LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lano nevyjde až na zem, ale dole se to normálně skáče...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12660
2.Jungling 11622
3.Volf 11605
Bouldry:
1.Stráník 11778
2.Stráník 11025
3.Jungling 10850
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Skopec 7070
3.Nikita 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4784 lezců
795035 cest
Nové přelezy:
Gaeng Som 7c+
Mal Pago 7c
Los Posade 7c
El Diablo 7c+
Senor Etc. 7c+
Dirty Lies 7b
Words Of W 7b
Paranihida 8a
Slopery 7C+
Endurance 7C

Stěny
Lezecká aréna - Jablonec nad Nisou
Lokal Blok - Praha 5
Umělá horolezecká stěna ZŠ Dr. Horáka - Prostějov

Prodejny
HUDYsport - Jičín
Keen Concept Store - Futurum Ostrava - Ostrava 1
HUDYsport - Jihlava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Zdravotní aspekty sportovního lezení I

První pomoc a návštěva lékaře

Lezení je pohyb, který nás spojuje. Sportovní lezení je hnacím motorem vlastního lezení a základním kamenem horolezectví jako takového. Sportovnímu lezení se tak na určité úrovni věnuje každý z nás.

Lezení je pohyb, který nás spojuje. Sportovní lezení je hnacím motorem vlastního lezení a základním kamenem horolezectví jako takového. Sportovnímu lezení se tak na určité úrovni věnuje každý z nás.

Obtížnost nejtěžších přelezených cest dosáhla hranice jedenáctého stupně obtížnosti. Tyto cesty kladou na lezcovo tělo mimořádné požadavky a tělo samotné je vystaveno extrémní fyzické zátěži. Každý z nás má ale svoji hranici obtížnosti někde jinde, a proto by bylo chybou domnívat se, že své tělo nemůžeme poškodit při přelezu lehčí cesty nebo při obyčejné návštěvě lezecké stěny.Hned ale musím dodat, že kladný přínos lezení pro naše tělo je opravdu významný. A podobně jako u jiných sportů i při něm má tělo neoddiskutovatelné právo vypovědět své služby, pokud zátěž překročí jistou kritickou mez. To by měl mít vždy každý lezec na paměti.

Popularita lezení v poslední době prudce stoupá. Na druhé straně informovanost, teď pomíjím metodickou stránku lezení, která je pečlivě zpracována a aktivně publikována, o zdravotních - lékařských aspektech vlastního lezení je pomíjena a není ji věnována taková pozornost, jaká by při současné oblibě lezení a počtu lezců měla být. To s sebou samozřejmě nese mnohé stesky lezců, kteří by si o problematice rádi něco přečetli, ale nemají pořádně odkud a nebo je v horším případě nedostatek vědomostí vede k neuváženým rozhodnutím v péči o svou poškozenou tělesnou schránku.

Problematiku zdravotních aspektů sportovního lezení vám chci představit komplexně, abyste nejenom věděli, jaká poranění při lezení mohou vzniknout, ale abyste i pochopili, jak to naše tělo při lezení funguje a jak se o něj máme starat, tak aby jste žádné zdravotní komplikace nemuseli řešit a o vaše milované lezení nepřišli.

Postupně vás tak seznámím se stavbou - anatomií a fungováním našeho těla a jeho částí, které k lezení potřebujeme, prevencí a příčinami vzniku zdravotních problémů v souvislosti s lezením, rozeberu jednotlivá poranění a syndromy z přetížení, jejich léčbu a samozřejmě nezapomenu na kapitoly jako je taping, výživa, specifika lezení v dětském věku nebo strečink.

První pomoc a návštěva lékaře

Toto téma považuji za naprosto zásadní, a proto byste mu měli věnovat dostatečnou pozornost.

Lezec a jeho tělo

Každý z nás si musí uvědomit, že zdraví má jen jedno a to má absolutní přednost. Pokud se mnou není něco zdravotně v pořádku, měl bych se problému věnovat a ostatní záležitosti nechat stranou. Tedy i lezení.

Lezec vs lékař

Aktuální povědomí a úroveň informovanosti lezců ve věci zdravotních problémů v souvislosti s lezením je vede k některým neuváženým krokům. Jedním z nich je "samoléčba". Ta je přímým důsledkem předávání zavádějících informací nebo pochybných rad mezi lezci a jejich všeobecnou neochotou navštívit lékaře. Většina argumentuje tím, že u nás nejsou lékaři, kteří by jejich problémům rozuměli a uměli je vyléčit. Toto myšlení je naprosto scestné a nemůže přinést úspěch. Lezec by měl lékaři a jeho schopnostem důvěřovat.

Každý lezec toho může pro své zdraví v případě nějakého poranění nebo zdravotní komplikace v souvislosti s lezením udělat mnoho. A svým správným a pohotovým přístupem může přispět k úspěšné léčbě maximální možnou mírou.První pomoc

Postup první pomoci při projevu zdravotních komplikací v souvislosti se sportovním lezením jsem maximálně zjednodušil, aby byl pro vás snadno pochopitelný.

Pokud se bavíme o zdravotních problémech v souvislosti se sportovním lezením, máme většinou na mysli poranění a poškození - syndromy z přetížení měkkých tkání (svaly a pojivo) převážně horních končetin. Zdravotní problémy však mohou vznikat i jinde: např. na páteři nebo dolních končetinách.

Poranění spojená se vznikem zlomenin mohou vzniknout při jakékoliv horolezecké činnosti, a proto se o nich v následujících dílech zmíním jenom okrajově. Znalosti jejich laického ošetření získáte na většině kurzů první pomoci.

Poranění horních končetin ve spojitosti se sportovním lezením jsou ve většině případů zavřená. Někdy může dojít k poškození kožního krytu. Otevřená poranění jsou ale daleko vzácnější.

Velkou kapitolou jsou syndromy z přetížení při sportovním lezení, které tvoří rozsáhlou, ne-li největší část zdravotních komplikací následkem lezení. Vyvíjejí se pozvolna  a použití spojení "první pomoc" u nich není příliš ideální. Nicméně níže uvedený postup lze s úspěchem využít i u nich před vlastní návštěvou lékaře.

Postup:

1) Pokud na sobě (především horní končetiny - předloktí a ruce s prsty) při lezení nebo po něm budete pozorovat jeden nebo více z níže uvedených obecných příznaků, měli by jste problému věnovat dostatečnou pozornost.

Obecné příznaky poranění a syndromů z přetížení horních končetin v souvislosti se sportovním lezením:
 • bolest
 • citlivost na pohmat
 • pocit tlaku
 • otok
 • hematom (krevní výron - modřina)
 • změna barvy
 • ztráta funkce (omezení pohybu)
 • praskot
 • změna tvaru (anatomická odchylka)
 • kožní oděrky

  2) Jestli jste objevili nějaké z výše uvedených příznaků nebo se domníváte, příp. jste si dokonce jisti, že došlo ke vzniku poranění, neztrácejte čas a okamžitě před návštěvou lékaře proveďte tato základní léčebná opatření:

  Tyto opatření zvládne provést každý laik. Jejich uskutečnění může zásadně přispět k urychlení léčebného procesu a tím i k brzkému návratu k lezení.

  0. Ošetření kožních oděrek, příp. hlubšího poranění:
  Dezinfekce rány (Betadine, Ajatin, Septonex, Jodisol atd.) a její sterilní krytí.
  Podcenění ošetření může znamenat zavlečení infekce do rány a její následné šíření. Léčba pak může být daleko komplikovanější a delší.

  1. Klid, odpočinek:
  Okamžitě vynecháme lezení jako aktivní pohyb, dokud nebude jisté, že problémy pominuly. Délka přestávky v lezení se odvíjí od typu zdravotního problému a její vlastní délku určuje - doporučuje lékař.
  Mnozí lezci považují přestávku v lezení často za neúměrně dlouhou a poraněnou část těla zatěžují velmi brzo.
  Pozor na to, že velikost bolesti nemusí odpovídat rozsahu poškození a naopak bolest jako alarmující příznak může zpočátku chybět a dostavit se až později!

  2. Chlazení - ledování:
  Léčba, která nic nestojí a přitom je tak účinná! Mnozí na ni zapomínají právě pro její jednoduchost nebo ji nepřikládají takový význam.
  Tiší bolest, snižuje krevní průtok zúžením krevních cév a tím zastavuje i případné menší krvácení a rovněž zmenšuje otok.
  Po přerušení chlazení nebo ledování nastává efekt, který se odborně nazývá reaktivní hyperémie, kdy dochází naopak k rozšíření cév a krev se dostává i do oblastí, kam byl její přístup obtížnější. Prakticky to má za následek to, že do postižené - poraněné části těla se dostane větší množství krve s živinami a dostatkem kyslíku, který usnadňuje a urychluje hojení poškozené oblasti. Na druhou stranu může opět dojít ke vzniku otoku, a proto je důležité přikročit k včasné kompresi postižené oblasti ihned po ukončení chlazení.
  K chlazení poraněné oblasti použijeme kousky ledu v pytlíku. Ty nepokládáme přímo na kůži, abychom náhodou nezpůsobili omrzliny, ale podložíme je třeba tričkem. Ideálně použijeme "ledovou vodu" (teplota kolem 4°C), kterou si vyrobíme tak, že do studené vody dáme kousky ledu. Její chladící efekt je pro svoji hloubku účinku nejvýraznější. Pokud nemáme přístup k ledu, dobře poslouží studená voda. Délka chlazení - ledování by měla být kolem 20 minut, ale samozřejmě záleží na individuální citlivosti k chladu.
  Výrazný léčebný účinek má ledování u chronických problémů.

  3. Stáhnutí - komprese:
  Stáhnutí poraněné části těla zmenšuje otok a napomáhá tak k rychlejšímu hojení.
  Ke kompresi postižené oblasti přistoupíme okamžitě po ukončení ledování. Stáhnutí by mělo být dostatečné, ale ne zase přehnané, aby nedošlo k zastavení přítoku krve do postižené oblasti. To by vedlo k pomalejšímu hojení. Doba stáhnutí poraněné oblasti závisí na mnoha okolnostech. Pro nás je prvotní zabránění vzniku, příp. dalšímu rozvoji otoku a pokud ten nepominul, tak obinadlo nesundáváme.
  Připomínám, že nám jde o kompresi poškozených měkkých tkání.

  4. Elevace - polohování:
  Zvednutí poraněné končetiny nad úroveň srdce nebo alespoň její zvýšená poloha napomáhá rychlejšímu odtoku tekutin z místa otoku směrem k srdci, otok se tak zmenšuje a tím se hojení urychluje.

  5. Tlumení bolesti:
  V rámci první pomoci můžete s úspěchem použít Acylpyrin, Ibalgin nebo Paralen. Tyto léky tlumí bolest, některé z nich mají ještě k tomu protizánětlivý účinek. Dávkování a informace k užívání léků viz příbalový leták.  3) Návštěva lékaře

  Naprosto zásadní bod při jakýchkoliv zdravotních problémech způsobených lezením! Zjištění příčiny zdravotních problémů - diagnózy může být mnohdy svízelné a časově náročné i pro špičkového lékaře. S tím úzce souvisí začátek ideální a výsledky přinášející léčby.

  Pokud se k lékaři dostavíme pozdě, musíme automaticky počítat s tím, že i léčba tak může být delší a komplikovanější!

  Při zdravotním problému v souvislosti s pohybovým aparátem vám pomohou na ambulanci úrazové chirurgie (traumatologie) nebo na ortopedii. Určitě vás neodmítnou ani na ambulanci plastické chirurgie, pod kterou chirurgie ruky rovněž spadá. Pokud by jste si nevěděli rady, jistě vám pomůžou i na obyčejné chirurgické ambulanci a nebo vás k tomu správnému odborníkovi nasměruje váš praktický lékař.

  Aktivní spolupráce pacienta s lékařem je jen ku prospěchu věci. Lékařem navrženou léčbu by měl lezec dodržet.

  V otázce léčby poranění a poškození měkkých tkání pohybového aparátu v souvislosti se sportovním lezením neexistuje nic, co by léčbu nějak zázračně urychlilo.
  Musíte tak být trpělivý, protože jak je známo, trpělivost přináší ovoce a i v tomto případě vám trpělivost může přinést opět zdravé prsty a úspěšný návrat k vašemu oblíbenému lezení.

  Žádosti o léčbu skrze e-maily se tak jeví jako naprosto nevhodné a Lékařská komise ČHS a Společnost horské medicíny se k nim staví negativně.

  Resumé
  Pokud vás první díl zdravotních aspektů sportovního lezení "načal" a dychtíte po dalších informacích, doporučuji se poohlédnout po níže uvedené literatuře.

  Originální článek byl publikován v lezeckém časopise Montana č.2/2007, www.montana.cz.
  Poděkování: MUDr. Janě Kubalové, MUDr. Ivanu Rotmanovi, ČHS a Tilaku.


  Text:Tomáš Obtulovič ml.
            tomas.obtulovic@seznam.cz
            www.horomedicina.cz
  Foto: Stanislav Bulka
            www.stanley-bulka.czweb.org

  Literatura:
  1. Hochholzer, T., Schöffl, V.: So weit die Hände greifen.
  2. Schöffl, V., Hochholzer, T.: Sportklettern - Aktuelle sportmedizinische Aspekte.
  3. Rotman, I., Machold, P.: Prevence úrazů a poškození pohybového ústrojí v horolezectví.
  4. Güllich, W., Rotman, I., Růžička, J.: Hurá do skal - jak lézt, trénovat a zůstat zdravý.
  5. Rotman, I.: Poškození prstů rukou v horolezectví.
  6. Rotman, I.: Úrazy a poškození pohybového ústrojí při sportovním lezení a jejich léčení.
  5. Rotman, I., Machold, P., Voborníková, J.: Základy zdravovědy pro instruktory horolezectví.

   ZASL I_pp a lekar-CHS5.07.pdf

 • Tomáš Obtulovič ml.   [úpravy] 21:31 15.05.2007Tisk 

  Reklama:


  Související články:

  Komentáře

       
  ...nové příspěvkyNový komentář 

   Lezec vs Lekar22:29:14 15.05.2007
  S tim lekarem je to u Lezcu vetsinou tezky.
  Lezci toho maji o zranenich spoustu nacteno (treba i z tohoto clanku) a tak si mysli, ze si dokazi poradit sami, a navic se obavaji, ze jim lekar zakaze jejich nejvetsi vasen - lezeni, a tak k nemu radeji nejdou.
  Hipochondrodpovědět 
   Re: Lezec vs Lekar22:31:38 15.05.2007
  on je problém kolikrát také v tom že normální doktoři o lezeckých zraněních ví prd a někdy dokonce i blbě poradí
  feťákodpovědět 
    Re: Lezec vs Lekar22:53:15 15.05.2007
  presne tak, uz s tim mam svy zkusenosti, jeste ze sem si nenechal poradit. prej dobry, tejden oraz a pak muzes zase zacit. prdlajs! mel sem natrzeny slachy v prstech! kdybych bejval zacal lizt, asi bych si je obe utrhl. takhle sem mel 6 tydnu pauzu, ale zase lezu jako driv.
  maťaodpovědět 
     Re: Lezec vs Lekar23:03:03 15.05.2007
  ...jednou jsem přišel takle v srpnu k doktoru, že mam asi omrzlý prsty u nohou, no nedovedete si představit, jaký to bylo vysvětlování a za jakýho jsem byl blbečka. V srpnu...a omrzliny..Opravdu ste si ty prsty někam neskříp?..:)
  Crosbyodpovědět 
      Re: Lezec vs Lekar23:12:47 15.05.2007
  No, doufám, že prsty už máš v pořádku, ale přiznám se, že při představě té situace jsem málem šel smíchy pod stůl...
  Šmakyodpovědět 
      Re: Lezec vs Lekar09:23:58 16.05.2007
  No jo to musíš příjd v peřovce a na lyžích, s batohem od sněhu a brožurou o Apach , s lískem z lanovky na Midi , :-))
  Stenlyodpovědět 
    Re: Lezec vs Lekar08:33:53 16.05.2007
  Stejná zkušenost, a to přímo na ambulanci úrazovky v Brně. Měl jsem přetržený vaz a viditelně mi přeskakovala kvůli tomu šlacha, ale doktor řekl dobrý a pár dní klid. Naštěstí mám "svůj rozum" a hned ráno jsem šel do druhé nemocnice a okamžitě na operaci.
  Petrodpovědět 
   Re: Lezec vs Lekar10:50:10 16.05.2007
  Kdyz vam lekar na bolesti zapesti a kloubu na prstech rekne: "Tak to nezatezujte a ono to nebude bolet.", to se ti moc nechce duverovat ve schopnosti doktora.
  Warrodpovědět 
    Re: Lezec vs Lekar21:06:51 17.05.2007
  Já jsem při bolesti šlachy dostal od doktora radu, že mám lezení nechat, protože moje ruce nejsou anatomicky stavěné na zátěž, která při lezení vzniká. Tak jsem porušil hned první nejdůležitější bod při budování důvěry k lékaři a nevěřil jsem mu.
  Tož asi tak.
  Mykodpovědět 

   Titulek09:18:33 16.05.2007
  Diky za uvodni clanek urcite nejen pro me velice zajimaveho serialu... :-)

  K doktorum: Moc rad bych jejich schopnostem duveroval, ale po navstevach X doktoru ve 3 mestech uz jejich schopnostem moc neduveruju...drtiva vetsina mi rekla, ze se s tak malymi klouby, jako jsou klouby na prstech neda nic delat, no a jeden me po 3! minutovem vysetreni objednaval na rovnou na operaci... :-|
  jAodpovědět 

   tak ke komu?09:56:43 16.05.2007
  Tak mě napadlo - nevíte někdo o nějakým rozumným ortopedovi v olomouci či okolí?:)
  terkaodpovědět 
   Re: tak ke komu?10:37:22 16.05.2007
  Pokud je pro tebe okoli i brno, tak vrele doporucuji ortopedii v bohunicich.
  cifraodpovědět 
    Re: tak ke komu?13:52:30 16.05.2007
  Díky, i Brno považuju za blízké okolí:)
  terkaodpovědět 
     Re: tak ke komu?14:40:15 16.05.2007
  ok. tak v tom pripade bohunice. myslim ze nepotrebujes ani kontakt na spec. doktora, cele to orto oddeleni je tam velmi dobre.
  urazovku radeji nebrat.
  cifraodpovědět 
      Re: tak ke komu?15:00:57 16.05.2007
  Bezva. takže tam můžu normálně naklusat? asi se nejdřív objednat, co? Snad na mě budou hodný:)
  terkaodpovědět 
       Re: tak ke komu?10:27:12 17.05.2007
  jojo. objednat na ambulanci a tam se domluvite. Na me byli vzdy hodni, obvzlast sestricky na luzkovem :-)
  cifraodpovědět 

   malé hematomy15:15:20 16.05.2007
  Hm, posledni dobou se mi zacinaji objevovat male hematomy na vnitrni strane bicepsu. Nejsem si jisty jestli to ma spojitost s mym lezenim, ale dost mozna jo. Neboli to, tak jsem k doktorovi nesel, ale je to divny.. Nevite nekdo co by to mohlo byt?
  Neznalekodpovědět 

   zanety slach15:35:56 16.05.2007
  Nemate nekdo zkusenosti z dlouhodobym zanetem slach? Nebo nemate nekdo kontakt na nejakeho odbornika (!!!) ? Nejlepe jizni Cechy, ale beru vlastne cokoli. Doktori, kteri me zatim meli v peci mi nejsou schopni pomoci. Diky moc :)
  Terezaodpovědět 
   Re: zanety slach15:47:57 16.05.2007
  Zkušenosti jenom vlastní. Chce to klid a čas a toho času víc než je ochotná většina lezců akceptovat.
  Honzaodpovědět 
    Re: zanety slach19:04:09 16.05.2007
  a taky to chce hodne kostivalu... moje nejoblibenejsi metoda:o)
  standaodpovědět 
   Re: zanety slach16:52:24 16.05.2007
  Zkušenosti taky toliko vlastní, nevím co jsi už absolvovala. Chce to nějakého ortopeda se sonem, mě léčil po ose diclofenac lokálně + orálně, Aescin, laser, glukokortikosteroidy intravenálně. Diclofenac prášky a kortikoidy jsou na předpis, jinak to jde volně. Když tu na sebe necháš mail, pohledám kontakt na toho ortopeda (je to ale v Brně), objednačka tam byla ale nepříjemně dlouhá.
  Víťaodpovědět 
    Re: zanety slach13:25:25 17.05.2007
  Ahoj mohl bych Tě poporosit o ten kontakt na doktora, mám něco s prostředníčkem a chtěl bych to přádně vyšetřit. Díky Honza
  Honzaodpovědět 
    Re: zanety slach17:59:15 20.05.2007
  intravenálně???to je jako co? intravenózně???
  odpovědět 

   útvl21:08:11 16.05.2007
  Obecně na Ústavech tělovýchovného lékařství o tom něco ví a pokud to jde, sport hned nezakazují. V Brně je docela profík Dr. Hrazdira.

  Tělovýchovné lékařství
  ambulance TVL lékaře a sportovního ortopeda
  Jílkova 167, 615 00
  BRNO
  Lékaři: Doc. MUDr. Luboš Hrazdira, CSc. - TVL, ortopedie
  lhrazdira@volny.cz
  www.lhrazdira.wz.cz
  sóčaodpovědět 

   Zajimavy článek,09:52:40 17.05.2007
  ...to se musí nechat. Jenže jsem si ho už před časem přečetla v Montaně.
  zuluodpovědět 
   Re: Zajimavy článek,16:24:41 17.05.2007
  Milá Zulu! Kdo si čte a dívá se pozorně kolem sebe, přece dávno ví, že Tomáš Obtuloviče ml. píše už několik let pro Montanu. Tam si udělal jméno a teď přispívá i na jiné servery. Jen víc takových nadšenců. Díky Tome, jen tak dál! :-)
  PetRodpovědět 
   Re: Zajimavy článek,14:12:26 18.05.2007
  Taky moc děkuji Tomovi, že se snaží publikovat, jak jen to jde, myslím, že to pomůže mnoha lidem.
  Péťaodpovědět 

   funkcni porucha13:46:18 23.05.2007
  Pokud jde o funkcni poruchu {svalova disbalance, spasmy atd} tak stim vetsinou ortoped nic nedela a posle vas jinam. Problem je ze kdyz se objevi bolest, tak uz muze byt ten problem tak zretezeny ze se tezko vyhledava primarni pricina. Ja uz chodim rok na fyziatrii a je to to jeden veliky experiment.
  Petersodpovědět 

   Sportovní lékař v Brne04:04:58 10.07.2011
  Ahoj, poraďte mi športového lekára v Brne, čo sa vyzná v lezeckých poraneniach. Prehnal som to na bouldrovačke a obvoďák ma odbil s Aulinom od bolesti a "mazadlom". Stalo sa mi to pred 3 týždňami, no bolesti neprestávajú, naopak mám pocit, že je to ešte horšie. Samotné písanie tohoto textu je bolestivé a na lezenie ani nepomyslím...
  Marlynodpovědět 
   Re: Sportovní lékař v Brne04:20:33 10.07.2011
  ...skúsim teda Dr. Hrazdira :)
   Marlynodpovědět 

  Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
   Foto dne:

  Rock n Roč
   Databáze cest:
  Všechny cesty (141155)
  Top cesty v ČR
  Top bouldery v ČR
  Nejnovější cesty:
  Vložka 6A+ Vyhlídková Skála
  Rouška 6A Vyhlídková Skála
  Karanténa 6A Vyhlídková Skála
  Pinot Noir 7A+ Brione
  Mini Corner 6B Brione
  Nově komentované:
  Hon Na Madlo 6C Bystřička
  Hon Na Madlo 6C Bystřička
  Alta Tensión 7c Sant Llorenç De Montgai
  Teta Evžen 7B Bystřička
  Hon Na Madlo 6C Bystřička

   Nově v diskusi:
  zmenšení lezeček v restday | Re: Bolestivé klouby na chodidle | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: zmenšení prostoru v lezečce |

   Nové komentáře:
  Re: Schpritzmauer | Re: Matic | Re: Montana | Spritzen macht frei! | nejsem sám, komu něco uteklo | Schpritzmauer | out nebo in ? | Re: Špricka | Re: pěkný | Re: Špricka |

   Kde to vře:
  VV ČHS: předsedkyní Komise soutěžního lezení Dita Fajbišová (47)
  ČHS informuje o obnovení spolupráce s ČSL (40)
  Lezení v oblasti Laghel (Arco) zakázal majitel (38)
  Slovácké OUPN 2020 (30)
  Hangar Legends (25)
  Adam Ondra: Road to Tokyo # 53 (20)
  „Ledová" stěna Černý most (18)
  Tatranský sever (17)
  Hangar Masters: výsledky (14)
  Výstupy roku 2019 už tento pátek (8)

   Nově v inzerci:
  nové Evolv Agro vel. 41,5 (na nohu 42 úplně ok); 2500kč | Dámské pohorky Salewa Rapace GTX 38 | la sportiva | Lezečky Scarpa Vapor V vel. 39,5 NOVÉ | Lezečky Scarpa Furia vel. 39 NOVÉ | Lezečky dětské, vel.32 | Lezečky dětské, vel.32 | Grivel rambo mačky | La Sportiva | Prodám nové Evolv Agro vel. 41,5; 3000kč |

   Anketa:
  Pokousalo vás při lezení nějaké zvíře?
   Ano, plch/myš 
   490 
   Ano, netopýr 
   287 
   Ano, had 
   293 
   Ano, jiné 
   372 
   Ne 
   708 

   Návody:
  Jak psát na lezce ...
  Lezecké mapy

   Partneři:
  Treking.cz

   lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.