LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jak piješ, tak lezeš. /Wie trinkst du, so kletterst du./
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nové knihy na Lezci
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první

Závody
Flash Boulder Cup - Junior (21.09)
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13284
2.Konečný 12906
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11653
2.Jungling 11050
3.Novák 10900
Hory:
1.Skopec 7242
2.Zaoral 6973
3.Hlaváč 6070

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4732 lezců
776298 cest
Nové přelezy:
Liebe Ohne 9
Bad Joke 7c
Un Bon Poi 7b+
Ruptur 10-
Klondike C 11-
Ekvilibriu 9+
Fear Facto 9
Nový Zákon 10
La Baie De 7c+
Hurry Up A 7b

Stěny
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

S.O.S. Jizerky

Tento článek nepojednává o lezení v krásných sluncem vyhřátých stěnách, stejně tak ani nebude prezentovat lezce - mistry.
Přesto prosím všechny lezce, kterým není osud lezení a hlavně stav přírody v Jizerských horách lhostejný, o pozornost tomuto článku a o jakýkoli příspěvek(názor).

V reakci na debatu, která na Lezci proběhla před několika měsíci ( Jizerky podruhé ) a hlavně vzhledem k současnému dění v Jizerských horách jsem se uchýlil k tomu způsobu, abych konečně zjistil, jestli je  dění v JH opravdu zájmem drtivé většiny lezecké populace nebo zda se pouze jedná o svévoli určité skupiny lezců.
Pro ty, kteří nejsou v obraze, nejprve trochu omáčky ze serveru ČHS, kde  jsem se snažil zjistit nějaké informace týkající se problému.Získal jsem bohužel pouze informaci o jištění  na pískovcích a to ve zprávě BK z 22.02.2001- „Závěrečné doporučení BK ČHS pro osazování jistících a slaňovacích bodů do pískovce“. Přesto se dá alespoň analogicky tato informace použít pro JH.
Zde se v odstavci 3.2.Pevnost spoje píše:
„Největší vliv na pevnost \"spoje\" má plocha pláště dříku, tj. velikost lepeného kontaktu, kdy je namáhána větší plocha, resp. objem horniny. Z toho je možno jednoznačně uzavřít, že krátké dříky malých průměrů by se neměly používat. BK ČHS doporučuje průměr dříku nejméně 23 mm, stejně jako v Sasku. Povrch zdrsněný závitem nebo zdeformovaný průřez pod lisem (aby dřík nemohl vyjet ven jako špunt z láhve kdyby lepidlo nepřilnulo dokonale k jeho hladkému povrchu).atd.... “
Dále jsem se zde dočetl o povrchové úpravě jistících bodů v odstavci 4.3. Povrchová úprava - vzhled, kde se píše: „Zinkované kruhy jsou velmi dobře chráněny proti korozi, ale na pískovci jsou ve větším počtu rušivé. Východiskem je kruh a vyčnívající část dříku natřít ještě barevným nátěrem (černým). Tyto kruhy čeká v určité době stejně výměna, a tak by bylo možno se spokojit s jejich černěním. Barevný nátěr je levnější než žárový zinek. Toto se týká pouze stěnových kruhů.
No a ještě pár vět z pravidel z článku z 26.4.2002 Pravidla lezení v nepískovcových oblastech:
§ 4
Umístění a osazování trvalých jisticích prostředků
6. Po schválení prvovýstupu není dovoleno trvalé jisticí prostředky přidávat, přemísťovat nebo ubírat. V rámci údržby lze trvalé jisticí prostředky přemísťovat za podmínky § 4 odst.8. Dále je možná výjimka na základě rozhodnutí VK z důvodu bezpečnosti, neexistence nebo poškození původního důležitého přírodního jisticího útvaru a po dohodě prvovýstupce s VK.

§ 7
Platnost pravidel
1. Tato pravidla lezení se vztahují na všechny věže a okrajové skály v oblasti České republiky vyjma Jizerských hor, které mají svoje samostatná pravidla a jsou závazná pro členy ČHS, pro horolezce organizované v UIAA a pro ne-členy ČHS, kteří provádějí výcvik pod vedením instruktora horolezectví..
Tak to by bylo asi vše co jsem se dozvěděl na nejfundovanějším serveru o lezení. Bohužel jsem se nedopátral těch samostatných pravidel  pro JH , pokud však není myšlena vyjímka pro horolezeckou činnost od MŽP. Pokud ano, pak si každý v JH může dělat co chce, poněvadž tato vyjímka obsahuje jen velmi stručný výtah z běžně platných pravidel lezení. Pak také chápu proč se může dít to ,co se zde děje.
Vrcholová komise pro JH se totiž rozhodla začít zaměňovat staré nevyhovující jištění novým. To by bylo nanejvýš chvályhodné, kdyby výsledkem jejího snažení nebyly na skalách jistící prostředky, na které jsme spíše zvyklí právě na těch vyhřátých vápencových stěnách jižní Francie. Jedná se o povrchově upravené, lesklé borhákoslzy , které ohyzdně trčí ze skály a na zelenošedém podkladu JH žuly svítí do okolní krajiny. Dále se zde pokoutně začínají vyskytovat klasické nýty a zlaté dříky od f. Pestr o průměru  10 mm  a délce 80 mm, jaké byly použity ( co vím já) na dojištění cesty na Nose a rovněž na prvovýstup na Žabího koně, kde zrovna kvalita skály není nic moc. To mi jistě znalci dají za pravdu.
Jak je vidět, tak se v JH  VK  řídí opravdu jinými pravidly(§7), než těmi uvedenými výše!!. To, co na pískovci působí rušivě je v JH na žule zhusta pod velením VK prosazováno a rváno do skal. Krátké a tenké dříky na pískovci nelze použít, avšak v JH na drolivé žule vydrží pád z nebes. A navíc….…přece se nebudeme nutit v JH k psychické zátěži  když můžeme všechno dojistit. 
Tak konečně budeme moci jezdit i do JH jen s 15 presy, máčem a pořádnou silou z domácí bouldrovky.
Když se nad tím zamyslím, přijde mi jako bych se vrátil asi o 15 let zpět do dob socialismu, kdy jsme nad sebou měli jakousi nedotknutelnou vrstvu, kteří nám „řídili hodinky“,  vedli nás k zářným zítřkům, aniž bychom mohli dělat to, co oni nebo naopak vybočit z davu a odporovat. Zkrátka v příští pětiletce se v JH budou používat borháky od Petzla( když je nemůžeme použít na písku) a bude se dojišťovat.
Dopr… tak to ale již dále nejde. Borháků přibývá a dokonce jsem zaslechl něco v tom smyslu, že by se měly JH předělat na sportovní oblast. Proto jsem napsal tento „ manifest“ a chci slyšet vaše názory a chci s tím něco udělat.  Tady máte příležitost vystoupit z anonymního davu. Napište svůj názor. Díky za každý!!
Nejraději bych zařídil nějakou anketu, ale nevím , jak to tady provést.
Otázkou by bylo:
Kdo je pro používání Petzl borháků v JH?
Ano                NE

Doudleba
P.s.:
Ještě chci dodat, aby bylo uplně jasno:
Nejsem proti výměně starých rezavých vražd za nové jištění. Co přesně mi vadí je použitý materiál pro přejišťování a rovněž pro dělání cest a nedej bože i pro dojišťování. Konkrétně jde o stříbrné nýty, borháky jako dlaň a v neposlední řadě zlaté borháky z produkce Pestru.
To vše nemá v JH co dělat!!!!

Doudleba   [úpravy] 22:49 29.11.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 chtělo by to trochu vkusu10:19:38 30.11.2002
Pochopím, že se v JH dělaj bouldry, to je v poho. Dojišťování některých pomníků, jako se to děje v Labáku taky chápu, ale nějak se nemůžu smířit s tím, že na žule v JH budou zářit "zlaté" BHky jako dvěře od bordelu. Skalkařská oblast v JH stejně nikdy nebude, protože spousta skalkařů nejraději jistí z "auta". Tak ať dál jezděj do Jury nebo lézt do Itošky... Když někdo dělá novou cestu tak má právo dávat pevný jištění klidně po metru, ale snad se to dá osadit kruhama...?

THAT´s ALL
Lukáš P.
Lukáš P.odpovědět 
 Re: chtělo by to trochu vkusu09:10:35 01.12.2002
Díky !
Doudleba
Doudlebaodpovědět 

 Pomníky18:57:03 30.11.2002
Pomníky jsou od toho, aby zůstaly na svém místě. Nikdo by je neměl dojišťovat. Když to vylezli zmužilí muži a odvážné ženy tehdy, tak to zvládneme i dnes. A když ne, tak je to naše neschopnost. Jiných cest pro poseroutky jsou v Česku mraky.
Nechtěl bych nějakou svoji cestu v zapadlé oblasti najít nově oborhákovanou či okruhovanou.
Kuba Turekodpovědět 
 Re: Pomníky09:11:29 01.12.2002
Budeme se snažit , aby to tak nebylo!!
Díky !
Doudleba
Doudlebaodpovědět 

 Nedojišťovat09:36:19 01.12.2002
Protoze Jizerky znam celkem dobre a mam je rad hlavne proto, že zde nejsou návaly lezců a skály vypadají ještě celkem přírodně, jsem tímhle počínáním znechucen. Lezení zde je záležitost trochu jiná než jinde v Čechách, právě neexistence většího množství osazeného jištění z něj dělá u těžších cest morálovější lezení, než na jaké jsme zvyklí z jiných nepískovců u nás. Když si vzpomenu, že většina cest byla vylezena do 80 let, a mnoho ještě mnohem, mnohem dříve a to naboso, bez lezaček a s konopnými lany, je mi blbě. Nechci se dožít lezců, kteří budou večer v hospodě říkat věci typu: dal jsem XY, hustá VIc, desetkrát jsem spad´, ale je to dvou metrech vynýtováno, takže OK. Já osobně jsem pro nedojišťování kdekoli, nejen v Jizerkách. Za prvé, když na to někdo nemá morál, ať jde lézt na stěnu. Za druhé, prvolezec nepadá :-))

PS: Jizerky mají tu výhodu, že přesuny mezi věžemi zaberou dost času a sil, je nutná znalost terénu a orientace. Z tohoto důvodu se nebojím invaze lezců. ale kdo ví......
Milanodpovědět 

 ??20:25:47 01.12.2002
Jizerky je opravdu super oblast v které sem se vlastně naučil lízt a vždycky sem byl rád za ten adrenalin co jsem citil pri každé (morálové) cestě. Např. jakáko-li jizerská plotna a vynejtovat ji po dvou metrech? dyt by ta cesta stratila uplně svou hodnotu prostě by to byla uplně jiná cesta!(prostě humus). Doufám, že se to nestane asi by to se mnou švihlo kdybych přišel pod vynejtovanou Stržovku nebo jakouko-li jinou starou cestu. A nové cety? Říkám si nová doba nové cety a materiál prostě je to tak a myslim že těch nových cest v Jizerkach už tolik nebude a co sem viděl tak nýty po metru nikde nebyly. Jěště k Nosu 1.sou tam borháky Petzl (ne Pestr) které si myslim že sou dost masivní a kvalitně založené. 2.v jejich blizkém okolí byly původně skoby jedna dost rezavá a druhá nerez ale zase volná.
Takže přejištovat původní nekvalitní jištení Ano, Dojištovat Ne! (myslím že dostatečným (kvalitnim)dojištěním všech cest byl příchod Frendů)
P.S. a maglajz? to si myslim že nemá cenu řešit.Kdo ho používá tomu to nevymluvíte a kdo ne toho to nenaučite. Osobně ho v Jizerkách nepoužívám kromě boulderů ke kterým to dá se říci patří. cus 
Prdodpovědět 

 Tradic je tradice.....20:29:45 01.12.2002
Nedojišťovat!!!!!!!!!!!!!!!!
Lukodpovědět 

 ?!20:50:10 01.12.2002
Nejsem příliš častým návštěvníkem Jizerek, ale jezdím tam rád. Mimo jiné pro klid, který tam panuje. Také když tam jedu, tak počítám se sporým jištěním a se vší, co z toho plyne. Kdybych toto nechtěl respektovat, tak jedu jinam. Proto NEDOJIŠŤOVAT! S výměnou starých a rezavých jištění samozřejmě souhlasím. Je ale otázka, zda nýty a borháky jsou nevhodnější. Pokud už by se používaly, tak by stálo za to, je natřít tak, aby splynuly s barvou skály.
seppodpovědět 

 Jizerky miluju!!09:40:42 02.12.2002
Je to jedna z posledních klidných,lezeckou invazí nedotčených oblastí.Určitě díky vzdáleností skal od všech záchytných bodů,jako jsou hospody a podobně a také díky řidšímu jištění,než je jinde na žule zvykem,spoustu cest si člověk musí prostě zajistit sám.Dávno už neplatí že jsme prostě všichni horolezci.Ve skalách se pohybuje mraky lidí,které příroda vůbec nezajímá,natož nějaký tradice,je jim jedno jestli lezou na překližce nebo na skalách,hlavně že je to zajištěný.A o to právě jde,měly by být oblasti klasický a oblasti sportovní,stejně jako je to v Británii a funguje to.Nikoho ani nenapadne v klasických oblastech všechno dojišťovat a vnucovat tam  sportovní pravidla a naopak.Takže se přimlouvám za to aby se Jizerky nedojišťovaly a zůstaly podobných trapných výstřelků ušetřeny.
koníkodpovědět 

 09:46:30 02.12.2002
Lze jen souhlasit. Proč dojišťovat?! Pokud prvovýstupce cestu přelezl odjištěnou,tak jak je, záleží jen na mě, jestli na to psychicky mám nebo ne. V Jizerkách jsem bohužel ještě nebyl, ale taky bych nezkousnul,kdyby se u nás na jihu čech dojišťovaly cesty, který nejsou vynejtovaný po dvou metrech. Byl by to hnus a cesty by úpně ztratily svojí hodnotu, ať už jsou více či méně morálový. Sám jsem srágora a do morálovejch cest se nijak nehrnu,ale když se nějaká poštěstí, tak to má pro mě daleko větší hodnotu,než nějaká vynejtovaná osma na Rovišti... Tož vám přeju, ať ty vaše Jizerky zůstanou takový jako jsou!!!
Kleboňodpovědět 
 Osma na Rovišti?10:03:17 02.12.2002
Doporučuji cesty: Local Hero, Přímou Harmonii, Pozdrav do Labáku a ještě jednu pěknou "sedmičku" Zdeňku máš ho. Možná změníš názor, i když je to mezi jištěním blíž než na písku. Ono hodit 7 m tlamu na 12 m skalce také není nejlepší zábava.
Bídaodpovědět 

 Tradice09:56:43 02.12.2002
Vyměnit staré nekvalitní jištění: ano, dělat z toho sportovní oblast: ne. Kde to nejde zajistit jinak, tam teprve vrtat. O jištění by měl rozhodovat prvovýstupce. Zajištěných nepískovcích oblastí je už v Čechách dost a proč přijít o další místo, kde se dá naučit dělat s těmi kovovými udělátky, lehce se vybát a ještě troch romantiky k tomu. Vybavení se časem mění, tradice by měla v mezích možností zůstat.
David Chudobaodpovědět 

 S rozmyslem10:15:36 02.12.2002
Zdar všichni.
To je teda debátka. Ale abych si k tomu řeknul svý. Vyměnit rezavý kruh ano. Přidat někam borhák, nýt ne! Vyměnit starou skobu ano. Jak tak sleduju, tak otázka přejišťování je v poslední době moderní. Na druhou stranu průserový cesty (viz. plotny na Suškách - kolik lidí tam ročně hodí podlahu?) by asi za to stály. Jistě je názor - když na to nemáš tak se do toho nehrň... Je to sice pravda, ale byl jsem u toho když tam jeden metnul podlahu z pod kruhu. A ten pocit fakt nic moc. Ale to je v Jizerkách řídkej případ. Tam se dá spousta cest dojistit železem a smyčkama. A když už někde něco přidat, tak né určitě u starý klasiky. A probrat to s prvovýstupcem. Takže jednoznačný verdikt pro naše Jizerky je NEDOJIŠŤOVAT. A ještě k povrchové úpravě. Vzhledem k tomu že se jedná o rezervaci, tak by to asi moc hyzdit nemělo :-)).
Šébaodpovědět 

 Vo code?10:17:05 02.12.2002
Vo co se tady vlastně jedná, jak je jednou cesta vojištěná prvolezcem, tak by měla zůstat a ani bych nic nedojišťoval, protože i když měli naši tatíci možná větší morál než my, tak si hlavně uměli poradit jinak než tlučením železa do skal a to i v době, když ještě nebyly frendy, čoky, kevlarový smyce a jiný pomůcky. Založit se přece dá i prachvobyčejná matka nebo na písku smrkovej špalek. Všem těm co chtěj něco dojišťovat bych doporučil, ať se naučej "dávat" a začnou používat hlavu. Lezení je snad přece hlavně o tom strachu a o pocitu, že jsem zase jednou překonal sám sebe. Když se v cestě "poseru" strachy, tak alespoň nahoře skuttečně cejtím, že žije a je úplně jedno, jestli je to v Tatrách v JH nebo v Ádru. Hore zdar
Bernyodpovědět 

 Pro Bídu10:58:54 02.12.2002
Mluvím o hodnotách z vylezený cesty. Konfrontuju jen pocity z přelezení "vynejtovaný sporovní cesty" třeba právě na Rovišti s přelezem "klasiky" pěkně po vlastním. Tebou uvedený cesty jsem bohužel nelezl. A ne že bych se i na Rovišti a podobnejch oblastech taky nevybál. Nelezu žádný prásky, ale vždycky potěší víc cesta, kolem který dlouho chodím velkým obloukem, než se do ní pustím odspodu,protože je morálová. A byla by obrovská škoda o oblasti s takovýma cestama dojišťováním přijít.
Kleboňodpovědět 
 Re: Pro Bídu11:06:06 02.12.2002
Vždyť v tom se shodujeme.
David Bída Chudobaodpovědět 

 10:59:09 02.12.2002
Myslím že vše podstatné již bylo řečeno. Různě těžkých a dobře nebo špatně zajistitelných cest je v Jizerkách spousta, vybere si snad každej. Takže hlasuju pro NEDOJIŠŤOVAT!!!
dlabikodpovědět 

 Jizerky11:12:02 02.12.2002
Hlasuju pro nedojišťování. Těšim se až vyrazíme do Jizerek a já budu moct dlouze přemejšlrt jestli se k tomu kruhu dolézt nebo ne. Co se týká jistících bodů, tak myslím, že kruhy jsou do Jizerek akorátní...
Dafeodpovědět 

 Řekl bych - neplodná debat12:30:01 02.12.2002
Zdá se, že se to tu opět zvrhlo v debatu zda dojišťovat či ne. Můj názor je NE, ale o to tu asi nejde.

Doudleba tu naznačuje jakousi zlovůli VK oblasti Jizerské hory. Mimochodem, kdo jsi, resp. jaký je Tvůj vztah k JH? Nemyslím citový, ale praktický. Znáš se třeba s někým z VK? Zkoušel jsi někdy "být pozván" na jejich jednání?

Podle mých zkušeností v těchto komisích sedí takoví lidé, kteří byli ochotni vůbec něco dělat. Většinou to nejsou lidé někým nadelegovaní a většinou se nedá mluvit o nějaké zvůli. Znovu opakuji - bývá to několik nadšenců, kteří JEDINÍ BYLI OCHOTNI přiložit ruku k dílu.

Mimochodem, četl jsem nějaký zápis z jednání a pokud jsem rozuměl, tak je nyní v JH některá oblast, která nemá správce a správce se hledá. Jinými slovy, hledá se další člen VK.

Proto se ptám, kdo je Doudleba a jestli má snad nějaké důvody se domnívat, že se jedná o nějaké mafiánské sdružení, které mezi sebe nechce nikoho pustit. Já konkrétní podmínky neznám, ale podle zkušeností odjinud se domnívám, že tam jsou ti, kteří chtěli makat. A jestliže se bude chtít někdo s jiným názorem zapojit, tak svůj názor může prosazovat "zevnitř" a ne nějakou anketou.
Tolik ke komisi jako takové.

Jestli dochází v JH také k nějakému divokému dojišťování, tak s tím VK nic nenadělá. Tam nezbývá než fyzická insultace, případně jiná nekonečná debata, jestli trestat (autora, nebo přírodu?) vytloukáním.

A na konec poznámka ryze materiálové. Můj názor:
1) Jakkoliv je JH žula drolivá, domnívám se, že je stále o několik řádů pevnější než pískovec. Tedy to srovnání trochu kulhá.
2) Zinkování kruhů na písku nebylo doporučeno z důvodů lepší adheze olovo-narezlý kruh. Neupravený kruh totiž svoje usazení zpevní "zareznutím". Toto doporučení nemá nic společného s estetikou.
3) Jestliže je doporučeno, že má být kruh natřen načerno, tak není problém stejně natírat třeba i ty nerezové či chromátované (zlaté) borháky. Řeč by tedy neměla jít tak, jestli Petzlovský borhák ano či ne, ale že má být natřen.
4) Každopádně se domnívám, že zalepené nerezové (tedy věčné) jištění je správná cesta. Rozhodně je snažší udržba ho jednou za tři roky přetřít na černo, než za 15 let vytloukat zrezivělou ocel, případně dělat novou díru vedle.

Martin Mellan
mellounodpovědět 
 Re: Řekl bych - neplodná debat13:21:53 02.12.2002
Doudlebu znám velice dobře, je to Jiří Doubrava a ten kdo se pohybuje v JH ho zná určitě taky. Myšlenky v komentáři jsou jistě dobré, ale pochybuji že znáš tuto konkrétní situaci lépe než autor článku. Není to pouze Jiří, jak by se mohlo zdát, který se rozhodl bojovat proti současnému stavu. Ale to se časem ukáže. Tato debata se mi nezdá neplodná, komu ano, toho lituji. Až spadneš na zem a 40mm nejt ti přistane na čele, tak už ti bude jedno jestli je zlatej nebo černej, ale černej se bude hodit víc.
Michal Pešíkodpovědět 
  Re: Re: neplodná debat15:10:48 02.12.2002
Otázka "kdo jsi" neměla být žádným útokem.
Z článku jsem jenom nevysledoval, zda autor je návštěvníkem, který zpozoroval lesklé borháky a jednoduše se mu nelíbí, nebo zda zná dobře pozadí VK a pro náznak nějakého "mafiánství" má argumenty.

A neplodná mně přijde OBECNÁ debata zda dojišťovat či ne. Stejně neplodná jako maglajzovat či ne. Vždy se sejde dost argumentů pro i proti. Docela mně překvapuje, že se tady ještě neobjevil pořádný argument PRO dojištění.

Znovu píšu to co jsem napsal. OBECNĚ jsem proti dojišťování.

Ale debata je myslím o tom, jestli v Jizerkách vládne nějaká mafiánská VK, která SVÉVOLNĚ rozhazuje jištění, kde se jí zachce, nebo
(a to je můj názor)
že to jsou (stejně jako jinde) jediní, kteří byli ochotni přiložit ruku k dílu a ti mají prostě takovéto názory.

Jestli má autor zkušenost s tím, že se chtěl přidat a "mafiánská" VK ho vyštípala, protože má nevyhovující názor, tak se omlouvám. Ale myslím, že to tak není.

Nějaká anketa asi nemá smysl. Smysl má přidat se, makat a svůj názor prosazovat zevnitř. A jak jsem psal, ještě nedávno bylo volné místo správce jedné z oblastí.

Martin Mellan
mellounodpovědět 
 Re:14:53:56 02.12.2002
A kdo jsi Ty? Znam Tě jenom jako velkýho kecala a hlavního tvůrce absoltně neplodnejch debat. Byl jsi vůbec někdy bv Jizerkách?
Hanz (VŠCHT)
Hanzodpovědět 

 Řekl bych - neplodná debat12:38:06 02.12.2002
Zdá se, že se to tu opět zvrhlo v debatu zda dojišťovat či ne. Můj názor je NE, ale o to tu asi nejde.

Doudleba tu naznačuje jakousi zlovůli VK oblasti Jizerské hory. Mimochodem, kdo jsi, resp. jaký je Tvůj vztah k JH? Nemyslím citový, ale praktický. Znáš se třeba s někým z VK? Zkoušel jsi někdy "být pozván" na jejich jednání?

Podle mých zkušeností v těchto komisích sedí takoví lidé, kteří byli ochotni vůbec něco dělat. Většinou to nejsou lidé někým nadelegovaní a většinou se nedá mluvit o nějaké zvůli. Znovu opakuji - bývá to několik nadšenců, kteří JEDINÍ BYLI OCHOTNI přiložit ruku k dílu.

Mimochodem, četl jsem nějaký zápis z jednání a pokud jsem rozuměl, tak je nyní v JH některá oblast, která nemá správce a správce se hledá. Jinými slovy, hledá se další člen VK.

Proto se ptám, kdo je Doudleba a jestli má snad nějaké důvody se domnívat, že se jedná o nějaké mafiánské sdružení, které mezi sebe nechce nikoho pustit. Já konkrétní podmínky neznám, ale podle zkušeností odjinud se domnívám, že tam jsou ti, kteří chtěli makat. A jestliže se bude chtít někdo s jiným názorem zapojit, tak svůj názor může prosazovat "zevnitř" a ne nějakou anketou.
Tolik ke komisi jako takové.

Jestli dochází v JH také k nějakému divokému dojišťování, tak s tím VK nic nenadělá. Tam nezbývá než fyzická insultace, případně jiná nekonečná debata, jestli trestat (autora, nebo přírodu?) vytloukáním.

A na konec poznámka ryze materiálové. Můj názor:
1) Jakkoliv je JH žula drolivá, domnívám se, že je stále o několik řádů pevnější než pískovec. Tedy to srovnání trochu kulhá.
2) Zinkování kruhů na písku nebylo doporučeno z důvodů lepší adheze olovo-narezlý kruh. Neupravený kruh totiž svoje usazení zpevní "zareznutím". Toto doporučení nemá nic společného s estetikou.
3) Jestliže je doporučeno, že má být kruh natřen načerno, tak není problém stejně natírat třeba i ty nerezové či chromátované (zlaté) borháky. Řeč by tedy neměla jít tak, jestli Petzlovský borhák ano či ne, ale že má být natřen.
4) Každopádně se domnívám, že zalepené nerezové (tedy věčné) jištění je správná cesta. Rozhodně je snažší udržba ho jednou za tři roky přetřít na černo, než za 15 let vytloukat zrezivělou ocel, případně dělat novou díru vedle.

Martin Mellan
mellounodpovědět 
 Re:14:48:32 02.12.2002
A kdo jsi Ty? Znam Tě jenom jako velkýho kecala a hlavního tvůrce absoltně neplodnejch debat. Byl jsi vůbec někdy bv Jizerkách?
Hanz (VŠCHT)
Hanzodpovědět 
  Re: Hanz14:58:25 02.12.2002
Celé mé jméno i příjmení si tady umíš přečíst.
A jestli Tě skutečně zajímají o mně další věci, jako třeba číslo bot, rád Ti o sobě napíšu třeba tři stránky, když na sebe napíšeš maila, milý anonyme, protože Hanzů po světě běhají miliony.

A co máš společného s VŠCHT? Já jsem totiž (do zítřka) předsedou VŠAK Chemie Praha.

Jo a v Jizerkách teď bydlím.

Martin Mellan
mellounodpovědět 
 Re: Řekl bych - neplodná debat18:23:29 02.12.2002
Ahoj, jsem ti vděčný za tvůj příspěvek a souhlasím s ním. Máš pravdu, že anketa nemá smysl, ale, to mi promiň, vidím to jako jedinou možnou a hlavně nejrychlejší cestu , jak zjistit , jestli mám nějakou mánii sám a nebo , zda jsem normální a to,co považuji za špatné , ´považuje za špatné taky někdo jiný.
Samozřejmně nezůstane pouze u tohoto. Již jsem mluvil s Jankem ( VK Jizerskolužické oblasti), že se chci zastavit na jejich sezení. Chtěl bych rovněž promluvit s Hejtmošem coby materiálovou komisí.
Co se týče toho mafiánství, jen uvedu malý příklad.
Není to tak dávno, co jsem mluvil s lidmi zasvěcenými do dění v JH ( právě z VK). Chtěl jsem vědět, jaké trvalé jištění a jak hluboko má toto jištění být, poněvadž jsem zrovna dělal novou cestu a byla to moje první. Samosebou jsem tyto informace sháněl u zdrojů k tomu určených a to na webu ČHS, ale bez úspěchu. Dozvěděl jsem se následující:
" a)Délka ve skále 12 cm - pevná skála
b) Délka .. 16 cm - zvětralý či podobný terén.
Dobrá tedy. Pak mi není jasné , že potkám p. Kolesoviče, jak zhusta pere Pestrácké borháky do Žabího koně, kde zrovna pevná skála není a ještě mi na tu samou otázku odpoví podobně.Když si pak změřím tento borhák doma zjistím, že má 8 cm???!!!
Jak hluboko jsou asi ty stříbrné nejty na Malé Frýdlenské?? Tam opravdu ,podle mého názoru , hrozí , že se jimi někdo přikryje až se zarazí do oranice.
Co je však nejlepší? To že jsou okamžitě tyto cesty schváleny vrchlovou komisí, když to není tak dlouho , kdy byly zrušeny Vedralovy cesty právě z důvodu použití neschváleného jištění.Jak je to možné??
A to bych mohl pokračovat, je to spíš na debatu někde osobně.
A k tomu přiložení ruky k dílu. O tom volném místě správcoství jsem se dozvěděl a dohodl se s D. Kofrem , že to vezme. Budeme to dělat spolu s tím, že já udu jakoby společník. Je to jen z důvodu toho, že jsem příliš mnoho pracovně vytížen a nerad bych zanedbal JH , které si to určitě nezaslouží. Když ale vidím , co se tam děje, docela bych rád někoho nahradil. Ten čas si budu muset najít.
Doudlebaodpovědět 
  Re: Re: Řekl bych - neplodná debat18:35:53 02.12.2002
Ještě dodám informaci, kterou jsem dostal ohledně průřezu - 20 x 20mm. S tím se také moc neslučuje ten Pestr, co myslíš??
Doudlebaodpovědět 

 Volba jistících prostředků12:52:37 02.12.2002
1)  Nesouhlasím s dojiťováním klasik.
2)  Při výměně starých skob a kruhů je třeba zvážit životnost těch nových, které tam chcete osadit.  Není to tak dávno, co jsme provedli přejištění některých oblastí v SZ Čechách a dneska abysme pomalu řešili stejný problém.  Borháky od Pestru totiž svítí jen prvních pár let, pak začnou reznout a vzhledem k průměru oka jim dávám životnost tak 15 - 20 let.  Ale co pak?  Pokud půjdou vyndat (o čemž pochybuju) tak se dají vyměnit za nové.  Pokud ne, tak se musí vyvrtat nová díra.  Kolikrát to ale takhle půjde udělat?  My jsme to vyřešili tak, že od letoška už osazujeme jenom antikorové borháky (lepené), u kterých předpokládáme životnost téměř neomezenou.  Ostatně na Bořni už jsou pěkně dlouho a myslím si, že si nemůže nikdo stěžovat.  Jediným problémem je estetické hledisko, protože dost "svítí".  Je to sice absurdní, ale z estetických důvodů bych doporučil je natřít a myslím, že budou všichni spokojeni.
 
Jířaodpovědět 

 13:17:51 02.12.2002
Myslím že vše podstatné již bylo řečeno. Různě těžkých a dobře nebo špatně zajistitelných cest je v Jizerkách spousta, vybere si snad každej. Takže hlasuju pro NEDOJIŠŤOVAT!!!
dlabikodpovědět 

 Jizerky16:19:14 02.12.2002
Předchozí komentáře jsem nečetl, takže kdybych se s někým shodl, či naopak neshodl - sorry.
Jizerky nepatří mezi oblast kde obtížnost cesty je devizou. Spíše se hledí na její krásu (víte jak to myslím), na prostředí nebo historii. Vzhledem k tomu nemá význam dojišťovat, protože to vlastně předěláváte cestu. Skoro tak postavíte úplně jinou. Párkrát jsem se už přesvědčil jací jsou skalkaři líné prdele a tak se nebojím, že by se Jizerky staly druhým Srbskem nebo Rovištěm.
Takže : Přejišťovat SAMOZŘEJMĚ, dojišťovat NIKDY.
Ondraodpovědět 
 Re: Jizerky16:21:20 02.12.2002
Sakra. Ve svém předchozím příspěvku jsem dopustil faktické chyby. Napsal jsem, že Jizerky jsou oblastí kde obtížnost cesty je devizou. Měl jsem samozřejmě v úmyslu napsat, že není. Takže tak...
Ondraodpovědět 

 Více bórháků! I do Jizerek!16:46:11 02.12.2002
Dojistit, dovrtat, prořezat, zřídit přístupy a pořádný značení. Komu to vadí, ať si toho nejta necvaká a leze sólo free. Papouš

P.S. Bělina v Sudetech zplanýroval Středohoří, nebolí to, je to moc pěkný, lezení na pohodu, žádný davy sem neproudí. Nebojte se, dojde i na JH, není úniku. Nová doba boří stará dogmata.
Papoušodpovědět 
 Re: Více bórháků! I do Jizerek!17:25:48 02.12.2002
Nová doba... Stará dogmata... Více oceli republice... Další rána válečným štváčům.... Dělnické kádry do vedoucích funkcí....
Vše staré na smetiště dějin....
Petr Jandíkodpovědět 

 Sypte ptáčkům17:06:40 02.12.2002
Papouši, ty si, tyvole, hovado :-)
Magnusekodpovědět 
 Re: Sypte ptáčkům17:44:18 02.12.2002
Asi sem hovado, ale nekrmim nikoho, že se mi líběj runouty jak prase. Borhák je borhák. Papouš
Papoušodpovědět 
  Re: Re: Sypte ptáčkům18:00:23 02.12.2002
Jseš snad blbej? Lezení na pohodu můžeš taky uskutečňovat na pohodový překližce. Ale kvůli tomu nemusíš planýrovat klasický oblasti.
Kuba Turekodpovědět 

 O Jizerkách věcněji18:10:39 02.12.2002
Doudleba podle mého mínění shrnul velkou škálu problémů do jednoho pytle. Bylo by asi dobré rozlišit které z kritizovaných jištění dal nějaký neznámý škodil a které z nich dala VK.

No a jestli je umísťuje VK, tak by bylo dobré znát jejich argumentaci PROČ. Třeba je docela logická.

Je hezké odvolat se na nějaký zveřejněný závěr BK, ale jsem si jist, že kdybys dal dotaz na BK: "co nám doporučíte používat na žule?", bude jednoznačný názor - lepený nerezový borhák.
Když bys dodal "I v tak kruché jako jsou Jizerky?", odpovědí bude podle mého názoru rozpačité škrabání za uchem. Ostatně co bychom tam chtěli dávat? CE norma je jenom na krátké nerezové BH. Sasové si možná udělali normu na nové nerezové pískovcové kruhy a české kované kruhy jsou myslím taková trpěná partyzánština. Oporu v evropské normě pro ně myslím nenajdeme. A dávat do JH pískovcové kruhy? Toho borce co udělá v té žule 20cm díru o průměru 23mm bych chtěl vidět. Mimochodem, víme jak vypadají staré JH kroužky? Zlomyslná šeptanda praví, že Prachtelovy jsou 8cm hluboko.

Tak jaké? Speciální model JH?

Stejně tak by bylo dobré odlišit, které "dojištění" má na svědomí VK a které neznámí škůdci.

Doudleba se odvolává se na výjimku, pravidla a tak. Dovozuje, že podle toho co se dočetl si každý může dělat v JH co chce. Já zase například po přečtení výjimky pro JH (http://www.horosvaz.cz/ochrana/view.phtml?id=317) vyvozuji přesný opak. V článku 3 se dočteš, že "..nebudou používat k zajištění..takové prostředky.., které by mohly vést k poškození skalního povrchu...". A hotovo! Nesmí se zatlouct žádný BH ani kruh. Bez vyjímky. V citovaném dokumentu NIKDE nenajdeš, že při prvovýstupu podle pravidel, nebo podle usouzeni VK smíš. Nikoliv. Zcela zásadně nesmíš.
Já vím, špatně napsaná výjimka. Jen dokumentuju, že jde o výklad textu.

Já neznám detailně smýšlení a názory lidí ve VK, ale přijde mně, že to je vcelku funkční komise, která nejedná živelně, ale věci projednává.
Nevím jak v jiných oblastech, ale tady se třeba ještě stále schvalují prvovýstupy. Alespoň tak soudím podle zápisu, který jsem viděl.
A ten je docela veřejný - visí v Liberci na stěně.

A jestli nějakých 8, 10 správců "uschůzuje", že budou dávat nerezové BH, soudím, že to probrali ze všech stran.
Jestli má ovšem někdo důvod domnívat se, že to je nějaká mafie, která nedbá na jakýkoliv cizí názor, tak sem s důkazama.

Jinak to jsou pro mne lidé, kterým jsem vděčen, že JH udržují a věřím jim, že jestli učinili rozhodnutí, které není úplně nejlepší, tak že to byl nejlepší možný kompromis.

Martin Mellan
mellounodpovědět 
 Re: O Jizerkách věcněji18:33:06 02.12.2002
Ahoj ,
nestíhám ti odpovídat. Viz výše.
Jen ještě k tomu výkladu. Máš zase pravdu. Jen chci zase říci jedno. Kdo a na jakém základě schválil leepné borháky v JH , když jsou kruhy samodomo partizánština. Pokud vím, tak na písku byly provedeny rozsáhlé zkoušky různých jištění ,než se k tomuto jištění přešlo.
Ale na žule???
Pro ujasnění ?
Já nejsem proti lepení. Sám totiž nevím, co je kvalitnější- jestli olovo nebo lepidlo, ale jsem proti te neestetické hodnotě a to bylo mimo jiné účelem této debaty.
Doudlebaodpovědět 

 Jištění v Jizerkách21:56:17 02.12.2002
Ve vetšině věcí musím souhlasit s Doudlebou, taky sem se snažil zjistit, co je vlastně schválené fixní jištění v Jizerkách a zatím se mi to nepodařilo. Proro jsem u několika prvovýstupù použil nýty Pestr, o kterých si myslím, že jsou rozhodně menším zlem, než různé podomácku dělané nýty, které v Jizerkách používají i někteří členové VK.( o Prachtelových kruzích se šeptá, že jsou 4 cm hluboko ). Navíc, jak již bylo napsáno, po roce nebo dvou zešednou a teměř nejsou vidět.
Rozhodně jsem však proti dojišťování cest, a také proti přejišťování v podobě jaké probíhá. Jsem proti výměnám skob u cest, které jdou dnes DOBŘE odjistit pomocí frendù nebo vklíněnců. Co se tyče zde již několikrát zmíněného Nosu, tak sám předseda VK si to dlouhém naléhaní vzpoměl, že o tom asi jednali, ale žadný záznam nenašel, a že asi výměnu skoby schválili. Proto pořád nemůžu pochopit, jak je možné, že se ve starých cestách objevili tři nýty a VK se pořád tváří, že vše je v nejlepším pořádku.
Mohu k tomu už øici jen to, že pokud se budou záhadnì objevovat dál, budou již ménì záhadnì vytloukány. 
Myšákodpovědět 
 Re: Jištění v Jizerkách01:32:28 03.12.2002
Nejlepsi jisteni pro nepiskovcove skaly jsou lepena nerezova jisteni. To je proste fakt (viz jisteni je jistota, evropske normy, i zavery setreni CHS atp). Z uvodniho prispevku se zda ze jsou tu tri problemy:
1. dojistovat? NE!!!
2. Nahrazovat rezate kruhy nerezovymi borhaky?
Kruhy jsou tradicni, oblibeny tvar (alespon klasici, mezi nez se tak trochu pocitam, je vidi radeji). Nerezove kruhy vhodne k lepeni o prumeru driku okolo 12mm a delce 10 ci 12 cm, schvalene pro uvazovane pouziti na nasem trhu proste neexistuji. Pripadna zakazkova vyroba je draha (=lezci financne neakceptovatelna). To jsou moje osobni zkusenosti. V Orlickych horach (velice tvrda rula) proto lepim nerezove zavity 8cm dlouhe 10mm prumer, lepidlo v ampulich. Nasroubovat lze bezne plakety (petzl, pestr,..). Je to bohozel nejekonomictejsi zpusob. Videl jsem nerezove krouzky na Doubravce (V Bilku) Jsou hezke, ale jsou i spolehlive? A nepodarilo se mi vypatrat kdo to vyrabel. Delka a prumer driku vhodna pro Jizerske hory je otazkou. Osobne se domnivam (byl jsem v Jizerkach jenom nekolikrat), ze mistni zula je relativne dobry material. Nikdy jsem v jizerkach diru nevrtal, ale usuzuji ze rucne vyrobit 12mm otvor, hluboky 10cm muze byt na takovem materialu prace asi na 45min. 14mm otvor stejne hloubku bude asi okolo 60 min. Pokud se nemylim bude prumer 12mm a hloubka 10cm postacujici(tezko si zaplatite trhaci zkouzky, ale treba by pomohl CHS jako na pisku). Stejne si myslim, ze daleko dulezitejsi je vyber spravneho mista osazeni (Pozor na zvetrale partie, praskliny ve skale - viz. zkouzky CHS). Proto muze byt problem umistit lepene nerezove jisteni presne do stejnych mist jako puvodni kruhy!!!!!
3. Rusivost leskych a ruznorodych vrtanych udelatoru!?!
Vrcholova komise muze stanovit jediny mozny rozmer a tvar (jednotnost) nebo jednotnou povrchovou upravu (nerusivou) To je plne na mistnich lezcich. Pokud vas to trapi, tak se zapojte do vasich VK a svobodne se usneste na tom co je pro vasi oblast nejlepsi. Vase volba a odpovednost.
hodne zdaru
motak
motakodpovědět 
  Re: Re: Jištění v Jizerkách07:50:50 03.12.2002
Díky , dobré náměty a hlavně zkušenosti z jiných oblastí jsou vhod.
Doudlebaodpovědět 

 Dojišťování....08:19:21 03.12.2002
1.Dojištění věc prvovýstupce, zprávce skal ale pohled na mrtvé pomníky je fakt super(myslím všeobecně)..ještě že tady u nás máme tolik skal:-)
2.Přejištění není nad pohled nad krásnou rezavou skobu, vylomený hodiny a pod...no hlavně když na to nemáš tak se tam neser:-))
3.Nové cesty...no to snad nééé to je jako cooo týjoo nejtýý a takovej kousek od sebééé to je protíí pravidlůůmm tak rychléé naslanit a vytlouc a kdo to dělal ááá nějakej mladej
Tohle se přímo nevstahuje k Jizerkám i když určitě částečně jo, ale ke všeobecnému dění na skalkách v naší republičce je to sice malinko nadsazené, ale hodně tady komentářů taky..jinak se mějte fajn a lezení zdar:-))
Mártyodpovědět 

 JIzerky-dojišťování11:20:59 03.12.2002
Nesu trošku do mlýna.Debata je trochu mimo, neboť Jizersko-lužická vrcholová komise neschválila plošné dojišťování v Jizerkách. Po dlouhých letech přišel letos zdůvodněný návrh přidat konkrétní jištění na 6 cestách v Jizerkách. Výsledek-nutno získat nejprve souhlas autorů cest a příště bude projednáno.Čili přidávaná jiná jištění v Jizerkách i jinde jsou neschválená.Jde o živelnou činnost,pák proti ní není mnoho.Je možnost jít po linii ČHS, neboť se neschváleným přidáváním porušují pravidla lezení, která jsme jako členové povinni dodržovat.
Causa Nos:cituji ze zápisu - údolní cesta. V úrovni Nosu provedena náhrada původního jištění. Další zlatý borhák osazen neznámo kým.Jinak díky M.Mellanovi za rozumný názor.
Práce v komisi je hlavně práce na skalách na úkor lezení a protože publicita není zanedbatelná, děkuji všem správcům v oblasti VK za jejich správcovskou činnost.
V.Janko - předseda VK
V.Jankoodpovědět 
 Re: Rozumný názor11:43:41 03.12.2002
Radostně kvituji, že se konečně do nějaké debaty zapojila osoba kompetentní a povolaná, tedy předseda VK.
Moje předchozí komentáře byly z pozice nezaujatého pozorovatele. Nicméně ke mně doputovaly další informace (velká výhoda toho, když člověk uvádí identitu a mail) a tak se Tebe jako nejvyššího správce zeptám:

1) Na jakém optimálním jištění (typ, materiál) se VK usnesla?

2) Můžeš objasnit tu kauzu s řetězem na Zvonu?

3) Jak je to s Kolesou, který podle tvrzení Doudleby dává Pestrácké borháky?

Díky
Martin Mellan
mellounodpovědět 
  Re: Re: Rozumný názor15:32:09 05.12.2002
Můžete mi někdo, prosím, uvést jednu konkrétní cestu v Jizerkách, kde bylo dáno (v posledních několika letech) navíc dodatečně jištění? Nějak si žádnou nemůžu vybavit...Děkuji.
Kaspinyodpovědět 
   Re: Re: Re: Rozumný názor17:10:34 05.12.2002
Pokud vim, na Nose jsou ve dvouch cestach tri nyty, ktere tam driv nebyly, a take ve Vetrne spare na Kazatelnu je mezi kruhy dira na borhak (pokud tam uz neni).
Myšákodpovědět 
    Re: Re: Re: Re: Rozumný názor11:55:19 09.12.2002
Na Nose došlo pouze k výměně starých rezavých skob za nové, vrtané nýty, které jsou v nejbižším okolí předchozího jištění. A je fakt, že nevím o žádné "klasice", která by byla nově přejištěná.
odpovědět 
     Re: Re: Re: Re: Re: Rozumný názor17:14:25 09.12.2002
Už to píšu naposled, mrkni se do průvodce na rozhovor s Ginzelem. Po prvovýstupu byly v cestě tři skoby a dřevěný klín. Dnes má cesta 5 kruhů a 2 nýty, tak nechápu, kde bereš tu jistotu, že nikdo nic v Jizerkách nedojistil.
Myšákodpovědět 
      Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozumný názor15:37:18 12.12.2002
Snad nechceš říc, že máme lézt s dřevěnýma klínama ???
odpovědět 
       Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozumný názor17:12:05 12.12.2002
Ne, ale taky by ti v takových cestách nemělo stačit jen pár expresek.
Myšákodpovědět 
  Re: Re: Rozumný názor09:50:55 06.12.2002
Martine,k tvým otázkám.Nebude lepší tyto detailní info zaslat jen tobě?Rozprava na INT by měla být všeobecnější.Jestli souhlasíš,přivítám tvoji mail adresu.
v.janko@iol.cz
Jankoodpovědět 
  Re: Re: Rozumný názor10:44:37 10.12.2002
Snažím se vydolovat co vím.
Jaké jištění v JH?
V souvislosti se závěry BK ČHS o jištění na písku 13.5.2000 VK Jizersko-lužická požádala tuto BK o vyřešení osazování včetně typu jištění v JH. Zatím není řešeno, musí se dávat schválené jištění a preference jsou dříky v původní "železné" barvě.
Zvon - řetězy:
Podle informace správce Z.Melichara (oblast Zvonu) ze 14. dubna 2002 byly dočasné řetězy odstraněny.Historii řetězu přesně neznám, ale uvedený správce je v obraze.
T.Kolesa - jeho jištění:
Nevím co dává za jištění a tak se ho zeptám při nejbližší příležitosti.Jinak Tomáš, jak ho znám, je velmi dobrý a odpovědný správce, navíc tvořitel řady cest v JH.
Tak asi tolik.
Jankoodpovědět 
  Re: Re: Rozumný názor09:32:38 11.12.2002
Upřesňuji případ řetěz - Zvon.
Byly pochybnosti, zda je bezpečný slaňovací kruh na Zvonu, přičemž známý cepín na vršku sloužil jako pojistka. Tento cepín, který také umožňoval sebezajištění více lidí na vrcholu, se vyměňoval a nějakou dobu byl vrchol bez tohoto symbolu.V době absence cepínu došlo k pádu z vršku až na zem při plně obsazeném vrcholu.
V této situaci se souhlasem VK se provedlo přijištění (řetěz) slaňovacího kruhu a vytvořena další možnost zajištění na vršku. Řetěz je již odstraněn.
Snad je to vyčerpávající.
Jankoodpovědět 

 Re:Re:Re: Rozumný názor17:21:43 03.12.2002
Ty od Pestru nejsou nejhorsi, nektere nyty v jehu cestach na Zahradni stene jsou daleko zajimavejsi. Jeste jeden dotaz na predsedu VK. Proc je ten schvaleny nyt umisten tak, ze se stejne ta rezava skoba musi pouzit?
Myšákodpovědět 

 Průvodce00:05:09 04.12.2002
Na http://flow.kmo.vslib.cz/tisina/ je průvodce na kousek Jizerek.
odpovědět 
 Minimalni vizualni dopad19:14:11 05.12.2002
Jednoduchy navod (anglictina) jak barvit blyskave nyty lze nalezt na:
http://www.safeclimbing.org/reduce_impact.html
motakodpovědět 
  Re: Minimalni vizualni dopad2 a vice19:34:55 05.12.2002
Pokud trochu poserfujete okolo je na te vyse zminene strance v anglictine vycerpavajicim zpusobem propracovana problematika vrtanych jisteni a zkusenosti z USA. Prejistovani, lepeni, mechanicke vrtane skoby, etika, uz zminovane maskovani, desive pribehy selhani nytu,atd.....
motakodpovědět 

 Borháky atd.13:13:36 10.12.2002
Vzhledem k tomu, že jsem byl spoluúčastníkem osazování dosti borháků v JH, tak pár slov k tomu: Výhody-1)vrtačkou díra za 2minuty, zalepení 5 minut, pak jen počkat až to zatvrdne 2)drží tam (jsou různý dýlky) 3)dlouhá životnost. PESTR: zlatý bh dotahovací: výhody-po čase zmatněj, nevýhody-v horším materiálu moc nedržej. Stříbrňáky lepený: výhody-malé nenápadné očko, nevýhody- jeho barva a kulatý tvar dříku. PETZL: výhody-zploštělý dřík (lepší,aby se nezačal otáčet), nevýhody: barva, očko by mohlo být menší. Nýty: nevim, nepoužívám, nelíběj. Kruhy: klasika, vymlácení díry a osazení mi trvá tak 2 hoďky (když nedáváte Prachtelovy rozměry s upozorněním do vrch.knihy: „Bacha na kruh je to prcek!“). Akorát 2h je při dělání cesty v JH někdy prekérka, pokud člověk osazuje jištění pouze z háčku, blbý skobky apod. (borek si zde v JH fakt nedáte). V krátkých stěnkách není velkej kruh taky asi úplně „ólrajt“. Železné dříky: nepůsoběj na mě moc estetickým dojmem a cvakaj se napiču, jak je vyměnit, když odreznou? Skoby: schnijou do druhýho dne (skoro), dle mého názoru  lepší si je nechat do hor (ne JH) nebo je dát do sběru. Jinak nikdo z nás, pokud vim, se do cizích cest nesere, páč na to nemá čas ni financ navíc. Akorát Standa něco vyměňuje, ale to je věc VK. Některý cesty, co tvoříme, jsou odjištěný dost, jiný málo, některý vůbec. Dle mého názoru mají bh dost výhod. Ideální by bylo splašit akorát nějaký jiný než stříbrný a asi nejpodnětnější příspěvek se mi zdá od Motáka, takže bych to zkusil s tím barvením. That’s all Folks….
šatavisodpovědět 
 To jsem rád , že ses ozval16:47:13 10.12.2002
Ahoj Šatavis,
ačkoli se neznáme, musím přiznat, že tě dle tvých stop v JH už znám( teď nemám namysli stopy v tom špatném slova smyslu). Podle toho , co jsi udělal za prásky v JH i jinde musím uznat , že jsi pan lezec. Dokáži tedy i pochopit důvody proč používáš tyto okrasná cingrlátkay na svých cestách v JH. Výhody jsi ostatně i vyjmenoval. Jak píšeš, železné dříky ti nepřipadají příliš estetické. Pak promiň , ale asi jsi v šestinedělí spadl na hlavu a nebo jsi už uplně zdegenerovaný umělou stěnou. Neříkej mi , že se ti skutečně na jizerskohorské skále líbí svítivej borhák, ať už je to PETZL nebo jakej čert než téměř neviditelný železný dřík!!! Nehledě k tomu, že právě tyto železné dříky jsou pro JH schválené, jak se můžeš dočíst výše v příspěvku od Vl. Janka. Mimochodem k tomu vyměňování rezavých dříků. Chtěl bych tě někdy vidět, jak budeš měnit zalepený prorezlý PESTR borhák. Jsem přesvědčen, že se přece jen dřík utemovaný olovem dá vyměnit lépe, aniž by bylo nutno vrtat vedle novou díru.
Koneckonců by VK ani neměla schválit tvé prvovýstupy, kde jsi tyto obludária použil, jelikož jsi použil neschválený typ jištění. (Teď to neber tak, že jsem proti tvé osobě nějak negativně zaměřen.) Jenže ona je schválí na základě dobrozdání od Kolesy, který totiž tyto obludária používá také. Přece nebude na jedné straně cesty rušit a sám je bude s tímto jištěním dělat. To dá přece rozum, ne.
No nic, pokecali jsme si a mě nezbývá nic jiného než tě požádat o zvážení, jaké jištění budeš dále rvát do těch JH skalek.
Na druhou stranu si chci tuto situaci vyjasnit na nejbližším sezení VK. Budu se snažit o zavedení poněkud, podle mého názoru, vhodnějších typů jištění a hlavně o to , aby členové VK dělali to , co jim schválené pravidla pro ĺezení v JH přikazují.
Doudlebaodpovědět 
  Re: To jsem rád , že ses ozval20:00:27 10.12.2002
Jen doplnění:psal jsem i nevýhody-barva tzn.stříbrná. Čímž jsem myslel, že se mi nezamlouvá. Bohužel, tmavý bh jsem u nás nikde neviděl. Takže jsem si přelouskal ten Motákův odkaz o jejich barvení a zkusím to použít. Když vymyslíte na VK něco lepšího, dejte vědět.
šatavisodpovědět 
   Re: Re: To jsem rád , že ses ozval17:11:42 12.12.2002
Ď
Doudlebaodpovědět 

 15:16:48 19.02.2003
Jsem toho nazoru, ze cestu zajistuje autor a nikdo mu nema co vystup prijistovat.
Jsem pro vymenu spatnych skob  popripade osadit misto kam kdysi sel vklinenec.A jestli je to zlatej borek nebo nyt mi je  jedno , protoze casem zas tak zarir nebudou/viz nove kruhy/
Jeste se vratim k nytum - zalezi na 2 parametrech pevnost skaly * unosnost trciho spoje -tak nevidim duvod vrtat diru velkou 25 mm do zuly.
S pozdravem jk
ps:krasne lezecke zazitky v JH
jkodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Měsíční
Baron prášil, IXb
 Databáze cest:
Všechny cesty (138325)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Alakazam 9- Harmanec - Bystrická Dolina
Beowulf L1 8+ Harmanec - Bystrická Dolina
Wax 7a+ Sa Calobra
? 7+ Frankenjura
G.A.D. 7+ Trattenbach
Nově komentované:
Panákova Cesta 7 Srbsko
Galeb 6C Vela Stiniva
Gaj 5b Vela Stiniva

 Nově v diskusi:
Re: Plovouci karabina a smycka | Re: Plovouci karabina a smycka | Re: Zapomenuté heslo Lezec | Re: Zapomenuté heslo Lezec | dealer | Re: Zapomenuté heslo Lezec | Zapomenuté heslo Lezec | Zapomenutá karabina | Re: Plovouci karabina a smycka | Re: Beastmaker upevneni |

 Nové komentáře:
Re: Osma | Re: přenos | Re: Osma | Re: Mammut Smart Alpine | Re: Ale no tak... | Re: Milan zdravim!!! | přenos | Re: Trocha pozitivní kritiky | Milan zdravim!!! | Re: Díky |

 Kde to vře:
ČHS: Z funkce člena výkonného výboru odstoupil David Urbášek (80)
Der Heilige Gral (9a) (45)
Nové poloautomatické jistítko Singing Rock Rama (37)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 31 (27)
Ádr brigáda (15)
Hangar Brno: přednáška Adama Ondry (14)
ČHS: vznikne samostatné sekce soutěžního lezení (11)
3. kolo Českého poháru v boulderingu (10)
Setkání přátel lezení po vlastním (8)
Hořící nebe… (7)

 Nově v inzerci:
lano Štramberk | Nalezené expresky Panťák | Bunda Direct Alpine SELLA | dámské La Sportiva KATANA | Predam leky | Expresky Borová skála | Lezečky Scarpa Furia vel. 39 NOVÉ | DirectAlpine GUIDE | Grossglockner | PRODAM SCARPA TRIOLET 41 1/2 |

 Anketa:
Máte enviromentální smutek?
 Nikdy 
 273 
 Vyjímečně 
 214 
 Občas 
 250 
 Často 
 247 
 Imrvére 
 256 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.