LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrej horolezec udělá s kruhem 4 metry. Skočí, přitáhne, sedne, stoupne a odrazí se.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
LezeTop boulder Cup 2019 (23.03)
JIHOČESKÁ BOULDERINGOVÁ LIGA 2019 (24.03)
Bambini Contest (30.03)

Žebříček
Cesty:
6.Jeliga 11518
7.Vlk 11212
8.Lautner 11169
Bouldry:
6.Volf 10628
7.Jedlička 10575
8.Skála 10550
Hory:
7.Nehasil 5501
8.Novák 5416
9.Poulding 4995

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4601 lezců
734159 cest
Nové přelezy:
Machinariu 8A+
Fucknevim 8A
Temná Hmot 8B
Californic 8A
Rajska 7C
Fart Joker 8A
Kompresor 7C+
Mr..kvas 7C+
Kurovrah 9+
Chilli 9

Stěny
V 16 - Plzeň
Lezecké centrum Lanovka - České Budějovice
Lezecká stěna SKP Policie - České Budějovice

Prodejny
HUDYsport - Mladá Boleslav
HUDYsport - Havířov
HUDYsport - Karlovy Vary

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Magnézium zbožňované a nenáviděné.

mago_smallDisciplinární řízení, historie, vztahy, vlastnosti, řešení.

Dnes se koná se koná disciplinární řízení s členy reprezentačního družstva, kteří byli oznámeni Vlkem, VV ČHS za používání MG na pískovci. Tato komise jmenovaná letos  VV na přechodnou dobu do příští valné hromady musí rozhodnou o vině, či nevině těchto lezců a případně uložit trest. Vzhledem k tomu, že jsou důkazy, a v pravidlech lezení je zakotven výslovný zákaz používání MG, měla by tato komise, pokud je nezávislá uznat vinu a vyslovit trest, nehledě k tomu, jaký je osobní názor zúčastněných a jaký je skutečný současný stav věcí.

Problém magnésia lze rozdělit zhruba do těchto bodů:

1. MG historie a současný stav
2. MG v souvislosti s ochranou přírody
3. MG v souvislosti s etikou lezení
4. MG v souvislosti s vztahy mezi horolezci.
5. MG a disciplinární řízení s reprezentanty
6. MG vlastnosti, klady a nevýhody
7. Možné cesty k řešení situace


1.  MG historie a současný stav


Lezecká společnost začala používat MG asi ke konci 80tých let. Do této doby nikoho nenapadne jej používat a i nejlepší lezci používání odsuzují. Po této době začínají s MG lézt někteří jedinci, souvislost lze najít s dosažením určitého stupně obtížnosti. V této době je vylezeno v Čechách a v Sasku několik desítek cest 10tého stupně. Od té doby neustále probíhají velice emotivní rozpravy v hospodách, ve skalách, v článcích Motany a v poslední době na Internetu.  S MG se leze v průběhu let stále více a bohužel na lehčích a lehčích cestách. Mezi mladými lezci je slyšet i tyto názory: „Když nám s tím nechtějí dovolit lézt na těžkých cestách, tak jim s tím polezeme na naschvál i na trojkách“. V 80tých letech je proveden v bývalém západním Německu dlouhodobý test, kdy jsou na dvě cvičné stěny osazeny různé chyty. Na jedné trénují lezci s MG a na druhé bez MG. Chyty jsou před a po dlouhodobé zátěži zváženy. Na stěně, kde se MG nepoužívá dochází k úbytku hmoty chytů. V Sasku je v 90tých letech publikována studie o používání MG s označením: „Důsledky používání magnézia v Labských pískovcích“. Závěry této studie jsou jednoznačně proti MG. Asi v roce 2004 poptává vedení ČHS, firmu, která by provedla nezávislý průzkum. Pro vysokou cenu asi 400.000,-Kč je tento průzkum zamítnut.
V průběhu těchto roků s MG leze stále více lezců a nejen z řad mladých, ale i některých starších klasiků jak v ČR, tak i v Sasku, tam ovšem tajně. V současnosti je situace stabilizovaná. Příznivci se již nepouštějí do vysvětlování a pokusů o dohodu a lezou s tím podle potřeby a přibývá jich. Na lehčích cestách se téměř nevyskytuje a na těžkých vždy.

2. MG v souvislosti s ochranou přírody


Horolezci se mohou podle zákona pohybovat na území NPR (Národních přírodních rezervacích), PR (Přírodních rezervacích) a CHKO (Chráněných krajinných oblastech)  jen na základě výjimek ze zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Ve všech těchto povoleních je zakotven zákaz používání MG, buďto přímo např. rozhodnutí z CHKO Český ráj, nebo nepřímo - odkazem na Pravidla pískovcového lezení, např. rozhodnutí správy NP České Švýcarsko a správy SCHKO Broumovsko. Nehledě na tyto zákazy je možné vidět v každé oblasti množství stop od bílého MG. Zcela logicky pak ochránci poukazují na nedodržování vlastních pravidel. Otázkou pak je, zda nedodržováním těchto pravidel, nám správy CHKO v budoucnu  udělí, či neudělí tyto výjimky. Je tento aspekt pouze časovanou bombou, či nikoliv? Odpovědí nám může být stále sílící vliv zelených v politice tohoto státu. 

3. MG v souvislosti s etikou lezení


Často uváděný důvod odpůrců,  MG patří mezi umělé pomůcky, které přímo zvyšují výkon horolezce. Nicméně je nutné uvést, že horolezci ke svým výkonům používají spoustu umělých pomůcek, které pomáhají přímo, např. obuv s kvalitní podrážkou. Dále používají umělé pomůcky, kterými zlepší své výkony nepřímo, jako jsou lana, karabiny, kruhy apod. Zatímco s MG dokáže lezec vylézt cestu max. o I až II stupně těžší, s ostatními pomůckami dokáže překlenout psychické obtíže cesty o III – VI i více výkonnostních stupňů. Jsou však horolezci, kteří bez lana a karabin nevylezou nikam.                             
 

4. MG v souvislosti s vztahy mezi horolezci


Nic jiného nerozděluje lezeckou veřejnost na dva nesmiřitelné tábory tolik, jako používání MG a trvá to téměř 20 roků. Nic nepomáhá změnit situaci neustálé vysvětlování obou stran, ani slovní hrubé urážky kdekoliv.

5. MG a disciplinární řízení s reprezentanty


Na první pohled se oznámení disciplinární komisi Vlkem, který sám MG používá, může zdát paradoxní, či nesmyslné. Vysvětlení můžeme hledat především v dlouhodobě trvající válce, kdy příznivci neustále slyší a čtou na svoji adresu sprosté nadávky, výčitky a výhrůžky. Bylo jen otázkou času, kdy je to přestane bavit a něco udělají. Tento týden se zřejmě staneme jedinou sportovní disciplínou, ve které si sami potrestáme své nejlepší reprezentanty. Již sama tato skutečnost je fraškou. Je však třeba si položit další otázku, změní udělení trestu něco? Přestanou naši reprezentanti s MG lézt? Pokud ne, jaký další trest jim náš svaz uloží? Vyloučíme si ze svých řad všechny své reprezentanty? A jak budeme pokračovat s dalšími, kteří MG používají, vyloučíme i ty ze svazu?  Uf, to tedy možná čeká disciplinární komisi  několik perných roků, než všechny potrestá.

6. MG vlastnosti, klady a nevýhody


Jednoznačně pomáhá zvyšovat výkon lezce tím, že zvyšuje tření prstů. Bílé fleky pomáhají při orientaci směru lezení a hledání chytů, především při OS. Pomáhá zvýšit počet dnů, kdy je možné lézt za stejně kvalitních podmínek. Lezení po chytech posypaných MG je pro toho, kdo jej nepoužívá, nepříjemné, protože prsty kloužou. Neestetické bílé skvrny, jsou na tmavé skále viditelné již z dálky. Odpůrci uvádějí narušení povrchu chytů, po té, kdy je MG rozpuštěno vodou, vsákne se do struktury pískovce a zmrzne. Častým argumentem příznivců, že pískovec narušuje daleko více agresivní pot. MG se dá obarvit na potřebnou šedou barvu. Vlastnosti se sice zhorší, nikoliv však výrazně, MG byť obarvené je stále magnesiem a tření je dobré. Na cvičení cest lze používat šedé a výjimečně na vrcholné výkony neobarvené. 

7. Možné cesty k řešení situace


Zde si dovolím několik možných návrhů jak postupovat dál z tohoto patového stavu.
A. Určit skupinu lezců, ze zástupců obou stran, která prozkoumá často lezené cesty s MG. Posoudí stav těchto cest, především povrch chytů, v souvislosti s MG rozpuštěným ve vodě a posléze zmrzlým.
B. Provézt průzkum veřejného mínění a z výsledků určit podmínky pro použití MG, především stupeň, od kterého bude tolerováno.
C. Do případného povolení zakotvit povinnost používat obarvené MG do šedé barvy.

Na závěr bych chtěl požádat všechny o dohodu. Je více než jisté, že ani jedna strana nevyhraje. Doposud tento stav nepřinesl nic dobrého, jen rozepře. Přes to všechno, příznivců MG přibývá.

Nesnáším hádky a tvrdím, že urážky nic nevyřeší. Je úplně jedno,  za kterou stranu tohle píši. Jsem rád, když se lidé sejdou, zalezou si, večer zapaří, pokecají a jsou šťastni.
Přeji jen hezké zážitky ze skal.
Luboš  Ádr.

Ps.: V r. 1999 jsem provedl na FHF průzkum veřejného mínění na počtu asi 100 lezců. Výsledky jistě nelze zevšeobecňovat na veškerou lezeckou veřejnost, nicméně vám grafy uvedené dole mohou mnohé napovědět.Luboš Ádr   [úpravy] 00:39 25.10.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pravidla07:59:42 25.10.2007
Za prvé se hlásím do fronty a chci být také potrestán, jelikož Mg na písku občas taky používám.
Za druhé - toto potrestání ja naprosto v pořádku dle stávajících pravidel, které jsme si my všichni odhlasovali na valné hromadě
Za třetí - to že jsou tato pravidla nedokonalá je pravda, ale jednou tady jsou a tak jsme my maglajzisti kriminálníci.
Za čtvrté - pojďte všichni na valnou hromadu a protlačíme maglajz
Za páté - nesouhlasím s tím, že Mg skále nesluší, naopak. Oprášená linie na skále je naprostá krása
pekiodpovědět 
 Re: Pravidla08:58:54 25.10.2007
Co se týče té oprášené linie,tak s tím bych viděl jeden velký problém a to ať se pro nebo proti používaní MG a to je otázka stylu přelezu. Pokud lezu po omágované cestě, tak si myslím, že jí nikdy nemohu vyzlézt OS, když vím co mám brát, tak že jediné řešení by bylo barvené mágo podle toho kam jedu, ale vzhledem k barevným odlišnostem i v jedné oblasti bych asi musel brát víc MG pytlíků a docela by mě zajímalo, kdybych řešil nějaký těžký krok a přitom ještě musel přemýšlet kam sáhnout, abych správně namágoval:-)
Johny25odpovědět 
  Re: Pravidla09:25:29 25.10.2007
No obcas lezu nekam kde je to omagovane az beda ale casta tam nevede:-)
R.odpovědět 
   Re: Pravidla09:28:29 25.10.2007
Jo někdy je to omágované místo dost zavádějící, šáhnu tam s očekáváním nějakýho madla a ono tam nic není:-(
Johny25odpovědět 
    Re: Pravidla11:05:45 06.11.2007
máš přece svoji hlavu ne? Tak proc dej jen po magu to nemas o ceste v onsitu vlastni představu ktere se držíš? To so docela divnej.
odpovědět 
  Re: Pravidla11:02:31 25.10.2007
Přiklánim se k určitý hranici, od který mg povolit, např. od IX vejš. Sám takový cesty nelezu, ale o tom to je. Když na to nemám, tak si to prostě nevemu a dám si něco lehčího. Jarda Maršík neustále dokazuje, že na písku jdou prásky i bez. Lidí, kteří lezou takový cesty je mizivý procento a o ty nejde. Nikdo nechce potkat mágo v sedmičce..a trestat za to repre..?
Sumecodpovědět 
   Re: Pravidla18:00:13 25.10.2007
Pozor, Maršík nemaguje v Sasku. Ale zkus se ho zeptat jak je to s ním a MG v Labáku.
odpovědět 
    Re: Pravidla20:24:40 25.10.2007
Jasně, chtěl jsem naznačit, že i těžká věc se dá přelízt bez.
Sumecodpovědět 
     Re: Pravidla08:17:30 26.10.2007
... on taky není písek jako písek na měkčím písku, jako je ve většině Ráje ti Mg až zas tak moc nepomůže, v oblasti Broumova by i pomohlo, ale vzhledem k charakteru a "savosti" skály zas není až tak potřeba (... i když v Teplicích?), takže zůstávají oblasti, kde je písek tvrdý a málo savý a má smysl o Mg uvažovat (Sušky, Labák, atd....). Je to asi dost na soudnosti a vyspělosti každýho lezce. Co si myslet o autorech obílenejch spár a šestek fakt nevím ...
bernyodpovědět 
   Re: Pravidla00:41:28 30.10.2007
Správně a ne jen to! Proč stavět nízkopodlažní autobusy a bezbariérové budovy. Vozíčkářů je mizivé procento a proto o ně nejde. Důležité je jen to co chce LID, že?
stipodpovědět 
 Re: Pravidla08:59:49 25.10.2007
Nezlob se,ale vazne nechapu jak se ti muze libit skala na ktere jsou vybilene linie?! Nejenom ze je to neesteticke, ale taky kdyz lezes, ztraci cesta svuj smysl,kdyz kolem rafinovane ukryteho klicoveho chytu je obileny kolac! To muzes lizt po barvickach na preklizce... Myslim,ze vse zavisi na vyspelosti lezcu. Zkus vytahnout v Sasku maglajz!Nikoho to ani nenapadne! Navic je dost nepiskovcovych oblasti kde magnezium pouzivat lze,pro ty kteri bez neho nemuzou lezt...
O. Lopataodpovědět 
 Re: Pravidla09:19:44 25.10.2007
Pravidla:hele a aš prosadíme mg na písku tak můžem napsat dopis na olimpijkej víbor za zlegalizování dopingu .Já totiš vidim nejradši na každý olipiádě noví rekordy a zdevastovaný sportovce ve stáří ignoruju stejně by zestárli .
Pokud to pochopíš Peki popřemejšlej vo tom ,když ne koukni na to s někym kdo nemá lobotomiji.
Karel
odpovědět 
  Re: Pravidla09:48:13 25.10.2007
Neplet si to pojmy, to by podle tebe museli tyckari skakat porad do pisku
R.odpovědět 
   taky s tim dopingem lezu10:26:09 25.10.2007
olimpiádáda.. haha zase ta čeština. Bylo by dobrý si uvědomit, že mg neškodí skále, v některejch cestách ani neni vidět. Např v labáku nevim, komu vadí po estetický stránce ( možná leda věčnym nespokojencům a stěžovatelům ) A že s nim leze celej svět kromě východního německa. Že s mg bylo udělána většina těžkých cest a kdo by přemejšlel o jejich zrušení, měl by prostě přijít do pekla. A co mě štve nejvíc, že tady rozhodujou horolezci, který relativně lezou prd.Pomůže jim mg, aby se zlepšili o několik stupňů?Místo aby se starali o vývoj lezení( když už to nedokážou oni), brzděj, jak se dá. Trestama tady ze sebe jenom někdo dělá obrovskýho hlupáka.
Když byla cesta udělaná bez, líst bez. Když s mg, tak proč ne ostatní. a po sobě samo pěkně vyčistit. To se mi zdá přijatelný pro všechny.

A když jste sejmuli mýho kámoše,kterej tu leze nejlíp, vemte si i mě...
a.odpovědět 
    Re: taky s tim dopingem lezu14:41:19 25.10.2007
Když už buzeruješ za Olimpiádu, nauč se líst.
kecalodpovědět 
     Re: taky s tim dopingem lezu15:11:34 25.10.2007
dík za radu, mimoni..
a.odpovědět 
      Re: taky s tim dopingem lezu08:28:23 26.10.2007
... tys to krásně nepochopil :-))
:-))odpovědět 
    Re: taky s tim dopingem lezu10:17:57 26.10.2007
"Když byla cesta udělaná bez, líst bez. Když s mg, tak proč ne ostatní". A když je udělaná shora tak ji taky jen slanit?!!
"... a po sobě samo pěkně vyčistit". za prvé, bych rád viděl, kolik vás v Labáku po sobě co čistí (neděláte to ani s odpadky) a za druhé chci vidět ty cesty až s tím čištěním začnete - jak dlouho si myslíš bude trvat, než ten pískovec ošoupete??!
Láďaodpovědět 
  Re: Pravidla10:03:49 25.10.2007
Trošku brzdi. Srovnáváš nesrovnatelné. Píchá se snad maglajz do žíly? Devastuje tělo a zdraví? Maximálně z něj můžou vzniknout kožní problémy, ale to se dá řešit ošetřujícím krémem. Doping se zakazuje, protože zvyšuje výkon těla a je pro zdraví nebezpečný. Nikdo ale sportovcům nezakazuje nové materiály pro lyže, kola, tretry, dráhy atd. Ani gymnastům nikdo nezakazuje, aby maglajz používali s poukázkou na to, že by se jednalo o doping. Že jde o etický problém lezení a problém vztahu k přírodě, o tom žádná, ale s tím dopingem a zmrzačenými sportovci ve stáří, to jsi fakt přehnal.
Kočkaodpovědět 
   Re: Pravidla00:54:46 30.10.2007
Pozor, doping není zakázaný protože je zdraví škodlivý. To jak přistupujeme ke zdraví je každého osobní věc. Doping je zakázaný proto, aby lidé kteří tyto látky užívat nechtějí (a je jedno proč) nebyli znevýhodněny oproti těm dopujícím. Ten problém je čistě etický, stejně jako problém MG.
stipodpovědět 
    Re: Pravidla11:17:22 30.10.2007
Snaha zjednodušit nemusí být vždy to pravé. To že je doping etický problém, nemění nic na tom, že jeho důsledky na zdraví můžou být fatální. To za prvé. Ale srovnávat prostředky, které mění schopnosti lidského těla vnitřními procesy, s prostředky, které pomáhají z vnějšku, není dle mého osobního názoru příliš košer. Jak jsem psala výše, gymnasty nikdo neperzekuuje, že používaj maglajz, s tím, že by používali doping. Z tohoto pohledu je maglajz na stejné úrovni, jako používání kosmických materiálů na ještě lepší kola a lyže (to, že rozdíl mezi 1. a 15. ve světovým poháru závisí i na tom, kolik párů lyží dostaneš a jaké máš servisní zázemí se bere jako normální fakt a ne jako doping). A na stejné úrovni jsou sedáky, lezečky, dynamická lana, expresky místo karabin ( a předtím karabiny místo provlékání lana kruhem). Že tyto věci enormně zvýšily možnosti pro zvýšení obtížnosti lezení je evidentní a nikoho užívání těchto prostředků neudivuje. Maglajz má bohužel tu vlastnost, že ulpívá na skále a více či méně na ni může působit a je vidět. To že lezečky vyšlapou stupy více, než když se lezlo s mechovkou nebo ještě předtím bosky, nezpůsobuje ovšem, že by se zakázaly. Sedáky a lano se taky nezakazujou, i když přeneseně způsobily, že leze 100x více lidí, než před jejich objevem. Neboli k původní úvaze: ano maglajz i doping jsou etickou záležitostí. S tím rozdílem, že doping tě může zhuntovat a zabít. A s tím rozdílem, že doping je záležitostí ovlivňování vnitřích procesů lidského těla, kdežto maglajz ovlivňuje spíše vnější podmínky. A to byl ten zásadní rozdíl, kvůli kterému jsem nesouhlasila s jejich prostým srovnáním.
Kočkaodpovědět 
     Re: Pravidla13:43:07 30.10.2007
On kdyby gymnasta omáčoval šnůru na prádlo nebo někomu zídku tak by taky hnedka dostal přez prstíky, ale protože máčuje v prostorách k toumu určených, tak to nikomu krom alergiků nevadí... Prostě je předchozí komentář brán opět z velice účelového pohledu a nikoliv nadhledu !
Dájaodpovědět 
     Re: Pravidla13:44:29 30.10.2007
On kdyby gymnasta omáčoval šnůru na prádlo nebo někomu zídku tak by taky hnedka dostal přez prstíky, ale protože máčuje v prostorách k toumu určených, tak to nikomu krom alergiků nevadí... Prostě je předchozí komentář brán opět z velice účelového pohledu a nikoliv nadhledu !
Dájaodpovědět 
      Re: Pravidla13:58:49 30.10.2007
Teda vypadlo to podstatný :-) totiž že MG diskuse nicí dramaticky moje nervy...
Dájaodpovědět 
       Re: Pravidla16:55:07 30.10.2007
Tak to jsme dva. Proto se zas delší dobu nenechám vyprovokovat k nějaké reakci. Protože, proč bych měla ztrácet čas debatama o magnéziu, snažit se o co nejobjektivnější přístup, díky tomu být dýl v práci a vědět, že to stejně nikam nevede? Mimochodem k tebou avizované účelovosti: každý z nás má svůj jednostranný a v podstatě účelový názor a kdokoli se snaží o komplexnější pohled je ostatními jednostrannými názory utlučen. Jinak je většina příspěvků typu: je to tak a nejinak a jestli se ti to nelíbí, běž do pr...e. Je to totiž o lidech a o tom, jestli se chtějí dohodnout. Ale on se nikdo s nikým dohodnout a něco vyřešit nechce. Takže co? Takže nic. Nazdar.
Kočkaodpovědět 
        Re: Pravidla17:16:23 30.10.2007
čau... máš to psát v pracovní době a né po :-)
Dájaodpovědět 
     Re: Pravidla01:15:05 02.11.2007
Já s tebou Kočko naprosto souhlasím, upozorńuji jenom na to, že problém MG je v tom, že někdo omaglajzuje cestu, kterou jiný chce (nebo by mohl chtít) lézt bez MG. Otázka je jedině o tom zdali je postoj většiny dostatečným důvodem pro diskriminaci menšiny.
stipodpovědět 
  Re: Pravidla18:01:20 25.10.2007
Než si vezmeš slovo v diskusi, tak si kup Pravidla pravopisu. nedá se to po tobě číst.
odpovědět 
  Re: Pravidla11:12:08 06.11.2007
Ty jsi neakej vadnej Kájo. A ten doping by se povolit mohl. :-)
odpovědět 
 Re: Pravidla09:22:59 25.10.2007
Ještě jeden postřeh ohledně oprášené linie. Karel Bělina musí kvůli ochranářům přetírat několik stovek kruhů, které mají jinou barvu, než takovou, která kruh ve skále zviditelňuje. Tak že můj názor, když se MG povolí, tak jen za předpokladu, že každý lezec po sobě cestu od MG vyčistí. Myslím že je to dobré řešení pro zastánce i odpůrce MG.
Johny25odpovědět 
  Re: Pravidla10:16:25 25.10.2007
mam dojem,ze KB pretírá jen červený kruhy a odůvodnění je kvuli tomu, že to ruší ptactvo. Jinak ja sám,když lezu cestu s MG, ve které nejsou znamky MG,tak to po sobě vše čistím.V již omaglajzovaných cestách to nedelam..to pouhym kartačkem už nejde.
míraodpovědět 
   Re: Pravidla10:39:13 25.10.2007
No já myslel, že musí přetírat i ty modrý a zelený, ty asi nikoho nerušej:-)
Johny25odpovědět 
 Re: Pravidla10:03:00 25.10.2007
Du do toho s tebou, neni nic hezčího než bílý chyty
Eťákodpovědět 
 Re: Pravidla12:07:16 25.10.2007
Nezlob se,ale vazne nechapu jak se ti muze libit skala na ktere jsou vybilene linie?! Nejenom ze je to neesteticke, ale taky kdyz lezes, ztraci cesta svuj smysl,kdyz kolem rafinovane ukryteho klicoveho chytu je obileny kolac! To muzes lizt po barvickach na preklizce... Myslim,ze vse zavisi na vyspelosti lezcu. Zkus vytahnout v Sasku maglajz!Nikoho to ani nenapadne! Navic je dost nepiskovcovych oblasti kde magnezium pouzivat lze,pro ty kteri bez neho nemuzou lezt...
O. Lopataodpovědět 
 Re: Pravidla23:31:05 26.10.2007
Magnézium krášlí skálu! :-)
Vašekodpovědět 
 Re: Pravidla11:09:44 06.11.2007
Plně s tebou souhlasím. Je čas udělat těm upoceným rukoum na písku přítrž. A vůbec Mágo je boží věc a ja osobně bych ho určitě povolil. A opravdu oc nechápu ty zaprděný klasiky co ho porad ne a ne chtit. No na ty VI co lezou ho taky nepotřebuju.
odpovědět 

 "Slohové cvičení"09:07:33 25.10.2007
Koukám ráno na lezce a ono tam je nějaké slohové cvičení o Maglajzu ve všech známých i neznámých souvislostech.
Ted vážně, zdravím autora myslím že chápu proč je tady ten článek a proč v této době zrovna, ale moc nerozumím té formě moc bych se nepouštěl do argumentování viz jednotlivé body, protože věci se dají nazírat z různých stran, bud bych tam napsal všechny (rozsáhlejší reflexi stavu)roviny pohledu a argumenty které se obvykle používají nebo bych se spokojil s infem o to co se chystá, takhle si to říká o obvyklou roztržku ze všech stran.
PS. Tot můj subjektivní názor Tomáš P.
Gulasodpovědět 

 Dohoda možná09:08:37 25.10.2007
Pěkné shrnutí. Věřím, že se rozumní lezci ve své podstatě dohodnout chtějí.

K bodu 6.
Magnézium v těžké cestě, pískovcové ale i nepískovcové, dokáže zabránit rychlému prolezení prstů, je to vlastně ochrana vaší kůže. Tak to prostě funguje.

A ještě. Barvené magnézium podle mě nutně nemusí mít horší vlastnosti.

K bodu 7
Také by se mohl prosadit bod D o očištění chytů po přelezu a odstranění značek (tickmarks).
jirkasodpovědět 
 Re: Dohoda možná14:44:38 25.10.2007
Čištění na pískovci mi přijde jako blbost. Stačí, že nám na skále vznikají šrámy od lana a vyšlapaný stupy. Nepřidával bych k tomu místa ohoblovaná kartáčkem.
Mykodpovědět 
 Re: Dohoda možná15:42:13 25.10.2007
Jo chvíle kdy z našeho svazu odejde sportovní lezení se všemi reprezentanty se přiblížila. A všem bude lépe, nikdo si nic nebude závidět nebo vyčítat...
Karelodpovědět 
  Re: Dohoda možná12:23:26 03.11.2007
Nesmysl, lezení s MG není problém repre. S MG leze kde kdo.
stipodpovědět 
   Re: Dohoda možná11:20:06 06.11.2007
No tak když ž s MG leze kde kdo, tak si musím už položit otázku proč už ho tedy nepovolit? Já chci povolit mágo! Já chci povolit mágo! ....
odpovědět 

 Zase ta ochrana přírody09:13:01 25.10.2007
Článek je asertivní rekapitulace obecně známých a stokrát provařených faktů a interpretací. Bude to jen další plivnutí do vody, pokud se nepodaří rozvinout a konkretizovat velmi obecné proklamativní návrhy z bodu 7. "Kdo" by to měl zařídit, "jak" a "kdy". Místo KDO by se asi mělo dosadit ČHS. Ten má dnes podle mého prioritní povinnost věrohodně se vypořádat s ostentativním porušováním svých vlastních pravidel svými vlastními členy (potažmo reprezentanty - koho asi reprezentují v tomhle postmoderním sportovním kšeftu, jehož ideovým topem je chystaná totalitní kvaziolympiáda?). Pravidla se můžou změnit, ale nějak stále v křiku těch "pro" zapomínáme, že kvalifikovaná většina zástupců členstva ČHS se aktuálně vyslovuje "proti" - viz valná hromada. Dál to nebudu rozvíjet, on se tady příslušný flaming rozjede i beze mě. Jenom opětovně musím uvést na pravou míru tradičně deformovaná tvrzení ad 2).
Omezení pro horolezce z důvodu ochrany přírody zdaleka nejsou tak dramatická, jak se traduje. Samotná existence CHKO (až na jedinou výjimku - Český ráj) neznamená pro regulaci lezení vůbec nic. Mimo maloplošná zvláště chráněná území se na celé ploše CHKO (zpravidla více než 90% území) může lézt bez omezení tak, jak si to lezčíci sami mezi sebou dohodnou. Třeba hlavou dolů a obalený maglajzem. Ta výjimka v Českém ráji znamená, že při novém vyhlášení CHKO po roce 2000 se v bližších ochranných podmínkách objevilo horolezectví vázané na souhlas orgánu ochrany přírody (v tomto případě Správy CHKO). Ani běžné přírodní rezervace a přírodní památky nemají ze zákona zakázaný vstup ani horolezectví. Opět se omezení může objevit v konkrétní vyhlášce ke konkrétní rezervaci a taky jako nutný souhlas příslušného orgánu OP - v rezervacích v CHKO je to Správa CHKO, jinak krajský úřad. Zákaz lezení ze zákona platí "pouze" v národních parcích (z nich zajímavé je pouze České Švýcarsko a v zimě Krkonoše) a v národních přírodních rezervacích. Pouze tady je to možné na základě oné "výjimky", kterou aktuálně vydává ve své pravomoci Vláda ČR (a v národním parku to lze řešit návštěvním řádem).
Jinak doporučuju udělat si pořádek mezi lezci v jejich vlastních pravidlech a nechat ochranu přírody, jak se k magnéziu postaví a jak odargumentuje přijatelnost magnézia nebo jeho nepovolení z pohledu vlivu na přírodní prostředí.
A k té politice - vliv zelených je více než kompenzován vlivem rudých, modrých, oranžových a černých a neobávám se, že by tomu mělo být v dohledné době jinak.
J.Hušekodpovědět 
 Jeďte na Valnou hromadu10:22:28 25.10.2007
Připomenu zde věci obecně známé, viz. "Stanovy ČHS", §8 Členská práva, Každý člen má právo: bod 2.účastnit se valné hromady a bod 5.obracet se, se stížnostmi a podněty na orgány ČHS.
Dále, podle "Vnitřní směrnice ČHS, O svolávání a jednání valné hromady ČHS, oddíl II č. 1. Právo účasti na VH mají: a. všichni členové ČHS. 2. právo hlasovat a volit. 3. každý člen má jeden hlas. Nic tedy nebrání komukoliv věci řešit na příslušné úrovni. Tento můj článek má jediný důvod, vyhecovat věcnou debatu a donutit někoho, aby připravil návrhy a podklady na příští Valnou hromadu. Problémy je třeba řešit a ne si o nich jen povídat.
Luboš
Lubošodpovědět 
 Re: Zase ta ochrana přírody17:08:50 25.10.2007
Pane Hušku, co říkáte na to, že při "úpravě" cest v CHKO, např. na Hrubici se navozí tuny a tuny materiálu, které k dané lokalitě nepatří, změní PH a zanese se tam s nimi spousta nepůvodních rostlin. Nejsem příznivec používání magnesia, ale připadá mi to jako totální, úplná banalita, i kdyby se v ČR prodala a použila v přírodě tuna magnesia, tak to nikdy nevydá za jedinou zlikvidovanou dříve písčitou cestu na Hrubici. Magnesium je banalita...
Karelodpovědět 
  Re: Zase ta ochrana přírody23:25:28 25.10.2007
Písčitá cesta tam byla kdysi v době, kdy se jezdilo pro mouku do mlýnů na Žehrovce. Od té doby, co tam valej turisté pěšky a na MTB, jde o tzv. udržitelnost. Že se vyrovnala erozní rýha mezi Arboretem a Koupákem navezeným štěrkem kdoví odkud, tak to je preventivní opatření před nadbytečnou erozí v přírodní rokli. Kdyby se tam nenavezl a nezarovnal erozní rýhy, bylo by to tam za chvíli jak ve Slovenským ráji a lezlo by se po žebříkách. Do toho bych nešťoural...
Gampodpovědět 
   Re: Zase ta ochrana přírody16:43:52 26.10.2007
Ty cesty jdou opravit i jinak a dřív se to tak dělalo, nikoho by tenkrát nenapadlo vozit štěrk na cestu z desítky km vzdálené oblasti. Navíc nechápu, proč nikomu nevadí, že se ten štěrk dostává v nemalém množství od cesty až několik stovek metrů dolů roklemi. Řešil bych to, když ochranáře zajímá pár gramů neutrálního magnésia a neřeší problémy větší a už vůbec ne velké. Viz třeba stupidní odmítání jaderných elektráren. :-)
Karelodpovědět 
  Re: Zase ta ochrana přírody09:50:47 26.10.2007
Neříkám na to nic. Protože fůra štěrku na cestě, ale třeba ani Temelín nebo jezy na Labi vůbec nesouvisí s tím, jestli je v horolezeckých vnitřních pravidlech na písku zákaz magnézia či nikoli.
JHodpovědět 
 Re: Zase ta ochrana přírody10:51:36 26.10.2007
hej, kamo, kdo má číst takovou dlouhou esej:-D
ondřejodpovědět 

 škodí?10:33:37 25.10.2007
Ahoj Lide
Malá oprava mechanismu jak magnézium škodí na pískovci. Rozpuštěné magnézium, po nasáknutí, do struktury pískovce nezmrzne, ale po vyschnutí vody dojde ke krystalizaci magnézia. Krystaly mají řádově větší objem a lokálně způsobí velké vnitřní pnutí v pískovci. Tak jsem to aspoň pochopil já.
Ahoj Tomáš
Trdloodpovědět 
 MG nebo ne?10:57:13 25.10.2007
Zdravím, no abych pravdu řekl, tak těchto debat už tu bylo nespočet a nikdy se nic nevyřešilo. Co se týká mého názoru na používání MG, tak já mám jasno. Holt se jednou rozhodlo, že na písku ne, tak to prostě respektuji. Nelezu žádné prásky, jak mimo písek tak ani na písku, MG mi pomáhá nejen lepším tření, ale i pocitem toho, že se mi v půlce cesty nespotí dlaně a prostě to nějako dám. Rozhodně bych si nikdy na písek to máglo nevzal...proč taky...jestli prostě nevylezu na písku cesty za sedm bez mágla, tak půjdu na ty za šest a uvidí se...ale rozhhodně nevytáhnu máglo...to je trochu nesmysl. No nic...bojujte s tím každý sám a nebo se všichni spojme a nebo udělejme Máglodefenestraci na ČHS. S pozdravem PM. Jo a co se týká toho trestu...tak to je naprosto v pořádku. Na písek to prostě v současné době nepatří. Bez vyjímky.
Pepa Maglajzodpovědět 
 MG nebo ne?11:00:05 25.10.2007
Zdravím, no abych pravdu řekl, tak těchto debat už tu bylo nespočet a nikdy se nic nevyřešilo. Co se týká mého názoru na používání MG, tak já mám jasno. Holt se jednou rozhodlo, že na písku ne, tak to prostě respektuji. Nelezu žádné prásky, jak mimo písek tak ani na písku, MG mi pomáhá nejen lepším tření, ale i pocitem toho, že se mi v půlce cesty nespotí dlaně a prostě to nějako dám. Rozhodně bych si nikdy na písek to máglo nevzal...proč taky...jestli prostě nevylezu na písku cesty za sedm bez mágla, tak půjdu na ty za šest a uvidí se...ale rozhhodně nevytáhnu máglo...to je trochu nesmysl. No nic...bojujte s tím každý sám a nebo se všichni spojme a nebo udělejme Máglodefenestraci na ČHS. S pozdravem PM. Jo a co se týká toho trestu...tak to je naprosto v pořádku. Na písek to prostě v současné době nepatří. Bez vyjímky.
Pepa Maglajzodpovědět 
 Re: škodí?07:35:30 26.10.2007
No o krystalizaci neco vim a tohle se mi fakt nezda. Tim chces rict ze magnezium ma tak rychlou krystalizaci, kde jsou krystaly velke tak ze roztrhaj skalu?
R.odpovědět 
  Sci-fi :-)08:09:11 26.10.2007
No samozřejmě, že to s těma krystalama je naprostá blbost.
odpovědět 
   Re: Sci-fi :-)11:23:44 06.11.2007
To o te krystalizaci je teda pěkná blbost. To by mě zajímalo kde jsi to tedy vyštrachal. Dlouho jsem se tak nezasmál.
odpovědět 

 ach jo10:40:53 25.10.2007
ahoj
uz se tesim jak nam vsichni ty stenari nastoupi  na veze  se zaprasenyma zadkama  a plnym maglajz pytlikem.
nevim jestli je to jen muj pocit ale maglajzovat v petce kde jsou po par decimetrech hodiny a traverz jako krava ma smysl.  nehlede na to ze pochybuju  o nekom  kde si vyleze cestu da do toho vsechno co se naucil na stene a pak si ji da jeste jedou aby to po sobe ocistil a nebo ze by se daly na vez 4 slanaky na veschny strany?
nehlede na to ze se ti dle meho  ucpou pory ktere pisek ma a treni je v prdeli. pak naky rajbasy kde se bude sypat maglajz pod nohama od nakeho umelce budou  na lezeni jedna radost.
na co nemam to nelezu at uz moralove ci magneziove
QQQodpovědět 

 tekuté mg10:54:51 25.10.2007
Osobně jsem proti používání mg venku (důvody nebudu rozebírat tady, je to na jinou diskuzi), na stěně ať si každý maže ruce v čem chce. Největší diletantismus je mg v cestách do šestek, sedmiček. Ale když už to lezení bez neustálého usnadňování lidi nebaví, tak bych viděl jako východisko třeba tekuté mg. Nezanechává fleky (+), bohužel se nedá "namágovat" v průběhu cesty (-), ale už nyní vydrží jedna dávka na poměrně dlouhou cestu a věřím, že se kvalita tekutého mg bude zvyšovat. Jaký je Váš názor na tekuté mg?
Zdenda Boudaodpovědět 
 Re: tekuté mg11:01:25 25.10.2007
jak do šestek sedmiček? Někdo tu sedmičku nevyleze třeba za celý svůj život...tak bych to takhle nehodnotil. Dík
Pepa Maglajzodpovědět 
 Re: tekuté mg11:06:09 25.10.2007
abych řekl pravdu,ja už tekutáč neberu ani jako neco zakázaného..na skále to nic nenecha,nemaš provokující pytel u prdele atd.Sám ho třeba používám na Zbirohu(dobře znáš:) a tam bohatě stačí-je to tam nízký. Do dlouhejch stěn je to ale téměř na nic..po pár metrech to olezeš a pak je jedno,jestli sis namazal,nebo ne.Tot moje zkušenost
míraodpovědět 
 Re: tekuté mg11:13:44 25.10.2007
jak do šestek sedmiček? Někdo tu sedmičku nevyleze třeba za celý svůj život...tak bych to takhle nehodnotil. Dík
Pepa Maglajzodpovědět 

 Etika11:02:44 25.10.2007
Když maglajzuju, tak ne na pisku, protoze se mi to proste nelibi. Kdyz uz si tam sahnu na jinym sutru, vzdycky si to prebytecny mago z ruky "sfouknu" abych chyty zbytecne nezasiral. Miluju borecky, ktery naberou mago jak lopatou a cely ho nasypou do chytu. To je podle me fakt prasarna.
Honza V.odpovědět 

 Námitky k pár bodům11:05:33 25.10.2007
Ad 1. Co takhle přidat i poznámku na druhou stranu: Dřív se přisekávaly chyty a stupy do skály, aby se cesta otevřela většímu počtu lezců, ale časem se od toho upustilo, protože to nebylo moc šetrné ke skále. S MG je dost podobné (proč? - blíž bod 6)
Ad 2. Nemáš pravdu, již tu bylo vysvětleno. Lezení je zakázáno zákonem jen v NPR a NP, kde lze poté udělit výjimky. Pravdou je, že ve výjimkách je odkaz na naše pravidla, takže když si odhlasujeme jiná pravidla, budou podmínky jiné. Pak je na CHKO, jestli přidá a obhájí další omezení navíc.
Ad 3. Opět - na písku se kdysi používaly i skoby a upustilo se od toho, protože narušovaly povrch skal. MG podobně (viz. bod 6).
Ad 5. Jde o to, že repre čerpají dotace od ČHS, takže právě oni musí dodržovat stanovy. Stejně jako je tomu v každém jiném sportu. Jestli se provinili, mají být potrestání právě odebráním těchto dotací, to je spravedlivé. Takže tu neargumentuj několikaletým honem na čarodějnice.
Ad 6. Ano, cesty lezené s MG nutí i ostaní, kteří ho nechtějí používat a porušovat zákon, aby s ním lezli, protože jinak omaglajzované chyty neudrží. Ještě horší je vliv na skálu samotnou. Pískovec je porézní, MG se dostane do vnitřní struktury a zacpe ji. Změní se tak koloběh (vsakování a vysychání) vody, která se nedostane do chytu, ale hromadí se v základech chytu, čímž se stává mnohem náchylnějším k ulomení.
Ad 7A. Blbost - žádný lezec nemůže posoudit narušení pevnosti chytu MG. To bys musel provést odbornější analýzu.
Martinodpovědět 
 Re: Námitky k pár bodům11:06:48 25.10.2007
Tím jsem chtěl jenom říct, že bys do svého článku měl zahrnout i další pohledy, takto to je velice subjektivní a ne zcela pravdivé.
Martinodpovědět 
  Re: Námitky k pár bodům11:50:13 25.10.2007
Na rozdíl od používání skob na písku nebo sekání chytů (když už si libuješ v tak extrémních srovnáních),je používání magnézia i ve sporných terénech mnohem a mnohem přirozenější vývojový proces.. V duchu tvé argumentace by se dalo oponovat tím,že třeba od používání dynamitu se "dosud neupustilo"
Kamilodpovědět 
   Re: Námitky k pár bodům12:09:55 25.10.2007
Dynamitu ? To jsem fakt nepochopil.
Argumentuju tím že se s postupem času používaly různé prostředky, aby se člověk vysápal na pískovcovou věž a taky se odsuzovaly a upadaly v zapomnění. MG je jedním z nich, které taky skálu poškozuje (viz. bod 6), i když ne takovým drastickým způsobem jako železo.
Třeba někteří lezci pochopí, co je to tradice a světová unikátnost našich pískovců a začnou si jich vážit víc, než jen jako prostředku pro své víkendové rozptýlení.
Martinodpovědět 
    Re: Námitky k pár bodům12:31:09 26.10.2007
Začni u sebe Martine
chránit takto razantně skálu, tak jak navrhuješ, je sympatické.
Ale začni u sebe, přestaň lézt, alespoň na pískovci. Pokud nejsi jen diskuzní typ a do skal, pískovcových jezdíš pravidelně, tak skalám ulehči tím, že tam nebudeš jezdit a lézt, neboť lezečky na pískovec to je opravdu velmi destruktivní interakce. Když k tomu přidáme i to, že se ti jistě potí ruce a kyselým potem narušuješ povrch chytů, opravdu buď fér zachovej skálu pro další generace a nejezdi lézt na písek.
Steveodpovědět 
 Re: Námitky k pár bodům12:17:25 25.10.2007
Přesné zkoušky udělá jen renomovaná firma za veliké peníze, pouze navrhuji posoudit věc selským rozumem. Už pouhé laické prozkoumání, ale přímo na místě může mnohé napověděl a odrazit se dál. Jinak ti neberu tvoje názory, dalo by se o nich diskutovat dlouhé hodiny, ale víš sám, že to máme už za sebou ve desítkach diskusí. Ale zeptám se, změní to něco? A změní něco fakt, že MG trochu škodí pískovci? Protože hodně určitě neškodí. To je jako s tou tvrdou obuví, kterou všichni používáme. Stupy jsou často viditelně prošlapány a společnost to toleruje. Proč, no protože je příjemnější lézt s lepičkou, než s bačkorami jak za socíku. Tak to je i s MG. Lezení s ním je pro mnohé příjemnější a proto jej používají. Navíc mohou lézt mnohem více dní. Tato diskuse není o tom, zdali je špatné, či nikoliv, ale o tom, dohodnout se, rozhodnout to, co by tolerovala velká většina.
Lubošodpovědět 

 no a co ..... ?11:26:49 25.10.2007
Já bych osobně nechal na každym z nás jestli bude Mg používat nebo ne . Každej vý že cestu , kterou vylezl bez Mg si cení výc a hřeje u srdce . Také bych do žebříčků přelezů zavedl uvádění použití Mg při přelezu a takové to cesty bych považoval za nerovnocené s přelezi bez Mg . At si každý srovná jestli chce vylézt 8+ s Mq a mít pocit frajera nebo 7+ bez Mg a mít pocit slušného člověka , který je slušný k přírode.
To je můj názor pokud se někomu nelíbí tak je to váš problémjá mám svědomí čisté.
Richardodpovědět 
 Re: no a co ..... ?11:49:10 25.10.2007
Slušnost, čestnost a rytířství, to už se dnes nenosí. Ani mezi lezci ne. Bohužel. A je to obrovská škoda :-(
odpovědět 

 Konec11:46:48 25.10.2007
Už tady ty diskuzi rozpusťte. Nic se zase nevyřeší a nikoho už to ani nebaví číst...
dead endodpovědět 
 Re: Konec12:27:04 25.10.2007
Tak to nečti, moulo.
o..odpovědět 
  Re: Konec13:20:55 25.10.2007
A co je na IXa tak zázračnýho aby se muselo pouužívat mágo ??? ( teda když sedí klasifikace )

Nechápu proč to dělit na nadlezce a podlezce ??? Kurňa tak máme nějáký směrnice a nebo nepotřebujem to čhs !!! jo vlastně zahraniční pojištění je dobrý...

Jsem už unavenej trotlama co se snažej prosadit svoje převratný názory proti většině...

Navíc je zajímavý, že jak je v akci kdejakej Luboš z Ádru a okolí tak se hnedka přemejšlí o cheats. Asi to o něčem vypovídá např. že Lubošové v těchto končinách by nejradši vyráběli na věže lanovky...

Bod 3 mě pobavil srovnávat MG např. s lanem :-))) ( MG ke zlepšování psychyckého stavu, to se to jí po lžičkách nebo jak :-)

Kašlu na ty nicneřešící diskuse a až bude valná hromada jdu hlasovat proti MG páč se o tom asi zase bude hlasovat :-(

Jo závěrem MG-bouráci uvědomte si, že až prosadíte MG na písku polezete zase prdlajz protože ti co ho dneska nepoužívaj a lezou tak normál poskočej o dva tři stupně. ( Samo nenarážím na naši milovanou repre, ale na nás 99% rekre ) Pak vám tedy navrhuju tesat chyty a cesty dělat ze zhora, aby jste byli zase za hvězdy !
Dájaodpovědět 
   Re: Konec13:22:20 25.10.2007
Jé sem to chtěl dát na konec, tak kluci soráč, že se vám pletu do diskuse :-(
Dájaodpovědět 
   Re: Konec13:29:12 25.10.2007
precti si svuj 4 radek a pak koukni na prvni graf nahoru, neni ti na tom nic podezrelyho?
l.odpovědět 
    Re: Konec14:33:16 25.10.2007
Myslíš asi pátej... Nojo ale to bylo v devadesátým devátým... Za těch pár let se myslím v možnostech přípravy lezců u nás kde co změnilo... A co bylo za devět tenrát, bude deset teťkon... Beru to sice jen podle sebe a toho co vidím v okolí, ale čeho jinýho se chytat ? Podle mě není rozumný dovolovat MG od nějáký klasifikace...

Buď ať si MG-loby MG prosadí a nebo ať je tvrdě perzekuována !!!
Dájaodpovědět 
   Re: Konec14:29:23 25.10.2007
Tyjo, Dájo, mohli bychom prosímtě udělat spolu menší experiment? Já ti půjčím pytlík, a ty s ním poskočíš v obtížnosti ze svého maxima o tři stupně nahoru, jo? Schválně. A neboj, nejsem nepřející, rád ti pogratuluju k výkonům.
Piškotodpovědět 
    Re: Konec14:53:21 25.10.2007
Ale až se to povolí jinak na písek s MG nešáhnu...
O dva sem si s tím 100% jistej o tři jak na čem ( vcelku dobře znám svoje hranice toho co udržím s MG a co bez... Na vápně si s MG chrochtám několik měsíců ročně ovšem na písku je pro mě naše (asi né tvoje :)tradice o mnoho cenější něž nejáký sebedokazování výkonosti.
Taky ale dobře vím, že sem to napsal hodně zjednodušeně a že další velkej přínost MG je v četnosti lezení, která se zvyšuje právě s používáním MG (jako že se nemusí furt jen čekat na super počasí a vlhkost )Mě bohužel páč lezu bez nezbývá než i v létě zajít na stěnu abych neztrácel...
Výhoda mého přístupu je nejen etická, ale dokonce můžu prudit s klidným svědomím joudy co máčujou v cestách, který mám vylezený bez MG a to mi za to stojí :-)))
Dájaodpovědět 
     Re: Konec07:45:54 26.10.2007
Jo, a do Teplic je to od parkoviště daleko že jo Jirko
Mirdaodpovědět 
     Re: Konec08:22:54 26.10.2007
Jo, a do Teplic je to od parkoviště daleko že jo Jirko
Mirdaodpovědět 
      Re: Konec09:23:34 26.10.2007
Ale Mirdo co se může do Teplic zadáčo se dá parkovat u vstupu a tím pádem je vzdálenost ke skalám přijatelná... Bohužel tam pro změnu skoro pořád prší :-)
Davidodpovědět 
    Re: Konec14:55:26 25.10.2007
Nemá morál, takže stejně nikam neposkočí.
Jirkaodpovědět 
     Re: Konec15:03:01 25.10.2007
Jak s kým když polezu s Rudou tak i o pět :-)))
Jirka Jirka mě napadá jen jeden .... Hajzle :-)
Dájaodpovědět 
      Re: Konec15:23:37 25.10.2007
Morál ? Prostě nerad lítám... Tak už mčím :-)))
Dájaodpovědět 
    Re: Konec16:12:33 26.10.2007
Piškot to by mohlo bejt i vobráceně ne ty pujčíš pytlík a potom půjde tvůj výkon o tři stupně navrch :)
bys lez na písku 12 ne :)
David
odpovědět 
 Re: Konec13:19:22 25.10.2007
No ty seš vůl jak anděl kluku.Připadáš mi jako dybys chodil každej pátek na vlachovku a vykřikoval,že ta dechovka stojí za h...o. Tak sem nelez,moulo.
Zdeněkodpovědět 

 nazor pasivniho emigranta12:58:22 25.10.2007
ad. 7.B zohlednit nejen stupen , respektoval bych i lokalitu. Totiz mluvi-li priznivci mg o pisku tak vetsinou mysli Labak, Krizak, steny v Adru.. , odpurci pak napr. Hrubici. Ve svete mezi sebou koexistuji oblasti tradicionalisticke a sportovni
  ad. Pruzkumy v 1.+7.A  . Jediny prokazatelny vliv ktery si laskavy ctenar muze odnest je, ze magnezium setri povrch chytu viz. vazeni chytu, (i kdyz se jednalo o chyty umele, coz muze mit jen kvantitativni efekt), o ostatnim muzeme spekulovat. Myslim, ze tak zustane i bodu 7A, odecist efekty prirozene eroze je bez srovnani s identickou, avsak cistou cestou temer nemozne. Znamou me skutecnosti vasak je, ze nektere cesty, ackoliv magovany  dlouha leta, prseny , mrznuty , zustali bez zmeny
(jde o muj subjektivni dojem, mluvim ted napr. Tise, kde jsem pred 17 lety nasadil poprvy pytlik na prdel a kam nepravidelne zajizdel i v naslednych letech).
ad 7C. bude sedivej maglajz? Hlavne to nepoplist a nevzit si ho do Jury, to by nas hnaly jak jim zasirame skaly!!:)). Nechal bych radej bilej, sem stara konzerva.
P.S. Tesime se na grafy, jinak prima prace, a ze se nebudem hadat o mg i kdyby bylo povoleny bych se nebal:)
lacoodpovědět 
 chjo13:00:25 25.10.2007
cesty zustaly..sorry, cestinarka je krava
l.odpovědět 
  WTF?13:25:46 25.10.2007
A proc vsichni pisete svoje nazory sem, do komentaru na lezce?
Na to je preci prave ta valna hromada!
Pokud je to pro vas dulezite, neni nic snazsiho nez jit jednou za rok na valnou hromadu. Pokud ne, tak proc to sem cpete?
Honzaodpovědět 
   Re: WTF?14:09:39 25.10.2007
ja-protoze sem pasivni emigrant, hromadit se nemuzu, viz, nadpis. A ostatni...
odpovědět 
   Re: WTF?16:50:53 25.10.2007
Milý Honzo. Dosud na valných hromadách mohli hlasovat pouze delegáti oddílů, jejichž hlasy se přepočítávaly na počet hlasů dle velikosti oddílu (tuším, že na 1, 2, 3, nebo 4), přičemž hlasování delegáta vyjadřovalo kompromisní stanovisko celého oddílu (obvykle tedy podrobené už jednomu hlasování a nevyjadřující stanovisko každého jednotlivce zvlášť). Navíc, protože počet hlasů byl přidělen podle určitého rozpětí počtu členů, neodpovídaly ty počty hlasů rovnoměrně počtu členů oddílů. Vzhledem k obecné nechuti aktivně se podílet na přípravě VH (moc práce) a přesvědčení, že to stejně nemá cenu tam jezdit, byla navíc účast na VH cca 30% (rozuměj delegáti zastupovali 30% členů). Takto se tedy členové podíleli na rozhodování. Ovšem letošní VH schválila nové stanovy, podle nichž má každý člen jeden hlas. Delegáti budou tedy buď disponovat počtem hlasů rovnající se počtu členů oddílu, nebo může člen přijet hlasovat sám. Rozložení se tedy zřejmě změní. Příští VH bude nejspíš v březnu (pokud nebude svolána mimořádná). Tyto diskuse tedy nemusí už být jen nikam nevedoucí, ale můžou připomínat všem, co to neví (a bohužel si myslím, že většina to neví, stejně jako neví, že VH je nejvyšším rozhodovacím orgánem), že na tu VH budou moci osobně jet a jejich hlas bude počítán.
Kočkaodpovědět 

 Zdar,13:17:01 25.10.2007
někdy mám od maglajzu celej gezycht a jak mi to sluší!
Zdeněkodpovědět 

 Několik poznámek13:57:04 25.10.2007
Díky Lubošovi za shrnutí a pohled na MG. Dovolím si jen poopravit bod 2 - v NPČŠ je používání magnézia přímo zakázáno v návštěvním řádu a Pravidla lezení jsou zmíněna navíc podpůrně. Naopak jen odkazem na naše Pravidla je zakázáno magnézium v Labáku.

U těchto všech dosavadních diskusí je chybné, že se používání MG řeší se subjektivního hlediska leczů a nikoliv z hlediska objektivního - zachování možnosti lezení pro všechny. Luboš to podle mého názoru zmiňuje jen velmi okrajově, zatímco toto hledisko je ve skutečnosti to nejdůležitější.

Že stále více lidí leze s MG na písku, a že jich stále více s MG lézt chce, nelze přehlédnout. Jestli to je dobře, je jiná otázka. (V padesátých letech řvaly davy "pověste ty zrádce" a bylo to špatně). Ukazuje to nejen Lubošova anketa na FHF v Ádru z roku 1999, ale i aknketa na stránkách Hory info, kde z 1319 odpovědí je pro zákaz MG jen 229 odpovědí.

MG je umělá pomůcka, jejíž přípustnost nebo nepřípustnost z hlediska lezecké etiky je věcí dohody lezecké komunity.

MG je ale také umělá pomůcka, která zanechává na skále stopy viditelné pro každého, tedy i nelezce, kterých je v tomto státě drtivá většina, a které se nelíbí ani všem lezcům, natož pak dalším nelezeckým uživatelům skal a samozřejmě až na naprosté výjimky, jako je Jirka Malík, ochráncům přírody, kteří nám povolují, nebo nepovolují horolezecké užívání skal ve chráněných územích, kde bohužel stojí věztšina pro nás zajímavých objektů.

Otázka magnézia tedy stojí především takto:
Zruší-li například příští Valná hromada ČHS zákaz používání magnézia na písku, nepochybně se frekvence jeho používání ještě o něco zvýší, proti dnešku.

Stále více skal bude zapatláno a naroste negativní pohled nelezecké veřejnosti, která si na to bude stěžovat, což činí už dnes. Výsledkem tohoto tlaku věřejnosti, který nemáme jako naprosto menšinová skupina šanci nijak neutralizovat, bude postupné omezování oblastí s povoleným lezením, protože na rozdíl od současné doby budou orgány ochrany přírody brát při jednáních do úvahy lezení s magnéziem a spočítají nám i dlouhodobé porušování dohodnutých podmínek. My všichni si pak musíme každý sám rozmyslet, zda nám to stojí za to.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Několik poznámek14:22:29 25.10.2007
Zajímalo by mě, jestli mimo lezeckou komunitu bude kromě ochranářů ještě někdo silněji protestovat proti používání magnézia. (Kdyby kdysi v Prachově pan Koťátko nebo nějaký do věci angažovaný průvodce neupozorňoval turisty na magnézium, nikdo z nich by mu nevěnoval pozornost.) Třeba v Labáku podle skal prakticky nikdo kromě lezců nechodí. Vadí bílé fleky datlovi nebo srnce? Z toho důvodu (to není z mé hlavy) taky považuju za velmi nesolidní, když p. Kočka fotografuje Žlutou stěnu žlebskou a dokládá tak estetické dopady používání mg. Estetické dopady mohou být vždycky jen pro někoho. Pro koho tady v tom případě???
P.odpovědět 
  Re: Několik poznámek14:32:22 25.10.2007
Ano, nelezci si toho všímají více, než nám bylo milé. Například v dopisu jednoho vedoucího činitele OP, který přišel nedávno na ČHS se píše, že se na ně obracejí občané se stížnostmi ,že skály pod Borem v Machově jsou obarveny do běla a žádá, aby s tím Svaz něco udělal.
Tam nedávno vyšel boulderingový průvodce a všichni víme, že boulderisté z povahy věci šetří přáškem nejméně z všech.
Petr Jandíkodpovědět 
   Re: Několik poznámek14:48:09 25.10.2007
Az Machovsti zjisti ze se nejedna o email synteticky venokvni a ze to ono na podzim voprsi, prestanou snad brecet. Ale vylekanou babicku z oflekately skaly si predstavit dovedu. Dosud znala jen snih.
Az prejde strach z neznameho, postavi bouldristum hospodu a zacnou z nich zdimat do obecni pokladny. Vsadim boty.
lacoodpovědět 
    Re: Několik poznámek14:54:38 25.10.2007
Uvidíme časem, jestli bude místním stačit se těšit na několik dní v roce, kdy budou skály opršené (mg v převisech ale zůstane a bouldering se provozuje hlavně v převisech) a jestli ekonomický přínos lezců (o kterém pochybuji) převáží a místní se s tím smíří.
Místní orgány mají na nás (někdy i právem) negativní pohled na řadě míst, i když MG v tom hraje jen částečnou úlohu.
Petr Jandíkodpovědět 
     Re: Několik poznámek15:11:21 25.10.2007
..no jo, lezci zrovna svati nebudou, ale to bychom nad sebou mohli rovnou zlomit klacek
odpovědět 
      Re: Několik poznámek11:38:12 29.10.2007
Souhlas s Lacem. Kromě hospodských profitují z výskytu bouldristů ve vesnici i místní náctileté děvčice. Nové tváře, nová dobrodružství...:-).
Vencaodpovědět 
   Re: Několik poznámek21:46:04 30.10.2007
Mě se taky nelíbí jak to tam lesáci devastují. Ty místní baráky taky hrůza. Měli by s tím něco udělat.
honzaodpovědět 
 Re: Několik poznámek14:35:17 25.10.2007
Jo to je zavazna pripominka, tezko si na ni odpovedet. Pomoci snad muzou zkusenosti ze zahranici, napr. spanelsky Rodellar lezi taky v rezervaci (reka Mascun), tusim ze i velky pocet z vyznamnych francouzskych vapencovych oblasti lezi v rezervacich a myslim ze magnezium se tady prilis neresi. Nelezci z okoli (protoze nevim kdo je nelezcky uzivatel skal) maji problem spise s poctem lezcu v oblasti (vono kdyz k stalym 50 obyvatelum pribyde v lete 500 lezcu a kanonistu, tak je to uz znat). Mg jako problem je podle me az za problemem parkovist, kempu, hajzliku (hoven po lesich), vyslapanych cest a ranich opilcu pred lezeckou hospodou. Navic, dest a u nas jarni obleva to aspon jednou rocne umyje.
lacoodpovědět 
  Re: Několik poznámek14:48:06 25.10.2007
Oblasti, které uvádíš, jsou ale vápencové a ani u nás není s MG na vápenci ze strany OP problém. Na druhou stranu je MG zakázáno třeba v USA v některých parcích. Viz např. http://www.nps.gov/ne ri/upload/ne ri_finalcmp.pdf strana 11 (odstranit mezery):

Chalk

The gymnastic chalk (magnesium carbonate)
used by climbers to improve their grip while
climbing can come off and leave a stain on
the rock, which some may view as an
objectionable visual impact. Most of the
chalk used by climbers is white and is
noticeable on the dark- colored sandstone
rock formations from a considerable
distance. In addition, there is concern that
chalk alkalinity might affect the chemical
balance of the parent rock and surrounding
soils, resulting in adverse impacts on micro
flora and fauna. Fungi are likely to be the
species most vulnerable to impacts from
chalk because of their growth requirements
and sensitivity to climbing impacts.
Decisions need to be made about whether
chalk use should continue to be unrestricted,
whether the national river should designate
chalk- free zones, and whether chalk use is
affecting the flora and fauna in the national
river.
Petr Jandíkodpovědět 
   Re: Několik poznámek15:03:01 25.10.2007
jedna oblast! a v spokojenych statech...
navic nikde zakaz nevidim, velmi vagne receno:
Decisions need to be made about whether
chalk use should continue to be unrestricted
, jinak kdyz jsme u ty estetiky, tak barvy nekterych Spanelskych skal maji od bile velmi daleko, proto jsem zminil zrovna Rodellar, ma sektory zlute az cervenohnede, svetlejsi taky jasne. Bily linky jsou videt lip nez treba na Levym Labaku, i kdyz mozna treba hur nez na masivech v Tisi. Je to jen muj soukromy a velmi subjektivni nazor, nicmene myslim ze tahle esteticka stranka veci je podruzna. Mnohem vic rozumim rvani nekterych lezcu ze nechtej mit zadelanou svoji oblibenou sestku. Tomu rozumim lip. Toz tak.
l.odpovědět 
    Re: Několik poznámek15:11:52 25.10.2007
Tohle byl jen příklad. V některých parcích v USA dostaneš mapku a na zadní straně je dost podrobně napsáno, kde všude se s MG lézt nesmí. Na každém konkrétním místě to záleží na stanovisku místních ochránců přírody, se kterými mohou lezci tak maximálně diskutovat, nebo si třeba zaplatit konkurenční studie, které by jejich názor vyvrátily. Takhle se řešily svého času zákazy lezení ve Frankenjuře. U nás se to řeší spíše anarchisticky.
Petr Jandíkodpovědět 
    Re: Několik poznámek15:28:27 25.10.2007
Estetická stránka věci je to jediný co vnímají nelezci - neochranáři.
mst*rodpovědět 
   Re: Několik poznámek15:31:36 25.10.2007
Jenže pro nelezce a stěžovatele je to úplně jedno, co to je za matroš, prostě vidí fleky a stěžují si (pokud to ovšem nejsou zapřisáhlí odpůrci MG maskovaní za rozhorlené místňáky...)
Tomodpovědět 

 hloupé14:26:07 25.10.2007
Dneska už aby každý lezec měl svého advokáta....
Tom Labounodpovědět 
 Re: hloupé15:25:47 25.10.2007
Nojo
Dájaodpovědět 
 Re: hloupé15:33:33 29.10.2007
V tomto případě není potřeba mít advokáta, máme VV.
Roman Wimmerodpovědět 

 tolerance17:00:16 25.10.2007
Myslim, ze se neda objektivne posoudit od jakeho stupne obtiznosti by melo byt magovani povoleno. Stejne jako se neda rict, jestli jsou bile fleky vkusne nebo hnusne... kazdy ma jine moznosti i jine vnimani.
Pravidlo jestli magovat ci ne v danne ceste bych urcil tim nejjednodusim zpusobem... urcil by ho prvovystupce, tim jestli by magnezium pouzival nebo ne. Tim by urcil, charakter vystupu... klasicky nebo sportovni. Myslim, ze napr labak je dost velka oblast aby vedle sebe tyto dva smery mohly rovnocene existovat. Nejsem 100procentne vyhraneny tradicionalista a rad si nekdy sahnu na sportovku (odjistenou cestu ze ktere si odnasim radost z vykonu, pohybu a prekonani fyzickych obtizi atd), ale z tradicnich cest si odnasim jedinecne pocity a jsou mi velkou vyzvou. Co na tom, ze bez Mg a bez borhaku si troufnu do cesty min o 4 stupne lehci, nez je muj potencial? Bavi me to a nejsem sam. Tvrdim, ze piskarskou tradici stoji za to zachovat. Chapu, ze je spousta lidi, ktere to neoslovi a chteji lezt bezpecne cesty s magneziem... v poradku, taky si rad takhle zalezu a kdyz to bude "legal" tak super, aspon nebudu muset resit vnitrni rozpor, jestli magovat ci ne. A cest ve kterych je to mozne (to znamena, ze pri prvovystupu bylo pouzito MG) je dost a stale vznikaji jako houby po desti. Prekvapuje me, ze jsem podobny navrh cetl jen v jednom komentari. Kdyz se setkavam s lezci osobne, vetsinou jsou docela tolerantni lide... z komentaru tady mam casto opacny pocit. Pisu to v nadeji, ze inspiruju nekoho, kdo se bude podilet na stanoveni novych pravidel, dojdeli k tomu nekdy.
Rad jezdim do skal odpocivat a nechci tam jezdit jako do "valecne zony". Taky verim, ze kdyz se stanovi dodrzovatelna pravidla, bude i pripadna diskuze s ochranari hladci. Kdyby mi nekdo chtel poradit jak ucineji lobovat za tento nazor, muze pouzit mail :). Cus Kuba
Kubik jwpodpovědět 
 Re: tolerance17:01:54 25.10.2007
jo a muj mail je horcickax@seznam.cz :)
Kubik jwpodpovědět 
  blbost17:23:09 25.10.2007
co to je za blbost že se mágo s deštěm míchá a pak kdyš to zmrzne je to špatný???Já myslel že se voda když zmrzne tak se rozpíná i bez mága.....teda tak sem se to učil=)
diegoodpovědět 
  blbost17:25:09 25.10.2007
co to je za blbost že se mágo s deštěm míchá a pak kdyš to zmrzne je to špatný???Já myslel že se voda když zmrzne tak se rozpíná i bez mága.....teda tak sem se to učil=)
diegoodpovědět 
   Re: blbost20:51:50 25.10.2007
Jde asi o to, že bez mg to zas snadněji vyschne, voda zas přirozeně může odcházet ven. Mg ji nacucne a drží. Jestli to tak opravdu je, nevím. Asi hodně záleží na kvalitě skály, jak to zrovna vypadá. Na Panteonu se maglajzuje asi nejdéle a nejintenzivněji. Přitom se mi zdá, že skála to tu nese většinou mimořádně dobře; tady bych si myslel, že při podobné zátěži bez mg by to muselo už být hodně nepříjemné osmekané kluziště.
Na druhou stranu už jsem viděl i chyty, které pod maglajzem tak jakoby zaplesnivěly, udělal se kolem nich jinak zabarvenej flek (nemyslím bílou) - tady by možná mohlo jít o to, že se tam drží nějaká vlhkost a nejde ven, nevím. Všiml jsem si toho třeba někde v Prachově. Ale spíš než že by se to týkalo celé oblasti nebo celých cest je to problém jen jednotlivých míst a chytů.
P.odpovědět 
    Re: blbost21:22:07 25.10.2007
Dovolim si pouze podotknout, ze Pantak je hodne atypickej pisek.
jx voidodpovědět 
 Re: tolerance10:13:58 26.10.2007
Sortýrovat používámí MG podle toho, jestli ho použil nebo nepoužil prvovýstupce, má jednu zásadní vadu. Pokud ho totiž na písku použil, bylo to v rozporu s platnými pravidly a cesta by tedy neměla být uznána příslušnou vrcholovou komisí...
JHodpovědět 

 Množství17:48:44 25.10.2007
Problém vidím taky v množství používaného magnesia. U spousty lezcu je pohyb spojený s maglajzováním už zcela automatický a mnohdy nesouvisí s obtížemi cesty. Hlavně dát co nejvetší vrstvu (přebytek se sfoukne) a hurá.
Nedávno jsem viděl cestu (8), která byla "úplně" bílá a to nejen chyty, ale i kruhy!!! Kdo si maguje a chytá potom kruh? Lezec?
Kubaodpovědět 
 Re: Množství18:10:58 25.10.2007
no někdy když teče do bot tak je to taky dobrý
timonodpovědět 
  Re: Množství18:33:01 25.10.2007
Otázka měla tedy být: Kdo máguje a chytá potom kruhy? Všechny! A musel je snad držet oběma rukama, protože byly bílí komplet.
Kubaodpovědět 
   Re: Množství18:34:42 25.10.2007
pardon: bílý, když ono se to tak pěkně prostřídalo.
Kubaodpovědět 
    Re: Množství21:43:27 25.10.2007
Tak tohle mi nedá... :-) Hele, když už se tak pěkně opravuješ, tak jen dodám, že správně je to BÍLÉ!!!
hklodpovědět 

 Mg jako umělá pomůcka21:52:17 25.10.2007
Mg jako uměla pomůcka zvýši lezení o jeden o dva stupně jak se píše výše. Lezečky (také umělá pomůcka)- bez nich já nevylezu skoro nic takže soudím 6 - 7 stupňů. Lano,karabiny (také uměla pomůcka) se slabou psychikou lezec nevyleze takže dejme tomu klidně i 9 - 10 stupňů. Že narušuje skály? Myslím že skálu nenarušuje o moc více (nebo méňe?) než pot na prstech. Takže jsem jednoznačně pro Mg, ale buďme soudní dejme kompromis:myslím že Mg do cest IX je zbytečné, ale do extrému nad XI je nezbytné. Takže jednoznačně nad IXa Mg povolit jinak ne.
Lukinoodpovědět 
 Re: Mg jako umělá pomůcka22:57:59 25.10.2007
Nad IX nezbytné ??? BLBOST to leze bez MG kde kdo a kdo to nedokáže, ať se věnuje vyšívání páč v tom bude zaručeně lepší :-)
Dájaodpovědět 
  Re: Mg jako umělá pomůcka00:42:52 26.10.2007
Jde o to, jestli lidi dělají to, v čem jsou lepší, nebo to, co je baví, že? Já osobně i kdybych měl talent na vyšívače roku, tak radši lezu...a rozvádět téma od jakého stupně obtížnosti Mg povolit je podle mě blbost..každý má výkonnostní hranice jinde a tak je i jinde hranice kde už je pro něj Mg nezbytné! Někdo dá naboso třeba VIII a taky bych proto nezakazoval do VIII stupně lézt bez lezeček! Já myslím, že rozhodnout se o používání a nepoužívání Mg je nutno u každé oblasti jednotlivě...obecně Labák povolit Ádr nechat zákaz a v tomto smyslu rozhodnout i o ostatních oblastech (tím myslím dle tradice oblasti...rozlišovat klasiky a sportovky...) HOWK
hklodpovědět 
   Re: Mg jako umělá pomůcka01:10:49 26.10.2007
....samozřejmě jsem chtěl napsat "nezakazovat lézt v lezečkách"...to ale asi všem došlo, že :-)
hklodpovědět 
   Re: Mg jako umělá pomůcka10:56:40 26.10.2007
když jsem začínal, měl jsem výkonnostní hranice na pětkách, takže jsem podle tebe měl v těch pětkách mágovat? Dneska mám psychickou hranici v osmách a taky nebudu mágovat.
A co se týče Ádru - nebyli to maníci z Labáku, co udělali nejnovější cestu na Milence? A řídili se snad ádrovskými pravidly?
Na Prachově bylo magnezium v září na NC na Jehlu, v údolce na Pelíšek, v západní cestě na Krákorku, v Manželské spáře na Mnicha atd. PROBOHA PROČ???
odpovědět 
    Re: Mg jako umělá pomůcka23:01:22 26.10.2007
Protoze je cim dal tim vic mistru sveta zahledenych jen do sebe. Romantika uz bohuzel neni vubec v mode. Ted se nosi brutalni vykony za kazdou cenu :(
cgrimodpovědět 

 lezecka prohibice22:39:12 25.10.2007
nevadi mi lezt na pisku bez mg... podle me to dava pisku svoje kouzlo... problem je v tom ze je lezeni cim dal vice rozsirenym sportovnim odvetvim a na stenach se leze s mg. A co se tyce vetsiny lezeckych oblasti ktere sice nejsou tak krasne jako nase pisky, ale udavaji trend...
tohle je podle me hlavni rozkol mezi tema dvema tabory... na jedne strane je kouzlo prirody na druhe je sportovni vykon
Ja jsem spis pro chranit krasne a sportovat tam kde je vhodnejsi... nechme pisek krasny a pojdme sportovat treba na vapno ktere nabizi mnohem vic technictejsi i silovejsi lezeni a navic mu ten nas kouzelny prasek nevadi
jinak IXa je podle me porad nizko, me se vic libi takove Xa
P.S.: Lidi hlavne se nehadejme a pojdme se o tomhle normalne bavit. Ja jsem smireny s tim ze MG je prihibici v lezeni a bude se jednou muset povolit, ale nelibi se mi to...
Norekodpovědět 

 white power23:16:29 25.10.2007
jednou zvitezime:)) cesta rozdeleni piskovcovych oblasti na "sportovni" a "tradicni" je asi nejrozumnejsi myslenkou. ve spotovnich povolit mg ve vsech obtiznostech, protoze by se zakaz lezeni s mg pod urcity st.(napr. IXa) stejne nedodrzoval. (podle sebe soudim tebe:)) v trad. at je zakaz nadale, klasici maji pravo se potit a lizt "poctivy" OS. (v techto oblastech bych byl ale take pro zakaz lezeni v lezeckach, toleroval bych backory s mekkou mechovkou, pac proslapany stupy sou vetsi zlo nez bile fleky. ohledne lana a dalsich umelych pomucek se vyjadrovat nebudu, jutu uz nikdo nesezene, tak povolme silon.)
dalsi moznost je to nechat dale tak jak doposud, vzdyt to uz tech 20 let pekne funguje, oblasti jsou vyseparovany, kde to skale a mistnim nevadi , tam se prasi o sto sest, a kdyz by se zacne bourit ochranar, tak ma chs pojistku, vzdyt za to nas svaz nemuze, je to prece v PRAVIDLECH zakazany:)))
jenom chudak repre, ta to odnasi za nas vsechny vikendaky prasily:(
 
sladicodpovědět 
 Re: white power01:16:35 26.10.2007
Repre maj zase jiny vyhody co mi ne
odpovědět 
  Dotaz08:32:35 26.10.2007
Prosím, poraďte mi. Lezu léta z magnéziem a budu s ním lézt samozřejmě i dál. Chci za to být však spravedlivě potrestán. Bohužel nejsem v reprezentaci, dokonce ani nejsem členem ČHS. Neporušuji také žádné zákony ani vyhlášky ČR. Nevím proto, na koho se mám se svým sebeudáním obrátit. Existuje nějaká osoba, nebo orgán státní moci kompetentní k mému potrestání? Žádám nejvyšší možný spravedlivý trest v souladu s našimi zákony!
Lukyodpovědět 
   Re: Dotaz09:10:30 26.10.2007
Hele spousta hodných děvčat v černém obleku tě ráda strestá a vybere pokutu :) jestli seš teplej tak je tady variant spousta mezi lezci :)
odpovědět 
    Re: Dotaz13:46:03 26.10.2007
Jo, děvčata v černém, do toho jdu :-)))
Lukyodpovědět 
   Re: Dotaz11:31:59 26.10.2007
Tak nemas na pisku nachazejicim se v CHKO co delat, natoz tam magovat.
Honzaodpovědět 
   Re: Dotaz11:47:39 26.10.2007
Nebudu komentovat tvé obvyklé příspěvky, už jsem si z nich o tobě udělal obrázek. Ale tento rádobyvtipný (nebo chytrý) je vrchol ignoranství.
Zákon (případně místní vyhláška) zakazuje na většině pískovcích horolezectví a systém výjimek ho umožňuje členům UIAA a vymezuje bližší podmínky.
Nejsi ani členem, ani nedodržuješ podmínky, takže porušuješ zákon 114 z roku teď nevím (1992,2002?). Takže na základě tohoto si zajdi na nejbližší stanici policie ČR a tam to takto řekni a udej se. Bude to asi to nejlepší, co můžeš udělat. :-/
Martinodpovědět 
    Re: Dotaz13:39:22 26.10.2007
Opakuju, neporušil jsem ŽÁDNÝ zákon ani tebou citovanou 114. Proto s tím policie asi nebude chtít nic dělat :-)
Lukyodpovědět 
 Re: white power13:36:08 26.10.2007
:) to by byli tradicionalisti v prusvihu, backory s mechovkou jdou sehnat hoodne blbe. Ty co delaj jsou stejny uz jen zvrchu, zespoda je nejaka blba guma. Ale von by se treba nejakej vyrobec nasel, urcite zajemcu budou zastupy.
Apropo ,. nasi klasici jsou proti skutecnym tradicionalistum ve svete pekny sraci. Pouzivaj kruhy, fuj!!! Spravne by meli lizt pouze s vlastnim zalozenym jistenim.
mno, jeste ze sem ubohej zbabelej sportovec.
lacoodpovědět 

 anketka23:21:24 25.10.2007
pro admin.: hodte anketku kdo je pro a proti:))
zajimalo by me slozeni navstevniku lezce
dik sladic
sladicodpovědět 
 Re: anketka00:49:06 26.10.2007
Návrh na anketu...1) kdo je proti MG 2)kdo je pro MG 3)kdo je pro od IX stupně 4)kdo je pro rozdělit to podle klasik a sportovek...připadně dalši bod-pokud je potřeba. Co?
hklodpovědět 
  Re: anketka08:09:23 26.10.2007
Složení návštěvníků ? :-)))
Přečtěte si posledních 20 článku a zeptejte se ještě jednou... Klasik bude z tý přemíry divných slov tady, dávno znechucen a unaven...( spotrovní, atletický, repre, MG )
Proto vznikají a jsou i vcelku navštevovaný stránky jako www.hovrch.info ( pěkná reklama, že jo :-)
Dájaodpovědět 
   Re: anketka08:12:05 26.10.2007
Jo soráč teť koukám že to vylepšuje lajna ale o stránku zpátky to je jednoznačný :-)))
Dájaodpovědět 
    Re: anketka11:14:08 26.10.2007
Odpovím asi takto - co se týče článků, tak ten zde může vložit kdokoliv. To, že tak nemaglajzující téměř nečiní, je jejich problém - jen se pak nemohou divit, že je tady víc článků od sportovních lezců. A pokud jde o informace o přelezech, které jsou zde vkládány např. adminy tak to bude asi tím, že prostě podstatnější výkony jsou s Mg...tak to prostě je. PS: narážku na lajnu jsem nepochopil - pokud jde o tu po které se chodí, tak tam snad nemáguje nikdo ne? :-)
odpovědět 
     Re: anketka13:30:30 26.10.2007
To byla narážka na to že asi většina normálních lezců bude unavena čtením o závoďácích... Lajna ? jako že něco zajímavýho a jinýho na čtení, sory máčovat sem na ní opět jako na písku neměl potřebu :-)
Dájaodpovědět 

 O lidech, mágu a názorech09:01:51 26.10.2007
LUBOŠ BENEŠ, který tento článek napsal není z Ádru, ale z Hronova. Neleze, ale přesto je ve vrcholové komisi ( i když pardon, nedávno jsi nás prosil, ať ti hodíme na jedné čtyřce lano, že ti to nejde vylézt )  Když kdysi lezl, tak s magnéziem ( když začínal, tak bez něj ). Trochu si plete pojmy z uváděného zákona o ochraně přírody, a v pískovci nemrzne magnézium, ale voda, která v něm zůstane , protože se díky magnéziu na povrchu nemůže z pískovce přirozenou cestou odpařit - v tom je ten problém.
Ale jinak je Luboš Ádr hodnej kluk a může si svůj názor klíďo i na tom internetu říkat. Stejně tak jako já. A jestli někdo říká, že nejhorší je aktivní blbec, tak na tom taky něco bude, že :-))?
Blbecodpovědět 
 Re: O lidech, mágu a názorech09:20:41 26.10.2007
Tak je to on... No mě ta přípona Ádr vcelku znejisťovala... Proto nezbývá než s tvým závěrem souhlasit a přidal bych ještě oblíbené pořekadlo - Čím míň lezeš, tím víc o tom kecáš :-)
Dájaodpovědět 
  chjo09:45:10 26.10.2007
Pořád dokola řešíte jednu a tu samou píčovinu je to snad na svazu né?A průzkum z 99 to je taky dobrý...) To sem ještě po skalách chodil a táhl za sebou kachničku
diegoodpovědět 
   Re: chjo10:18:01 26.10.2007
Áno, áno, diego. Je to na svazu. Problém je v tom, že nejvyšší rozhodovací je Valná hromada. Což jsme my všichni. Každý teď má jeden hlas. Ne nějaký imaginární svaz, ale každej člen to rozhodne. Buď tím, že na VH pojede, nebo někoho zmocní, aby ho zastupoval (anebo tím, že tam nepojede ani nikoho nepověří). V každým případě to ovšem někdo musí navrhnout a připravit jako bod jednání VH.
pedroodpovědět 
    Re: chjo10:24:04 26.10.2007
nic proti ale potřebovalo by to ty starouše vyměnit tady ty starý názory
diegoodpovědět 
     Re: chjo12:20:48 26.10.2007
nevím, koho těma staroušema myslíš, kemo, ale jestli myslíš výkonný výbor svazu, klidně zkus sehnat partu lidí, která by to chtěla dělat místo nich. myslím, že ti budou vděční, že konečně budou moct lízt, nebudou muset na jednání s ochranářema, nebudou muset ve svým volným čase sedět nad papírama a nebude jim nikdo nadávat. akorát nevím, jestli se ti to povede.
pedroodpovědět 
      Re: chjo13:27:56 26.10.2007
no máš pravdu sem to přehnal ale stejně by měly pochopit že je nová doba
diegoodpovědět 
       Re: chjo17:09:06 29.10.2007
nejde o to, jestli chápou, nebo nechápou, že je nová doba. jde o to, že ty nechápeš, že oni zastupují nás všechny. tedy příznivce i odpůrce Mg. pokud nemají od členské základny jasné zmocnění, že mají prosazovat povolení použití Mg na pískovcích, což znamená podaný návrh na VH, a především hlasováním VH schválený (a minulá VH schválila Pravidla lezení na pískovcových skalách, na která se část výjimek odkazuje, se zahrnutým zákazem používání Mg ... v některých výjimkách je ovšem zákaz používání Mg přímo v textu výjimky - viz. výjimka pro Český Ráj). oni nemají důvod se o to zasazovat, i když to sondují, protože a) jsou klasici b) z jednání při vyřizování výjimek cítí tlak na to, aby Mg zůstalo zakázáno c) (a to především) nemají mandát VH jakožto demokraticky projevené vůle členské základny. a to všechno je při vlastní iniciativě ve prospěch Mg samozřejmě průser. ty půjdeš vědomě do průseru? jo? tak se nech zvolit.
pedroodpovědět 
    Re: chjo07:45:24 29.10.2007
Ne, není to na svazu. je to jen na lidech a hlavně na vůli dosáhnout kompromisu. Kdo z vás dal na VV návrh, nebo podnět na změnu pravidel?? Nesvádějme všechno na svaz, za tím slovem jsou konkrétní lidé a ti si to musí vyřešit. Roman
Roman Wodpovědět 
 Re: O lidech, mágu a názorech12:31:43 26.10.2007
Ale jo, i takové názory jsem čekal, vylezl jsem co jsem vylezel a za těch 27 roků toho bylo dost, a že teď lezu jen osmičky se vůbec nestydím a že si nechám házet lano vůbec ne, kdo mě zná, ví o čem mluvím. Dělám jiný věci a na lezení už nemám moc chuť. A k těm aktivním blbců, není jich mnoho, najdeš je ve všech dobrovolných organizacích, stojí na nich chod těchto organizací. Často dělají co mohou a také často poslouchají jiné blbce, kteří nedělají nic, jen hledají mouchy a by je zesměšnili.
Lubošodpovědět 
  Re: O lidech, mágu a názorech13:47:17 26.10.2007
Sory Luboši není ta diskuse ani o věku ani o aktivitě a neaktivitě a obtížnostním stupni... Co se týče činnosti koholiv tak si jí vážím a sám vým jak je těžký ukecat někoho z oddílu něco udělat... Ale co dělám oproti ostatním navíc tak dělám jen proto, že mě to baví a co bych asi tak jinýho dělal, takže to moc nevytahuju.
Po nějákým tom roku lezení sem si vymyslel moto asi v tomdle smyslu. Jak se chováš při činnosti kterou máš rád o to výrazněji se projevíš při práci a v osobním životě... Tím sem jako myslel, že když se někdo snaží nebýt na sebe přísný, čestný, ojebávat atd. při lezení, bude to asi pěkná trubka... A podle mě není cílem lezení být za každou cenu nahoře a nebo nejtěžší cestou, dokonce ani pro naši repre...
Chápu důvod tvého článku, ale je podle mě hodně jednostranně a nešťastně napsaný :-(
Dájaodpovědět 
 Re: O lidech, mágu a názorech07:54:39 29.10.2007
Milý anonyme, Luboš za ta léta ve skalách odvedl svůj kus práce. Nevím proč se podepsal, jak de podepsal ale jisté je, že se pokusil o poměrně vyvážené shrnutí problému. To, že dnes již leze málo ale neznamená, že do problematiky kolem MG nemá co mluvit, on do toho totiž má co mluvit každý člen bez ohledu věku a výkonnosti. Možná ty sám navrhneš nějaké možné řešení a možná se pod něj také podepíšeš. Roman Wimmer
Roman Wodpovědět 
  Re: O lidech, mágu a názorech11:27:47 29.10.2007
Jednomu za špatný podpis nadávat a druhého omlouvat ??? Popřemýšlej nad sebou...
Dájaodpovědět 
   Re: O lidech, mágu a názorech15:17:52 29.10.2007
Ale já nikoho neobhajuji a rozhodně nikomu nenadávám. Jen jsem tim příspěvkem chtěl říci, že než se do někoho navážet bylo by lepší přemýšlet o řešení a dost možná, že to nakonec bude někdo kdo už moc neleze a bude mít čas za změnu bojovat.
Roman Wimmerodpovědět 
    Re: O lidech, mágu a názorech09:27:13 01.11.2007
Tak na navážení se do jiných jste pokud vím z vlastní zkušenosti specialista zrovna Vy pane Wimmer. Viz Vaše podněty na svaz, aby prošetřili něco o čem vy jste nevěděl vůbec nic. Nebo možná jste o tom slyšel z vyprávění a to právě od Beneše. Po prošetření se zjistilo, že je vše v pořádku. Asi jste byl zklamaný, ale nic si z toho nedělejte, já jsem poměrně tolerantní člověk a i když Vás vůbec neznám a nikdy jsem Vás neviděl, tak o Vás nesmýšlím špatně. Lidí je hodně a byla by nuda, kdyby jsme naráželi jen na hezký a hodný. Takový si potom většinou nepamatujeme. Ale srážka s blbcem, to je něco jiného, to si člověk pamatuje většinou dlouho...
Tomáš Racekodpovědět 
     Re: O lidech, mágu a názorech18:40:24 01.11.2007
Ano, pane Racku, vzpomínám si ale dovolím si Vás trošku poopravit. Tenkrát se ke mně dostala informace o možném zneužití peněz z grantu. Protože se jevila dost věrohodně a já chtěl vědět zda je pravdivá, využil jsem práva člena ČHS a podal podnět na prošetření celé záležitosti. Asi se budete divit, ale když se věc uzavřela vůbec jsem nebyl zklamaný že je vše v pořádku, právě naopak. Nevím o jakém navážení mluvíte ale ubezpečuji Vás, že nešlo o žádné navážení do Vaší osoby. Osobně Vás neznám a nic proti Vám nemám. Pokud by na Vašem místě byl v té době kdokoliv, jednal bych stejně. Ale jo, ta vaše závěrečná úvaha je zcela pravdivá. S pozdravem R.Wimmer
Roman Wimmerodpovědět 
      Re: O lidech, mágu a názorech19:53:14 01.11.2007
Tak, když jsme si to tak krásně vysvětlili, buďte tak laskav a prozraďte mi prosím, kdo Vám poskytl tu důvěryhodnou informaci?
Tomáš Racekodpovědět 
       Re: O lidech, mágu a názorech23:22:08 01.11.2007
Racek je zloděj, nic víc nic míň. Hlavně ať vám ta vrtačka za peníze nás všech vrtá.
honzaodpovědět 
        Re: O lidech, mágu a názorech07:48:29 02.11.2007
Honzo, tohle je moc vážné obvinění, pokud jseš schopen to dokázat, dokaž to. Ale podepiš se celým jménem a připoj mail.
Roman Wimmerodpovědět 
        Re: O lidech, mágu a názorech09:00:55 02.11.2007
Honzo zabils draka, půl království a princezna je Tvoje. Fakt. A když už jsi takovej frajer, tak mi taky řekni, kdo doopravdy jsi a pak můžem pokecat o tom, co tě trápí, třeba i o tý vrtačce.
Jinak si nech svoji princeznu a půl království, protože já na takový borce fakt nemám ..... čas.
Tomáš Racekodpovědět 
       Re: O lidech, mágu a názorech07:44:32 02.11.2007
Tak tohle není na diskusi tady, pošlete mi mail a můžem pokračovat.
Roman Wimmerodpovědět 

 Věcná09:45:47 26.10.2007
Pěkná rekapitulace....před cca 10 lety jsem byl zapřísáhlý odpůrce MG. Dnes ho na skále nepoužívám, ale u jiných je mi to tak nějak jedno, protože pro přírodu to zásadní vliv nemá a z estetického hlediska je to asi to samé,  jako oranžové kruhy, čísla na skalách, vlajky a lavičky na vrcholech, lezení po dešti, HORE ZDAR na sněhu atd...atd...atd...potrestáni by měli být všichni z posledních slanění, novoroční lezci, maglajzisti...Systémově potrestání repre nic neřeší. Rozpoutá se diskuse, možná válka. Možná by nebylo od věci zavalit ČHS z hlediska úředního postupu dalšími podněty z řad členů rpere a řadovek ČHS. Činovníci i VH by pak pod tlakem změnili stávající shizofrenní stav. Stačí vzít montanu, prolistovat....zapátrat na webech ...ve fotoalbech a najdete téměř na každého něco...a v nejhorším vylézt na vrchol a okopírovat vrcholovou knížku ....kde se dozvíte kdo lezl v domě omezení kuli ptactvu, za sněhu...ledu...a případně s MG...a BIG BROTHER snad rozhodne o nějaké systémové změně.
Radim Bzuraodpovědět 
 Re: Změna pravidel07:26:25 29.10.2007
Ahoj Radime, nejde tady o jakési systémové trestání repre, ale o to, že jeden konkrétní člověk podal konkrétná návrhy na disciplinární řízení a disciplinární komise které předsedám se tím prostě zabývat musela. Ta cesta kterou tady naznačuješ je cestou do pekla a opravdu kromě toho, že se bude trestat nic neřeší. Pravdou však zůstává, že situace je již neúnosná. Jediné řešení které mi napadá je dát dohromady dost silnou argumentaci proč je změna potřeba a pokusit se dát na VV podnět k řešení situace. Podle mého je k tomu, pokud někdo chce pravidla měnit, správný čas.
Romanodpovědět 
  Re: Změna pravidel09:22:10 29.10.2007
Že to je cesta do pekel je jasné...ale možná až pod tlakem neúnosnosti se ledy pohnou. První udání bylo na Adama Ondru....nyní na další členy repre udání od Vlka...a co když to Vlka či další začne bavit a okruh provinilců podložený důkazy se rozšíří na další třeba i řadové členy...juniorskou repre....instruktory...Máme pravidla jejichž porušování je dlouhodobě tolerováno v části z oblastí v ČR....Cesta kdy se rozhodne tak, abyse Vlk nažral a koza zůstala celá nikam nevede - myšleno tak: Rozdají se důtky...upozorní se na provinění....a dále se poleze jako dosud....pokud to dojde do nějakého neúnosného bodu může být ČHS bez repre, kterou upálíme na hranici za porušování pravidel sportovního lezení na písku
RAdim Bzuraodpovědět 
   Re: Změna pravidel15:07:57 29.10.2007
Jen poopravím, že Adama nikdo neudal ale vše vyplynulo ze zveřejněných fotek a videa, postupu KA, stížnosti E. Ondrové na něj a následně jednání VV. Nechci mluvit za Vlka ale předpokládám, že na problém MG již upozornil dostatečně a vzhledem k tomu že již brzy budou zveřejněné tresty které za MG padli minulý čtvrtek (ještě nejsou pravomocné), bude volit cestu osvěty a využije všechny prostředky které mu dávají stanovy a další vnitřní předpisy ČHS aby případné změny prosadil. Bylo by třeba aby takto postupovali všichni kdo chtějí změnu. Je třeba si uvědomit, že nezávislá DK rozhoduje nikoliv v rovině zda jsou špatná pravidla ale v rovině zda byla pravidla porušena, proč byla porušena a jaký trest udělit, přičemž je jednoznačné, že argument typu „porušuji pravidla proto, že jsou dle mého názoru špatná“, není žádný argument. Myslím, že nikdo se nechce repre zbavit, ale repre dostává od svazu dotace a je proto minimálně nemorální když svazová pravidla porušuje. Pokud jsou pravidla špatná je potřena najít někoho kdo bude mít tak silné argumenty které dokáže na VV prosadit. Jak již jsem napsal výše, myslím, že teď je na to vhodná doba.
Roman Wimmerodpovědět 
    Re: Změna pravidel15:40:28 29.10.2007
jj když někdo chce změnu, měl by si najít širší podporu a né kašlat na celej svět a následně si stěžovat, že ho nikdo nemá rád... Ona se myslím taky i ta diskuse o MG míň zradikalizuje... Vážím si každýho kdo se o změnu pokusí touto cestou i když jsem proti MG. Já budu změnu respektovat když nastane a stejnej přístup očekávám od druhý strany v případě, že nedosáhnou ničeho...
Dájaodpovědět 
    Re: Změna pravidel10:22:12 30.10.2007
Dík za názor Romane. Tvůj názor je jasný...a vcelku logický. Jen poopravím - né každý člen repre je podporován ČHS finančně - a logicky vzato na repre platí více než na jiné páky ( finanční a organizační ). Pravidla či spíše jejich porušování by se neměla vztahovat pouze k repre, ale ke všem 12000 členů. Repre je nejvíc vidět je nejznáze potrestatelná, ale není dobře když se stávají jakýmsi pranýřem v zájmu prováděných změn. Jinak je i škoda, že se všichni točí kolem MG, ale ochránce trápí asi jiné problémy: Lezení po děšti, v zimě, v době hnízdění ptáků atd...ale s tím je více práce a dle fotek to nikdo nepozná.
RAdim Bzuraodpovědět 
     Re: Změna pravidel18:41:17 30.10.2007
Radime, souhlasím s tím, že pravidla platí pro všechny členy, ale repre je nejvíc na ráně. Problém MG žádné tresty nevyřeší. Také si myslím, že ochranáře ve většině případů MG moc nepálí, pokud vím tak např. na Broumovsku nemají k lezení v podstatě žádné připomínky.
Roman Wimmerodpovědět 
      Re: Změna pravidel22:31:14 30.10.2007
Bohužel, Romane, není tomu tak. Viz můj komentář o něco výše. Děláme anketu mezi všemi CHKO a podle dosavadní výsledků není představa, že jim MG nevadí, opodstatněná. Kompletní to bude v příští Montaně.
Petr Jandíkodpovědět 
    Re: Změna pravidel14:02:29 30.10.2007
Jo ale soráč ještě k tomu postupu ve skutečnosti a na papíru... Jak to Adam chce přesně dělat? Jako že bude lobovat, ale samo, že dál poleze s MG jako tudle nedávno v Teplicích ???
Dájaodpovědět 
     Re: Změna pravidel18:32:14 30.10.2007
Dájo, Adamovi nezbude, pokud bude chtít dál reprezentovat, buď lézt bez MG, nebo nelézt na písku. Myslím, že s ním se už DK neuvidí.
Roman Wimmerodpovědět 
      Re: Změna pravidel20:36:47 30.10.2007
Dája tak to před ním fakt hluboce smeknu jako před člověkem, stejně jako už tak dávno činím před jeho lezeckým uměním...
Dájaodpovědět 

 white power10:53:54 26.10.2007
Kdysi před lety jsem magnezium nepoužíval, lezl jsem a přelézal cesty s klasiky v obtížnosti mých možností. Postupem času jsem se ale dostával k přelezům obtížnějších cest. Někdy v tomto období jsem začal magnézium používat a díky mg mohu s pocitem blahodárnosti a hlavně jistoty přelézat cesty těžší, cesty z kterých mám krásný pocit. Pokud používat magnézium tak jen při cestách obtížnějších!!!
Mauglíodpovědět 
 Re: white power12:42:57 26.10.2007
co je obtížnější, se už znova ptám??!! Pro začátečníka je obtížná pětka. A Špek, i Maršík (aspoň v Sasku) desítky lezou bez maglajzu, a lehké to pro ně určitě taky není. A podotýkám, že v Sasku maji i XIIb. Klasicky
Láďaodpovědět 
  Re: white power13:10:10 26.10.2007
Z několika zdrojů jsem slyšel, že němci sice potlačují MG dosti striktně, ale že všechny těžké cesty jsou zabílené. Údajně jej používají, ale skrytě. Např. v zaprášeném ručníku na zadku, nebo lezou, když je nikdo nevydí. Může mi to někdo potvrdit, či vyvrátit?
Lubošodpovědět 
   Re: white power13:56:52 26.10.2007
Lidi vy jste fakt snad obyvatelé rozvojovejch zemí a banánovejch republik... Kurňa tak si sežeňte většinu a prosaďte to. Zkuste přemejšlet jestli to neobarvovat, aby to vadilo co nejmíň lidem, ale prosím vás myslete u toho trošku méně omezeně, do budoucnosti a hlavně respektujte stávající demokraticky odsouhlasený pravidla !!! Jinak budeme pořád poskomunistickou zemí.
Dájaodpovědět 
    Re: white power15:30:48 26.10.2007
t
Dájaodpovědět 
   Re: white power16:41:31 26.10.2007
V cestách co jsem v Sasku lezl (od VI - X) jsem MG nepotkal. Alespoň na první pohled. Ono se tam opravdu s MG neleze. A kupodivu se to i dodržuje.
Milano Zodpovědět 
   Re: white power15:41:09 31.10.2007
Luboši, klid. Párkrát tam zajeď a zkontroluj to, než pustíš do oběhu takovou pitomost z doslechu.
Piškotodpovědět 
    Re: white power23:16:26 31.10.2007
no jen malinko na obranu taky sem tam parkrat byl a musim rict ze ne casto ale mg jsem tam v cestach videl..naposledy napr. na "torsteinech" vedle "saubrvandu":) a je pravda ze oznacovani chytu vyrytymi carkami primo do skaly je pomerne caste!!
zrzekodpovědět 
     Re: white power08:55:04 01.11.2007
Ale jo, já už ho tam taky viděl. Ale je to opravdu výjimka, v žádném případě ne normál. Asi jako vysekanej chyt a tak podobně. Z Lubošova příspěvku by to skoro vypadalo, že to tam používá kdekdo. A to určitě ne.
P.odpovědět 
      Re: white power09:02:03 02.11.2007
Ne Piškote. Píše, že o tom jenom slyšel a ptá se ostatních, jak to je ve skutečnosti. Nic víc. Jestli to teda chápu já dobře.
Lukyodpovědět 

 maglajz11:26:38 26.10.2007
Já myslím,že víc než MG ničí skálu kyselé deště a sama eroze, která je příčinou povětrnostních podmínek.Když přijde pěkný lijavec tak tam MG nemá stejně šanci udržet a přirozenou cestou se vymyje ne?
Romanodpovědět 
 Re: maglajz12:06:20 26.10.2007
Právě že ne. Déšť ještě pomůže tomu, aby se MG dostalo do vnitřní struktury chytů. MG neničí přírodu, neničí skálu jako celek, ale právě ty chyty. Zacpe póry a voda se pak hromadí pod chytem. Buď se pak utrhne neopatrnou manipulací po dešti nebo naruší zmrnutím vody nahromaděné díky nabouranému koloběhu.
Martinodpovědět 
  Re: maglajz12:44:47 26.10.2007
nebo kartáčováním toho svinstva
odpovědět 
  Re: maglajz, bleble ble07:29:22 29.10.2007
a neničí taky biokoridory a ekosystémy? Nevede ke globálnímu oteplení a tání ledovců? Nezvyšuje produktivitu okolních lomů, který taky něco ničej? Kdyby tu měl člověk komentovat každou blbost, asi by se upsal. Berte ohledy na ostatní a zkuste použít mozek...
alaodpovědět 

 Re: Stejně je to jedno14:10:24 26.10.2007
jako stejně se tady všichni přou zbytečně,o to jestly jo nebo ne a stejně maglajzista bude dál prášit a nemaglajzista se bude potit..:D a osobně jediný co mě štve na mágu je to že když jistim tak mi spadne do oka:D
diegoodpovědět 
 Re: Stejně je to jedno15:39:38 26.10.2007
No už jsem měla v oku horší věci než magnézium, takže mi maglajz nevadí.
Jajkaodpovědět 
  Re: Stejně je to jedno15:48:46 26.10.2007
Nojo třeba pěkná holka může při jištění padnout do oka :-)
Dájaodpovědět 
  Re: Stejně je to jedno15:56:12 26.10.2007
No teda...=)
odpovědět 
   ANKETA16:56:36 26.10.2007
Co to má jako být za dotaz v anketě? Spíš by mě teda zajímalo kolik lidí se přiklání k jednotlivým možnostem řešení mg na písku a né kolik lidí ho obecně používá...?! Drtivá většina odpovědí musí být nutně ANO i když třeba lezu s mágem jen na umělině a na písku ho nepoužívám...nechápu vůbec smysl této anketní otázky :-(
odpovědět 
    Re: ANKETA12:17:19 29.10.2007
Anketa upřesňující bude následovat. Přesto si myslím, že tato stávající význam má.
JirkaSodpovědět 
     Re: ANKETA15:28:52 29.10.2007
Asi tak jako otázka souhlasíte s posypem silnic v zimním období ? Bez udání jestli to bude popel nebo sůl a jestli v CHKO nebo na Václaváku to patří do kategorie otázek k prdu...
Dájaodpovědět 
      Re: ANKETA09:08:09 02.11.2007
Já jo! Souhlasím s posypem silnic. Ať mi na ty silnice JirkaS klikne bodík. Posypaný silnice nekloužou a statisticky velmi výnamě snižují nehodovost včetně škod, úrazovosti a úmrtnosti.
Ať žije BESIP :-)
Lukyodpovědět 
       Re: ANKETA10:44:36 02.11.2007
No jasan např. na železničním přejezdu solí viď, něžere to koleje ??? A škvára ve městě, taky pěknej sajrajt...
Dájaodpovědět 
        Re: ANKETA11:18:25 02.11.2007
Sypat i na kolejích a ne jenom železničních. Na studenskejch kolejích na to přišli dávno, tam se sype nejvíc.
Lukyodpovědět 
         Re: ANKETA11:36:15 02.11.2007
:-) Ale pro to sem taky !!! takže beru vše zpět :-)))
Dájaodpovědět 
     anketa II - chybí mi možnost13:06:13 02.11.2007
magnézium mne ze sportovního hlediska nezajímá a jeho Ympákt na rozpad šutru je nejednoznačný, ale z hlediska trvalé udržitelnosti lezení trvám na tom, aby se dodržovaly aktuálně platné dohody (s ochranářema, památkařema apod) a pravidla (naše vlastní). bez výjimek!
Lukas Bodpovědět 

 Síla17:34:40 26.10.2007
Myslím, že pokud by dalo vedení ČHS některým členům reprezentace za používání magnézia na písku ultimátum, mohli by se najít takoví, kteří by už reprezentanty být nechtěli. Znám pár lidí, kteří si např. Labák bez mága neumí ani představit. Osobně jsem pro určitý kompromis a stojím si za názorem, že pravidla lezení na písku by se ohledně magnézia měla požměnit, alespoň v některých oblastech a po takové změně přísněji dodržovat.
Daliborodpovědět 
 Re: Síla15:31:43 29.10.2007
Když teď pominu zda MG ano nebo ne, tak pokud se týká repre která dostává od svazu dotace, mělo by být samozdřejmostí že jeho členové dodržují vnitřní pravidla svazu. Pokud se jim zdá, že jsou pravidla špatná měli by se je pokusit změnit a ne je porušovat. Pokud to tak nebude, pak asi časem nebude ani repre. A ještě maličkost. Je třeba si uvědomit že slovo svaz znamená my všichni členové a VV je tu proto aby prosazoval naši vůli a hájil naše zájmy. Podávat podněty VV má možnost každý z nás.
Roman Wimmerodpovědět 

 Síla17:45:22 26.10.2007
Myslím, že pokud by dalo vedení ČHS některým členům reprezentace za používání magnézia na písku ultimátum, mohli by se najít takoví, kteří by už reprezentanty být nechtěli. Znám pár lidí, kteří si např. Labák bez mága neumí ani představit. Osobně jsem pro určitý kompromis a stojím si za názorem, že pravidla lezení na písku by se ohledně magnézia měla požměnit, alespoň v některých oblastech a po takové změně přísněji dodržovat.
Daliborodpovědět 

 maglajz18:24:51 26.10.2007
To bych chtěl vidět testy v labině.Tady se mluví o tom, že maglajz ucpe pory v chytu a pak ho mrznoucí voda roztrhne nebo v něm způsobí prasklinu.Já to vidím jako blbost.Vemte si efekt lahváče v mrazáku.Narůstající objem mrznoucí kapaliny způsobí roztržení láhve nebo případně vyražení zátky.Když machlajzem prosákne voda a v poru zmrzne tak zátka z maglajzu nemůže být přece srovnatelná s uzávěrem na lahváči.Takže podle mě tvrzení,že maglajz zátkuje pory v chytech na skalách a následně způsobuje trvalé poškození je úplný nesmysl.
Romanodpovědět 
 Re: maglajz18:41:24 26.10.2007
kdyby tomu tak bylo, tak ve vetsine cest v labaku chybi chyty:)) bez dukazu z akreditovany laborky je to pouze text, kterej ma stejnou vahu, jako kdyz reknu, ze maji bily fleky rusivej efekt na hnizdeni fooglu:))
jedna "chytra hlava" prisla s myslenkou dne a ostatni neprasilove ji ochotne omilaj dokola.
sladicodpovědět 
  Re: maglajz19:26:10 26.10.2007
Čau Sládič. Hele když jsi se už dotknul toho údajně rušivýho vlivu bílích fleků na hnízdění ptáků. To je stejně taky blbina co? Vždyť by ty ptáky museli neustále vyhánět ze všech hnízdišť ty óóóbr fleky, co si tam sami vytváří:-)))
Lukyodpovědět 
   Re: maglajz21:45:56 26.10.2007
Ahoj pokud jste podobnou diskusi na lezci již absolvovali a nezměnili názor na věc, navrhuju, aby se ty názory furt neopakovaly, zkopírujte to a je to jednodušší něž to psát furt dokola :-) nebo byste si ty odpovědi mohli nspř.označit stylem: odpověď na tvůj argument C4 moje typ B6 :-) :-) :-)
Gulasodpovědět 
  Re: maglajz10:49:11 27.10.2007
To já bych tomu vysvětlení o škodění magnézia i věřil. Ale určitě je rozdíl, když je to v Labáku nebo třeba na Dračkách (jiná struktura skály). Magnézium saje pot, musí tedy sát i vodu a taková směs se možná může dostat časem až dovnitř do chytu, kde mění jeho vlastnosti. Nejsem ale žádný chemik a tohle je jen laická spekulace :)
Daliborodpovědět 
   Re: maglajz16:48:30 27.10.2007
Magnézium by se mělo ve všech skalních oblastech povolit,protože se zákaz nikde nedodržuje.Já s ním osobně nelezu.
petrodpovědět 
    Re: maglajz17:18:09 27.10.2007
To zrovna neni moc dobrej argument....
Mrndaodpovědět 
     Re: maglajz19:58:01 27.10.2007
Když někdo argumentuje,že maglajz saje pot tak musí sát i vodu tak musím dodat, že asi nikdy nebetonoval.Nalij na beton vodu a uvidíš jak bude polykat litry vody a to samé je přece skála.Jak známo není krystalická struktůra horniny natolik hustá,aby nepropustila ani kapku vody.To by museli ti moráloví lezci všichni uvažovat hlavou.Jak si mají zalést někteří mladí a hlavně ne tak nebojácní když jištění je nad podlahou několik metrů a už pod nástupem se jim potí ruce když vidí někde v dáli první borhák.To by muselo být pořádné jištění jako na Sulově, kde můžeš v poho cvaknout aby jsi se nerozbil.
Romanodpovědět 
      Re: maglajz00:49:50 28.10.2007
chce to toleranci a bude mír. A omezení toleranci neumožňuje.Čím míň pravidel,tím menší omezení a tím větší tolerance. Protože když chybí bič,nic než se vzajemně tolerovat nám nezbude.Vedle skutečných ekologických problémů působí mg směšně.Ohrožuje mg život veverek? Zabíjí? jestli ne,pak je to jen problém estetický. Co tak radši zachrańovat tučńáky nebo tak něco a na mg se už vysrat? co? Miluji Mg. a moderní umění! chce to jen se uvolnit od zažitého vnímání krásy.
kuba tatodpovědět 
       Re: maglajz16:56:27 28.10.2007
Souhlasím s tebou doufám, že bydlíš v baráčku s krásnou omýtečkou... Řekni kde a já ti to poupravík k obrazu svému a pak si o estetice můžeme začít povídat znova...

Až se s tvým vnímáním krásy ztotožní většina budu ticho, ale do tý doby se realizuj na věcech vlastních...
Dájaodpovědět 
       Re: maglajz22:09:03 28.10.2007
Kdo je to Mg? A co na to Lenka?
kuba mámaodpovědět 
      Výběr na písku11:06:27 29.10.2007
Jak? Na písku v Čechách jsou desítky tisíc cest. Taktéž v Německu. Tak si snad vyberou takové, kde se nebudou moc bát. Anebo začnou trénovat morál.
Kuba Turekodpovědět 
      Re: maglajz00:35:22 30.10.2007
Vidím že ne každý kdo někdy betonoval rozumí principu tuhnutí betonu a úlohy vody v tomto procesu. Skály nejsou beton, jejich původ není v cementu a písku.
stipodpovědět 

 :}00:40:30 28.10.2007
som pocul, ze Marek Holecek mal peknu prezentaciu v Brne na festivale Hory a mesto - jeho vyrok by sa mal zapisat velkymi pismenami a co najvyraznejsou farbou niekam, kde si to kazdy precita
tah-sha-tungaodpovědět 
 Re: :}08:21:21 28.10.2007
Nějak si nevybavuji, cože to vlastně řekl...?
Honzaodpovědět 

 Možná cesta???08:51:13 29.10.2007
Držím palec Vlkovi. Poletech první člověk, který do problému vrtá a nutí ho jít oficiální cestou. Snad ta cesta povede k cíli.
Petr Reschodpovědět 
 Re: Možná cesta???09:29:46 29.10.2007
nebyli nahodou zrzavy slimaci delany (a nasledne lezeny)s maglajzem..??
komisarodpovědět 
  Re: Možná cesta???10:08:31 29.10.2007
Ano byli.
Petr Reschodpovědět 
   Re: Možná cesta???09:27:05 30.10.2007
Myslím, že ať byly slimáci děláný s máčem nebo ne je úplně jedno, je to ideální případ stěnky u který snad nikomu nemůže vadit, že přišel borec a tou stěnkou si udělal těžkou cestu...vlastně všichni můžou mádžu děkovat, že tam vůbec něco je ;-)
Karbyodpovědět 
    Re: Možná cesta???14:06:52 30.10.2007
Zřejmě si rád, že si něco vůbec napsal a ostatní by měli být taky že !!!
Dájaodpovědět 
     Re: Možná cesta???16:59:09 30.10.2007
Dájo ty už seš vzteklej i na jedenáctky s mágem? Seš vážně arogantní namachrovanej úchyl.
standaodpovědět 
      Re: Možná cesta???17:22:00 30.10.2007
Dík... Doproručuju ve slovníku při příští odpovědi ještě přitvrdit... Když docházejí argumenty tak to holt jinak nejde. Už nešňupej ten maglajz, blbneš z toho...
Dájaodpovědět 
       Re: Možná cesta???19:25:20 30.10.2007
Máte snad vylezeno něco v desátém stupní UIAA bez magnézia, monsieur?
pbla4024odpovědět 
        Re: Možná cesta???20:40:46 30.10.2007
To je devátej s MG ???
Dájaodpovědět 
         Re: Možná cesta???20:48:36 30.10.2007
UIAA na písku ??? asi zase nějákej matematik co rád přepočítává... Ale nemám a ty ???
Dájaodpovědět 
          Re: Možná cesta???10:10:03 31.10.2007
Já netvrdím, že se dají lézt těžké cesty bez magnézia. Až na velmi řídké vyjímky nedají.
 pbla4024odpovědět 
           Re: Možná cesta???20:02:56 31.10.2007
Když nedají tak ať se nelezou... On se nakonec stejně někdo najde, kdo to vyleze podle pravidel a tomu pak ta ohromná sláva patří...
Dájaodpovědět 
            Re: Možná cesta???20:06:45 31.10.2007
V čem je magnézium coby umocňovatel lezeckého výkonu kvalitativně odlišné od lezeček?
pbla4024odpovědět 
             Re: Možná cesta???20:26:34 31.10.2007
Nesouhlasí s jeho používáním většina lezců... Tzn kdo s ním leze porušuje platná pravidla tzn. jeho výkon je bezcenný...
Dájaodpovědět 
              Re: Možná cesta???20:31:03 31.10.2007
Posledně doma jsem dal na písku pěknou cestičku, 7b+ francouzských. Druhý pokus. S magnéziem. Připomínky?
pbla4024odpovědět 
               Re: Možná cesta???20:54:49 31.10.2007
7b+ není nic zázračnýho podle mě ani jako OS, ale seš dobrej...
Dájaodpovědět 
                Re: Možná cesta???21:13:46 31.10.2007
Jo a za máčo si uber 2 stupínky takže fakt škoda druhýho pokusu...
Dájaodpovědět 
                 Re: Možná cesta???22:01:05 31.10.2007
seš debil dájo. sám vlastně přiznáváš že na písku lezeš hovno, když tě někdo osloví a ptá se konkrétně tak ucukneš k nějakejm výmluvám jako že už vlastně skoro nelezeš a že ti o děvítky nejdeš a ted tu jeste plives na výkon o kterým se ti ani nezdá!
petrodpovědět 
                  Re: Možná cesta???22:04:40 31.10.2007
Ano a máme tu dalšího klasického obhájce MG kde nejsou argumenty debil to má zřejmě dohnat :-))) jen tak dál chlapci...
Dájaodpovědět 
                Re: Možná cesta???10:00:58 02.11.2007
Nová smlouva na Medůvce. To asi ještě nemá OS. Domácí úkol, zjisti si, kde je Medůvka.
pbla4024odpovědět 
           Re: Možná cesta???20:24:32 31.10.2007
fido, daju a spol. nema cenu resit, hraje jinou ligu, skoro jinej sport. teda vlastne sport ne, to je totiz hlavni rozdil mezi "nasim" pristupem k lezeni a "jejich". ti co "trenujou", snazi se lizt co nejlip - hlavnim meritkem je obtiznost cest (bouldru), berou to jejich lezeni jako sport, vetsinou je to jejich podstatna napln zivota. "pak je tu ta druha strana":)) -antidenickari a atisportovci:)) nekteri z nich vic pisou nez lezou...........:(
sladicodpovědět 
            Re: Možná cesta???21:05:56 31.10.2007
čéče na stěně sem minimálně 4x týdně deníček si vedu hodně pečlivě a dokonce mám rád to sportovní lezení ale na písek si prostě maglajz neberu... Jediný v čem je náš přístup rozdílný je sebekázeň a morálka...
Dájaodpovědět 
             Re: Možná cesta???22:06:29 31.10.2007
hlavní rozdíl mezi váma je že TY Dájo, seš naprostej debil co jen kecá ale jinak nemá ani páru. seš zakomplexovanej smrad, hovno sebekázeň, hovno morálka. jen každýho urážíš a když ti dojdou argumenty tak vysíráš uplně jinejma věcma co s daným problémem nemaj nic společnýho. ale já tě chápu, taky bych byl zakomplexovanej kdybych měl 150cm a ještě ze sebe dělám debila :)) jo bavíš mě, jen kecej dál. myslim že i ty lidi na to slyšej, je to s tebou sranda.
honzaodpovědět 
              Re: Možná cesta???22:10:57 31.10.2007
:-)
Dájaodpovědět 
               Re: Možná cesta???22:13:35 31.10.2007
A večer další MG příznivec promluvil :-)))
Dájaodpovědět 
             Re: Možná cesta???22:23:36 31.10.2007
jo, beru, sebekazen nemam, a jsem amoralni. a sobec, pac znemoznuju moralnim a ukaznenym OS. deje se to ale uz 20 let, a funguje to, asi je to tim, ze si vetsinou nelezem do zeli:))) cesko je kocourkov v hoooodne dulezitejsich vecech, tohle je uz jenom takovej kolorit:)))
sladicodpovědět 
             Re: Možná cesta???22:30:53 31.10.2007
pouze rejpanec:))) 4x tydne stena, to lezes po-ct, pa rest, so+ne skaly pak zas 4 dny v kuse? ty brdo takhle nemaka ani mraza, to bys mel ten trenink prehodnotit, jesi neni nekde chyba, tohle vydrzet tak si muzes lezenim vydelavat:))) holt sem vikendak:(
sladicodpovědět 
             Re: Možná cesta???22:57:56 31.10.2007
pouze rejpanec:))) 4x tydne stena, to lezes po-ct, pa rest, so+ne skaly pak zas 4 dny v kuse? ty brdo takhle nemaka ani mraza, to bys mel ten trenink prehodnotit, jesi neni nekde chyba, tohle vydrzet tak si muzes lezenim vydelavat:))) holt sem vikendak:(
sladicodpovědět 
              Re: Možná cesta???07:43:04 01.11.2007
ne teť už fakt počasí skalám moc nepřeje takže do zájezdu nezbývá nic než pohopouhá stěna... Hele v pohodě já to o tom našem kocourkově moc dobře vím, ale mám pocit že by se to mohlo jednou změnit... A tak proč nezačít u něcěho co dělám rád...
Dájaodpovědět 
               Re: Možná cesta???08:33:32 01.11.2007
Dájo, vykašli se na to. Naprosto tě chápu a mám stejný názory, samozřejmě i jako většina lezců (viz. naše pravidla). Bohužel nemáme zapotřebí a ani žaludek se tu donekonečna dohadovat s tou sbírkou arogantních a egoistických "lezců", co nevidí dál než na SVOJE výkony, právě TADY a právě TEĎ. Stačí už to, že je pro ně na prvním místě informace o tom, jak lezeš, než podložené argumenty odborníků, ochránců nebo VH jejich svazu. Je to marný, doba je taková a lidi jsou čím dál víc špatní, tedy aspoň v Čechách :-(((
Martinodpovědět 
                Re: Možná cesta???08:42:29 01.11.2007
Ještě malá poznámka na Sladiče: nelezu dlouho, začínal jsem někdy kolem roku 2000. Ale moc dobře si pamatuji, že tenkrát si málokdo dovolil vzít MG na písek, bylo to prostě tabu a bylo v tom to kouzlo. Pytlíkáři se jednoduše stahovali, a když to nepomohlo, zavolala se příslušná autorita, která měla tu moc zasáhnout. Bohužel se to během několika málo let naprosto zvrhlo, když se lezení profláklo a nástoupili borci toužící po tom "pravém" adrenalinu, hoblující skálu na rybu a prášící naprosto všude. Tak tu neplácej o 20 letech, když současný stav je výsledkem boomu lezení a vpádem arogantních a sobeckých free-cool-in-ů do skal.
Martinodpovědět 
                 Re: Možná cesta???08:48:42 01.11.2007
Touto diskusí se pouze bavím, ale trochu tě M. poopravím. MG už tu bylo daleko dřív ve skoro stejném rozsahu.
hanesodpovědět 
                 Re: Možná cesta???09:45:53 01.11.2007
martine, martine, trosku pribrzdi, nastuduj si lehce historii, kdy, kde a hlavne kdo. tech 20 let, to je fakt, a nezacala s tim skupina "radobylezcu", ale ti co lezli nejlip a udavali trend v lezeni. a tak je to stale.
sladicodpovědět 
                  Re: Možná cesta???09:52:46 01.11.2007
k tomu r. 2000:))) to kdyby se docetl nejmenovany podnikatel a guru MG na pisku, to by cumel, jak je uz starej:))) ty woe, to uz davno skoncil dlouhou karieru nejlepsiho piskare, provazenou nevazanym prášenim:)) je fakt, ze druha miza ho nezmenila:)
sladicodpovědět 
                   Re: Možná cesta???13:17:33 01.11.2007
Dík Martine, že mě v tom nenecháváš samotnýho :-)Hned si to slíznul :-)))
Hele kluci o tom že s mg lezl kde kdo už dávno není pochyb. Bohužel se stala situace neudržitelnou a začali se hlasitěji ohlašovat všichni ti co stojí o dodržování stávajících pravidel... Když někdo říká, že se lezlo s mg dřív ve stejné míře nevidí si do pusy... Např. před sedmi lety jsem se s máčem nad Náchodskou v Ádru skoro nesetkal a dneska je vidět skoro v každý cestě a to nemluvím o tom když udělají přepadovku bouldrysti v okolí urologický zahrady, vymyslej si nesmysl co se nedá dát hned na první pohled, navíc si v tom co tam už dávno je ani neškrtnou, u toho se děsně fotěj a když odtama vypadnou vypadaj ty šutry jako by je někdo přetřel latexem... Sory ale tadle mg netolerance si jen koleduje o to aby se ti co jim říkáte tradicionalisti dali do kupy a začli se bránit...
Dájaodpovědět 
                    Re: Možná cesta???13:46:43 01.11.2007
No můžeš klidně Dájo napsat: "Hanes nevidíš si do pusy". Když chceš někoho nařknout tak to udělej přímo. Už dřív než v roce 2000 byl poměr maglajzistů vůči klasikům stejný jako teď. Akorát dnes leze daleko více lidí, ale procentuálně je to téměř stejné. Jo a né že se jenom fotí, ale také filmují :-)))))
hanesodpovědět 
                     Re: Možná cesta???15:23:37 01.11.2007
Znám hodně kluků co začli maglajzovat pouze proto že už všichni okolo máčujou a tudíš jim uskočili v tom co přelezou, prostoupěj atd...
Takže co ti na takovou blbost říct, snad jen že se těším až konečně otevřete stěnu + novou bouldrovku a že tam dofejme uděláte dostatek kvalitních a těžkejch cest. Minimálně tak jak se o to začli nedávno snažit v Hradišti a tím fakt zvedli úroveň jejich stěny... Jo a ještě že mě mrzí, že se nemůžu dostavit porovnávát to co jste nabušili díky mg na vaše závody, páč musím na nějáký to HAFO...
Dájaodpovědět 
                      Re: Možná cesta???15:25:06 01.11.2007
Jé ten byl třístej :-))))
Dájaodpovědět 
                       Re: Možná cesta???23:13:45 01.11.2007
Od neděle vše otevřeno. To víš, mágem jsem vyléčil zánět šlach tak hurá na to :-) Dnes jsme dostavěli cesty na závody a musím říct, že prezenčka je dost slabá tak jsme hóóódně zlehčovali.
hanesodpovědět 
                        Re: Možná cesta???13:03:01 02.11.2007
Je ti doufám jasný že tě tam nikdo nechce ani vidět?
odpovědět 
                         Re: Možná cesta???13:04:24 02.11.2007
samozřejmě mám na mysli Dáju, věčnýho chytráka, kecala a všeuměla
odpovědět 
                  Re: Možná cesta???13:31:15 01.11.2007
Sládiči dovolím si ti opět oponovat... Jasný je, že je pár lezců co lezou vyjímečně, ale těch je vcelku malý procento, daleko více je těch, co se na tý vlně slávy snažej sklouznout... A z jejich argumentů by jeden musel buď brečet nebo si unavit bránici... A zábavný je, že to není jen v čechách na našem písečku, ale sportu, atletiky a podobnejch nesmyslů maj plnou pusu i lezci leckde ve světě a na leckterým matroši... To pak celej den, tejden i měsíc hoblujou cestu na kterou nebudou mít ani za pět let, povídaj ti o tom jak se můžou zlepšit jedině proseděním těžký cesty, když to nedokážou ani prosedět tak to prošáhlujou a nejzábavnější je když do toho nutěj svoje holky aby se taky zlepšili. No a protože za světem zaostáváme tak to k nám teprve běží, jediný co mě nechává klidným, že ty jejich šáhla častokrát nedaj ani od kruhu ke kruhu. To bude nejspíš asi důvod toho, že často bývá v cestách nejvíc opatlanej kruh pak jeden chyt a dál je čisto...
Dájaodpovědět 
                   Re: Možná cesta???14:38:29 01.11.2007
beru, je fakt ze takovy nemandy - produkty preklizek, co popisujes, tradice nezajima ani v nejmensim, ale ti na pravidla kaslou uz tuplem. nami zavrhovana myslenka povoleni MG od urcityho stupne prave tech par let funguje. neslysel sem, ze by klasikovi vadilo, ze ma omagovany treba bily oblaka, jenze rozdil je ze ten, kdo je vyleze, nerespektuje pravidla ale tradice jo. proc asi tihle LEZCI lezou v sasku bez - sasici sou staromodni, tradice je tam silnejsi, sem na navsteve, tak ji dodrzuju. paradox je, ze si jezdej radi zalizt do zlebu:))) a s MG
sladicodpovědět 
                    Re: Možná cesta???15:13:14 01.11.2007
Nojo je to tu taková zábava asi, že to holt nejde vyřešit pouze snadným ano, či ne... Ale fakt se domnívám, že povolit lezení s mg od nějaké klasifikace není řešení, protože to bude omezovat ty co chtějí a dokážou lézt tu obtížnost bez mg. a navíc by v tom byl opět chaos co se může a co ne. Šťasnější řešení, teda alespoň podle mě bude opravdu plošný zákaz nebo povolení v jednotlivých oblastech... Ale při tom povolení to chce aby bylo předem jistý, že ty zelený za rok nezačnou nadávat a snažit se to tam navěky zakázat.

Trošku vtípek: A nebo teda plošně udržet stávající stav, máčisty porádně postihovat a aby sme si hýčkali tu naší repre tak lezení s mg povolit pouze jim s odůvodněním, že je ta intenzita lezení té omezené skupiny skutečně malá a chceme je mít připravený na světový kolbiště...
Dájaodpovědět 
                 Re: Možná cesta???16:48:51 01.11.2007
možná ty si byl v r2000 posranej si vzít mágo do skal je tady už přes 20let
diegoodpovědět 
 Re: Možná cesta???15:44:25 29.10.2007
Máš petře pravdu. Vlka jsem poznal minulý čtvrtek a ač jsem si před tím myslel o tom co dělá ledacos, musím bez ohledu na to co si o problematice MG myslím já konstatovat, že je to po letech první člověk který má možnost s tímto problémem hnout.
Roman Wimmerodpovědět 

 reprezentanti20:00:04 29.10.2007
Zajimalo by me co na to rikaji sami reprezentanti, ze je Vlk nahlasil..... vyjadrili se k tomu nejak?
odpovědět 

 obtížnost vs. přístup00:19:28 30.10.2007
Já nechápu, proč se autor drží stále myšlenky, že je třeba stanovit stupeň obtížnosti od kdy se magnezium smí a od kdy už ne. Věřím tomu, že problém MG není o obtížnosti, ale o přístupu k lezení. Pokud se někdo chce mořit v devítce bez MG má na to právo. Naproti tomu pokud někdo chce lézt sedmičky s MG má na to stejné právo jako ti, co s nim lezou devítky. Já bych rozhodnutí, jak má být cesta lezena nechal na jejím staviteli - prvovýstupci. Ten rozhoduje o její linii, použitém jištění, stanovuje tak její charakter a do toho MG rozhodně patří. Nakonec budou spokojení všichni. Klasické cesty přelezené v dávných dobách bez MG zůstanou tradičními klasikami i nadále. Naopak sportovní cesty se polezou s MG pokud je tak jejich prvovýstupci postaví. Každý si tedy bude moci najít tu svoji CESTU podle svého stylu, bez ohledu na obtížnost.
stipodpovědět 

 hemzy hemzy01:48:48 30.10.2007
Běžte už s tím maglajzem do prdele! "Co já bych jen na toho lezce dal... pockat... uz vim, dam tam neco o maglajzu, to tam jeste nebylo..." Nejak se mi tadyta lezecka komunita prestava libit. Seru na to, du domu
ondraodpovědět 

 A je to...15:50:48 30.10.2007
Sory, ale jednou sem to musel udelat. Jeste nikdy sem nebyl v zadny z dneska uz legendarnich diskusi o magu na lezci. A dneska je to tady, jsem tam, cely muj zivot je krasnejsi....!!! :-)
johanodpovědět 
 Re: A je to...16:08:44 30.10.2007
asi tak nějak, shrnul bych to slovy "pěkně pi.. pěkně"
Gulasodpovědět 
 Re: A je to...16:22:30 30.10.2007
..a bylo nacase, vubec nechapu jak si tak vubec mohl zit
 l.:))odpovědět 
  Re: A je to...17:30:52 30.10.2007
Nazdar Ladiku, neda mi to, abych si vzacnou diskusni chvilku jeste trochu neuzil! Odkud ses to vlastne ozval? Precetl jsem si nedavno dokonce tvuj uzasny portugalsky clanek, porad si tam?
johan st.odpovědět 
   Re: A je to...17:44:08 30.10.2007
cus Miro, furt tu trpim, navic je tu furt hezky a tak musim furt do skal. Zivot je krutej, pozdravuj familii
l.odpovědět 

 ------------------MG ze všech stran16:20:11 30.10.2007
Nemám rád sáhodlouhé diskuse, které se v důsledku nevěnují magnéziu ale urážení a vlastním problémům či komplexům. Řekl bych že v dnešním lezeckém světě převládá názor lézt s MG a nestarat se o dění. V podstatě se tu málokdy najde odpůrce magnézia který by byl pro striktní zákaz. Téměř každý z odpůrců přiznává že těžké prásky neleze (ale rád by do toho kecal). Aby bylo jasno, těžké cesty se vždycky lezly s MG (až na vyjímky typu Špek - kterej zas neleze RP atd.. )
Dál se tu objevuje názor: čím víc kecáš tím míň lezeš.. -> musím se smát. Promiň Dájo ale když jsem psal tenhle odstavec byl počet tvých komentářů 26 z 198 celkových (teda počítal jsem jen ty podepsané tak je to relativní). Ostatní si domysli....
Věc typu každý čistí skálu po přelezu je naprostá blbost. To by z toho za chvíli nic nezbylo. Něco jiného je mágovat "se zdravým rozumem" tj. ofouknout si prsty, mágovat málo a čistit šetrně. A v těžkých cestách samozřejmě což lze zobecnit zhruba stupněm IX (což zřejmě taky nechápeš Dájo) Nechci říct že to lézt bez MG nejde.. ty sám jsi příklad že to jde, bohužel to dáváš všem najevo trochu moc. Psát neustále dokola že lezeš IX bez MG je dětinské. Přiznej si to ale nemaglajzistů co skutečně lezou (=cesty +- IX X ... a zlepšují se => nejsou požitkáři ale sportovci) je čím dál tím míň.
Co se týče názoru že se kvůli MG nemůže odpařovat voda ze skal.. to bysme museli maglajzovat plošně z vrtulníku :) nee fakt tohle je blbost. Jinak fandím těm co maglajzují s rozvahou, opravdu to v sedmičkách není potřeba. Nikoho bych za to nesoudil, je to o zdravém úsudku každého z nás.
..::MG::..odpovědět 
 Re: ------------------MG ze všech stran17:51:16 30.10.2007
Na to, že nemáš rád dlouhé diskuse ses do toho celkem pustil...
Těch co jsou schopni onsajtovat devítky není málo a mám pocit, že XXX násobně čím dál tím víc každým dnem a právě proto nevidím na vylezení pískovcový devítky OS bez MG nic světovýho, proto ani nejsem pro používání MG od tohoto stupně.
Vážně nerozumím smyslu lezení s MG od jakéhokoliv stupně, protože by se to ve skalách stejně nedodržovalo, a jak by se to asi řešilo při prvovýstupech. ( Jouda si myslel, že to bude rachot nakonec se to ukázalo choďákem a tak za to nemůže, že je to celý oprasený... No a když už to s tím dělal tak se to tak může lézt )
To že většina světa leze s Mg není důvod pro to abychom se zbavovali svých tradic, nebo snad proto, že ve většině světa lidi nejí housky a rohlíky tak je u nás taky zrušíme ?
Když se tak navážíš do týdle diskuse měl by si mít alespoň jasno v klasifikaci pískovcová opravdu není to samé jako UIAA a UIAA aplikovat na písek nebylo právě štastné řešení, na což se přišlo už dávno...
To, že tady píšu je proto, že i když tendle portál zrovna nemiluju tak se snažím argumentovat a hlavně stírat sebestředný sporťáky co kašlou na všecky pravidla a snažej se jejich úpravu prosadit tím, že je budou porušovat...
Sory, ale tak se to mezi slušnejma lidma nedělá...
Dájaodpovědět 
  Re: ------------------MG ze všech stran17:56:19 30.10.2007
Joooo můžeš bejt naprosto klidnej já se pod svoje komentáře nestydím podepisovat... Tzn. co napočítáš je fakt moje a ani o písmenko víc... Takže příjemnou matematickou čtvrthodinku Luboši :-)nebo se pletu ???
Dájaodpovědět 
   Re: ------------------MG ze všech stran18:19:01 30.10.2007
Kolik máš teda těch IX na písku na OS a kolik jich tak lezeš ročně vůbec, když se tady mlátíš do hrudi jak to jde bez Mága ?
George-jpodpovědět 
    Re: ------------------MG ze všech stran19:03:56 30.10.2007
Já se ale do hrudi nemlátím ??? To za mě dělaj jiný, hlavně ti kterejm vadí, že si dovoluje nadávat někdo koho nesetřou laciným argumentem o tom ať se do toho neplete a leze si svoje sedmičky o což se stejně mnohdy rád snažím...
Devítek nemám moc a není to pro mě důležitý. (Protože si nakonec stejně víc vážím cest papírově daleko lehčích) Poslední tři roky lezu o mnoho víc na vápně než na písku, tak se do tý diskuse pletu jen že si říkám že to sem schopnej posoudit. Sám se považuju za úplnýho lezce amatéra co leze fakt jen pro radost tak mi přijde, že když to můžu vylézt já tak asi i kde kdo, zejména když se snaží o ty výkony (bohužel si mnohdy kde kdo myslí, že to přijde samo a bez práce).
Jo a ta otázka jak to jde bez MG na písku je fakt dobrá :-)Nahovno...
Když je super počasí tak nemáš oproti tomu kdyby si lezl s MG příliš času na promyšlení toho co uděláš, protože ti to pomalu začíná pod prstama ujíždět. ( a když už to je opatlaný máčem, pak je to ještě rychlejší ) Což je u onsajtů docela znát.
No a když se skála jen malinko potí nebo není jestě úplně suchá tak si nezalezeš... Ještě před pár lety mě z toho docela chytala deprese... teťkon jdu buď na něco lehoučkýho a přitom myslím jak si zajedu na vápno a tam si konečně zalezu. Nebo na stěnku, jenže ty jsou po většině v širokým okolí zavřený, takže se musí celý léto hoblovat to samý...
Toliko zpověď lezce, jenž je klasiky označován za trapnýho sporťáka (pro své časté návštěvy stěn a vápna) a sporťáky označován za trapnýho tradicionalistu. (pro nesnášenlivý postoj k MG na písku a bývalou zálibu v zelených a osolených cestách)
Dájaodpovědět 
     Re: ------------------MG ze všech stran19:08:13 30.10.2007
Ale tebe si myslím přelezu kdykoliv... což můžeme posoudit na stěne a navíc dokonce oproti tobě umím zacházet s grigríčkem :-))))
Dájaodpovědět 
      Re: ------------------MG ze všech stran19:19:03 30.10.2007
P.S. Tudle jsi označil můj přístup k této otázce obratem Jiná víra... Já bych to spíš poupravil na Jiná morálka...
Dájaodpovědět 
       Re: ------------------MG ze všech stran19:20:41 30.10.2007
A přidám ještě nějaký blablabla ať má Luboš co počítat :-)))
Dájaodpovědět 
        Re: ------------------MG ze všech stran19:44:20 30.10.2007
kua dájo stojí ti to za to pořád tady machrovat? Seš podle mě uplně směšnej tragéd co se musí pořád předvádět. Prostě malej vejtaha co si hraje na ublíženýho když ho někdo setře.
Navíc měříš tak max metr pade tak nekecej chlapům do lezení :-)))
Honzaodpovědět 
         Re: ------------------MG ze všech stran19:49:00 30.10.2007
nemáš odhad... metr čtyřicet i s podpatkama...
Dájaodpovědět 
         Re: ------------------MG ze všech stran19:50:55 30.10.2007
nemáš odhad... metr čtyřicet i s podpatkama...
Dájaodpovědět 
         Re: ------------------MG ze všech stran19:52:55 30.10.2007
nemáš odhad... metr čtyřicet i s podpatkama...
Dájaodpovědět 
         Re: ------------------MG ze všech stran19:58:06 30.10.2007
Ale konečně pádnej argument proč MG ano :-))) To pak jako dorůstaj kosti ?
Dájaodpovědět 
         Re: ------------------MG ze všech stran08:01:31 31.10.2007
prosim, uz na daju nereagujte, je to nemocny clovek.
sladicodpovědět 
          Re: ------------------MG ze všech stran08:11:02 31.10.2007
Ale to přeci ví každej kdo mě zná :-)))
Dájaodpovědět 
       Re: ------------------MG ze všech stran11:44:05 31.10.2007
Teda tu "víru" si nepamatuju, to musí bejt hodně dávno nebo si to pleteš. No hlavně že tu píšeš o návážení se do někoho :-). Ná stěně mě přelezeš určitě, já sílu moc nemám, ale to mě celkem nechává chladným, stěna není moje hoby. Ale je fakt, jak už tu mnozí napsali, a mě to taky přijde, že se fakt dost předvádíš a machruješ.
George-jpodpovědět 
        Re: ------------------MG ze všech stran12:21:57 31.10.2007
Miluju argument stěna není moje hoby, nemám noc síly a pak se rvát do devítek prášit v nich a tvrdit, že to jinak nejde... Prostě aby každej mohl lézt na něj těžký cesty musí pro to něco dělat a teprve když vidím, že opravdu dělá pak sem ochotnej s ním diskutovat o tom co víc přináší a bere maglajz...
Dájaodpovědět 
         Re: ------------------MG ze všech stran12:24:38 31.10.2007
Jo a s tou vírou to bylo letos o prázdninách v Ádru na Náchodský... takže asi hooodně dávno
Dájaodpovědět 
          Re: ------------------MG ze všech stran13:35:05 31.10.2007
Jo no máš dobrou pamět, ale velkou hubu. Víš velkej prd co já dělám aby mi to lezlo, tak to nehodnoť. Snažím se lízt co to jde a baví mě to. To co mě nebaví je kecání vokolo at už jde o Mg či jiné. Do devítek se rvu protože se chci zlepšovat a protože na ně mám a taky sem jich na písku letos vylez asi 20, tak sklidni hormon, seš fakt chytlavej jak rozlitej benzín, já se tě ptal původně na něco, bez nějakejch osobních narážek, tak se uklidni.
George-jpodpovědět 
           Re: ------------------MG ze všech stran14:19:07 31.10.2007
Víš já jsem vcelku klidný a docela mě baví jak se vztekáš... Hmm dvacet devítek za rok u někoho kdo se skoro ani o nic jiného nesnaží, jak úchvatné a dech beroucí (rozdíl v nás dvou bude např. v tom, že pro mě na Hejšovině nemá pískovcovou hodnotu skoro žádná cesta). Vím moc dobře jak lezeš tak stůj na zemi a nesnaž se mě přesvědčovat o tom jestli to je lepší nebo horší (je mi to upřímě jedno, jen když nebudou od tebe opatlaný chyty dokuď to bude zakázaný), to zkoušej na nějáký cucáky to to budou hltat. A jestli máš náhodou pocit, že do tebe někdo jde až moc, tak asi nejspíš proto, že má s čím... Prostě Lukiho postřelená husa byla myslím trefná...
Dájaodpovědět 
            Re: ------------------MG ze všech stran14:59:44 31.10.2007
Dajo,bavíš mě a myslim, ze tuhletu diskusi někam dotáhneš. Jen by mě zajímalo,i když vim, že mi do toho nic neni, co děláš. Protože reagovat na téměř každý příspěvek, to chce pořádnou dávku volného času:)
míraodpovědět 
             Re: ------------------MG ze všech stran20:20:26 31.10.2007
Věř, že bavím i sebe :-)
Doufám, že až si bude číst příspěvky k tomudle článku někdo, kdo se snaží dodržovat daný pravidla, konečně si nebude připadat trapně a taky se nenechá stírat kdejakým Joudou co se o to pokusí pod záminkou výjmečnosti jeho výkonů. Ty mnohdy, jak můžeš posoudit sám z odpovědí, kterých se mi dostává, stojí za starou bačkoru, takže nakonec jde spíše o potřebu posunout se lezecky někam za každou cenu.
Jo a co dělám? Dělám tvrdě! Ale opatrně, abych si neopotřebovával své tělo :-)
Dájaodpovědět 
            Re: ------------------MG ze všech stran16:20:56 31.10.2007
... Jen škrtnout a bum, no jo nemá smysl s tebou vůbec debatovat dopadne to vždycky stejně. Tak si s Lukem podejte ruce, páč podle mě ste ty střelený KOKOTI vy !
George-jpodpovědět 
             Re: ------------------MG ze všech stran19:56:06 31.10.2007
Debatovat ??? S někým kdo si dělá vlastní pravidla a pak ještě fňuká, že se to někomu nelíbí. Soráč, ale to bych musel těsně dokončit základku abych ti na to skočil :-))) Nebyl si schopnej hodit do placu jedinej argumet, proč je MG tak úchvatný krom toho, že tě pustí do cest ve kterých by sis bez MG ani neuprdnul. Pak tedy plně chápu, že vytahuješ peprná slůvka nejspíš proto, že stejně na víc nemáš... Bohužel si od těch svejch devítek s MG odečti min dva stupně a pak se začni s někým srovnávat, to pak zjistíš, že máš co dělat aby si na písku přelezl kdejakou holku... Jo a myslím, že si s Lukinem v sobotu na Kokoty moc rádi připijem takže dík :-)))
Dájaodpovědět 
              Re: ------------------MG ze všech stran20:07:13 31.10.2007
Co jste přelezl vy, chlubílku?
pbla4024odpovědět 
               Re: ------------------MG ze všech stran20:22:52 31.10.2007
Hele vlastně nic...
Dájaodpovědět 
                Re: ------------------MG ze všech stran21:03:07 31.10.2007
DÁJO, ty woe, co to má být...? Ono to vypadá, že snad z nějakého nejasného důvodu nabýváš dojmu, že tu všechny svými "argumenty" stíráš či co? :-)
Popravdě trochu sebekritického pohledu by neškodilo...zamysli se nad sebou a věř, že né všichni vidí tvé komentáře ze stejného úhlu jako ty...tzn. pro vysvětlení - mnoho tvých spisovatelských konfrontací s ostatními přispěvovateli vidím spíš ve prospěch druhé strany...bohužel nemohu být konkrétní, což je zřejmě pochopitelné, při počtu tvých příspěvků, čítajících přes 30, že...
hklodpovědět 
                 Re: ------------------MG ze všech stran21:09:35 31.10.2007
Paráda, že to počítáš...
Dájaodpovědět 
                 Re: ------------------MG ze všech stran21:10:05 31.10.2007
Nezáviď a radši něco pořádnýho napiš :-)
Karbyodpovědět 
               Re: ------------------MG ze všech stran21:39:27 31.10.2007
Chlubílku ??? Hahaha jedinej kdo se tady kasá za těch 260 komentářů seš o něco výš ty a navíc s nějákým přitroublým RPčkem. Každej kdo leze moc dobře ví, že jediný objektivní ukazatel výkonosti když už, tak je OS potvzený minimálně ve dvou oblastech... RP má sice taky nemalou hodnotu ovšem může znamenat např., že je tvoje hlava příliš pomalá na to, aby dokázala vymyslet danné problémy napoprvé :-)))
Dájaodpovědět 
                Re: ------------------MG ze všech stran10:55:05 02.11.2007
Stačilo jmenovat jeden přelez. Odkaz Top cesty v ČR vyhodí třicet pět těžkých cest na písku. Tak která to byla?
 pbla4024odpovědět 
                Re: ------------------MG ze všech stran12:59:43 02.11.2007
co to kecáš? každej druhej koment od tebe je jak lezeš devítky bez atd.. Pak zaas tvrdíš že vlastně ti o těžký cesty nejde že na písku skoro nelezeš.. ((nepřipadá vám to analogické s Dájovým: Miluju argumenty typu stěna není moje hobby atd?))
Honzaodpovědět 
                 Re: ------------------MG ze všech stran13:39:57 02.11.2007
:-)))
Dájaodpovědět 
    je to slabý neco přes dvě kila19:06:12 30.10.2007
je to slabý něco přes dvě kila, hm hm pořádný a legendární ne/diskuse měly kolme čtyřista příspěvků chtělo by to rozproudit, já myslím, že kdo nemáguje tak je vů... :-)
Gulasodpovědět 
     Re: je to slabý neco přes dvě kila19:09:52 30.10.2007
To nedá ani třista když sem nebudu psát... vono to pomalu začíná lidi nudit :-)))
Dájaodpovědět 
    Re: ------------------MG ze všech stran20:35:29 30.10.2007
Koukám že postřelenej kokot se vždycky ozve !!!!!!
Lukiodpovědět 
     Re: ------------------MG ze všech stran20:39:00 30.10.2007
Kurňa kam se to zařadilo, todle bylo pro George-jp!
Lukiodpovědět 
   Re: ------------------MG ze všech stran22:57:35 31.10.2007
Já nejsem "MG", ale "MG" má pravdu, možná i polovina slov tady je zbytečná.
Lubošodpovědět 
    Re: ------------------MG ze všech stran08:07:22 01.11.2007
Luboši já myslím, že dokonce i víc a to samozřejmě včetně těch mějch... Ale taková je holt politika :-)
Teda snažím se do toho nepočítat chudáky na svazu, kteří tu anarchii musí řešit a vcelku jim i věřím, že to díky posledním impulzům vyřeší tak, aby byla většina spokojená, menšina to respektovala... (ale myslím, že ať se to mg povolí nebo zakáže měla by ta menšina dostat alespoň nějáký prostor pro realizaci, tím myslím nějákou oblast a né to řešit klasifikací, protože toto řešení je na úkor druhého tábora. A dostane-li k realizaci oblast ta skupina která je pro mg mělo by to být vzkutku pořádně pojištěné u CHKO, aby se to nám lezcům později nevymstilo)

Snad jednou budou pravidla natolik jasná i hlídaná abychom tu po sobě nemuseli plivat...
Dájaodpovědět 
    Re: ------------------MG ze všech stran12:02:30 02.11.2007
dík Luboši, jsem rád že to vídíme stejně. řekl bych že takových je většina akorát málokdo si dá tu práci psát desítky komentářů jako Dája...
.:MG:.odpovědět 
   Re: ------------------MG ze všech stran12:55:45 02.11.2007
Dájo vim že ses už několikrát podepsal za někoho jinýho tak mě neser s nějakou poctivostí... nevidíš si do huby. Ta "obava" je naprosto oprávněná
Honzaodpovědět 
    Re: ------------------MG ze všech stran13:38:17 02.11.2007
Hele není nic lehčího než poprosit adminy o to ať se kouknou na IP adresu takže jestli to víš řekni kde a doufám že se pak budeš cejtit alespoň trošku trapně... Ale ty asi ne...
Dájaodpovědět 
     Re: ------------------MG ze všech stran20:15:17 02.11.2007
no však ono už je to dýl, nevztahuje se to na tenhle článek. Jen poukazuju na to že to bylo tady na lezci a ještě ses pak s tim ty trotle někde pochlubil :-P ví to myslim si víc lidí než já tak sklapni
honzaodpovědět 
      Re: ------------------MG ze všech stran08:47:30 03.11.2007
Hele co ti na takovou blbost říct, asi nejlíp nic protože moc nedokážu vymyslet trapárnu podobnou tvým narážkám na velikost a pod. Takže by si význam tý věty stejně nepochopil...
Dájaodpovědět 
       Re: ------------------MG ze všech stran13:13:13 04.11.2007
nepřipadá ti to stejný jako když se s někym baviš o magu a když ti dojdou argumenty tak řekneš že neumí jistit? :D podobně zcestný.. myslim že si toho všímá víc lidí :))
honzaodpovědět 
        Re: ------------------MG ze všech stran22:32:55 04.11.2007
:-)

Podle mě ten komu lezec spadne na zem aniž by snad jen teoreticky hrozila podlaha, opravdu jistit neumí !!! A jedinej kdo mě nutí to vytahovat tady tak, aby to pochopil někdo jinej než ten kdo o tom dávno ví seš ty...
Jo a předem uznávám argumenty, že se nakonec díky bohu nebo čemu to mohlo bejt nic nestalo, ale tomu člověku už nikdo nikdy tudle ostudu neodpáře... A pro ostatní - když už nemáte technický cit, alespoň si přečtěte příbalový letáček jenž se přikládá ke grigríčku...
Dájaodpovědět 
         Re: ------------------MG ze všech stran22:47:55 04.11.2007
Jo a abych neodbočoval od tématu MG tak ta narážka někde nahoře měla znamenat to, aby se do lezecky odbornějších diskusí nepouštěl někdo, kdo měl ještě nedávno problémy uspokojivě zvládout roli jističe... Bohužel jak mě utvrdily komentáře k tomuto článku, lezecká komunita je plná podobných a velice hlasitých "lezců"...
Dájaodpovědět 
          Re: ------------------MG ze všech stran10:53:42 05.11.2007
Podobně by se do zmíněných diskuzí neměl pouštět někdo, kdo nemá přelezenou jedinou těžkou cestu.
pbla4024odpovědět 
           Re: ------------------MG ze všech stran11:31:49 05.11.2007
:-)) to může napsat jedině člověk, co Dáju nezná. Přál bych Ti jednou nahlédnout do jeho deníčku.
Rudaodpovědět 
            Re: ------------------MG ze všech stran12:46:17 05.11.2007
Hic Rhodos, hic salta. Kterou těžkou cestu na písku přelezl? Papírový měsíc?
pbla4024odpovědět 
             Re: ------------------MG ze všech stran12:50:25 05.11.2007
Hele ale já nemám nejmenší důvod ti to meldovat do kebulky kdybych o to stál tak si tu založím deníček... Takže to ber jako že nic nelezu...
Dájaodpovědět 
              Re: ------------------MG ze všech stran13:07:36 05.11.2007
Pak se tedy nevměšujte do debat o lezení, monsieur.
 pbla4024odpovědět 
               Re: ------------------MG ze všech stran14:34:10 05.11.2007
:-)))
Dájaodpovědět 
                Re: ------------------MG ze všech stran15:33:17 05.11.2007
Hele a kdy si naposled lezl na písku ??? Sem se obtěžoval nakouknouti do tvého deníčku a moc tam toho pískového nemáš :-)))
A to vápno je tak normál spíš je patrno, že os nebude tvou prioritou...
Dájaodpovědět 
                 Re: ------------------MG ze všech stran15:45:02 05.11.2007
Annot je tvořen vápencem? To je mi překvapení.
pbla4024odpovědět 
                  Re: ------------------MG ze všech stran23:01:36 06.11.2007
Myslíš písek s nejtama po dvou metrech, ale to bohužel srovnáváš nesrovnatelný lezecký školy... Lezl jsi někdy v Ádru cestu byť jen za VIIIa ???
Dájaodpovědět 
                   Re: ------------------MG ze všech stran23:33:31 06.11.2007
Annot, piste Argenton a nýty? Neviděl jsem tam jediný.
pbla4024odpovědět 
           Re: ------------------MG ze všech stran12:27:20 07.11.2007
Tak to nemáš pravdu, do této diskuse se může zapojit kdokoliv, každý má nprávo na svůj názor.
Roman Wimmerodpovědět 
            Re: ------------------MG ze všech stran22:49:22 07.11.2007
Ale já vím... To bylo přeci obrazně a hlavně takticky :-)))
Dájaodpovědět 
          Re: ------------------MG ze všech stran21:31:07 05.11.2007
No nutěj tě tu ke všemu možnýmu koukám.To tě lituju. A jako vždycky kecáš vo něčem vo čem víš kulový.
George-jpodpovědět 
           Re: ------------------MG ze všech stran22:34:56 05.11.2007
:-)))
Dájaodpovědět 

 ste kokoti(všichni)21:40:30 30.10.2007
Ježíííš to porád řešíte ale tzv.rádoby klasika nepřesvedčíš o mágu a maglajzistu že pot je ještě lepší...místo toho se tady hádáte kdo vyleze těší cestu:-D a Luboš chtěl udělat neutrální pohled a nadáváte mu fakt ubohost..
diegoodpovědět 
 Re: ste kokoti(všichni)07:50:51 31.10.2007
Chtít a dosáhnout toho jsou hodně rozdílné věci...
Dájaodpovědět 
  Re: ste kokoti(všichni)06:34:16 01.11.2007
Jen by mne zajímalo, kdy a kde dostaneš přes hubu...:-).
Vencaodpovědět 
   Re: ste kokoti(všichni)08:10:45 01.11.2007
Mě taky, to bych tam pak logicky nešel, že ano :-)))
Dájaodpovědět 
   Re: ste kokoti(všichni)16:55:07 01.11.2007
no to dostávám docela často proto mám silný kamarády...:-D
diegoodpovědět 

 výsledek08:10:42 31.10.2007
Ve článku se píše, že dnes zasedá komise. Víte, jak to dopadlo?
Jirkaodpovědět 
 Re: výsledek19:36:08 31.10.2007
Víme! (To "dnes" bylo ve čtvrtek 25. října 2007) Nazdar! V. Š.
starej Širlodpovědět 
  Re: výsledek06:44:11 01.11.2007
A jaký je tedy výsledek?
Jirkaodpovědět 
  Re: výsledek07:12:45 01.11.2007
A jaký je tedy výsledek?
Jirkaodpovědět 
   Re: výsledek07:48:53 01.11.2007
Ten může zveřejnit DK až po té, co nabudou rozhodnutí právní účinnosti.
Vlkodpovědět 
    Re: výsledek11:09:32 01.11.2007
Díky. Takže až pak se bude moci tahle diskuze pohnout rozumnějším směrem.
Prosím, kde se to objeví? Na Horosvazu? A přibližný termín?
... I když asi je to zbytečná otázka. Humbuk bude kolem toho hodně velikej.
Jirkaodpovědět 
     Re: výsledek07:53:33 02.11.2007
První rozhodnutí je již pravomocné a bude zveřejněno během příštího týdne. U dalších záleží zda se přestupci odvolají.
Roman Wimmerodpovědět 
     Re: výsledek11:38:11 07.11.2007
Bude to asi tady, až to bude: http://www.horosvaz.cz/index.php?cmd=page&id=227
odpovědět 
     První pravomocné rozhodnutí DK12:31:11 07.11.2007
První pravomocné rozhodnutí DK je zveřejněné na www.horosvaz.cz
Roman Wimmerodpovědět 
      Re: První pravomocné rozhodnutí DK12:46:40 07.11.2007
To je skoro na samostatnej ártikl. Ste tomu, pane Wimmer, dal.
Papoušodpovědět 
       Re: První pravomocné rozhodnutí DK13:04:51 07.11.2007
Druhé pravomocné rozhodnutí tam není? Po Adamovi šli hned Majzlíci a co nevidět půjdou i DŽC..., ale to bude až třetí PRAVOMOCNÉ ROZHODNUTÍ. Takže v repre bude volno... to jste chtěli, né? Vy závistivý NEOKLASICI.
odpovědět 
       Re: První pravomocné rozhodnutí DK14:37:24 07.11.2007
Rád bych upozornil lezeckou veřejnost, že v disciplinárním řízení nešlo (a jít ani nemohlo) o to, zdali Mg ano či ne. Šlo jen o ten prostý základní fakt - zdali pravidla porušena byla nebo ne. Pravidla porušena byla - potom logicky následuje trest.
Jsem již dost dlouho Čechem, abych věděl, že my Češi jsme prostě takoví, že zákony, pravidla či dohody dodržujeme jen tehdy, pokud se nám to hodí - tedy vlastně jen zřídka a výjimečně. Žít v takové společnosti není jednoduché, ale nakonec to taky jde. I když je to někdy vodržku. Nazdar! V. Š. (Díky, Papouši, že ses aspoň ty podepsal.)
starej Širlodpovědět 
        Re: První pravomocné rozhodnutí DK15:23:41 07.11.2007
No jo, litera zákona byla asi dodržena, ale ten duch toho zákona je nějakej blbej. Dávám oba vztyčené prostředníky na rukou za mágo a oba vztyčené prostředníky na nohou za trestání trestání nezletilce.
Papoušodpovědět 
         Re: První pravomocné rozhodnutí DK15:26:29 07.11.2007
Jo a dodávám: trestání za používání mága je zpakatělá píčovina.
Papoušodpovědět 
          Re: První pravomocné rozhodnutí DK15:40:58 07.11.2007
Nazávidím postavení členům disciplinární komise a jsem rád, že se k věci postavili čelem, tak jak jim předpisy ČHS káží. Rozhodnutí jsem prolítnul a vesměs s ním lze souhlasit. (Jenom bych si dal větší pozor na dokázání "viny" a nespokojil se s prohlášením rodiče a podivné mi přijde zohlednění výkonů Adama). K tomu, že jde o sankci pro dítě lze říct jen, že nejde o trest ve smyslu TZ ani sankci za přestupek, Adam se svým vstupem do ČHS podřídil jeho pravidlům a obecně si myslím, že sám chápal dopady svého jednání a byl si vědom, že pravidla ČHS porušuje.
Nevděčnou roli DK je třeba ocenit a to z obou pohledů (proti i pro změnu pravidel), protože se konečně začne něco dít (ať tak či onak).
Syselodpovědět 
           Re: První pravomocné rozhodnutí DK15:56:38 07.11.2007
No vono se toho zas až tolik nezmění. Tam, kde se leze s mágem, se poleze dál, asi se přestanou udělovat ocenění za prvovýstupy a výstupy roku na písku, a u některých ze špičkových horolezců vypadne ze seznamu sportovců ČHS. Hlavně že budou všichni disciplinárně pořešený... Rotschildovy peníze a starosti DK na mou hlavu, jak řiká jeden modroptáčník ze Zábřeha.
Papoušodpovědět 
            Re: První pravomocné rozhodnutí DK - a co na to Papouš?16:39:44 07.11.2007
Papouši, Papouši! Očekával bych, že tě ten pobyt v Sudetenlandu aspoň trochu naučil ctít řád - ne čechiše šlamperaj! Nazdar! V. Š. (proživší v Sudetenlandu celé dětství, hlavně to lezecké)
starej Širlodpovědět 
           Re: První pravomocné rozhodnutí DK16:14:09 07.11.2007
Ahoj Sysle. Adamova matka jako jeho zákonný zástupce uvedla nejen to, že pravidla porušil ale i jakou cestu lezl a jak to bylo se zveřejněním fotek a videa. Podle mého názoru i názoru ostatních je to jako důkaz dostačující. Ve zdůvodnění jsem poukázal na Adamovi sportovní úspěchy , proto aby bylo zřejmé, že nejen porušil pravidla ale také ČHS dobře reprezentuje protože i to je důležitá okolnost při posouzení přestupku a určení trestu. Roman
Roman Wimmerodpovědět 
            Re: První pravomocné rozhodnutí DK17:19:32 07.11.2007
K dokázování: Váš názor není pro Adama rozhodující. On dostane rozhodnutí a nedozví se oficiální cestou za jakou konkrétní cestu to je a jaké k tomu jsou důkazy. Měly by tam být uvedeny.
K "polehčující okolnosti": V rozhodnutí je uvedeno- "Po posouzení všech polehčujících okolností, zejména pak s přihlédnutím k nízkému věku přestupce, sportovním úspěchům v ČR i zahraničí"
Jenže DŘ vyjmenovává polehčující okolnosti taxativně a sportovní úspěchy tam nejsou (§8 odst.3). V tomhle případě totiž nešlo o polehčující okolnost, ale o okolnost ke které se přihlíží (dle §4 odst.2 DŘ). Přesto si myslím, že by neměla být relevantní, protože nejde o podstatné rozlišovací kriterium. Prostě sportovní úspěchy nebo ne, každému rovným dílem.
Syselodpovědět 
             Re: První pravomocné rozhodnutí DK17:42:15 07.11.2007
Adam nebyl potrestán za určitou cestu ale za lezení s magnéziem a jeho zástupce trest přijal a vzdal se odvolání. Pokud se týká polehčujících okolností, tam jsem to trošku ve zdůvodnění pomíchal, měl jsem to formulovat jasněji. Dík za upozornění příště si dám pozor.
Roman Wimmerodpovědět 
          Re: První pravomocné rozhodnutí DK15:59:54 07.11.2007
Ach jo. Už to tady na Lezci svého času zaznělo, jen to tu připomenu: Buď v téhle zemi zákony a pravidla budou platit, a to pro každého, anebo jdeme přímou dráhou do prdele. (Tam, kde jsme například byli před > 19 lety.)
A ten výrok o trestu (roční podmínka, žádná pokuta - zákaz činnosti) považuju za *krajně* rozumný. DK se opravdu nemá za co stydět. Naopak.
(Jen tak mimochodem, zkuste si vytáhnout mg např. v těch oblastech USA, kde není povolené - jsou takové, už tu někdo na ně odkazoval. Ranger vás sejme, než stačíte zamrkat.)
Robertodpovědět 
          Re: První pravomocné rozhodnutí DK16:00:58 07.11.2007
Možná máš Papouši pravdu. Já jen snad doplním Václava: Pravidla jsou platná, odhlasovaná VH, podnět na řízení byl podán a komise rozhodla podle DŘ. Disciplinární komise pravidla netvoří. Pokud si někdo myslí, že jsou pravidla špatná je třeba najít příčinu, odstranit ji a pravidla změnit. Do té doby však budou platná a pokud někdo podá další podnět (doufám, že ne), musíme se tím zabývat. Roman
Roman Wimmerodpovědět 
           Re: První pravomocné rozhodnutí DK16:53:25 07.11.2007
Já vim, odsouzen dle platné legislativy. Ale ta pachuť.....
Ondrasodpovědět 
      Re: První pravomocné rozhodnutí DK13:08:30 07.11.2007
OSTUDA..
:-((odpovědět 
      Roman Wimmer, Václav Širl a Petr Lukačevič16:22:56 07.11.2007
To zas budou mít na 8a.nu prču (přeložte to někdo na czechclimbing). Také zdravim bílym prostředníkem.

přímej odkaz je na to rozhodnutí Roman Wimmera, Václav Širla a Petr Lukačeviče je zde
http://www.horosvaz.cz/res/data/024/002771.pdf
Mikiodpovědět 
       Re: Roman Wimmer, Václav Širl a Petr Lukačevič16:32:06 07.11.2007
je to rozhodnutí Disciplinární komise ČHS.
Syselodpovědět 
        Re: Roman Wimmer, Václav Širl a Petr Lukačevič16:44:53 07.11.2007
ve složení Roman Wimmer, Václav Širl a Petr Lukačevič :-))
Mikiodpovědět 
         Re: Roman Wimmer, Václav Širl a Petr Lukačevič17:40:59 07.11.2007
čus, hele Miki fakt by mě zajímalo jak bys rozhodnul ty, kdybys byl v komisi ;-) je nad slunce jasnější že s řešenim se musí začít jinde... mimochodem Ty seš pro nějakej kompromis nebo anarchista?
Špicálodpovědět 
          Ach jo21:03:47 07.11.2007
Pouze jsem sdělil, že v komisi jsou. Nic víc. To je snad špatně?

Pro kompromis samo sebou jsem, ale zatím žádnej není, čili zákaz zdravím způsobem, jak jsem řekl výše.
Mikiodpovědět 
           Re: Ach jo22:46:51 07.11.2007
Určitě nebylo snadné k tomuto problému přistoupit čelem... Podle mě to udělal jak Adam tak DK... Po dlouhé době se něco vyřešilo bez mlžení a nejasných závěrů, jak to běžně v čechách bývá... Snad konečně dojde těm co jsou pro MG na písku, že se pravidla jen tak nedají změnit jejich porušováním, že tato cesta není správná a ani nikam nevede...
Dájaodpovědět 
            Re: Ach jo23:38:35 07.11.2007
Jsi to ale optimista :-)to se to totiž dá otočit snad konečně svazu něco dojde ?
Gulasodpovědět 
             Re: Ach jo23:46:05 07.11.2007
To myslím není problém svazu, ten jen pracuje s tím co mu bylo zadáno... Ale jasně chápu na co narážíš, tak to ještě drobátko pootočím - snad někomu konečně dojde, že chce-li změnu musí pro to také něco udělat... A udělá-li dost SNAD mu to přinese tolik vytoužené ovoce.
Dájaodpovědět 

 žasnu a nestiham se divit12:00:54 31.10.2007
jenom sem moc nepochopil gdyz ta skala s magneziem min ubejva (viz clánek) proc je to spatne??:)
PATRNE CHYBA, ZE?
nicmene si myslim ze to nevypada na tech skalach nijak dobre
KAZDOPADNE je vas jako much, vetsina z vas sou dobytci, tak aspon se divam na vetsinu z vas, oddilovych lezcu
rozhlidnete se kolik je po vas vsude brajglu, prirovnal bych to k zahovnenejm parkum, u nas.
takze se chytnete za nos a misto mudrovani delejte neco sami se sebou

aznohodpovědět 

 žasnu a nestiham se divit12:17:58 31.10.2007
jenom sem moc nepochopil gdyz ta skala s magneziem min ubejva (viz clánek) proc je to spatne??:)
PATRNE CHYBA, ZE?
nicmene si myslim ze to nevypada na tech skalach nijak dobre
KAZDOPADNE je vas jako much, vetsina z vas sou dobytci, tak aspon se divam na vetsinu z vas, oddilovych lezcu
rozhlidnete se kolik je po vas vsude brajglu, prirovnal bych to k zahovnenejm parkum, u nas.
takze se chytnete za nos a misto mudrovani delejte neco sami se sebou

aznohodpovědět 
 Re: žasnu a nestiham se divit13:35:47 31.10.2007
Tak,tak aznoh,čím více fregventovaná lazecká oblast, tím více nepořádku kolem skal i na nich. Příznivce Mg bych rád pozval k nám do Krasu, můžete si tam přepudrovat i nos.
Smejkinodpovědět 
  Re: žasnu a nestiham se divit13:37:57 31.10.2007
sorac za to G
smejkinodpovědět 
   A co konkrétně uděláte dál k zlepšení věci?23:49:39 31.10.2007
K napsání příspěvku jsem měl několik důvodů, především, alespoň orientačně zhodnotit historii a současnost. Dále upozornit na neúnosný stav. A nakonec rozpoutat diskusi, s konkrétními návrhy jak postupovat dál. A to bych od Vás tady rád četl. Zatím tady, tedy jen někteří, planě tlacháte o ničem a urážíte se. Tak, kdo z vás půjde do skal a vyfotí mi ty utrhané chyty po mágu. Nebo další věc, kdo udělá kvalitní průzkum veřejného mínění, aby se zjistilo, jak si skutečně stojíme. Kdo podá žádost na svaz na změnu pravidel, když o to někteří tak stojíte. To je jen několik návrhů. Některým z vás závidím, máte tolik volného času, který tady propíšete, ten čas, ten bych potřeboval. No a určitě by se pro napravení tohoto bezvládí, dalo udělat spoustu. Tak hurá do toho.
Lubošodpovědět 
    Re: A co konkrétně uděláte dál k zlepšení věci?00:28:21 01.11.2007
Ahoj Luboši, jsou i jiní u kterých vznikají konkrétní nápady, co by se s tím dalo dělat a jak, ale ti tu nediskutují a ani nehodlají. :-)).
Vlkodpovědět 
     Re: A co konkrétně uděláte dál k zlepšení věci?06:36:58 01.11.2007
No né, i sám velký Vlk je stále ve střehu. Ale je to dřina, všechny tyto žádky přečíst, že? Jen jsem chtěl trochu popíchnout některé ty žvanily, co tu tlachají o ničem. A že jiní dělají konkrétní věci vím a je to dobře. A že se tu neprezentují? Tomu rozumím také. Psal jsem tohle z několika různých důvodů a myslím, že ten nejhlavnější to splnilo.
Lubošodpovědět 

 Skanzen a ostatní17:47:48 02.11.2007
Asi před rokem jsme s partyjou probárali problém magi na písku. Můj návrh, Adršpach = skanzen striktně bez magnesia u jakěkoliv obtížnosti. Ostatní oblasti od Teplic, Ostaše, Labáku, Č. Ráje, Tisé atd atd. free u jakéhokoliv stupně. dobře by se to hlídalo a každý by si našel to svoje.
Skobaodpovědět 
 Re: Skanzen a ostatní18:21:54 02.11.2007
Fajn - ale proč zachovat čistej zrovna Ádr, když se tam začalo lízt mnohem pozdějc než všude jinde? Navíc právě Labské pískovce (tedy Labské údolí, Bělá, Hřensko,Tisá, Rájec a okolí) mají historii a tím pádem tradici společnou se Saskem! Konec konců i v Ádru začali športovat Sasové, stejně jako v některých oblastech Českého ráje. Vono někdy neškodí kouknout do učenejch knih, nebo se zeptat dosud žijících učenců... Nazdar! V. Š.
starej Širlodpovědět 
  Re: Skanzen a ostatní18:53:31 02.11.2007
Já tipuju, že to nakonec něják tak dopadne, ale asi to bude chtít přihodit o dost víc těch bez mg oblastí...
Dájaodpovědět 
  Re: Skanzen a ostatní21:33:16 02.11.2007
Právě, že za kopcem je obrovská oblast bez magi, tak tam se můžou ortodoxní vyřádit. Jinak Ádr je Ádr. O nějakých učených knížkách možná bude řeč, ale já bych to viděl takhle.
Skobaodpovědět 
   Re: Skanzen a ostatní12:38:47 03.11.2007
no a ve Skalačku bys prašil jo...no fuj
odpovědět 

 Jen takovej napad09:58:57 03.11.2007
Napadla me takova vec ohledne te hranice obtiznosti, odkdy by mago bylo na pisku dovolene. Nekteri navrhuji, aby to bylo IX, jini zase volaji, co je zrovna na IX tak magickeho...

Moje zkusenost mi rika, ze kdyz se po ciste skale projde s magem jeden clovek (a nebude namagovanej az za usima), stopy po nem zustanou sotva znatelne. Proc k tomu tedy nepristoupit statisticky a magovat jen v obtiznostech, ktere leze jen spicka?

(ZDURAZNUJU, ze kde je v nasledujicich odstavcic napsano "treba", tam se nejedna o konkretni navrh, ale pouze o nejaka cisla zvolena vicemene nahodne, ciste pro ilustraci.)

Co treba stanovit tu hranici obtiznosti podle toho, kolik lidi se v dane obtiznosti pohybuje? Rekneme ze by treba kazda piskovcova oblast zvolila nejake "referencni" cesty pro kazdou obtiznost (tj typicke cesty pro danou obtiznost, zadne vrazdy ale ani davacky) rekneme treba od VIIIc nahoru a delaly by se statistiky, kolik maji takove cesty za seznonu prelezu. Pokud by typicky danou obtiznost lezlo v prumeru treba do 50 lidi za sezonu, mago by bylo dovolene, pokud by to bylo vic lidi, tak uz by se mago zakazovalo.

Kdyz nad tim premyslim, ono by to asi nakonec vedlo k tomu, ze by lidi zacli tajit tezke vystupy, aby se ta hranice neprekrocila... Takze alternativne by se to mohlo "merit" ciste okometricky - kdyby se treba doslo k tomu, ze i treba piskovcovych X je hodne a ze to leze kdekdo a tim padem omagovane chyty sviti do okoli a provokuji tak ochranare, klasiky a lidi s alergii na bilou barvu, tak by se proste vyhlasilo, ze tohle je jeste obtiznost, ve ktere je mago zakazane.

Je to jen takovy napad, navic jsem to napsal dlouhy, takze to stejne nikdo nebude cist. No jestli to nekdo docetl az sem, dekuju za pozornost. Hore zdar.
hwodpovědět 
 Re: Jen takovej napad01:07:32 04.11.2007
1. Rozdělení podle oblastí ani obtížností není správné řešení.
2. Způsob zda s nebo bez smí určit jedině prvovýstupce. Nutná úprava stupnice.
3. Mágo musí být šedivé. Bílá je pěst na oko. Důležité jako úlitba ochraně přírody.
Dotaz na Hudyho: Kdy bude šedivej maglajs na krámě ?
2. Způsob zda s mágem či bez určuje prvovýstupce.

Horolezci jsou banda kokotů, když se na něčem tak triviálním nedokážou dohodnout už 25 let.
Kokoti.odpovědět 
  To je handrkování20:13:43 04.11.2007
Amíci maj pytlík, kterej vysušuje ruce účinějš než maglajz, ruce se do ničeho nenamáčej, ale dávkuje se to stiskem, nezanechává stopy páč je bezbarvý. V návodu se píše, že je to pomůcka pro oblasti, kde je zakázaný maglajz. Nevýhoda je, že je to naplněný od výrobce a nedá se to doplňovat, takže až to dojde, musí si člověk za 5 doláčů koupit novej pytlík.
Ale tady byste se stejně hádali, že je v pravidlech napsáno, že jsou zakázaný jakýkoliv chemický prostředky....
Mykodpovědět 
   Re: To je handrkování23:07:16 04.11.2007
Jak sem psal už mnohokrát to rozdělění podle obtížnosti by podle mě nebylo štastné a stávající chaos by to neodstarnilo... Protože jakmile zvolíš hranici obtížnosti poruší ji hnedle prví prvovýstupce co se vymluví na to, že to čekal těžší - no a pak je tu opět lavina on mohl já ne atd... Jestli má být nějáká elita co na to má mít právo ať je to naše milovaná Repre, to že oprasej lehčí cesty je skoro nepravděpodobné a moc jich taky není...
Co se týče máčopytle bez mága a následně bez umazanejch chytů, já proti nic nemám... (pět dolců taky zast tak moc není, teda jestli to není nějáká kachna:-)
Dájaodpovědět 
 Re: Jen takovej napad19:59:39 05.11.2007
Podobně to vidím i já: každý má sice jinde svůj obtížnostní vrchol a tak teda i hranici, od níž by subjektivně třeba rád maglajzoval, má na jinak těžkých cestách. ALE PŘESTO se dá říct, že maglajz (lezcům) vadí především v určitých typech cest: v klasických a "lehčích" cestách - právě tady se pohybuje převážná část lezců, kteří proti němu brojí. Někde na osmičkách se skupiny maglajzníků a nemaglajzníků mísí a v devítkách a desítkách naopak jednoznačně a zdaleka převažují maglajzisti. Výjimky sice jsou, ale jsou to - možná bohužel pro Dáju - výjimky. Proto si taky myslím, že třeba hranice IX by nebyla nelogická a přimlouval bych se za ni.
Osobně by mi tenhle kompromis vyhovoval trochu víc než dělení oblastí. Zvlášť když není nikde formulováno, které oblasti by patřily do jaké skupiny. V Prachově je třeba hromada těžkých cest; bojím se, že ten by mohl spadnout mezi klasické oblasti... A trochu choulostivé téma: těch pár desítek a výš ve Skaláku, co stojí za lezení... Stěny by tu výrazně omáčované určitě při povolení od IX či X nebyly - ale (nezlobte se na mě) asi nikdo nevylezl Pulp Fiction, Veselé vesele, možná ani Dáreček, Honzu Chodce V KUSE bez máča. Buď by se to prostě nelezlo, nebo by zájemce o tyhle extrémní či jen těžké věci s největší pravděpodobností podváděl. SAmozřejmě tu jsou Příhrazy s cestami jako Lineární regrese, Kriminál... Atd.
Ale lepší samozřejmě nějaká dohoda než žádná. Jen aby to dělení nedopadlo tak, že moderní oblast bude jen Levý břeh Labáku.
Piškotodpovědět 
  Re: Jen takovej napad22:27:01 05.11.2007
máte zaujímavý maglajzový fenomén. myslím si, že nieje dobré povoľovať magnézium od určitého stupňa obtiažnosti. Buď v danej oblasti úplne povoliť alebo zakázať. Nepoužívanie MG mi pripadá skor ako tradícia ako niečo, čo ničí skalu. Neestetičnosť, to je veľmi subjektívna vec. Problém OS vs omaglajzované chyty a celkovo pouzívanie MG na piesku u vás mi trochu pripomína nahého horolezca na evereste, hon na čarodejnicu. Osobne som za, hlavne z toho dôvodu, že sa mi veľmi potia ruky a pot my pripadá agresívnejší ako MG a jednoznačne pomáha mne a aj po mne lezúcim. p.s. rád by som videl štúdiju: opotrebenie skaly (pieskovca) - lezečky vs MG. Tipujem, že by to vyhrali lezečky s veľkým odstupom pred MG.
ondrejodpovědět 
   Re: Jen takovej napad17:44:14 06.11.2007
Řekl bych že Piškot dokázal pěkně vystihnout důvod proč dělat dělení podle obtížnosti. Připadá mi to nejvíc schůdné. Dělení na oblasti je podle mě scestné.. Je totiž stejná blbost maglajzovat v pětce na křížáku stejně tak jako nemaglajzovat v devítce nebo desítce v ádru jen proto, že je v ádru. Zároveň se však jakéhokoli "rozseknutí" trošku obávám. Většinou je problém především "virtuální" Málokdyse stane že by bylo tak akutní jak někdo maglajzuje v cestě a zároveň za ním stojí davy nemaglajzistů.. samozřejmě pokud lidi používaj zdravej rozum a netahaj to do čtyřek :) tam ten dav klidně stát může :))
Ale abychom jednou neplakali po dobách kdy člověk občas šáhnul, občas přejel kartáčkem a lezlo se jak kdo chtěl (víceméně) /systém "ticho po pěšině"/
a nepiště sem že někdo máguje moc a že jsou devítky kde to není potřeba a naopak osmy kde se to hodí - to ví totiž každej. Dík
malej bejkodpovědět 
    Re: Jen takovej napad20:23:46 06.11.2007
Naprostý souhlas.
hanesodpovědět 
    Re: Jen takovej napad22:53:05 06.11.2007
Bych nechtěl Piškotovy něják oponovat ohledně toho obtížnostního nápadu teda snad jen v tom že já jsem min pro X z toho důvodu že devítky se podle mě daj a dá kde kdo, kde kterou (hlavně tu správnou:-) bez mg po pár letech lezení...

Já se fakt jen obávám, že by se to nedodržovalo... I teť bylo nepsaný pravidlo do lehčích cest NE a podívejte se trošku realisticky jak to za posledních pár let vypadá a co se bere jako lehčí cesta...

P.S. když se bude na celým světě prášit a v Ádru né budu spokojený a ticho... ( hele to stojí za popřemýšlení ať mě máte z krku:-) kolik tam je cest X a výš ??? Vždyť tam papírově těžký cesty vlastně ani neexistujou a když, tak jich nejsou procenta ale promile...
Dájaodpovědět 
     Re: Jen takovej napad23:11:54 06.11.2007
A hele, proč krom pár vyjímek nikdo moc nepřemejší o tom barevným máču ? ( Samo, že mimo Ádr tam totálně striktně bez !!! ) Ten kdo říká, že je to hezký je fakt blázen, ty skály, především věže maj podle mě duši a ten maglajz z nich dělá indiány před bojem :-(((
Dájaodpovědět 
      Re: Jen takovej napad09:30:02 07.11.2007
A Indián jako nemá duši, jo? Rasisto! :-)
Lukyodpovědět 
       Re: Jen takovej napad09:48:31 07.11.2007
:-)
Dájaodpovědět 
     Re: Jen takovej napad23:18:58 06.11.2007
Je jasný, že rozdělení na oblasti by bylo jednodušší pro kontrolu a jednoznačnost. Ale nikde ještě nepadlo (myslím), jak by to rozdělení vypadalo, a tak se ani nemůže vědět, jestli by bylo akceptovatelné - to myslím platí pro obě strany. Nemá smysl mluvit o něm obecně, aniž by se řeklo, jak přesněji by to mělo být. Bojím se, že si to každej může představovat jinak. Proto si myslím, že aktuálně probíhající anketa má jen velmi orientační význam. Smysl by měla, kdyby se hlasovalo mezi zcela konkrétními návrhy.
Ještě k té obtížnostní hranici: snad by si to mohli hlídat zhruba sami lezci, kteří mají představu, co je jak těžký... Samozřejmě by byly nutně trochu nejasnosti kolem té hranice, která by byla stanovena; to by chtělo trochu tolerance. Nebál bych se ale, že by nastalo třeba nějaké masivní podhodnocování prvovýstupů, aby se "mohlo" a tak. A taky si myslím, že by se i při téhle obtížnostní hranici v důsledku dospělo k tomu, že třeba Skalák nebo Ádr (nejtradičnější oblasti) budou skoro čistý - protože se tam těch těžkých cest zas tak moc neleze (Ádr) - resp. se tam lezou jenom zcela výjimečně (Skalák).
Jako hranice by se přirozeně nabízelo buď IX, nebo X. Nemyslím, že jde o to, aby to číslo "nemohl vylézt každej". Celé ty debaty chápu tak, že právě nejde jen o to, odsouhlasit to pro minimum extrémů. Ukazuje se, že by si s tím chtělo zalézt hodně lidí a hledá se kompromis, jak by to mohlo fungovat. Takže bych neviděl důvod, proč ne už od těch devítek - jak jsem psal výš, většina devítkářů už práší, to je jednoznačné.
Ale také, jak už jsem psal - nějaké řešení (posun) je lepší než žádné, takže kdyby se měly dělit oblasti nebo by to mělo být až od Xa, bude to lepší než současný stav.
Piškotodpovědět 
      Re: Jen takovej napad08:23:16 07.11.2007
Dík Piškote za příjemnou diskusi... konečně s někým...

Hele proč volím zrovna desítky... Podle mě co se u devítek láme není to že by to někdo nevylezl, ale to že u nich už vcelku záleží na tom jak jsou upocený. Takže musíš trošku víc než normálně počkat na správný počasí... No a když ti to prostoupí někdo s máčem tak o to víc... Nejčastější arument máčáku se kterejma se dá bavit je ten, né že by to nevylezli, ale kolik toho můžou díky mg vylézt a právě za jakých podmínek... Jenže todle je právě v devítkách na úkor nemáčáků... a neoddiskutovatelnou pravdu máš když píšeš že v desítkách je nemáčáků jako šafránu...
Dájaodpovědět 
     Re: Jen takovej napad17:03:54 07.11.2007
Když polemizuješ o barevným mágu tak to ale ukazuje že ti vadí především estetická stránka a ne ta praktická. Nebo se to po "hnědce" klouzat nebude? Souhlasit nemůžu ani s tím že v ádru je minimum cest IX a výš.. Jednak je tam trochu jiná klasa takže IX X od sebe někdy ani nepoznáš a za druhé, řekl bych, že Adršpach se ještě vyvíjí. Právě teď tam je skutečný BOOM sportovních cest. Dříve byla tahle oblast trochu opomíjená jakožto píseček klasiků ale sportovních cest především klasifikace IX a X tam vzniká obrovské množství. Teplice jsou v tomhle ohledu značně napřed. Vím o čem je řeč a přímo se mě to dotýká, proto jsem jasně pro hranici IX. Nicméně hlídat by si to měli především lezci sami, nějaký práskače nebo policajty ve skalách nechceme nikdo ne?
malej bejkodpovědět 
      Re: Jen takovej napad22:14:36 07.11.2007
Hele mě vadí na mágu všecko ale snažím se s Piškodem něják kloudně diskutovat... A co říkáš o Ádru a sportovních cestách není moc pravda je jich tam kvantum jen holt mají často číslíčko osum... A to právě z toho důvodu že mnoho lidí i v současné době nestojí o to ze sebe dělat sporťáka a nepotřebuje ke svému uspokojení čísílko no a v tom je Ádr nádherně unikátní... Nezáleží za kolik, ale co si tam lezl... A taky by mě zajímalo co si představuješ pod pojmem sportovní cesta, už tendle titul je podle mě drobátko trapnej...
Dájaodpovědět 
       Re: Jen takovej napad22:25:33 07.11.2007
A stejně doufám že se v Ádru nebude nikdy maglajzovat a ani se tam nepohrnou rádoby sporťáci protože ti se můžou realizovat přez cestu na Křečáku přez dvě cesty v Teplicích atd... Takže pls zase na zem, pořád vás není ani většina takže si to mágo klíďánko papejte, ale netahejte ho ani do XIIIxy... Kdo máguje v Ádru je stejnej ubožák jako ten co posprejuje Svatovítskou Katedrálu.
Dájaodpovědět 
        Re: Jen takovej napad23:13:20 07.11.2007
Vy jste majitel Adršpachu, monsieur?
pbla4024odpovědět 
         Re: Jen takovej napad23:33:13 07.11.2007
Narozdíl od vás jsem tam alespoň někdy lezl a doufejmě ještě v budoucnu si tam něco vylezu... Takže se vyjadřuji k něčemu co se mě týká osobně a né jen jako někdo, kdo pouze velice rád přikrmuje bulvární hrátky a navíc o věcech o kterých ví pouze z doslechu...
Dájaodpovědět 
          Re: Jen takovej napad23:40:37 07.11.2007
Jo a majitel Ádru bohužel nejsem a taky bohužel ani tý katedrály i když s tou nevím co bych vlastně dělal...
Dájaodpovědět 
           Re: Jen takovej napad08:39:45 08.11.2007
Vaše tvrzení, že jsem v dané oblasti nikdy nelezl, je založeno na čem? Nevzpomínám si, že bych někdy něco podobného prohlásil.
Ps.: Název jediné těžké cesty, kterou máte přelezenou RP bez magnézia se dozvíme?
pbla4024odpovědět 
            Re: Jen takovej napad11:07:50 08.11.2007
Těžko páč mě RP vůbec nebere narozíl od tebe. A stejně by ti ty pískovcový názvy houby řekly a klasifikace už vůbec nic...
Dájaodpovědět 
             Re: Jen takovej napad11:16:43 08.11.2007
Tedy shrňme si to. Vaše blahorodí je špičkový lezec, leze neskutečně těžké prásky a uvádí celý svět do vytržení, ovšem RP nezná a co vlastně vylezl si nepamatuje. Ach tak.
pbla4024odpovědět 
              Re: Jen takovej napad11:36:31 08.11.2007
Jak jsem ti už mnohokrát říkal... Až budu usilovat o lezecké hrdinství v tvém slova smyslu založím si tu deníček...
Dájaodpovědět 
               Re: Jen takovej napad11:51:12 08.11.2007
Hic Rhodos hic salta. Buď jste lezec a pamatujete si, co jste vylezl. Nebo jste zbabělec a mluvka. Volba je na vás, sir.
pbla4024odpovědět 
                Re: Jen takovej napad13:44:01 08.11.2007
Jak jsem řekl nemám důvod se ti svěřovat...
Dájaodpovědět 
                 Re: Jen takovej napad14:09:11 08.11.2007
Tedy mluvka a zbabělec. Taky dobře. Alespoň se to ví veřejně.
pbla4024odpovědět 
                  Re: Jen takovej napad14:55:41 08.11.2007
Ty víš...
Dájaodpovědět 
                   Re: Jen takovej napad16:30:55 08.11.2007
Také už všichni ví, jak je to s lezením těžkých cest bez magnézia (bez sezení u kruhu), poté co jste dodal úctyhodný seznam takto provedených výstupů.
pbla4024odpovědět 
                    Re: Jen takovej napad22:27:32 08.11.2007
10 bodů pro Fida. Naprosto souhlasím. slušně ale důsledně
odpovědět 
                     Re: Jen takovej napad14:06:09 09.11.2007
Pochvala potěší, ovšem otázka zůstává nezopovězena. V databázi lezce jsem našel následujících dvanáct těžkých cest na písku:
Akumulátor
Bod Zlomu
Cesta Na Dno
Částečné Zatmění
Hadí Oči
Papírový Měsíc
Pěkná Ústa, Oči Zelené
Periferie
Powermetal
Skaterboy
Vysoké Napětí
Zrzaví Slimáci
Která z nich má přelez bez magnézia?
pbla4024odpovědět 
                      Re: Jen takovej napad14:17:40 09.11.2007
Dája je největší žvanil ve fórech, to už každej ví.
Anti Dájaodpovědět 
                      Re: Jen takovej napad15:11:06 09.11.2007
Je ztráta času se s tebou o lezení na písku bavit viz. tvůj deníček...
Dájaodpovědět 
                       Re: Jen takovej napad15:24:22 09.11.2007
Která z vyjmenovaných těžkých cest na písku má přelez bez magnézia?
Ps.: V posledním roce jsem lezením na písku strávil cca půlku času.
pbla4024odpovědět 
                        Re: Jen takovej napad15:36:53 09.11.2007
Nojo vždyť já vím... Jen ti to nestálo ani zato si to psát do deníčku oproti těm cestám na vápně a jedinou oblast co tě na písku napadla je nějákej Annot... ČUS BUS AUTOBUS
Dájaodpovědět 
                         Re: Jen takovej napad16:04:28 09.11.2007
To je taky jediná oblast na písku, co tu máme. Kouzelné místo.
http://www.abloc.org/
pbla4024odpovědět 
                          Re: Jen takovej napad20:30:24 09.11.2007
:-) Výborně a ještě mě začni přesvědčovat že je to v čechách a maj tam kruhy...
Dájaodpovědět 
                           Re: Jen takovej napad19:34:32 10.11.2007
Pískovec neni o kruzích. Je to název nerostu - nic víc.
odpovědět 
                            Re: Jen takovej napad20:48:54 10.11.2007
:-)))
Dájaodpovědět 
                             Re: Jen takovej napad17:52:09 11.11.2007
Dajo, muzu se te zeptat, jaky mas nazor na LEZCE jako je O. Benes, T. Sobotka, Hudy, Pitrs, Spek, Litochleb, Majzlik, Dlabis......... doufam, ze se vyjadris presne, usetri me slohoveho cviceni:)))
sladicodpovědět 
                              Re: Jen takovej napad09:45:32 12.11.2007
Bouráci...
Dájaodpovědět 
                               Re: Jen takovej napad09:47:48 12.11.2007
Ale někteří jsou v mým pohledu větší a jiní menší a některými jsem se nepotkal tak nemohu hodnotit...
Dájaodpovědět 
                                Re: Jen takovej napad14:30:11 12.11.2007
Ovšem tato skupina: Špek, Cikán, Mocan a pod... Jsou u mě větší bouráci především proto, že mají na svém kontě obrovské množství dosud nezopakovaných cest... A přitom tak číslíčko-deníčkově lehoučkých :-)))
Dájaodpovědět 
                                 Re: Jen takovej napad18:30:16 12.11.2007
no jde o to, z jakeho duvodu nejsou zopakovane. pomniky jsou uz par let prekonany smer vyvoje lezeni. uz sem to nekde psal, ale libila se mi kdysi reakce hudyho na otazku, proc neni v labaku tolik pomniku jako napr v adru? - rek, ze mohl vylezt vetsinu smeru do IXa OS free solo, nemusel by tam byt zadny kruh, ale kdo by to potom lezl? (lide jako ty, by na nej jiste vzhlizeli jako na modlu a etalon horolezce) lezeni je dnes zabava, odreagovani od pracovniho blbakova, a sport. doba, kdy se pepik z horni dolni snazil sebevic o nejvetsi vrazdu, aby se v ni jinej pepik podelal strachy, je NASTESTI nenavratne PRYC. a nikdo s tim nic nenadela, to je VYVOJ...... no a do tyhle evoluce proste MG patri, ac to nekdo nechce videt. jo, nektere cesty od DZC taky mooc prelezu nemaji.
Kdyz sme u tech moralovek, jakou mas na svem konte? aspon jednu cesticku nam rekni, vsichni ostatni jsme uz prolustrovany, a zkritizovany:)))
sladicodpovědět 
                                  Re: Jen takovej napad22:59:13 12.11.2007
Na tom jištění jasně že něco je... Někdy to je zbytečný a myslím, že když hrozí podlaha nad prvním kruhem tak něco není OK na druhou stranu to je právo prvovýstupce a jak říká jeden kamarád o úplně jiný činnosti zážitek nemusí být hezký musí být silný a musíš ho přežít... A fakt je ten, že na kdejakou sedmu v Ádru mám daleko víc vzpomínek než na leckterou devítku na Ostaši nebo Hejšovině a to už vůbec nemluvím o vápně. Jo cesta tak aby měla dušička pokoj např. levej údolní komín na Starostovou - si myslím nemá čistě bez stavění opakování dodnes, ale bude to max za klasiku sedum c... Tak ti nevím jestli ti to k něčemu pomůže...
Dájaodpovědět 
                                 Re: Jen takovej napad19:35:07 12.11.2007
Pro milovníky rizika je dispozici basejumping.
 pbla4024odpovědět 
                                  Re: Jen takovej napad19:47:36 12.11.2007
:))) mohl by jsi se zeptat daji, kolik ma on nalitanejch metru vzduchem :)) kdyz se bavime o tech odvaznejch cestach....
sladicodpovědět 
                                   Re: Jen takovej napad22:32:09 12.11.2007
To můžes nalétáno vs počet cest hodně málo nerad padám...
Dájaodpovědět 
                                    Re: Jen takovej napad23:01:54 12.11.2007
Já mám napadáno tak patnáct set kilometrů. Děkuji za optání.
Ps.: Která těžká cesta na písku má přelez bez magnézia?
pbla4024odpovědět 
                                     Re: Jen takovej napad23:16:46 12.11.2007
:-))) Nešly by ty metry prosím ještě upřesnit ???
Dájaodpovědět 
                                      Re: Jen takovej napad23:22:15 12.11.2007
Milion pět set tisíc metrů.
 pbla4024odpovědět 
                                       Re: Jen takovej napad23:30:29 12.11.2007
Aspoň je s tebou sranda když se na mg neshodnem...
Dájaodpovědět 
                                        Re: Jen takovej napad23:46:06 12.11.2007
Na rozdíl od vás jsem úzkostlivě pravdomluvný, monsieur.
 pbla4024odpovědět 
                                         Re: Jen takovej napad11:34:14 13.11.2007
Však se už za tu dobu co si tu dopisujem vcelku známe takže nepochybuji...
Dájaodpovědět 
                                          Re: Jen takovej napad11:38:32 13.11.2007
Která těžká cesta na písku má přelez bez magnézia?
pbla4024odpovědět 
                                           Re: Jen takovej napad13:28:57 13.11.2007
:-))) Jasan takhle to pětikilo určitě dáme...
Dájaodpovědět 
                                            Re: Jen takovej napad13:40:51 13.11.2007
Která těžká cesta na písku má přelez bez magnézia?
pbla4024odpovědět 
                                             Re: Jen takovej napad15:50:51 13.11.2007
Každá těžká která byla vyráběna dle platných pravidel tzn. bez MG....
Dájaodpovědět 
                                              Re: Jen takovej napad16:04:04 13.11.2007
Jmenuj jednu jedinou.
pbla4024odpovědět 
                                               Re: Jen takovej napad21:25:07 13.11.2007
Nutíš mě do totálně teoretický diskuse a chceš porovnávat něco k čemu se může vyjadřovat jedině někdo kdo bude mít přelezený něco z tvýho lezco výcucu a mojeho protiblázince, k čemu to je dobrý ??? Ale chceš li určitě to není nejtěžší co je vyrobeno bez MG, ale nic jiného mě nenapadá páč na to nemám tvojí techniku Postřižiny...
Dájaodpovědět 
                                                Re: Jen takovej napad08:24:46 14.11.2007
Nenutím nikoho do teoretické diskuze. Tvrdím, že těžké cesty se na písku bez magnézia lézt nedají a ty co mají odlišný názor prosím o jediný protipříklad.
pbla4024odpovědět 
                                                 Re: Jen takovej napad08:58:52 14.11.2007
A ta co sem ti napsal teda není dostatečně těžká ???
Dájaodpovědět 
                                                  Re: Jen takovej napad09:28:02 14.11.2007
Přelezci píšou 8a. To tedy není težká cesta.
pbla4024odpovědět 
                                                   Re: Jen takovej napad11:43:05 14.11.2007
:-))) Heleď asi takhle zkoukni si cesty co jsi psal do toho tvýho seznamu... A přečti si co se o nich píše... Některé z nich jsou přelezci schazovány dolů pod jedenáct a to navíc s mg u týdle cesty to je přesně naopak jak je v Ádru pravidlem... Myslím že i tadle jediná cesta co mě napadla je typickým příkladem toho o čem tu pořád melduju do kola a to že to Mg bude cestu zlehčovat o 2 až 3 stupně... Tzn cesty o kterých tvrdíš že jsou těžké budou max o ty dva tři stupně těžší než co jsou vylezené bez MG a právě ty dva tři stupně v mém pohledu nestojí za to prasení skal a domnívám se, že by se stejně jednou našel někdo kdo to dá i bez MG... Ale tvrdit že neexistují těžké cesty na písku dělané bez MG je blbost viděl jsem už nějáké lidi z repre co si ani neškrtly ve spáře za osum tak co je teda těžká cesta a co né ??? Podle mě opravdu to co dám taktak je těžký a na co nemám tak na to nemám... A nemá cenu se o tom bavit páč je to je virtuální diskuse... A že jsem proti MG v devítkách tak jedině proto že prostě vím o čem mluvím a ty cesty se bez MG dají lézt...
Dájaodpovědět 
                                                    Re: Jen takovej napad11:52:27 14.11.2007
Která těžká (8b francouzských) cesta na písku má přelez bez magnézia?
pbla4024odpovědět 
                                                     Re: Jen takovej napad13:23:43 14.11.2007
jedna cesta nic neznamena, kazdy fyzik, matik a snad nedej boze i ekonom:) , vi: jedno mereni zadny mereni! Tj. jeden , dva, prelezy vubec nic neznameji. Zajimavy je pomer: pocet prelezu v danem stupni bez magnezia a s magneziem. pocitam ze u 8a to bude 0.01, 8b nejspsis 0, u 7c+ taky 0.01 etc. proste nemaglajzisti efektivne v techle stupnich neexistujou! u 7b+ bych to videl treba jiz na 1o procent, obcas se nejakej exhibous najde, ze...
apropo. je mi to vcelku jedno, ja to sem pisu abych mel NEJUZSI sloupecek:)))! takze ne, ze mi nekdo odpovi aby mel pak jeste uzsi!:)
lacoodpovědět 
                                                      Re: Jen takovej napad17:29:57 14.11.2007
hahahahahahahaha uzsi hahahahahahahaha
lukiodpovědět 
                                                       Re: Jen takovej napad17:32:02 14.11.2007
hahaha
lukiodpovědět 
                                                        Re: Jen takovej napad17:33:21 14.11.2007
smula :-)
lukiodpovědět 
                                                         Re: Jen takovej napad22:15:18 14.11.2007
Ono nebude ani těch přelezů 8bček s maglajzem moc on přeci jen ten píseček není tak ideální matroš pro tydle ultratěžký cesty... Na krápasy a jeskyně to rozhodně nemá a navíc kolik takovej malej chyt je schopnej na písku vydržet přelezů ??? Je to už fakt jen teoretická diskuse... Hlavně že jsme překonali 500 komentářů... Takže dobrou a končím s tím tady...
Dájaodpovědět 
                                                          Re: Jen takovej napad22:23:48 14.11.2007
no kdyz ho budes brat namagovanej tak mnohem vic nez kdyz na nem budes opakovane klouzat zpocenou pracku, ze jo, to vi prece kazdy maly dite..:) no hlavne ze nejuzsi sloupec je neprekonanej! coz je stejne vyznamny jako 5kilo komentu
l.odpovědět 
                                                           Re: Jen takovej napad15:16:49 15.11.2007
A mám uzší doufám :-)
Dájaodpovědět 
                            Re: Jen takovej napad10:01:32 12.11.2007
Horniny.
Ps.: Která z těžkých cest na písku má přelez bez magnézia?
pbla4024odpovědět 
                             Re: Jen takovej napad14:34:14 12.11.2007
1) Zajeď si na písek do čech aby jsi konečně zjistil, že číslo nemusí být všecko...

2) Najde se mnoho lidí, kteří nebudou souhlasit o regulérnosti přelezu právě z důvodu použití MG které je stále považováno za nepovolené, tak co to sem furt cpeš ???
Dájaodpovědět 
                              Re: Jen takovej napad15:31:41 12.11.2007
Pořád se zde opakuje tvrzení, že lze těžkou cestu na písku přelézt bez magnézia. Nikdo zatím nedokázal jmenovat jediný takový přelez. Tedy znovu, která těžká cesta na písku má přelez bez magnézia?
Ps.: Místopřísežně prohlašuji, že první cestu v životě jsem vylezl na Ostaši (a druhou v Adršpachu) a to bez magnézia.
pbla4024odpovědět 
                               Re: Jen takovej napad21:11:29 12.11.2007
Jeee tenhle bambula si asi mago zapomel doma a nebo ze by to byl nejaky obstarozni klasik ?? :-)))
http://www.lezec.cz/reference.php?print=1&ckat=&key=4869
Lukiodpovědět 
       Re: Jen takovej napad22:51:14 08.11.2007
Když tvrdíš že jich tam moc není ve mě vyvolává pocit že je teda nelezeš.. A co si představuju pod pojmem sportovní cesta v adršpachu? rozumně jištěná stěnovka, což ovšem neznamená přejištěná nebo nutně ultratěžká. Jako příklad mě napadá třeba stráníkův Nekonečný příběh, Stezka pro ckylisty od Jirky Šrůtka nebo třeba Skalácká pětka na Větrnou. Snad znáš aspoň nějakou z těchto ať si můžeš udělat obrázek o tom co si pod tim představuju. A ty mi na oplátku vysvětli co je na tom pojmu trapné. Dík.
malej bejkodpovědět 
        Re: Jen takovej napad15:05:26 09.11.2007
Hele v Ádru bude něco okolo 10 000 věží skoro na každou povedou min 2 cesty kolik tam je prosímtě cest X a těžších ??? když tam teda tolik lezeš ???... Aha takže sportovní cesta je dobře odjištěná už to chápu... Miluju tendle sportovní sleng... Podle mě to co ty uvádíš jako sportovní cesta je pro většinu těch co tam lezou a chtějí lézt těžší cesty v kategorii Zvykáme si po zimě...
Prostě nemách chuť se o tom s tebou dohadovat, ale výraz sportovní cesta je podle mýho totální blbost... Každá cesta je sportovní když ji nevyleze bába na kryplkáře... Pak jsem ještě taky od děsnejch sporťáků slyšel výraz cesta Atletická to u nich znamenalo cesta kterou nedokážou dát na mnoho pokusu ale podle mého tam neměli co dělat...
Dájaodpovědět 
         Re: Jen takovej napad15:26:51 09.11.2007
Ještě teda jinak cesty znám lehký a těžký při-čemž těžká většinou znamená, že měl dotyčný v lepším případě co dělat aby to vylezl... Pak znám cesty dobře a špatně zajištěný. Stěnový, spáry, rajbásy nebo solivý, zelený, rozkrachlaný, kousavý, vypečený a pod... Sportovní ??? Snad, že to vyleze někdo, kdo o tom Sportu spíš hodně kecá a snaží se to vyvyšovat kdoví kam...
Dájaodpovědět 
          Re: Jen takovej napad16:28:11 09.11.2007
Dájo tak tos posral! Seš naprostá nula a jedinej skutečnej kecal.. Koukni se aspoň do těch deníčků co má kdo na tom písku vylezeno když už se do něj sereš! Ty máš oproti nim, nezlob se na mě, hovno. Viz deníky Pbla4024, Malej bejk atd.. a to není machrování, to jsou fakta. Ne že by na tom nějak extra záleželo ale aspoň tady neser s tim že o tom jen kecají a nemaj o čem.
odpovědět 
           Re: Jen takovej napad20:26:41 09.11.2007
A jakou tam má ten PB blabla cestu na tom písku ??? Malýho bejka semtam potkám a nemyslím že leze špatně... Dokonce myslím že to pravý teprve přijde... Ovšem to nic nezmění na mém předchozím názoru o titulování nějaké cesty přívlastkem Sportovní...
odpovědět 
           Re: Jen takovej napad20:27:25 09.11.2007
Dája
odpovědět 
            Re: Jen takovej napad20:33:41 09.11.2007
A je taky super omezenost si myslet, že kdo tu nemá deníček neleze :-)))Asi není dostatečně Sportovní v pravém slova smyslu :-)))
Dájaodpovědět 
           Re: Jen takovej napad23:02:42 09.11.2007
Diskutovat po internetu s nekym kdo se vyjadruje jako Daja asi nema valneho vyznamu....ale v jedne veci, kterou uvedl v prispevku nad timto mym se s nim souhlasit da......hadej ktera to je? :-)
Gloskaodpovědět 
           Re: Jen takovej napad23:04:13 09.11.2007
Dobre ob tri vyse k. :-)
k. gloskaodpovědět 
            Re: Jen takovej napad00:27:11 10.11.2007
Čéče co se ti na mým vyjadřování nezdá ??? Jako že schazuju nějákou vyšší sportovní ??? Co naděláš... A rozumná diskuse tady s tím co po mě de :-))) nemožné přání !!!
Dájaodpovědět 
             Re: Jen takovej napad08:36:43 10.11.2007
:-) poznamka k Tvemu vyjadrovani se se netykala "shazovani vyssi sportovni" (nejak mne nenapada co si mam presne v tomto pripade pod timto Tvym pojmem predstavit). Jiz samotny fakt, ze po vetsine Tvych prispevku se strhne velmi podobny tip diskuze, ac se spoustou ruznych lidi o necem svedci....
Tudiz predpokladam ze uroven temer vetsiny polemik je zapricinena vseobecnym zpusobem Tveho pisemneho projevu.......
Gloskaodpovědět 
              Re: Jen takovej napad16:00:52 10.11.2007
Ty jo ted to po sobe ctu a tip menim za typ :-) hehehe, skoda casu na hodinach cestiny
Gloskaodpovědět 
               Re: Jen takovej napad19:24:54 10.11.2007
Ti lidé se my nezdají svým názorem příliš různí... A že se rozběhne stejný typ diskuse je jasný když nesouhlasím stále skoro s jednou a tou stejnou věcí... tzn. s vytvářením něčeho co by se dalo nazvat obecně Sportovní mýtus... Co se my na tom slovu při spojení s lezením nezdá jsem vysvětlil výše...

Ale, jen pro tebe ještě jednou: Buď je sportovní všecko skalní a s tím spojené - venku, uvnitř, lehký, těžký, zajištěný nebo né, či vůbec nic na tom našem skalkaření...

Nebo mohl by mě vysvětlit někdo rozdíl Sportovní hodnoty mezi např.
"Sportovní" Skaláckou pětkou a Decháčem, Štěpánkou přímo od spoda, nebo co já vím čistě levým údolním komínem na Starostovou? Jasně že mohl, pro samou "sportovnost" a dokonce vyžší klasifikaci bude skutečný sportovní výkon u prvně jmenované nižší... Totiž to co provozujeme všichni na skalách se nejspíš jmenuje sportovní lezení a kdo tvrdí, že jedna cesta je sportovnější něž druhá nemusí mít pravdu... A už vůbec né když to odůvodňuje dobrým jištění, protože obtížnost samotného kroku není jediným ukazatelem kvality sportovního výkonu... viz. jednoduchý hodnotový žebříček, jenž se my snad nikdo nepokusí vymlouvat FS, OS, TR ( ale to bych se zde už opravdu divil :-)
Dájaodpovědět 
                Trochu mimo téma :)19:48:12 10.11.2007
Zdar, tys lezl Levý údolní komín na starostovou? Co na to říkáš? Já jem chtěl lézt pravý údolní, když jsem se vydrápal na ty bloky, kde se ty udolni kominy dělí, tak nebylo ani z čeho dobrat a pokračovat dále si nikdo z nás pak netroufl, tak jsme to zapytlili (i to byla dřína :)).
Tatušodpovědět 
                Re: Jen takovej napad20:01:08 10.11.2007
Dik za opetovne vysvetleni, to vis, jsou lidi ktery nektery veci hur chapou a chvili jim to trva, ale ted v tom mam konecne jasno.......:-)
Gloskaodpovědět 
                Re: Jen takovej napad20:09:47 10.11.2007
Jo a coze jsou to prosimte ty klasicky cesty? Porad v tom nemam moc jasno.....
Gloskaodpovědět 
                 Re: Jen takovej napad20:45:52 10.11.2007
Já taky ne... Ale asi něco, co je vyráběno pokuď možno Klasickým stylem. Což by se dalo nejspíše vykládat jako styl co nejvíce sportovně hodnotný... Jelikož bylo použito k výstupu co nejméně pomůcek, které dopomáhají k lepšímu výkonu... Máš to něco jako např. u formulí omezování různých vychytávek, kterýmy může být kontrola trakce a pod. A jestli je to ještě málo, zeptej se zmiňovaného Jiříka jestli je cesta jejíž je autorem a jenž je označována Malým bejkem za "sportovní", sportovní či klasická ?( A ještě jedna drobná poznámka, dělal ji před pár lety, kdy lezl bez MG a tvrdil, že na mágo nikdy nešáhne, páč není žádnej sporťák a nemá to za potřebí a za což jsem si jeho lezeckých výkonů nesmírně vážil...) Tak ti nevím co na ten sporný sportovní titul ještě více říct, spíš myslím že Jiřík udělal pěknou cestu :-)))
Dájaodpovědět 
                  Re: Jen takovej napad21:37:58 10.11.2007
No, tak z toho jsem si vydedukovala ze Stezka pro cyklisty je vlastne sportovni klasika. Tak to je parada. Protoze vlastne nepouzil maglajz coz je nejvic sportovne hodnotny, tudiz hrozne moc sportovni.
To v tom mam bordel jeste vetsi nez jsem mela predtim :-))))hehehehehehe

Takze jako vsechny cesty u kterych bylo použito k výstupu co nejméně pomůcek, které dopomáhají k lepšímu výkonu jsou vlastne klasiky jo:-)
A ten kdo dela cesty s magem je sportak a ten co dela cesty bez maga je klasik jo?
odpovědět 
                   Re: Jen takovej napad22:04:31 10.11.2007
koukam holka, ze v tom mas peknej maglajz :-)))
lukiodpovědět 
                    Re: Jen takovej napad08:21:16 11.11.2007
Vid, no to bude tim ze mi to jeste nikdo poradne nevysvetlil :-))))))
Gloskaodpovědět 
                     Re: Jen takovej napad22:11:30 11.11.2007
Heleď jsem nad tím ještě včera přemýšlel a myslím, že ač jsem dříve schazoval přívlastek cesty Atletická, tak právě tento titul bych si dokázal představit pro cesty o nichž mluvíte... To myslím spíš vystihuje charakter cesty... Klasická a Atletická, to by šlo, co vy na to ???
Dájaodpovědět 
                   Re: Jen takovej napad22:14:00 11.11.2007
U někoho kdo se nedokáže podepsat mě to ani nepřekvapuje...
Dájaodpovědět 
                    Re: Jen takovej napad07:57:43 12.11.2007
:-))))
Gloskaodpovědět 

 Mago pro vsechny14:46:09 07.11.2007
Fakt nechapu, co to furt resite! Nechte lidi magovat, kde chtej a kde to potrebujou. Jezdim do Labaku, bili pracky maji vsichni koho znam a vidim lizt - a kdo nechce tak nemaguje. At se kazdej rozhodne jak chce, vedete plany diskuze. Magu zdar!
Luluodpovědět 
 Re: Mago pro vsechny15:27:58 07.11.2007
Zas jeden s širokým obzorem a tolerantní. A byls už jinde než v tom Labáku? Skalák? Drábky? Prachov? Ádr? A jak dlouho do toho Labáku jezdíš?
Vzpoura davů od Ortegy Gasseta je bohužel asi fakt geniální knížka. Rozmazlenost a omezená arogance se stávají základními vlastnostmi západního člověka... Už to nedávno řešil Dag...
P.odpovědět 
  Re: Mago pro vsechny za všechny a bez všech16:10:24 07.11.2007
No koukám, že se konečně ta diskuse rozhejbala padli argumenty co do teď člověka ani nenapadli je to něco jako Budhovo učení :-), no alespoň se počet komentářů přiblížil čtyř kilům který jsou pro podobné diskuse na lezci tak typické, tak se ješte chvíli snažte a Sansára bude dokonalá ...
Gulasodpovědět 
   Re: Mago pro vsechny za všechny a bez všech16:13:02 07.11.2007
PS:Jo a teď to podstatný, člověk má pocit, že se zúčastnil něčeho velkého něčeho průlomového ...???
Gulasodpovědět 
    Re: Mago pro vsechny za všechny a bez všech23:54:05 07.11.2007
Hlavně se průlomově začli trestat třináctiletý kluci :), to se jen tak nevidí :)). To jak kdyby exemplárně trestali ňákýho třináctiletýho hokejistu, že měl špatnou hokejku a dávali ho příkladem zbytku hokejistický scény. Adam je ale práskač a stejnak nemá v Čechách cestu, kterou by nepřelezl, takže musí za hranice z tohodle eintopfu :). Čus.
Mikiodpovědět 
     Re: Mago pro vsechny za všechny a bez všech14:07:09 09.11.2007
Lezla jsem uz ledaskde,pohybuju se mezi lezcema,a tohle tema resej skoro vsichni.Vsichni chtej magoooo!!!A ani s timhle trestem pro Adama nesouhlasim.
Luluodpovědět 
      Re: Mago pro vsechny za všechny a bez všech15:35:30 09.11.2007
Ať už se ti to líbí nebo ne, všichni nechtěj. Bohužel to tak je. Možná chtěj všichni tvoji kámoši, ale po skalách běhaj i další. Promiň, ale nerozumím, jak to, že po všech debatách a těch tvých návštěvách všech možných oblastí, jsi ještě nezjistila, že existuje taky někdo s jiným názorem.
Osobně jsem taky pro mg, ale zdá se mi hodně hloupé a zabedněné ignorovat ty ostatní a nepokusit se s nimi dohodnout na nějakém trochu kompromisu.
Podpovědět 

 Bílej lezec23:29:56 12.11.2007
Bílej lezec leze tmou, pytlík s práškem za sebou,
leze cestou s touhou svou, dává cestu obtížnou,
prachem skal je pokrytej, nese svoje poselství,
pohled krví podlitej, leze sám, to každej ví.

Bílej lezec, bílá zář, bílá ruka a bílá tvář,
bílej lezec, bílá zář, bílá ruka a bílá tvář.

Jeho jistič unaven, paže s lanem znavená,
z černý noci už je den, mladá dívka zmámená
podala mu vody pít, lezec se jen usmívá,
s magnesiem chtěl by lízt, dní už mu moc nezbývá.

Bílej lezec, bílá zář, bílá ruka a bílá tvář, ...

Kolik bílejch rytířů padlo pro tu pravdu svou,
kolik lesklejch borháků vytlučeno většinou,
tak buďte trochu šlechetní, ať tu není jako host,
na tu bitvu poslední je vás tady přece dost.

Bílej lezec, bílá zář, bílá ruka a bílá tvář, ...

Poslední bitva vzplála, dejme se na pochod,
banda borců s pytlíkem mu možná přijde vhod.

Tady k tomu máte i hudbu:
http://www.youtube.com/watch?v=QFV-vV4AIAs
stipodpovědět 
 Re: Bílej lezec23:33:40 12.11.2007
Parádní :-)))
Dájaodpovědět 
 Re: Bílej lezec23:38:55 12.11.2007
Dost chabé. Tři sestry to přeci jen zvládly o pár řádů lépe.
 pbla4024odpovědět 
  Re: Bílej lezec23:44:20 12.11.2007
Hele, ale to musela bejt chyba u tebe páč tady bylo všecko OK text těm písničkám jen dodal a asi si teda nejspíš počubil hudbu ve svý hlavě jestli jsi teda nešel na ten odkaz :-)))
Dájaodpovědět 
   Re: Bílej lezec23:48:10 12.11.2007
Tři sestry - Alkáč je největší kocour.

Kvílej jez je přede mnou, kvílej než se převrhnou,
jede vodou s holkou svou, vodou hutnou - je s ropou.
Strachem z tse - tse podrytej, kde se roje navrství,
ksicht má krví podlitej, je deptán, to každej ví.

Píchej, je zle, blbá hráz, blbá loď a v noci mráz.

Jde to z tůně ztuha ven, kaše s lečem nabraná,
červy chléb je ujeden, mladá dívka nasraná.
Nadala mu do tupých, vodák se jen usmívá,
v čistý vodě chtěl by jít, v týhle nemoc přebývá.

Píchej, je zle, blbá hráz, blbá loď a v noci mráz.

Kotlík shnilejch lanýžů, pádla v proudu travin jsou,
kolik leklejch platýzů hvozdu dáno mělčinou.
Tak vzbuďte mrchu plachetní, loď tu změní lenivost,
dokuř detvu poslední před náma je v řece most.

Píchej, je zle, blbá hráz, blbá loď a v noci mráz.

Příjemné sólo na banjo.
 pbla4024odpovědět 
  Re: Bílej lezec00:10:16 13.11.2007
Zrovna tohle je od sester dost slabý. Chtělo to víc. Berg heil!
stipodpovědět 
 Re: Bílej lezec08:12:46 13.11.2007
Paráda. To se povedlo :-)
hanesodpovědět 
  Re: Bílej lezec11:31:34 13.11.2007
Heleď nepolevulte ať kurňa dáme pětset komentářů :-)))

Je vědecky dokázaný, že kdo máguje má pomalý spermie :-)))
Dájaodpovědět 
   Re: Bílej lezec11:35:16 13.11.2007
Kurňa...

Ale druhá studie říká, že to platí jen pro písek :-))))
Dájaodpovědět 
    Re: Bílej lezec08:05:32 14.11.2007
:-))))
Gloskaodpovědět 
 Re: Bílej lezec08:03:21 14.11.2007
:-)))To je fakt dobry....:-))) PS: Uz jsem se naucila i se podepsat :-))
Gloskaodpovědět 
  Re: Bílej lezec09:00:09 14.11.2007
Paráda tak se třeba jednou shodnem i na něčem dalším :-(
Dájaodpovědět 
   Re: Bílej lezec09:53:39 14.11.2007
To jsem zvědav na čem :-)))
hanesodpovědět 
    Re: Bílej lezec10:13:49 14.11.2007
Treba ze mame radi pisek a pivo :-)
Gloskaodpovědět 
     Re: Bílej lezec11:46:07 14.11.2007
Ale Hanesi vono to tak strašný nebude a jestli se těm bafuňářum podaří udělat v tom Mg nějákej pořádek, tak ti vlastně ani nevím vo čem se budem dohadovat... Pořádek samo znamená Ádr bez :-)))
Dájaodpovědět 
      Re: Bílej lezec12:16:19 14.11.2007
Nevěřím tomu, že za současného stavu je nějaká dohoda možná. Samozřejmě bych se rád pletl :-)
hanesodpovědět 
      Re: Bílej lezec14:05:55 14.11.2007
V Ádru bez ode dne, kdy přelezeš Zrzavé slimáky. To je férová dohoda.
 pbla4024odpovědět 
       Re: Bílej lezec22:28:49 14.11.2007
Trošku ujetý se bavit o Ádru a cpát do toho Ostaš ale už jsem si zvyknul... Bude mě stačit když ty budeš používat MG jedině do cest o kterých si se tu bavil...
Dájaodpovědět 
        Re: Bílej lezec22:51:55 14.11.2007
Ale která těžká cesta na písku má přelez bez magnézia jsi nám stále neprozradil, velkohubý nadutče.
pbla4024odpovědět 
         Re: Bílej lezec15:14:54 15.11.2007
Prozradil ovšem ta pro tebe nění dostatečně těžká zřejmě, že ji dáváš nejen ty, ale kde kdo další s prstem v nose...
Dájaodpovědět 
     Re: Bílej lezec12:17:26 14.11.2007
Jo tak to taky můžu :-)))))
hanesodpovědět 
     Re: Bílej lezec12:19:43 14.11.2007
Tak by se jich tedy pár našlo no.
hanesodpovědět 

 50012:21:13 14.11.2007
Jo a je to moje!!!
hanesodpovědět 
 Re: 50012:45:07 14.11.2007
Nojo no :-))) S tim pivem to je mi uplne jasny :-) A hlavne neutuchajici naklonnost k nemu ve ctyri rano ci v kolik je bezvadna vec vid:-)
A ja mam 501, huraaa :-)) Ale jenom proto ze se nudim doma:-(.
Toto je prvni prispevek v nove petistovce. A k tomu takove uslechtile tema jako je pivo....
Gloskaodpovědět 
  Re: 50012:52:45 14.11.2007
Lepší řešit pivo (klidně i ve čtyři ráno) než-li mágo. Bych mohl třeba dostat nějakou pozornost za ten pětistej ne??? :-)))
hanesodpovědět 
   Re: 50013:19:01 14.11.2007
Jo, s tim souhlas. Pozornost od webmasteru nebo od kamaradu? Nejlip asi od obojich zejo...:-) Tak ja Ti nekdy koupim to pivo ve ctyri rano :-))) a u webmasteru se primlouvam za krabici s magem hehe...
Gloskaodpovědět 
    Re: 50022:20:19 14.11.2007
Já mám být asi opozice né ??? :-)))

Pivo je blbost tady v podhůří máme radši slivku víc zahřeje :-)))

A pětistej jste mi vyfoukli neprávem páč sem se myslím nejvíc snažil aby sme to sem dopracovali :-)))

Jo a už dobrou na tu diskusi tady o MG pro letošek kašlu...
Dájaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Padání 2019
 Databáze cest:
Všechny cesty (133170)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Náhorní Stěna IV Tisá - Malé Stěny
Nils Desto Trotz 5+ Frankenjura
Metus Mentis 7 Peilstein
Clash 8- Peilstein
Fart Joker Low 8A Rudawy
Nově komentované:
Laskala 9/9+ Skalka Pri Trenčíne
Laskala 9/9+ Skalka Pri Trenčíne
Doutnák Direkt 7+/8- Lomy Nad Velkou
Znělcové Lepičky 7 Ortel
Kultovní Kout 4 Černá Studnice

 Nově v diskusi:
Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: finger chisel | Svrtovy pohar | Slaňováni na HMS | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. |

 Nové komentáře:
Re: Opinionmaker | Re: Poučení pro NP ČŠ | Re: jisteni? | Re: Poučení pro NP ČŠ | Re: opravdu první 9a? | Re: nová vyhláška je na nic | Re: Poučení pro NP ČŠ | opravdu první 9a? | Re: jisteni? | Poučení pro NP ČŠ |

 Kde to vře:
Video: Jak se Adam Ondra potýká se slávou (203)
Ve středu na stěně (18)
Schvalování návrhu návštěvního řádu pro Tatry pozastaveno (12)
Jacopo Larcher vylezl asi nejtěžší trad cestu na světě (10)
Road to Tokyo # 5 (6)
Závody českého a slovenského poháru v boulderingu v Žilině (6)
Report z AIX Ádr Boulder Session vol.6 (6)
Taková Normálka aneb Proč náčelníci občas kroutí hlavami (4)
Český pohár v lezení na obtížnost v Praze (3)
Aj my sme Tatry ! (3)

 Nově v inzerci:
Léky | Five Ten Dragon | Dětský úvazek | Lezečky La Sportiva Miura vel. 44 | Hanwag Alaska Lady GTX | OSP Slovinsko | Ocun Hero QC | Damsky perak (koupim) | Silvretta 400, 404 | Scarpa Matrix |

 Anketa:
Se kterou lezeckou legendou byste nejraději zašli na pivo?
 Alex Honold 
 261 
 Adam Ondra 
 262 
 Chris Sharma 
 284 
 Lynn Hill 
 318 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.