LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kdo mělce zakládá, hluboko padá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
ODLOŽENO Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
7.Pail 11175
8.Šofránko 11147
9.Vlk 11144
Bouldry:
7.Břicháček 10700
8.Švec 10675
9.Pochman 10650
Hory:
13.Švihálek 4148
14.Novák 4005
15.Domanský 3682

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4804 lezců
801254 cest
Nové přelezy:
Fake Blond 8+/9-
Zakázané U 8A+
The Power 7C
Medděd 8A
Refresh 7C
Krmení 7C+
Dlouhá Výz 10-
Legolas 8A
Přímá Úměr 9-/9
Zaječí Ste 7C

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Rozhovor s Petrem Prachtelem a Borisem Hlaváčkem

smallLezu sám, ale vždycky je tam Zora se mnou.

Petr Prachtel
PETR PRACHTEL
„Proč mám Borise rád? Já to neřekl...“

Boris Hlaváček
BORIS HLAVÁČEK
„Petr se vždycky vymykal!“


Petr: Horolezectví se od mých mladých let úplně změnilo. Není to vůbec žádná poutní cesta za přírodou, je to normální gymnastika. Úplně jiná disciplína. Nemůžeš srovnávat ty dnešní koumáky, kteří mají předpřipravený cesty, to my jsme takhle vůbec dělat nemohli. Proto také nebyly takové výkony. My jsme skákali do neznáma. Kdo spadnul, byl buď mrtvej nebo jednou nohou v hrobě. Navázaní jsme také byli jen tak, že kdyby se ti pravý uzel tím tahem při pádu rozvázal,visel by jsi jen za levý a pokud by ses neuškrtil rovnou tak by se ti třeba rozvázal i ten levý. Bylo to jinak. A ti volové dnes nejsou schopní to srovnat a nějak definovat ten rozdíl. Oni zasedají a že teprve teď je to sport a dřív, že to byli jen hamtáci, co neměli ponětí o sportu, že snad tam chodili jen kvůli výhledu. Sport je to pořád, jen s jinými prostředky, ale vytratila se poctivost. To je ta největší změna.
Zahajovácí řeč na mezinárodním setkání „Montagna Avventura 2000 – URSS a Occidente, traditioni e traguardi a conforto“ 1989
Cílem setkání je upozornit horolezeckou veřejnost a vůbec všechny, kteří touží po dobrodružství, na nutnost chránit přírodu a zachovávat základní morální hodnoty horolezectví.
Alpinismus, horolezectví jako celek, je jednou z nejvyšších forem zábavy, kterou člověk vynalezl pro své potěšení těla i ducha. Jeho morální a kulturní význam se ale v poslední době ztrácí. Podstata horolezectví v jeho současné nejběžnější podobě se ztrácí – alespoň u nás – v obrovském chaosu nejrůznějších tendencí a motivací... V jednom byli všichni zajedno, k horolezectví je dnes třeba hodně peněz a to je moment, který zkazí každou věc hned od počátku. Každý výstup se tím otráví... Sází se na osobní výhody, na celý reklamní byznys pod záminkou, že to prošlo jen jako informace a s drzostí, která vše zdůvodňuje anarchistickým odmítáním pravidel, ideálů a principů. V ne ještě tak vzdálené minulosti se horolezectví chápalo především jako vnitřní uspokojení a všem se zdálo být jasné, že jeho filosofie nespočívá v činnosti samé, tedy zlézat vrcholy a stěny... Závod, pokud se to dá tak nazvat, se odehrával především jako závod se sebou samým. Měřit sebe obtížností hory znamenalo sám sebe lépe poznat... Nejvyzrálejší horolezci nikdy neztratili schopnost a ochotu respektovat pravidla...
Hory mého života, Walter Bonatti

Petr: Oni dnes říkají, že vymoženosti to zvyšují o několik stupňů. Já ještě nevím. Musím se naučit lézt s novými botami. Dostal jsem je jako dar od firmy Saltic. Mám poprvé speciální lezačky a u trekových bot mi dokonce udělali speciální špičku – odřízli kus vibramu a nahradili mechovkou. Jsem zvyklý stoupat na placáka a teď budu muset na hranu. Jestli se můžu v pětasedmdesáti naučit ten nový prstoklad, nevím. Jsem poslední člověk, co vrtá jen ručně. Lezu skoro denně, v Jizerkách, kde také jinde jsme mohli, když jsme měli ten zákaz... Tam jsou cesty, co lezla Zora se mnou a já je dodělávám. Ona makala do poslední chvíle. Lezu sám, jen občas s někým. Koneckonců držím smutek, tak co budu hledat někoho jinýho. Hledám Zoru. Lezu sólo, ale je to jako by tam byla se mnou. Když lezu, povídám si s ní. Vidím ji tam.

Je tam. I doma. Má tam misku s kamením... Víš, já jsem se asi zbláznil. Dočista jsem zešílel. Ano, ještě pořád maluju, ale je to slabý. Momentálně ilustruju mapu. Cesty, které lezla Zorka, ale je to těžký. Nejsem abstraktní umělec, nedokážu malovat popaměti.

Boris: Rozkreslil všechno do nejmenších detailů. Je to deskriptivní nákres, vidíš tam převisy. Je to hrozná makačka. Neuvěřitelné.

Petr: Také píšu povídačky. O všem. I o hovně. Mám tolik povídaček jako Eskymo Welzl, možná víc. Co je pro mě Boris? Po smrti Zorky hlavně ochránce. Ale já nevím, proč v něm najednou takhle bouchly saze, to nebejvávalo tak dřív. Vlastně to začalo, když Zorka onemocněla. Boris oslovil kamarády doktory a pak, když jsme věděli, že Zora umře, začali jsme dělat pravidelný setkání na jeho chatě. Situace byla beznadějná.

Boris: Zorka mi po těch setkáních vždycky volala, že se omlouvá za Petra, protože on stále bez přestání povídal a bujaře pařil, a že moc děkuje, že jsme za něj všechno platili. Já si chodil se Zorkou povídat i sám. Mně dřív hodně vadilo, že byl Petr na Zorku moc přísnej, tvrdej. Říkal jsem mu, ať je na ní jemnej, že je to žena, ale Zorka sama říkala, že kdyby na ní Petr nekřičel, nedostala by se do těch obrovskejch výkonů. Když jsme si ke konci jejího života povídali i s Petrem, říkal jsem jí, že ten svůj život musí dát na papír, a že jí dám počítač, aby Petr všechno napsal, jenomže Petr je stará konzerva a tak on na to, že počítač nechce, ale že to napíše ručně. Začal s tím krátce předtím, než Zora zemřela... Pak jsme jeli na festival do Ádru a on mi cestou začal povídat historky z dětství... Byl jsem z toho úplně konsternovanej, o nich jsem vůbec nevěděl, takový šílený věci, co on prožil,.... Nechtělo se mi tomu věřit. Začal jsem si to ověřovat a ukázalo se, že má fakt ve všem pravdu. Má neuvěřitelnou paměť i na detaily. Asi je pro někoho blázen, pro někoho nepřijatelnej, ale já, když vidím, co všechno prožil... Z toho by se zbláznilo pět lidí. Tak jsem ho začal tlačit, že to sepíšeme, uděláme knížku, natočíme film, medailonek a bude jasnější, proč je takovej, proč s sebou pořád nosí rodnej list... Jo,, Zorka to všechno věděla. Zajímavé je, že se Zorkou se poprvé málem viděli, když se Petr v šesti letech vracel domů, sám šel okolo Budyně, kde byla Zorka jako dvouletá schovaná. Ona byla ze šlechtickýho rodu Mayerů a Hazenburků...

Petr: Já nevím, někdo mi sebral rodokmen Zorky. Vím jen, že z obou stran měli arcibiskupství.

Boris: Petrův prastrýc studoval v Mnichově malířství, vypadá to, že dokonce se Ženíškem, Muchou a Šikanedrem. Válku Petr prožil v Brně, potom v Litoměřicích a nakonec na pěší cestě Litoměřice – Cheb – Brno. Kamarádi jsme čtyřicet let. Známe se z Liberce, kde jsme spolu lezli ve skupině APK 70. Proč mám Petra rád? Protože je strašně chytrej, nadanej a hrozně s ním zamávaly všechny režimy. On je z toho bezradnej, jak ho ten systém ničí. Je jeden z nejlepších lezců a přitom nesměl nic. Jo, neposlouchal, vždycky se vymykal, protože lezl hlavně sólo a na režim, práci, kariéru a oficiálnosti kašlal. Samozřejmě, že mi placama leze svou sebestředností na nervy, ale to patří k němu...

Petr: Nojo, spolek APK, to funguje. My jsme tam měli famózní lezkyni, ale problém byl, že bohužel okamžitě zabřezla. S nějakým anonymem. To byla hrůza, hledal se otec. Bylo jí čtrnáct let. Já byl její trenér a nesl jsem za to zodpovědnost. Průser.

Boris: Já myslím, že jí bylo šestnáct...

Petr: Joo, vopatrně, čtrnáct a půl, když se to stalo. A ty se ptáš, proč mám Borise rád? Já to neřekl, já s ním bojuju, říkám mu, aby nic nezveřejňoval, ale on je jak beran. Ale jinak je to bodrej, hodnej člověk. On se snažil zachrnánit Zoru... Teď chrání mě. Je to takový můj bodyguard. Doma má abstraktní obrazy a tomu já vůbec nerozumím, takže mu nemůžu říct, jestli je to dobrý nebo špatný. Stejně tak mu nemůžu říci, aby poslouchal třeba Janáčka, protože já poslouchám jen Bacha, Mozarta, Handela, Vivaldiho a podobně... Na ostatní nemám kolečko. Já můžu poslouchat jen ty matematický polyfonie, na to já jedu, to je můj vnitřní pohon.


Zorka měla nejraději Bacha, Umění fugy. To žrala totálně, říkala, že je to kosmická hlubina.... Do toho uměla být úplně ponořená.


A teď se těším na chlast /červené víno/... Já jsem totiž tak smutnej, že když se nenapiju, jsem ještě smutnější. Jsem bezednej. A musím ti říct, že to lezení v kombinaci s chlastem mi jediný trochu pomáhá.

Petr Prachtel a Boris Hlaváček


Boris: Kdybychom se o něj s kamarády nepostarali, tak natáhne ráfy, všechny ty jeho pozůstalosti a není toho málo, vezmou bagrem a nezbyde po něm nic.

Petr: To máš recht, je to podle toho ruského přísloví, že příbuzní jsou lidé, které si člověk nevybírá sám... A tady už nejsou lidi ani na šutry, ani na povídačky...
Horolezec a výtvarník Petr Prachtel se narodil 21. července 1938 v Brně jako Peter Maximilian Karl Prachtel. Stále aktivní Petr je po otci Němec, po matce Rakušan.

Konec války strávil zcela sám nekonečným putováním mezi Brnem a Chebem. Zde se zrodila jeho závislost pouze na své osobě, proto většinu cest přelezl a dodnes přelézá sólo. Od sedmi let si píše horolezecký deník, zakresluje jednotlivé skály a cesty. Ještě stále dokáže přelézt sólo padesátimetrovou stěnu 8a (Jizerské kl.). O jeho atypickém životě, vztahu s nejlepší naší horolezkyní Zorkou Prachtelovou, několika stovkách prvovýstupů, vyhození z reprezentace a mnoha dalším napsal kniku "P.R.A.C.H.T.E.L. – život na niti" Boris Hlaváček (člen APK 70). Kniha vyjde začátkem jara 2013.


Zdroje:
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Festivalalpinismu.cz
Cs.Wikipedia

Petra Michvocíková, Petr Prachtel


Za povídání děkuje

Petra Michvocíková   [úpravy] 13:24 27.12.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Počtení14:33:00 27.12.2012
Na Petrovu knihu se neuvěřitelně těším.
Rád bych mu také popřál, vše nej do dalších let. Hore zdar.
Steveodpovědět 

 Jen houst14:33:30 27.12.2012
Bejt takovejch lidi vic, vsechno by bylo jasny a srozumitelny.
Poklona Mistre Prachtele.

Zadna predposrana cechokomanci loajalita, "ja musel kvuli rodine, mamince, tatinkovy, sestrenici, domacim zviratkum atd., atd.".
Jeste jednou Diky a Diky i jeho pratelum.
Walter Sobchekodpovědět 

 Paráda14:58:01 27.12.2012
Super povídání. Neuvřitelně zajímavý člověk...
Jardaodpovědět 

 Petr15:09:24 27.12.2012
Petr je neskutečná osobnost. A ačkoli osobně nesouhlasím s celou řadou jeho postojů, názorů, nebo i způsobem života, tak má můj velkej respekt jako Pan Lezec. Je to prostě borec. Takovou výkonnost dříve, a i teď v tom věku, to je něco naprosto vyjímečnýho. Člověk když ho vidí brouzdat se jen v těch jeho maratonkách sóliko údolkama, tak prostě nezbývá než kroutit hlavou a přát mu ať to šlape ještě hodně dlouho.
No a Borisovi už nezbývá nic jinýho,než ještě naskenovat všechny ty jeho hromady fotek a diáků, přepsat paměti a vzpomínky do další knihy : )
Ondraodpovědět 

 Je to on..17:45:13 27.12.2012
je to on, lezec démon, lezec démon :-)
Honzaodpovědět 

 inu ale18:06:27 27.12.2012
hergot, to si asi budu musit koupit, tudle knihu, ten pán zdá se mi docela zajímavý (: pěknej článek, divoženko !
 petickaodpovědět 

 8a solo19:26:13 27.12.2012
Hergot, v 85 letech davat solo 8a, kloubouk dolu. To je asi rekord, ne? Nevim o tom, ze by ve svete v tomhle veku daval nekdo solo 8a. Parada!
odpovědět 
 Re: 8a solo19:31:09 27.12.2012
podle mě jde o VIIIa
odpovědět 
  Re: 8a solo16:01:31 08.01.2013
podle mě jde o VIIIa

takze vlastne o nic nejde co?
No panove sportsmeni...chtel bych vas vsechny videt v jeho letech jak a co budete bouchat!:-)
ahaodpovědět 
 Re: 8a solo20:16:35 27.12.2012
74;-)
haninaodpovědět 
 Re: 8a solo20:50:45 27.12.2012
hlavne mu je 76 a bude to asi VIIIa ale jizersky stupnice takze hodne kotel. O memoriálech vyprávý už tak dva roky a ty historky jsou fakt dost komický. velkej respekt i kdyz se o nem povida vsechno možný.
mdeeodpovědět 
  Re: 8a solo15:47:22 28.12.2012
Knížka to asi bude zajímavá, ale měl by tam Boris vyčistit fakta od mýtů. Jestli ještě dnes Petr Prachtel vyleze sólo padesátimetrovou stěnu 8a, bylo by dobré to upřesnit (a to nejenom pro místní chytráky). Když pominu, že nová Jizerská klasifikace nemá písmenko "a", tedy přechází ze stupně VIII přímo do stupně VIIIb, obtížně (kromě Mařeny a Frňáku) hledám v Jizerkách ty padesátimetrovky. Ostatně, pokud je myšleno Sasko, tak tam těch padesátimetrovek taky není až zas tak přehršel.
Ale jinak před PP nutno smeknout, v jeho věku už budem bu´d prdět do země, nebo sedět na Kripelwagen.
Jizerákodpovědět 
   Re: 8a solo23:36:25 29.12.2012
V Sasku jsem byl jen několikrát, ale řek bych, že tam právě těch padesátimetrovek přehšel je.
odpovědět 
    Re: 8a solo12:04:03 30.12.2012
Je.
vondřejodpovědět 
     Re: 8a solo14:25:45 30.12.2012
To je jenom otázka, jaké konkrétní číslo lze za neurčité slovo přehršel dosadit. Ale pokud tam někdo v těch padesátimetrovkách (kterejch je konečnej počet a nejsou schovaný někde v lese v roští) bouchá cesty VIIIa sólo,nejspíš by to neuniklo pozornosti.
odpovědět 
      Re: 8a solo11:35:17 31.12.2012
On mluví o tom, že se z lezení vytratilo všechno ostatní kromě čísel a písmenek a vy tu právě tohle řešíte, jste opravdu vtipní a asi to nikdy nepochopíte :)
odpovědět 
       Re: 8a solo11:35:44 31.12.2012
Zapoměl jsem se podepsat :)
*Jakubodpovědět 
        Re: 8a solo14:43:59 01.01.2013
Když ho závěrečný medailonek představuje právě na základě "číslíčkového výkonu" ("padesátimetrové 8a sólo"), je rozpor v první řadě v samotném článku a těžko to pak vytýkat diskutujícím, kteří se toho jen chytli. Samozřejmě při troše přemýšlení dojdeme k tomu, že to tam autorka asi napsala, aby trochu přiblížila jeho úroveň "číslíčkářům", ale i tak to tam stejně je, ve formě, která podobné debaty vyvolává (kolik takových vylezl, která, nebo snad dokonce jakákoli...).
PP je určitě veliká osobnost, se vším všudy, tedy i se spoustou problematických rysů. Třeba mně ten první odstavec (nad Bonattim) spíš irituje než cokoli jiného (jako typická paušalizující moralita starých nad mladými), a to se taky nepovažuju za číslíčkáře - ale to se holt stává.
P.odpovědět 
         Re: 8a solo14:08:34 03.01.2013
PPP (Pan Petr Prachtel) a PPP (Pan Pavol Pochylý):
Bingo, bingo, bingo. V něčem jsou pro mne nejúžasnějšími vzory, v něčem odstrašující příklady. V lezení jsou však tou nejsilnější životní inspirací, kterou jsem kdy zažil. A pokud hovoří jejich výsledky - musí se poklonit každý, koho na světě znám. Jsem přesvědčen, že hlavní a kořenová příčina "excentrické existence" této mimořádné bytosti jsou tělesné a duševní disposice vyúsťující do bojovného dravého predátora, který se v neutuchající rvačce nespoléhá nikdy na externí síly. Ze všech stran je proto neustále provokován a ohrožen a vrací bez spekulací. Bojuje jako Kelt podle jejich dvou přikázání: odvaha a boj se zlem. Velikost soupeře neexistuje, jen výzva, kterou je povinnost překonat bez velkých caviků. Je zrozen pro živly a je jejich součást. Je to živel mezi skálou a vzduchem.
Sidiodpovědět 
          Re: 8a solo22:10:04 08.01.2013
nech si tu diplomku zkontrolovat nejakou cestinarkou.. ;-)
(soukromne se domnivam ze libovolny PPP by te s tema kecama poslal nekam kde slunce nesviti.)
TOAodpovědět 
           Re: 8a solo13:04:40 09.01.2013
Díky za námahu i rýpavou bolavou poznámku Toae. Ty jsi Toae seznal, že je to jeden velký ujetý blábol a hrubě jsi mi to dal na pamětnou. Bohužel ani jediné Tvé obsažné slovo z Tebe Toae nevypadlo. Ani jediné, jen jiná, jalová. Jen hrozivá domněnka, že mne poslední žijící PPP zřejmě ubije jako odpornou hyenu a duch nebohého PPPP strhne ze skalní římsy do hlubin bezedné rokle. Proklínám Tě za to Toae! Ty jeden rýpale zlý i nevděčný. Kdo se Tě prosil o Tvoje mekty? Navždy si budeš moji úvahu o 2xPPP pamatovat a i oba bojovní predátoři Tě budou trápit ve Tvých těžkých snech Toae a i aktivně v Tvém bdělém stavu budeš stále s nimi bojovat a bit po zádech. Avšak za to, že jsi projevil odvahu a zabojoval se zlem Ti Toae odpouštím.
Kniha zdá se bude extra jímavá...
Sidiodpovědět 
            Re: 8a solo17:43:38 09.01.2013
aauaau... odchazim zdechnout do housti ;-))
TOAodpovědět 
      Re: 8a solo10:15:22 02.01.2013
Proč by VIIIa solo nemohlo uniknout pozornosti? Kolik je ve skalách lezců od pondělí do pátku, aby to zaznomenali?


Přečti si Přízraka mechanika - ten soluje Hollenhunda a i po 30 letech se nevi, kdo je to ...
odpovědět 
   Re: 8a solo09:31:43 02.01.2013
jako jizerák ty dlouhý stěny určo dobře znáš - Polední stěna, Pohovka by asi taky dala, možná i Fr.cimubří, Údolky na Lysých...
odpovědět 

 Dik21:39:28 27.12.2012
dik za clanek, velmi.
Petr je uzasnej clovek, zdroj sily, inspirace.
Na knihu se tesim znacne.
TOAodpovědět 
 Re: Dik14:36:15 31.12.2012
Petra znám z běhání. Dával Běchovice za 35 a maratony za 2:45. Na tu dobu to byly kurevsky dobrý časy, adidasky si vyráběl doma sám. A znáte tu jak
vylez údolní Ameriku? Viděl, jak to mlaďoši nemúžou
vylízt, tak dal solo Bič, dívá se na ně a povídá:
jestli mu dovolej to vylízt, že by to jako dal.
Kluci teda že jo, tak dolez Bič, slanil, a dolez
k nim. Šel do čelby, zavrtal poslední kruh a
bylo posekáno. Tu knížku bych si koupil.
Petríni Petřík
Petřík, petríniodpovědět 
  Re: Dik17:11:52 02.01.2013
Ještě jsem zapomněl dodat, že po povrchu Měsíce se už procházel v 65. Loď si stejně jako ty Addidasky sestavil sám doma v garáži. Prý byl o 10 později i na Marsu, ale o tom se bohužel nedochovaly žádné záznamy.
odpovědět 

 respekt07:19:22 31.12.2012
Vážení komentátoři čísel a metrů, je docela jedno jestli 8a nebo VIIIa nebo i 12f :-) a také jestli má cesta 45, 50 nebo i 60 metrů. Důležité je že Pert byl, je a každý jsme nějaký. K Petrovi jen velký respekt - přeji pevné zdraví a duševní klid a rovnováhu do dalších let. Knihu si koupím a s úctou k jeho životu přečtu.
No a k vám čísílkáři a metraři přeji dobré kalkulačky a kvalitní pásma a hlavně ........... vy nepiště žádné knihy.
Honzaodpovědět 
 Re: respekt08:55:36 31.12.2012
Nikdy jsem při povídání s Petrem neměla pocit, že by potřeboval nějak zásadně zviditelňovat nebo snad dokonce přeceňovat své výkony, ví co umí, víme to i my... a zásadně řešit, co má jaké číslo a hodnotu - řekněme matematickou. S ohledem na kolegy lezce chápu, že nejasnost kolem čísla je pro ně nepříjemná, ale to už není o Petrovi... Pokud jsem přeci jen zveřejněním informace, kterou jsem získala na spřáteleném webu, někomu přitížila v jistotách, budiž mi odpuštěno, já se příště polepším:-)
haninaodpovědět 
  Re: respekt09:32:30 31.12.2012
Celé to začalo tím, že někdo požádal Borise Hlaváčka, aby vyčistil fakta od mýtů. Označení klasifikace lezecké cesty číslem není vyjádření matematické hodnoty, ale obtížnosti cesty, tedy vypovídá o tom, jak to komu leze. Proto to vyvolalo otazníky, protože nebylo zřejmé o jakou klasifikaci se jedná (je opravdu hodně zásadní rozdíl, zda to osm á je podle saské nebo francouzské stupnice).Toto je lezecký web a proto bylo možno očekávat, že tato informace vyvolá otázky. Ono totiž opravdu není úplně běžné, aby někdo (a te´d bez ohledu na věk) lezl sólo v Sasku padesátimetrové VIIIa (mimo jiné kvůli lámavosti pískovce a tím zvýšenému riziku), nebo někde ve Španělsku 8a, protože to už je opravdu mazec. O tom, co vylezl Arnold sólo bez lana se celkem ví, stejně jako třeba některé výstupy, které podnikl Uwe Horst sólo - třeba Talweg na Schwagra.
Je celkem pochopitelné, že informace o solovýstupu v této obtížnosti vyvolá otazníky, stejně jako by ji vyvolala informace, že někdo v tomto věku střihl maraton za 2:20.
Přeji úspěšný rok 2013 všem lezcům, sólistům pak žádné vylomené chyty a stupy a magi až na vrchol.
Jizerákodpovědět 
   Re: respekt10:06:13 31.12.2012
jestli jsem četl správně, bylo tam "solo" a nikoliv "free solo". A na samosichrování v klíč. místech (který bylo stejně celkem na hovno, co si budem nalhávat, šňůrka na dvojito do kruhu nebo klíňáku, odhadnout vzdálenost... a radši nemyslet, co by udělala tlama) a f. s. popolejzání v lehčích pasážích bejval Petr celkem expert a před nějakejma deseti lety tak v Jizerkách normálně dělal prváče, někdy i 8 ujajá. Možná předtím ve skaláku nebo Sasku, to už je zas mimo můj obzor. Pokud jde o to, jestli a jak mu to leze, o tom asi nikdo moc nepochybuje, a dohadovat se o nějakým číslíčku mi taky přijde trochu nepatřičný, zvlášť když jde o lezeckýho dinosaura z dob, kdy všechno bylo šestka nebo nelezený, takže potenc. šestka. (na písku VII).
Navíc je to legenda a u legend je přece normální že je těžko rozlišit pravdu od mýtů, ne?
Tak ať nám to leze, zdarec!
písčiodpovědět 
  Re: respekt16:53:12 31.12.2012
A co to treba misto dlouheho vysvetlovani v clanku prepsat? Touto hlouposti vrhas na osobu sveho obdivu zbytecne spatne svetlo a ze sebe delas troubu.
odpovědět 
 Re: respekt15:36:05 31.12.2012
Hele ty chytrolíne, tak o číslech a metrech tam píše autorka článku, 50m 8a solo, takže se hoď do klidu.
Je to normální diskuze. Seš nějakej guru, že radíš, čím se má kdo zabejvat ? A ještě to napíšeš dost nadřazeně a útočně.
George-jpodpovědět 
  Re: respekt15:37:11 31.12.2012
to patří Honzovi výše..
G.odpovědět 
   Re: respekt17:49:41 31.12.2012
ještě že jsou takoví lidé jako ty - člověk hned mnohé pochopí .-)))))), jinak dík za názor....
Honzaodpovědět 
    Re: respekt19:14:18 01.01.2013
parádní článek zaplat pánbůh za takovýdle lidi
ondraodpovědět 
 Re: respekt16:06:01 08.01.2013
je docela jedno jestli 8a nebo VIIIa nebo i 12f :-) a také jestli má cesta 45, 50 nebo i 60 metrů...
Ale jo, je, jenze oni ti mnozi dnesni sportovni praskaci mu a takovejmto podobnejm zavidi ten jejich moral, vis? .. a tak se to okecava, okecava,okecava a okecava...
V tom to je:-)
ahaodpovědět 

 tedy17:37:16 02.01.2013
myslim,ze zorka musela byt skoro svata,takoveho chlapa nekdy lepsi rovnou zastrelit:) jinak samozrejme je petr velka osobnost a samorost, hodna obdivu, bez takovych by byl svet sedivy. necht mu to i nadale takhle paradne leze.
josefodpovědět 
 Re: tedy22:05:11 02.01.2013
Zorka, ta svatá byla. Zatímco se P nikdy nesnížil k práci, musela to odedřít Zorka za oba. Teď jak vidím, má P novýho sponzora...
karelodpovědět 
 Re: tedy11:14:54 03.01.2013
Nic proti tomu, že dobře leze, o tom žádná.
Ale podle rozhovoru bych ho na velkou osobnost netipoval. Ono ne vždy velký sportovec rovná se velká osobnost, známe i z jiných sportů....
Prudičodpovědět 

 Originalita12:05:41 03.01.2013
Originalita, svojství, svébytnost, vlastní cesta, vnitřní byť někdy nevyrovnané světlo, otveřené srdce a proto geniální talent a energie. Prachtel a jemu podobní jsou solí nejen lezení ale života. Škatulkování a soudy jsou zbytečnost. Všechny hučky smeknout před Zorkou a Petrem
Jirka Malíkodpovědět 
 Re: Originalita12:33:53 08.01.2013
No nevím lezu už skorem rok a nikde jsem ho neviděl ani na skále ani na stěně..asi to takovej borek nebude. Ale pěkné se to čte, pohádky pro děcka.
Jozkaodpovědět 
  Re: Originalita14:49:18 08.01.2013
lezes uz skoro rok..? tyyy vole! pak jsi nejvys povolan k tomu abys posuzoval lidi kteri lezou s bidou 65 let.
odpovědět 
  Re: Originalita16:10:04 08.01.2013
Jozko i Prudici....vyhledejte Cimickeho..psychiatra...uz jste z toho lezeni zmagorovateli!...komplexy se daji lecit.
Na osobnosti se nezapomina, po takovych jako vy nestekne za dvacet let ani pes....
ahaodpovědět 
  Re: Originalita21:23:34 08.01.2013
Jooo...tak ty jsi me fuckt pobavil!!!
Radekodpovědět 
   Re: Originalita21:26:52 08.01.2013
To bylo na Jozku...a kdepak lezes,Pepiku?Na stence v Horni Dolni se s PP asi nepotkas.Zdar.
Radekodpovědět 
    Re: Originalita14:46:44 11.01.2013
Muj prvni pokec na lezci.cz a tolik zajmu. Diky. Škodim na Ořešníku Velké schody o Jižní kout solo. Teďkon konečně trochu zamrzne a dám si to jako zimní výstup, jestli se to počítá jako lezení. Jinak jen stěna a tam dávám sedmičky. Trebars toho dědu natrefim.
Jozkaodpovědět 
  Re: Originalita21:39:49 09.01.2013
Ten leze skoro rok a nikde ho nepotkal,ty mlč.
odpovědět 
   Re: Originalita06:58:09 12.01.2013
Tohle davali dedkove uz pred desitkama let v backorach na nohou...
tak si du lupnout desitku! OS....ze sedmeho schodu,
ahaodpovědět 

 Kniha o Prachtelovi uz vznika22:48:17 19.03.2013
Kniha o Petru Prachtelovi uz vznika na Hithit.cz. Podporit ji a ziskat muzete zde www.riz.cz/dg803
Pavel Eichlerodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Plechý
 Databáze cest:
Všechny cesty (141860)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Otrhaný Zoltán 7B -
Otrhánek 7C -
Od Javoru K Buku 5B Ptačí Stěny
Bramborák 6A Sněžník
Supertravers Soft 7A Holštejn
Nově komentované:
Supertravers Soft 7A Holštejn
Supertravers Soft 7A Holštejn
Šmodrchal 5- Veveří
Langoš 6B Sněžník
Medděd 8A Loučovice

 Nově v diskusi:
Re: Lom Černotín - Hluzov: The END | Re: Saske Svycarsko | Re: Lom Černotín - Hluzov: The END | Re: Saske Svycarsko | Re: Saske Svycarsko | Lom Černotín - Hluzov: The END | Re: Saske Svycarsko | Re: software pro průvodce | Re: Saske Svycarsko | Re: Všem Vlko Davům Českého národa |

 Nové komentáře:
Re: A co je špatně? | Re: My také | Re: průvodce | Re: v sobotu v poledne | Re: Penize | Re: Už zase ... | Re: Penize | Re: A co je špatně? | Re: Penize | Re: Penize |

 Kde to vře:
Postarají se netrpěliví horolezci o rozšíření pandemie COVID-19? (220)
Vrtulník zachraňoval "nelegálního" skialpinistu v Krkonoších (58)
Film: 3 týdny po vlastním v Británii (7)
Chemické malty (3)
Horolezecký průvodce na skály na Slavíčku (3)
Průvodce Hřebeny (3)
Free on-line „biák“, do vašich domovů… (2)
Adam Ondra: Road to Tokyo #58 (1)

 Nově v inzerci:
Apríl | Hledám spolulezce/spolulezkyni | skialp boty Arcteryx | Koupím dřevěnou posilovací desku | Sport and fun:) | Lana Millet | La Sportiva Katana | Koupim posilovaci desku | Dynafit Broad Peak | 1 600 Kč - OCÚN OZONE PLUS - nové!!! pouze nesedí :( |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 816 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 423 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 4522 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 669 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.