LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Horolezec nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové
Slovinsko

Závody
Světový pohár v ledolezení Francie (20.01)
Světový pohár v ledolezení Švýcarsko (26.01)
O dřevěného Krakonoše 2023 (28.01)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13681
2.Trojan 12453
3.Votoček 12275
Bouldry:
1.Stráník 11625
2.Konečný 11550
3.Ondra 11484
Hory:
1. 9321
2.Groš 8308
3.Skopec 8186

Výsledky
Světový pohár v ledolezení Jižní Korea (13.01)
Evropský pohár v ledolezení Brno (03.12)
Evropský pohár v ledolezení Žilina (26.11)

Deníčky
5350 lezců
1011402 cest
Nové přelezy:
Podemos 7c+
Bakhiti Yo 8+/9-
Mevlana L2 9
Müren 8+/9-
L´Homme A 8+/9-
Sissyfuss 8A+
Detonace 7C
Finale 7C+
Eclair 7C
Superfinal 8A+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Skály u Neapole II.

Na skály u Neapole jsme se vypravili letos na jaře po dlouhém kovidovém půstu, chtěli jsme v období jarních prázdnin překlenout chladné období v Čechách a vyrazit za teplem.

Cílem bylo málo známé lezení v oblasti Amalfi v Itálii. A protože se lezecká sezóna nezadržitelně nachýlila ke konci přináším tip na pěkné podzimní/zimní lezení u sladké Neapole.

Přímé lety sem trvají kolem 55min. často jsou dostupné 7 dnů v týdnu. Přímé lety jsou s aerolinkami: ITA Airways (AZ), Ryanair (FR), Iberia (IB).


V blízkosti idylických pobřežních měst Amalfi, Positano, SperlongaPalinuro najdete totiž nespočet kvalitních vápencových stěn. Skutečně, zejména v oblasti Amalfi jsou skály všude tam kam oko dohlédne. Kraj je to celkem divoký, vše je situov8no ve strmých úbočích přičemž větší lidská osídlení jsou jen v místech, kde do moře ústí potoky vytvořivše úzká údolí, zbytek je rozeset po svazích strmých pobřežních hor a místa pro domy jsou doslova vyrvána přírodě. Je nutno podotknout, že výše zmíněné okolnosti jsou důsledkem poměrně špatné infrastruktury. Silnice spojující jednotlivá městečka jsou úzké, velmi klikaté a přecpané auty, zejména v letní sezóně je pohyb po silnicích velmi problematický. To samé se týká parkování. U většiny oblastí je velmi omezená možnost zaparkovat.


Pobřeží Amalfi při západu slunce. Jehly v moři v pozadí patří k známému ostrovu Capri (hi res)

foto by © JirkaS


Celá oblast je popsána ve dvou průvodcích prvním je průvodce "Sportovní lezení na Costa D'Amalfi" od nakladatele Vertical Life a poskytuje podrobné informace o 34 oblastech. Druhý je starší a popisuje však i některé oblasti, které nejsou obsaženy prvním průvodci. V oblasti je patrný i určitý vývoj neboť na internetu lze nalézt i některé zcela nové oblasti.


Dominika leze cestu v oblasti Capo di Orso (hi res)

foto by © JirkaS


Nejvýraznější oblastí je oblast Amalfi, i když v Čechách je známější severněji položená  Sperlonga. Sperlonga se stala v minulosti častým cílem českých lezců a to zřejmě díky její relativně lepší dostupnosti. Poslední z výše zmíněných Palinuro je dominantní stěna přímo na pláži u moře. Najdete zde přes 46 cest od lehkých po těžší a zaměřeních převážně na vytrvalost. Je to fantastický cliff s kvalitním vápencem avšak vzhledem k počtu cest se asi nevyplatí sem jet jen kvůli lezení. Palinuro je název města na tomto výběžku avšak skála se jmenuje Spiaggia della Molpa.


Sperlonga(hi res)

foto by © JirkaS


Na rozdíl od Sperlongy lezení pod Neapolí nezískalo příliš velký věhlas a to zřejmě nejen pro horší dostupnost, ale i pro lezce horší možnost ubytování.
Lezení v oblasti Amalfi, skvěle popsal Stanislav Holec ve svém článku z roku 2016 Skály u Neapole.

A protože v oblasti došlo k určitému vývoji a pak jsme navštívili některé skály, které nebyly popsány předcházejícím článků, proto jsem se rozhodl napsat tento doplňující článek.Dominika leze mnoha hvězdičkovou cestu Te La Do Non Me La Piglio, 6b+ (hi res)

foto by © JirkaSPopis celého pobřeží výčet možností k lezení na celém Amalfi pobřeží je možné začít na východě výběžku. Zde se nad přístavním městem Salerno nachází poměrně rozsáhlá lezecká oblast Monte San Liberatore. Do této oblasti jsme se bohužel nedostali, tak dole je jen stručný všeobecný popis načtený z průvodce.


Největší koncentrace stěn je u známého městečka  Positano, najdete zde asi 10 samostatných pod oblastí. Lezení je zde velmi různorodé a liší se oblast od oblasti.
Hodně z místních sektorů nabízí lezení po krápnících. A snažili jsme se projít co nejvíce positánských oblastí, ale žádná z nich nás příliš nezaujala. Stěny, které jsem si vytipoval z průvodce, jako například Atlantide, se ukázaly jako relativně malé a cesty v sektorech v blízkosti skalního okna, zase neolezené a se změtí kabelů na zemi od osvětlovací techniky. Jistě je zde mnoho zajímavých skal, jako třeba ty, co popisuje Standa ve svém článku Skály u Neapole, ale k těm jsme se nedostali.
Když tomu navíc připočtěte naprosto zoufalou možnost někde zaparkovat a předražené parkování v případě oficiálních parkovišť. A proto osobně nemohu tuto oblast příliš doporučit a jsem moc rád, že jsme objevili oblasti v klidnějších částech pobřeží.


David nastupuje do stropové cesty středem jeskyně (hi res)

foto by © JirkaSDavid v cestě Bruttiglieri, 6c+ (hi res)

foto by © JirkaSVytrvalostně náročné lezení a Sentiero Degli Dei(hi res)

foto by © JirkaSPravá východní stěna oblasti Sentiero Degli Dei (hi res)

foto by © JirkaSKrásná sportovní oblast s nepatrně horským charakterem Punta d’Aglio(hi res)

foto by © JirkaSLezení v nejtěžším sektrou oblasti Punta d’Aglio (hi res)

foto by © JirkaSPohled na celé skalnaté Amalfi pobřeží (hi res)

foto by © JirkaSLettere (hi res)

foto by © JirkaSHrad v moři u města (hi res)

foto by © JirkaSDvě zásadní publikace pro tuto oblast. Obě už notně zastaralé (hi res)

foto by © JirkaSDvě zásadní publikace pro tuto oblast. Obě už notně zastaralé (hi res)

foto by © JirkaS


Popis a charakteristika jednotlivých okolních oblastí:

Monte San LiberatoreSkály Monte San Liberatore se nacházejí nad zálivem Salerna a vytvářejí přírodní pás s panoramatickým výhledem na Capo di Orso a celé Amalfi pobřeží. Nevýhodou je snad jen hluk z blízké dálnice a přístavu. Tyto skály zaujímají důležité místo v historii lezení v Kampánii. Zde byly vytvořeny první lezecké cesty. A výlet sem se jistě vyplatí zejména v teplejším období, neboť stěny jsou natočeny na východ a brzy odpoledne jsou již ve stínu.

Capo di OrsoCapo di Orso Podle mého názoru, jedny z nejlepších skal na tomto pobřeží. Je to po klidné místo na které vás zavede asi čtvrt hodinový výšlap do svahu nad klikatící se pobřežní silnici silnici. Najdete zde asi 35 cest a téměř všechny jsou pěkné a dlouhé. Nejtěžší cesta je za 7c a nejlépe si zalezou lidé, kteří lezou v rozmezí 6A až 7a+.

Sentiero degli deiSentiero degli dei
Novější přírůstek do seznamu místních oblastí a je dobré podotknout, že velmi hodnotný. Jak krajinově tak lezecký naprosto fantasticky cliff s výškou dosahující až 50 m. Najdete zde cesty od 5C do 7c a řada dalších projektů se chystá. Je potřeba počítat s dalším přístupem do oblasti kteří při rychlé chůzi avšak nádhernou krajinou trvá asi hodinu.

Punta d’AglioPunta d’Aglio
Moc pěkná oblast která má trochu horský charakter nachází se ve vyšších polohách a nabízí lezení převážně v kolmých stěnách po jemných chytech. Jsou kde v zásadě dva sektory, levý a pravý, přičemž v levém se leze mnohem více. Ten má v levé části spíše položené cesty a v pravé tvoří stěna výrazný pilíř, na který vede mnoho pěkných i těžších cest.


Punta CampanellaPunta Campanella nabídne moc pěkné lezení nad mořem. Naleznete zde sice jen omezený počet cest, ale vápno je parádní a výhledy jakbysmet. Rozděleno na dva sektory: 1. Paretone sector 10 cest, 2. Tempio Minerva 15 cest

LettereLettere Tato oblast se nachází na druhé straně pohoří blíže k Neapoli a nabídne velmi pěkné lezení na středně vysoký ch skalách. Najdete zde zhruba 80 cest v rozmezí 6a až 7c+. A může být zajímavým cílem pro ty, kteří zavítají jen nakrátko a k návštěvě Vesuvu či Pompejí, chtějí přidat nějaké to lezení.

Informace na webu:

Direzione VerticaleJirkaS   [úpravy] 08:11 21.11.2022Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Tower of Power
Pegasus, 7a+
 Databáze cest:
Všechny cesty (163794)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Me Cagon Deu 6c+ Margalef
Vernet And The Wailers 7b Margalef
Lloricas 7c Mula
Ojitos De Ti L1 7a+ Mula
Soledad 8a+ Mula
Nově komentované:
Náčelník Hroch 6 Srbsko
Memory 6b+ Kalymnos
Dašija 7c+ Osoje - Čikola
Carvi 6c Fantasma
Náčelník Hroch 6 Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Bouldrovka Ústí nad Labem | Re: Bouldrovka Ústí nad Labem | Re: Bouldrovka Ústí nad Labem | Re: Bouldrovka Ústí nad Labem | Re: Bouldrovka Ústí nad Labem | Nebude.... | Re: Bouldrovka Ústí nad Labem | Re: Bouldrovka Ústí nad Labem | Bouldrovka Ústí nad Labem | Re: Bivak pod Vlajkovou. |

 Nové komentáře:
Re: RIP | Re: RIP | :( | Re: zrušte to, proboha | Re: RIP | Vrazi na olympiade | Re: Ach jo. | RIP | Re: Ach jo. | Re: Ach jo. |

 Kde to vře:
Vojta Trojan: Wild West 9a/9a+ (83)
Nová bouldrovka v Karlíně v Praze je ode dneška v provozu (44)
Bivak na Mont Blancu (42)
Osoje Čikola (21)
Dočasně uzavřeno lezení v Praze a v několika dalších oblastech (21)
Ve válce na Ukrajině padli dva významní ukrajinští horolezci (11)
EYOF: Eva Matějovičová 3. v olympijské disciplíně skialp-sprint (9)
Stepboard (8)
Problém horské služby: plané poplachy z chytrých hodinek po pádu (7)
Adam Ondra lezl týden u Sheffieldu v Británii (6)

 Nově v inzerci:
Někdo na lano 40+ , ale není podmínkou | Prodám skialpové boty | Prodám skialpové lyže | Stěna- Liberec, Jablonec | Severní Čechy | Tilak | Tilak | péřová bunda Simond Alpinism L | Skialp set | Statická a dynamická lana |


 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.