LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
SP boulder, USA (21.05)
SP Innsbruck (23.06)
SP Villars (01.07)

Žebříček
Cesty:
27. 10444
28. 10434
29.Jeřábek 10325
Bouldry:
27. 9600
28. 9431
29.Karban 9400
Hory:
15. 2732
16. 2691
17.Klimešová 2538

Výsledky
SP Meiringen (16.04)
2. nominační závod v boulderingu (10.04)
1. kolo ČP na obtížnost Zlín (27.03)

Deníčky
5103 lezců
889010 cest
Nové přelezy:
Ustřižený 9+/10-
Vstupenka 7C
Be Strong 7C+
Ve Stínu G 9+/10-
Core Train 7C/7C+
Die Sonne 7c/7c+
Aikido 7c
Vystřízliv 7C
Flapjack 7C+/8A
The Big Ha 7C

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Výlet do ledového hračkářství ve Víru

aneb jak si vybírá cepíny Stoupa, Tráva a Miri

Dušan Stoupa Janák jde rovnou na věc

Souhra náhod, v níž tahal za nitky neposedný filmař, ideový vůdce horolezeckého filmového fesťáku v Teplicích nad Metují a kutil všeho druhu Pítrs Kašpar, nás dostala do víru ledového lezení ve Víru.

Nečekaně se ukázalo, že ledová stěna poskytuje překvapivě dobré podmínky pro "blbnutí" a v nedalekém adrexáckém base campu na nás čekala hromada hraček na hraní. Připadal jsem si trochu jak děcko, kterého posadí na píseček a vysypou mu na hlavu hromadu funglnových báboviček, plastových bagrů a tatrovek na hraní všeho druhu. Ty hračky byly cepíny všech možných výrobců, které jsme měli možnost na nedalekém písečku – ledové stěně – otestovat.

Co jsem měl možnost vyzkoušet: Grivel THE NORTH MACHINE CARBON, Ice Rock ASPEED, Petzl Nomic, Petzl Quark, Black Diamond Viper, AustriAlpin K.ICE.R, DMM Apex, Edelrid Riot, CT NORTH COULOIR, Cassin X-All mountain, Singing Rock Bandit

Moje dojmy – problém trochu byl, že podmínky byly příliš ideální, led plastický a tím pádem by v něm drželo i kladivo nebo motyka. S každým cepínem jsem lezl jednu, maximálně dvě cesty.

Ergo cepíny Nomic a ruský karbonový speciál se s ostatními nedají srovnávat, protože se jedná o zcela jinou konstrukci cepínu. Ruský cepín je jistě lehčí než Nomic, ale zajímalo by mě, jak by se choval v ledu. My měli k dispozici pouze drytoolové hroty, a tak došlo jen na blbnutí ve visu.

Ostatní cepíny jsou srovnatelné geometrie a účelu použití. Ze všech nejdřív jsem vyřadil Simondy a Edelridy. Hlava je příliš lehká na lezení v ledu, i když kdybych takový cepín měl polovině 90. let, určitě bych byl králem Tater i Alp…

Petz Quark, DMM, Singing rock a Black Diamond bych zařadil do jedné kategorie. Liší se v detailech a co je v určitou chvíli výhodou, v jinou se stává nevýhodou (např. síla hlavice, tvar kladiva nebo lopatky, háček na přechytávání. prostor na hrotu u topůrka na zavěšování za ledové "květáky" apod.). DMM a Singing rock jsou si pocitově podobné váhou i vyvážením. Quarky jsou osvědčenou klasikou a jsou ze všech asi nejlehčí, u BD by mne zajímalo chování v mixech. Pro nalezení nějakých podstatnějších rozdílů by bylo třeba s každým cepínem prolézt několik set metrů různorodého terénu. Chybu ale člověk neudělá asi ani s jedním.

Zajímavý a trochu kontroverzní objev pro mne byl karbonový Grivel. V ledu byl nejpřesnější a nejlehčí. Spíš chirurgický nástroj, než cepín. Snadno ovládatelný pouhým zápěstím našponované ruky  Trochu mne zarážela malá možnost hákování zavěšováním za velké ledové struktury (malý úhel v prostoru mezi hrotem a topůrkem), kterou jsme však neměli možnost vyzkoušet. Největší slabinou cepínu je však rukojeť. Plastový háček pod malíčkem je skutečně jenom pod ním a nekryje prst zepředu. Občas se stane, že malíčkem bolestivě narazíte, nebo při zaseknutí do oblé ledové boule vám nezbude nic jiného, než zatnout zuby a malíček si při zatížení přiskřípnout. Osobně mi chyběl i výraznější zobáček v půlce topůrka na přechytávání. Guma rukojeti je sice dobrá a cepín lze přechytit bez problémů i tak, ale se zmrzlejšíma rukama, nebo s bandaskama to bude podle mne handicap. Ale zase ta jemná prácička…

No, nevím. Kdybych měl možnost mít pod každou lanovou délkou sadu cepínů na výběr jako golfista má sadu golfových holí, z nichž volí tu nejlepší pro každý úder, po Grivelu bych určitě šáhnul, pokud by mne čekala velmi delikátní délka v ledu a na bolest by pro strach nebyl čas. Jinak by to  byl některý ze čtyř uvedených tomahavků. Kdybych se měl rozhodnout teď, se kterým z nich vyrazím do nějaké alpské stěny (pokud by mne tam protikovidové hlídky pustily), asi bych šáhnul po Singing rock Bandit, na které jsem zvyklý a vím, že nezklamou. Kdybych si ale mohl vybrat, na každou túru si vezmu jiný cepín a nejlépe do každé ruky od jiné značky, a po návratu vám napíšu další raport.
 
Lehké doplnění od dalších testovacích panáčků Honzy Trávy Trávníčka a Miri Jirkové

Tráva: Není snadné doplnit něco, co je vlastně téměř dokonale popsané. Jen se pokusíme o náhled ze stran spíše kopcolezců a ne ledobijců jako je Stoupa, což je excelentní lezec na různých terénech. Je tedy ten pravý, kdo může hodnotit držení, hroty, shybování a podobné jiné taškařice. A taky ho to hrozně baví. Kdyby jste viděli jeho jiskřičky ve vočích, když se dostal na ledíky a mohl si zkoušet všechny ty různé hračky. I zub ho přestal bolet, když měl možnost lézt…:-)

U nás je tomu trochu jinak. Nehledáme dokonalost zbraní pro mixy, vodní led či horské stěny. Ideální je univerzálnost a od každého něco trošku. Takže si každý musí říci, co od cepínů požaduje a kde a jak je nejvíce bude používat. Následně se můžeme bavit o tom, zda dobře drží, fajn se zasekává či je lehký či těžký.

Za sebe musím konstatovat, že za těch pár let, co jsem se této disciplíně věnoval pouze okrajově, se neskutečně všechny firmy posunuly ve vývoji a nenašel jsem v našich testovacích modelech žádný výrazný průšvih. Něco na mne bylo moc lehké (nemám žádnou sílu, tak s tím musím mlátit :-), něco se lépe či hůře drželo, ale obecně jsou všechny výrobky bezva. Je však vidět, že Petzl nastavil vysoko položenou laťku již kdysi dávno a stále ji drží a asi ještě nějakou chvíli držet bude.

Můj favorit je sice lehce těžší, ale mnou mnohokrát odzkoušený SR Bandit. Coby člen SR teamu používám totiž dlouhodobě. Co těmto cepínkům přidává plusové body … je hlavně barva. Zelená jako Tráva :-)

Ještě se mi líbily ty modrý, ale již si nepamatuji, jak se s nima lezlo. No znáte to, s dlouhodobým pobytem ve vysokých nadmořských výškách ubývají vaše, tedy spíše moje mozkové buňky. Ale prostě byly pěkně modroučký :-)

Miri: Když kluci pod ledovou stěnou ve Víru vysypali tahačák s testovacím matrošem, vypadalo to jako klubko pestrobarevných mrazem ztuhlých hádků, kteří svým průzračným okem v jedovatě zubaté hlavě žadoněj o zahřátí. Nad námi se v měkkém světle nadcházejícího soumraku vznášely dvě běloučké jiskřivé okvětáčkované a orampouškované homole ledu a my si mohly vybrat, které pokroucence vezmeme na procházku jako první.  Začalo mohutné okukování, potěžkávání, zkušební záseky do vzduchu i ledu. Vybrat favorita, navázat a juhůůů, jde se na věc. Jakožto bytost bez nějakých hustokrutých ambicí, nerada plýtvající tou troškou síly, kterou ji příroda obdařila, na jistotu zaseknutí po sedmý zub, si nejvíc rozumím s lehkou zbraní vyváženou tak, aby se zasekla skoro sama, dala se věšet do předsekaných dírek nebo háknout za rampouch. Prostě styl „ty máš svaly, já mám čáry“. Takže nepočítám-li Bandity od Singing Rocku, které se mnou sdílejí jak byt, tak všechny výpravy za dobrodružstvím v horách, stali se mými oblíbenci na onen testovací víkend dneska už legendární Quarky od Petzlu a Vipery od Black Diamondu, které patří mezi oblíbence našeho fotografa Jakuba Cejpka:)

Ve Víru už to sice letos taje, ale za rok to zase „nateče“!


Foto Jakub Cejpek

Robert Šimice   [úpravy] 09:40 26.02.2021Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Stanage
 Databáze cest:
Všechny cesty (149698)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Černý Panter 8C Vesecký Yosemite
Velký Taipan 8A+ Vesecký Yosemite
Chimney Monster 6A+ Helsinki Area
Dvacátá VI Tisá - Malé Stěny
Beaver Scream 7B Helsinki Area
Nově komentované:
Houbičky 9- Srbsko
Direct Contact 7A Rocklands
Houbičky 9- Srbsko
Gymnastika 1 Babka
Formani Táhnou VIIIc Tisá - Hřebenové Věže

 Nově v diskusi:
Re: průvodce Ostrov | Re: průvodce Ostrov | Re: průvodce Ostrov | Re: průvodce Ostrov | Re: Emontana | Re: Korupce | Re: průvodce Ostrov | Re: průvodce Ostrov | Re: průvodce Ostrov | Re: průvodce Ostrov |

 Nové komentáře:
Re: Aféra Hruboskalsku.cz | :) | Re: he | Re: he | Re: he | Re: proč ne | Re: proč ne | Re: proč ne | Re: mysli globálně, jednej lokálně | Re: Apokalypsa |

 Kde to vře:
Video: nový seriál Začínáme na písku startuje 15. dubna 2021 (61)
Petr Kellner zahynul na Aljašce při nehodě při heli-skiingu (60)
Video: Začínáme na písku: 1. díl (40)
Dej si campu v campu (32)
Spadlý blok (23)
První závod v lezení na obtížnost letošní sezóny (23)
Nové povolení pro pražské lezecké oblasti (11)
Omezení lezení v Moravském krasu z důvodu hnízdění dravých ptáků (11)
Valná hromada ČHS dnes poprvé s delegáty a kvůli covidu online (7)
SP v boulderingu v Meiringenu: (4)

 Nově v inzerci:
Druhý konec lana | Šortky Schoffel, vel. 38 | Rockpillars Strike LU | Nález presek Matoušovka | Fitwell Yuma pohorky | Letní lezení v Jeseníkách a Jižní Moravě | La sportiva Katana | Mallorca, sport, deep water | Cepín Singing Rock WIZARD 62 cm | La Sportiva Solution 39 |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 68 
 Nevím 
 22 
 Ne 
 38 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.