LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vystřízlivim a nelezu.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
SP boulder, USA (21.05)
SP Innsbruck (23.06)
SP Villars (01.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13128
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Ondra 11281
3.Stráník 10975
Hory:
1.Novák 7454
2.Mrklovský 6586
3.Černý 5898

Výsledky
SP Meiringen (16.04)
2. nominační závod v boulderingu (10.04)
1. kolo ČP na obtížnost Zlín (27.03)

Deníčky
5126 lezců
897002 cest
Nové přelezy:
Chilli 9
Kdyby Pras 9
Limpieza M 7C
Canas Y Ca 7C
El Varano 7C+
Dr. Roboti 8A
Poslední R Xb
Dislogic 9
Nuda V Jab 9
Extáze 9

Stěny
V 16 - Plzeň
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XXXVIII. díl

Poslední, šestý, světle modrý díl nejčerstvějšího vydání nejproslulejšího a nejskvělejšího průvodce po saských wandech vyšel na podzim loňského roku. Chtělo by se říct: "Kupte si jej!" a ukončit tento díl a i celý seriál samotný.

Slova chvály v první větě plně vystihují kvalitu a užitečnost průvodce. Navíc autoři nyní neváhali využít jeho velkého rozsahu a to, co by se do menšího formátu nevešlo, doslova nacpali mezi běžné popisy cest. Průvodce je plný reprodukcí záznamů významných prvovýstupů z vrcholových knížek, článků z časopisů nejrůznějších dob s historkami ze skal a mně osobně zaujal třeba dopis, který anglicky psal Oliver Perry Smith Rudolfu Fehrmannovi po dobytí vrcholu Jungferu na Schrammsteinech v roce 1906. Prostě, kdo si průvodce koupí, bude o Sasku vědět téměř všechno a nezbyde mu už nic, než vše popatřit na vlastní oči a své tělo protáhnout těmi krásnými množinami pohybů skrývajícími se v linkách cest.

Než se zmíním o dalších kladných vlastnostech, bude na místě kvůli zachování zdání kritičnosti vyčíst i nějaké ty nedostatky. Tím prvním a nejzásadnějším je pro našince cena. V kiosku ve Schmilce nebo v Arnoldově shopu v Bad Zschandau přijde každý ze šesti dílů na 16,90 euro a v nejrozsáhlejší síti outdoorobchodů u nás Vám k němu možná pomohou za 550,- Kč. Na německých www vytkli tomuto vydání poněkud větší rozměr oproti těm předchozím. Do těch nejmenších kapes už se díky tomu nevejde. No a v textech a popiskách obrázků jsou výjimečně nějaké drobné nesoulady v klasifikaci cest. Chybičku jsme našli například i na mapce Schmilky, kde jsou obráceně očíslovány Fünfturmy. Kromě ceny jde ale o vady kosmetické a pro jejich bezvýznamnost už o nich ani slovo.

Ne vinou průvodce, ale neudržitelností času se i s novým vydáním v ruce někdy nedoberete informace o cestě, pod kterou budete stát. První vydaný díl vyšel již před čtyřmi lety, další přibývaly postupně a nové cesty vznikaly i pak. Momentálně nejlepší situace je samozřejmě v Rathenu a Brandu, kde jsou zachyceny i cesty z loňského léta. Obavy, že přijdete o něco zásadního, však nemějte. Nechci se samozřejmě řadit mezi ty, kteří v různých dobách o různých oblastech tvrdili, že už se v nich nic nového nevyleze a pak se znovu a znovu ukázalo, že šlo o falešná proroctví. Nicméně, v Sasku se s několika málo výjimkami spočitatelnými na prstech jedné ruky leze jen na věže. V Sasku se leze přes sto let. To je rovnice o jasném výsledku. To nejhezčí už vylezeno je a je toho tolik, že i kdyby to nebyla pravda, pak i stav zachycený v průvodci je ohromující a vpodstatě neuchopitelný. Nové cesty tedy budou vznikat stále, ale výrazně pěkné budou zřejmě jen ty s výrazně vyšším stupněm obtížnosti. Nevím, zda k tomu někdy dojde, ale povolilo by se lezení na masívy, pak by průvodce během několika let zřejmě nabobtnal na násobky původního rozsahu. Masívů jsou totiž v Sasku nekonečné kilometry. A mnohé z nich jsou neuvěřitelně krásné.

Již v posledním díle jsem zmínil i záhadné zmizení cesty Falka Heinickeho. I to se tedy může stát. Další záhadou mohou někdy být i počty kruhů. Zvláště pak těch dodatečně přidaných, v textu popsaných "nR". Zrovna na cestě Südostwand na Hafersackkrone v Brandu jsme si mohli oči vykoukat, abychom našli druhý dodatečně přidaný kruh, až jsme zjistili, že byl asi opět dodatečně vytlučen. Podobně se nemůžu opakovaně dohledat prvního přidaného kruhu na cestě Eiszeit na Dreifingerturm na Schrammsteinech. Chce to přistupovat k popisům cest s rezervou.

Oblasti jsou do jednotlivých dílů seskupeny takto: Schrammsteine a Schmilka (žlutý), Affensteine a Kleiner Zschand (fialový), Rathen a Brand (světle modrý), Bielatal (tmavě modrý), Gebiet der Steine (červený) a Großer Zschand a Wildensteine (zelený). Červený díl obsahuje nejrozsáhlejší úvod společný pro všechny díly, ve kterém jsou informace o geologické a horolezecké minulosti Saska. Vysvětlivky zkratek, legend k mapkám, stručné dějiny každé oblasti jsou pak součástí každého dílu. Pro každou oblast jsou věže číslovány od jedničky. Popisy cest obsahují název, obtížnost, jména prvovýstupců, datum prvovýstupu a slovní popis průběhu cesty. První cestou je většinou Alter Weg anebo nejstarší cesta jiného názvu, další popisy následují po směru hodinových ručiček. K mnoha věžím jsou vypracovány přehledné půdorysné plánky a některé jsou zachyceny i na fotografii se zakreslenými cestami. Ve všech šesti dílech je popsáno 1106 věží a přibližně 18500  cest.

Kapitolou samou pro sebe jsou mapky. Podle mě  geniální. Jsou černobílé a barva by nejspíše způsobila jejich nepřehlednost. Již na vnitřních stranách vazby jsou plánky větších území, podle nichž lze najít jakékoliv výchozí parkoviště. Pro orientaci při pěším přístupu ke skalám, jsou pak v průvodci zakresleny všechny věže do nákresů, kterých je i několik pro každou oblast. Základem k jejich pochopení je uvědomit si, že přerušovaná tlustší čára doprovázená stejně přerušovanou čárou tenčí značí kraj skalního masívu, který spadá na stranu tlustší čáry. Potom už před očima začnou plasticky vystupovat jednotlivé terasy, místa, kde jsou tyto terasy přístupné a v kombinaci se zakreslenými pěšinami a věžemi tak bezpečně udávají přístup. V dřívějších vydáních vždy dost rušilo, že se tyto mapky obtížně hledaly. Nyní jsou strany s mapkami šedě označeny a jejich rychlé nalistování je snadné.

Klasifikace je saská a převod na UIAA je jednoduchý. Odečte se jednička, a = -, c = +. Takže 9c je 8+, 10b je 9, 11a je 10- atp. U mnoha cest jsou již uvedeny i stupně pro RP přelezy. A to i pro mnohé starší cesty, u kterých tento údaj dříve chyběl. Pokud je nejprve uvedena obtížnost pro AF a pak pro RP, znamená to, že cesta byla nejdříve přelezená a prvovýstupcem puštěná do oběhu bez RP přelezu. Dnes se to může zdát divné, ale dříve šlo o běžný postup. Pokud je uvedeno, zvláště u novějších cest, nejdříve RP a pak AF, již prvovýstupce cestu vylezl v kuse a vy alespoň víte, co jste vylezli, jestliže jste si u kruhu sedli. Výjimečně je uvedena jen klasifikace RP (např. Selbstkontrolle RP 10b, Perestroika RP 11a). Je-li u cesty jen jedna obtížnost bez poznámky RP, jde o AF přelez, a je-li tato obtížnost podtržená (9c), pak se AF rovná RP. Obtížnost varianty se týká jen této varianty.

Ostervorturm - Sportfest Xb RP


Nejkrásnější cesty jsou značeny **, pěkné * a ty ostatní nijak. Vkus Sasíků je ale v některých případech zvláštní, takže třeba Die Mitte VIIc na Höllenhundwächter v Rathenu s * je pěkný humus a nádherné fotogenické Vakuum Xb na Falkenstein je bez hvězdičky.

V novém vydání lze listovat donekonečna. Jen držet ho v ruce přináší potěšení. I když je v němčině, je výbornou četbou před spaním i po probuzení. Nabízí se v něm tisíce námětů na nádherné dny strávené ve skalách. Uspokojí jak pohodáře, tak taviče. A jak se tak dívám z okna, vidím, že doba jeho praktického použití už je tu.

Ostervorturm - Windischkante VIIc


Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 14:26 22.04.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Dík16:25:21 22.04.2004
Dík za zajímavé info. Ty průvodce musím mít!
Jarda Kuklaodpovědět 

 Je to počteníčko!20:27:04 23.04.2004
Hoj Jardo a ostatní saskomilové! Průvodčíka mám od prosince a leží mi stále u nočního stolku a listuju a listuju a listuju...
Barva je sice hrozná, ale ten obsah!!
Kdo nevěří jardovým slovům ať koupí a přesvědčí se!
Koupit lze v Hřensku u Burdyšáka v Hudáči a také v jičínském Hudáči, ale určitě i jinde...
Takže kupte a lezte!!
Hoj Houmy. A díky Jardo za další potěchu, doufám, že se ve čtvrtek sejdem!
Houmyodpovědět 

 Pomóóóc, seberte mi je někdo !!!08:05:41 24.04.2004
Kdybych je neměl, tak se tomu Jardovu nadšení asi trochu divím. Ale jelikož  jich mám pět (za tmavě modrýho se mi zatím nechce dávat výše zmiňované love) a toho posledního, největšího, světle modrého, jsem dokonce dostal jako dárek k x-tinám od Jardy, tak zcela sdílím jeho skoro emotivní vyprávění o oněch barevných fírerech. Ostatně své o tom ví má Alča, která říká, že od té doby co je mám, tak už  ty večery nejsou takové, jak bývaly…Čekám, že za chvíli řekne buď já nebo oni !!! Jsou totiž všude.
Fialového (Affensteiny a Kleiner Zschand) mám nejradši a tak leží u postele (dělá asi největší problémy), u žluťáka snídám, brčálník si hoví na hajzliku (bez něj bych to asi ani nezvlád´), červenej tak nějak putuje po bejváku a toho světle modrýho, nejnovějšího vozím v autě a krátí mi chvíle při zácpách (dopravních) a semaforech.
Hlavně jí není jasné, proč do toho pořád tak čumim. A když jsem navíc od Fagola dostal starý zelený průvodce z roku 1984-85 a koukám co se v těch nových barevných za tu dobu změnilo, tak to už si začne klepat na čelo. Ani se jí nedivim… Jenže přesně jak Jarda říká, oni jsou dokonalý. Do Saska jsem pořádně začal jezdit až vloni, takže znám tak milióntinu toho všeho, ale vždycky, když Jarda navrhne, že pojedem třeba na Malý Lorenzstein ve Wildensteinech, hned potřebuju na záchod a i když jsem tu věž v životě neviděl, tak si představuju, jak asi ta Černá hrana VIIIb s dvouma hvězdama bude vypadat a co teprv Malá Kanada* za IXb?! To bude určitě pecka!!!  Koukám do těch dokonalých mapek jaké věže budem po cestě potkávat a podle popsaných cest odhaduju jestli půjde o kvaky nebo parádní wegy. Nejkrásnější na tom je to neznámo. Když v těch fírerech vidím kolik toho ještě můžu poznat a hlavně vylízt….
Končim, za chvíli vyrážíme na Rauschenstein otestovat Hexentanz. Prý je hned vedle nějaká Legenda nebo co…:-), takže beru žluťáka. Ústí ale vypadá nějako vlhce, tak raději ještě přibalim fialku. Na Kl. Berenhornu je pěkná převislá stěna …
Písku zdar Jehla
Jehlaodpovědět 
 Diagnóza souhlasí15:22:38 25.04.2004
Ty si typickej příklad moderního multikulturního Sudeťana, jehož život řídí führerové různých barev pleti. Podle toho, co se děje s Tvými saskými průvodci, můžu alespoň částečně rekonstruovat, co se dělo v minulých čtyřech letech s mými starými Montanami. Ty si asi užily (hajzlík, zácpa, snídaně...)! Ale nezoufej, nejsi sám. Já jsem si dokonce na hajzlu udělal na průvodce speciální knihovničku. Jen málokdy tam jsou kluci pohromadě - jeden je na topení v kuchyni, jeden pod gaučem, pár jich má pohotovost pod postelí... Jogurtová je z toho taky perplex a občas mi mé hračky sebere, aby mi připomněla něco tak přízemního a mě nedůstojného, jako je: koš, lux, nádobí a věšení prádla...
Papoušodpovědět 

 Mít rád průvodce13:18:43 26.04.2004
Úplně ve mě zatrnulo, že Jarda zmínil konec seriálu. Doufám, že k tomu dojde až za hodně let. Přestože se v těch římskejch číslech už neorientuju, tak mi stejně žádnej článek o krásném Sasku nikdy neunikne. Jen tak naokraj. Jsem rád, že mít rád průvodce jako takové není rys nenormálnosti. Mám je totiž moc rád.
 Jirkasodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Stáj
Líc, 9
 Databáze cest:
Všechny cesty (150325)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Umělý Spánek Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Definátor 6A+ Radyně
Snooper Pillar 5.12a Timau
Jen Vyvlíkám Hlavu Z Kruhu IXa Labské Údolí - Pravý Břeh
Rainbow Demon IXa Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Marťan Style 8+/9- Lom Kobyla
Correspondance Immaginaire 7c+ Ceuse
Jana 5+ Řež U Prahy
Třináctá Komnata 5+ Řež U Prahy
Velká Stolice 5+ Řež U Prahy

 Nově v diskusi:
Re: to admin.. | Re: to admin.. | Re: Lezeni praha | Re: kýho výra | Re: kýho výra | Re: kýho výra | Re: kýho výra | kýho výra | Re: Otevřené stěny | Re: Otevřené stěny |

 Nové komentáře:
Re: Me 2?! | Re: Me 2?! | Re: štand | Re: Me 2?! | Me 2?! | Re: Liza lizalka | +++ | Re: Tvrdé lezky na měkký písek | Re: Dobírání | Re: Liza lizalka |

 Kde to vře:
Video: Začínáme na písku: 4 díl (54)
Video: Začínáme na písku: 5 díl (45)
Dej si campu v campu (41)
Na Štandu 7: Petr Mocek (27)
Video: Začínáme na písku: 3. díl (21)
Video: Začínáme na písku: 1. díl (17)
Prvovýstup Kangchung Shar (14)
Čistá jedenáctka v Srbsku (13)
Jihočeská žula (12)
Video: Začínáme na písku: 2. díl (11)

 Nově v inzerci:
LaS Nepal trek evo | NOVÉ - kabainy CT | High Point Excellent Pants | La Sportiva TX5 GTX MEN | Hledám paťáka | kalhoty Montura | Průvodce Dubské skály | Dámská bunda JackWolfskin 3 v 1, vel. M | dětský celotělový sedák | Schwarzkopff bunda, L |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 229 
 Nevím 
 53 
 Ne 
 114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.