LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Helé mami, horolezec. Jéé už tam neni!?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12660
2.Jungling 11622
3.Volf 11605
Bouldry:
1.Stráník 11778
2.Stráník 11025
3.Skála 10825
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Skopec 7070
3.Nikita 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4787 lezců
795720 cest
Nové přelezy:
Kralupskej 7C
Crosta P&# 7c
Lame Chuch 8a+
Ermitáž 9
Espacio Ti 8c
Umělá Žena 10-
Wolkom 7C+
Fixaret 7C+/8A
Revuelta E 7b+
Animaculos 7b

Stěny
RadOTTín - Praha 5 - Radotín
Boulder Cave Bar - Opava
Horolezecká stěna Sobotka - Sobotka

Prodejny
HUDYsport - Plzeň
Dap Sport - Hradec Králové
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Mouries

Francie není jen Buoux

poutakZajímavá oblast nedaleko Avignonu. Přesněji se stěny nacházejí na táhlých hřebenech pohoří Les Alpilles, mezi městy Mouries a Eygalieres.

Místa vhodná k lezení jsou rozložena na širokém vypreparovaném hřebenu a zhruba je možné rozčlenit je do dvou hlavních částí. Jižní a severní část hřebene. Jižní hřeben spadá do hlubšího údolí, ale to je méně strmé a je rozčleněné na více spíše poklopených sektorů. Severní pak vychází z rovinaté stepní planiny a ční mnohem strměji až mírně převisle s výškou stěn dosahujících 20-30m.

Cesty vedou na jihu většinou ve svahu roztroušených plotnách, ale najdete zde i několik kolmých stěn. Svah není zalesněn, tak dostanete plný příděl slunce a lezení zde bude příjemné za slunných podzimních, zimních a jarních dnů. Vápenec je perfektní šedivý a kompaktní. Na cestách vám vždy vystačí 60m lano.
Sever naproti tomu nabízí obrovské množství cest v kolmém jemně strukturovaném pevném vápenci a nejlépe zde bude jedincům s hodně silnými prsty. Ty nejobtížnější cesty vedou totiž mírně převislými stěnami po poličkách a příčných trhlinách. V kterých se příliš dobře nestojí a musíte tak vložit do postupu maximum techniky. Nejtěžší cesty se vlivem sklonu stěny, která je zde mírně převislá, nachází v levé části hřebene. Délka cest je většinou méně než 30 m. Obtížnosti jsou v rozmezí 4 - 8; většinou velmi technické 6ky a 7čky (tvrdě klasifikované). Vše je velmi dobře zajištěno bolty.
Oblast je zpravidla poklidná. Na jihu je golfové pole a na severu louky a pastviny. Všude kolem olivové háje. Nejsou zde výrazné a vlastně ani nevýrazné převisy, takže při dešti je lezení nemožné. Skála však vysychá celkem rychle.

Ve čtrnácti těsně sousedících sektorech najdete přibližně 220 cest.

Klima:
V létě bude ve většině jižních sektorů příliš horko, naopak lezení v severně orientovaných stěnách bude možné. Nejlepší období pak bude zřejmě březen až květen a prosinec.
(V této oblasti je zákaz vstupu v suchých letních měsících, kdy kulminuje nebezpečí požárů, tj. od června do listopadu se zde nesmí lézt)


Pohled přes golfové hřiště na jižní svah
Prohnutí severního hřebene

Příjezd, přístup:
Asi tak 2 km severně od Mouries městečka, nejlepší přístup Route de Servanes, držet se směrem na Golf Servanes, kolem vodárny až k ostré zatáčce doleva před olivový háj. Zde doprava po prašné cestě a po 50 m zaparkovat pár kroků od prvních sektorů.
Cesta k dalším sektorům je velmi jednoduchá podél hřebene stěn 10 min k hlavním sektorům. Přístup k jižním stěnám tkví v jednoduchém překročení hřebene.


Situace oblasti


Kemp bivak:
Přírodní bivak zde není, avšak přespat u skal v malém lesíku asi v prostředku hřebene by neměl být problém. Ovšem za předpokladu, že se budou dodržovat víceméně obecné zásady pobytu a lezení v přírodě. Mezi ně zejména patří:
Nerozdělávat oheň zejména v letních obdobích (nejen že jsou na to Francouzi opravdu hákliví, ale přímo na tomto svahu je vidět řada ohořelých stromů po předchozím požáru.) Kuřáci by neměli vstupovat ani do lesa.
Nevstupovat do olivových hájů, to samé platí pro parkování na těchto soukromých pozemcích, které přinášejí obživu místním a ti se o ně vzorně starají. Neparkovat  tak, že zablokujete průjezd dalším autům. To, že budete pumpovat vypuštěné gumy, je váš problém, ale zhoršíte vztahy mezi usedlíky a dalšími lezci. Oblast se zatím nehonosí všelijakými zákazy a omezeními, přesto se snažte pro pobyt se stanem spíše vyhledat kemp, který naleznete např. v Orgonu.

Rozkreslení sektorů

Tip:
Na internetových stránkách www.opengolfclub.com se dovíte bližší informace o podmínkách vstupu na green. Takže lezci golfové hole s sebou.

Centrální severní nejvyšší stěnaCentrální severní stěna z odstupu


Průvodce, mapy, navigace:
Průvodce je k mání v městečku v tabáku a stojí 12 € a naleznete v něm i další oblasti v okolí. Fonteville, Maussane, St Remy, Orgon Canal a Aureille. Je sice i v angličtině, ale vlastně kromě krátkého úvodu již vše popisuje jen ve francouzštině a dovíte se z něj jen velmi povšechně o historii oblasti a dost mizerně je popsán přístup do oblastí. Mapka sektorů není přítomna a podle velmi špatného plánku oblastí je některé další skály umění objevit.

Mapu doporučuji podrobnou silniční či dokonce turistickou pro případ, že byste se chtěli vydat po okolí. Michelin č.83 (1/200 000)

Průvodce na netu zatím není, avšak podrobný popis najdete na stránkách francouzského Cosirocu.

GPS souřadnice:
Rozcestí u prvního parkoviště: N43.71039 E4.85975    66 m.n.m
Parkoviště lezecké: N43.71041 E4.86137    66 m.n.m
Sektor Sever nad parkovištěm: N43.71024 E4.86414        97 m.n.m
Sektor Sever centrální pravá část: N43.71022 E4.86795  94 m.n.m
Sektor Sever centrální levá část: N43.71038 E4.86907  99 m.n.m

Tip:
O rest dayi můžete zkusit golf na přilehlém golfovém hřišti, hole teda vezměte určitě s sebou.


Hřeben v téměř celé své kráse


Potraviny a voda: Pitná voda je na parkovišti před vstupem do Centre Ville. V městečku je dostatek nákupních možností, ale ne supermarket.

Bětka na začátku sev. hřebene zcela vpravo

Všechna fota Standa.

JirkaS   [úpravy] 13:55 20.12.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Vstup na green00:42:50 21.12.2003
Jeste dnes se chechtam kdyz si vzpomenu jak pred deseti lety Orlik nedbajic pravidel se volne prochazel po zminenem golfovem hristi az do chvile kdy jeden z balonu volne "proskocil" okolo a v tu chvilu byl v lese za mnou.
Stepan Ptacekodpovědět 

 ...19:14:49 21.12.2003
Poznámka o tvrdosti klasifikace je případná. Na Jižní Francii úplně atypické technické lezení. Cos tam tak Jirko vylezl? Já 6c, na krev. Určitě je v tom nějaký fígl.
Jarda Maršíkodpovědět 
 i ty09:46:43 22.12.2003
Bohužel jsme měli ošklivě tak jsme nelezli, jen Standa vyběhl nějaký kout solo :).
Ale věřím ti, neboť odpočinek v téhle hladké desce je asi utopie. I když jsem si řikal, že tohle lezení by zrovna tobě mohlo sedět. Ale asi to bude fakt těžký, když to říkáš i ty. Možná by pomohla pár denní adaptace na místní styl. Každopádně je to krásná oblast.
JirkaSodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

8
 Databáze cest:
Všechny cesty (141209)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
7.křížků 6- Skály Na Sekyrce
Bindelet 7a+ Siurana
Wolkom 7C+ Kralupy Nad Vltavou
Fixaret 7C+/8A Kralupy Nad Vltavou
Pičagohomecz 6B+/6C Strnady
Nově komentované:
Espacio Tiempo 8c Sella
Espacio Tiempo 8c Sella
Kralupskej Traverz 7C Kralupy Nad Vltavou
Espacio Tiempo 8c Sella
Kačák 7- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Testy jištění na Koblye | Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye |

 Nové komentáře:
Re: pokrok | Re: Adam Ondra | Re: Bídáku :-) | Korona | Re: Adam Ondra | Re: Adam Ondra | Adam | Re: pokrok | Adam Ondra | Re: pokrok |

 Kde to vře:
Marketing a porušování pravidel (265)
Dva polští horolezci zahynuli na Kežmarském štítě v Tatrách (14)
Český pohár v lezení na obtížnost (9)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 53 (3)
ČP v boulderingu v Brně vyhráli Martin Stráník a Eliška Bulenová (2)
Pořádně zmrzlá Montana (2)
Hangar Masters: výsledky (2)
Zveřejněna pozvánka na valnou hromadu ČHS (1)
Adam Ondra: prohlídka cesty neboli diskotékový tanec (1)
„Ledová" stěna Černý most (1)

 Nově v inzerci:
kalhoty Millet Back Explossion | mikina Tilak Trango | druhý konec lana | Statická a dynamická lana | Letenky na Sicílii | Dámský a pánský péřový spacak | Malarone | Spolulezec/lezkyně Brno | Pila | Nový batoh Millet Proligher 38+10 |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 247 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 125 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 1128 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 219 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.