LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS, RP,... to zná každej, ale ZK? Zelenej ksicht:(
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu

Závody
ZRUŠENO - Mistrovství ČR bouldering (16.06)
EP mládeže Bruneck (16.06)
Akademické MS Bratislava (20.06)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13878
2.Konečný 12381
3.Vopat 11449
Bouldry:
1.Stráník 11625
2.Jungling 11000
3.Stráník 10950
Hory:
1.Coubal 6441
2.Skopec 6219
3.Nikita 6157

Výsledky
SP Vail (08.06)
EP mládeže Delft (02.06)
ME mládeže Imst (25.05)

Deníčky
4480 lezců
693151 cest
Nové přelezy:
Mein Hund 9+/10-
Odin´s Taf 10
Tschick 9
Liebe Ohne 9
Strašák 9+/10-
Zlomené Sr 8A+/8B
Procesor 11/11+
Proces 11
Rekonstruk 9+
Kudy Hudy? Xc

Stěny
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Rumunský Banát – pozvánka nejen do nové oblasti lezení

bindicsova@gmail.com

Jistě jste už slyšeli o českých vesnicích v Banátu. Východní část této oblasti leží v Rumunsku, na hranici se Srbskem.

V květnu 2017 jsme se v čele s Honzou a Pepčou Nestlerovými rozhodli podpořit atraktivitu zdejší turistiky a po dohodě s místními jsme se s vrtačkami, chemickými kotvami, hromadou nýtů, borháků a jiným materiálem, vydali do Eibenthalu, jedné z banátských českých vesnic. Na místě jsme vytipovali vhodné skály, dohodli se s ochránci přírody a se starostou (po Rumunsku – všichni o tom musí vědět, ale oficiálně nikdo neví nic. A co je hotové, to už nikdo nezakáže). Během pěti dnů jsme společně vyčistili terén a udělali 24 zajištěných cest ve třech sektorech. Naše pracovní horolezeckou skupinu vytvořili bráchové Nestlerovi, Pepa Hátle, Radek Cápa Capulič a my holky, Markéta Bindicsová, Gabča Nestlerová. Druhá část naší výpravy, Lukáš Chalupecký s Tamarou Kučerovou za pomoci Gabči Nestlerové, vytipovala a označila tři místní MTB trasy.


Pepča testuje cestu, kterou vytvořil Pepa Hátle. Celou akci nám pomohl fotit a natáčet Pepův H. dron.Pepča s Gábčou, dokonale vyladěni v životě i na skáleZkušebně lezu cestu Jihovýchodní hranaSpolečné foto na Vlajkové věžiDalší průzkum okolí, tentokrát kudy povede Tamara s Lukášem cyklostezky?


Co se týká lezení, to je pojato tak, aby si zalezli všichni. Převážná většina cest je lehká, ohodnotili jsme je od 2 až 8- (skály tvoří hrubozrnný slepenec, podobný Meteoře). Všechny cesty jsou zajištěné střídavě především lepenýma borhákama nebo nýty s planžetou, aby se linie cest vedených blízko sebe nepletla. Ukončené jsou vždy řetízkem. Všechny nástupy jsou vyčištěné, prořezané od stromů i křoví. Pod skálami se dá pěkně posedět na sluníčku i ve stínu. Užijete si krásné výhledy na Dunaj a okolní kopce. Pokud vím, z místních nikdo neleze, tak se letos v květnu chystáme cesty zkontrolovat, vyčistit nálet a hlavně pokračovat v práci a připravit další oblast. Samotný terén je vybudován za rumunskou vesnicí Svinica, kde žije naprostá srbská většina. Je tam místo na parkování, malý obchod a hospoda. Přístup ke skalám je pohodlný, pěšinou po louce k nim dojdete za 10 minut. Skály se nachází v dojezdové blízkosti českých vesnic, kde doporučujeme bydlet, nejblíže je Eibenthal. Připravili jsme jednoduchého průvodce s popisem přístupu i jednotlivých cest a doufáme, že bude brzy rozšířen. Snad si na ty skály párkrát za rok někdo sáhne.

 Miniprůvodce lezením Banát Svinita - pdf

V okolí Eibenthanlu, na skálách navštěvované jeskyně Ponicova (největší jeskyně v Dunajské soutěsce), jsou i další dva zajištěné terény, které udělali rumunští lezci (cca 20 cest). Jeskyně je průchozí až k Dunaji, odkud se dá pokračovat lodí. Lezecký terén se nachází nad jejím horním (suchým) vstupem. Musíte trochu hledat.


Honza v akciCápa si ověřuje, že správně vybral místa pro navrtání dalších nýtůPepča Nestler testuje těžké cesty, které udělal Pepa Hátle


Banát je první počin, ve kterém budeme letos pokračovat, potenciál v okolí je. Lákají nás vápencové skály nad Dunajem, ale na ty nám ochranáři zatím nedovolili sáhnout, celá oblast tvoří národní park.
Jsme si vědomi toho, že kvůli 24 cestám, se za lezením nejezdí. Na dva dny tyto tři nové sektory program zajistí a Banát je ideální dovolená třeba i pro rodinu s dětmi, nabízí spoustu jiných aktivit. Zajet sem můžete na průzkum třeba z vyhlášených rumunských oblastí, jako jsou např. Baile Herculane - Herkulovy lázně (350 cest), kde pobyt zpříjemní horké prameny, do Eibenthalu je to jen 63 km a o 10 km dál pak terén Balea Cernei, zde si vyberete z dalších 300 cest.


Tahle jeskyně končí v Dunaji, zpět se jde buď stejnou cestou nebo pro vás přijede lodičkaMístní ochránci přírody, požádali kluky, aby vyřezali stromy ze skalního okna v "Jeskyni veteránů". Do jeskyně se můžete dostat pouze lodí.


Nejzajímavější pro návštěvníky Banátu zůstane asi i nadále turistika, případně cykloturistika, ale jako zpestření levné dovolené v prostředí s atmosférou tradičních českých vesnic, a to bych ráda zdůraznila, jistě i tento malý terén přispěje.
Základní myšlenkou, proč jsme se do toho dali, je podpora místních obyvatel, aby se udržely tyto živé skanzeny našich krajanů. To považujeme za přidanou hodnotu této skromné nabídky lezení.  Pomoc jim na štěstí přichází i z jiných směrů, ať už je to organizace Člověk v tísni, ale zejména několik skupin a jednotlivců, tady vyzdvihnu zejména Jirku Řeháka, který pro udržení českých vesnic aktivně pracuje již mnoho let.


V Eibentale cestou z večeře.

 
V této části Rumunska je bezpečno, nemusíte se bát vykradení auta či jiných problémů. Pokud se chováte slušně, jsou místní lidé velmi milí a přátelští. Jste pro ně příjemným zpestřením jejich každodenního, trochu izolovaného života. Když u nich utratíte nějaký ten peníz za ubytování, skvělou stravu, kořalku anebo za nákup medu, domácích propolisových mastí či tinktur, nasušené mateřídoušky do čaje nebo domácího sýra, budou spokojeny obě strany. Bydlet můžete u krajánků, doporučujeme domluvit si polopenzi. Platit se dá českými korunami. Seznam chalup najdete zde  http://www.banat.cz/ubytovani.htm
Vesnice jsou zasazeny v čisté přírodě, mezi nimi vedou stezky přes kopce a údolí po vozových cestách a pěšinách, po horských pastvinách i hlubokých lesích. Cestou narazíte na místní salaše, kde se dá domluvit nocleh. Nádherné jsou zdejší krasové jeskyně či projížďky po Dunaji sevřeném skálami…
Návštěvu doporučujeme od května do konce října.

Něco z historie:


Banát byl rakouskou hraniční provincií patřící Uhersku. Nejjižnější hornatá část mezi řekami Dunajem a Nerou byla liduprázdnou divočinou. Protože se zalidnění tohoto kraje jevilo strategickou i hospodářskou nutností, bylo do Čech vysláno několik agentů, aby zajistili kolonisty. Nabízené podmínky pro lidi, kteří žili ve své vlasti v bídě, byly dost lákavé, slibovaly dříví na vystavění domů zdarma, vlastní pole a slušné výdělky. Do „zaslíbené země“ se tedy zač. 19. století začaly pěšky nebo povozy stěhovat celé rodiny. Mnoho jich cestou zahynulo, ale vše trpělivě snášeli, protože byli plní naděje na lepší život. Skutečnost byla však jiná. Vystěhovalci byli přivedeni do zalesněných kopců, kde napřed museli vykácet stromy a teprve potom obdělat půdu. Hořce oplakávali své chaloupky, které zanechali ve vlasti. Cesta zpět nepřipadala v úvahu, začali tedy pilně pracovat. Přes těžké začátky vzniklo v rumunském Banátu několik vesnic a tím se začaly psát dějiny zdejších českých osad.
Bohužel život zde poslední roky opět skomírá. Mladí lidé nemají v odříznutých oblastech pracovní uplatnění a vesnice se vylidňují. Některé jsou dokonce z 50% prázdné. Jedinou šancí, jak vesnice udržet živé, je turistický ruch. Návštěva a využití služeb českých krajanů v rumunské části Banátu je pro ně jednou z nejlepších forem pomoci, bez které se tyto vesnice již dlouho neudrží. Využijte domácí stravu místních, jsou to vlídní a zajímaví lidé. A věřte, že banátští Češi si dobrých hostů opravdu umí vážit, umí s nimi i přátelsky posedět a poveselit se jako málokdo jiný. 

Informace částečně čerpány z webů:
http://www.dovolena-banat.cz/o-nas.htmlhttp://www.banat.cz/index.htm


Horám zdar a skalám obzvlášť, Markéta Bindicsová

Markéta   [úpravy] 05:50 28.03.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Banát08:34:32 28.03.2018
Vždycky jsem se tam chtěl podívat, ale nebyl moc důvod, když se tam neleze. Je to super nápad takto pomoct, i ty kola. Kdyby bylo potřeba peníze na materiál do dalších cest, rád přispěju. 
Dájaodpovědět 

 Skvělý článek09:04:29 28.03.2018
Hodně zajímavé, krajinově i kulturně.
Soutěska Dunaje je majestátní.
Díky za informace z téhle pro mě neznámé části světa.
 jirkasodpovědět 
 Re: Skvělý článek12:49:48 28.03.2018
no neznámá je možná lezecky a resp. pro úzce specializované lezce. Jinak naopak už je oblast dost profláklá mezi Čechy včetně všech negativ a pozitiv, které to přináší(myslím tím zejména některé české vesnice). Jinak krajinově i kulturně je to fakt pecka a to okolí vesnic i nedaleká železná vrata.
taky Jirkaodpovědět 

 Děti12:05:05 28.03.2018
Je to vhodný pro návštěvu s dětmi (jak lezení tak pobyt)? Byl jsem tam asi 20 let zpátky, takže předpokládám, že od tý doby se toho dost změnilo..
Pavelodpovědět 
 Re: Děti09:25:56 29.03.2018
Přístup ke skalám, plocha pod nimi i samotné lezení je pro děcka vhodné, zvlášť sektor Vlajková věž. I jiné aktivity (kolo, turistika) v oblasti nebudou s dětmi problém.
Pepčaodpovědět 

 Maple Kanjon22:38:05 28.03.2018
struktura skala vypada jako Maple Canyon v Utahu. 
Andrewodpovědět 

 Ttrocha historie23:21:19 28.03.2018
Koho nezajimaji jen skaly ale i to okolo - a Historie necht se podiva na
http://www. cesky- dialog. net/ clanek/ 4199- cesky- banat/

Odstrante mezery
Michael Beranekodpovědět 

 Dunaj vápence09:03:31 29.03.2018
Nemáte nějaké informace o lezení přímo nad řekou. Jsou tam úžasný vápencový stěny spadající přímo do Dunaje.
 jirkasodpovědět 
 Re: Dunaj vápence09:20:31 29.03.2018
Přímo v soutěsce je zákaz lezení. Je to něco jako přírodní park. Malý sektor na vápenci je pouze u vstupu do jeskyně Ponicova.
Pepčaodpovědět 
 Re: Dunaj vápence11:04:21 29.03.2018
je to sice na druhou světovou stranu, ale taky dobrý a u našinců snad méně známé než Banát (a to i mezi lezci): zkus Donaudurchbruch - foto viz google, vícedélky přímo nad řekou, Kletterführer Südlicher Frankenjura, bacha na ptačí uzavírky
taky Jirkaodpovědět 

 Nove cesty v Banatu22:35:15 08.04.2018
Ahoj, prosim te je tam moznost udelat jeste nejaky prvovystup ? Chystame se tam letos 4.kvetna - 9.kvetna. Par dni chceme stravit v Banatu a par v Herkulovych laznich. Rikam si ze bych si tam klidne neco navrtal v Banatu at perispejem taky troskou do mlyna. Tak kdyztak prosim pis na email pokud mas vic info. Diky Matej :-)
 Maatyodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Nová cesta
 Databáze cest:
Všechny cesty (127419)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mit Dach Und Krach 8+ Frankenjura
Neuer Riss 6+ Frankenjura
Une Trace Exciusive 6c+ Roches D`Orvin
Medvedička 7B+ Chtelnica
Hviezdny Hodinár 7A+ Chtelnica
Nově komentované:
Procesor 11/11+ Višňové
Promenáda 3 Čtyři Palice
Levá Hrana 5 Skály U Držkové
Procesor 11/11+ Višňové
Procesor 11/11+ Višňové

 Nově v diskusi:
topíčko - Srbsko | Re: Spani ve Francii | kuba konečný | Re: Spani ve Francii | Re: Samolepka Black Diamond | Re: Samolepka Black Diamond | Re: Samolepka Black Diamond | Re: Samolepka Black Diamond | Re: Samolepka Black Diamond | Re: Lezení ve Slovinsku |

 Nové komentáře:
Re: Předmět debaty | Re: Dětinskost? | Re: Předmět debaty | Gratulace | Re: Předmět debaty | Re: Dětinskost? | Re: Předmět debaty | Re: Dětinskost? | Předmět debaty | Re: Borhák |

 Kde to vře:
Vypadlý bh na Čimě v Brné v Ústí nad Labem (234)
Rotte fluh (19)
Školní Boulder Pohár 2018 (14)
Akademické mistrovství světa v lezení Bratislava (13)
Klára Kolouchová se vrací po 2 letech na K2 (9)
Martin Stráník přelezl nový boulder za 8C v Moravském Krasu (4)
2. kolo Boulderděti. Slunce, vedro i Superfinále! (3)
Water Boulder Games 2018 (2)
Martin Stráník: rozhovor nejen o závodní sezóně (1)

 Nově v inzerci:
tatry | Limský záliv | Ženu z Olomouce? | Koupim petzl connect adjust | Asolo Eiger GV | Společně do hor | Pilka na dlouhé násadě - pinoha | spacák Marmot | boty Meindl udine vel.8 | Petzl Nomic |

 Anketa:
Mám zájem o koupi průvodce:
 1 jeden díl: Severní Morava 
 2253 
 2 jeden díl: Východní Morava 
 1878 
 3 jeden díl: Jižní Morava 
 1811 
 4 dva díly: Východní a Jižní Morava 
 1751 
 5 dva díly: Severní a Jižní Morava 
 1728 
 6 dva díly: Severní a Východní Morava 
 1811 
 7 všechny tři díly 
 1952 

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.