LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pokud nemáte v deníčku fotku a chcete jí tam mít, klidně ji pošlete emailem.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12660
2.Jungling 11622
3.Volf 11605
Bouldry:
1.Stráník 11778
2.Stráník 11025
3.Jungling 10850
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Skopec 7070
3.Nikita 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4784 lezců
795035 cest
Nové přelezy:
Gaeng Som 7c+
Mal Pago 7c
Los Posade 7c
El Diablo 7c+
Senor Etc. 7c+
Dirty Lies 7b
Words Of W 7b
Paranihida 8a
Slopery 7C+
Endurance 7C

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder bar Točna - Jihlava
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Rumunský Banát – pozvánka nejen do nové oblasti lezení

Jistě jste už slyšeli o českých vesnicích v Banátu. Východní část této oblasti leží v Rumunsku, na hranici se Srbskem.

V květnu 2017 jsme se v čele s Honzou a Pepčou Nestlerovými rozhodli podpořit atraktivitu zdejší turistiky a po dohodě s místními jsme se s vrtačkami, chemickými kotvami, hromadou nýtů, borháků a jiným materiálem, vydali do Eibenthalu, jedné z banátských českých vesnic. Na místě jsme vytipovali vhodné skály, dohodli se s ochránci přírody a se starostou (po Rumunsku – všichni o tom musí vědět, ale oficiálně nikdo neví nic. A co je hotové, to už nikdo nezakáže). Během pěti dnů jsme společně vyčistili terén a udělali 24 zajištěných cest ve třech sektorech. Naše pracovní horolezeckou skupinu vytvořili bráchové Nestlerovi, Pepa Hátle, Radek Cápa Capulič a my holky, Markéta Bindicsová, Gabča Nestlerová. Druhá část naší výpravy, Lukáš Chalupecký s Tamarou Kučerovou za pomoci Gabči Nestlerové, vytipovala a označila tři místní MTB trasy.


Pepča testuje cestu, kterou vytvořil Pepa Hátle. Celou akci nám pomohl fotit a natáčet Pepův H. dron.Pepča s Gábčou, dokonale vyladěni v životě i na skáleZkušebně lezu cestu Jihovýchodní hranaSpolečné foto na Vlajkové věžiDalší průzkum okolí, tentokrát kudy povede Tamara s Lukášem cyklostezky?


Co se týká lezení, to je pojato tak, aby si zalezli všichni. Převážná většina cest je lehká, ohodnotili jsme je od 2 až 8- (skály tvoří hrubozrnný slepenec, podobný Meteoře). Všechny cesty jsou zajištěné střídavě především lepenýma borhákama nebo nýty s planžetou, aby se linie cest vedených blízko sebe nepletla. Ukončené jsou vždy řetízkem. Všechny nástupy jsou vyčištěné, prořezané od stromů i křoví. Pod skálami se dá pěkně posedět na sluníčku i ve stínu. Užijete si krásné výhledy na Dunaj a okolní kopce. Pokud vím, z místních nikdo neleze, tak se letos v květnu chystáme cesty zkontrolovat, vyčistit nálet a hlavně pokračovat v práci a připravit další oblast. Samotný terén je vybudován za rumunskou vesnicí Svinica, kde žije naprostá srbská většina. Je tam místo na parkování, malý obchod a hospoda. Přístup ke skalám je pohodlný, pěšinou po louce k nim dojdete za 10 minut. Skály se nachází v dojezdové blízkosti českých vesnic, kde doporučujeme bydlet, nejblíže je Eibenthal. Připravili jsme jednoduchého průvodce s popisem přístupu i jednotlivých cest a doufáme, že bude brzy rozšířen. Snad si na ty skály párkrát za rok někdo sáhne.

 Miniprůvodce lezením Banát Svinita - pdf

V okolí Eibenthanlu, na skálách navštěvované jeskyně Ponicova (největší jeskyně v Dunajské soutěsce), jsou i další dva zajištěné terény, které udělali rumunští lezci (cca 20 cest). Jeskyně je průchozí až k Dunaji, odkud se dá pokračovat lodí. Lezecký terén se nachází nad jejím horním (suchým) vstupem. Musíte trochu hledat.


Honza v akciCápa si ověřuje, že správně vybral místa pro navrtání dalších nýtůPepča Nestler testuje těžké cesty, které udělal Pepa Hátle


Banát je první počin, ve kterém budeme letos pokračovat, potenciál v okolí je. Lákají nás vápencové skály nad Dunajem, ale na ty nám ochranáři zatím nedovolili sáhnout, celá oblast tvoří národní park.
Jsme si vědomi toho, že kvůli 24 cestám, se za lezením nejezdí. Na dva dny tyto tři nové sektory program zajistí a Banát je ideální dovolená třeba i pro rodinu s dětmi, nabízí spoustu jiných aktivit. Zajet sem můžete na průzkum třeba z vyhlášených rumunských oblastí, jako jsou např. Baile Herculane - Herkulovy lázně (350 cest), kde pobyt zpříjemní horké prameny, do Eibenthalu je to jen 63 km a o 10 km dál pak terén Balea Cernei, zde si vyberete z dalších 300 cest.


Tahle jeskyně končí v Dunaji, zpět se jde buď stejnou cestou nebo pro vás přijede lodičkaMístní ochránci přírody, požádali kluky, aby vyřezali stromy ze skalního okna v "Jeskyni veteránů". Do jeskyně se můžete dostat pouze lodí.


Nejzajímavější pro návštěvníky Banátu zůstane asi i nadále turistika, případně cykloturistika, ale jako zpestření levné dovolené v prostředí s atmosférou tradičních českých vesnic, a to bych ráda zdůraznila, jistě i tento malý terén přispěje.
Základní myšlenkou, proč jsme se do toho dali, je podpora místních obyvatel, aby se udržely tyto živé skanzeny našich krajanů. To považujeme za přidanou hodnotu této skromné nabídky lezení.  Pomoc jim na štěstí přichází i z jiných směrů, ať už je to organizace Člověk v tísni, ale zejména několik skupin a jednotlivců, tady vyzdvihnu zejména Jirku Řeháka, který pro udržení českých vesnic aktivně pracuje již mnoho let.


V Eibentale cestou z večeře.

 
V této části Rumunska je bezpečno, nemusíte se bát vykradení auta či jiných problémů. Pokud se chováte slušně, jsou místní lidé velmi milí a přátelští. Jste pro ně příjemným zpestřením jejich každodenního, trochu izolovaného života. Když u nich utratíte nějaký ten peníz za ubytování, skvělou stravu, kořalku anebo za nákup medu, domácích propolisových mastí či tinktur, nasušené mateřídoušky do čaje nebo domácího sýra, budou spokojeny obě strany. Bydlet můžete u krajánků, doporučujeme domluvit si polopenzi. Platit se dá českými korunami. Seznam chalup najdete zde  http://www.banat.cz/ubytovani.htm
Vesnice jsou zasazeny v čisté přírodě, mezi nimi vedou stezky přes kopce a údolí po vozových cestách a pěšinách, po horských pastvinách i hlubokých lesích. Cestou narazíte na místní salaše, kde se dá domluvit nocleh. Nádherné jsou zdejší krasové jeskyně či projížďky po Dunaji sevřeném skálami…
Návštěvu doporučujeme od května do konce října.

Něco z historie:


Banát byl rakouskou hraniční provincií patřící Uhersku. Nejjižnější hornatá část mezi řekami Dunajem a Nerou byla liduprázdnou divočinou. Protože se zalidnění tohoto kraje jevilo strategickou i hospodářskou nutností, bylo do Čech vysláno několik agentů, aby zajistili kolonisty. Nabízené podmínky pro lidi, kteří žili ve své vlasti v bídě, byly dost lákavé, slibovaly dříví na vystavění domů zdarma, vlastní pole a slušné výdělky. Do „zaslíbené země“ se tedy zač. 19. století začaly pěšky nebo povozy stěhovat celé rodiny. Mnoho jich cestou zahynulo, ale vše trpělivě snášeli, protože byli plní naděje na lepší život. Skutečnost byla však jiná. Vystěhovalci byli přivedeni do zalesněných kopců, kde napřed museli vykácet stromy a teprve potom obdělat půdu. Hořce oplakávali své chaloupky, které zanechali ve vlasti. Cesta zpět nepřipadala v úvahu, začali tedy pilně pracovat. Přes těžké začátky vzniklo v rumunském Banátu několik vesnic a tím se začaly psát dějiny zdejších českých osad.
Bohužel život zde poslední roky opět skomírá. Mladí lidé nemají v odříznutých oblastech pracovní uplatnění a vesnice se vylidňují. Některé jsou dokonce z 50% prázdné. Jedinou šancí, jak vesnice udržet živé, je turistický ruch. Návštěva a využití služeb českých krajanů v rumunské části Banátu je pro ně jednou z nejlepších forem pomoci, bez které se tyto vesnice již dlouho neudrží. Využijte domácí stravu místních, jsou to vlídní a zajímaví lidé. A věřte, že banátští Češi si dobrých hostů opravdu umí vážit, umí s nimi i přátelsky posedět a poveselit se jako málokdo jiný. 

Informace částečně čerpány z webů:
http://www.dovolena-banat.cz/o-nas.htmlhttp://www.banat.cz/index.htm


Horám zdar a skalám obzvlášť, Markéta Bindicsová

Markéta Bindicsová   [úpravy] 05:50 28.03.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Banát08:34:32 28.03.2018
Vždycky jsem se tam chtěl podívat, ale nebyl moc důvod, když se tam neleze. Je to super nápad takto pomoct, i ty kola. Kdyby bylo potřeba peníze na materiál do dalších cest, rád přispěju. 
Dájaodpovědět 

 Skvělý článek09:04:29 28.03.2018
Hodně zajímavé, krajinově i kulturně.
Soutěska Dunaje je majestátní.
Díky za informace z téhle pro mě neznámé části světa.
 jirkasodpovědět 
 Re: Skvělý článek12:49:48 28.03.2018
no neznámá je možná lezecky a resp. pro úzce specializované lezce. Jinak naopak už je oblast dost profláklá mezi Čechy včetně všech negativ a pozitiv, které to přináší(myslím tím zejména některé české vesnice). Jinak krajinově i kulturně je to fakt pecka a to okolí vesnic i nedaleká železná vrata.
taky Jirkaodpovědět 

 Děti12:05:05 28.03.2018
Je to vhodný pro návštěvu s dětmi (jak lezení tak pobyt)? Byl jsem tam asi 20 let zpátky, takže předpokládám, že od tý doby se toho dost změnilo..
Pavelodpovědět 
 Re: Děti09:25:56 29.03.2018
Přístup ke skalám, plocha pod nimi i samotné lezení je pro děcka vhodné, zvlášť sektor Vlajková věž. I jiné aktivity (kolo, turistika) v oblasti nebudou s dětmi problém.
Pepčaodpovědět 

 Maple Kanjon22:38:05 28.03.2018
struktura skala vypada jako Maple Canyon v Utahu. 
Andrewodpovědět 

 Ttrocha historie23:21:19 28.03.2018
Koho nezajimaji jen skaly ale i to okolo - a Historie necht se podiva na
http://www. cesky- dialog. net/ clanek/ 4199- cesky- banat/

Odstrante mezery
Michael Beranekodpovědět 

 Dunaj vápence09:03:31 29.03.2018
Nemáte nějaké informace o lezení přímo nad řekou. Jsou tam úžasný vápencový stěny spadající přímo do Dunaje.
 jirkasodpovědět 
 Re: Dunaj vápence09:20:31 29.03.2018
Přímo v soutěsce je zákaz lezení. Je to něco jako přírodní park. Malý sektor na vápenci je pouze u vstupu do jeskyně Ponicova.
Pepčaodpovědět 
 Re: Dunaj vápence11:04:21 29.03.2018
je to sice na druhou světovou stranu, ale taky dobrý a u našinců snad méně známé než Banát (a to i mezi lezci): zkus Donaudurchbruch - foto viz google, vícedélky přímo nad řekou, Kletterführer Südlicher Frankenjura, bacha na ptačí uzavírky
taky Jirkaodpovědět 

 Nove cesty v Banatu22:35:15 08.04.2018
Ahoj, prosim te je tam moznost udelat jeste nejaky prvovystup ? Chystame se tam letos 4.kvetna - 9.kvetna. Par dni chceme stravit v Banatu a par v Herkulovych laznich. Rikam si ze bych si tam klidne neco navrtal v Banatu at perispejem taky troskou do mlyna. Tak kdyztak prosim pis na email pokud mas vic info. Diky Matej :-)
 Maatyodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Rock n Roč
 Databáze cest:
Všechny cesty (141156)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Culo Thirteen 5c+ Sella
Vložka 6A+ Vyhlídková Skála
Rouška 6A Vyhlídková Skála
Karanténa 6A Vyhlídková Skála
Pinot Noir 7A+ Brione
Nově komentované:
Hon Na Madlo 6C Bystřička
Hon Na Madlo 6C Bystřička
Alta Tensión 7c Sant Llorenç De Montgai
Teta Evžen 7B Bystřička
Hon Na Madlo 6C Bystřička

 Nově v diskusi:
zmenšení lezeček v restday | Re: Bolestivé klouby na chodidle | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: zmenšení prostoru v lezečce |

 Nové komentáře:
Re: Schpritzmauer | Re: Matic | Re: Montana | Spritzen macht frei! | nejsem sám, komu něco uteklo | Schpritzmauer | out nebo in ? | Re: Špricka | Re: pěkný | Re: Špricka |

 Kde to vře:
VV ČHS: předsedkyní Komise soutěžního lezení Dita Fajbišová (47)
ČHS informuje o obnovení spolupráce s ČSL (40)
Lezení v oblasti Laghel (Arco) zakázal majitel (38)
Slovácké OUPN 2020 (30)
Hangar Legends (25)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 53 (20)
„Ledová" stěna Černý most (18)
Tatranský sever (17)
Hangar Masters: výsledky (14)
Výstupy roku 2019 už tento pátek (8)

 Nově v inzerci:
nové Evolv Agro vel. 41,5 (na nohu 42 úplně ok); 2500kč | Dámské pohorky Salewa Rapace GTX 38 | la sportiva | Lezečky Scarpa Vapor V vel. 39,5 NOVÉ | Lezečky Scarpa Furia vel. 39 NOVÉ | Lezečky dětské, vel.32 | Lezečky dětské, vel.32 | Grivel rambo mačky | La Sportiva | Prodám nové Evolv Agro vel. 41,5; 3000kč |

 Anketa:
Pokousalo vás při lezení nějaké zvíře?
 Ano, plch/myš 
 490 
 Ano, netopýr 
 287 
 Ano, had 
 293 
 Ano, jiné 
 372 
 Ne 
 708 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.