LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climb now, work later ;)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
SP boulder, USA (21.05)
SP Innsbruck (23.06)
SP Villars (01.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13128
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Ondra 11281
3.Stráník 10975
Hory:
1.Novák 7454
2.Mrklovský 6586
3.Černý 5898

Výsledky
SP Meiringen (16.04)
2. nominační závod v boulderingu (10.04)
1. kolo ČP na obtížnost Zlín (27.03)

Deníčky
5126 lezců
897002 cest
Nové přelezy:
Chilli 9
Kdyby Pras 9
Limpieza M 7C
Canas Y Ca 7C
El Varano 7C+
Dr. Roboti 8A
Poslední R Xb
Dislogic 9
Nuda V Jab 9
Extáze 9

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XXXVII. díl

Na dosah od Křinice, téměř coby kamenem dohodil, stojí dvě urostlé věže. Obě jsou rozložité, patří mezi saské macky a vede na ně spousta cest. Jsou viditelné z mnoha míst v Affensteinech a Malém i Velkém Čandu jako výrazný skalní ostrov vystupující z lesa daleko od hlavního okrajového masivu jmenovaných oblastí. Jsou součástí Wildensteiner Gebiet ( gebiet = oblast ), tedy stěn, které mají společné pouze tolik, že nepatří ani k Čandům či k Affensteinům a víceméně rostou v lesích podél Křinice. Stejně jako v seriálu již zmiňovaný Neuer Wildenstein neboli Kuhstall. Věže, o kterých je  řeč se jmenují Kleiner a Großer Lorenzstein a dnešní díl bude o té "menší" z nich.

Kleiner Lorenzstein je asi skutečně o něco menší než jeho větší bratr, ale stále ještě je obrovský. Nejlépe o tom vypovídá počet cest, které na něj vedou. Těch je včetně různých variant přes sto a to už nějaký skalní drobeček rozhodně nepobere. Přístup není nijak složitý. Východiskem je již známé Neumannmühle, z něhož jen pár desítek metrů po silničce na Zeughaus odbočíme podle ukazatele do úzké roklinky Spitzsteinschlüchte. Prudká stráň v jejím závěru nás vyplivne na širokou cestu, po které kus doprava. To už se nad námi začne tyčit vysoká stěna. Po pěšině doleva do kopce, částečně i po dřevěných schodech, do sedle mezi Malý a Velký Lorenzstein. Malý je ten vpravo. Zde po nějakých dvaceti minutách  chůze shodíme batohy a jdeme lézt...

Záměrně jsem vás dovedl až sem do sedla, protože tady v polovině výšky údolních stěn je přístupná terasa postupně přecházející v plac pod náhorními stěnami věže. Terasa je využitelná jako nádherný prostorný vzdušný bivak a stěna nad ní a další stěny vlevo od ní jsou oblíbeným cílem lezců vyhledávajících kratší cesty obtížnosti kolem VIIb až c. A někoho s průvodcem tu často chytíte.

Další velice zajímavá část věže se nachází napravo dole od terasy o patro níže a některé cesty dokonce na terasu dolézají. Je tu asi 30 cest a přinejmenším třetina z nich stojí za přelez, a to je na písek nebývalá hustota. Navíc je velká část této stěny od pohledu velkolepá, vysoká a září všemi barvami. Cesty jsou převážně stěnové a celkem slušně zakruhované. Ale pozor, posasku nijak přehnaně. Sedmáci by tu určitě měli dobít Sonnnwendweg VIIa, krásný zářez v koutě napravo od výrazné hrany připomínající kýl lodi. Tam, kde se hrana ztrácí ve stěně, je na balkonku první kruh, od něhož se traverzuje doleva k hodinám a pak už spárou a komínem na vrchol. Nějakých 15 m nalevo je u stěny velký blok a ještě 8 m nalevo od něj nastupuje další klasika Gelbe Wand VIIc. Doprava ubíhajícím sokolíkem a zářezem ke kruhu, přes převis a traverz doprava ke druhému, do sokolíku stěnou ke třetímu, traverz doprava a dalším sokolem vzhůru až ke kruhu Sonnenwendwegu. Super cesta. Pro osmáky a deváťáky jen pár postřehů. Hrana nalevo od Sonnenwendwegu je Pferderücken VIIIb přes tři kruhy. Dolézá se jako Sonnenwendweg anebo se sjede dolů. Hranové lezení a ne zrovna lehké. Hned nalevo dvouhvězdičková Grünes Karree IXa RP IXb  přes čtyři kruhy. Obtížná v dolní části a především v závěru. Od čtvrtého kruhu několik těžkých kroků až do místa, kde vše nasvědčuje tomu, že jediná možnost dalšího postupu je úhybný manévr metr a půl doleva do Gelbe Wand. Chyba lávky, už dost vysoko nad kruhem je jediné správné řešení směr přímo vzhůru pekelným bouldrem za drobné trhlinky a vysoké nákroky. Přiznám se, že v kombinaci s klasifikací IXa mi toto místo připadalo jako jedno z nejšílenějších v loňském roce.


slanění z Direkt Kleinekanady


Ale teď už se dostáváme pod stěnu, která dělá Malý Lorenzstein Malým Lorenzsteinem. Jejím ústředním dílem je cesta Kleinkanada IXa RP IXb. Udělal ji Bernd Arnold v roce 1980 a už to podle mého vypovídá o respektu, kterým třicetimetrová hladká stěna působí. Vždyť tou dobou měl  Arnold na kontě normální i přímou Superlativu a to jsou nějaké cesty. A jeho snahou vždy bylo prostoupit výrazné stěny a tato je jednou z nejvýraznějších. Nastupuje se nalevo od pravé hrany a jde lehce doleva přes dva kruhy vzhůru. Zajistit druhý kruh je tvrdá práce. Třetí kruh je o dost výše a o dost dále vlevo. Lezení k němu je nefalšovanou saskou parádou. Ta jedna smyčka, co ve stěně visí, je trochu moc vpravo a trochu moc nic a tak nezbývá než polosolo přebírat křehký pískovec. Orientačně pomůže vědomost, že se nejde přímo ke kruhu, ale na jeho úroveň se vystoupá asi dva až tři metry vpravo od něj. Traverz k němu už ujde. Dále se uhne ještě doleva a těžkým bouldrem vzhůru ke čtvrtému. A zas doleva na hranu a vzhůru. O pár let později Arnold cestu napřímil, když od čtvrtého kruhu lezl přes další kruh vzhůru a doprava do spárky. Obtížnost za IXc podle mého možná sedí, ale v této variantě není tak těžký krok jako je dolez ke čtvrtému za IXa! V každém případě je takto cesta úplná a úžasná. Pravda psychicky dost náročná. Kdysi jsme ji s otcem lezli v hloubi osmdesátých let a já si odnesl silný dojem. Loni jsem ji prolezl sice bez pádu, ale ve stěně jsem stepoval víc jak hodinu. Přelez s horním lanem pak trval pouhých 7 minut. Hlavě neporučíš.

Kleinkanada je páteří několika variant, z nichž mne nejvíce uhranula Nach dem Regen kommt die Sonne Xb od Ralfa Reißiga, která Kanadu opouští u třetího kruhu a míří lehce vpravo přes další tři kruhy na vrchol. Nevím jestli se leze, nevím jak se leze, nevypadá, že by šla, ale je úžasná. Ani v novém vydání průvodce nemá uvedenu obtížnost pro RP přelez.

A když jsme u toho průvodce. Podle něj má ve stěně vést nalevo od hrany cesta Im Staub der Sterne RP Xc, jejímž autorem je Falk Heinicke a od stejného autora cesta Huskies RP Xb křižující Kleinkanadu. Po žádném z kruhů těchto cest není ani památky. Musely být vytlučeny a díry po nich umně zahlazeny. S podobným rozporem mezi realitou a průvodcem u cesty stejného autora jsem se již setkal i ve Schmilce. Jiné jeho cesty zůstaly a patří mezi ty pěkné a moderní. Co za tím zrušením stojí, nevím. Nejspíše porušení pravidel při prvovýstupu anebo to, že nová cesta už příliš zasahovala do té sousední. Zajímavé na tom ovšem je, že šéfredaktorem proslulého průvodce je Dietmar Heinicke a to už je starší pán tak asi ve věku otce Falka. Jestli je to tak nevím, natolik saskou lezeckou scénu neznám. Zjevně je na ní také živo.


Schwarze Kante VIIIb


Nemohl bych však skončit s Malým Lorenzsteinem a nezmínit Schwarze Kante VIIIb, respektive její Direkt variantu s toutéž obtížností. Opět jedna cesta ze Saského slabikáře. Jde o pravou hranu Kanadské stěny se třemi, direkt se čtyřmi, kruhy. Originál se nastupuje zprava stěnou doleva přes hodiny na hranu a vzhůru. Direkt přímo přes kruh. Cesta vpodstatě končí na pilíři, kde je i slaňák. Cesta na samotný vrchol je  delší spíše turistický pochod.

Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 10:11 16.03.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 vytloukání11:12:00 16.03.2004
Zase jeden článek, co se dá číst.
Pokud si člověk dá tu práci, dají se na internetu najít zápisy zasedání saských vrcholových komisí a jsou tam okolo uznávání cest docela pěkné sekanice, skoro jak u soudu včetně výpovědí svědků. Pokud umíte trochu německy, stojí to za přečtení.
Petr Jandíkodpovědět 

 poněkud solivá klajnkanáda12:45:53 16.03.2004
pod touto stěnou jsem stál, chraňperun že bych ji snad chtěl zdolávat, ale koukal jsem na tu legendu, a přišlo mi to dost drolivosolivé - něco mezi drábkami a kokořínem. to je obecně to jediné, co bych vavřinečákům vytýkal. bivaková police je pak zcela transcendentální - ale pozor na ranní slunce a kalná jitra opilcova, jinak i osoba naprosto střízlivá se v noci chodí venčit bojácně po čtyřech.
z těch kratších sedem (pro nás softmouvry) se mi líbily lotlinie, ýbrdembox, cvišnlózuňk a karavana, a pěkná mi přišla i čtyřková südweg.
jinak slanění se napoprvé trošku hůř hledá (vršek má o trošku víc než hektar), je na polici kousek pod vrškem asi osm metrů vlevo (při pohledu sdola) od boxu s nosítky.
Lukas B.odpovědět 

 Schwarze kante13:11:07 16.03.2004
Schwarze Kante VIIIb. Jedna z mála cest o kterých můžu říct: Lezl jsem ji. Cesta je to parádní stejně jako tvůj článek Jardo.
JirkaSodpovědět 

 No konečně!20:20:51 16.03.2004
Konečně další Jardovo písání a KONEČNĚ JARO!!!!
Tak vzhůru do skal a do bezvědomí....
Písku zdar a saskému zvlášť!
Houmyodpovědět 

 Od kdy se smí v Sasku?02:01:49 19.03.2004
Netuší někdo, od kdy se smí lézt v Sasku? Od začátku dubna, nebo až května? Já si jen pamatuju, že jsme tam kdysi jezdili na každé velikonoce...
Kretenodpovědět 
 Re: Od kdy se smí v Sasku?11:16:28 04.04.2004
V Sasku se nesmí lézt na mokré skále! Datum není určeno, protože se stavem terénu nesouvisí. Ale doporučuje se nelézt tři dny po dešti, i když to je opravdu různé - na vysokých skaliscích se vlhko vyfouká prakticky vzápětí.
Leze se tedy od Silvestra do Silvestra, počasí
ovlivňuje jen volbu cest.
Nazdar!
Václav Širlodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Stáj
Líc, 9
 Databáze cest:
Všechny cesty (150325)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Umělý Spánek Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Definátor 6A+ Radyně
Snooper Pillar 5.12a Timau
Jen Vyvlíkám Hlavu Z Kruhu IXa Labské Údolí - Pravý Břeh
Rainbow Demon IXa Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Marťan Style 8+/9- Lom Kobyla
Correspondance Immaginaire 7c+ Ceuse
Jana 5+ Řež U Prahy
Třináctá Komnata 5+ Řež U Prahy
Velká Stolice 5+ Řež U Prahy

 Nově v diskusi:
Re: to admin.. | Re: to admin.. | Re: Lezeni praha | Re: kýho výra | Re: kýho výra | Re: kýho výra | Re: kýho výra | kýho výra | Re: Otevřené stěny | Re: Otevřené stěny |

 Nové komentáře:
Re: Me 2?! | Re: Me 2?! | Re: štand | Re: Me 2?! | Me 2?! | Re: Liza lizalka | +++ | Re: Tvrdé lezky na měkký písek | Re: Dobírání | Re: Liza lizalka |

 Kde to vře:
Video: Začínáme na písku: 4 díl (54)
Video: Začínáme na písku: 5 díl (45)
Dej si campu v campu (41)
Na Štandu 7: Petr Mocek (27)
Video: Začínáme na písku: 3. díl (21)
Video: Začínáme na písku: 1. díl (17)
Prvovýstup Kangchung Shar (14)
Čistá jedenáctka v Srbsku (13)
Jihočeská žula (12)
Video: Začínáme na písku: 2. díl (11)

 Nově v inzerci:
LaS Nepal trek evo | NOVÉ - kabainy CT | High Point Excellent Pants | La Sportiva TX5 GTX MEN | Hledám paťáka | kalhoty Montura | Průvodce Dubské skály | Dámská bunda JackWolfskin 3 v 1, vel. M | dětský celotělový sedák | Schwarzkopff bunda, L |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 229 
 Nevím 
 53 
 Ne 
 114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.