LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Hrdinů jsou plný hřbitovy.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13922
2.Pail 11600
3.Vopat 11473
Bouldry:
1.Stráník 11450
2.Ondra 10878
3.Stráník 10875
Hory:
1.Zaoral 7062
2.Šuraba 6358
3.Skopec 5620

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652307 cest
Nové přelezy:
Ztracený S Xb
Bumerang 9+
No Limit 9+/10-
No Limit 9+/10-
Weltmeiste 9-
Lustikus 9-
Zeitmaschi 9-
Ročník 195 Xb
Chosé Nepř 7C
FOX Racing 7C

Stěny
Horolezecká stěna Staré Hradiště - Staré Hradiště
Fitpark - Uhříněves
Tendon Blok - lezecké centrum - Ostrava

Prodejny
HORALSPORT - KLADNO
Rock Point Outlet Store - Praha 5 - Radotín
Luna Rossa - lezecké chyty a stěny - Děčín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

BEAL Petrohradské Padání 2013

Když už jsme přežili i tohle, přežijeme všechno!

Atmosféra


Trochu jsem zavzpomínal na začátky. Lidé vracející se na místa, která mají rádi i noví překvapení nadšenci, kteří se domů vraceli s jasným pocitem. Příště zase! Človíček dolující poslední drobné, aby nespal v lese a akci zbytečně neublížil. Človíček, který se rozhodl mě naučit tančit (což je tedy veliké sousto) a možná chtěl i více! Človíčci rozhodně uvyklí na vyšší čísla a srdnatě bojující s šestkami. Rozjařené tváře a možná i údiv nad náručí plnou cen. Lidičkové okupující školní třídy a hrající zde nejrůznější společenské hry. Lidičkové tvrdě zařezávající na chodbách celé školy a v neposlední řadě lidičkové trpělivě snášející nástrahy počasí i techniky. Díky! Vzpomenu si na to, až zase budu mlátit do zmrzlýho mechu.


Atmosféra kolem boulderu Ráma, 6C+

foto by © Karel HegrPočasí


No pršelo, pršelo…Od pátku večera, který jsme strávili pod stany až do sobotního dopoledne. A když už to vyschlo (občas za pomoci kilogramů Mg od Bealu), začalo po poledni znovu. Ve čtyři definitivně přestalo a lezlo se pak až do tmy. Parádní podmínka, osm stupňů. V neděli bylo nádherně, vykouklo sluníčko a lézt se dalo všechno. Myslím, že se ukázala síla areálu, zejména děti zaplnily chodby a měly se kde vylítat.


Čištění Pirani

foto by © Karel HegrDěti


Čím dál tím více inklinuji k tomu, že akci děláme pro rodiny s dětmi nebo děti samotné. Lezoucí ratolest a rodiče jako doprovod, lezoucí maminka či tatínek a dítě hrající si pod boulderem nebo zkrátka všichni zavěšeni na skalách. Pak jsou tu ještě dva busíky z Německa, jeden lze přirovnat k našim mládežnickým oddílům, jeden je oficiální německého DAV, které sem vysílá zástupce své lezecké mládeže. Takové malé soustředění. Úžasné partičky soutěživých dětí. Letos jsem ještě více rozkouskoval dětské kategorie, takže vítězství byla občas i překvapivá! No a to zázemí, o tom jsem už psal. Nakonec, Sklárna je především škola v přírodě.


Mina SD 6A+

foto by © Karel HegrSoutěže


Po loňské zkušenosti jsem se rozhodl maximálně zjednodušit MČR a umožnit lézt ho zároveň s hlavní soutěží. Trochu jsem doufal, že to i povede ve finále k stejnému pořadí, což se také stalo. Škoda jen, že jeden z tzv. bonusových boulderů, které byly pro MČR připraveny, byl po většinu času mokrý. Příště ještě více slevíme dámám, na ně to bylo moc těžké. No a jinak klasika zpestřená nejrůznějšími zajímavostmi sponzorů, zejména Rock Pillars a Ocún se do toho pořádně obuli. Zajímavá byla určitě i Rosťova otočná hrazda od Lapisu, kde se siláci vyřádili. Výkony ve finále určitě byly zkresleny pozdní hodinou, takže neoficiálního „světového rekordu“ jsme se nedočkali.


Soutěž ve shybech

foto by © Karel HegrVýkony


Lézt se v pátek začalo už někdy kolem deseti, přesto obsypaný Ráma pustil prvního lezce na vrchol až ve dvě odpoledne. Holt těžké 6C+. Dal ho až človíček z Rakouska, který je jako doma v Loučovicích. Pověstné české slopery. Ani Adam ho nedal na první pokus. Zato se pak zatnul do varianty ze sedu a první 8A+ bylo za chvíli na světě. Logicky se pak jal zkoušet prodloužení do rozpažky doprava a následného výlezu boulderem „Syntéza marnosti“. To mu vydrželo mezi dešti až do sobotního večera, kdy parádní strop sřetězil: Rámájana 8B+! Těšte se na video. Nejtěžším ženským kouskem byla Kusadla , 7B+ Katky Záhorové. Stejný boulder vylezl po vyčerpávajícím boji a mnohonásobném padání z vrcholu i můj osmiletý synáček. Devítiletý Marek Jeliga, dal boulderů kolem 7B+ a 7B více a zaslouženě zvítězil v asi nejnabitější kategorii. Kam to lezení spěje! No a pak bych se určitě zastavil u neuvěřitelného boje lezců s nástrahami počasí. Vidět zkoušet „Piraňu“ za trvalého deště bylo velmi zajímavé: ze žebříku posypat magnéziem, odrhnout štětkou, rychlé dva pokusy a znovu, posypat….


Adam v cestě Rámájana, 8B+

foto by © Karel Hegr


Kultura a hry


Na školní léta si zavzpomínala řada účastníků, kteří obsadili učebny a věnovali se nejrůznějším hrám na tabuli a před ní. Co se týče hudby, je až neuvěřitelné, jak citlivé je „padálistické“ publikum. Od jásání a nadšení až po neskrývané zklamání. Ale ani sebefalešnější tón si nezadá s výkonem zvukaře, který svými chybami doslova zkazil celý večer. První koncert začal v půl jedenácté a skončilo se ve tři čtvrtě na čtyři. Skvělí „Wanmeni“ tak hráli pro posledních padesát „Mohykánů“ a u ohně jsme usínali s nástroji v ruce. Takhle příště NE! Ve tři bude postavené pódium a bude fungovat aparatura. Hrát se začne tak kolem sedmé osmé.


Wanmensonk

foto by © Karel HegrKlasifikace


No horší už to taky nebude. Tenhle rok byl zcela výjimečný. Skoro celé to spadlo na mě. No a já osobně se nejlépe orientuji v klasifikacích kolem čtyřek a pětek. Nechtějte ode mě ohodnotit trojku. To tedy ne! Naštěstí jsem většinu věcí zvládnul přelézt vloni v létě a začátkem podzimu, protože pak v oblasti 5 měsíců ležel sníh. Poslední bouldery jsme dva týdny před akcí (když už tiskařské stroje tiskly první strany průvodce) museli doslova vymlátit z ledu, aby bylo možné alespoň částečně určit nějakou obtížnost. Co na plat, že za další týden, kdy jsme věci přelézali, jsme věděli, že to nebude ono. Ale co, jsou to jenom čísla, navíc u některých technických špeků se neustálí klasa ani po deseti přelezech.


Vítěz Adam Ondra

foto by © Karel Hegr
Vítězka Katka Záhorová

foto by © Karel HegrPomocníci


Ať žije Beal, Rock pillars, Ocún, Swisshodinky (Luminox), Rock point, Singing rock, Saltic, Alpy, Cassin, Luna Rossa, Hanibal, Camp, Peter Bouldering, High Point, Lidé a hory, Pohora, Pieps…a samozřejmě Lezec! Z lidiček pak má můj obdiv a velký dík nová tvář mezi námi – Pavel „zvíře“ Zvěřina, který bravurně zvládal registraci na místě.


Petr Resch   [úpravy] 14:51 27.04.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 bylo to fajn15:16:48 27.04.2013
Jasne ze padani melo zase svoje mouchy, ale i pres dest a technicke nedostatky, se myslim povedlo a lidi co tam byli, tam byli radi :)
Hodne mile me prekvapil Jirka Lautner s bandou, hrali pekne.
Co priste? porad neco v zaloze?
Uvazuje se o vraceni se do starych oblasti?
Dannyodpovědět 
 Re: bylo to fajn15:44:40 27.04.2013
Jojo, i přes mouchy to bylo fajn.
už se těším na další!
Valmarodpovědět 
 Re: bylo to fajn09:00:56 29.04.2013
V záloze je toho moc. Respektuju, že centrální Petrohrad nabízí pestřejší a převážně méně bolestivé lezení, ale potenciál na novou oblast už tam není zatímco Žihelsko se jeví být nevyčerpatelné. Včera už jsem očistil prvních asi 100 m2 plochy kamenů. Docela si mi těžko klepe i do té klávesnice. Jsou to občas docela megality. Myslím, že je na čase, aby se účastníci "padání" po pár letech menších kamenů zase začali při lezení i bát!
Kromě potenciálu jsem rád, že se nemusí nikam celý víkend jezdit. Jseš na jednom místě a chodíš si na bouldery, kdy se ti zachce. Zejména za toho deště bylo dobré, že oblast byla blízko bydlení a bylo možné se v pohodě vracet do tepla. Příště ty kameny budou trochu dál, ale pořád je to bez přesunů autem. Takže "padání" se na centrální Petrohrad jen tak nepřesune, ačkoli řada lidí zaleze jeden den v nové oblasti a druhý klidně vyrazí na ten Petráč. Já akorát doufám, že nám počasí umožní ukončit akci oficiálně v sobotu, letos už to tak mělo být a natáhli jsme to do neděle jen kvůli počasí.
Jo a ještě něco, možná, že bude ubývat absolutního počtu boulderů a fakt půjdeme jen jasné linie. Kromě sběračů se stejně vždy lidé seskupují u nevýraznějších věcí a ty zkouší. Myslím, že 200 jasných povedených kousků je lepší, než 400 vmačkaných směrů. Prostě tak trochu bouldering v tradičním pojetí. Ta oblast to umožňuje. Budeme vás v průběhu roku lákat průběžnými zprávami o přípravách na stránkách akce.
O kousek níže čtu cosi o lidičkách atd. Jo jasně, článek je subjektivní a možná tam těch zdrobnělin nemělo být tolik, ale mě ta parta prostě připadá na akci to nejlepší. Tak sorry, že jsem se neudržel.
Petr Reschodpovědět 
  Re: bylo to fajn11:25:42 29.04.2013
Jděte už s tím Padáníčkem do prdeličky.
Karelodpovědět 
   Re: bylo to fajn13:42:12 29.04.2013
Padání je fajn akce za kterou se skrývá hodně úsilí. Ač jsem k ní měl pár výhrad, přesto za rok pojedu, protože je to akce, kde si bouldry fakt užiju. Co jsi dokázal ty, Karliku, že jsi takovej hrdina? Pokud se ti akce nelíbí - nejezdi, nečti o ní. Co tě ale vede k tomu, že si přečteš report a máš potřebu plivat na lidi?
K.odpovědět 
    Re: bylo to fajn15:00:17 29.04.2013
No je pravda, že těch reportů je už trochu moc. Proč si Resch vždy neaktualizuje ten původní článek, ale na každou kravinu zakládá nový? Pak by nikdo ani nepípnul.
odpovědět 
     Re: bylo to fajn18:34:44 29.04.2013
Člověče, já bych takhle hezkej článek do copmu nenaskládal. Po akci byly vpravo rychlé výsledky, teď je tu konečně článek. A soudě podle komentářů před akcí se lidé ptali, zajímali. Navíc na tu tipovačku lidi vysloveně čekali a zase, podle počtu lidí, kteří hlasovali, to taky není úplně mimo. Tak ti nevím, kde je hranice soudnosti. Myslím, že je tu na Lezci dost prostoru i pro jiné věci, takže jeden článek navíc snad nebere místo něčemu jinému. Ten čte to a ten zas ono a všichni dohromady nikdy nebudeme chtít číst to samé. Volbu má ale každý.
Petr Reschodpovědět 
      Re: bylo to fajn09:41:33 30.04.2013
Pěknej článek i ty předchozí Petře. I když jsem na akci nebyl(a na spoustě dalších o kterých se na Lezci píše) tak si rád přečtu co se děje. Když mě něco nebaví tak to nedočtu... Zdrobněliny nevadí, informační hodnotu či názor autora podle mě nezmenšují. Díky všem co něco napíšou, o organizace akce jako je Padání ani nemluvě.
Máčaodpovědět 

 Komentáříček16:10:44 27.04.2013
Tak tenhle článek jsem tam na poprvé neposlal. prostě mi ty lidičky a človíčkové vadí. Nebo serou? Buď dám ještě někdy ještě nějaký pokus, nebo se na to vykašlu. Nebo vyseru?
Člověkodpovědět 
 Re: Komentáříček16:33:30 27.04.2013
Tos tam asi nebyl, jinak bys věděl, že tam byli jenom samý moc prímový pohodový lidičky!
Mucinkaodpovědět 
 Re: Komentáříček20:45:19 27.04.2013
Souhlasík.
X.odpovědět 
  Re: Komentáříček22:12:22 27.04.2013
To bych chtěl vidět to nejtěžší ženský B+. Kde byla naše ženská boulderingová špička?!
odpovědět 
   Re: Komentáříček22:50:34 27.04.2013
v lese :)

>>> Trochu jsem zavzpomínal na začátky.

>>> Človíček dolující poslední drobné, aby nespal v lese a akci zbytečně neublížil.

wtf :D
odpovědět 
   Re: Komentáříček10:58:07 28.04.2013
Přijde ti to málo za propršený víkend?
odpovědět 

 kávymil15:32:59 29.04.2013
Mě na padání zklamal stánek s kávou od Hanibalu, takový amaterismus jsem neviděl. Při produkci 1 hrneček za 15 minut,.. to bylo tragické. Příště hezké holky, přenosnou termosku s kávou a pěkně do terénu mezi lidi. Takhle ne Hanibale, takhle ne...
joodpovědět 
 Re: kávymil18:42:44 29.04.2013
Ahoj milovníku kávy,
opravdu nás mrzí, že Ti naše vaření kávy nevyhovovalo, nebo Tě dokonce zklamalo. Jenže když se připravuje pravé espresso, tak to bohužel nějaký čas zabere, a ač jsme se snažili sebevíc (a vybaveni jsme byli), tak jsme v průměru produkovali 3 kávy za 15 minut. Věříme, že ostatní, kteří od nás kávu z Handpressa ochutnali, byli spokojení, a Tebe rádi zveme na další kolo. Tentokrát budeš muset dorazit k nám na prodejnu do Korunní ulice, ale zato Ti na místě klíďo uděláme espresso, klíďo double, americano... jak si jen budeš přát :)

Díky za zpětnou vazbu a dík ostatním za pohodový víkend. Jo, mrkněte na video:
http://www.youtube.com/watch?v=utEVvuasLUk

Za Hanibal Team
Ondra
Ondraodpovědět 
  Re: kávymil21:44:54 29.04.2013
5 minut na 1 espresso? domaci automat zvlada 1 za 45 vterin i s dolevanim vody:)
t.odpovědět 
  Re: kávymil21:48:55 29.04.2013
Double, americano, 5 minut na jeden káves... Vypadá to na totální kávovou anarchii:-DDD
Willhemodpovědět 
  Re: kávymil15:16:29 30.04.2013
Tepic.. ja za sebe muzu rict, ze kafeto bylo dobry. a co by lidi meli chtit v prirode ? automaty? :D

Vsak nez se uvari voda, nez to rozpumpujou...

A komu se to nelibi tak bych je za to postavil a at pumpujou oni :D
Vencaodpovědět 
  Re: kávymil08:31:53 03.05.2013
Je nejake specialne vybavenie na produkciu presa do terenu? Ta pumpa na videu ma zaujala...
kavicku semodpovědět 

 diky 22:46:00 01.05.2013
Zvire bol clovek na svojom mieste ... Hlavne ma potesil svojim pristupom a prekvaenim vo stvrtok vecer ked sme prisli a stavali ste registracku :D k pocasiu dalo sa bouldrovat kazdy den a pocasie si clovek nevybere. a som rad ze sa najde niekto kto robi taketo akcie pre 400 ludi .. takze dakujem a za rok zase :D
chosééodpovědět 

 Reakce14:56:17 02.05.2013
Neustále mi chodí spousta krásných reakcí z tuzemska, ale mnohem častěji ze zahraničí. Kromě pěkných děkovaček se shodují na jednom: klasa na Petráči je prostě ultrabrutální. Tak například vítěz starší dětské kategorie, který nasbíral 1000 bodů (tzn. v průměru lezl 7B) si aktuálně přivezl z Zillertalu své první 8A+ a jedno 7C OS! (za takovéto dva bouldery by měl v hodnocení padání 1400 bodů). Vítězka starší dětské kategorie si rozhodně nestěžovala, čišelo z ní nadšení (poslala mi fotku s Adamem Ondrou, která bude mít výsostné místo v rodinném albu) a rozlezená z Petrohradu mrskla ve Frankenjuře své první 8-.......tak nevím, co s těma číslama napsanýma za názvem, kterým se říká klasifikace, uděláme.
Petr Reschodpovědět 

 Prosba21:56:25 02.05.2013
Ahoj, postrádáme Miuru na pravou nohu, nenašel jí někdo náhodou?..díky moc..
Martin Burešodpovědět 

 Fotky08:44:25 07.05.2013
Občas na stránkách akce přistanou nějaké nové fotky a je tam i jedno kratičké video od lezců z Německa. To naše slibované video se nějak vleče...
Petr Reschodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Urban Boulder Race 2017
 Databáze cest:
Všechny cesty (122051)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Bogata Marija 7c+ Paklenica
Steza Mojstrov 6c+ Paklenica
Alfarrás Motors 6a+ Santa Ana
Currucuclillo 6a+ Riglos
Perseidas 6b Siurana
Nově komentované:
Nejslabší Máte Padáka XIa Labák - Levý Břeh
Kočičí Dieta Xa Adršpach
Varianta Závodní 7+/8- Pašinka
Duna (Cesta Přes Dvě Kozy) 7+/8- Pašinka
Nejslabší Máte Padáka XIa Labák - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: ferrata na pískovcích |

 Nové komentáře:
Re: výborný rozhovor | pěkně | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: cesta | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: ad |

 Kde to vře:
Mistrovství světa juniorů 2017 (131)
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (51)
Adidas Rockstars 2017: mezi elitou světa Martin Stráník 19. (19)
Lezecký outdoorový festival na Rabštejně v Jeseníkách (18)
Koloušci v Alpách (16)
Kto sa vlka bojí, nech do lesa nechodí! (16)
Slováci vylezli novou cestu v Ak-Su za 9+ 900m do výšky 5239m (11)
Weisshorn 2017, Ostgrat - varianta, obtížnost AD/UIAA III (7)
Klettergarten Lažánky (4)
ME juniorů v boulderingu ve Slaném - sobota (4)

 Nově v inzerci:
prodej lana | Arco pruvodce | Lezení v Jablonci | La Sportiva Genius vel. 44,5 | POVL-last_call | Velké pohory, Hanwag, ještě kvalitní řada | Spacák Warmpeace Viking 600 | Ocun Rebel LU | OSPREY - MUTANT 38 | sháním zedníka na lano |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 416 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 311 
 Alpine Route SVK 
 298 
 Alpine Wall Tour PLN 
 273 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 632 
 Back to heights CZE 
 259 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 332 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 292 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 287 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 297 
 Humla ESP 
 282 
 Chasing Niagara USA 
 273 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 270 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 278 
 Jugando a Escalar ESP 
 274 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 526 
 Linka nad Rájem CZE 
 284 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 269 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 274 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 256 
 Monviso Mon Amour ITA 
 269 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 264 
 Norge Lysefjord CZE 
 266 
 Obsesja PLN 
 256 
 Obyčajní chlapci SVK 
 239 
 Prohibido escalar ESP 
 270 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 252 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 250 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 261 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 239 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 329 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 245 
 Smím prosit CZE 
 281 
 Spradventure CZE 
 376 
 The Elements CZE 
 262 
 The Eyes of God DEU 
 257 
 The Unknown GBP 
 250 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 262 
 Utečenci do Afriky CZE 
 265 
 W!nteractivity FRA 
 263 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.