LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Z komína se nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
BoulderZávody (15.06)
BoulderDěti (16.06)
SP v boulderingu Villars, SUI (05.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13284
2.Konečný 13050
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Jungling 11050
3.Stráník 10925
Hory:
1.Novák 6885
2.Skopec 6347
3.Zaoral 6003

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4691 lezců
761547 cest
Nové přelezy:
El Seňor D 7b+
Sayonara B 7c
Botanics 8b/8b+
Vía Del Ki 8a
Volver A N 7b+
Underbelly 7C
Homeland 7c
Happy Hipp 9-
L'Intégral 7b
Champ Du P 7b+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder bar Točna - Jihlava
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pohádka tisíce a jedné noci

Omán O našem prvovýstupu na Jabal Misht - Boys don´t cry 7c+,1000m jsem již psal dříve na Lezci, nebo také na Easy climbing blogu, takže tentokrát budu psát o druhé půlce výletu.

Odjeli jsme zpět do Muskatu a vyměnili si malé auto za větší 4x4. Pokud chcete v Ománu něco vidět, tak je pořádná kára nutností. Velké množství lezeckých a turistických destinací je bez čtyřkolky nedostupná.

Malá vzpomínka na MishtRaní pohled na Misht z našeho tábora, foto FM

Raní pohled na Misht z našeho tábora, foto FM


5 tisíc let staré pohřebiště v blízkosti Mishtu, foto FM

5 tisíc let staré pohřebiště v blízkosti Mishtu, foto FMPrvní bivak ve stěne, foto OB

První bivak ve stěne, foto OBFido v 60m dlouhém 6c, foto OB

Fido v 60m dlouhém 6c, foto OBRest day ve stěně, jak má být, foto FM

Rest day ve stěně jak má být, foto FMTřetí klíčová délka 7c+, foto FM

Třetí klíčová délka 7c+, foto FMTopo Boys dont cry - Oman

Topo Boys dont cry - Oman
Topo ve větším rozlišení


Hadash (23.12673, 57.75433)Hadash

HadashMalá oblast položená vysoko v horách cca 1500 m.n.m. Nabízí okolo 50 cest od 5 do 8b. V Ománu leze zatím málo lidí. Místní žádní. Lezeckou komunitu tvoří převážně cizinci žijící v Muskatu nebo v Dubaji. Normálně ve skalách moc lezců nepotkáte, ale o víkendu bylo překvapivě v Hadashi rušno. Arnaud Petit, Ioan Ruscior s Readem Macadamem, který zde žije 8 let a v poslední době je zde hlavním objevitelem sportovních oblastí v Ománu, zde byli také. Read před pár dny o jejich plodném výletu sestřihal moc pěkné video.
Read a Ardauld v Hadashi, foto OB

Read a Arnaud v Hadashi, foto OBV této malebné oblasti pojmenované po stejnojmenné obci podobající se středověké vesnici jsme strávili 4 dny. Během tří lezeckých dnů jsme vylezli většinu cest v oblasti. Povedlo se mi vylézt dvě 8b a několik 7c až 8a na flash, nebo OS. Jirka vylezl 8a.

Vesnice Hadash a skály, foto OB

Vesnice Hadash a skály, foto OBVýhledy v oblasti Hadash, foto OB

Výhledy v oblasti Hadash, foto OBJíra v Fearless Leader 8a_Hadash, foto OB

Jíra v Fearless Leader 8a, Hadash, foto OBNew Bactum 8b, foto FM

New Bactum 8b, foto FMPositive Psychology 8b, foto FM

Positive Psychology 8b, foto FMDruhý den se k nám přidává také Johny a Tom, a česká grupa tak na pár dní narůstá do kvalitních šesti členů.

Johny a Tomáš v campu v Hadashi, foto OB

Johny a Tomáš v campu v Hadashi, foto OBVětšinu turistických a lezeckých destinací v zemi najdete v údolích a kaňonech tzv. Wadi. V některých Wadi je i voda a horké prameny. Pro rest day ideální místa. Při cestě z Hadashe do Wadi Bani Awf jsme navštívili horké prameny nedaleko města Nakhal.

Termální prameny u města Nakhal, foto OB

Termální prameny u města Nakhal, foto OBLa Gorgettes (23.19354, 57.39021)Naší další destinací je údolí Wadi Bani Awf. Cesta sem je řidičský zážitek. Celým údolím vede asi nejznámější trasa pro 4x4 auta v Ománu s úžasnými výhledy do hlubokých a úzkých kaňonů. V tomto téměř 30 km dlouhém údolí lze najít jak sportovní oblasti, tak i vícedélkové lezení. Velký a kvalitní potenciál na prvovýstupy všeho charakteru nabízí například Snake Gorge. Úzký kaňon, kde stěny dosahují až 200m. Probíhá zde také organizovaný kaňoning, nebo si zde můžete vylézt jedinou via ferratu v Ománu.

Snake kaňon v údolí Wadi Bani AWW, foto OB

Snake kaňon v údolí Wadi Bani AWW, foto OBMy jsme si vybrali úzký kaňon La Gorgettes. La Gorgettes jako první lezecky objevili Francouzi před 12 lety. Je to úzký kaňon s cestami po obou jeho stranách. Skála je zde celkem ostrá a lezení maximálně na dva až tři dny. Lezeckou zvláštností je odpadní trubka, která vede po levé straně soutěsky a musí se u každé cesty oblézat, což bylo dost podivné.

Odpadní trubka v La Gorgettes, foto OB

Odpadní trubka v La Gorgettes, foto OBNemilou skutečností je to, že jsou v kaňonu hnízda blech, které na některých místech dost znepříjemňují pobyt. Blechy se tu pasou na kozách, které najdete snad všude v Ománu. Při kempování jsme na ně museli neustále dávat pozor. Sežerou úplně vše. Papírovou krabici, všechno jídlo, nebo například topo naší cesty z Mishtu.

Ománské kozy, foto OB.

Ománské kozy, foto OBPo prvním dnu, kdy jsem s Jirkou vylezl téměř všechny cesty v oblasti nad 7a,  jsme se rozhodli, že i zde po sobě něco zanecháme. V oblasti byla do našeho příjezdu vylezena pouze jedna osmička. Hansjorg Auer zde vyboltoval a vylezl jedno ultra bolestivé 8b, které jsem jen vyzkoušel. Vybrali jsme si krásnou linku na konci hlavního kaňonu. Oproti naší cestě na Jabal Misht bylo vrtat ze shora příjemnou změnou. Přeci jenom nejsme na to moc zvyklí. Na druhý pokus jsem cestu vylezl a my tak zanechali v La Gorgettes českou stopu ve formě cesty "Flye market" 8a.

Flye market, topo by 27 crags

Flye market_ topo by 27 crags
Topo ve větším rozlišeníFlye Market 8a_La Gorgette, foto OB

Flye Market 8a, La Gorgette, foto OBWadi Tanuf (23.092767, 57.488078)Pokračujeme na druhou stranu hor údolím Wadi Bani Awf, dále do známého městečka Al Hamra a odtud do údolí Wadi Tanuf. Dech beroucí kaňon nás dostal. Mraky možností na cesty do 300 m. Kvalita skály je různorodá, i tak jsme zde viděli, že Omán na svůj lezecký boom teprve čeká. Fido s Davidem si vylezli šestidélkovou cestu Oublie Tout 6c a my dvě sportovky 7a+,7c+.

Nekonečné možnosti k lezení ve Wadi Tanuf, foto OB

Nekonečné možnosti k lezení ve Wadi Tanuf, foto OBZápad slunce, foto OB

Západ slunce, foto OBWadi Bani Khalid (22.623635, 59.095680)Po dvou dnech opouštíme divoké údolí Wadi Tanuf a míříme do zcela nové oblasti Wadi Bani Khalid. Tento turisticky známý kaňon se nachází asi 250 km jižně západní části pohoří Al Hajar. Jižně od Khalidu hory končí a začíná písečná poušť Wahiba Sands.

Fido v The Flow 7b+ Wadi Bani Khalid, foto OB

Fido v The Flow 7b+, Wadi Bani Khalid, foto OBKhalid nabízí jako jedno z mála Wadí parádní koupačku v termální vodě, která vyvěrá jako teplá řeka z jeskyních prostor. Kousek dále za přírodními bazény se po obou stranách začínají zvedat bílé vápencové stěny. Už při prvním pohledu na obrovský kompaktní převis je nám jasné, že tato oblast bude do několika let lezeckým rájem. Parádní skála, kousek od auta a k tomu koupání, jak z říše snů. Kousek od vstupu do známé jeskyně Muka Cave je sektor, kde před dvěma týdny začali s boltovaním Raed s Arnauldem a Ioanem. Během dvou dnů zde navrtali tři cesty od 7b do 8a Jelikož jsme nechtěli domů tahat zbytek nýtů z Mishtu a chtěli ještě něco tvořit, tak jsme se i zde pustili do rozvoje oblasti. Každý si navrtal svoji linku. Začal jsem já a po dvou hodinách úmorné práce jsem se od spodu provrtal nejpřevislejší částí nového sektoru. Po prvním prolezení nám bylo jasné, že toto vylézt bude pořádný oříšek. Pokračoval Fido a pak Jíra. V krásné skále vznikly tak další cesty Land of Orion 7b a  Mňága a Žďorp 7c.

Nové cesty v Khalidu, foto OB

Nové cesty v Khalidu, foto OBWadi Bani Khalid, topo by 27 crags

Wadi Bani Khalid_topo by 27 crags
Topo ve větším rozlišeníV dalších dvou dnech jsme se pustili s Jirkou a s Readem, který za námi přijel z Muskatu, do našeho projektu s pracovním názvem "Toilet power". Název díky tomu, že nástup do cesty je místo, kde si rádi ulevují všichni turisté. Padaly dobré pokusy, ale projekt prozatím odolal.

Mňága a Žďorp 7c, Wadi Bani Khalid, foto OB

Mňága a Žďorp 7c, Wadi Bani Khalid, foto OBToilet power 8b+ Wadi Bani Khalid, foto FM

Toilet power 8b+, Wadi Bani Khalid, foto FMWadi Tiwi a Wadi Shab (22.763382, 59.193116)Po třech dnech lezení se unaveni přesouváme odpočinout si k Readovi do Muskatu. Relax u Reada, další marný pokusy o surfing na vlnách a přesun zpět na jih do Wadi Tiwi.

Surfing v Muskatu, foto FM

Surfing v Muskatu, foto FMSurfing v Muskatu, foto OB

Surfing v Muskatu, foto OBPosledni dva dny byly naplánovány tak, že Fido s Jirkou polezou v Tiwi a já s Davidem si odpočineme ve Wadi Shab. Shab je další známý kaňon s vodou, kde jsme zažili nádherný zážitek při proplavovaní jeskyněmi úzkého kaňonu, který je zakončený 10m vodopádem. Filip a Jirka vylezli v Tiwi známou cestu Emilu 7+, 500m. Tiwi je opět plné stěn a možností k lezení. Stěny do půl kiláku a celé údolí, kde se valí nespočet různě velikých kamenů pro bouldering a sportovní lezení. Omán obecně nabízí obrovské možnosti k boulderingu. Problémem je zde ale vyšší teplota, takže horší tření a fakt, že bouldering na vápenci není to stejné jako na pískovci, nebo žule.

Wadi Tiwi, foto OB

Wadi Tiwi, foto OBLidé Wadi Tiwi, foto OB

Lidé Wadi Tiwi, foto OBPoslední den tohoto vynikajícího tripu jsme se vrátili do Khalidu. Z Tiwi je to přes město Sur 2,5 hodiny jízdy. V Khalidu na mě čekala poslední výzva zájezdu - "Toilet power". 3 dny restu byly znát už při rozlezu. Síla byla oproti předešlým pokusům čerstvá a tak hned prvním pokusem dne šel projekt ke dnu. Myslím si, že by cesta mohla být 8b+, což z ní pravděpodobně dělá jednu z nejtěžších cest Ománu.

Tolilet power, foto Read Macadan

Toilet power, foto Read MacadanNa cestě zpět do Muskatu jsme se ještě zastavili na skok v poušti Wahiba Sands. Neradi jsme se s Readem loučili. Moc nám tento Kanaďan žijící v Muskatu sednul. Jeho nadšení pro objevování a lezení je nakažlivé.

Wahiba sands, foto OB

Wahiba sands, foto OBByl to super plodný výlet. Podařilo se nám prostoupit 1000m stěnu Jabal Mishtu novou cestou "Boys don't cry" 7c+. Téměř každý den jsme lezli. Navštívili jsme spoustu míst. Navrtali jsme 4 sportovní cesty ve dvou oblastech. Vylezli cesty, které patří k těm nejtěžším v Ománu. Parta byla skvělá. Natočili jsme spousty záběrů pro nový film. Našli jsme nové přátele a poznali zemi, která každopádně stojí za další návštěvu.

Prvovýstupy:Boys don´t cry 7c+, Jabal Misht, 21 délek, 1000m, Ondra Beneš, Filip Martínek, Jiří Lautner, David Michovský.

Flye Market 8a, La Gorgette, Ondra+Jirka

Tolet power 8b+, Wadi Bani Khalid, Ondra

Mňága a Žďorp 7c, Wadi Bani Khalid, Jirka

Land of Orion 7b, Wadi Bani Khalid, Fido


Výběr zopakovaných cest:Positive Psychology 8b, Hadash, Ondra PP

New Bactun 8b, Hadash, Ondra PP

Fearless Leader 8a, Hadash, Jirka PP, Ondra FL

Oublie Tout 6c, Wadi Tanuf, 250m, Fido a David OS

Chianti Classico 6+, La Gorgettes, 125m, Fido a David OS

Quality control 8a, Wadi Bani Khalid, Ondra PP -1.ffa, Jirka FL

Emilu 7+, Wadi Tiwi, 500m, Fido a Jirka OS


Na závěr pár faktů:- Letenka cca 11 000 Kč.
- Auto 4x4, nebo SUV na měsíc cca 30 000 Kč. Obyčejné auto vyjde levněji, ale zavře vám to cestu do mnoha Wadí.
- Litr benzínu za 7 Kč.
- Jídlo a nákupy v obchodech za podobné peníze jako u nás. Místní arabská kuchyně nás moc bavila a nikdy nezklamala.
- Alkohol v Ománu nenajdete. Jediná možnost nákupu je v letištním duty free shopu, nebo velmi draze v hotelových barech v Muskatu.
- Lidé v Ománu jsou milí a přátelští, nikoho ničím neotravují. Celkem rozdíl oproti Egyptu, Maroku, nebo Jordánsku.
- Les ani rybníky tu nepotkáte, za to velbloudů tu přes silnici chodí dost.
- Kempování mimo obce je zde tolerované a kdekoliv bezproblémové.
- Příjemné lezecké klima, každý den slunečno a teploty u moře okolo 25 stupňů. V horách je chladněji. Třeba do Hadashe se péřovka na jištění určitě hodí.
- Celkové náklady na měsíční pobyt byly okolo 30 tis na osobu.


Řekl bych, že Omán čeká velký boom. Nejen turistický, ale i lezecký. Všude se něco staví a přímořské oblasti se pilně připravují pro budoucí rozvoj turistické ruchu.

Omán je skalnatá vápencová země. V celém pohoří Al Hajar naleznete nespočetný potenciál jak na vícedélkové prvovýstupy alpského charakteru, tak jednodélkové sportovní lezení. Stále je zde co objevovat. Skála v Ománu je různorodá od totálních kamenolomů, těch je nejvíc, po krásné kompaktní skalní stěny, kterých je i tak celkem dost. Třeba Wadi Bani Khalid je lezecky teprve měsíc objevená sportovní oblast a nabízí možnosti dalších 100 cest do 9a


Naše grupa

Naše grupa
Země mužů, foto OB

Země mužů, foto OB
foto FM

foto FM
Země obráceného půlměsíce, foto OB

Země obráceného půlměsíce, foto OBMapa lezeckých oblastí, které jsme navštívili, nebo jsme chtěli navštívit:


https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zC4yxWMlC23c.kFNGeoZ_s8As&usp=sharing

Sponzoři akce: Tendon, Hanibal, Ocun, Festool, Complus, Easyclimbing.cz, Hot Rock, Czechbouldering.com

Marhaba

Ondra Beneš   [úpravy] 07:36 08.02.2016Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Kucí, to je žrádlo10:39:07 08.02.2016
Fakt parádní článek. Skály nádhera. Struktura stěn třeba ta v tom Wadi Bani Khalid, to se fakt nevidí. A asi to bude i celkem vysoký, když podle obrázku jdou vaše cesty sotva do půlky té spodní hladké části. Omán je i prý nejbezpečnější oblast v regionu, tak snad to vydrží.
 jirkasodpovědět 

 Flye? 10:55:22 08.02.2016
Flye market co to znamená v překladu? Nevím jak z angličtiny nebo je to něco místního ? Dík
nesmrtelný blázenodpovědět 
 Re: Flye? 12:14:16 08.02.2016
melo by to znamenat blesi trh...😆
fidoodpovědět 
  Re: Flye? 12:19:20 08.02.2016
to se píše flea market
nesmrtelný blázenodpovědět 

 hustě11:17:46 08.02.2016
Supr! není tato země teroristicky nebezpečná?
honza k.odpovědět 
 Re: hustě12:13:53 08.02.2016
Cituju wikipedii:
Výsledky průzkumu australské organizace Vision of Humanity, sestavující seznam zemí podle světového indexu míru, označily Omán 21. nejbezpečnější zemí světa za rok 2009. V předchozích dvou letech obsadil 25. (2008) a 22. (2007) pozici.

Omán je vedle Kuwajtu takový ostrůvek svobody a bezpečí na Arabském poloostrově, stačí jen nebýt úplne tele a trochu googlit.
m.odpovědět 
  Re: hustě12:26:28 08.02.2016
hm...rok 2009. to máme 7 let zpátky. jak dlouho prudí IS? navíc, mě nezajímá wiki, ale osobní zkušenost. stačí nebýt tele a nebát se zeptat. ("Zeptáš -li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec. Nezeptáš -li se, budeš blbcem po celý život."čínské přísloví":)
honza k.odpovědět 
  Re: hustě13:56:28 08.02.2016
No ehm, nechci být za hnidopicha, ale podle zpráv organizace Freedome house z posledních několika let, které se zabývají hodnocením úrovně lidských práv a svobod, patří Omán mezi jedny z nejméně svobodných zemí na světě, stejně tak i na základě dalších dokumentů..takže bych poslední odstavec opravil: Omán je ostrůvkem bezpečnosti v oblasti, ale ani zdaleka zde není ostrůvkem svobody! Jen tolik k telatům a googlování..
ivanodpovědět 
   Re: hustě15:17:38 08.02.2016
Super clanek.dobra inspirace k nasteve novych mist.
gorbiodpovědět 
   Re: hustě08:14:05 10.02.2016
je treba rozlisovat mezi svobodou a bezpecnostni. vetsinou palti cim mensi svoboda, tim vetsi bezpecnost (iran, byvala kuba, kuwait, oman a no i severni korea ze jo...)

Vlastne secky dikatury sou bezpecny :) Jen je pak potiz co se stane az se dikatutra zhrouti. Za chvili to bude v primim prenosu na kube. V islamskych zemich to nemusi mit takovy nasledky (neb je mohamad drzi dost zkratka) ale zrovna irak (a a nkonec i libie..) doapdl dost spatne. Vlastne jedini kdo zatim zvladaji prechod k islamske demokracii nejak dobre a bez ztraty bezpecnosti jsou iranci...
judovanaodpovědět 
 Re: hustě14:57:51 08.02.2016
určitě neni teroristicky nebezpečná ani jiné nebezpečí jsem nepocitoval...rozhodně doporučuju
fidoodpovědět 

 toulá se půlměsíc10:16:57 09.02.2016
Ten uvodní obrázek půlměsíc na obloze se nějak ted zajídá a navozuje ošívání...nebo ne?
odpovědět 
 Re: toulá se půlměsíc10:49:05 09.02.2016
V Arabských zemích se mi líbí půlměsíce a rád tam pojedu na výlet za poznáním, lezením, abych se pak hoodně zase těšil domů. V Evropě půlměsíc nechci a nemají tu co dělat. Pevně doufám, že se taky všichni musulmani, do jednoho vrátí z toho jejich tripu do jejich domoviny.
Steveodpovědět 
  Re: toulá se půlměsíc12:09:24 10.02.2016
treba sem taky prijeli lozit a ty bys je hned vyhanel pff
odpovědět 
   Re: toulá se půlměsíc12:26:51 10.02.2016
ještě jsem neviděl araby lézt...(kromě Maroka a kámošů kolem party Mouchy)zato omakat si evropské Kolíňanky to už stihli:-D
odpovědět 
    Re: toulá se půlměsíc14:11:42 10.02.2016
a to jsi predpokladam videl co
odpovědět 
     Re: toulá se půlměsíc16:54:06 10.02.2016
no právě jsem neviděl nic, co se týká jejich schopností lezení, ale jistě znáš spoustu arabů co jsou učnění Harry Poterové:-D
odpovědět 
      Re: toulá se půlměsíc07:34:28 11.02.2016
Pottra sem taky nevidel , ani film ,ani lozit, ani Harryho ,ani Deana ...ale kazdopadne jeden oobr bludistak za argumentaci ala v tom vtipu "vasi picu sem taky nevidel a verim ze ji mate" ...
odpovědět 
       Re: toulá se půlměsíc20:57:12 11.02.2016
jen si bludištáka nech, já jim nevěřím ani koule ani piču ani v sedáku...a v tom filmu v příslušné filozofické diskusi, řekněme na téma: zda slepice nebo vejce, šlo o boha, ne o araba. a historie mi dává za pravdu
odpovědět 
  Re: toulá se půlměsíc14:39:48 10.02.2016
souhlasím. asi si myslí, že v evropě lítají nahý evropanky rovnou na klín, chci říct pečený holuby rovnou do huby...ať si doma udělají pořádek, makaj a pak se budou taky mít "normálně"...ale podle mě není celýmu světu souzeno se mít stejně dobře. "life is life na nááá ná nana..."
honzaodpovědět 
  Re: toulá se půlměsíc14:45:02 10.02.2016
jo ještě sem chtěl napsat, že za to může částečně asi i porno na netu. oni na to koukají a pak si myslí, že evropa je jeden velkej harém. (protože ty jejich bubačky neukážou ani prst na ruce holej :D
hodpovědět 
   Re: toulá se půlměsíc15:00:13 10.02.2016
Ahoj, článek supr, počin ještě lepší. Ale pls. nechce si nechat tyhle "politicko - sociální" komentáře od cesty? Respektive netahat je sem. Vím že sport není apolitický, ale aspoň za pokus by to stálo.
Bobrodpovědět 
    Re: toulá se půlměsíc17:49:15 10.02.2016
Bobr + P.S. máš recht s parádním počinem a supr článkem, je to opravdu skvělý,a rád bych ty země mimo jiných jednou navštívil...ALE blaze tomu, komu nevadí symbolika a nastavení těch lidí a jejich import či exodus do Evropy (není to tak dávno co zde jiní otravovali se jmény a symboly...)howgh
odpovědět 
   Re: toulá se půlměsíc20:52:50 10.02.2016
já bych spíš řekl, že se chovaj jako vojáci co zabíraj uzemí...náký porno, to sledujou na netu i takový vietnamci, a chovaj se sexisticky na veřejnosti?;-)
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

CP Svitavy
 Databáze cest:
Všechny cesty (136459)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Voie Blanche 5c Les Chéserys
Smítkova Cesta VIIa Vidlák
El Seňor De Itoiz 7b+ Las Devotas
Aloha 6b La Gola
Záklon 5A Ludvíkov
Nově komentované:
Krach 4 Devět Skal
Variante Diretta 7b+ Massone
Kaiser Max "Spätlese" 6+ Karwendel
No Tuffas Route 6c Venasque
Hibou Joujou Caillou 6b+ Venasque

 Nově v diskusi:
Re: Žabí kôň zostup | Re: Žabí kôň zostup | Re: Žabí kôň zostup | Re: Napinani lana | Re: Žabí kôň zostup | Re: Lehke sportovne odjistene vicedelky/sportovky | Re: Pískovcová klasa | Hex na Velky | Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa |

 Nové komentáře:
Re: expedice jak ma byt | Re: report | Fakt | Pan mistr, uvezu to? | Re: když už tu tak poplkáváme... | Re: Tady to je ale lidsky odpad | Re: kyslik | Re: Sportovní hodnota | vsechno | Re: průvodce |

 Kde to vře:
SP Chamonix: Adam Ondra vyhrál obtížnost, Martin Stráník 6. (67)
Video: Stefano Ghisolfi leze Perfecto Mundo 9b+ (44)
ČHS: Odvolání proti rozhodnutí Disciplinární komise (28)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 22 (24)
Osm významných stěn zavřeno (19)
Strahlhorn s lyžemi napodruhé (17)
Video Skalní hrátky s Tomášem Sedláčkem, Johnem Bacharem ... (9)
Když se sen staví skutečností (9)
Klára Kolouchová se na K2 chystá na vrcholový pokus (7)
Klára Kolouchová se pokusila o vrchol K2, ale otočila to dolů (7)

 Nově v inzerci:
Čau lidí | Parťák/čka z okolí Ústí nad Labem | Fjällräven KEB JACKET W | Prodám Petzl Rollclip Z | Prodám DVD Radek Jaroš - Cesta vzhůru | Prodám spacák | Prodám Bestard Top Alpine Pro, vel. 44,5 | Saltic Spirit | Ocun Pearl 41,5 | Záhezd |

 Anketa:
Kdo je zodpovědný za poškozená přístupová lana?
 ten kdo ho instaloval 
 36 
 správce oblasti 
 30 
 obec - město 
 23 
 nikdo - na vlastní nebezpečí 
 70 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.