LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Úrazový děj probíhal takto ...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12660
2.Jungling 11622
3.Volf 11605
Bouldry:
1.Stráník 11778
2.Stráník 11025
3.Skála 10825
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Skopec 7070
3.Nikita 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4787 lezců
795720 cest
Nové přelezy:
Kralupskej 7C
Crosta P&# 7c
Lame Chuch 8a+
Ermitáž 9
Espacio Ti 8c
Umělá Žena 10-
Wolkom 7C+
Fixaret 7C+/8A
Revuelta E 7b+
Animaculos 7b

Stěny
Boulder HO Domažlice - Domažlice
Boulder sokolovna Hrušovany - Hrušovany u Brna
Lezecké centrum Jihlava - Jihlava

Prodejny
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové
HUDYsport - Praha 5
HUDYsport - Mladá Boleslav

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Je to smutné, ale skály občas padají

Jestřebická perlaNic není navěky, a i geologické útvary můžeme občas zastihnout ve špatné kondici. Z letošního února pochází zpráva, že další věží zmizelou z map, je Jestřebická perla v Dubských skalách.


První zprávu o pádu věže přinesla na svých oficiálních stránkách Správa CHKO Kokořínsko. Uvedenou zprávu doprovází zajímavá fotodokumentace rozsypaného skalního bloku, a ilustrační obrázek skalního útvaru před zřícením.
Nedlouho po zprávě vydané ochranáři vydal zprávu i server Skalní oblasti, provozovaný vrcholovou komisí ČHS. Zároveň zde, přímo v databázi skal byla u uvedeného skalního útvaru uvedeno, že “objekt zanikl v r. 2014“.


Jestřebická perla

Náhled databáze skalních objektů na serveru Skalní oblasti ČR

repro: Lezec.cz


Pravděpodobně nejzajímavější informace a fotodokumentaci posléze přinesly Stránky LK Mělník. Mělničtí horolezci se nespokojili s tím, že objekt spadl, ale brzy po zjištění příslušných okolností místo navštívili, pořídili zde aktuální dokumentaci (z větší části již zlikvidovaného řícení) a doplnili svůj článek o archivní fotografie mj. pravděpodobně i jednoho z posledních výstupů na Jestřebické perle. Zde stojí za pozornost mj. snímek, na kterém je podle názoru autorů již patrný odtrh skalního bloku, kterého si však horolezci všimli až s odstupem, tedy po pádu Jestřebické perly. 


Jestřebická perla

Lezení na Jestřebické perle na archivním snímku z první poloviny osmdesátých let

foto: archiv Jaroslava Šťastného –HO Alpin I.Jestřebická perla nepatřila k objektům prvořadého významu. Místní horolezci ji však měli rádi především s ohledem na její dostupnost (v podstatě izolovaná jehla na dně pískovcového údolí – „dolu) po lesní komunikaci využívané i jako cyklostezka. Šlo tedy o skálu umožňující oblíbené „společenské lezení“, ke které bylo možné dojet na kolech, dotlačit kočárek a v trávě pod sápajícími se jedinci uspořádat piknik.
Podle záznamu na webu Skalní oblasti na jehlu vedlo celkem devět cest, klasifikovaných VII až VIIb, z nichž nejstarší byla až z roku 1977, nejmladší teprve loňská.
Jako na každý zaniklý objekt, i na Jestřebickou perlu tak zůstanou vzpomínky, a za ní smutek i nostalgie. Skalní řícení v pískovcových skalách patří k celkem častým, a v terénu často pozorovatelným jevům, i když je pravda, že ke zřícení celé věže, na kterou vedla řada lezeckých cest, nedochází právě každý rok. Skalní řícení menšího rozsahu lze dokumentovat vcelku pravidelně.
Právě oblast mezi horolezci označovaná jako Dubské skály (nacházející se ponejvíce na území CHKO Kokořínsko), nebo od Dubských skal na sever ležícího Ralského polesí, se vyznačuje vcelku nepříliš pevným pískovcem, který je pochopitelně řícení náchylnější. Koneckonců, například o vcelku nedávném zřícení části ostrohu, na kterém stojí hrad Jestřebí se psalo všelikdes; a právě ten se nachází na severu Dubských skal… Pravdou ovšem je, že média obvykle tyto drobné geologické jevy nezaznamenávají. Všimnout si jich většinou mohou pouze lidé v terénu. Tak se koukejte kolem sebe, jistě jich také několik najdete. A dávejte pozor, nejčastěji k tomuto zajímavému jevu dochází na jaře, a musí jít o jistě mimořádně zajímavý, ale vcelku spíše nepříjemný, zážitek, nacházíte-li se právě v oblasti, kde k němu dochází.

Roklice

Skalní řícení většího rozsahu v nedaleké Roklici (Dubské skály) jaro 2012

foto © Tomáš FrankSvolínecké nivy

Skalní řícení okrajového masivu – nevýznamného rozsahu Stvolínecké nivy (sever Dubských skal) jaro 2012

foto © Tomáš FrankHradčanské stěny

Výlom skalního bloku v Kummergebirge (Hradčanské stěny), rovněž jaro 2012

foto © Tomáš FrankZdroje a odkazy:
Zpráva na stránkách Správy CHKO Kokořínsko
Článek a fotodokumentace na stránkách mělnických horolezců
Jestřebická perla v databázi Skalní oblasti ČHS
Úklid věže prověřuje Inspekce, iDNES.cz 24.3.2014

Tomáš FRANK   [úpravy] 00:30 10.03.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 skály padají07:50:07 10.03.2014
někdy zubem času, někdy jim tím našim sápáním trošku pomůžeme - ne snad že by shazovalo skály lezení samotné, ale sešlapávání pěšin, zatékání pod skálu, eroze, s tím související "promrzání základů věží" atakdále. a občas padají i skály v lokalitách s pevnějším šutrem - loni se například odkutálel takový bloček na krkavčích skalách (lužické hory, fellerovky), takže z kvaku malé hrušky se stala opravdická věž, neboť pětimetrová normálka se o tři metry prodloužila a o jeden-dva stupně ztěžkla.
Lukas .odpovědět 
 Re: skály padají08:42:33 10.03.2014
Jestrabicke perly je opravdu velka skoda.sam jsem tam vylezl nekolik cest opravdu peknych.nikdy by me nenapadlo ze pujde do haje.na tvorbe c.se podilely takovy legendy,jako lubos martinek,slavoj hokr,martin stovicek,pavel henke,a kysa.je fakt ze spodek veze byl o dost mekci jak vrsek,coz asi postupnou erozi vedlo k jeji zriceni.budiz ji zem lehka.
gorbiodpovědět 
  Re: skály padají09:57:56 10.03.2014
Jo, je jí škoda... Nikdy jsem si na ni ani nešáh, ale už podle fotek a popisů ty cesty byly hezké. A ještě víc ji jistě litují pánové z Alpin I., kteří tady měli cca dvacet let rozdělené nějaké nové cesty, jejichž dokončení si nechávali na důchod :)
 Tomáš F.odpovědět 
 Re: skály padají09:55:33 10.03.2014
Tak jistěže nepadají jenom pískovcové skalní útvary (byť ty přecijen častěji), ale i jiný "matroš". Ovšem nejčastěji se tak stává v lokalitách nějak narušených lidskou činností (třeba bývalých lomech). Pamatuju si, jak jsem byl smutný, když odpadl jeden kus Alkazaru, kde jsem měl jednu dosud nepřihlášenou cestu a hned vedle pražský Bobr druhou (ta tam byla dýl, takže asi už i přeihlášenou). Případně pod Píkovickou jehlou je na tom velikém šutru s nástěnkou a popisy cest dodnes vidět, že to původně nebyl na zemi ležící izolovaný šutr, ale naopak začátek pilíře po kterém se nastupovala levá údolka. Nebylo mi dobře, když jsem jej viděl na zemi a vzpomněl si, že to je tak dva měsíce, kdy jsem to lezl naposledy...
 Tomáš F.odpovědět 
  Re: skály padají10:15:13 10.03.2014
no, a tuhle mě nasralo když jsem pod nejmenovanou skálou našel válet se rozlámané šutry a na skále chyběla krásná cesta takovým trošku vzdušnějším sokolíkem, který zludračená omladina shodila pajcrem a do vzniklé stěnky zatloukla borháky.
Lukas B.odpovědět 
   Re: skály padají10:55:57 10.03.2014
A kterápak to byla? Vybavím si takhle z hlavy jen v okolí Prahy asi tak tři trochu vzdušnější sokolíky, kde by šlo ten odštěp shodit pajcrem raz dva :D

No, z podobného činění bývám na rozpacích. Jasně, tihle sokolíci bujaří nebývají dvakrát bezpeční, ale shazovat je, mi přijde věčná škoda.
Na druhou stranu, od tý doby, co se jistí kdejakým výstředníkovým mechanismem, si umím představit, jak tam někdo v děsu z té vzdušnosti narve sádku největších kámošů a když do toho hópne, tak půjde i s tím šutrem - a zabije těmi metráky materiálu rovnou i jističe dole.
 Tomáš F.odpovědět 

 Skály, kusy stěn a kameny padají.........12:24:14 10.03.2014
......a protože je to normální běh přírody tak se tomu těžko dá nějak zabránit. A tak zbydou jen nostalgické fotografie, pár vzpomínek a v mnoha případech u méně významných destinací po tom  po jisté době ani pes neštěkne. Je to běh světa – i  horolezeckého. Jsem zvědav kdo si za dvacet let ještě uvědomí, že  existovala cesta - Bonatiho pilíř, kterou si dnes už v původní formě nikdo nevyleze, víc jak polovina se prostě zřítila k patě skal. Podobně jako třeba v Hlubočepech už si nikdo nemůže přelézt Železnou cestu, kterou jsme udělali přes velkou stěnu v květnu roku 1967. Po několika letech se celá stěna odloupla a zřítila dolů, když jsem se to dozvěděl děkoval jsem vyšší moci anebo jestli něco takového existuje, že to spadlo v době, kdy tam nikdo nevisel – to by bylo nejen pro lezce fatální.
Většinou se nepovede skálu nebo i lezecký terén záchránit a nehraje prakticky  roli četnost výstupů, přístupů a vůbec pohybu okolo ošemetného místa. Vliv člověka je skutečně skoro minimální, příroda sama je velice silná a jakoukoliv lidskou akci daleko předčí. Vyjímkou je německá Barberina – byla zachráněna (a je zatím), ale pro horolezce je sférou nedosažitelnou – se striktním zákazem sportovního lezení.

Michael Beranekodpovědět 

 Fotka z archivu J.Š.13:58:22 10.03.2014
Má ten Abbé ale pěkný fotky v archivu.
Takový dramatický.
A ty nohy lezce tomu dodávají příchuť lezeckého tajemna. :-)
Dudyodpovědět 
 Re: Fotka z archivu J.Š.15:09:20 10.03.2014
On to Abbé dával na Facebook, tak jsem se dovolil zda mu to mohu ukrást :) Bylo jich tam víc. Uvádí, že autory by mohli být Miki a Eugen ;)
 Tomáš F.odpovědět 

 Skály padají17:49:56 10.03.2014
To je také dáno tím co je unás k lezení . Většinou hnusnej písek a ošlindané vápno a to jěště z půlky zakázané zelenýma parazitama .
Galán Marténodpovědět 
 Re: Skály padají09:20:32 11.03.2014
Ty to v Cechach asi moc neznas, vid?
Lukodpovědět 

 mago01:39:08 12.03.2014
kdyby jste tam bývali nemaglajzovali tak by tam a věž stála ještě spoustu generací...stop mágu v cestách pod XIII
maglajzerodpovědět 
 Re: mago07:07:30 12.03.2014
Dobrá hovadina, bravo....
odpovědět 
 Re: mago18:29:38 12.03.2014
provokater
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

8
 Databáze cest:
Všechny cesty (141209)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
7.křížků 6- Skály Na Sekyrce
Bindelet 7a+ Siurana
Wolkom 7C+ Kralupy Nad Vltavou
Fixaret 7C+/8A Kralupy Nad Vltavou
Pičagohomecz 6B+/6C Strnady
Nově komentované:
Espacio Tiempo 8c Sella
Espacio Tiempo 8c Sella
Kralupskej Traverz 7C Kralupy Nad Vltavou
Espacio Tiempo 8c Sella
Kačák 7- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Testy jištění na Koblye | Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye |

 Nové komentáře:
Re: pokrok | Štěpán Volf | Re: pokrok | Re: Adam Ondra | Re: Bídáku :-) | Korona | Re: Adam Ondra | Re: Adam Ondra | Adam | Re: pokrok |

 Kde to vře:
Marketing a porušování pravidel (266)
Dva polští horolezci zahynuli na Kežmarském štítě v Tatrách (14)
Český pohár v lezení na obtížnost (9)
ČP v boulderingu v Brně vyhráli Martin Stráník a Eliška Bulenová (3)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 53 (3)
Pořádně zmrzlá Montana (1)
Hangar Masters: výsledky (1)
„Ledová" stěna Černý most (1)
Zveřejněna pozvánka na valnou hromadu ČHS (1)
Adam Ondra: prohlídka cesty neboli diskotékový tanec (1)

 Nově v inzerci:
kalhoty Millet Back Explossion | mikina Tilak Trango | druhý konec lana | Statická a dynamická lana | Letenky na Sicílii | Dámský a pánský péřový spacak | Malarone | Spolulezec/lezkyně Brno | Pila | Nový batoh Millet Proligher 38+10 |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 248 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 127 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 1130 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 219 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.