LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrej horolezec udělá s kruhem 4 metry. Skočí, přitáhne, sedne, stoupne a odrazí se.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
7.Vlk 11247
8.Pail 11175
9.Janošová 11085
Bouldry:
7.Pochman 10650
8.Volf 10650
9.Břicháček 10650
Hory:
8.Mrklovský 5698
9.Podškubka 4861
10.Černý 4751

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4782 lezců
794815 cest
Nové přelezy:
La Paz Del 7b
Solos A So 7c
L´Ultimo D 7c
Total Bric 8a
D.D.D. 9+
Kanystrový 7C
Čekání Na 7C
Kozičky 7C/7C+
Žiletka V 8A
Huriccane 7c

Stěny
BalvanBoulder - Horažďovice
Lezecké centrum Vertikon - Zlín
Lezecká stěna Harcov - Liberec

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1
HUDYsport - Plzeň
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezci jsou v tom nevině

Nové poznatky

Lezení je skvělý přírodní sport, který neničí přírodu. Podle výzkumu provedeného ve dvaceti různých oblastech bylo jasně řečeno, že lezci nezpůsobují ekologické škody na skalách na kterých lezou!

Dosavadní výzkumy často poukazovaly na to, že skály, po kterých lezci lezou, hostí jen polovinu rostlinstva než ty, kde se neleze.
Tyto studie přisuzovaly lezcům roli ničitelů přírody a často vedly k uzavírání skal. Po poslední provedeném výzkumu, kdy dvojice vědců Kathryn Kuntz a Doug Larson z University Guelph v Ontariu, sledovala 20 různých skalních stěn, se situace obrací. Dvojice vědců došla k závěru, že je to jen dokola opakovaná hloupost, kterou kdysi někdo z eco aktivistů „vyzkoumal“.

Závěr jejich studie je jednoduchý. Lezci si vybírají stěny, které se nelíbí tolik vegetaci a tudíž jen stěží mohou být jejími ničiteli.


Buoux - pravděpodobně nejvíce navštěvované skály na světe

foto by© JirkaS


Kuntz a Larson odhadovali, že případné známky poničení vegetace na skalách, kde se leze, je možné nalézt v trhlinách a na policích, které poskytují opory těmto rostlinám.  Avšak žádné známky poničení nenašli.
"Terén, který vyhledávají lezci, se jednoduše rostlinám nelíbí," prohlásil Larson.
Kořeny rostlin totiž rozrušují skálu, která je pak pro lezení nevhodná.
"Lezci si vždy radši vyberou pevnou skálu bez rostlin než zarostlou" souhlasí Nick Colton, zástupce vedoucího lezeckého svazu British Mountaineering Council.
Přes jasný důkaz vědy, je na nás lezcích, abychom si svým chováním, (kromě samotného lezení) zasloužili nálepku Eco-friendly.

Proto před nacházejícím létem se snažte zanechat přírodu kolem skal, a nejen tam, v lepším stavu, než jste ji našli a dát všem ochranářům jasný signál, že to nejsou lezci, kteří přírodu kolem skal ničí.Nevšední pohled z police Blážiny stěny

foto by © JirkaS


Originál článku poukazující na vědeckou studii:

Rock climbers not guilty of destroying plant life

Here's one great outdoor sport that doesn't wreck the great outdoors. Rock climbers do not, after all, damage the ecology of cliffs and routes they scale.
Research has repeatedly shown that climbing routes have half the plant richness of unclimbed cliffs. These studies have given climbers a bad rap and led many reserves to put their cliffs off limits. After sampling 20 different cliff faces, Kathryn Kuntz and Doug Larson at the University of Guelph, Ontario, uncovered the fatal flaw in these early studies - they had neglected to test whether cliffs that climbers chose to climb actually had less vegetation to begin with. Kuntz and Larson deduced that if climbing destroyed vegetation they would see signs of damage in crevices and ledges that normally support plant life. They found none.
"What the plants are looking for is what climbers don't want," says Larson. Plant roots break up the rock, making climbing perilous. So rather than climbers damaging the ecology of the rock face, they select bare cliffs in the first place, Larson believes. "Climbers would always choose solid stone cliffs over plant-covered ones," agrees Nick Colton, deputy chief executive officer of the British Mountaineering Council. The report only applies to cliffs with an advanced rating, usually attempted by experienced climbers. Larson says research should also be done on easier routes suited to novices to ensure they too are not being  damaged.
From issue 2558 of New Scientist magazine, 01 July 2006, page 7


Source:
From the magazine issue 2558,  01 July 2006, page 7: New Scientist

JirkaS   [úpravy] 17:00 12.07.2006Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 štěstí že16:36:37 12.07.2006
si chlapci z Ontaria nerozšířili pole výzkumu na měkkej českej písek.
Toroušodpovědět 
 Re: štěstí že17:09:42 12.07.2006
No aspon by se vsichni dověděli o pozitivním vlivu na skálu, tedy že mg působí jako ochrana proti vícenásobným přelezům..
Iwo Clodpovědět 

 eko,neeko17:18:03 12.07.2006
A co na to zelenej Besta ? Uz nasel tu svoji imaginarni pampelisku ?
Mikiodpovědět 

 studie17:26:35 12.07.2006
Osobně mám výraz "vědecky doloženo" už trochu, v poslední době, za synonymum blábolu (přejáním).
Osobně si myslím, že lezení samotné působí škody na přírodě minimální. Škody jsou spíš rázu lezacího -- uklouzaná skála je problém lezce a nikoliv přírody.
Nicméně věta "Terén, který vyhledávají lezci, se jednoduše rostlinám nelíbí," má v sobě předpoklad, že lezci se vyhýbají skalám, kde se rostlinám líbí a rostlinám jej (i s rostlinami) odeberou.
dagodpovědět 
 Re: studie18:19:29 12.07.2006
bych si dovolila nesouhlasit s nazorem, ze "oklouzana skala je problem lezce, nikoliv prirody". To skala neni priroda? Kdyz se ponici par kytek, neni to zadna tragedie...muzou vyrust znova. Ale skala uz nedoroste nikdy. Podle me lezeni nici skaly (hlavne teda ty mekky) strasne moc. A to tvrdim jako lezec i jako prirodovedec. Ale je to problem jen u nas, kde je skal strasne malo, v USA tohle nehrozi.
petraodpovědět 
  Re: studie18:33:37 12.07.2006
Některý kytky nedorostou, jsou citlivé. nebo se na jejich místo netlačí jiné.

Ale jo, dokonce i tvrdá skála. A zdá se mi, že v kontextu kyselých dešťů, lomů... to na věštšině míst nedělá až takový kino.
To je ale pohled laika. Skalák už je třeba prošlapanej hodně, Ale už z pár metrů to myslím nikdo nerozpozná. U tvrdých hornin je na nějakou viditelnou změnu už potřeba opravdu velký stáda lezců. pokud nedojde k sekání chytů (ve velkém), drajtulení... a podobné. To už je opravdu brzo vidět.
dagodpovědět 
  Re: studie22:46:37 12.07.2006
Eroze je přirozený jev, který je v podstatě skálotvorný. Tím čím skála vznikla ale také nakonec zanikne. Pomíjivost je nevyhnutelná. Lidé dotýkající se skály holýma rukama proto nemůžou škodit. Sám jsem ulomil několik chytů a výčitky kvůli tomu nemám. Lidé škodí svému okolí daleko hůře a ve větším měřítku úplně jinde.
stipodpovědět 
  Re: studie10:06:37 13.07.2006
Petro, a proč je neoklouzaná skála lepší než oklouzaná ? Proč je holej vápencovej vršek lepší než Karlštejn, co na ném dnes sedí ? A když budeš řikat, že chceš aby příroda byla původní, tak proč teda vy ochranáři sekáte louky (výtvor člověka) a udržujete tam umělé bezlesí, když "od pána Boha" tam má růst les ? he ?
vlkodpovědět 
 Re: studie08:30:01 13.07.2006
Zdar Dagu,
Ja jsem taky mírně skeptický k novým poznatkům(sám ve vědecké instituci pracuji) :-).
Ale přiznejme si, je to poziční boj. Ze strany zelených aktivistů, přichází odborná zpráva, že něco latinsky se jmenujícího je lezci ohroženo. Lezci mohou těžko adekvátně reagovat a hájit své zájmy, většinou si řeknou, no tak asi, když teda ta vzácná Urtica dioica tam roste tam holt se nedá nic dělat, nemůžeme porušovat její křehký ekosystém. A tak kopřiva dvoudomá, může vesele bujet.

Ale ochranáři by měli vědět, že lezci nejsou ovce, který si nechaj nabulíkovat všechno.
 jirkasodpovědět 
  Re: studie09:11:09 13.07.2006
Zdar!
Věda: Věren pozici negramoty jsem napsal (přejáním), Místo přeháním.
Jen množství studí odhalujících, že řidiči usínají za volantem častěji v noci, nežli za dne a prokazujících, dle zakázky, to a pak zase ono, je v poslední době příliš veliké.
Ano. Copak se nenajde mezi všemi (horo)lezci někdo, kdo to býlí zná a je schopnej vézt spor na úrovni? Jen to dá víc práce, nežli hulákání o blbejch pampeliškách.
Ono to někdy i jde. Nedávno sami ochranáři "práskli" že se zákazem pohybu v chko to není tak divoký, jak jsme si sami mysleli.
Dobře, že tady ten článek je. I když ta námitka, že platí jen v případě, že lezci ty skály, kde se rostlinám líbí nechají být, je snad celkem logická.
O tom, že bychom měli mít věrohodný argumenty, že bychom měli mýt k ruce takový studie, jako je tahle (i když nevím, do jaké míry je to podložené, kdo jsou ti pánové...) O tom ani zdaleka nepochybuji!
BTW Ovšem, když čtu některý militantní výkřiky a představím si sám sebe na druhé straně (já fakt nejsem zelenej fanatik :-)), tak nevím, jak bych byl konstruktivní.
dagodpovědět 
   Re: studie09:58:26 13.07.2006
Mít k ruce!!! Nééé si mýt ruce!!! Pilátofskej kompleks???
Jště bych si dovolil, k tomu, čím jsem končil. Ochráncové jsou všeliké. Tak jako mezi horolezci jsem potkal množství přímo ukázkových pitomců, tak i mezi ochranáři. Ochranář má ale razítko, nepomůže ti si přesednout k jinému stolu, jít lézt o cestu jinam.
A občas nás zbytečně prudí.
Poněkud mi je ale líto těch z nich, kteří často sami iniciují jednání o povolení (to se stávalo), +- všechno dovolí, v zákoně možnost najdou a jen si dovolí připsat, že na nějakej bezvýznamnej kvak o novoluní v červenci opravdu né, že se tam páří vzácní vlkodlaci. A hned je řev, že zrovna tam se musí, že je to fašizmus, na www dopadají exkremeny a genitálie. Nemá si dotyčný povolovatel říct, já se na ně příště vyseru?
Navíc, jistě uznáš, že když se já, vlkodlak pářím s vlkodlačkou, že nás to cinkání, to: "dobéééér, nééééé, povóóól, docela otravuje? Leze ti někdo další, ověšenej železem a s lanem do postele, když máš období říje? No! Jen si to zkus!!! :-)

PS Pochopitelně někde mezi ochranářem lezcomilem a ochranářem lezcolikvidátorem je většina. Něco mezi... lepší to nebude.
dagodpovědět 

 Zelenej teror08:11:56 13.07.2006
Konečně zajímavej článek, kterej ač nevím jak moc podloženej, na to kouká také z druhé (té naší) strany:-)

Dle mé zkušenosti ochranáři více ubližujou než pomáhaj - jen usurpují dobytá území namísto rozumného dialogu.
Ale co je vlastně dialog - proč bych někam nesměl, když tam neškodím - je třeba si uvědomit že tu přírodu chrání především pro nás co tam chodíme - né pro ty co od stolu říkají že jde vše do háje a že nic není jak bejvalo - a tím že nám něco zakážou to chrání téměř dokonale....

Měl jsem toho napsaného více ale malinko jsem vychladl takže DELETE...
BBodpovědět 
 Re: Zelenej teror08:24:55 13.07.2006
Zdaleka ne vsichni, kdo "tam" chodi, chteji horolezce a chteji co nejvic volnosti v oblasti. Clenu spolku vsemozne ochranarskych je radove vic, nezli horolezcu. Pokud uznavas (to nevim) princip demokracie, tak muzes i prosazovat zakaz chozeni nekam. Proste muzes. Stejne jako muzes prosazovat volnost pro lezeni.
Tim vznika potreba boje nebo dialogu.
Pokud bys mel pravdu a nekolik uradu u stolu neco zakazovalo zbytku naroda, tak je to opravdu na povazenou. Ale takhle to je videt z pozice lezce, ktery zna zase jen lezce a ma nutne pocit, ze vsichni lide lezou a chteji lezt.
Tak to ale, at uz nad tim jasame a nebo zurime, neni.
dagodpovědět 
  Re: Zelenej teror08:56:22 13.07.2006
Mluvil jsem z pozice lezce. Ale můžu to zkusit i z jiné pozice.

Raná u Loun - létání na rogalech na Glajdech začínalo právě zde a na okolních kopcích. Když se tam podíváš dnes tak hlavně kvůli ochranářům je stav dost žalostný. Kvůli nějaké rostlině kterou ovce nežerou protože jim nechutnám vyhnali ovce ze svahů a ty nyní zarůstají šípkem - ale oni si ani nezjistili že to ty ovce nežerou prostě je razítkem vyhnali - co kdyby...
Kvůli vymezení parkoviště nandali na přistávací plochu železné zábradlí(chudák kdo se nebude umět vyhnout) - to že vedle je flek chráněnej stromama nikoho nezajímá
A můžu pokračovat...

Princip demokracie je jedna věc, ale bezhlavé omezování a zakazování jen z té pozice že prostě můžu je špatné - a to je to co se prostě děje.

Možná už mám odpor k zelenejm jako rodinnou zátěž ale zkazili(asi bych neveřejně použil jiné slovo) daleko víc než ochránili.
BBodpovědět 
   Re: Zelenej teror09:33:01 13.07.2006
Očekáváš, že v tomto světě a státě bude nějaká skupina, v tomto případě ochránci, složena výhradně z jedinců nadaných geniálitou, prozíravostí, neúplatností... Já ne.
Zelené myšlení přineslo, podle mého, mnoho dobrého. Ještě poměrně nedávno byla myšlenka, netěžit v nějaké oblasti, jen pro jakési "přírodní hodnoty" naprosto absurdní. Jen souhrou náhod se nestačily vytěžit některé významé skály. Měla, pokud vím, padnout i část Sušek. Dobrej příklad, Dnes se nesmí na severní část a procházet sedlem. Blbé, ale dávám tomu přednost před tím, aby už z toho byla omítka na baráku a nebylo tam co zakazovat (tady šlo myslím jen o Babu).
Zelené myšlení přineslo mnoho španého. Omezení, často zbytečné buzerace, ustupky mocným a vyhánění tech bez peněz a vlivu... To ti snad ani nemusím vypočítávat.
Já bych zelené rozhodně rušit nechtěl. Dovedu si představit, kdo by toho především využil, Z těch skal by byl buď cement, nebo lunapark, nebo...
Je ještě lepší možnost: (horo)lezci budou mít volnost dělat si co chtějí a oni budou natolik zodpovědní, že všichni bez vyjimky (jeden kripl nadělá škody absolutní) budou tiše a ohleduplně užívat lezby. To je ale možnost reálná asi tak, jako ochranáři vybraní jen z Mirků Dušínů.
Další možnost je neefektní, otravná, na nervy, zdržující... vézt ten dialog s ochranáři, majiteli pozemků (to bude čím dál větší problém)... Shromažďovat takovéhle studie... atak...

dagodpovědět 

 Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...08:50:59 13.07.2006
Skály, který jsou porostlý  se lezcům nelíbí....
takže je vynechají? NEBO SI JE UPRAVÍ tím, že ty rostliny odstraní. Chce někdo příklady, fotky (řadu  najde i na tomto serveru)? To není o utržené jedné pampelišce, ale třeba o doslova "srolovaném koberci mechů  a trav", který je např. ještě dnes patrný  pod Skalní branou v Jizerkách.
Pochopitelně to pravděpodobně není většinový přístup (jsem pořád optimista), ale k tomu dialogu je třeba přistupovat korektně a říkat pravdu příjemnou i nepříjemnou.
zdra
hli
Vladimír Vršovskýodpovědět 
 Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...09:04:20 13.07.2006
já sroluju mech ze šutru a ty odbagruješ 5 stromů protože chceš jezdit ke své garáži rovně. Ty jsi ale zelenej. Kdo z nás škodí víc - já - protože nemám odznak -A to nemluvím o tom že ze mě přijedeš zkontrolovat do skal tereňákem 4x4 jestli nezelu s MG...
BBodpovědět 
  Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...13:02:26 13.07.2006
Na pisku to chce skaly, jak ja rikam, kultivovat. Takovy borivicky jsou fakt super, korenama prolezou kde kam, skala se rozrusi atd,atd. Vlhkost skalam taky neprospiva. V zime ten led dela fakt divy. S >ROZUMEM< kultivovat ! Jinak zeleny jsou dulezity, hodne veci uz zlepsili. To jim musime uznat.
Mikiodpovědět 
   Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...13:46:36 13.07.2006
Ja mam takovy, na mne hodne malo kladny vztah k brizam. :-) Zdase mi, ze jejich schopnost lamat je zbytecne velika.
Pokud jde o borovice, takova Borovice cerna, tusim ze pinus nigra, je dovezeny druh a dela tu jen neplechu. Tedy... ze by...
S tou vodou. Taky nevim. Ale skala se meni pry pusobenim vetru a tekouci vody. Tedy ten les kolem by ki mel spis chranit? Ale tretihory nepamatuju uz ani ja.
dagodpovědět 
    Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...18:57:51 13.07.2006
Myslim si, ze vlhokost skalam vadi. Kdyz je skala vlhka, je to slast pro ruzny mechy. Na mechy se pak dobre chytaj poletujici semena napr. borovic.

Nalety jsou svina !
Kacet, rezat, prorezavat... jak za Marie Terezie !

Slunce je lék !
Mikiodpovědět 
     Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...19:47:04 13.07.2006
Jo slunce je lek. Treba vitamin D tak vznika.
Taky melanom...
U skal to bude podobne.
dagodpovědět 
     Re: Terén, který vyhledávají mechove20:19:15 13.07.2006
No vono zas...
Jiz nekolikrat jsem videl obcany, nadsene malebnou borovici na skalisku. Borovice na Sedle v JH je jednim z nejcasteji fotografovanych objektu.
Po nemoci nesnasim moc dobre slunicko a stromy na nastupu vitam. Nejsem v to sam.
Kazdymu nejde jen o leznou kvalitu skaly.

Mech je, to je vedecky dokazano, hodnotnejsi organizmus nezli clovek. Dokonce je i lepsi lezec. Tam na prikre skale, kde se lezec sotva drzi, mech dokaze zustavat cele roky bez znamek unavy a dokonce se mnozit. Kdo z nas tohle dokaze, he?

dagodpovědět 
      Re: Terén, který vyhledávají mechove22:09:34 13.07.2006
V těchto letnich hicech mam docela pochopení. Zrovna nedavno jsem byl ochladit dusi v mechovem kralovstvi dolu Modlivem (Svojkov). Nelezl jsem, jen tak čučel do výšky na věžky.

Mechy jsou sportaci. Jak to vlastne delaj, ze jim vubec nenatejka ? To me natejka porad. Mozna casem, evoluci. Jooo ta priroda...
Mikiodpovědět 
       Re: Terén, který vyhledávají mechove22:23:23 13.07.2006
V tomhle hicu uz nevylezu ani na zidli. Sel jsem pred par dni nedopatrenim kolem skaly (tmavej kremenec na slunicku) a blbec si na ni sahnul. Beze srandy jsem se spalil.
Kdyz jsem se doplazil domu, vypadal jsem jako skala po najezdu Papouse. Vodrbanej, volysalej, pokacenej... kdybych si dal par cvocku do pupiku nosu a usi, tak je to dokonaly! :-)))
dagodpovědět 
        Re: Terén, který vyhledávají mechove22:47:31 13.07.2006
A pak ze to lezeni uz neni nebezpecny. Staci jeden letni dotek.
Ha, se z tebe stal peknej fešák. Do tech cvocku jsi mel jit, vypadal bys moooderne. Cvocky dneska frcej. Jeste trošku bilyho pudru na bricho a mas z toho super weg. Jo, ale kdo to onsajtne ? To bude težky.
Mikiodpovědět 
         Re: Terén, který vyhledávají mechove22:53:01 13.07.2006
Šmarjáááá, ještě aby na mne někdo lez!!! Bylo by to OS?
Teď mi dochází, že i u holek mám stejnej vkus. Bez cvočků a pudrů. jenom nemusí bejt porostlá mechem. Stačí jemné, broskvové chmýří na rajbajsech a ... Kam jsme se to dostali??? Dóóóst!!! :-))))
dagodpovědět 
   Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...13:51:56 13.07.2006
Kultivovat, to je to správný slovo. A proto pajcry, pily a rejžáky vždy s sebou. Zrovna včera sem poslal do údolí lokr jak prase, co se tvářil jako milá část jednoho sokolíka. Byl celej prorostlej systémem bříz. Lokr už odpočívá mezi ostatními bratry na nástupu a břízy se snaží zakořenit vedle něj. Vše je dál součástí přírody, jen se to o kousek přesunulo.
Papoušodpovědět 
  Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...06:43:58 14.07.2006
1.Pokud někdo někoho oslovuje a navíc takto a pokud se nepodepíše, jedná se podle mne o HULVÁTSTVÍ. Navíc jak dodávám o zbabělost. Asi by bylo dobré do zkratky, která je uvedena pod vstupem přidat doprostřed "L"
2. Bláboly o porážení stromů pilou uráží mojí dřevorubeckou čes, ale svědčí o tom, že pan hulvát asi dělá pro Lidl.
3. pokud tady nebude fotka, jak sedím u rajčáků v bagru, jsou to všechno jenom kecy a ty si pane Huůlváte nechte pro své kamarády. Hulváti se mezi horolezci vyskytují ve stejném poměru jako u zbytku populace a budete jich asi znát dost, když se v tomto prostředí pohybujete.
4.Nevšiml jsem si, že by pekaři , mlíkaři, pivovarníci apod. rozváželi svoje produkty na voze taženém koňmi. Stejně tak např. lesáci a ochranáři v rámci svých výjezdů do svěřeného území jezdí autem, na motorce. Tenhle argument je hodně omšelý a hloupý.
5.Ve svém příspěvku jsem komentoval myšlenku (horolezci si vybírají skály, které nejsou porostlé rostlinami) jako neprvdivou, ba přímo jako blábol. Příkladů o tom, že to je obráceně, a že si horolezci skálu přetvořírostliny odstraní, stromy vykácí) je habaděj. Že jsem měl stopro pravdu pochopitelně dokazuje i obsah příspěvku pana Hulváta. Za to panu Hulvátovi děkuji. Mezi horolezci je dost vandalů, kteří neváhají kvůli pochybné cestě odstranit bodově i velkoplošně vegetaci ze skály i jejího okolí.

hli
Vladimír Vršovskýodpovědět 
   Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...06:45:56 14.07.2006
2.Pochopitelně správně je "bláboly o porážení stromů bagrem uráží moji dřevorubeckou čest"
odpovědět 
    Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...10:10:31 14.07.2006
nedelej harakiry o anonymite BB. Nahoře v komentařích BB uvedl svuj email :-). Jednou ŘEŽ pane dřevorubče a hlavně dvakrát měř. Doufám, že jsi tak činil v LH.
Mikiodpovědět 
     Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...12:31:47 14.07.2006


Pro MIKIHO Měkotu
Děkuji za připomenutí, jak se v LH měří. je to tak, že se jednou řeže a potom se měří -nejdřív délka(většinou samonavíjecím pásmem) a potom průměr kmene ve středu té délky (ten se měří průměrkou dvakrát v na sebe kolmých pozicích, z těchto dvou měření se spočte aritmetický průměr, pokud vyjde na necelé číslo, zaokrouhlí se číslo nižší).Výsledek, tedy délka a středí průměr se pak píše na čelo kmene. tedy kjednou řež a třkrát měř (abstrahováno na jeden výřez, pochopitelně se z kmene těch výřezů dělá více.
takže děkuji za poučení, jak se to dělá v lese. V těžbě jsem pracoval opravdu hodně a hodně dlouho a nějak klacek jsem si opravdu pokácel a ZMĚŘIL.

S přáním pěkného víkendu zdraví Hlína
Vladimír Vršovskýodpovědět 
      Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...13:19:21 14.07.2006
Mam dotaz(y). Lesy CR jsou statni podnik. Kdo rozhodne o vykaceni, jednotlivec ci uskupeni pouze z řad CHKO ? Na to jsou nejake planovaci "padesatiletky" ?
O kupujicim toho dreva se rozhodne pomoci vyberoveho rizeni?
Mikiodpovědět 
       Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...13:40:22 14.07.2006
Čeká Tě přednáška, zřejmě o plánu péče o les a tak. Ale řek sis vo to sám :-) Nejdůležitější lesní plán, na kterej by se měl soustředit, je dočištění Letiště a okolí :-) Já vim, ten tenisovej loket je na hovno :-)
Papoušodpovědět 
        Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...13:55:27 14.07.2006
Na Ortelu pred x lety vykaceli takovej pruh bukovyho lesa. Nechapu proc, eroze jak svina, stromy byly mlady. Treba si chtel nekdo naplnit kapsu...

Joo tenisak je naprd. Vsak se na Letiste chystam, sice rezat muzu jenom levackou, ale mam nanotechnologii brousenou pilu, takze to bude jak po másle :-)
Mikiodpovědět 
        Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...07:36:09 16.07.2006
Papouši a Miki,
nečeká mne přednáška. Všechno to jsou dostupný věci, spousta toho je na té stránce státního podniku Lesy ČR, rovněž platné zákony jsou dostupné na internetu a kdo si chce udělat jasno v kompetencích státní ochrany přírody, státní správy lesů atd. musí si jenom vyhledat příslušné zákony ( o ochraně přírody a krajiny, lesní zákon). Jak se prodává dříví ze státního lesa, může se optat toho, kdo to provádí, ale stačí třeby číst jenom noviny (to jsou Papouši takový ty velký papíry, co se ráno prodávají v trafice), tam o tom bylo v poslední době dost.
Chtěl jsem jenom Mikimu naznačit, když měl takové starosti jak jsem zvládal práci v lese, že kdyby někde ve Svojkově zabloudil, nebo si nebyl jistej, kde jsou jake cesty, ať se na mne obráti, že mu poradím.

zdra
hli
Vladimír Vršovskýodpovědět 
   Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...08:50:12 14.07.2006
K tomu bych jen podotkl, že po žadnym z "vandalů" mezi horolezcema sem nikdy neviděl takovej sajgon, jakej jsou schopný nadělat lesáci.
Papoušodpovědět 
    Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...08:52:35 14.07.2006
....a to se tvářej, že jim přece jde o ten les a jeho zachování pro budoucí generace
adamodpovědět 
    Re: Terén, který vyhledávají lesáci09:08:48 14.07.2006
Konkrétně. V době, kdy jsem v Jizerkách, tady v oblasti spadající pod "lesnictví" Hlíny Vršovského pobýval, a to bylo pár let. Jsem viděl jediný podle mého prohřešek v chko lesnického původu. Jednalo se o oblast Srázů a nebylo to rozhodně moc divoké. Nevím, jako měl možnost zmíněný věc ohlídat. Také nevím, jezdil-li tam někdy na traktoru a kácel stromy. Já ho tam takhle nepotkal, nezdá se mi to tedy pravděpodobné.
Tedy stížnost tímhle směrem mi příjde mimo mísu. Pokud vidíte prasárnu někde v lese, proč to, majngoteswil, neohlásíte, nedožadujete se vysvětlení? Já to tak dělávám.
dagodpovědět 
     Re: Terén, který vyhledávají lesáci09:39:53 14.07.2006
Nevim, proc jsem dal to lesnictvi do uvozovek. Asi, ze nevim, jak se ted temhle funkcim rika.
V jednom nejmenovanem lese pomohl docela slusnej, neformalni dotaz na hajnyho. On rekl. ze o tom holt nevedel a ze se na ne koukne a docela to zafungovalo.
Ten problem, ze tuhle praci dneska nedelaji zrovna lide se vztahem k lesum a prirode, jak pise LukasB, je asi podstatny. Obavam se, ze nezamestnost to nevyresi. Spis zamestnanost. Aby to nedelal narychlo zjednanej, ale nekdo, kdo muze bejt trochu vychovanej, nezli ho posadi na ten traktor.
dagodpovědět 
      Re: Terén, který vyhledávají lesáci11:35:59 14.07.2006
no, sice zabředáme úplně jinam, ale problém zaměstnanost/nezaměstnanost vzhledem k úrovni osob na společensky méně prestižních povoláních mi přijde jako docela zajímavá otázka (jako potvrzení mých ultrapravicových ekonomických názorů). vidím docela nápadnou závislost mezi oříznutím peněz pro nezaměstnané a úrovní pracovníků na těchto postech, třeba pinglů v hospodách, uklízeček apod. (třeba slovensko v posledních letech), a nevím proč by to podobně nemělo platit i třeba v lesnictví.
Lukas B.odpovědět 
       Re: Terén, který vyhledávají lesáci11:47:32 14.07.2006
Právě jsem se vrátil... z Tater. Kultivování lesních pracovníku pomocí previcového fundamentalizmu nemohu verifikovat.
dagodpovědět 
        Re: Terén, který vyhledávají lesáci12:57:27 14.07.2006
ale já s tebou (ačkoli to tak nevypadá) souhlasím. a taky nechápu, proč to jde u pinglů a u dřevorubců ne. (teda na slovensko v létě nepáchnu a v zimě maj lesáci zimní spánek, takže skušenosti mladší osmi let se slovenskejma lesákama nemám)
Lukas B.odpovědět 
     Re: Terén, který vyhledávají lesáci11:16:59 14.07.2006
To bude tim ze Jizerky jsou hory obzvlast pro traktor zpusobile, nejlepe se traktorem jezdi kolem Stolpichu a Cernyho potoka. Pohodlny teren je taky kolem Zvonu a Oldrichovskeho sedla vubec. Chce to jenom tricetivalec Zetor 7B+.
S pozdravem
MECHY DOLU
LEZAVCI NAHORU
P.S. Sice uz moc nevim o cem se hadate, ale zrovna
v JH se v lese tezilo docela casto takovejma velkejma hnedejma divnejma co rechtaj a kakaj po cestach. Zajimava vyjimka zapsana v lezecko-lesackych analech Jizerskych hor bylo odrubani padleho stromu na Kauschkove vezi, kam byl dotycny drevorubec dopraven na motorce:))
laco co vi fseckoodpovědět 
      Re: Terén, který vyhledávají lesáci11:43:51 14.07.2006
V té době (cca pět let nazad a dál proti času) jsem zanamenal traktory jen v oblasti Zvonu, nikoliv přímo u Zvonu.
Na Stržáku jsem zaznamenal aktivity jen v údolí.
Jinde, pokud jde o okolí (i vzdálenější) věží, jsem si nevšiml.
Nvylučuji, že je to důsledek presenilní demence a zapomínám.
Dag co uz tam dlouho nebylodpovědět 
    Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...09:11:49 14.07.2006
jo, to mám podobnou zkušenost. chápal bych jako důvod bordelu po lesácích to, že v lesnictví (které je na výborném 3. místě v soutěži o nejnižší platy hned za chovem dobytka a rybářstvím) není nic, co by přitahovalo lidi jakž takž schopné vnímat své okolí (mluvím o lesních dělnících, kteří ten zmiňovaný bordel v lese páchají vlastní rukou). co však nemůžu pochopit, je stejná úroveň lesních dělníků i v oblastech, kde nezaměstnanost atakuje hranici dvaceti procent. něco je někde špatně.

jo, trošku se u svejch oblíbenejch kvakerskej oblastí nemůžu smířit s tím, jak furt tahám z mlází plastový lodny od sazeniček, bandasky od jíchy a plastový kanystry od benzinu a voleje. když toho shromáždím dva metráky, tak to navrším u lesní vozové cesty a doufám, že to někdo vodveze. nakonec, navštívím-li takto "uklizené" místo po pár měsících, tak zjišťuji, že bordelu v okolním lese jednak přibylo, a druhak hromadu u cesty nikdo neodvezl, ale stala se zárodkem útulné černé skládky, kam se nerozpakují houbaři odhazovat obaly od pišingrů.
Lukas B.odpovědět 
     Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...09:18:46 14.07.2006
rozježděné cesty nekomentuju. tam docela chápu, že když holt zaprší, tak se mašina nemůže nechat zaparkovaná a nemůže se tři tejdny čekat, až to voschne. (ikdyž, třeba v regionech, kde se lesní cesty vopravily pro sjízdnost na bicyklu z nějakejch európskejch fondů mi použití lakatošů přijde trošku arogantní)
Lukas B.odpovědět 
      Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...09:22:59 14.07.2006
jo a nakonec ještě k řemeslným sběračům borůvek: očekával bych od lesníků (a konkrétně i v hlínově působišti), že pudou a budou těm čarodějnicím zabavovat hřebeny. furt mi přijde, že my jsme takoví pěkný malý ryby, ale zároveň vorganizovaný a tak se na nás může pěkně zadupat.
Lukas B.odpovědět 
       Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...12:42:54 14.07.2006
Lukáši B. ach ta osvěta.
Sběr plodin řeší úplně jasně lesní zákon, obrať se na státní správu lesů (na trojkovejch obcích) a nejl=pe na vlastníka lesa a lesní stráž. ochrana přírody na to má gebír jen v rezervacích a můžu ti garantovat, že se nám nájezdy Poláků do PR Černá hora PR Prales Jizera s vypětím všech sil (především personálních
) podařilo eliminovat. Státní podnik Lesy Čr, který disponuje mnohem početnějším personálem a každý hajný je současně i lesní stráž (platí tak z 95 procent) a jehož pracovníci jsou v lese denně od ránas do večera (já se přeci jen taky musím hodně zabývat papírováním) na to úplně normálně kašlal jenom pak po hospodách jeho pracovníci nadávali a počítali, kolik si ti Poláci vydělali.
Hřebeny zabírat nemůžeme, to bohužel tak jednoduché není, ale spousta odhozených velkokapacitních polských hřebenů, když utíkali Polonci před strážcema, čeká u nás ve sklepě na rituální rozšlapání.
Ona ta realita není tak jednoduchá, jak by se zdálo, když to člověk pozoruje přes orosenej kýbl chmelový polívky.
zdraví hlína
Vladimír Vršovskýodpovědět 
        Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...13:13:18 14.07.2006
ale já vim že to nejni džob pro vochránce (a taky vím, že to už rozhodně nejni muj džob). to je džob pro hajnýho už od doby marie terezie, kdy bylo jasně řečeno volnej vstup do lesa, trhat jo, ale rukama, a sbírat klestí spadané na zem do určité tloušťky možno. ale když koukám na vohřebelcovaný borůvčí v místě, kde vlastně nesmím a zhodnotím, jakej ten impakt by mělo to moje cupitání a rozbalení lana....
Lukas B.odpovědět 
    Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...12:36:11 14.07.2006
Papouši, ty to jako superinvestigativní novinář perfektně ovládáš, ale třeba pouč své kamarády. pokud ty prasárny vidíš ve státním lese, šup, obrať se na podnik, který je pro stát spravuje. Jeho strukturu a kompletní adresář najdeš na stránce www.lesycr.cz. Jo a vstup bez klepání.
zdraví Hlína
Vladimír Vršovskýodpovědět 
     Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...13:30:00 14.07.2006
No nevim, jestli tim budu ztrácet čas. Páč bych se nejspíš dozvěděl, že dotyčný použil při těžbě standardní pracovní postupy a že on, na rozdíl ode mne, jezdí do lesa za prací a ne za zábavou. A že, kdybych chtěl upálit břízu já, je to vandalismus, a když to udělá Pepik s huskvarnou, je to odborně provedená prořízka.
Naposledy mi spadla čelist na Pfaffensteinech, kde byl na stromě takovej ten křížek, jakože tam klimbéři nemaj co chodit a přesně za tim křížkem byl les brutálně rozježděnej vod nějakýho traktoru. No a tak sem se na křížek vysral a štrejchul to přes les, oudajně Naturschutzgebiet.
Papoušodpovědět 
      Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...13:46:57 14.07.2006
Ani já nemám problémy dupat ve velkolomu v našem oudolíčku, chráněném to území, kde je zakázáno odnášení kamenů. I ten kámen si v tom lomu klidně seberu a výčitek necítím. leda strach, abych to stihl do dalšího odstřelu a nezajel mi při tom náklaďák.
Problém nevidím v tom, že je to tam chráněné, ale že to tam je chráněné poněkud neproporčně. Což možná ty obdobně.
Nevím ovšem co s tím. Cementárnu schválila vláda a nevyžene jí odtud ani správa chko, ani já. Ochranáři na to, že tedy je potřeba alespoň o to víc chránit to, co jim nechali, já zase že už v tomhle bordelu není třeba dělat takový cavyky. A vůbec...
dagodpovědět 
       Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...14:21:23 14.07.2006
Jo, vo ty proporce de. Já zatim nemam dojem, že bych někde nějak výrazně škodil, když to srovnám s tim, co se děje v mym vokolí. Teď už mam i první časosběrný zkušenosti - ty mechotravní běhouny maj poměrně velkou schopnost se znova oživit :-)
Papoušodpovědět 
        Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...14:48:19 14.07.2006
Uffff. Vzhledem k tomu, co se ve světě děje, je třeba vykradení auta banalita. Však k tomu také tak policie přistupuje. Výsledek...
Při vší ouctě k tvému vzdělání, vrozené i vypěstované inteligenci, se domnívám, že dopad na zelené nejsi schopen ve všech aspektech posoudit.
Když ti rozřežu novýho Edla a nabídnu za to šňůru z baumaxu na tahání kýblů, tak většina národa nebude chápat, co se čílíš, Pokud ti za 50m Edlawaisowic šňůry dám dokonce 80m nějakýho špagátu z výprodej pracovních pomůcek, tak budu za dobráka.
dagodpovědět 
         Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...14:57:14 14.07.2006
Rébusy mam rád, ale význam toho příměru s tou šňůrou ne a ne rozluštit. Je pátek a je hic. P.S. Toho édla bych za Baumaxovu šňůru klíďo vyměnil.
Papoušodpovědět 
          Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...15:39:53 14.07.2006
Hic je. Je to videt. Ja pisu jako prase, ty nerozlustis takovy pruhledny primer.

Je to teda reknu polopate, ja mi zobak narost:

Celistve zelena pokryvka, obsahuje rozdeleni, ktere je ovsem zivouci a tedy k celistvosti mirici. Obnovujici se byti mechorostu je pouze klamem, ktery vznika neschopnosti rozpoznat jednotlive slozky, ze kterych se celistvost toho ekhlfatu sklada a tyto slozky opet rozpoznat jako slozene z jednotlivych fenomenu v case a prostoru, Ty vytvari konkretni nadcasovy, jestvujíci projev mechorostu. Navic mechorost je svym bytim presahujici vlastni byti a stava se tak substanci, která v jistem smyslu davá existenci skaly metafyzicky rozmer. Mechorost prekracuje v zrcadleni sveho zeleneni na skale bytnost pouheho zivota pro zelen a stava se...

To je fakt ale desnej hic! Desnej! Taky se potis jako krava? Taky ti z toho jebe?
dagodpovědět 
           Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...15:47:36 14.07.2006
Vnějšně se hydratuju v místních rybnicích, vnitřně v přilehlých nálevnách. Dneska Plch přinese do záhrabu nějakou slivku, tak s nim ty mechy večer projednám.
Papoušodpovědět 
         Re: Terén, který vyhledávají lezci se rostlinám nelíbí...16:19:15 14.07.2006
"zelené" jsem myslel ty travní běhouny, ne zelené. I když, kdo ví co jsem myslel, už je to tak dávno... A jestli jsem vůbec myslel...
dagodpovědět 
   Omluva:11:22:37 14.07.2006
Pane Vršovský,

Přijde mi jako rozumné dodat vysvětlení k mému komentáři.

Neměl jsem ani ponění že pracujete na CHKO - můj "útok" nebyl myšlen adresně ale obrazně, pokud to tak vyznělo tak se omlouvám - skutečně nemám žádné důkazy (ani povědomí) o Vaší škodlivé činnosti. Nicméně jsem se několikrát setkal s podobným případem - kdy jsem byl kontrolován jakožto pěší na turistické cestě strážníkem který skutečně zmíněným tereňákem přijel...

Ještě jednou se omlouvám - nemyslej jsem to jako osobní útok - spíš jako osočení "Zelených" a oslovení (Ty) mělo v tomto případě působit pouze pro dokreslení. Má anonymita vznikla opomenutím emailu v komentáři - většinou jej uvádím tantokrát bohužel - ale o pár řádek výše byl. Své iniciály tu jako podpis používám již dlouho a nenapadlo mě že bych mohl být označen za anonyma - také mi anonymní osočení vadí a v tu chvíli plně chápu rozhořčení.

Za svým názorem na ochranáře si i nadále stojím, ale jsem schopen připustit čestné vyjímky:-)

PS: podobné vysvětlení šlo emailem

S pozdravem BB
BB - Břetislav Brodskýodpovědět 
    Re: Omluva:11:32:16 14.07.2006
Mě se tohle stalo v Českym ráji - jel sem na kole po zpevněný cestě a nějakej fotr vobalenej tukem, kterej přijel Škodou Favorit, se do mě začal vobouvat, co že tam dělám na kole. Tak sem se do něj začal vobouvat, co že von dělá v lese autem. A málem byl konflikt. Ten dobytek si pak eště na mě přijel stěžovat do místa, kde sem se rekreoval. Měl štěstí, že sem byl tehdá zrovna pryč, páč bych mu asi jednu vyťal (a to sem dost mírumilovnej)
Papoušodpovědět 
     Re: Omluva:13:46:45 14.07.2006
Kecám. Nevyťal, protože tehdy sem laboroval se zlomenou lopatkou. Ale možná bych ho nakop do holeně.
Papoušodpovědět 
     Re: Omluva:09:41:40 17.07.2006
Hele, toho možná znám! Jeden přijel taky favoritem pod Osudovou na Hrubici a jal se nás kontrolovat. Předesílám, že skála byla suchá jako troud, nelezli jsme s maglajzem, nedřelo se lano, nerybařili jsme, prostě lezení podle všech pískovcových pravidel. No - jedno jsem vlastně porušil - neměl jsem u sebe průkaz ČHS (ačkoliv jsem jeho hrdým vlastníkem už přes polovinu mýho života, občas ho do skal prostě zapomenu vzít). A že prej tisícovku pokuta. Chtěl jsem, ať zavolá na ČHS a ověří si, že nejsem člen, což odmítl (ona to asi opravdu není jeho povinost). No, hádali jsme se celkem dlouho. Nic jsem mu nedal, tak naskočil do Favorita a zmizel prudit někam jinam. Dodneška jsem to nějak nepobral. Kdybych dělal nějakou prasečinu, tak dobře, ale takhle?
Hurzyodpovědět 
    Re: Omluva:14:33:27 14.07.2006
Diskuse je tak roztomile pitomá a tak dokonale mimo, že nemám potřebu se v ní podstatně exponovat. Jenom glosa. Pokud tě kdokoliv chce kontrolovat jako pěšího na turistický cestě (a je jedno, jestli přijel autem nebo přiletěl padákem), klidně mu vysvětli, že na to nemá žádnej právní nárok. Když bude trvat na svým, pošli ho do psích jater nebo jinam dle vlastního výběru. A pokud to bylo jinak, nemlž.
J.Hušekodpovědět 
     Re: Omluva:07:34:04 17.07.2006
Ach ta fantazie.....
No ono je to s tou kontrolou pěšáků skoro ouplná pravda, tedy pokud např. ten pěšák nemá v ruce pugét z chráněnejch gytek a za pasem pověšený usmrcený štyři (nebo i pět ) sogolů. potom by asi byla na místě ta otázka, gde to všechno sebral, nepochybuju, že by ten pěšák řekl, že to právě našel a jde to oznámit policii.
Hihihi, jak by řekl sám Sam Hókins
zdra
hli
Hlínaodpovědět 
    Re: Omluva:09:10:03 20.07.2006
Ahoj Břéťo,
myslým, že Ty se nemáš komu omlouvat. Naopak pan Vršovský by se měl omluvit Tobě. Nazval tě blbem a hulvátem, přesto že jsi se na něm žádné urážky nedopustil. Jen jsi správně popsal situaci, tak jaká VE SKUTEČNOSTI JE. Asi ho popudilo, právě to, že jsi uhodil hřebíček na pověstnou hlavičku. Ochranáři, kteří jezdí autem nebo na motorce v chráněném území, káží vodu, ale pijí víno. To, že pekaři a pivovarníci nerozvážejí svoje produkty na voze taženém koňmi, není v žádném případě přijatelný argument. Pekaři a pivovarníci nemají za cíl svého konání ochranu přírody, kterou jejich dopravní prostředky ničí. Ochranáři ANO. Asi to ten pán nepochopí, nejspíš protože nechce. S tím nic nenaděláš. Jen se, prosím Tě, neomlouvej lidem, kteří si Tvou omluvu nezaslouží...
Lukyodpovědět 
     Nedělej ostudu LEZCI01:48:08 21.07.2006
Milý LUKY,
Popros Jirku Siku, ať ti koupí pravidla českého pravopisu. Nebude to pro tebe sice záživné počtení, ale určitě potřebné. Mimo jiné se tam dozvíš, jak se používá „jóta“ a „ypsilon“, protože v tom nemáš jasno – viz tvoje verze slova „myslým“. A nepiš mi v odpovědi, že to je překlep, na moji klávesnici jsou tyhle klavesy dost daleko od sebe.
Také si tam nalistuj kapitolu s nadpisem „Zájmena“ a zkus pochopit rozdíl mezi TY a VY.
V reakci na můj příspěvek použil Břéťa B. zájmeno TY, tedy obrátil se konkrétně na moji maličkost a nikoliv na nějakou imaginární skupinu zelených (to by použil zájmeno VY).
Právě proto, že bylo použito zájmeno TY a ty výtky byly směrovány konkrétně na mne, popudil mne obsah, protože tam byly samé nepravdy a nikoliv jak píšeš ty „popis situace tak jak je ve skutečnosti“. S Břéťou B. jsem si vyměnil několik separátních mejlů (on mne oslovil první) věci jsme si vysvětlili a diskuzi ukončili vzájemnou shodou kde se staly chyby (asi na obou stranách) a bez emocí – tedy já určitě. Po pravdě řečeno, je mi srdečně jedno jestli svoji omluvu odvolá nebo odvolá co odvolal, nebo co.
Z tvého příspěvku až příliš čouhá averze vůči ochranářům (na ten názor máš pochopitelně nárok)nebo možná jenom vůči mojí maličkosti. Já se z toho nezbortím a většina kolegů se s touto všeobecnou „nenávistí“ veřejnosti naučila slušně žít. Proto mi tvůj příspěvek z tohoto pohledu nevadí. Vadí mi, jaké plytké argumenty používáš, jak neodpovídají pravdě, což si může každý výše ověřit. A proč mi to vadí (přestože to je v internetových diskuzích téměř norma) – protože tvoje mejlová adresa (luky@lezec.cz) napovídá, že se spolupodílíš na tvorbě tohoto serveru. Já nechci přeceňovat příchylnost tvůrců serveru LEZEC k ochranářům, nicméně např. s Jirkou Sikou jsem si několikrát vyměnil „osobní“ mejly, od Lezce jsem dokonce nedávno dostal jako pozornost dárek (knížku) a v podstatě se mi tento server líbí a chodím na něj dost pravidelně a rád. Proto tě prosím, nedělej tomuto serveru ostudu, nauč se česky, zvládej více své emoce a používej argumenty, které neplavou na vodě.
S pozdravem
Vladimír Vršovský
Vladimír Vršovskýodpovědět 
      Nezabíjej LEZCE07:00:13 21.07.2006
Kýbl, vrchnosti. Jdu blejt..

Přiznejme si, také tvůj příspěvek není prost prohřešků proti pravopisu českého jazyka.

Dle tvého dělá Luky LEZCI ostudu (nikdo, kromě tebe si to nemyslí – prostě normální povídání na netu), ale tvůj příspěvek LEZCE zabíjí (víc podobných lamentů pod každým plkem a nebude sem psát nikdo a ty ses, myslýým, ještě s žádným článkem nepochlubil).

A neplač, jako vždy, že se někdo na internetu v diskusi nepodepsal celým jménem včetně rodného čísla a velikosti bot :o)
a šípy..odpovědět 
       Re: Nezabíjej LEZCE07:18:16 21.07.2006
Chtěl bych ti za LUKYHO poděkovat, za to "věcné" zastání. No v případě třeba toho článku "myslýš" špatně. Prostě omyl (to jsou ty "plovoucí argumenty"). A ten kýbl zvratků včas vylej, ať to nesmrdí.
zdra
hli
V.Vodpovědět 
       Re: Nezabíjej LEZCE08:01:59 21.07.2006
Ale napsal - třeba tady http://www.lezec.cz/ clanky.php?key=2771 pláče nad jedním nýtem :o))
tětivaodpovědět 
      Re: Nedělej ostudu LEZCI07:47:52 21.07.2006
Toto je lezecký server. Tak Vám pane V.V. doporučuji jít si třepit ústa někam na server Zelených. A jenom podotknu, že Lukyho přínos pro Lezce je daleko větší, než vaše tlachání.
hanesodpovědět 
      Re: Nedělej ostudu LEZCI08:20:36 21.07.2006
V žádném případě nemám averzi vůči ochranářům, ale vůči arogantním lidem (v jakékoliv funkci), kteří zneužívají svého postavení. Navíc se mi nelíbí, když někdo vulgárně uráží moje kamarády a to jste učinil. K ostatnímu, co jste napsal, nemá cenu se vyjadřovat...
Howg
Lukyodpovědět 
      Vršovský se zbláznil?09:02:05 21.07.2006
Ježíš Vršovský, ty jsi úplný magor:-)! Neštípla tě moucha tse-tse? Takovou blitku jsem tu dlouho neviděl/ Blitka promine/.
Bobanodpovědět 
       Re: Vršovský se zbláznil?09:30:11 21.07.2006
Úsměvná výměna názorů dokazuje, jaká je neochota nebo neschopnost racionálně argumentovat, či přiznat i nepříjemnou pravdu. Lepší a jednodušší je nadávat. S výjimkou LUKYho a Hannese tak je činěno navíc anonymně. Pochopitelně, pánové ze serveru LEZEC, jestli potřebujete sterilní diskuzi bez nepříjemných názorů (ale podepsaných), jestli to vaše čtenáře, kteří neumí vznést racionální a pádné argumenty,výrazně irituje, klidně z tohoto serveru odejdu. Jenom si pánové HOPe,JIRKASi a LUKY udělejte mezi sebou jasno a chovejte se v rámci týmu pokud možno konzistentně.
Na Německém serveru www.climbing.de do diskuze mohou vsoupi pouze registrovaní. Už tady o tom byla několikrát řeč, ta doba ,kdy se o tom budete třeba znovu zamýšlet, se asi blíží.
zdra
hli
V.V.odpovědět 
        Re: Vršovský se zbláznil?09:34:34 21.07.2006
Děkujeme, odejděte.
P.S. Už asi po sté- pro hlupoučké- co se vyřeší registrací, když si každý může udělat pětset mailů, nicků atd? Víte pane Vršovský, to je prostě internet a kdo se s tím nesmíří, má prostě smůlu.Asi už jste starší pán, kterému ubližuje vlastní ješitnost a tak to řeší tím, že poučuje jiné. Buďte Babooooooooocha!!!!!!!
Bobanodpovědět 
        Re: Vršovský se zbláznil?09:34:45 21.07.2006
Když jsem hledal tvé články, přečetl jsem si některé tvoje diskusní příspěvky. Tolika jedu a povyšování a ještě to neustálé "podepište se".. někdo ti v dětsví asi hodně ublížil.
Petrodpovědět 
        Re: Vršovský se zbláznil?09:42:45 21.07.2006
A ještě něco vážený pane. Asi pracujete na CHKO, jak jsem pochopil z Vašich diskuzí. A teď jste v práci? Pokud ano, tak surfujete za moje prachy . A to se mi nelíbí. Tak upalujte makat!Pokud jste doma, tak upalujte do rachoty jakbysmet. Děkuji.
Bobanodpovědět 
        Re: Vršovský se zbláznil?09:54:17 21.07.2006
Co to je za kecy tady, já jsem také ochranář snažím se ochránit co nejvíce ochranářů před sebou samými je to takový spolek lidí, co má potřebu pořád něco chránit a to za každou cenu, většinou trpí pocitem méněcennosti, která se vystupňuje až k pocitu nadřazenosti nad ostatní.........
Pardon za moje pseudokecy...:-))))

Jediným ochranářem hodným toho jména je ten, kdo rozvíjí ducha svobodného přemýšlení a cit osobní odpovědnosti aneb žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali. :-)))))
Jose prasečí hlava-Josef Lukášodpovědět 
         Re: Vršovský se zbláznil?10:09:32 21.07.2006
Ty woe nic ve zlým- fascinuje mě jak v téměř každém svém příspěvku na konci dáš nějakou rozvitou větou všelijaká moudra a poučení. Na to máš knížku, nebo to fakt sypeš z rukávu? To myslím vážně, nechci tě urazit, aby sis to nevyložil špatně. Čus
Bobanodpovědět 
          Re: Vršovský se zbláznil?10:28:01 21.07.2006
Teta Kateřina ze Saturnina je proti Pigheadovi slabej čajček...
Papoušodpovědět 
          Re: Vršovský se zbláznil?10:33:01 21.07.2006
prostě to někdy celé úplně pomotám třeba jako z rukávu-
Není pravda, že máme málo času, avšak pravda je, že ho hodně promarníme aneb čas je nejlepší učitel, bohužel však nemá vždycky ty nejlepší žáky-ochranáře
Jose prasečí hlava-Josef Lukášodpovědět 
           Re: Vršovský se zbláznil?10:41:49 21.07.2006
přesně tak
Bobanodpovědět 
        Re: Vršovský se zbláznil?10:11:38 21.07.2006
Pane, stále se tu bavíme o vašem příspěvku:

„1.Pokud někdo někoho oslovuje a navíc takto a pokud se nepodepíše, jedná se podle mne o HULVÁTSTVÍ. Navíc jak dodávám o zbabělost. Asi by bylo dobré do zkratky, která je uvedena pod vstupem přidat doprostřed "L"
2. Bláboly o porážení stromů pilou uráží mojí dřevorubeckou čes, ale svědčí o tom, že pan hulvát asi dělá pro Lidl.
3. pokud tady nebude fotka, jak sedím u rajčáků v bagru, jsou to všechno jenom kecy a ty si pane Huůlváte nechte pro své kamarády. Hulváti se mezi horolezci vyskytují ve stejném poměru jako u zbytku populace a budete jich asi znát dost, když se v tomto prostředí pohybujete.
4.Nevšiml jsem si, že by pekaři , mlíkaři, pivovarníci apod. rozváželi svoje produkty na voze taženém koňmi. Stejně tak např. lesáci a ochranáři v rámci svých výjezdů do svěřeného území jezdí autem, na motorce. Tenhle argument je hodně omšelý a hloupý.
5.Ve svém příspěvku jsem komentoval myšlenku (horolezci si vybírají skály, které nejsou porostlé rostlinami) jako neprvdivou, ba přímo jako blábol. Příkladů o tom, že to je obráceně, a že si horolezci skálu přetvořírostliny odstraní, stromy vykácí) je habaděj. Že jsem měl stopro pravdu pochopitelně dokazuje i obsah příspěvku pana Hulváta. Za to panu Hulvátovi děkuji. Mezi horolezci je dost vandalů, kteří neváhají kvůli pochybné cestě odstranit bodově i velkoplošně vegetaci ze skály i jejího okolí.“

Jak vidíte, je to samej blb, hulvát a dokonce Huůlváte, což už je opravu moc na to, že někdo napsal větičku o tom, že by měl platit na každého stejný metr.

A ještě se vám, neboť je na rozdíl od vás slušný, omluvil.

Vám to ale nestačí a dštíte síru vaší divné morálky na normální lidi. My se tu máme docela rádi, fakt :o))


Josef Novák, Prahaodpovědět 
         Re: Vršovský se zbláznil?10:48:32 21.07.2006
Jo, my se tu všichni milujeme a Vás pane Vršovský, zabijeme. Zabijem, podřežem, ať krev teče pod nožem, jak praví klasik, schválně jestli to někdo uhodne- čeho to je? A protože jsem Boban tak mě nedostaneš, hihi. A pokud vystopuješ comp, tak to byl někdo blízký a nebudu vypovídat.
Bobanodpovědět 
        Re: Vršovský se zbláznil?10:46:39 21.07.2006
Zdravim vsetkych,
ked si citam tieto prispevky pana Vrsovskeho, priznam sa, je mi smutno. Nechapem, preco takto agresivne reaguje na vsetkych.
M.Kopcaodpovědět 
      Knižní skandál10:25:23 21.07.2006
Jak to, že Hlína dostal vod Lezce knihu a Papouš ne? Možná bych se napřed měl zeptat, vo čom ta kníga byla?
Papoušodpovědět 
       Re: Knižní skandál10:52:48 21.07.2006
Modrou??
H.odpovědět 
        Re: Knižní skandál10:55:47 21.07.2006
Zelenou !
Mikiodpovědět 
       Re: Knižní skandál11:08:31 21.07.2006
Malý Bobeš to čtou všichni ochranáři je to taková zelená bible. K

"Kdybys tak náhodou měl pocit, že jsi sám tou cestou mechovou přidej se rovnou k nám, 100000 přátel máš v zeleném údolí tak se kurva snaž, ať jsi kdokoli...:-))
Jose prasečí hlava-Josef Lukášodpovědět 
      Re: Nedělej ostudu LEZCI10:36:13 21.07.2006
Milý Vladimire,
popros Jirku Huška, ať ti koupí pravidla českého pravopisu. Máš tam taky hrubky !

To ale jen tak na okraj, já je dělám taky a hodně často :-)

odpovědět 
       Re: Nedělej ostudu LEZCI10:49:44 21.07.2006
Zrovna jsem mu chtel navrhnout at rychle bezi za JH aby ho opet vytahl z bryndy :-)
odpovědět 
        Re: Nedělej ostudu LEZCI11:18:07 21.07.2006
Pánové, měl bych kulantní návrh, který by mohl vytáhnout z bryndy vás všechny. Debata je, eufemisticky řečeno, o ničem. Uklidněte ega rozhicovaná bláznivým počasím, vypněte compy a běžte si vystříkat adrenalin někam do plenéru. Já to řeším za chvíli odjezdem na pár dní do Rakous a jsem úplně v pohodě. Přeju vám totéž.
JHodpovědět 
      Re: Nedělej ostudu LEZCI11:01:45 21.07.2006
sem si tak jednu dobu myslel, že terčem vaší žlučovitosti a chorobné svárlivosti bude jen nick patpong. Vidím, že to schytá každý, kdo si dovolí mít jiný názor, než vy pane Vršovský. Zamyslete se prosím, nakolik o vaší psýché vypovídá, že na oponenta zásadně útočíte ad hominem...
patpongodpovědět 
      Re: Nedělej ostudu LEZCI11:13:01 21.07.2006
sem si tak jednu dobu myslel, že terčem vaší žlučovitosti a chorobné svárlivosti bude jen nick patpong. Vidím, že to schytá každý, kdo si dovolí mít jiný názor, než vy pane Vršovský. Zamyslete se prosím, nakolik o vaší psýché vypovídá, že na oponenta zásadně útočíte ad hominem...
patpongodpovědět 

 výzkum13:13:16 13.07.2006
Závěry každého výzkumu mají obvykle nějaká omezenou platnost na oblast a podmínky daného výzkumu, nečetl jsem ještě inkriminovaný článek v New Scientist, ale už v anglickém textu pod českým článkem je jedno omezení zmíněno, škoda, že ho autor článku nepřeložil (The report only applies to cliffs with an advanced rating, usually attempted by experienced climbers. Larson says research should also be done on easier routes suited to novices to ensure they too are not being  damaged. - tj. volně přeloženo Zpráva se vztahuje pouze na skály s vyššími stupni obtíznosti které jsou vyhledávány zkušenými lezci. Larson dodává, že výzkum by měl být také proveden na jednoduších cestách používaných nováčky, aby bylo jisté, že ani tyto nejsou poškozovány.) Mimo tohle omezení, pokud jsem si všimnul, mluví se pouze o našem vlivu na vegetaci na skalách a uř ne na cokoli jiného (např. skály nebo ptáky). Takže ono to zas není tak horké a interpretovat tenhle článek ve smyslu, že lezení skalám vůbec neškodí je proti principům vědeckého výzkumu (článek říká, že lezení  na určitém typu skal v Ontáriu neškodí rostlinám, protože primárně tam nejsou) a tvrdě argumentovat článkem proti ochranářům (viz. generalizece v českém článku) považuju spíš za projev demagogie než dialogu.   
Petrodpovědět 
 Re: výzkum15:38:43 13.07.2006
No mudo, podla teba sa vzdy najde dovod na ochranu uzemia.Keby som bol zeleny aktivista, tak si (nech sa to tyka hocijakej oblasti)vzdy najdem nieco co sa da chranit-rastliny, vtaky, machy, slimaky, skaly, krokodily, prip.nastrbene sebavedomie, ci ohrozena sebarealizacia.Moznosti su nekonecne, manovatel je ten isty:"lezenie skodi, zavrieme to"."Najlepsie keby sme do zavretych oblasti, ktore uchovavame pre buduce generacie, mohli chodit len my zeleni-samozrejme s rodinnymi prislusnikmi, aby sme mohli neustale monitorovat a kontrolovat stav NASEJ prirody a chranit ju pred nepriatelom ktory stale ciha v skrytosti. Dialog je uz krajna forma jednania, jednoduchsie je pouzit uniformu, peciatku, zakon, obusok,...vsetko len nie vlastny rozum."
branoodpovědět 
  Re: výzkum12:34:58 14.07.2006
O tom jsem vůbec nepsal :-( - psal jsem o přecenění významu tohole článku a nebezpečí jeho dogmatického použití, protože to v dialogu s ochranáři (státními i nestátními) nám lezcům škodí podobně jako nedodržování dohodnutých pravidel (už třeba protože my toho na oplátku za vyjímky, které proti ostatním spoluobčanům máme až tak moc nenabízíme)
Petrodpovědět 

 Pro správce serveru11:17:23 21.07.2006
Když tak vidím tu diskusi tak mám návrh. Onehdá jsem se snažil v diskusi na podobném serveru v rakousku bergsteigen.at zjistit pár informací o zamýšlené akci. Celkem bezdůvodně se tam do mě obuli místní "borci" jakože čeští sebevrazi atd.... v podobném duchu. Než jsem stačil rozmyslet odpověď, tak správce serveru ty přihlouplé reakce na můj solidní dotaz smazal a byl klid. Mají myslím demokracii zažitou déle než my, a i tyto metody používají.Ono internet a anonymita odcaď pocaď...to je vše. Myslím že to věcnosti a kvalitě debat jen pomůže.
Jardaodpovědět 
 Re: Pro správce serveru13:49:43 21.07.2006
To ne, to by mě furt někdo mazal. Navíc - kdo by měl čas na projíždění debat a mazání každý ptákoviny.
Papoušodpovědět 

 skoro jako o magu19:12:07 21.07.2006
jen co je pravda, stovka komentaru, no kdo to ma cist a stihat sledovat :-)
Doktorodpovědět 
 Re: skoro jako o magu22:07:38 21.07.2006
Nejvetsi prca je ze to pravdepodobne vsichni myslej dobre, jen kazdej trochu jinak a k tomu vsemu neumej ovladat emoce :)
Jinak bych se nijak neopiral do spravcu serveru, diskuze je sice emotivni, nicmene zadnej prispevek nevybocuje.
kvejlinodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Annakogel
 Databáze cest:
Všechny cesty (141103)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Aniball 6C+ Strnady
Prastár 7A Strnady
? 7a Geyikbayiri
Tarzan 7c Geyikbayiri
Euro 7 7a+ Geyikbayiri
Nově komentované:
Aniball 6C+ Strnady
Prastár 7A Strnady
Poklice 6+ Srbsko
Magie 7+/8- Poříčí Nad Sázavou
Sedmáčko 7B Velá

 Nově v diskusi:
Re: Příliš velké lezečky? | Re: Příliš velké lezečky? | Re: Příliš velké lezečky? | Re: Příliš velké lezečky? | Re: Příliš velké lezečky? | Re: Příliš velké lezečky? | Re: hledam lyži - Totes Gebirge | Re: hledam lyži - Totes Gebirge | Re: Příliš velké lezečky? | Re: Příliš velké lezečky? |

 Nové komentáře:
Re: ! | Re: Matic | Parada | diky za clanek | lidi | pěkný | Re: klídek | Re: Matic | Re: Matic | Montana |

 Kde to vře:
ČHS informuje o obnovení spolupráce s ČSL (59)
VV ČHS: předsedkyní Komise soutěžního lezení Dita Fajbišová (47)
Lezení v oblasti Laghel (Arco) zakázal majitel (36)
Slovácké OUPN 2020 (30)
„Ledová" stěna Černý most (28)
Hangar Legends (25)
Tatranský sever (17)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 51 (13)
Akreditovaný kurz MŠMT (10)
Hangar Masters: výsledky (9)

 Nově v inzerci:
Bunda Tilak | Práce | Nové lezecké chyty (dětské) - ERGO HOLDS 120 kusu | Petzl pomůcky | Ledy Sertig - Davos | Malarone antimalárika - Brno | Statická a dynamická lana | Horolezec | KARIMATKA NAFUKOVACÍ Therm-A-Rest ProLite 3 Reg. | Průvodce Lleida |

 Anketa:
Pokousalo vás při lezení nějaké zvíře?
 Ano, plch/myš 
 456 
 Ano, netopýr 
 263 
 Ano, had 
 275 
 Ano, jiné 
 351 
 Ne 
 668 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.