LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ježíš von si zpívá? Tak to bude zase tlama jako kráva!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
Zrušeno - SP Xiamen (CHN) (09.10)
Mistrovství Evropy (20.11)
Ruzyňská liga 2020 - závody pro děti (21.11)

Žebříček
Cesty:
49.Jeřábek 9953
50.Šimek 9944
51.Štalmach 9910
Bouldry:
49.Jurča 8881
50.Roubíček 8800
51.Průcha 8550
Hory:
9.Zaoral 5048
10.Skopec 4645
11.Hlaváč 3982

Výsledky
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ČP a MČR U14 (12.09)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Deníčky
5031 lezců
861435 cest
Nové přelezy:
Svatá Cest Xc
Zimní Slun 7C
Demarkační 10+
Rošáda 7C
Tomb Rider 8A+
Retardér 7C/7C+
Manitou 9-
Krkavčí Ma 9+/10-
Retardér 7C/7C+
Nuda V Jab 9+/10-

Stěny
Lezecké centrum na Dlouhém Mostě - Dlouhý Most
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
HUDYsport - České Budějovice
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy
HUDYsport - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Stanovy ČHS

Nové Stanovy ČHS  Co vy na to?

Ve vztahu k usnesení VH ČHS 2018 se navrhuje, aby:

· Členové mladší 18 let sdružení v horolezeckých oddílech měli na Valné hromadě stejné zastoupení jako členové starší 18 let, tj. zastoupení prostřednictvím delegáta.

· Delegát zastupující horolezecký oddíl disponoval počtem hlasů odvozeným od počtu všech řádných členů registrovaných v horolezeckém oddíle, bez ohledu na věk těchto členů.

· Členové individuální bez rozdílu věku nemohli hlasovat, volit a účastnit se Valné hromady; účast možná jen ve vyjmenovaných případech.  a.t.d.

A to jako třeba i 4leté (dnes opravdu lezoucí) děti? Co vy na to?

   [úpravy] 13:22 03.10.2019Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Kdo to do háje vymyslel?13:36:13 03.10.2019
Jak mohou mít děti hlasovací právo? Co takhle rovnou posunout hranici trestní odpovědnosti na 3 roky a volební právo od 5 let? Zbláznili jste se?

Člověk, který hlasuje nebo se jeho hlas započítává, musí alespoň z části rozumět, o čem se hlasuje. 10leté dítě neví ani, co je valná hromada, jak na ní potom může mít jeho hlas váhu?

Vzpamatujte se.
Martinodpovědět 
 Re: Kdo to do háje vymyslel?14:00:11 03.10.2019
Ale to dítě přeci nehlasuje, ne? Pouze jako člen oddílu dává větší váhu slovu a hlasování svého zástupce. Oddíl někdo vede a členové přeci souhlasí s tím, jak je oddíl veden a jaká tam panuje filozofie, jinak by do něj nechodili a chodili by do jiného. Nebo si zvolili jiné vedení. A když pak bude někde hlasování, tak zástupce oddílu přeci zastupuje všechny členy, včetně těch dětí, ne? Z tohot hlediska by pak bylo ideální, kdyby se takto změnily i volby státní, rodiče by měli navíc tolik hlasů, kolik mají dětí. Podle mne rodina se třemi dětmi by měla mít větší sílu, než bezdětní paraziti.
odpovědět 
  Re: Kdo to do háje vymyslel?14:34:05 03.10.2019
Já dal tu poznámku o 4 letých dětech úmyslně. S hlasy malých lezcú prostřednictvím trenerú (rodičú) vpodstatě souhlasím. Ovšem nelze to dávat tak paušálně, jak to předkládá svaz. Sám vím, že dost dětí po přihlášení ukončí činnost a pak se s jejich hlasy může někdo ohánět. Prostě by mělo jít o děti mající za sebou třeba 3, 4 roky činnosti prostě platné členy. Jak to řešit, nevím, třeba systemem udělování členských průkazů. Prostě aby bylo jasno kdo je člen a kdo jen příležitostnej momentální "lufťák"...
HonzaKodpovědět 
  Re: Kdo to do háje vymyslel?14:34:05 03.10.2019
Já dal tu poznámku o 4 letých dětech úmyslně. S hlasy malých lezcú prostřednictvím trenerú (rodičú) vpodstatě souhlasím. Ovšem nelze to dávat tak paušálně, jak to předkládá svaz. Sám vím, že dost dětí po přihlášení ukončí činnost a pak se s jejich hlasy může někdo ohánět. Prostě by mělo jít o děti mající za sebou třeba 3, 4 roky činnosti prostě platné členy. Jak to řešit, nevím, třeba systemem udělování členských průkazů. Prostě aby bylo jasno kdo je člen a kdo jen příležitostnej momentální "lufťák"...
HonzaKodpovědět 
   Re: Kdo to do háje vymyslel?16:35:00 03.10.2019
Že rodiče souhlasí s tím, jak trenér vede kroužek jejich dítěte přeci neznamená, že mají stejný názor na chod ČHS jako jejich trenér.

Když bude trenér mého dítěte volič ODS, neznamená to, že jsem volič ODS i já.
Martinodpovědět 
    Re: Kdo to do háje vymyslel?17:40:49 03.10.2019
Tak trochu mimo. Zkuste si takhle jednat např. v soukromé firmě a uvidíte, jak s váma vyběhnou. Tam platí daleko tvrdší režim. Mnohdy i minoritní akcionáři musej držet hubu. A tu přece každej, kdo ví houbelec o horolezectví či závodním lezení nebude řídit svaz. To je snad nabíledni. (Dnes už je totiž dětí a vpodstatě i rodičů daleko víc než např. před 10 roky a pokud to tak půjde dál, bude jich většina. A většinou ani v základech neproškolených.Ono totiž kdo umí jistit, ještě není ani trener, ani horolezec........
HonzaKodpovědět 
     Re: Kdo to do háje vymyslel?21:42:37 03.10.2019
Good point! Stejně pochybuji, že mezi biatlonisty nebo atlety mohou rozhodovat děti nebo dokonce jejich rodiče a že jich tam je.

Problém je, určit, kdo má právo rozhodovat a kdo ne. Ve firmě máš jasně daný podíl. Máš oddíl, který je založený 20 let a má stabilních 15 členů. Na druhé straně je oddíl existující 5 let s 10 členy a 200 dětmi v kroužcích. Kdo bude mít jakou váhu hlasu?
Martinodpovědět 
      Re: Kdo to do háje vymyslel?09:51:28 04.10.2019
To je ono jádro pudla.Prostě hlas dítěte nechť je třeba až po jeho 2,3,4 letém členství. Tak jako jsou předškoláci a školáci. Jak to provést (třeba 2 druhy průkazů či co já vím).Protože pokud vám z toho oddílu o 200 dětech polovina za měsíc skončí, kde je pak ta rovnováha a spravedlnost....
HonzaKodpovědět 
       Re: Kdo to do háje vymyslel?10:44:09 04.10.2019
Už jsem to psal jinde a asi někomu jinému - rozlišoval bych, mezi "přihlášenými" a "opravdovými" členy. Pokud má oddíl vykazovat nějakou činnost a práci s těmi dětmi, tak jen přihlásit na závodech nestačí. A stejně tak by to eliminovalo pouhé zájemce o dotace, protože i když bys zvládl desítky či stovky dětí udržovat v ČHS, tak reálnou oddílovou práci s nimi nezvládneš určitě. Nechci se dotknout lidí, co s dětmi opravdu pracují, ale od výletů do skal až po závodní činnost není práce s větším množstvím dětí možná. Prostě na výlet do skal a klasickou oddílovou práci stovky ani desítky dětí nevezmeš, stejně tak, i když někdo bude mít "závodní" oddíl, nikdy nebudeš schopen s takto velkým množstvím dětí pracovat na nějaké rozumné úrovni. Takže pokud oddíl budeš definovat nějakými základními požadavky na práci s členy ve smyslu hlavní činnosti ČHS (od vypsání a realizace a účasti dětí na venkovních akcích až po povinnou účast oddílových "závodních" dětí na závodech ČHS (např. u dítěte, které se neúčastní závodů ČHS, není důvod, aby bylo uznáváno jako člen)) , byla by selekce poměrně jednoduchá.
odpovědět 
        Re: Kdo to do háje vymyslel?12:36:22 04.10.2019
Vpodstatě souhlas. Až na to, že stát přispívá (a to i svazu) na sportovní činnost dětí, a i ostatní členové svým příspěvkem. To nelze přehlížet.A proto nelze jen tak vyřadit ony názory plena, skalní činnosti, či účast na jiných závodech mimo CHS.(Open závody, různé poháry-viz VP Lipník, Mor. pohár a.t.d.)To by bylo pochopitelné, pokud by CHS od státu nic nedostával.A co se týče financí, ono by vůbec bylo nejlepší, kdyby všechny sport. svazy měly dle velikosti svazu konstantní finance na provoz a jen evidovaly členskou základnu a měly nějaký bodový system pro přidělování financí. A ty by už státní orgán poukazoval bankami sám oddílům. O něco podobného se už pokoušel minulej režim. To se ovšem nelíbí jak CUS tak svazům, které si s dotacemi mohou hrát a přidělovat podle vlastních zájmů. A kam to nakonec vede, vidíme z mnohých dnešních kauz.
HonzaKodpovědět 
         Re: Kdo to do háje vymyslel?12:57:17 04.10.2019
Na to je jediná odpověď. Asi se ti nebude líbit, ani mohým jiným, ale jestli někdo chce pořádat závody, které mohou být součástí celého toho kolotoče, ze kterého pak vypadne člen ČHS, tyto závody by měly mít ČHS certifikaci, aby splňovaly alespoň nějaká minimální kriteria. Jinak bych mohl udělat mobilní stěnku, jezdit s ní na poutě, třeba na Matějskou, ale i po městečkách a vesnicích, tam uděláš celodenní závody kdo vyleze výše nebo se déle udrží, každý, kdo přijde, ti podepíše přihlášku, ty večer uděláš vyhlášení a máš členy, ne? A poutě se obvykle každý rok vrací, na městečkách a vesnicích tam chodí stále ti stejní, takže bys měl členství podepisované stále a stále a tak i mnohaleté členy... A to i dospělé. Představ si na pouť vzít tu velkou kouli a udělat mzi místními o flašku závod, kdo na ní vydrží déle viset :-)

Takže závody ano, ale jedině za podmínky, že budou existovat určitá kritéria, závod bude na ČHS řádně nahlášen a bude tam možná kontrola, zda vše proběhlo, jak mělo.
odpovědět 
          Re: Kdo to do háje vymyslel?13:12:18 04.10.2019
Vpodstatě souhlas, pokud nebudou odpovědní na CHS stále jako berani. Kdysi totiž, když se usilovalo o nějakou II ligu - regionální poháry s kriterii postupů do CP (jak to bývá ve většině sportů) v rámci CHS, tak se choval ještě paličatěji.....
HonzaKodpovědět 
           Re: Kdo to do háje vymyslel?14:31:30 04.10.2019
Jo jo, také souhlas. Tenkrát to vše "zabetonovali" Binter a Svobodová. Tihle dva už byli naštěstí z ČHS vyhození, tak snad se to pohne k lepšímu.
odpovědět 
    Re: Kdo to do háje vymyslel?10:33:21 04.10.2019
S tímto nesouhlasím. Příměr by byl podobný pouze v případě, kdy bys dal dítě do "politického" kroužku. Shoda je nutná pouze v případě hlavního předmětu činnosti. A tam tvrdím, že názory vedoucího/vedení na lezení se více méně shodují s oddílovou filozofií, protže jinak tam dotyčný spíše nevydrží.
odpovědět 
  Re: Kdo to do háje vymyslel?15:19:13 03.10.2019
A co "dětní" paraziti, ti by taky měli mít větší váhu než bezdětní, co platí (často nemalé) daně?
odpovědět 

 Individuální člen13:43:32 03.10.2019
Když je individuální člen dobrý k zaplacení poplatku, proč by neměl mít právo hlasovat? To je diskriminace jak bič. To se bude právní obci líbit.
Michalodpovědět 
 Re: Individuální člen14:03:29 03.10.2019
A nemůže to tam být jen jako hozená vějička na odvedení pozornosti? Lidi se budou přít, ČHS ustoupí... členové budou mít radost, jak něco vybojovali, a vedení se bude chechtat, jak jim lidi sedli na lep a přehlédli něco daleko důležitějšího... ??
odpovědět 
  Re: Individuální člen12:56:55 04.10.2019
To ČSL relouded. Velké stěny mají a hlavně mohou velmi jednoduchým způsobem získat opravdu hodně členů a touto změnou získávají klíčový vliv.
odpovědět 
   Re: Individuální člen17:49:24 05.10.2019
A proč by nemohli mít velký vliv, když generují hodně letců.
odpovědět 
    Re: Individuální člen17:50:25 05.10.2019
Lezců
odpovědět 
    Re: Individuální člen18:10:17 05.10.2019
Mohly, ale to je právě ta podstata směřování ČHS. Tohle je kočkopes, kde jsou dvě velké skupiny peroucí se o moc a vzájemně se obviňující, že jedna parazituje na té druhé. Do teď si závodníci stěžovali, že o nich rozhodují skalkaři, které závodění nezajímá a nerozumí tomu. Půjdeme do druhého extrému, kdy vliv získají stěny a závodníci a ti budou rozhodovat o skalách, které je nezajímají a nerozumí jim?
odpovědět 
     Rozdělení je volba21:47:18 05.10.2019
A tohle právě nahlas říkali kluci z ČSL. Už na jejich slova došlo ohledně Bintera a absence volby lidí do KSL. Třeba se dočkáme i na smysluplné rozdělení. Schválně, kdo si přelouskne jejich články :)? Vše tam je.
Bingoodpovědět 
      Re: Rozdělení je volba22:17:14 05.10.2019
Tak ono to k tomuto závěru logicky svádí. Ale nevím, zda bych úplné rozdělení podporoval. Osobně bych rozdělil, ale pouze interně.
odpovědět 
       Re: Rozdělení je volba18:14:20 06.10.2019
No, ale při současným trendu co nejvíce mladezniku do chs se snižuje hlasová pluralita. Největší skupiny (mladý) budou mít své zástupce, tím se sníží počet hlasů, a tim, se sjednocuje nazor, jako za socialismu.
odpovědět 
    Re: Individuální člen12:51:29 07.10.2019
Proč? jednoduchá odpověď Protože jim jde a vždy půjde jen a jen o jejich vlastní zisky hlava nehlava. A to byste chtěli? Aby 2 či 3 napapanci rozhodovali o všem, Aby třeba jeden Soroš ovládal zeměkouli? Proto je třeba držet i ty stěny a jejich majitele v jakés takés rovnováze prospěšné pro obě strany. Nakonec to svaz dávno zaspal a v těch stěnách měl jako v akciovkách mít majoritní podíl a bylo by vymalováno.
HonzaKodpovědět 

  13:54:27 03.10.2019
To nedelas dobre , Jaromire!
Tomasodpovědět 

 ...14:02:36 03.10.2019
Nezletilý má svého zákonného zástupce a jeho prostřednictvím by měl mít možnost se hlasování na VH účastnit.

Pokud by mu to nebylo Svazem umožněno a došlo k soudnímu sporu, tak bych si tedy na vítězství Svazu v takovém sporu rozhodně nevsadil.

A je to správně, kdo platí, má mít možnost spolurozhodovat, ať již sám, nebo v zastoupení.
MModpovědět 
 Re: ...16:40:09 03.10.2019
S tím nelze než nesouhlasit. Pokud by zástupce dovezl ověřené plné moci, klidně. To odfiltruje rodiče, kterým je nějaký ČHS ukradený a zároveň zamezí automatickému přidělení hlasů dětí jejich zástupci v ČHS, jejichž hlasů by mohl zneužít ve svůj prospěch.
Martinodpovědět 
  Re: ...22:11:07 03.10.2019
jako zákonný zástupce právě plnou moc nepotřebuješ - od toho je v právu tento institut zakotven..
aTomodpovědět 

 Individuální člen14:24:22 03.10.2019
Když je individuální člen dobrý k zaplacení poplatku, proč by neměl mít právo hlasovat? To je diskriminace jak bič. To se bude právní obci líbit.
Michalodpovědět 
 Re: Individuální člen15:33:19 03.10.2019
jo jako tohle je zajímavé...
dpodpovědět 
  Re: Individuální člen21:46:02 03.10.2019
Sebrat individuálům právo hlasovat je úplná p***vina. Ano jejich problém, že mají jeden hlas a nejsou schopni se zařadit do oddílu. Ale nikdo jim ten jeden hlas nemůže odepřít.
Martinodpovědět 
   Re: Individuální člen22:31:35 03.10.2019
No ty kraso ... podle toho jejich dokumentu bylo k breznu 41% clenu individualove, tomu rikam panecku zpusob jak ovlivnit hlasovani, hnus.
odpovědět 
    Re: Individuální člen06:16:04 04.10.2019
Jako individuální člen který sice nemá chuť se handrkovat na hromadách a já nevím kde (v oddílech vedených postaršími pseudoegofrajeropohádkáři) mi přijde tohle dost limitující a proti individuálům trošku fuck off. Tohle příští sezonu asi podporovat nebudu.
dpodpovědět 
     Re: Individuální člen08:31:58 04.10.2019
Přesně, jestli se tohle schválí tak smůla ČHS
odpovědět 

 cenzus18:28:28 03.10.2019
Líbil by se mi cenzus: síla hlasu přímo úměrná výši příspěvku.

Argument o tom, že čtyřleté dítě z toho nemá rozum, ale neobstojí. Vždyť z toho nemá rozum ani VH (napadá mně teď např. onehdy hlasování o novele náhubkové směrnice, kdy Jan Bloudek předložil nějaký protinávrh  typu "zahrajeme to do outu" a VH to schválila). Zvednout packu tak, jak chce hodnej strejda, by dokázalo možná i dvouleté dítě. Plnoletost nerovná se dospělost.
honzaodpovědět 
 Re: cenzus01:57:34 04.10.2019
A tak je to na valných hromadách se vším.
Kuba Turekodpovědět 
 Re: cenzus09:53:53 04.10.2019
No - ovšem on ten příspěvek od státu má i každé dítě. Jak potom určit kdo a kolik?
HonzaKodpovědět 
  Re: cenzus10:35:01 04.10.2019
Pro jednoduchost: výše členského příspěvku.
honzaodpovědět 
   Re: cenzus17:05:32 04.10.2019
Zjednodušeně řečeno ano :-)

Složitěji:

1) Volí lidé nad 18 let.
2) 1 člen = 1 hlas (automaticky ho delegují členové oddílů na předsedu, všichni mohou svůj hlas delegovat na někoho jiného).
Kuba Turekodpovědět 
    Re: cenzus21:46:31 04.10.2019
0) Clenstvi od 18 let.

Dusledky jsou ti jasne, doufam?
Geoodpovědět 
     Re: cenzus22:40:41 04.10.2019
Ne. Členství od 0 let.
Kuba Turekodpovědět 
      Re: cenzus11:21:51 05.10.2019
Co tim chtel asi Geo rici, hmmmm. Moc slozite, dalsi otazka, prosim!!!!!
odpovědět 

 A co je na tom spatne00:35:46 04.10.2019
A co je na tom špatně? Nebo co jste jako čekali?

Je to už pár let, co VH zvolila Bloudka za předsedu ČHS. Od té doby se započala transformace z klubu zahrádkářů na klasický sportovní svaz. Tedy děti, mládež a dospělí sdružeí v klubech a tak dále. Otevřelo to nové cesty k financím z dotací na sport. A to má to i své důsledky.

Jedním z nich je, že i tito noví členové jsou dneska hlavním nosičem peněz do rozpočtu. Ne z příspěvků, ale z dotací. Měli by tedy i participovat na vedení svazu. Netuším jestli to byl nějaký záchvěv spravedlnosti, nebo jestli ČHS někdo taktně upozornil, že současný systém je participovat nenenchává, a tudíž by to mohl být důvod k omezení penězovodů.

Řešení co VV předkládá je clekem běžné. Tedy VH složená z delegátů. Kde oddíl má 1 delegáta s váhou hlasů podle počtu lidí v oddíle. Členství by ideálně mělo být jen jedno (a případně třeba různá výše příspěvků). Ale chápu, že tady je historický pozůstatek individuálního členství a dalších způsobů jak ČHS nafouknout, takže to asi není tak jednoduché.

Hele VV nemám rád, sportovní lezení mi nic neříká, ale tohle mělo přijít už tak 4 roky zpátky.
Geoodpovědět 
 Re: A co je na tom spatne02:00:25 04.10.2019
Mě se nelíbí hlasujíci děti. A nelíbí se mi nehlasující individuálové.
Kuba Turekodpovědět 
  Re: A co je na tom spatne14:07:53 04.10.2019
Tak to si pak zaloz svaz s clenstvim od 18 let, ktery nezna pojem odddil.
Geoodpovědět 
   Re: A co je na tom spatne16:53:55 04.10.2019
U atletů nebo tenistů také nehlasují děti.
Kuba Turekodpovědět 
    Re: A co je na tom spatne17:50:28 04.10.2019
Co to sakra meles ty vorechu?

Hele vybal o cem se chces hadat. Samozrejme, ze nehlasuji deti. Ti by nehlasovali ani v pripade CHS, protoze by hlasovali zastupci oddilu v pomeru svych clenu. (Coz je stejne, jak u CTS (si ty stanovy alespon precti), btw.).
Geoodpovědět 
     Re: A co je na tom spatne18:29:39 04.10.2019
Pokud někdo někoho zastupuje, tak vyjadřuje jeho vůli. Jinak to není zastupování, ale poručníkování.

A myslím, že je velmi špatně, abychom na děti přenášeli tíhu rozhodování. Od toho jsme my dospělí.

Český tenisový svaz, jestli to dobře chápu, nemá jasnou vazbu jeden hlas / jeden člen, ale hlasuje se tam podle síly organizace. A pak je jedno, jestli to jsou děti nebo dospělí.

Už Tě to nebaví v rachotě, že se tak rozčiluješ, místo abys házel lopatou nuly a jedničky?
Kuba Turekodpovědět 
      Re: A co je na tom spatne21:47:08 04.10.2019
Myslis spatne. (Ale myslim, ze ani nechces myslet.)
Geoodpovědět 
       Re: A co je na tom spatne22:41:57 04.10.2019
Co Ti vlezlo na mozek, že jsi protivný nad obvyklou míru? Absence bílého svinstva?
Kuba Turekodpovědět 
        Re: A co je na tom spatne23:34:17 05.10.2019
Jako impotence? No TURKU!!
odpovědět 
         Re: A co je na tom spatne10:17:19 06.10.2019
Interní vtípek. Geo je hlavně skialpinista.
Kuba Turekodpovědět 

 Připomínky07:10:45 04.10.2019
Poměrně důležité je, poznatky připomínkovat do 27.10. na email Horosvazu, tak jak bylo rozesláno sekretariátem. Diskuze zde je k ničemu, pokud se někdo neozve oficiálně. A ono srozumitelně pročíst a pochopit návrh novely stanov, není činnost na hodinu.
 Petrodpovědět 
 Re: Připomínky10:52:38 04.10.2019
Ahoj Petře, nezlob se, ale Tvé doporučení nezní moc důvěryhodně. Už jednou jsi couvnul před nátlakem Honzy Bloudka a tvůj oddíl nechal můj oddíl pěkně vykoupat ve svazové žumpě :-(
Kuba Turekodpovědět 
  Re: Připomínky12:01:07 04.10.2019
Když jeho doporučení nezní důveryhodně, co navrhuješ ty?
odpovědět 
   Re: Připomínky12:16:26 04.10.2019
Takže když jim zašlu email kde uvedu že jako individuála mě fakujou, myslíš že si to vůbec někdo přečte? Že to někdo bude řešit? Myslíš že se tím někdo bude zabývat?
dpodpovědět 
    Re: Připomínky12:34:12 04.10.2019
Nemyslím. Na druhou stranu tím ani nic nejde zkazit, tím, že napíšeš email, nic neztratíš, nic tě to nestojí, maximálně si to nikdo nepřečte. Ale právě proto jsem ptal - co navrhuje Kuba Turek?
odpovědět 
     Re: Připomínky13:23:57 04.10.2019
Maximálně si to nikdo nepřečte. Hmm, takže platím někomu kdo mě má vp... jako individuálního člena...?! Jen se ptám, právě mě to celkem dostalo že to takhle funguje a díky tomu mám pocit že CHS v tom případě nepotřebuju. Jenže kam teda...?
dpodpovědět 
      Re: Připomínky14:32:26 04.10.2019
Ano, přesně na to jsem se Turka ptal.
odpovědět 
       Re: Připomínky15:32:43 04.10.2019
Turek neturek ten mi odpovědi nedá, rád bych slyšel i jiné názory, proto se zrovna Tebe zeptám. Co si o tom myslíš, jsi člen CHS individuální, jaký máš na to názor a zda si myslíš že je to trochu zcestné a diskriminační ? Mě to přijde jako ojeb, platím ´sice´ pár šušňů ale mluvit nemůžu? what? Jako ve straně, my můžeme a oni ne?! Osobně se mi to začíná hnusit a to jsem roky skřípal zuby...Chápal jsem že CHS je svaz horolezců, nejenom oddílů které jsou prosazovány a ovlivňovány hlasy malých koňů ze zbytku rodin nahlášených v oddílech.
dpodpovědět 
        Re: Připomínky16:42:06 04.10.2019
Já mám názorů více. A nejsem člen ČHS. Na jednu stranu si myslím, že by hlasovací právo měli mít všichni členové. Jakmile je někdo členem, měl by mít právo se podílet na rozhodování. Na druhou stranu zde vidím několik problémů, což ostatně platí o celé demokracii - má mít deset hlupáků větší sílu a možnost prosadit svou, než devět odborníků? Vzhledem k rozložení inteligence v populaci jsou cca 3/4 průměr a podprůměr, který preferuje krátkodobé cíle a okamžitý zisk nad cíly dlouhodobými a dlouhodobé prosperitě. Je správné, aby tito rozhodovali o směřování celku?

V politice máme zastupitelskou demokracii. To, co chce dělat ČHS, je něco podobného. Různé skupiny si budou moci zvolit svého zástupce. Podobně jako třeba volba prezidenta v USA (nepřímé volby, ty volíš jen volitele).

Je to správně? Nevím. Jeden z pohledů, který třeba mám, jsou náklady na VH. Co by se stalo, kdyby na VH chtěli přijít všichni členové individuálně a volit individuálně? Jaké by s tím byly náklady...? A dále - existuje nějaká analýza, která by doložila, že by výsledky voleb dopadly při odlišném systému jinak? Nemyslím si, že by individuálové tvořili natolik významnou skupinu.

Nejsem člen ČHS a jednoznačně se vyjádřit nemohu. Myslím, že by bylo potřeba znát celý kontext a celou filozofii a systém řízení svazu, a to neznám, takže to nedovedu ohodnotit. Umím si představit plusy i minusy jednotlivých variant, a co jsem tak viděl na minulých VH, tak si myslím, že zrušení volby individuální se zase tak moc lidí nedotkne. Tedy z hlediska čistě morálního a etického, nebo jak se všechno tohle jmenuje, by měl mít každý právo hlasovat individuálně, z hlediska praktického bych to omezil na hlasování přes zástupce, což průběh voleb značně zrychlí a zpřehlední a výsledek (pravděpodobně) neovlivní.
odpovědět 
         Re: Připomínky16:57:21 04.10.2019
No tak jsme se dozvěděli, že vlastně nic nevíš. Jsi při tom aspoň soudný, že ze své neznalosti nic nevyvozuješ.
Kuba Turekodpovědět 
          Re: Připomínky17:02:06 04.10.2019
No, však jsem to napsal. dp se zeptal konkrétně, tak jsme mu odpověděl. Moc toho nevím a na tuto věc nemám žádný konkrétní názor, obě varianty mají plusy i mínusy.
odpovědět 
           Re: Připomínky17:07:17 04.10.2019
:-)
Kuba Turekodpovědět 
        Re: Připomínky17:34:45 04.10.2019
Kolikrát jsi byl na Valné homadě? Kolikrát jsi se tam nechal zastupovat plnou mocí? NOvý návr na jedné straně omezuje hlasovací sílu největšícj oddílů a na druhé straně eliminuje individuály, kteří stejně na VH nemohli nic prosadit, protože púrostě neměli ty hlasy v dostatečném počtu. Každopádně se o tonghle bude hlasovet na VH ještě postaru tak pokud chceš prosadit práva individuálů, máš na příští VH příležitost.
členodpovědět 
         Re: Připomínky00:39:58 05.10.2019
Tomu nerozumím, mohl bys to, prosím tě vysvětlit? Někde se tu píše o 7000 inndividuálech. A ty píšeš, že stejně nemají šanci něco prosadit, protože nedají hlasy dohromady. No jo, ale co když někdo něco přednese a dá se o tom hlasovat? Nebo co třeba volby lidí do VV? Pokud bude nějaký návrh a bude se hlasovat ANO nebo NE, tak přeci může o výsledku rozhodnout i jeden jediný hlas, natož 7000. A co třeba ty volby do VV? Když budou dva kandidáti, jsou individuálové 7000 hlasů navíc, které nějaký kandidát může získat. Je dost rozdíl, zda bude hlasovat 5 000 nebo 12 000. Nebo ne? Nebo jak jsi to myslel s tou eliminací?
odpovědět 
          Re: Připomínky11:57:02 05.10.2019
Byl jsem na mnoha Valných hromadách a nepamatuju že by někdy bylo takové hlasování, kdy by rozhodl jediný hlas. Drtivá většina hlasování je zcela jasná i bez počítání. Individuálové jsou ve své většině lidi, kteř chtějí akorát průkazku a jinak je jim to šumák co se děje a na VH choděj minimálně.
Když už teoretizuješ co by kdyby o nepravděpodobných scénářích, tak do toho taky zahrň případ, kdy by na VH v místnosti, kam s vejde řekněme 100 lidí najednou přišla třeba jen třetina z těch 7000 individuálů, pokud je to číslo vůbec něčím podložené. I tohle je možná jeden z důvodů, proč je chce VV utnout. Kdo chce mít vliv na ČHS, ať jde do oddílu (stávajícího, nebo ať si založí nový).
odpovědět 
           Re: Připomínky12:24:32 05.10.2019
Ono nezanedbatelné je to, že VH je vždy jen v Praze. On je rozdíl jet 250 km a nebo 1/2 hod. metrem. Tak prostě vždy pražské zájmy zvítězí. Být VH střídavě třeba v oblastech Adru či Prachova, tak nevím nevím.....
HonzaKodpovědět 
            Re: Připomínky13:51:01 05.10.2019
Největší oddíly jsou ale z Brna (třeba Lokomotiva) a všeobecně z Moravy, jejich vliv na hlasování je velký. V Praze je zase nejvíc členů ČHS, byť i rozdrobených do většího počtu oddílů.
Uznávám, že jet na VH v Praze třeba ze Zlína je podstatně méně komfortní než dojet z Dejvic, ale s tím se dá těžko něco dělat.
odpovědět 
             Re: Připomínky18:18:47 06.10.2019
Musejí nějak kompenzovat zácpy na D1
odpovědět 
  Re: Připomínky06:55:17 07.10.2019
Ano, náš oddíl couvl. A celé to bylo díky nepřipravenosti a řešení celé věci na poslední chvíli. Naše chyba. Proto případným zájemcům o angažování se, tohle doporučení. Jinak je "rozmetají" jako to bylo v případě "náhubkové" směrnice.
 Petrodpovědět 
 Re: Připomínky15:46:54 04.10.2019
No ono by prvne vedeni CHS taky mohlo napsat co touhle zmenou sleduje, a proc je navrzeny system takovy, jaky je. Pak by melo smysl neco pripominkovat.

Ale jestli je vedeni CHS v necem konzistentni, tak v tom, ze nikdy nevysvetluje, ale pouze vydava narizeni o tom, jak hlasovat.
Geoodpovědět 
  Re: Připomínky16:43:40 04.10.2019
Ale zapomněl jsi tak nějak dodat, že se lidé tím doporučením řídí.
odpovědět 

 blbost12:12:49 04.10.2019
Je to blbost. Akorát na to tlačí oddíly s mládeží. Na kdejakej kroužek se v září přihlásí 50 dětí, za měsíc už tam nebude ani půlka.
bobanodpovědět 

 blbost212:14:53 04.10.2019
ČHS jako takový by neměl být marketingový nástroj, ale jen servisní organizace pro lezce, oblasti, vyjednávání s úřady a ochránci.

Sportovní/závodní část do toho nepatří.
bobanodpovědět 
 Re: blbost212:47:02 04.10.2019
Zaspal jsi dobu. ČHS má zájem se stát především sportovním svazem se zaměřením na sport a závodní lezení. Ve skalách peníze nejsou. Se sám podívej, kam to směřuje. Pro skalní lezení nepotřebuješ více méně nic, jen dohodu s ochranáři a pak evidenci cest a matroše na jištění. Na to nepotřebuješ bující administrativu. Více méně vše, co svazu generuje peníze a v čem se svaz rozvíjí, je právě závodní lezení a sport ve smyslu lezení na překližce. A s tím souvisí i prestiž a boj o moc. Nějaký předseda skalního lezení nikoho nezajímá, to není žádná funkce. Ale být předsedou nebo člen představenstva svazu jednoho z olympijských sportů, to je jiné kafe.

Vždy jsem si myslel, že se od ČHS závodní lezení odštěpí, ale teď už si to nemyslím. Podle toho, kam to celé směřuje, si myslím, že za pár let bude ČHS čistě sportovní/závodní a skalní lezení se z něj samo vyloučí do vlastní organizace. Ne že by tam závodníkům skalkaři vadili, ale nebude na ně prostě čas, bude to ekonomicky nezajímavá zátěž, která bude pod závodníky skomírat. Jo, zatím převažují skalkaři, ale za pár let, až doroste nová generace, se situace při hlasování otočí a majoritu budou mít lidé angažovaní v překližce. A ti sami proti sobě a svým ekonomickým zájmům hlasovat nebudou.
odpovědět 
  Re: blbost212:58:24 04.10.2019
ČHS = český horolezecký svaz. Potom - dle vašeho názoru by se CHS musel přejmenovat třeba na nějaké ČSL, (české sportovní lezení a pod.) Skuteční horolezci by se svého horolezeckého pojmu myslím jen těžko zbavovali......
HonzaKodpovědět 
   Re: blbost214:40:57 04.10.2019
V tom s tebou souhlasím, ale jako překážku bych to neviděl. Princip byl popsán, odloučit se s tím, že v rámci dohod se starý svaz přejmenuje na něco jako ČSL a staré jméno přenechá nové organizaci skalkařů, je to nejmenší. Už jsem viděl v podání ČHS krkolomnější akce. A stejně je "horolezecký" ve jméně pro svaz závodníků nevhodné.

Ono to teď vypadá blbě tenhle názor, ale je otázka, jak dlouho budou skalkaři útisk a rozpínající se závodní sekci snášet. A že to půjde cestou sportovní je jasné, do teď byla skalkařů převaha, ale jestli do budoucna dorostou dospělí ze závodníků a návštěvníků stěn a hlasovat budou i děti... Zatím mělo ČHS jedno jediné štěstí, a to, že majitelé stěn jsou rozhádaní. Kdyby se spojili, svaz ostrouhá, stačilo by, aby stěny udělaly (klidně i skrytě) oddíly, členům nabídly 10 procent slevy na vstupném, a rázem mají na VH polovinu hlasů :-)
odpovědět 
    Re: blbost214:13:45 05.10.2019
Zase většina reklamy na závodech míří na venkovní aktivity. Co potřebuješ na stěnu, skoro nic a to málo si tam i můžeš půjčil. Na překližkářích outdorovej průmysl určitě nestaví.
odpovědět 
     Re: blbost214:54:21 05.10.2019
To je pravda, ale bez stěn ty závody neuděláš a nenatrénuješ na ně. Nějak ano, ale nemyslím si že by mobilní stěny ČHS spasily. A teorie o tom, jak lze i na MS natrénovat popolézáním na bouldrovce znám, ale stavět na tom lezecký sport nemůžeš.
odpovědět 
      Re: blbost215:16:18 05.10.2019
Lezecký sport v masovým pojetí určitě ne, ale ty nejlepší tam najdeš, kupříkladu v Brně Kotelna a kdysi Freesport, zaprášená kůlna v Lipníku nebo kde atd. Su zvědavej, co za esa "vytvoří" třeba Hangár...
odpovědět 
       Re: blbost215:56:11 05.10.2019
Ano, ale ty se bavíš o špičkových závodnících. Já o lezení jako sportu pro amatérské lezce. Viz. nezávislé závody a seriály pro mládež i dospělé. Bez stěn a bouldrovek by asi pár jedinců v repre bylo, ale určitě by svaz nezískal takovou základnu, jakou má. Ostatně ani ČP by se konat asi nemohl... hezky to dokladuje třeba úpadek U14 v minulých letech, kdy se děti (zřejmě z finančních důvodů) přesunuly ze stěn do malých a nevyhovujících tělocvičen. Právě tento úpadek byl jedním z fatorů vzniku MP nebo třeba Hudy poháru, který má mnohem vyšší kvalitu a návštěvnost, než ČHS závody. Kdyby se bývaly stěny domluvily dříve, ČHS by o děti přišlo. A že z toho měli bobky jsi mohl vidět na tom, jak házeli klacky pod nohy všem nezávislým aktivitám (například úmyslným překrýváním termínů, kdy si ČHS počkal, až bude znám termín závodů a pak tam vypsal U14, nebo jsem slyšel o telefonátech, kdy ČHS vyhrožoval stěnám, že pokud umožní závody pro děti, už nikdy jim nezaplatí a neudělá u nich dospělé...). Ale doufejme, že odchodem Binter/Svobodová a jejich nohsledů se situace zlepší :-)
odpovědět 

 Rád si nechám poradit21:10:32 04.10.2019
Může mi někdo ze zasvěcených říci, kde ve světě někdo někdy volil za děti. S tím jsem se ještě nikdy nesetkal – ať už ve sférách horolezení nebo i jiného sportu. Myslím si, že děti prostě nemají hlas a nikdo za ně volit nemůže. Takže, podle mých představ, oddíl se čtyřmi dospělými a 20 ti nedospělými prostě má menší „volební váhu“ než oddíl s pěti dospělými a dvěma dětmi. Nebo se mýlím a je to jinak?
Michael Beranekodpovědět 
 Re: Rád si nechám poradit21:37:01 04.10.2019
Neodpovím ti, protože to nevím, ale rád bych se na to podíval z jiné strany. Jednak i kdyby to dříve nikdy nikde nebylo, neznamená to, že je to správně a že to tak má být i v budoucnu. Představ si třeba volební právo pro ženy :-) S tvým přístupem by ho nikdy nezískaly.

A pak věc druhá - jak velkou část budou v budoucnu tvořit členové do 18 let? Pokud bych to zavedl trochu do extrému, tak kdyby tito členové tvořili polovinu, nebylo by jedině správné, kdyby i tato část se mohla formou zástupců podílet na chodu? Chápu, že se ti to nemusí zdát u dětí třeba do deseti let, ale třeba mládež 15-17 let už může mít názory poměrně dobré a k věci. Na jednu stranu tu máme mládežnickou repre, mládež 14-18 jezdí do zahraničí, reprezentuje, účastní se mezinárodních závodů... ale podíl na rozhodování bys jim upřel?
odpovědět 
  Re: Rád si nechám poradit21:32:30 05.10.2019
To je další věc a správná připomínka. Nevím, proč by měly do dění v ČHS mít co mluvit ženy.
honzaodpovědět 
   Re: Rád si nechám poradit12:36:06 07.10.2019
Jaksi obostranně extremní názory. Aktivní ženy horolezkyně a lezky to toho stejně mluví a když jsou správně a přínosně aktivní, proč ne (pokud to ovšem nejsou jen plácající "aktivní soudružky") a je to nakonec vpořádku.
HonzaKodpovědět 
 Re: Rád si nechám poradit21:43:01 04.10.2019
Drtiva vetsina sportovnich svazu v CR?

Je to vsude jak pres kopirak. Delegati oblasti/sekci/... Pocet delegatu dle poctu clenu (deti jsou take cleni!), nebo vaha hlasu dle poctu clenu.

Podrobnou resersi necht si udela kazdy sam (mela by to byt ale prace VV, kdyz predklada tuhle zmenu). Nad technikaliema muzete mlzit s K.T.

Ale jinak bych mel teda dotaz. Jak by mel vypadat rozumny system volby vedeni v pripade sportovnich svazu, ktere stavi na mladezi (detech)?
Geoodpovědět 
  Re: Rád si nechám poradit22:08:41 04.10.2019
Mimochodem. Pridej si k tomu i OEAV.
Geoodpovědět 
  Re: Rád si nechám poradit22:48:57 04.10.2019
Ale jo. Já nemlžím, vždyť jsem psal to samé co ty, již výše.

V ČHS je to ale zatím tak, že dominantně se hlasuje 1 člen = 1 hlas (ponechme stranou prozatímní skopičinu s dětmi, jak získat členskou základnu kvůli státním dotacím).

Pokud to již nechceme, měli bychom si jasně říci, proč to změnit na systém delegátů podle síly organizačních složek.
Kuba Turekodpovědět 
   Re: Rád si nechám poradit15:39:32 05.10.2019
....změnit na systém delegátů podle síly organizačních složek.....
U oněch převážně dětských oddílů myslím, že i to je klíč k řešení situace.
HonzaKodpovědět 
    Re: Rád si nechám poradit10:16:23 06.10.2019
Ale chybí to zdůvodnění z nejvyšších míst.
Kuba Turekodpovědět 

 Převrat 23:08:03 04.10.2019
Přes 7000 členů ztratí hlasovací právo. Dále nepoměr v tabulce. Příklad - klasický oddíl s 30 členy, co se stará o místní skály, jezdí do Tater, 1 hlas. Obchodník s dětičkami, co má 4 kroužky a 80 členů celkem, má 8 hlasů. K tomu si připočtěte 2 roky podlézání, všechny ty setkání na chalupách, mladé horaly, apod. a máme zde krásnou konspirační teorii ne nepodobnou nástupu jistých diktatur k moci v minulém století. Nic, já jen nahlas přemýšlím, co se změnilo, že najednou hlasy dětí nevadí. Každopádně si myslím, že obchodníci s dětičkami a zážitkové agentury by neměli ohledně dění ve skalách získat reálnou rozhodovací moc.
Bídaodpovědět 
 Re: Převrat 23:01:16 05.10.2019
Pleteš se Bído. Obchodník s 80 dětičkami má 1-2 hlasy, protože jeho dětičky jsou evidování členové bez průkazky a hlasů.
Martinodpovědět 
  Re: Převrat 07:37:12 07.10.2019
Tak právě kvůli "hrozbě" převedení členů E na plnohodnotné členy vzniklo to dvouleté omezení, ne?
Bídaodpovědět 
   Re: Převrat 23:00:49 08.10.2019
Nový návrh možné problémy o slušný kus redukuje. I velký oddíl by měl maximálně 8 hlasů, odpovídajících 130 členům. Nakoupit 1000 dětičkám průkazky po 100 Kč jen kvůli hlasování na valné hromadě by pod jedním oddílem už bylo k ničemu. A omezený je i počet oddílů, které může zastupovat jeden člověk.
Martinodpovědět 

 Skutečný důvod omezení hlasovacích práv členů18:14:56 07.10.2019
Řekl bych, že za omezením hlasovacích práv dětí  je primární snaha VV vytvořit si výhodnější hlasovací podmínky pro prosazení vlastních, pro členskou základnu neatraktivních požadavků. Třeba dodatečné dofinancování nějakého projektu. Tak tomu bylo  na minulé, nebo předminulé VH. Tehdy Bloudek na poslední chvíli vložil na VH k odsouhlasení uvolnit z rozpočtu cca 1200 000 Kč navíc k dofinancování nějakého projektu. Kde prachy skončily ví asi jen Hobl.
Vzpomínám si, že na začátku VH tehdy Bloudek strašil zavádějící informací, že se bojí členů Alpenvereinu, že by se  mohli dohodnout a vzajemně něco pro Svaz nevhodného na VH prosadit, třeba se zmocnit rozpočtu. Tehdy to podle mého Hobl zmínil, aby odvedl pozornost od následného hlasování o uvolnění oněch 1200 000 navíc. Tenhle bod byl totiž do hlasování vložen na poslední chvíli.

Dále například, snadněji  prosadit svého (VV nakloněného) kandidáta na nového předsedu atd.
ohrozit.
  Takže to je podle mě hlavní důvod, proč VV chce omezit hlasovací práva svých členů.
Prae Caveoodpovědět 
 Re: Skutečný důvod omezení hlasovacích práv členů23:19:29 08.10.2019
Na minulé ani předminulé hromadě se žádné hlasování o financích na poslední chvíli nezařazovalo, kde jsi tenhle nesmysl vzal? Všechny návrhy šly ve lhůtě 30 dnů před valnou hromadou v podkladech, stačí si pročíst materiály: https://www.horosvaz.cz/chs-informace/valne-hromady/ Těch 1,2 M bude na příští hromadě vyúčtovaných, nikam se neztratily, jdou na povinné spolufinancování investic, které z 80% financuje MŠMT.
Martinodpovědět 
  Re: Skutečný důvod omezení hlasovacích práv členů23:41:20 08.10.2019
To je sada informací, kterou by takhle z rukávu vytáhl snad jen Bloudek. Tak předsedo, nalij čistého vína
odpovědět 
   Re: Skutečný důvod omezení hlasovacích práv členů09:59:55 09.10.2019
Vždyť je to také místopředseda...
Kuba Turekodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

Stěna v Arcu
 Databáze cest:
Všechny cesty (147129)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Zmatení Jazyků 6C+ Sněžník
Svatá Cesta Xc Labské Údolí - Pravý Břeh
Nevyšlapanoiu Cestou Xb Labské Údolí - Pravý Břeh
Tekutá Modernita Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Hustoteče 4 Loučovice
Nově komentované:
Poročna Noč 7c Osp
The Big Hat 7C Panský Les
Pinot 7c Mišja Peč
Pinot 7c Mišja Peč
Brou De Bou 7c Margalef

 Nově v diskusi:
Re: čištění | Re: Vícedélky | Re: Vícedélky | Re: Vícedélky | Re: Vícedélky | Re: Vícedélky | Re: Používání malíčku na lištách | Vícedélky | Re: Používání malíčku na lištách | Re: Používání malíčku na lištách |

 Nové komentáře:
Re: Vyprávění | . | Re: Pobavilo | Re: PHM | Re: Perfect | Re: PHM | Perfect | Perfect | Re: orviracka? | Re: Hausman |

 Kde to vře:
Kolem Skal! - 2. Jizerky s Petrem Prachtelem (45)
Vnitřní lezecké stěny jsou kvůli covidu ode dneška zavřené (38)
Kolem Skal! - 3. Obrvégry s Alenou Čepelkovou (24)
Adam Ondra #87 (23)
Petice proti těžbě ropy poblíž Fontainebleau (20)
Odstrašující příklad "čištění" chytů (17)
Nové díly horolezeckých podcastů Jana Čaje Šálka (16)
Létající zachránce (16)
Petr Bláha 3x8c+ během tří týdnů (12)
Vzpomínka na Pima (12)

 Nově v inzerci:
skialpové boty Scarpa Maestrale | UFO vklíněnec Prachov | Dámské lezečky LaSportiva | G3 Alpinist Momix | Tarantula 37,5 | Skialpový set SCOTT SUPERGUIDE 88 | SCARPA TRIOLET GTX vel. 41 1/5 | jehlu v kupce sena | ICEBREAKER spector ss crw glass | La Sportiva Nepal Extreme |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 93 
 18 - 23 
 84 
 23 - 25 
 59 
 25 - 28 
 41 
 > 28 
 59 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.