LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   ...I třetí družstvo zabloudilo a udělalo prvovýstup!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
Gutovka Open 2021 (19.06)
SP Innsbruck (23.06)
Prague Color Climbing Festival 2021 (24.06)

Žebříček
Cesty:
36.Drbohlav 10200
37.Duňka 10144
38.Kolomazník 10097
Bouldry:
36.Košťál 9175
37.Chovanová 9128
38.Grečnár 9125
Hory:
12.Šebestíková 3832
13.Šuraba 3728
14.Zaoral 3040

Výsledky
ČP obtížnost Brno (29.05)
SP rychlost a boulder, USA (28.05)
SP boulder, USA (21.05)

Deníčky
5140 lezců
904149 cest
Nové přelezy:
Sunburst 7b+
Final Solu 7c
Roro 7b
Torellis T 7b+
Rakovina 9+/10-
Jáchym Top 7C
Le Miracle 7b
Virus 7b
Vollrausch 7C
Bugatsanga 7C

Stěny
Sokol Nymburk - Nymburk
Fit Studio Jitka - Slaný
DDM Stříbro - Stříbro

Prodejny
HUDYsport - Ústí nad Labem
HUDYsport - Hradec Králové
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Informace z ledolezení

Sotva skončilo léto, už se to hemží zaručenými zprávami o tom, jak nás čeká arktická zima. Zkušený ledolezec tuší, že to nebude tak žhavé, v tomto případě tak chladné, přesto však věří a doufá.

Těm, kteří věří a doufají, přináším z pozice „bafuňáře“ zodpovědného v rámci horolezeckého svazu za toto odvětví, pár užitečných informací, a zároveň bych rád prostřednictvím tohoto článku oslovil příznivce ledolezení.

1. Nesoutěžní ledové lezení v ČRPouze přírodní podmínky a souběh okolností rozhodnou, kde se led na našem území vytvoří a kolik ho bude. Existuje několik zdrojů, kde naleznete seznam oblastí s přírodním ledem. Důležité je vědět, že většina z nich se nachází na územích s nějakým stupněm ochrany přírody. Z toho pak vyplývají určitá pravidla a omezení, která je třeba dodržet. Než vyrazíte za lezením, například do Labáku (1. zóna ochrany Krnapu), ujistěte se, že máte povolení od patřičné instituce. V chráněných oblastech neprovozujte drytooling, aby od Vašich zbraní nezůstala poškrabaná skála.

Jako alternativa se nabízejí ledy, kterým ke vzniku dopomohl člověk, tedy konstrukce, objekty, nebo skalní útvary kropené při mrazivém počasí vodou s pomocí čerpadla. Výhodou těchto „umělých“ ledů je třeba právě absence různých omezení, dobrá dostupnost, nebo větší bezpečnost. Nevýhodou pak přelidnění, komerce a ve většině případů také zpoplatnění. K nejznámějším, dosud fungujícím, patří Ledová stěna Vír, Horolezecká aréna Liberec, stěna v Rokytnici nad Jizerou, nebo ledy v Táboře. Menší ledové stěnky vznikají také v Krkonoších na Labské boudě, na Brádlerových boudách, nebo na Výrovce. Tyto ledy mohu doporučit úplným začátečníkům k provedení prvních krůčků s cepíny a v mačkách, většinou pod dohledem někoho zkušenějšího. Ve Víru pořádají lektoři ČHS tradiční metodický víkend, který je v plánu i v následující sezóně. Při přechodu z umělých ledů na přírodní (především těch v zahraničí) je třeba počítat s mnohem větší technickou i psychickou náročností.

Metoďák


2. Soutěžní ledové lezení v ČRDisciplína, která v tradičních horolezeckých zemích nabírá na popularitě, postupně směřuje do programu zimních olympijských her. Provozuje se ve dvou základních formách – v soutěži na obtížnost (lead) a na rychlost (speed). Země jako je Korea, Rusko, Švýcarsko, Francie, Rakousko, nebo Itálie mají vyspělé základny s kvalitními reprezentacemi, včetně juniorských. Pravidelně pořádají závody světových úrovní. Argument, že se jedná o země alpské, vyspělé mocnosti, nebo bohaté, neobstojí, neboť v druhé vlně se mezi ně tlačí třeba Slovinsko, nebo naši sousedé Slováci. Jejich úspěch je výsledkem soudržnosti v komunitě a hlavně velkého množství dobrovolné práce nadšenců, kteří nekalkulují se ziskem. V České republice se dobře rozjetá mašina bohužel před pár lety zasekla a mým cílem a předsevzetím je znovu ji rozhýbat. Samotnému člověku se ale splnění takového úkolu nikdy nemůže povést. A proto prosím a žádám příznivce ledového lezení k semknutí komunity a také k opětovnému nalezení nadšení pro disciplínu. V oblasti rychlostních závodů se tyto myšlenky již ujaly. V letošním roce se díky dobré zimě konečně podařilo uspořádat dva závody a mohl tak proběhnout dvoukolový český pohár, včetně mistrovství ČR. Kdo na závodech byl, potvrdí, že byly ve Víru i v Liberci připraveny dokonale a v porovnání s rychlostí na Světovém poháru srovnatelně. Atmosféra báječná, parta závodníků přátelská a rozšiřující se. Jejich přístup a příprava mnohem zodpovědnější a profesionálnější. Fanouškovská základna skvělá. Prostě sport na vzestupu. O rychlost už tedy starost nemám a věřím, že poroste dál. Nyní docílit toho samého u obtížnosti – drytoolingu. Nebude to tak snadné, protože najít, nebo vytvořit profil pro obtížnostní závod je mnohem složitější, dokonce bych po vlastních zkušenostech řekl „záhadně nereálné“. A ač je v průběhu roku „letních“ lezeckých závodů jak hub po dešti (až mi připadá, že snad každý větší oddíl organizuje svůj vlastní), v zimě se nikdo do příležitosti být po letech první nehrne. Prosím tedy všechny potencionální zájemce, aby se alespoň zamysleli nad možností uspořádat obtížnostní závod v ledolezení, a s touto myšlenkou se obrátili na moji osobu, abychom se pokusili ji společně převést v realitu. Podpora ze strany ČHS bude finanční, materiální, personální i poradenská. To mohu slíbit.

drytool test 2


Další důležitou výzvou je podpora mladých talentů. Pokud se v některém českém oddíle vyskytuje nadané a nadšené dítě, spíše dorostenec, pro ledolezení, prosím neváhejte se ozvat a svěřit jej do rukou zkušeným drytool trenérům, které jsem z pozice předsedy komise schopen zajistit. Pro talenty budeme budovat tréninkové profily a pořádat pravidelná předsezónní soustředění. S juniorskou reprezentací objedeme několik závodů pro postupné nabírání zkušeností. Věřím, že pokračovatelé Míry Matějce, Lucky Hrozové, Milana Dvořáčka, nebo Káji Matuškové určitě někde jsou, jen je potřeba dát jim šanci.

Bratislava K2


3. Všeobecné informaceTýkají se především soutěžního ledolezení. V brzké době upřesním na stránkách Horosvazu v sekci komise nominační pravidla pro sezónu 2017/2018. Jako nominační závod bude vyhlášen s největší pravděpodobností po dohodě se slovenskými kolegy závod v Bratislavě na stěně K2 9.12.2017. Nejlepší umístění v poli elitní konkurence zaručí jednomu muži a jedné ženě reprezentační post pro následující sezónu. Komise podpoří tyto reprezentanty při účasti na evropských kolech Světového a Evropského poháru.

Pro mladé, ale nejen pro ně, jsme ve spolupráci s Radkem Lienerthem připravili v Brně na veletrhu Sport Life další drytool workshop. Na místě budou připraveny cesty různých obtížností na vyzkoušení, dobré rady od zkušených lezců a veškeré potřebné vybavení. Takže vlastně stačí jen přijít, a to v termínech 10.11.2017 od 16:00 do 18:00 a 12.11.2017 od 9:00 do 12:00. Akce je primárně určena chlapcům a dívkám věkového rozmezí 15-20 let s enormním zájmem o ledolezení.

Cepín 2017


Jsou známé termíny domácích rychlostních závodů v následující sezóně. První kolo ČP bude tentokrát v Liberci, a to v sobotu 3.2.2018. Druhé kolo a zároveň MČR bude dva týdny poté ve Víru na Ledové stěně 17.2.2018. V rychlosti se mění pravidla pro pořadatele ČP, a sice, že pořadatel nesmí závodníkům zakázat použití vybavení povoleného v rámci pravidel UIAA Ice Climbing Commission. Cílem této změny je především zvyšovat kvalitu a připravenost účastníků, především těch s ambicemi reprezentovat na akcích SP a EP.

Další informace budu přinášet pravidelně v následujících měsících a šířit je na lezecké weby. Hlavní a podrobný zdroj je ovšem na stránkách Horosvaz.cz v sekci Sport - Soutěžní ledolezení. Neváhejte mě kontaktovat, pokud Vás zaujalo některé výše uvedené téma.

Díky,

Slávek Matuška, předseda komise soutěžního ledolezení ČHS

Liberec MČR

Slávek Matuška   [úpravy] 07:44 31.10.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Konkrétně prosím08:15:01 31.10.2017
Podpora ze strany ČHS bude finanční, materiální, personální i poradenská. To mohu slíbit.
Lrhodpovědět 
 Re: Konkrétně prosím08:21:35 31.10.2017
Nějak jsem to omylem odkliknul dřív. Protože mám špatné zkušenosti s těmito sliby od Čhs, tak se ptám konkrétně.
Když uspořádám u nás v Holeškách Mčr v drytoolu. Jak budou vypadat Slávku prakticky tvé sliby?

Resh jen sliboval a sliboval. Čálek jen sliboval a sliboval.

odpovědět 
  Re: Konkrétně prosím17:18:22 31.10.2017
Ahoj. Podpora pořadatelům závodu na obtížnost v ledovém lezení:
1. finanční - 15 000 Kč (+ 5000 vázaných na prezentaci závodu) pro pořadatele MČR, 5000 (+ 5000 vázaných na prezentaci závodu) pro pořadatele kola ČP
2. materiální - zapůjčení drytool chytů pro daný závod do počtu 150 ks, zapůjčení časomíry
3.personální - s pořádáním závodu v případě potřeby pomohou zkušení jističi a proškolení rozhodčí.
4.poradenská - upřesnění pravidel (dle platných pro závody UIAA), pomoc profesionálního stavěče.
To všechno jsem schopen splnit. Ostatní záleží především na Naší vzájemné spolupráci a vůli dosáhnout stejného cíle, tj. úspěšného závodu.
Slávek Matuškaodpovědět 
  Re: Konkrétně prosím17:20:10 31.10.2017
Ahoj. Podpora pořadatelům závodu na obtížnost v ledovém lezení:
1. finanční - 15 000 Kč (+ 5000 vázaných na prezentaci závodu) pro pořadatele MČR, 5000 (+ 5000 vázaných na prezentaci závodu) pro pořadatele kola ČP
2. materiální - zapůjčení drytool chytů pro daný závod do počtu 150 ks, zapůjčení časomíry
3.personální - s pořádáním závodu v případě potřeby pomohou zkušení jističi a proškolení rozhodčí.
4.poradenská - upřesnění pravidel (dle platných pro závody UIAA), pomoc profesionálního stavěče.
To všechno jsem schopen splnit. Ostatní záleží především na Naší vzájemné spolupráci a vůli dosáhnout stejného cíle, tj. úspěšného závodu.
Slávek Matuškaodpovědět 
   Re: Konkrétně prosím20:16:28 31.10.2017
Ok, to zní dobře. Jsem ochoten do toho jít. Termín 17.listopadu 2018. A závod by mohl být i jako nominační na sezonu 2018/2019.
Možná by mohl být někdo udiven tím termínem. Tak jen zdůvodnění.
A, na uspořádání Mčr ještě letos je dost šibeniční termín.
B, Uspořádat Mčr v lednu, únoru či březnu podle zkušeností se vždy shledalo s menší účastí(ledolezci už někde lezou po rampouších či jiných závodech) Prostě něco jako uspořádat Mčr na obtížnost v červenci
C, momentálně již potenciální sponzoři mají vyčerpané budgety na reklamu na letošní rok a na začátek příštího roku je ještě nemají stanovené.
D, taky už mám na letošní listopad a prosinec naplánované nějaké akce.
E,proti letošnímu listopadu či prosinci hovoří i krátká doba na případnou propagaci samotného Mčr.
F, je toho víc co bohužel hovoří proti tomu uspořádat Mčr v nejbližším termínu.

Pokud se pořádání zhostí někdo jiný a dříve, bude to na něm jak to dopadne.Netvrdím, že to bude špatné. Ale já to nedokážu.

Já jsem ochoten uspořádat důstojné Mčr v ledolezení na obtížnost v termínu 17 listopadu 2018. A potřebuji garanci, že si to nerozmyslíte pokud by jste s mou nabídkou souhlasili.

Ps. Škoda jen že jste nevymáčkli o pár měsíců dřív
Lrhodpovědět 
    Re: Konkrétně prosím21:12:59 31.10.2017
To je skvělé. Konečně konkrétní nabídka. Nevidím důvod proč nesouhlasit. Pokud se zázračně přihlásí někdo ještě letos, bude pořádat MČR pro sezónu 2017/2018. Pro sezónu 2018/2019 počítám s Tebou na MČR a s případnými dalšími akcemi jako s koly Českého poháru. Veškeré závody s titulem MČR, nebo ČP budou samozřejmě pořádány dle standardů a pravidel UIAA, což na pořadatele klade určité nároky (překlad brzy dodám na stránky komise).
Budu se těšit na budoucí plodnou spolupráci.
Slávek Matuškaodpovědět 
     Re: Konkrétně prosím21:27:51 31.10.2017
Jak myslis. To se da splnit z me strany splnit. Ale kdo tam poleze za takovych podminek? Myslel jsem ze ma jit o podporu a rozvoj ledolezeni u nas. Ne o to znechutit ledolezeni pripadnym zajemcum.
lrhodpovědět 
      Re: Konkrétně prosím22:20:54 31.10.2017
Jde pouze o to držet se standardních pravidel, jako v kterémkoliv jiném sportu. Nemyslel jsem postavit obtížnost, kterou nikdo nepřeleze, nebo striktní dodržování izolace. Nastavit to rozumně, a co nejkvalitněji. Třeba závody na Slovensku nám mohou být vzorem...
Slávek Matuškaodpovědět 
       Re: Konkrétně prosím19:53:15 02.11.2017
Jeste se nic neslibuje, nepotvrzuje, ale pokud to klapne, rezervujte si sobotu 16.12.2017, probehne tajný závod v utajené oblasti a tajemné disciplíně
PS: motyky sebou :-)
tajný mstitelodpovědět 
       Re: Konkrétně prosím12:14:24 09.01.2018
Jak chcete prosím sladit pravidla závodů v tuzemských podmínkách? To se rychlost poleze na dvou totožných cestách vedle sebe, jak tomu bývá ve světě? A co potom se závody v Liberci a na Víru?
Danodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Velký bratr
Dešťová hana, VII
 Databáze cest:
Všechny cesty (150932)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Final Solution 7c Leonidio
Omixli 7a Leonidio
Tanec Anonymního Klauna VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Obcházení Daní VIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Ať žijí Duchové! 5C Na Hřebenech
Nově komentované:
Vyhlídkový Let VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Ocelový Vibrátor VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Jardova Spára - Brutal Variant 7+ Havranka
Jardova Spára 7- Havranka
Ztuhlík VIIIc Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: úprava lezeček | Re: úprava lezeček | Re: Čárky mazat nebo nemazat? | Re: Čárky mazat nebo nemazat? | Re: Čárky mazat nebo nemazat? | Re: Umíš se sám vy...t? | Re: Čárky mazat nebo nemazat? | Umíš se sám vy...t? | Re: Čárky mazat nebo nemazat? | Re: Čárky mazat nebo nemazat? |

 Nové komentáře:
Re: španělská bota.. | Jsou v Praze na Letňanech | Re: pad | Re: Jen nech na hlavě | Re: Gratulace!!! | Re: pad | Re: pad | Re: pad | Re: 15 | Re: pad |

 Kde to vře:
Video: Začínáme na písku: 4 díl (54)
Video: Začínáme na písku: 5 díl (52)
Baruntse 2021 - Nebeská past (45)
Na Štandu 7: Petr Mocek (20)
Nový film ZAFION k přivítání jara (15)
Kangchung Shar - „Ádův nebeský traverz“ (13)
Lucka Hrozová: druhé bouldrové 8A na flash (12)
Ocenění Zorce Prachtelové (11)
Pád horolezce z 15 metrů na Ostaši (10)
Lezečky Tenaya boří jeden mýtus (10)

 Nově v inzerci:
Lezečky Ocun Diamond vel. 43 (UK 9) | Práce ve výškách- montážní pracovník | Black Diamond Momentum | Prodloužený 2.-6. víkend do hor | LaS Nepal trek Evo | Rock Pillars Pearl QC vel.42 | Lezecký batoh | Edelrid Micro Jul | Nůž ve Skaláku | Hledám ... |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 368 
 Nevím 
 122 
 Ne 
 248 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.