LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jak piješ, tak lezeš. /Wie trinkst du, so kletterst du./
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12660
2.Jungling 11622
3.Volf 11605
Bouldry:
1.Stráník 11778
2.Stráník 11025
3.Skála 10825
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Skopec 7070
3.Nikita 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4787 lezců
795720 cest
Nové přelezy:
Kralupskej 7C
Crosta P&# 7c
Lame Chuch 8a+
Ermitáž 9
Espacio Ti 8c
Umělá Žena 10-
Wolkom 7C+
Fixaret 7C+/8A
Revuelta E 7b+
Animaculos 7b

Stěny
Gymnázium Česká Třebová - Česká Třebová
Studénka - Studénka
Boulder v síti - Praha 3

Prodejny
HUDYsport - Hradec Králové
Green sport s.r.o. - Uherské Hradiště
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Arco

Cavedine

Arco znají všichni lezci z ČR a mnoho jich sem během roku zamíří, někteří i vícekrát.

Spousta lidí drtí cesty v Massone a v Nagu a dalo by se říct, že pro určitý okruh našich lezců jakoby neexistovali jiné cesty než Pietra Murata a Reini´s Vibes. Je zajímavé, že na podobné cesty  o 3 km výše nikdo nejezdí, asi je ještě nikdo neobjevil. Tento článek není určen pro pushery stupňů nejvyšších, ale pro sportovně založené lezce, kteří mají radost z lezení na skvělém materiálu. Jojo, to není tichá závist, to je hodně hlasitá závist, fakt to těm Italům závidím. Scenerie okolo Lago di Garda jsou skutečně úchvatné, od "subtropů" palem a olivových hájů přes vinice a sady do několika vegetačních stupňů lesa, nakonec kleč a "tundra" alpinských luk. Krajina, kterou člověk využívá několik tisíc let, a ač ji přetvořil ku prospěchu svému, nezprznil ji, ba naopak. V tom všem je přes 55 lezeckých oblastí, některé super, některé průměr, špatná snad žádná. Některé profláklé, jiné takřka neznámé. Cavedine je jedna z těch lepších a méně známých.

Přístup: Z Arca směrem na Trento do Dro, zde doprava na Drenu. Po 3 km odbočit na Lago di Cavedine. Po chvíli odbočte na užší silničku doprava na Cavedine. Cca 400 m za 4. zatáčkou uvidíte po pravé straně ve svahu skály skrz les. Jste-li na křižovatce, jste blbě a otočte to. Parkovat se dá 100 m níže pod skalami, nebo na malém plácku vlevo od skal. Od auta 1-5 minut, doba jízdy z Arca 15 minut.

Historie: Oblast v roce 1998 odjistili Fabio Leoni a Michele Cagol, lezci ze skupiny Sisyphos, do které patří mimo jiné i Rolando Larcher či Roberto Bassi. Sisyphos má na svědomí téměř všechny oblasti u Pietrymuraty a Sarche. Hoši, děkujem.


Jana Tůmová v Gioia e Rivoluzione 7a+


Nejlepší roční období: Stěna je orientována k západu a na úpatí je hustý les. To znamená asi toto, nejlepší podmínky pro lezení jsou dopoledne v létě, odpoledne v zimě, po celý den na jaře a na podzim, pak to oblačnost a vítr celé postaví na hlavu a za deště to nejde nikdy.

Lezení: Cavedine je oblastí na jednu až dvě návštěvy, celkem 21 známých cest + ony 3 prolongace bez nýtů. Přijdete pod stěnu a po prvním pohledu si řeknete -- pěkná položená stěna. Zdání klame, podivně pokroucené stromy zkreslují úhel pohledu. Až lano visící ze slaňáku prozradí pravý sklon, ale i tak nic pro atlety. Někde opravdu položené, avšak většinou kolmé až mírně převislé lezení po lištách a sklopených chytech. Pískaři ze silnými prsty a dobrou technikou zde budou jako doma. Jištění je buď perfektní, nebo žádné - to se týká 3 prodloužení cest za 7b+, 7b+ a 7c, u kterých v průvodci píší, že jsou kousavé, po minichytech a až nepěkné, prostě už v nich nejsou nýty, asi abyste se z toho nepoblili. Kvalita vápence je většinou perfektní, směrem doprava klesá, poznáte od pohledu.

Přehled cest:
Do 6b+ ......4 cesty
6c až 7a+.....11 cest
7b a víc........6 cest


Placebo 6c+


Doporučené cesty:
Alta tensione 6a+ - na 6a+ docela náročná, horní polovina je jeden velký lábuž
Oibo 6b+ - oproti předchozí docela snadná, ale stejně krásná
Oro Nero 6c - sem tam bouldřík, sakra, to řeže, jeéé to je malý, petráčovské navalení a vytrvalostní dolez a sem tam bočák, paráda
Placebo 6c+ - tak to si dejte, to budete funět, to nejsou chyty, to je Placebo, brzy získáte výraz bezpohlavního zpěváka stejnomenné kapely. Který úchyl tomu dal tolik hvězdiček? Asi nějaký masochista nebo sadista...
Gioia e rivoluzione 7a+ "...to je lehký, to dali všichni," slyšeli jsme od jednoho plzeňskýho vtipálka. Kecal. V jednom místě technicky velmi náročné, chce to zvolit správný sled pohybů.
Palpito tenue 7b+ - to je položený, super, to odsejpá, už se trochu leze, kolmice, už to houstne, uff, hustý, mírně převislé, ku..va, ten boulder snad v kuse ani nepustí. Vděčná cesta.
Orgasmatic 7b+ -po snadném začátku s jedním mírně vypečeným místem je dobrý rest, v následujícím bouldru to vyrcholí, také velmi vděčná cesta, název nechápu.

Průvodce: V r. 2005 vyšel nový vynikající průvodce Arco od M. Meisla a M. Lochnera, německých lezců, kteří do skal u Arca jezdí přes 20 let. Na lezeckého průvodce si až nezvykle všímá nejen skal. Naleznet zde informace o historii oblasti i lezení, o přírodě nebo gurmánských specialitách. Kapitola o závodech Rock Master nesměla chybět. Informace o skalách jsou uvedeny velmi pečlivě, cesty jsou ohvězdičkovány a většina je okomentována, smrt OS!:-) Tento průvodce má jedinou chybu, německé vydání bylo téměř okamžitě vyprodáno. Loni vyšel nový italský průvodce v ceně 24,90 E a naprosto stačí. K dostání v trafikách nebo lezeckých kšeftech v Arcu a okolí.

Tip: V létě nemusíte na koupačku až ke Gardě. Díky kolísání hladiny až o 1,5 m, přístupu od čistých schodů po zapáchající bahýnko a různé čistotě vody od ledovcové mléčné po "gardovskou" nabízí Lago di Cavedine jedinečné koupání. Zn. Každý den jinak.


Gioia e Rivoluzione 7a+ leze Jana Tůmová

David Chudoba   [úpravy] 10:15 24.05.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Průvodčíky11:57:16 24.05.2007
Průvodčíky jsou dotisknuty a oba jsou na pultech obchodů jak v Arcu tak od Cavedine nedaleko vzdáleném Sarche (Vertical sport). 25 a 30E ten bílý

Pěknej článek Bídáku, už se mi po nich stejskalo.

Jen podoktnu k fotografiím, jsou pěkné, ale budí trochu dojem, že stěna je kdovíjak sluncem ozářená, k tomu dojde až odpoledne a stejně je tam hutný stín od stromů.
 jirkasodpovědět 
 Re: Průvodčíky18:48:11 27.05.2007
Jirko, znáš Hopa, dáš mu článek v listopadu a teď abych měnil datumy vydání průvodců:-)
 Bídaodpovědět 

 Ahoj v Plzni15:10:54 28.05.2007
To zírám jak to Janě leze. Fakt dobrý.
Morava zdraví Plzeň.
Simatodpovědět 

 Tady to bylo21:47:21 07.06.2007
Od Jany to je hezké. Od Bídy pěkné. Zdraví Andrej.
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

8
 Databáze cest:
Všechny cesty (141209)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
7.křížků 6- Skály Na Sekyrce
Bindelet 7a+ Siurana
Wolkom 7C+ Kralupy Nad Vltavou
Fixaret 7C+/8A Kralupy Nad Vltavou
Pičagohomecz 6B+/6C Strnady
Nově komentované:
Espacio Tiempo 8c Sella
Espacio Tiempo 8c Sella
Kralupskej Traverz 7C Kralupy Nad Vltavou
Espacio Tiempo 8c Sella
Kačák 7- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Testy jištění na Koblye | Foto dne 28.2.2020 - sektor v Juře? | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye |

 Nové komentáře:
Re: Další úchylnost? | Re: pokrok | Štěpán Volf | Re: pokrok | Re: Adam Ondra | Re: Bídáku :-) | Korona | Re: Adam Ondra | Re: Adam Ondra | Adam |

 Kde to vře:
Marketing a porušování pravidel (267)
Dva polští horolezci zahynuli na Kežmarském štítě v Tatrách (14)
Český pohár v lezení na obtížnost (9)
ČP v boulderingu v Brně vyhráli Martin Stráník a Eliška Bulenová (3)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 53 (2)
Pořádně zmrzlá Montana (1)
Hangar Masters: výsledky (1)
„Ledová" stěna Černý most (1)
Zveřejněna pozvánka na valnou hromadu ČHS (1)
Adam Ondra: prohlídka cesty neboli diskotékový tanec (1)

 Nově v inzerci:
kalhoty Millet Back Explossion | mikina Tilak Trango | druhý konec lana | Statická a dynamická lana | Letenky na Sicílii | Dámský a pánský péřový spacak | Malarone | Spolulezec/lezkyně Brno | Pila | Nový batoh Millet Proligher 38+10 |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 248 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 127 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 1131 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 219 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.