LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když nevíš kudy dál, tak namáguj.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12660
2.Jungling 11622
3.Volf 11605
Bouldry:
1.Stráník 11778
2.Stráník 11025
3.Jungling 10850
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Skopec 7070
3.Nikita 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4784 lezců
795035 cest
Nové přelezy:
Gaeng Som 7c+
Mal Pago 7c
Los Posade 7c
El Diablo 7c+
Senor Etc. 7c+
Dirty Lies 7b
Words Of W 7b
Paranihida 8a
Slopery 7C+
Endurance 7C

Stěny
WallClub - Sezimovo Ústí
Nový Jičín - Nový Jičín
K2-Poprad - Poprad

Prodejny
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8
HUDYsport - Jičín
HUDYsport - Havířov

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Saské sedmy – 4.díl - Rathen I.

smTentokráte bych se s vámi rád prošel a tak trochu předlezl cesty čekající na slunné jarní dny, které bývají právě v Rathenu nejkrásnější.
Rathenské údolí jako na dlani


Toto otevřené fotogenické údolí pro mě znamená to, co v Českým ráji Hrubice. Ale nejen můj vroucí vztah k těmto oblastem je spojuje, jsou si obě podobné i materiálově. Obě poněkud měkčí než ostatní oblasti v daném regionu a v obou prožívám, a nejen já, po lezení zvláštní pocit – směs radosti a úlevy z přežitýho lezení.
Rathen je známý nejen svými skalami, ale i svým skalním divadlem (Felsenbühne), jezírkem plným pstruhů (Amselsee) a krásnými turistickými vyhlídkami, které jsou již od roku 1851 spojeny odvážnými mosty (Bastei).


Amselsee v pozadí s fotogenickou „Lokomotivou“

 

Bastei a jeho odvážné mosty.Stejně jako na všech pískovcích tak i zde platí přísný zákaz lezení s magnéziem či jinými „vysušovadly“. Potěšující je, že v Sasku se tento zákaz i dodržuje, možná to způsobují i poněkud vyšší pokuty ze strany policie. Ono takových 300 Euro za bílé ruce je docela dost! Takže upozornění pro prášily: pod skalami prochází bystrooký ochranář, který většinou ani nevaruje a zrovínka zavolá policii a ta už je naprosto nesmlouvavá! Takže Achtung! Stejně tak je v Rathenu přísný zákaz lezení za deště, sněžení a podobné vlhkosti. Jižní stěny poměrně brzo vysychají a tak platí zhruba těch 24 hodin po dešti, jako se to praktikuje v létě třeba na Prachově. A místní písek je vážně trošku měkčí, tak ve vlastním zájmu buďte rozumní.
Za okny sice poletují vločky, ale mi se přeci jen vydáme někam vzhůru! A že je kam vzhůru, tak o  tom se vás pokusím za chvilenku přesvědčit. V oblasti převládá stěnové lezení, čemuž odpovídá i poměrně vysoká návštěvnost. I když i toto je dost relativní, jsou víkendy, kdy ve skalách potkáte tak pět šest dvojek a to na místní poměry a rozměry není opravdu mnoho! Ve srovnání s prachovskými frontami….paráda!
Horolézt se zde začalo, a to s umělými pomůckami, v roce 1803, kdy kandidát učitelství Hanke vystoupil na Mönchenstein. I další zaznamenaný výstup rathenského lesníka jménem Friedrich Traugott Auerswald na rozložitý masív Steinschleuder byl rovněž „nečistý“. Teprve v roce 1874 byl „bez jakýchkoliv pomocných nástrojů“ zdolán Mönchenstein a tím otevřena oblast Rathen pro sportovní lezení. Do roku 1900 bylo zdoláno 14 vrcholů a o osm let později jich bylo již celých 40. V roce 1923 se jejich počet zvýšil až na číslo 85 a k dnešnímu dni nejnovější průvodce čítá úctyhodných 163 věží, na které vede neskutečných 2 193 cest. Je tady docela co lézt!
Dnes budeme ale skromnější a podíváme se pouze na čtyři věže a nějakých těch 10 cest, více toho asi o víkendu nestihneme.
Lezení začneme na perle nejen Rathenu, ale celého Saska. Tou není nic menšího, než 80 metrů vysoká údolní stěna Höllenhunda.


Famózní údolní stěna „Höllenhunda“


Na celého „helepsa“ dokola vede dohromady 34 cest, ale ne všechny stojí za tu trochu strachu. Dnes prolezem čtyři megacesty v údolní stěně. Perlou na perle je rozhodně sedmdesátimetrová „Talweg“ VIIIa z roku 1955 od pánů klasiků Dietrich Hasse a R. Weigand. První kruh hódně vysoko (k němu hledejte ve slepých hodinách pár hodin s otvorem pro spásnou smyci), druhý kruh ten ani nevidíte jak je v dálce, v mlze…. a třetí potěší kousek pod dolezovým rajbasem. Cesta je to vyrovnaná a když si ji dáte vkuse, je to úlet a jedna z nejhezčích osmiček v Sasku. Pokud pod druhým kruhem lehce zahnete doprava, jukne na vás kroužek od „Direkter Talweg“ VIIIa, je to sice jen několikametrová varianta, ale napřímí celý výstup a z úletu se pomalu stává extáze….já vím, klídek! Dejte si, uvidíte a posoudíte jestli přeháním.


Höllenhund a jeho perloidní „Talweg“„Talweg“ pod prvním kruhem hódně vysoko nad dolinou.Stejnými slovy bych se nebál hodnotit i cestu vlevo od Talwegu, odvážně vedenou cestu „Herrenpartie“ VIIIb od dalších klasiků saského lezení – Dieter Rülker a  Bernd Arnold s druhy. Výstup z roku 1966 kopíruje velkou střechu (kruh), aby ji následně v jejím nejslabším místě překonal a přes 2.kruh pokračoval přes další převis do dolezové spáry. Whauu! Je nutno více morálu než na předcházející lahůdce, ale výsledek stojí za to. Mohutný výstup mohutnou stěnou! Za zmínku a pokus (a těch bude asi víc!) si říká i „Variante“ VIIIc, RP IXa, kdy od prvního kruhu pod střechou provedete elegantní výšvih mírně doleva ke druhému kruhu a přímo ke třetímu kruhu (2.kruh od originálu). Těžší a  ještě morálovější zkrácení „objížďky“ od dvojice Bernd Arnold a G. Lamm.
Titíž pánové, s dopomocí dalšího „šíleného“ klasika, kterým není nikdo jiný než Gisbert Ludewig, vytvořili i další klenot ve stěně Höllenhunda. V roce 1977 pár metrů nad nástupem na Herrenpartii hodili blinkr doleva, těžkým traversem  se dostali ke kruhu, ještě těžším odlezem od něj a pokračovali již přímo hore ke druhýmu. Od něj pravotočivým obloukem ke třetímu pod převis, připomínající nos. A odtud i název celé cesty „Über die Hundenase“ VIIIc.


Höllenhund a další kráska – „Über die Hundenase“


Takže přes psí „frňák“ celkem nelehce do kolmé stěny a přes 4.kruh buď doprava do spáry, nebo možno dolézt doleva západní hranou („Westkante“ VIIc, mimochodem rovněž jedna z mlsek v této stěně!).
A jejda, málem bych zapomněl na další „schöne“ cestu, tak trochu netypickou pro oblast Rathenu. Je jí jedna z mála „škudlin“ na Höllenhundovi, krásný, ale malinko odstrašující „tatranský“ kout, cesta s malebným názvem „Violette Verschneidung“ VIIIa. Autoři Bernd Arnold a W. Nolte v roce 1967 osadili tento fialový zářez dvěma kruhy, pokračovali dál spárkou ke třetímu (cestou lze utrousit nějaký ten uzlík) a doleva ke třetímu kruhu od údolky. Trhlina v zářezu je docela morálová a vzdušná, ale je to bomba, kterou by byl hřích vynechat.


Höllenhund a do třetice perla – „Violette Verschneidung“


Další vděčnou cestou….ne, ne, už dost, sešeřilo s, tak rychle pryč!! Nemůžeme celý víkend strávit na jedný, byť nádherný, stěně!

V Rathenu je malinko problém s noclehem. Bivaky sice jsou, ale nedoporučuji! Rathen je malá a přísně chráněná oblast a tak raději dojděte zpět k autům, která parkujete nad vesnicí na prašném neplaceném parkovišti u lesa. Zde při zachování základní člověčí slušnosti je tolerováno přespání vedle aut. A rozumně, ať tolerance pokračuje i po vás! Parkovat můžete i placeně (tuším že asi 5 Euro na celý den) z druhé strany přímo nad skalním městem (sem se dostanete z Schandau přes Rathewalde a doleva směr Bastei). Tady je ale nocování vysloveně zakázáno na každém sloupu! Když jsme u těch příjezdů, tak se dá dojet po levém břehu do Oberrathenu (placená parkoviště) a přívozem za dvě „ojra“ na pravý břeh a po rovině do skal, nebo lépe, levněji a proto i radostněji ze Schandau na Rathewalde, ale u vesničky Waltersdorf (tady je i odbočka na Lillienstein, o kterém bylo již něco málo minule) doleva směr Kurort Rathen. Do lázní je vjezd povolen pouze lázeňským, což asi neukecáte, a tak využijeme již zmiňované bezplatné parkoviště a seběhneme dolů z kopce. V jeho polovině určitě vytáhneme své drahé fotopřístroje a cvakáme a cvakáme a cvakáme. Údolí je to vskutku malebné.
A pokud neleníte a vylovíte z báglu i průvodce, můžete si dát i první orientačku a identifikovat nejen Höllenhunda, ale naproti němu i mohutnou stěnu s mohutnou údolní hranou. A umí-li někdo z vás i číst, dozvíte se, že věž je proslavený a Superlativy obložený Grosser Wehlturm.


Kleiner a Grosser Wehlturm – krasotinky k nakousnutí!


Se svými 16 cestami nic moc, ale co cesta, to pojem v saském lezení. Výška údolní severovýchodní stěny je kolem 70ti metrů a její povrch připomíná jemně „špriclou“ převislou fasádu. Ostatně i čísla za názvy výstupů svědčí o „fasádovosti“ stěny: „Superlative“ IXc, „Direkte Superlative“ Xa„Separater Einsteig“ Xb, všechny od neúnavného tiskaře Bernda Arnolda z let  1977-86. („Superlative“ je sice nejčastěji používaný název pro tuto cestu, ale Arnold ji původně nazval malebným „Wand im Morgenlicht“, romantik jeden!) Tyto cesty však jen tak lehce tečnem a necháme jejich popis na Jardovi Maršíkovi, neb to je jeho parketa. My, prostí smrtelníci, zpět na zem a z ní sice do stěny, ale do lidštějšího stupně. Pokud chcete alespoň očíčkem nahlédnout do pověstných „Arnoldovek“, tak si určitě dejte vzdušnou hranu „Theaterstiege“ VIIc, bez stavění trochu těžší VIIIa (zvláště pro lezce menší postavy).


Grosser Wehlturm a mírně rozchrastaný spodek „Theaterstiege“


Tři kruhy relativně blízko u sebe (od prvních dvou stavění, ale jde to čistě - od prvního dynamicky a od druhého technicky) a pak už dlouhá štreka exponované hrany k poslednímu kruhu od „Alter Weg“. Tou na vršek a tam se nelekněte, pár metrů od vás je vyhlídka s desítkama hlučných tůristů a stejným počtem cvakajících foťáků. Takže úsměv na tvář a „Gutten Tag“ (možno použít i východočeskou variantu pozdravu, dochovanou především na Jičínsku - puritáni prominou: „Kunda Pták“). Hrana je místy jemně solivá (což potvrdil nedávno i Víťa ve svých letních vzpomínkách), ale zase sedmdesát metrů opravdu vzdušného lezení za tu trochu písku za nehtama stojí! Po celou dobu výstupu máte možnost sledovat divadelní představení v místním skalním divadle, které leží prakticky na úpatí Wehlturmu. Ale raději to nedělejte, jednak cesta není zase až tak zadarmiko, a potom je lezení na přilehlé věže během představení zakázané, aby se zamezilo vzájemnému se rušení během skalních a divadelních hrátek!


Originální skalní divadlo z „divadelní“ hrany


Ale než  se od Höllenhunda vydáte vyzkoušet morál na Wehlturm, máte si ho možnost testnout na klasický „morálovce“ z dílny pana Ehrhardta Rengera. Tento, ve své době největší „moralista“,  se  svými chladnokrevnými prvovýstupy téměř bez kruhů nesmazatelně zapsal do historie saských hrdinských činů.
Padesátimetrová cesta na Amselspitze s překvapivým názvem „Rengerweg“ VIIc z roku 1916 je skutečně typickou ukázkou toho, jaký byl autor „zvíře“! Solivý nástup (dávejte všechny smyčky který potkáte, stejně moc nedrží!), nejtěžší místo pod kruhem který je tak ve dvaceti metrech! Ale od něj je to parádní línie, zvláště když neutečete pod vrškem doleva za hranu ke druhému, vysoko umístěného kruhu, ale valíte stále přímo k ještě výše umístěnému kruhu na východní hraně a na vršek. Fakt morálovka, která vás donutí lepit smyčky i v místech kde to nejde!
Pokud se test zdařil, postupujete do dalšího kola a tím je již zmiňovaný výstup na Wehlturm. (Ostatně na tuto věž také vede jedna „typische Rengerweg“ za VIIc, sice se čtyřmi kruhy, ale nebojte, bát se budete…!). Pokud i zde uspějete bez ztráty kytičky, tak vás čeká už jen závěrečný bonbónik a tím je „krajinomalebný“ výstup na „povinnou“ věž Mönch. Na ni se tentokrát vydáme cestou autora prvního horoprůvodce pana Fehrmanna, jak jinak než „Fehrmannweg“ VIIb.


Mönch a smělý nejištěný zářez „Fehrmannweg“


Pan Rudolf Fehrmann se svými druhy vystoupal krásným, mírně převislým koutkem jištěným pouze smyčkami v roce 1904 až na vrcholové platíčko, kde se „setkal“ s plechovým mnichem, sloužícím jako větrná korouhvička (osazen v roce 1877).


Mönch a jeho dva mniši – schválně, který je ten plechový…


Na Mnicha vede samozřejmě víc pěkných cest,ale jsou většinou těžší než se hodí k nedělnímu odpoledni a tak na ně dojde při příští návštěvě této vděčné oblasti.

Takže jak vyleze slunec, rychle do skal a pilně lézt!

BHH.

Houmy   [úpravy] 21:23 23.03.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 taky bych se s tebou rád prošel....21:48:11 23.03.2005
protože od sedmiček jsi se "upsal" někam jinam a na víc nemám. Těším se však i na to. Hezké.
bobanodpovědět 

 Krásnej článeček,23:51:21 23.03.2005
už mne docela svrbí prsty. Ten Höillenhund Talweg, to je dílo. ideální pro ty, co mají místo prstů kleště. Skoro mám dojem, že než tam hledat ve kterým tom stiskátku je díra, je lepší valit nahoru a doběhnout ke kruhu než dojde magi:-)

Z rathenských klenotů bych doplnil úžasnou VIIa Arymundweg na teď zrovna nevim kterej Gansfels a docela malá, ale výživná je Gansscheibe s cestou Tote Wand (dříve pojmenovaná poněkud hořce Život v malých skalách - Leben in kleinen Felsen) VIIIc vpravo a ještě výživnější Finisch IXa vlevo, obě od již v článku jmenovaného tiskaře Bernda, ostatně jako skoro všechno z té doby.
Taky by neškodilo připomenout zrádnou devítku Lachen und Weinen - Smích a slzy. Až pod poslední kruh vyjedete skoro na kole, pak jen koukáte na vršek a nestačíte valit bulvy na posledních pár kroků.
Okolo Höllenhunda je ještě víc docela pěkných VIIa a VIIb na rozlezení.

Nojo, lákavej článeček Houmy, jen ty fotky na začátku.... hele příště mi je pošli, než je tam dáš. Ledacos by se natom ještě dalo spravit.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: krásné fotky09:52:18 24.03.2005
Co bys chtěl na těch fotkách měnit? Fotky jsou přesně takové,jak objekty autor viděl. Kdybys je dělal ty,byly by asi jiné a o tom to je. A to je právě to fantastické,že každý vidíme jinýma očima a máme jiné dispozice k psaní,fotografování...Pak je možné vidět známé oblasti z pohledů někoho jiného a tím máme další možnost objevování něčeho nového jinak známých míst. Článek i fotky jsou silně motivující ,záměr byl naplněn
Íziodpovědět 
  Re: krásné fotky09:54:54 24.03.2005
ale těch sedmiček by tam mohlo být víc...jinak samozřejmě super
petrodpovědět 
  Re: krásné fotky10:25:05 24.03.2005
Myslim, ze Petrovi Jandikovi neslo ani tak o kompozici fotek, ta bude skutecne kazdym fotografem nafocena jinak, jako o barevnou korekci. Cervene skaly a zluty les tam urcite nebyly ze :-)
Marťasodpovědět 
   Re: krásné fotky10:38:58 24.03.2005
Co by ne? Každý přece vidíme jinýma očima (já je mám třeba po stranách hlavy) - někdo naštvaný může vidět les rudě, jiný přes tónovaná skla jinak barevně, hasič třeba oranžově. A to je to, co z každého z nás dělá indivíduum. Není to fantastické?
Papoušodpovědět 
    Re: krásné fotky10:56:46 24.03.2005
Souhlasím s tebou, Papouši, v obecné rovině. Tady to ale není o tom, jak to viděl autor, ale jak to viděl skener :-)
Petr Jandíkodpovědět 
     Re: krásné fotky11:42:33 24.03.2005
Tak tak, ale on zase fialovej Helepes není tak od věci, když na něj vede fialovej zářez... :))
Houmyodpovědět 
      Re: krásné fotky11:48:00 24.03.2005
Nojó, ale jakpak ho v tom helepesovi najdeš, když je fialovej celej? :-)
Petr Jandíkodpovědět 
     Re: krásné fotky17:38:37 25.03.2005
No von by ani tak starej film nevadil, ale některý snímky byly špatně naexponovaný. Zřelmě focený automatem bez korekcí. Barevný korekce při skenování by pomohly, ale hrej si s každou fotkou zvlášť když skenuješ 17 filmů... Houmles tam má ale i lepšího Helepsa, jen ho vytasit.
dlabikodpovědět 
      Re: krásné fotky19:13:53 27.03.2005
Jé, Pavliku, to nebyla kritika na mýho dvorního nezištnýho skenaře, to jsem tepal do vlastních řad! A náhodou na to, že to bylo focený před "sto lety" a ruským Lomem, tak to de... :)
Houmyodpovědět 
 Re: Krásnej článeček,10:49:30 24.03.2005
Jo jo, ty fotky jsou fakt hanebný, je to naskenovaný starý negativ, příště se už polepším, s Péťovou pomocí. Jinak přijímám se studem i výtku na absenci většího počtu sedem, měl jsem to napsaný už rok zpět a tak sem si už nepamatoval co jsem tam sesmolil...nevýhoda sklerotiků! :)
Jak jsem již jednou tuším sliboval - příště už skoro samý sedmy...skoro...!
Jinak fakt už je to suchý tak vzhůru vzhůru!!
Houmy.
Houmyodpovědět 

 přejmenuj článek10:02:29 24.03.2005
přejmenuj ten článek, o sedmách to není
odpovědět 
 Re: osmy nebo sedmy?11:08:16 24.03.2005
Lezl jsem všechny tři Helepsy v době, kdy ještě byly za VIIc, tak to nemusíš přejmenovávat. Nijak těžké nejsou, ale dost dlouhé a dost morální. Dodnes si myslím, že snad v Sasku nelezl nic velkolepějšího a hezčího. Talweg jsem lezl dvakrát a v době neforemných lezeček, jsem ho lezl bos. Palce na nohou byly v těch dírách k nezaplacení. Těch hodin je tam mrak, ale nesmí dojít síla.
Na fialovém sokolíku došla síla Víťovi Aplovi a hodil snad 20 m tlamu do prsního úvazku. Joj to byly časy....
PeSodpovědět 
  Re: osmy nebo sedmy?12:32:16 24.03.2005
Hoj, je fakt, že údolku dělá osmou spíš jen ta vytrvalost a morál. Je to ozajstně jedna z nejnej cest v Sasku a doporučuju ji, třeba i na druhým konci, všem sedmíkům!! Budete chrochtat blahem! Poprvé jsem ji lezl v bačkorách a měl jsem bandasky jak sviňa, protože do malejch direk ty "chemoprénky" nic moc!
Au, na fialovým sokolíkoj bych nerad lítal.
Tak a dost a do skal!
Houmyodpovědět 
 Re: přejmenuj článek11:24:36 24.03.2005
Jen houšť! Aspoň nás to bude motivovat pořádně se rozlézt.
honzaodpovědět 
 Re: přejmenuj článek11:37:29 24.03.2005
Zatím nee, mám teď připravený Velký Čand a ve výberu jsou cesty od trojek po VIIb!! A fakt pěkný cesty a žádný osmy, slibuju!!
Hoja Houmy :)
Houmyodpovědět 
  Re: přejmenuj článek12:10:03 24.03.2005
Tak to by mohla být dobrá inspirace na Máj v Sasku, pokud to uveřejníš do začátku května.
Petr
Petrodpovědět 
   Re: přejmenuj článek20:05:55 24.03.2005
Myslím, že nejlepší inspirací je přítomnost Jardy a Jehly, ale zkusím i já trošičinku přispět k výběru pohodových cest a do konce dubna to na Lezcovi určitě bude. Těším se ...
Houmyodpovědět 
    Re: přejmenuj článek14:15:17 31.03.2005
Máj v Zschandu ne! Vždyť ten je krásnej hlavně proto, že tam nejsou (až na Goldstein) skoro žádný lidi.
odpovědět 

 sehr gut!12:21:52 24.03.2005
Výborně Houmy, to jsou parádní články! I my, jejichž dosavadním vrcholným výkonem je jen Jeschkárna na Kápla ve Skaláku, nad tím článkem můžeme nejen planě fantazírovat, ale také pomalu plánovat, kdy se tam do toho krásnýho Saska konečně vypravit.
janekodpovědět 
 Re: sehr gut!12:33:34 24.03.2005
Nač ta skromnost Janku? Ona Ješkárna není zase až tak grátis. Na hrance před traversem je to docela lezení!! Tak chlopy, Sasko čeká!
Houmyodpovědět 

 cesty pro skutečné sedmaře12:31:53 24.03.2005
kteří sedmu, a to s áčkem, považují za vrchol lidských možností a zaznamenáníhodný výkon:

hintere gansfels - Arymundweg VIIa, není však nutno se drát první dvě dýlky změtí komínů, dá se to pohodlněji vyjít roklí mezi GF a plattensteinem a natraverzovat. cesta všech cest. kruh pouze jeden, a těžkej krok (na sedmové poměry!) je dva metry pod ním, ovšem u kotníků se skví hodiny zvící pasu sudetského papouše. nakonec překvapí i slanění dolomitských rozměrů - přesedáme asi šestkrát.

stojíme pod helepsem a nejni síla, technika ni morál. volíme vpravo od fialovýho zářezu cestu Talwed VI na prdík jménem hintere helepsí věž. pouhých bezvýznamných 55 metrů lezení přes 3 kruhy nás dovede něco nad polovinu vejšky helepsa

pro naprosté kochače krajinou: turecká hlava, jižní stěna. pětka s neomezeným počtem hvězdiček. co dva metry hodiny jak stehno. okolo vosího hnízda lezeme svižně, plynule a tiše. u kruhu štandujeme, abychom v traverzu nevošoupali zandštajní krajky.
Lukas B.odpovědět 
 Re: cesty pro skutečné sedmaře12:40:31 24.03.2005
Hodiny o obvodu 140 centimetrů?
Papoušodpovědět 
  Re: cesty pro skutečné sedmaře14:18:00 24.03.2005
Ty jsi přes zimu zhubnul?
Kuba Turekodpovědět 

 :-)05:44:13 25.03.2005
Loni v březnu jsem se na Höllenhundském  přímém Talwegu rozlézal po dlouhé zimě a pěkně jsem si to užil...:-). Houmy až budeš psát o Grosser Zschandu, nezapomeň na Gr. Lorenzstein. Byli jsme tam minulou neděli a sedmy jsou tam parádní. To byl den jak z pohádky. Ach Bože, já bych lez´.
Jehlaodpovědět 
 Re: :-)07:23:53 25.03.2005
velkej Vavžincův kámen a sedmy. áááá! je tam sedma Komm wieder, a ta tě omámí a ze svých osidel nepustí ani Über den Baum.
Lukas B.odpovědět 
 Re: :-)08:46:27 25.03.2005
Hele Jehlo nech toho! Má se prý zase ochladit, tak neprovokuj!! Ale je fakt, že zima nevadí, jen aby necedilo! Mám už letos v saxonii 23 cest, ale furt je to málo, furt je to málo a furt je to málo!!
Hoja H.
Houmyodpovědět 
 Re: :-)20:01:48 04.04.2005
Jehlo a Houmy, moc si to tu neplánujte. Grosser Lorenstein už mám napsaný. Kanstein už má nějakou dobu Hop v poště. Ale Houmy, přijet bys mohl, aspoň na den. Uděláme si o Sasku v Sasku.
Jarda Maršíkodpovědět 
  Re: :-)08:42:49 05.04.2005
Hoja, to je ouplně ideál, já mám připravenou část ne moc navštěvovanou a to od Zeichgrundturmu po Backofen. Cesty lehké až nejlehčí, tudíž se krásně doplníme ke spokojenosti lidu lezeckého.
Zatím se chystám na dva dny, snad to vynde!
Hojahoj Houmy.
Houmyodpovědět 

 Uááááá !12:06:04 25.03.2005
Takhle trápit nebožáka co se skálama zatím potácel jen po kolena ve sněhu.Ruce se zpotily,půjdu a udělám nejmíň tři shyby ať jsem na Máj ve formě :)
Houmy skvělý,jen tak dál.
marťas*odpovědět 
 Re: Uááááá !16:31:47 28.03.2005
Už je Marťas jistý, že přijedeš? Tešim se jak blázen!!! Od tý doby, co jsme byli za tebou v Ádru, tak pořád na něj myslím a nsad jsem ještě nepřestal kroutit hlavou...:). Houmy, v pátek jsem si nechal seříznout oči laserem, tak už se 3 dny válim v pelechu a brečim a brečim. Doufám, že aspoń ty škodíš s Saxonii !
Jehlaodpovědět 
  Re: Uááááá !21:12:49 29.03.2005
To jako že budeš mít šikmý voči?? :)
Jinak, aniž bych tě chtěl ňák moc nas..., tak ve čtvrtek budu v Čandu a o víkendu ve Schmilce. Tak až se rozkoukáš, tak se těšim. Na "máj" se pokusim dorazit, snad to konečně vyjde.
Tak zatím hoja a koukej koukat...
H.
Houmyodpovědět 
   Re: Uááááá !07:10:25 30.03.2005
Už koukám !!! Nebo spíš mlžim! Jak ty to děláš? To mi poser! Já chci v neděli na Wintersteinwächter a Wartburg do Kl. Zschandu. Hlavně lízt lízt lízt...
Jehlaodpovědět 
    Re: Uááááá !11:33:11 30.03.2005
Snažím se v létě moc nepracovat a raděj lozim. Už abych byl v důchodu, to bude život...pokud bude :)
Zkusím se v neděli přesunout taky k "Warťasovi"...
Hoja Hoj.
Houmyodpovědět 
    Re: Uááááá !14:23:09 31.03.2005
Na Wintersteinw. je celá série moc pěkných devítek (a taky aspoň vymlsané 3 osmy v jižní stěně). Devítková sérka vrcholí docela intenzivní Zum Leben Erweckt. Neopomenout! A v žádném případě IXa či IXb vpravo od ní s nástupem ruční spárou (dobré smyce) - Fingerfertigkeit (nahoře direkt). Lahůdka! ...
Piškotodpovědět 
     Re: Uááááá !15:32:21 31.03.2005
Piškoťáku, díky za tipy. Ještě jsem tam nebyl. Ty "nojnky" nechám z několika důvodů až na příště. Ještě pořádně nevidim, jedu tam s pohodářema a chci toho přeběhnout co nejvíc. Vybral jsem si to, právě kvůli těm jižním dvouhvězdovejm osmám :-)
Jehlaodpovědět 
      Re: Uááááá !21:22:26 31.03.2005
A vem si kromě náhradních vočí i nějaký to teplý prádlo a pevný boty, dneska bylo v Čandu kolem Backofenu dost sněhu (v severu) a docela frišno! Brrr, ale i tak bylo na slunci móóóc dobře!
Hoja Hoj H.
Houmyodpovědět 
      Re: Uááááá !09:40:53 01.04.2005
Jo, nejmíň tři osmičky, co jsem tam lezl, určitě stojej za to. Je jich tam víc, ale tyhle měly hvězdičky a byly už i od pohledu pěkné. Nic dlouhého, skála má tak kolem 25m. A je to z jihu, to se teď hodí. Ideální na jaro. Tak příjemný víkend! A třeba tam prozříš. Z východní strany je tam tuším i bivak. A ovšem taky turisti, ona je nahoře vyhlídka (Hint. Raubschloss).
Piškotodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Rock n Roč
 Databáze cest:
Všechny cesty (141155)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Vložka 6A+ Vyhlídková Skála
Rouška 6A Vyhlídková Skála
Karanténa 6A Vyhlídková Skála
Pinot Noir 7A+ Brione
Mini Corner 6B Brione
Nově komentované:
Hon Na Madlo 6C Bystřička
Hon Na Madlo 6C Bystřička
Alta Tensión 7c Sant Llorenç De Montgai
Teta Evžen 7B Bystřička
Hon Na Madlo 6C Bystřička

 Nově v diskusi:
zmenšení lezeček v restday | Re: Bolestivé klouby na chodidle | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: zmenšení prostoru v lezečce |

 Nové komentáře:
Re: Schpritzmauer | Re: Matic | Re: Montana | Spritzen macht frei! | nejsem sám, komu něco uteklo | Schpritzmauer | out nebo in ? | Re: Špricka | Re: pěkný | Re: Špricka |

 Kde to vře:
VV ČHS: předsedkyní Komise soutěžního lezení Dita Fajbišová (47)
ČHS informuje o obnovení spolupráce s ČSL (40)
Lezení v oblasti Laghel (Arco) zakázal majitel (38)
Slovácké OUPN 2020 (30)
Hangar Legends (25)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 53 (20)
„Ledová" stěna Černý most (18)
Tatranský sever (17)
Hangar Masters: výsledky (14)
Výstupy roku 2019 už tento pátek (8)

 Nově v inzerci:
nové Evolv Agro vel. 41,5 (na nohu 42 úplně ok); 2500kč | Dámské pohorky Salewa Rapace GTX 38 | la sportiva | Lezečky Scarpa Vapor V vel. 39,5 NOVÉ | Lezečky Scarpa Furia vel. 39 NOVÉ | Lezečky dětské, vel.32 | Lezečky dětské, vel.32 | Grivel rambo mačky | La Sportiva | Prodám nové Evolv Agro vel. 41,5; 3000kč |

 Anketa:
Pokousalo vás při lezení nějaké zvíře?
 Ano, plch/myš 
 490 
 Ano, netopýr 
 287 
 Ano, had 
 293 
 Ano, jiné 
 372 
 Ne 
 708 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.