LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zakládej jenom tutový jištění, neser se s blbejma smyčkama a lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nové průvodce světových oblastí na Lezci
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí

Závody
4.Makak boulder kolotoč (15.02)
Skialp night Říčky (16.02)
Mistrovství ČR v ledolezení rychlost (16.02)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13641
2.Konečný 13075
3.Vopat 11896
Bouldry:
1.Stráník 11600
2.Jungling 11050
3.Novák 10925
Hory:
1.Skopec 6646
2.Zaoral 6327
3.Coubal 6161

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4588 lezců
729696 cest
Nové přelezy:
T-rexův Zl 8A
Prasaurus 8A
Pravěk 8A
Větší Kopa 7C+
Sršeň 7C+
Kick Box 8A+
Las Loi La 7b
Síla Lásky 9
Mimikry 10+
El America 7b

Stěny
Fit Studio Jitka - Slaný
Na Nivách - Trutnov
RadOTTín - Praha 5 - Radotín

Prodejny
HUDYsport - Praha 5
HORALSPORT - KLADNO
HUDYsport - Praha 6

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Zimní travers Mont Blanku

Jako každý rok jsem chtěl na konci zimy nebo začátkem jara vyrazit do Alp na nějaký výstup. Vždy se na to hodně těším, protože kromě lyžařských sjezdovek jsou hory prázdné a tam, kde v letě chodí i sto lidí denně, je v zimě prázdno. Dokonce i Mont Blanc, jeden z nejnavštěvovanějších vrcholů, můžete mít sami pro sebe. 

Jako vždy bylo nejhorší sehnat nějakého nadšence pro tento druh zimních radovánek. Nejprve jsem se domluvil s mlaďochem Michalem č. 1 (Michal Daniel), potom se přidal mlaďoch Michal č. 2 (Michal Vičan). Nestanovili jsme si zrovna lehký cíl, zvolen byl výstup žebrem Brenvy. Říkali jsme si, že když jsme horolezci, můžeme si dovolit nejít normálkou. Vše bylo domluvené a čekalo se jen na počasí.

Den 0 – 1. Ve čtvrtek večer 22. března odjíždíme (vím, to už je jaro, nicméně podmínky byly zimní) a po 13 hodinách jízdy parkujeme v Chamonix. Rychle ověřujeme počasí a podmínky v domě horských vůdců. Na poznámku, že budeme potřebovat lyže nebo sněžnice nereagujeme, protože je nemáme, a lanovkou vyrážíme na Aiguille du Midi (3 842 m). Naším dnešním cílem je Bivouac de la Fourche (3 684 m). To znamená postupně sestoupit do asi 3 400 m a pak opět vystoupat. Navíc bivak je vybudován na docela ostrém hřebínku, sníh je hlubší, než by si člověk byl myslel, slunce pálí také více než běžně a čas běží rychleji. Zkrátka, již potmě vybalujeme spacáky a bivakujeme pod širým nebem na ledovci, asi 200 výškových metrů pod bivakem. Nad hlavou spousta hvězd a Grand Capucin, který dohlíží na naše klidné spaní.

Den 2. Slunce se nám vtírá do spacáků a nenechá nás spát déle než je třeba. Vaříme pití, tajeme a Michalové se pomalu v hlubokém sněhu prodírají pod kuloár, kterým chceme vystoupat k bivaku. Začátek jde velice ztěžka, je třeba překonat ledovcový odtrh, který dělí firnovou stěnu a nás asi metr širokou a vysokou dírou. K našemu překvapení jeví přístupová cesta značný odpor, místy ledová plotna jistitelná šrouby, místy hluboký sníh, celkem asi 5 délek, no docela výstup. Ani výška, ani únava z předchozího dne nám nepřidávají na síle, takže u bivaku jsme asi kolem 16 h. Všichni se těšíme na jídlo a zasloužený odpočinek.  Mě ještě trapně spadla rukavice jednu délku pod nás, takže když kluci vaří a odpočívají,  já si ještě užívám ve stěně.
       
Den 3. Ráno řešíme co dál, protože Michal č. 2 jednoznačně přiznává, že na Brenvu prostě nemá. Musím přiznat, že i ve mně ten pohled vzbudil značný respekt, a nevím, jak bychom se s Michalem č. 1 rozhodli, kdybychom tam byli sami. To ovšem nemusím řešit, ten den se vracíme pod Midi a protože předpověď počasí je na dalších několik dnů super, rozhodujeme se s Michalem č. 1 pro výstup na Blanc z Midi, neboli cestou tří vrcholů (přes Mont Blanc du Tacul a Mont Maudit). Michal č. 2 na nás v Chamonix počká.
       
Den 4. Vstáváme brzy, ještě za tmy a aklimatizovaní vyrážíme vstříc novému dobrodružství. Jediné, co o cestě víme (nebo si myslíme, že víme) je, že vede přes dva vrcholy a dříve byla využívána jako druhá turistická cesta na vrchol Mont Blancu. Vzhledem k tomu, že jsme byli připraveni na žebro Brenvy, jsme přesvědčeni, že výstup zvládneme. Nejdříve nás čekal  průstup ledovcem na severovýchodním svahu Mont Blanc du Tacul a výstup pod jeho vrchol ledovo-firnovým hřebenem. Vše probíhalo docela hladce, brzdil nás jen místy hluboký sníh a naše tunové bágly. Postupovali jsme s jedním půlkovým lanem, když jsme nelezli, tak jsme ho měli mezi s sebou 2x. Pod vrcholem Mont Blancu du Tacul (4150 m) se nám otevřel výhled na Mont Maudit. Když jsme se dívali na jeho svahy, a posuzovali jej jako překážku v cestě na Mont Blank, říkali jsme si, kudy ta cesta asi vede? A vede to vůbec tudy, vždyť to vypadá dost neschůdně? Zvolili jsme cestu východním hřebenem. Věděli jsme, že bivaku ve stěně se nevyhneme, ale nijak nám to nevadilo.
       
Den 5. Odhaduji, že spíme ve výšce kolem 4200 m. Noc je mizerná, spíme v sedáku, navázaní na laně, Michal se tiskne ke skále a já k němu. Když se otočím na levý bok a schoulím do klubíčka tak mám prdel nad 200 m srázem, ještě, že mám odsedku. Pod hlavou batoh s botama, jinde není místo. Sem tam pozoruji hvězdy, ne, že by se mi nechtělo spát, ale mrznou mi nohy. Konečně přichází ráno, nevaříme, obouváme zmrzlé boty a rychle odlézáme dále. Zase hluboký sníh a v tom schované šutry, no aspoň se dá jistit. Po pár délkách dolézáme na ostrý hřeben a v dálce vidíme vrchol Mount Maudit. Nedá se nic dělat, musíme tam, jen přes něj vede cesta na vrchol Blancu.  Střídají se ledové plotny, ostrý hřebínek a hluboký sníh. Poslední délka stojí za to, ledový odtrh lemuje vrcholovou špici. 2 Metry od skal je led a já už mám mačky tupé, a bojím se pádu. Michal leze první. Z poza hřebenu mi dává signál, že mě jistí. Odlézám ze štandu, nad sebou 60m lana a pod sebou 2 m ledu a pak teprve firn, musím se dostat na firn a nespadnout jinak to bude kyvadlo jako sviňa, s báglem, mačkama a cepínama, radši ne. Dolézám k Míchalovi, ten v klidu sedí ve sněhu za hřebenem, jistí a sděluje mi, že viděl orla. Nevnímám, jen se raduji, že jsme na slunečné straně a užívám si tepla. Na vrchol Mont Mauditu (4465 m) je to jen pár metrů, tak se tam jdeme podívat. Michalovi při tom vypadl mobil a vesele putuje do doliny, a aby srandy nebylo málo, tak deset minut na to, když chceme slaňovat o šutr, Michal háže do doliny i lano. Naštěstí se zachytilo o kameny asi 20m pod námi, takže situace v klidu. Scházíme do sedla Brenvy (4303 m) a budujeme místo na stan.
       
Den 6. Nesporně chceme zdolat vrchol a spát na Valotce. Deme na to, zase hluboký sníh, nadáváme, klejeme, ale pomalu se dereme dál. Výšvih do Mur de la Cote (4485m) je víceméně ledovo –firnový výstup. Je třeba být velice opatrný, ale jistit se nám nechce. Ujišťujeme se navzájem, že nebudem padat. Nikdo nechce být stažen svým spolulezcem, být uškrcen ve směsici lan a najít svou smrt pod tímto výšvihem. Vrchol již vidíme, není to daleko - zdá se v křišťálově čistém vzduchu -  a tak další hodinu  a půl stoupáme k vytouženému cíli. Již vidím vrcholový hřeben, jsem asi 50m od něj a naplňuje mě radost. Čekám na Michala a spolu stoupáme závěrečné metry. Kolem nás létají vyhlídková letadla, máváme jim, aby měli radost, abychom my měli radost, a oni nám mávání opětují. Dosáhli jsme vrcholu Mont Blancu. Jsou dvě hodiny odpoledne, jsme zde úplně sami a náležitě si to užíváme. Při sestupu jsem stále navázáni, buď je to hřeben, nebo prudký svah, led, sníh, firn. Sestupujem na Valotku. Pomalu, bezpečně, na jistotu. Nemá cenu, aby se nám teď něco stalo. Valotka nás překvapuje, plechová bouda, blbě se do ní leze a je tu bordel a odpadky. Nicméně zde nefouká a je tu dost místa, vaříme hodně čaje i jídla.
       
Den 7. Sestup. Z Valotky (4362 m) normálkou, přes chatu Gouter sestupujeme až do Les Houches (800 m n. m.), dědinka kousek od Chamonix (sestup celých 3500 m). Doufali jsme, že tohle bude už v klidu. Nebylo. Nejdříve nás čekal pěkný kamenolom mezi chatami Gouter a Tete Rousse (se stovkou lidí nad hlavou to musí být do slova o život), pak jsme v klidu sešli ke konečné stanici vlaku, prodrali se tunelem, prošli po zasněžených kolejích až kam to šlo - tedy až než jsem navrhnul zkratku. Alpské stráně nás pak svedly do lesa, les nás svedl do horských bystřin, a ty nás zavedly do slepých ulic. Naštěstí, kamzičí stezky vždycky někam vedou a proto po mnoho útrapách se vynořujeme v polích nad Les Houches. Jsme dole, zachráněni. Michal pro nás přijel, je teprve 18h, nakupujeme baštu a valime dom.


Michal u trhliny v ledovci při výstupu na Mont Blanc du Tacul (MBdT)

foto by ©Michal nad ledovcem při výstupu na MBdT

foto by ©
Michal na hřebeni MBdT

foto by ©
Já pod hřebínkem MBdT

foto by ©
Mont Maudit (MM), zeleně-běžná trasa, červeně-naše trasa, žlutě-bivak.

foto by ©
při výstupu na MM zachycen západ slunce na Šamonských jehlách

foto by ©
Michal při výstupu na hřeben MM

foto by ©

MM, pro představu sklonu traverzovaných svahů

foto by ©
Michal v sedle Brenvy tvoří místo na stan, v pozadí Mont Blanc (MB)

foto by ©
Noční atmosféra pod MB

foto by ©
Summit MB (z leva já, Michal Daniel)

foto by ©
sestup normálkou, v pozadí Valotka

foto by ©
MM z Valotky při západu slunce

foto by ©

západ slunce nad francouzskými Alpami

foto by ©
Valotka, po západu slunce

foto by ©
sestup kolejištěm do Les Houches

foto by ©
Jaroslav Nisler   [úpravy] 00:42 08.04.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Proč v pravo? :)00:11:14 08.04.2012
Jaroslave, nepodceňuj se, koukej tento literární počin poslat redakčnímu týmu, nezapomeň to však doplnit aspoň sto fotkama a místo v LEVÉM sloupci je jisté! :)
O.odpovědět 

 A kaj je ten třeti?00:50:54 08.04.2012
Ty to by ňa zajímalo, kaj je ten třetí co má být na fotce z vrchu montblanku? Píšeš ty michal daniel a já tam vidím enem dva!
Pepaodpovědět 
 Re: A kaj je ten třeti?09:15:52 08.04.2012
hrozně vtipné...
sodíkodpovědět 
  Re: A kaj je ten třeti?12:11:16 08.04.2012
a kdo myslis ze je za fotakem, neee
maraodpovědět 

 Paráda02:18:46 08.04.2012
Supr hoši. Velká gratulace a závist! :)
zaoralfodpovědět 

 Dechberoucí fotky09:17:43 08.04.2012
Moc pěkně, opravdu hezký foto.
Steveodpovědět 

 Krása10:49:46 08.04.2012
Nádhera. V těhle zimních podmínkách to ani nevypadá, že to je v Evropě :)

Jaké byly zhruba teploty?
Miraodpovědět 
 Re: Krása13:54:06 10.04.2012
Přes den bylo teploučko na slunci, ale ve stínu kosa i přes den, tak kolem -5°C, v noci kolem -15°C v bezvětří.
Jarda Nodpovědět 

 závist09:46:42 10.04.2012
parádní výkon a neméně parádní, málokdy vídané fotky.
 mi.beodpovědět 

 kolik je tam touhle dobou lidí?10:13:54 10.04.2012
Parádní noční fotka. Můžu se zeptat, kolik jste tam cestou tak potkali lidí?
honzaodpovědět 
 Re: kolik je tam touhle dobou lidí?13:56:24 10.04.2012
Cestou na Mont Blanc nikoho, když pominu lidi na Midi. Cestou z blanku jednoho skialpinistu a dva čechy před tunelem, ale to bylo už dole(2500 m)
odpovědět 
  Re: kolik je tam touhle dobou lidí?06:25:32 11.04.2012
V tom případě závidím ideální načasování. Trochu se tam chystám na svátky v květnu a bojím se, že už to taková pohoda nebude.
honzaodpovědět 
   Re: kolik je tam touhle dobou lidí?09:29:23 11.04.2012
V květnu budeš potkávat jen skialpinisty a ti půjdou jinudy. Přes MBdT a MM nepotkáš taky nikoho.
Belialodpovědět 
    Re: kolik je tam touhle dobou lidí?10:20:31 11.04.2012
Na výstupu přes tři kopce nikdo, ale na Gds. Mulets najetá sjezdová stopa. To zní tak lákavě, až se tomu těžko věří.
honzaodpovědět 

 Krása10:57:08 10.04.2012
Paráda a moc krásný článek. Na fotky by člověk koukal hodiny. Opravdu krásný počin. Díky za sdílení těchto zážitků.
Vláďa odpovědět 

 Iglú na C. Brenva?10:57:40 10.04.2012
Takže naše letní iglú na Col Brenva už roztálo?
M@raodpovědět 
 Re: Iglú na C. Brenva?13:57:17 10.04.2012
Bohužel, nic jsme tam neviděli:-)
odpovědět 

 Smekám11:49:42 10.04.2012
Hoši smekám. Především skvělý výkon. Vynikající popis a překrásné fotky. Asi vám to dalo zabrat a realita se netvářila tak lehce, jak to vapadá z textu. Máte můj obdiv. Bob
Bobodpovědět 
 Re: Smekám14:00:51 10.04.2012
Bylo to hodně náročné, především v hlubokém sněhu, když se do toho přidal sklon kolem 50° šlo o každý metr. Také překonávání ledovcových odtrhů v tom sněhu bylo zajímavé.
Jarda N.odpovědět 

 Smekám13:49:11 10.04.2012
Hoši smekám. Především skvělý výkon. Vynikající popis a překrásné fotky. Asi vám to dalo zabrat a realita se netvářila tak lehce, jak to vapadá z textu. Máte můj obdiv. Bob
Bobodpovědět 

 skvělý článek!16:05:15 10.04.2012
Hezké čtení a krásné fotky, díky moc!
Milanodpovědět 

 Gratulace16:50:11 10.04.2012
Krásné fotky! Gratuluju k výstupu!
Maruškaodpovědět 

 Bazva článek01:12:24 11.04.2012
Paráda. Zkoušel jsem to na Silvestra v roce 2001, ale bylo tolik sněhu, že jsme za celý den  došli z Aiguille du Midi jenom k velké trhlině MBdT (tvoje 1. fotka). Ta byla úplně vyplněná prašanem a nešla vůbec překonat, člověk nevěděl kam leze, celé se to sypalo a propadalo. Bez sněžnic byl ten přechod nemožný. Kromě toho mi omrzly oba palce na nohou a dával jsem se 2 týdny dohromady. Přesto byl Silvestr na Refuge Cosmiques impozantní. Někdy bych to zkusil znovu, ale ne na Silvestra.
Kubaodpovědět 

 vitr11:35:54 15.04.2012
Meli jste stesti,v sedle Brenvy se nikdy nespi,je tam velmi vetrno,az to bere stany. Skoda,ze jste nesli od Valotky doprava na Miletku a traverzem do mezistanice lanovky na Midi. Je to lepsi, a min lidi. Jinak dobry.
schmiedtodpovědět 

 Panecku19:52:30 15.04.2012
Celou dobu, co jsem to se zatajenym dechem cetl, jsem se fakt bal, ze to skoncilo prusvihem. S ulevou jsem docetl az do konce, ze se Vamnic nestalo.
Smekam pred Vasima schopnostma i ochrannou rukou z hury.Co jsem to cetl jsem si rikal, jestli je to blbost a nebo odvaha se vydat do tehle podminek (v tuto rocni dobu), kam normalni lidi chodi jenom se sneznicema nebo lyzema, jit peso.
Odpoved neznam a tak jenom dekuju za clanek a jsem rad, ze se Vamnic nestalo.
Honzaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Le Tube Neural, 6c+
 Databáze cest:
Všechny cesty (132643)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Měsíční Pilíř Dir. 5+ Radotínské Údolí
Strzal 7+ Szczytna
Dívčí Válka (Pochcaná) V Pilíř Na Chrudimce
Vlnolam Xb Labák - Pravý Břeh
Caveman 7a+ Railay Beach
Nově komentované:
Splněný Sen 8- Roviště
Uzavřené Oddělení 7- Roviště
Blázinec 5 Roviště
Hiršovka 5- Černolické Skály
Boom 9 Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | skialpy pro dítě | Re: Slovenská čárka | Re: Skúsenosti s lanami Ocun a SR | Re: Slovenská čárka | Re: Skúsenosti s lanami Ocun a SR |

 Nové komentáře:
Re: cena | Re: cena | Re: drahá vs levná | Re: cena | Re: cena | Re: no to je teda síla | Re: cena | Re: ubohá mentalita dnešní doby | Re: cena | Re: drahá vs levná |

 Kde to vře:
Péřovka Lightline Jacket pro lezce od Mountain Equipment (110)
Závody "HANGAR MASTERS" v boulderingu (34)
Skály v okolí Buzetu (24)
Trenér ČHS Tomáš Binter ve finále výběru Trenérů roku 2018 ČOV (22)
Sportovní fotografií roku 2018 je snímek s Adamem Ondrou (21)
Wadi Rum - Morning sun street (12)
Nekonečné útesy Inis Mór (9)
Výběrové řízení: vedení účetnictví a mzdového účetnictví pro ČHS (9)
Pozdrav z Patagónie (8)
Cepín 2019 (6)

 Nově v inzerci:
Beal Yuji 10 mm 60 m violet | RAB Neutrino Endurance | dárkové poukazy do RP | Warmpeace Makalu | Garmont Pinnacle GTX 44.5 | závěsné závětří | outdoorová sedačka Jurek na karimatku | mačky Grivel | prodám lyžařské kalhoty S | lavinový batoh Pieps JetForce TourRider 24 |

 Anketa:
Který čas byste chtěli zachovat?
 letní čas 
 1877 
 zimní čas 
 968 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.