LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Máš-li sílu vola, zkus to vylézt na sokola.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny

Závody
Zrušeno ČP U14 v lezení na obtížnost (28.11)
MČR v lezení na rychlost (05.12)
MMČR v drytoolingu (12.12)

Žebříček
Cesty:
39.Brajer 10150
40.Duňka 10119
41.Kolomazník 10100
Bouldry:
39.Lebeda 9200
40.Polčin 9200
41.Trojan 9184
Hory:
8.Podráský 5476
9.Švihálek 5227
10.Skopec 4645

Výsledky
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ČP a MČR U14 (12.09)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Deníčky
5062 lezců
870940 cest
Nové přelezy:
Žížala 1? 7C
Velitel Na 8A
Evoluce 10
Mind Boggl 7b+
Falešný Rá 9
Dívčí Válk 7C
Temný Rití 7C+
The Call O 7b+
Ruce Plné 7C+/8A
Krteček 8A+

Stěny
Areál LITES, Borovice u Mnichova Hradiště - Mnichovo Hradiště
Studénka - Studénka
Žlutá Kobra - Plzeň

Prodejny
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava
HUDYsport - Praha 9
Rock Point - OC Nisa - Liberec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XXXI. díl

Wildensteiny neboli Kuhstall leží asi uprostřed Kirnitzschtallu na úrovni Affensteinů. Jde o rozlohou nevelkou oblast, která je doslova nabobtnalá krásným lezením. Nabízí lehčí i těžší lezení a v osmičkách a devítkách tu vedou neuvěřitelně dlouhé wegy. Skála je převážně pevná, tvrdá a žádá si zatvrzelé lezce, které je hotova sladce oblažovat.

Vynikající výhodou oblasti je venkovní restaurace, krásný výhled a malá vzdálenost od auta. To je dobré zanechat na prostorném parkovišti v Lichtenhainer Wasserfall, to jest v místě kde končí koleje od tramvaje. Nelze zabloudit. I o sezoně se zde dá při včasném příjezdu najít volné místo. Z parkoviště přes můstek doleva po pěšině, pak doprava do bočního údolí na silničku a po ní po 15 minutách až k hospodě. Takto se přijde ke skalám odzadu  k jejich náhorním stěnám.


Většina lezení, alespoň toho hodnotného vede v jižních až západních stěnách vysokých až 80 metrů. Jde o jakýsi masív na němž stojí jednotlivé věže a již zmíněná hospoda. Protože i těm Němcům přišlo líto  krásných stěn masívu, na který by normálně nesměli lézt, přiřadili ke každé věži i kus stěn pod ní. K tomuto "triku" ostatně nesáhli jen zde. V mnoha oblastech jsou takto masívy využívány a v průvodci pak často bývají cesty "na terasu" a cesty "z terasy".

Od hospody je možné dostat se dolů  skalní soutěskou směřující nejdříve na východ a poté na jih až na pěšinu pod stěnami. Určitě stojí zato se po ní alespoň projít a omrknout, kde je jaký kruh. Taky se tak dá zjistit, kde se tato pěšina napojuje na silničku k hospodě a že se díky ní dá ušetřit kus cesty.

Nejkrásnější cesty vedou na tři nejvýznamnější věže oblasti: Wildspitze, Zyklopenmauer a Wildensteinwand. První dvě jsou od třetí odděleny průrvou, která celý masív jakoby rozděluje na dvě části. Dnešní výběr cest se týká jen jedné. Podotýkám, že je zde lezení opravdu mnoho a můj výběr není zdaleka úplný. Také se předem omlouvám za již poněkud vyšeptalé opakování slov, které mají vystihnout velkolepost linií. Ony takové opravdu jsou.


Zyklopenmauer

Na úrovni restaurace je vyhlídková terasa se zábradlím, odkud vedou tyto pěkné a často lezené cesty: Ostkante VIIa, Kleine Wand VIIIa (RP VIIIb, klasika), Südriss VIIa, Durchschlupf VIIc, Plattenwand VIIb (RP VIIc), Bröselwand VIIc (RP VIIIa).

Magische Linie VIIIc (RP IXa) - název odpovídá skutečnosti, cesta nastupuje na úpatí masívu ve spádnici tupé jižní hrany, poměrně odvážně zářezem a rajbasem kolem kruhu a spárou na lávku ve výši vyhlídkové terasy, odtud převislým doleva ubíhajícím zářezem ke kruhu a dále přes tři kruhy na vrchol (poslední patří i k jiné cestě), nádherná exponovaná cesta.

Teufelsdaumen VIIIc - pokud se od Magische Linie vydáte několik desítek metrů nalevo, vztyčí se vysoko nad vámi výrazný žlutý pilíř po jehož prostřední hraně vede tato cesta. K jejímu nástupu je třeba se vyškrábat pololezením na terasu. Odtud je hned od prvního kroku velice zajímavé lezení přes dva kruhy ke třetímu. Zde bohužel cesta odbočuje doleva do kouta, čímž se dosti znehodnocuje. Naštěstí se to nelíbilo Christianu Güntherovi a ten cestu napřímil variantou Klumpfus za IXa. A takhle si to taky dejte. Neuvěřitelný zážitek. Kolem dalšího kruhu hranově po hraně pod vrcholovouhlavu a pod ní šíleně, ale kupodivu lezitelně, doprava pod poslední kruh a k němu. Od něj to celkem jde.

Maiweg VI (VIIa) - trochu expozice v lehčím provedení, ze stejné terasy jako u předchozí cesty traverzem doleva do spáry, 5 metrů vzhůru a opět traverz doleva na plotnu stěnou vlevo do díry (kruh). Až sem se jakoby nadlézá zprava doleva výrazná převislá stěna a vše je v luftě. Dále přes převis (možno stavět)  a doleva ubíhajícím žlábkem (kruh) zum Gipfel (na vrchol).

Steilstufe VIIIb  a Riesenstufe VIIIb (RP VIIIc) - převislé libůstky ve stěně pod Maiweg, první vede vpravo, druhá vlevo, obě je možné nastoupit ve stejném zářezu, rozdělují se v místě, kde se stěna začíná kolmit. Jedna jde vpravo trhlinou přes kruh na polici pod převisem (to je samostatná novější násupová varianta za VIIIc, jinak se to obcházelo někudy zprava) a dále převislou stěnou přes dva kruhy. Levá se místo do trhliny vydá mírně doleva po přílepku a lehce odvážně na polici pod převisem. Pak už přes dva kruhy daleko ke třetímu a dle libosti nahoru nebo dolu. Ani tyto cesty by se neměly minout.

Grosser Überhang VIIb - od nástupu předchozích cest šluchtou do jeskyně a přes velký převis a komínem na vrchol, temná vzpomínka vám zůstane navždy. Jak říkám není to vše, ale na místě uvidíte sami?

A nemohu se nezmínit alespoň o dvou cestách na Wildspitze. Ještě kus vlevo od předchozích cest narazíte na výrazný pilíř žluté barvy jehož středem vede jedna z klasik.

Gelber Pfeiler VIIIb (VIIIc) - nastupuje z balkónku při úpatí a vede středem stěny přes tři kruhy. Dosti těžké je vůbec se odlepit a další těžké místo je od druhého kruhu. Kus k prvnímu kruhu není zrovna nejlépe zajištěný. Krásná cesta.

Selbstkontrolle RP Xb - ze stejného balkónku zleva vtipně kolem 1.kr, od druhého lehce zprava asi nejtěžší místo do plytké poruchy a doleva na hranu ke třetímu, kousek po hraně zpět doprava do stěny 4.kr. a opět zpět na hranu k 5. kruhu, lze slanit. Nádherná desítka s precizním technickým lezením zvláště v druhé polovině při hraně. Těžké místo u druhého kruhu je spíše silové lezení za mělké jamky s dynamickým skokem.

Tschüs Jarda Maršíkže se tento týden uskutečnil do Saska poloorganizovaný zájezd pořádáný Jardou jistě každý ví. V pondělí jsem dostal tuto krátkou zprávu o proběhlé akci: (pozn. redakce)

Sasko se vydařilo (bouřky dvě jestli mě paměť neklame a vždy v noci), kdo nejel zaváhal. Mohl třeba dobýt Falkenstein tady tou exponovanou hranou za VIIIb. Docela se vám tam nahoře (i na tom lepším konci lana) sevře prdelka ;-))


J.M. jn. napůlcesty k prvnímu kruhu!

další fotky snad v dohledné době budou někde k vidění.

Zatím SKAJP Lukáš

Jarda Maršík   [úpravy] 14:36 14.05.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Zajezd15:06:13 14.05.2003
Zajezd byl naprosto perfektni. Dik Moc Jardovi
Dafe-Bobrodpovědět 

 Verim15:13:47 14.05.2003
Vsechno, co nam Jarda serviruje je naprosto perfekni.
 JirkaSodpovědět 

 jenom ty bouřky...15:18:43 14.05.2003
jo, taky jsem byl o vikendu v sasku, akorát s konkurenční, menší a méně výkonnou výpravou. čtvrtek úžasný, ale večer bouřka jak hrom, diskotéka až do rána. přišlo mi, že celý okolí je nacucaný vodou jak houba a páteční mokré dopoledne moc optimismu nedodalo, a tak jsme zbaběle ujeli. jo, byli jsme okolo Teichsteinu hned nad hospodou jak jsem zapoměl jak se jmenuje (nějak jako cojghaus?), možná, že o pár roklí vedle bylo líp.
Lukas B.odpovědět 

 Sláva15:30:41 14.05.2003
Sláva, po delší době další díl. A hlavně pořádný článek pod kterým se snad nerozpoutá komentářová bitka jak bývá poslední dobou zvykem.
Jinak stejně jako Dafe díky za pěkný víkend, bylo to super.
Anitaodpovědět 

 Zpoždění15:57:19 14.05.2003
Vina za zpoždění tohoto dílu padá celkově na mě. Jsem šnek a lenoch. Sulcuju to už nějakej ten tejden. Příště se polepšim.
(původně jsem si chtěl tenhle bezva díl nechat jenom pro sebe :)
 Hopodpovědět 

 Pozn. autora19:09:13 14.05.2003
Já jen doplním noticky k fotografiím. Na první je cesta Riesenstufe VIIIc na Zyklopenmauer a na druhé Gelber Pfeiler VIIIc na Wildspitze. Taky posílám Hopovi foto od Lukáše Chalupeckého, které nabízí celkový pohled na Wildensteine směrem od Kleiner Zschandu.
Příští díl bude zpráva o Máji v Sasku včetně úplného přepisu zájezdové vrcholové knížky, do které všichni poctivě zapisovali své výstupy.
Jarda Maršíkodpovědět 
 Re: Pozn. autora21:17:40 14.05.2003
Wow. No akonahle som zbadal popis "na pol ceste ku prvemu kruhu" ma skoro hodilo o zem. Na Pieskoch som este nebol, ale tak vazne, klobuk dolu. Sice na prevod tej piskovej klasifikacie musim pouzit tabulku a nemam v tom velmi jasno, myslim, ze liezt aj VIIb z prvym istenim patnast metrov nad zemou je aspon porovnatelne z napriklad dobre odistenej 6 UIAA RP. Len moj nazor. Vazne vyslovujem obdiv. Nech vam to lezie.
paloodpovědět 
  Re: Pozn. autora00:44:27 15.05.2003
Ono celkově cesty s prvním jištěním ošklivě vysoko nepřevažujou, ale jsou to zrovna ty kolem kterychčlověk dlooouho chodí než se do nich pustí... :-)
Dafe-Bobrodpovědět 

 Pruvodce - Sasko11:17:25 16.05.2003
tak mi to nedalo a hned jsem koupil jednoho pruvodce. V Jicine v Hudaci kupodivu maji celej (tusim sestidilnej komplet... :)) cena 550 za kus...
Dafeodpovědět 
 Re: Pruvodce - Sasko11:31:39 16.05.2003
cože? mluvíme bergnatur verlag, peter roelke, autor dietmar heinecke? ťo znamená že už vyšel díl rathen?
Lukas B.odpovědět 
  Re: Pruvodce - Sasko13:20:08 16.05.2003
To bude ono. Moc se tam v tom nevyznam. Jestli vyšel díl Rathen se ti zeptam zejtra.
Zatim jsem koupil Affensteine + Kleiner Zschand.
Dafe-Bobrodpovědět 
   Pro LukaseB09:46:23 19.05.2003
Tak Rathen jeste nevysel, nicmene jakmile vyjde budou ho tam mit...
Dafe-Bobrodpovědět 

 fotky ze zajezdu13:25:28 16.05.2003
k2.kreteni.cz/lezeni

Thanks to Kreten :-))
Dafe-Bobrodpovědět 
 Re: fotky ze zajezdu16:17:41 16.05.2003
Pěkný fotky, ten rozfázovanej pád je dobrej fór. Ta spára na Falkenstein VIIc a bez postavení VIIIa je patrně Renger-Gedächtnis-Weg, neboli vzpomínková cesta na Rengera. Blbý to je hned na začátku nastoupit do tý žábovice a jestli se dobře pamatuju, tak taky na jejím konci to bylo nějak kyselý.
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: fotky ze zajezdu09:49:35 19.05.2003
Tak nejak. Nejhorsi byl oblez prvniho kruhu. Pak uz to bylo cim dal tim lehci. Kousek pod tou polici jde paradni hrot, takze s jistenim taky pohoda. :)
Dafe-Bobrodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

, 7C
 Databáze cest:
Všechny cesty (147860)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
??? 6A+ Ostaš
Central Park 7a Celva
Trento Disgaggi 6a+ Celva
A Mol 7A Rohanovský Vrch
Dé Mon 6B+ Rohanovský Vrch
Nově komentované:
Rub 8+/9- Lom Kobyla
Velitel Na Pytel 8A Mlýnský Vrch
Nasenbär 9 Geyikbayiri
Kumm Ombo 10 Višňové
Ryšavá Dolní 6+ Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: La sportiva TRANGO ICE CUBE GTX | Re: La sportiva TRANGO ICE CUBE GTX | Nedělejte hrdiny, je to trapný | Re: Oči čučí | Re: Oči čučí | Re: Oči pučím na Kubu Turka | Re: Oči čučí | La sportiva TRANGO ICE CUBE GTX | Re: Oči čučí | Re: Oči čučí |

 Nové komentáře:
. | Re: Historicky úspěch | Re: dotaz na pravidla | Re: dotaz na pravidla | Historicky úspěch | Re: Do toho | Re: dotaz na pravidla | Re: Pekne, diky! | Re: dotaz na pravidla | Re: dotaz na pravidla |

 Kde to vře:
Adam Ondra: 5. den nácviku Perfecto Mundo 9b+ (60)
Kolem Skal! - 7. Kozelka s Honzou "Trávou" Trávníčkem (54)
Video: Překonávání hranice - ze 7a do 7b (42)
Jak se dělá klasa…. (27)
Kolem Skal! - 8. Srbsko a Jan Kreisinger (25)
Julia Chanourdie vylezla jako 3. žena na světě obtížnost 9b (13)
Mistrovství Evropy v lezení: bouldering (11)
Lucka Hrozová: druhý boulder za 8A+ (7)
Na ČT Sport odstartovala 6. řada seriálu Na skialpech přes hory (6)
Matterhorn (6)

 Nově v inzerci:
Shanim koupim jistitko Trango Cinch | Horolezecké boty Asolo 6b+ | Nález helmy na Rovišti | Pouzdro Deuter Camera Case III | Kšiltovka La Sportiva Shade Cap žlutá - NOVÁ | Karabina GRIVEL Carryabiner - NOVÁ | Rukavice Grivel Summit XL - NOVÉ | Drytool Brno | Suunto Ambit Peak | TECNICA ZERO G GUIDE PRO (2017) 27,5 |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 623 
 18 - 23 
 514 
 23 - 25 
 458 
 25 - 28 
 427 
 > 28 
 488 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.