i přes pečlivý průzkum v německy mluvících zemích. Reprezantant kategorie:  pomozte nám ho najít !!

Občasníci – setkal jsem se s lezci používající ponožky příležitostně (zima, specifický druh lezení ve spáře) či netradičně (Karel „Záviš“ Zrzavecký ponožkami vycpával spárové rukavice pro lezení v širočině). Tyto skupiny však zatím neřadíme mezi ponožkáře.

Díra na trhu
Je s podivem, že výrobci a prodejci horolezeckého haraburdí už dávno nepřišli na trh s ponožkami „Climbing shoes compatible“, „Ladies style“ apod. My zkušení už máme odladěné „naše“ typy ponožek, ale považte co začátečníci, koupěchtivé, módou posedlé lezkyně a další. Pro ty by to rozhodně chtělo něco se správnými potisky, pojmenováním a nejlépe EN normou. Bez značkových lezeckých hadříků si dnes horo-lezectví nedokážeme představit, tak jak jste mohli zapomenout na lezecké ponožky?

Závěr
Rozrůstající skupina lezců ponožkářů vrací zpět ozkoušené praktiky a postupy zvyšující úroveň lezení. Pro váhající doporučuji dokument Ostrov čarodějů, kde uvidíte jednoho z čestných ponožkářských členů Jiřího „Prcase“ Slavíka.

Petr Melichar   [úpravy] 23:59 10.04.2013Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 dobrý00:13:46 11.04.2013
bezva je to, krátký, vtipný, nápaditý, čte se samo..tak to má vypadat!
ivanodpovědět 

 Ponožkáři vpřed03:51:46 11.04.2013
Jsem zarytý ponožkář a nedám na ně dopustit. Jen mě občas udivují uvivené pohledy bosáků, co že jsem to jako za blázna. Já v tom vydím pouze samá pozitiva
Elstiodpovědět 

 A co silonky?07:54:37 11.04.2013
Jeden náš nejmenovaný kamarád (Tomáš) je zvyklý nosit do lezaček "silonové punčošky".  Vždycky je hrozně smutnej, že při jejich nákupu na něj prodavačka kouká jako na uchyláka. Takže -
v ponožkách lezou jenom buzeranti.
Pepínoodpovědět 
 Re: A co silonky?12:44:50 11.04.2013
Myslíš toho, co chodí na Smíchoff? Tak na jeho jméno jsem si nemohl vzpomenout :-) Kdo nezkusil silonky, tak nemůže hodnotit. Mě silonky nevyhovujou, ale aspoň sem si je půjčil od přítulky a zkusil. Rozborku výrobců, kvality, použití příslušného DIN však s radostí přenechám silonkářské metodické komisi.
Uzlařodpovědět 
 Re: A co silonky?23:28:56 11.04.2013
Myslíte Máčalíka, co dělá v Parlamentu? Chodí i do Lokálu:-) Ten je fakt používá:-)
Lukasodpovědět 

 Kdepak ty ptáčku...07:59:58 11.04.2013
Při čtení se mne dotkl fakt, že jako "občasník" se nemůžu mezi ponožkáře počítat... Bossáci mě nechtějí, sockologové taky ne.  Seru na vás jdu si začutat
 Sitcomodpovědět 

 Divný ponožkáři08:25:09 11.04.2013
Paráda, humorné. Setkal jsem se s typama, který mají ponožky staršího data s různými otvory ve spodní části, jen aby byl na venek vidět lem řadící je k Soc. Někteří "s-páraři" dokonce odpárali spodní části úplně a chrání jen kotníky. Zvláštní nesportovní taktiky užívají lezci, jejichž specielně neprané ponožky je doslova nadnáší.
 martanodpovědět 
 Re: Divný ponožkáři13:55:46 11.04.2013
Neprané ponožky se odstaví do kouta, kde čekají na zimní využití namísto těžkých a drahých skeletů. Jinak na téma „Citový vztah k lezeckému oblečení a materiálu“ připravuje rozsáhlou práci tým doktora Skoby. Jednou z kapitol by také měla být „Oblíbené obleční – koupě, opotřebení, rozvoj, látání a nelátání otvorů“. Je to moje druhá nejmilejší kapitola hned po „Citový vztah k přeseklým, opotřebovaným a jinak poškozeným lanům“.
Uzlařodpovědět 
  Re: Divný ponožkáři14:25:26 11.04.2013
www.lezec.cz/fotos/clanky/mobyduck/srlogo.jpg
 martanodpovědět 

 podkolenkář08:26:31 11.04.2013
projdi si fotky s Bacharem a máš typického podkolenkáře (aspoň z těch straších fotek z éry trenkařů). Podkolenky v barvě bílé, nahoře dva pruhy - červený a modrý
odpovědět 
 Re: podkolenkář10:11:58 11.04.2013
Bachar... trenkař nebo slipař?
 martanodpovědět 

 Ponožkář nadkotníkový08:39:57 11.04.2013
Ještě jeden z mých oblíbených důvodů zarytého ponožkáře typa nadkotníkového: V parném létě lezouce v kraťasech čistím o nadkotníkovky lezečky bo moje ochlupení v pro tento účel vhodných partiích jest nedostačující :-D
V.odpovědět 
 Re: Elity09:23:26 11.04.2013
Stefan Glowacz,Wolfgang Güllich mají na mnoha fotkách také ponožky,myslím že to bude dobrá společnost.
Bahnoodpovědět 

 K ranní kávě09:28:23 11.04.2013
ideální čtení:-)
hlásím se do kategorie občasnic
haninaodpovědět 

 silonky09:32:50 11.04.2013
jm. pro nosiče: Wolf Vlk Vladimír

to tam musíš doplnit!!! :)

a nebo jestli se pamatuju dobře tak Mocan v Adru je nosí taky :)
Filodpovědět 
 Re: silonky12:56:46 11.04.2013
to koukám nosej dobrý buzíci :-/
z brnaodpovědět 

 Bordel v přezdívkách10:31:14 11.04.2013
Jednou Melichar, podruhý Uzlař, jednou Michvocíková, podruhý Hanina - kdo se v tom má vyznat? Sjednotit! 
Papoušodpovědět 
 Re: Bordel v přezdívkách10:51:48 11.04.2013
Kruci, prozradil jsi pointy a zkazil celý zážitek:(
 martanodpovědět 
 Re: Bordel v přezdívkách11:42:37 11.04.2013
K (BOTA JMÉNEM)ponožkám mi MELICHAR připadá příhodné a Ty jsi nějakej outlocitnej, se mi zdá;-)
A vůbec, i pod jiným jménem, růže stejně sladkou vůni má... tak a máš to! (i od klasika, hádej:-))
haninaodpovědět 
  Re: Bordel v přezdívkách12:22:50 11.04.2013
...to je vod výrobce rybářskej prutů, UTFG...

outlocitnej nejsem, jen praktickej - až budu googlovat Tvý traktáty, tak ať je to jednom místě. E?
Papoušodpovědět 
   Re: Bordel v přezdívkách12:27:45 11.04.2013
Asi vás budu někde muset seznámit. Neotevíráte na severu nějakou oblast?
 martanodpovědět 
    Re: Bordel v přezdívkách12:37:47 11.04.2013
Myslim, že ta modří-už-vědí oblast eště nějakej ten pátek počká. Páč kundor inside...
Papoušodpovědět 

 Párádní čtení11:10:01 11.04.2013
Hrdě se hlásím k Ladičům. Cesta byla dlouhá. Začínal jsem jako BOSSák, dokonce v kopačkách (důrazně bez ponožek) aby mě alespoň něco odlišovalo od čutálistů. Začátečnícké BOSSácké dogma jsem po pár letech občas porušil hlavně z důvodů teplotních stal jsem se meteorologem. A postupně zřejmě i pozitivně ovlivněn Bejbsem jsem skončil jako Ladič.

Bylo na čase tento aspekt konečně trochu rozvést, věřím že hlubší výzkum nás může posunout až o stupeň UIAA.
Valmarodpovědět 
 Re: Párádní čtení11:45:45 11.04.2013
Tak to sem nepřesně popsal druh BOSSáků. Bossáci jsou lezci, co lezou nejenom bez ponožek, ale i bez botiček, tak jako leze např. Berndt Arnold v Sharp Endu.
Uzlařodpovědět 

 Dokonce i Chris15:11:33 11.04.2013
Prý je občas nosí i Chris Sharma! A málokdo ví, že Adam měl při přelezu Dury tenké bavlněné ponožky tělové barvy. Z fotek to totiž není patrné.
odpovědět 
 Re: Dokonce i Chris16:36:18 11.04.2013
neeee to neeeeni moznyyy, Chris neeeeeeeeeeeeee
odpovědět 

 Vlna16:42:03 11.04.2013
Vlna je vlna! Solidní vlněná fusekle!
Stromwolle je sice dobrá, ale celowolle, nad tu není!
dagodpovědět 

 Prsťáky21:23:54 11.04.2013
Zapomněli jste na kategorii kam spadám já...nosim do lezeček prstový ponožky...beze srandy! :-p
Vašekodpovědět 
 Re: Prsťáky07:24:25 12.04.2013
Bohnice?:)
doktorodpovědět 
  Re: Prsťáky09:17:13 12.04.2013
:-)
acodpovědět 
 Re: Prsťáky07:29:32 12.04.2013
toho si nevšímejte, to je bačkůrkář s 8 nohou a 11 lezkou... Jiná kategorie naprosto ve všem
wopicakodpovědět 

 Climbing for Fashion10:40:34 12.04.2013
To je opravdu hrozné, keď ma niekto ponožky v lezečkách. To už ani nie je lezec. A čo dlhé rukávy? 
Pavolodpovědět 
 Re: Climbing for Fashion13:35:54 15.04.2013
co je s dlouhými rukávy?
odpovědět 

 :-)13:52:48 12.04.2013
Byla dlouhá zima.
Ale pěkně pěkně jsem se zasmál za poslední hodinu co to tady pročítám :-D
elerikodpovědět 

 ale ale...12:07:44 13.04.2013
...máte tu těžkou mezeru, vynechali jste lezecký chlupatý ku*vy co lezou zásadně ve skrytejch podvazkách. Poznávací znamení: brousí kruhy a skálu když tahají roštěnku na toprope a odspoda se chvástají větami typu "to VIIb nebylo zadarmo" apod.
Pozor, svojí chybu si nenechají vysvětlit.
Reperezentant této skupiny: jméno neznám, ale má chlupatou hlavu, dlouhosrstýho chlupatýho psa, místy chlupatou roštěnku, prorezlýho leč místy stále ještě bílýho kombíka (uvnitř samozřejmě chlupatýho) a hlavně děsně chlupatý lano od toho, jak výše popsaným způsobem brousí na Kozelce, Suškách, ale nejspíš i kdekoli jinde. Nic proti Plzeňákům, naopak jestli ho znáte, depilátorama HRR na něj!
filosofodpovědět 

 Proc ne ponozky?14:23:21 14.04.2013
Nosim ponozky ze dvou duvodu.
1 - smrad co se nekterym line z lezecek je hroznej a nez tohle, tak radeji nic. Zvlastni je, ze jsou na to nekteri snad jeste hrdi...
2 - mam i v lete studene nohy a moje telo na to reaguje termoregulacnim pocenim. Tady to v podstate prechazi k bodu jedna.

Nosim kratke, pod kotniky. Je opravdu takovy rozdil mezi lezenim bez ponozek a s ponozkama? Jako zacinajici nemehlo, ktere evidentne nema nadani jsem rad, pokud vylezu aspon neco. Pokud sundam ponozky, 9b+ asi nepolezu.

008odpovědět 
 Re: Proc ne ponozky?14:57:14 14.04.2013
Kašli na blbečky a frikulíny. Ponožky nosím i do sandálů, protože se mi chce a je mi to pohodlné. Všechno ostatní je mi ukradené. Zejména podobné debaty. Pokud má někdo něco proti ponožkám, je to jeho problém, ne tvůj.
odpovědět 
 Re: Proc ne ponozky?17:10:18 14.04.2013
A fakt ti ponozka pomuze proti studenym noham? Ja mam pomerne tesne lezecky a kdyz do nich jeste narvu ponozku, tak uz je noha tak sekrcena, ze se dokrvuje jeste o poznani hure a noha mrzne o to vic.
odpovědět 
  Re: Proc ne ponozky?22:09:55 19.04.2013
Jak říkám jsem ponožkář a nevim proč z toho bosáci dělaj takovou vědu. Ať si každej leze v čem chce... mě třeba ponožky vyhovujou proto, že se do lezeček líp dostanu a míň mě tlačej... Jako že bych lez naboso líp rozhodně říct nemůžu, pokud má člověk dobrý boty, ten čtvrtmilimetr dle mého názoru ani na miniaturních stupech nehraje roli...
Tak si lezte každej v čem chcete a ať to leze...
Elstiodpovědět 

 Lezecké ponožky13:39:49 15.04.2013
Domnívám se, že lezecké ponožky už Hudeček prodává, jen s nimi nemá takový úspěch, když je pár dražší než lezečky v akci (v Teplicích)
odpovědět 

 silonky14:17:28 18.04.2013
Je to jednoduchy, jako facka. Na spoustu cest, kde jsou opravdu hodne maly stupy je potreba mit i hodne maly lezky a do tech bez silonek proste nevlezete, nebo s opravdu velkou namahou... mimoto lezky pak alespon min smrdi.
misakodpovědět 
 Re: silonky15:04:14 18.04.2013
Ještě o třídu dál než silonky jsou ovšem mikrotenové sáčky!
P.odpovědět 
  Re: silonky15:30:44 18.04.2013
to se pak leze, jen to susti :-D
 misakczodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Amberger wand
Sommernachtstraum, 9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (132303)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Kosmos 5c Datca
Just Perfect 6b Datca
Aphrodite 6a+ Datca
Abans De Qué Peti El Món 7b Siurana
Mássimo Tartaglia 7c Siurana
Nově komentované:
Ramadan 8b Siurana
Ramadan 8b Siurana
LW2X 7A Holštejn
LW2X 7A Holštejn
Krasoň Z Dobaja 8A+ Holštejn

 Nově v diskusi:
Re: BB “chces u nas pracovat” | Re: BB “chces u nas pracovat” | Re: BB “chces u nas pracovat” | Re: prosímo poradu s Nepálem | Re: Friendy, vklíněnce | Re: Hesla | Re: BB “chces u nas pracovat” | Re: BB “chces u nas pracovat” | Re: Friendy, vklíněnce | Re: Friendy, vklíněnce |

 Nové komentáře:
Re: Lezení na boso = bezohledná prasárna | Lezení na boso = bezohledná prasárna | Re: lano obracene? | Re: blokace | Re: Info fajn. | Istrie | Re: Zase můj názor... | Re: velmi velmi kruté | Re: Zase můj názor... | Zase můj názor... |

 Kde to vře:
Závody na Hangáru v Brně: vyhráli Adam Ondra a Vanda Michalková (75)
Vydanie lezeckého sprievodcu (41)
Jste pro zachování letního nebo zimního času? (37)
Pod lavinou v Rakousku zemřel český skialpinista (22)
Vražda 2 trekařek pod nejvyšší horou Maroka Túbkál (22)
Bosonohý Charles Albert: druhý boulder obtížnosti 9A na světě (22)
Hangar (21)
Radek Jaroš je na expedici na Aconcaguu v Jižní Americe (14)
Vojta Trojan vylezl své první 9a (11)
Skály v okolí Buzetu (7)

 Nově v inzerci:
LaSportiva G5 - vel. 44 | Lezečky La Sportiva Tarantula vel. 38 | Pánská péřová bunda Hellsport M za 990kč | Dámská péřová bunda Bergans S | Cepíny Grivel X Monster | Rukavice Mountains Equipment Couloir Glovee | Pánská bunda Tilak Alpamayo vel.L | Malarone | Zítra čtvrtek off, bw | Pruvodce Malta |

 Anketa:
Který čas byste chtěli zachovat?
 letní čas 
 137 
 zimní čas 
 82 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.