LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Trénink dělá mistry.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
SP v ledolezení Švýcarsko (23.01)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)
JIHOČESKÝ BOULDERINGOVÝ POHÁR PÍSEK 2020 (25.01)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13000
2.Volf 11649
3.Jungling 11622
Bouldry:
1.Stráník 11703
2.Stráník 10950
3.Jungling 10878
Hory:
1.Zaoral 7676
2.Ondrášek 7313
3.Skopec 7070

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4773 lezců
792809 cest
Nové přelezy:
I 2 Stordi 7b+
Soundgarde 7c
Schattenli 8a
The Wish 7c
Mega Dave 7c+
Me Gustas 7c
Frida In T 7c
Red Alert 7c+
Feistus Re 7b+
Signor Rat 7c

Stěny
LSD - Lezecká Stěna Dufek - Kuřim
Boulder club - Zákupy
Boulder HO Domažlice - Domažlice

Prodejny
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha
Rock Point OC Olympia - Brno
HUDYsport - Frýdek - Místek

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

České písky - Hrubá Skála

I. díl

smallSeriál Lezení v Sasku má XXXIX. pokračování. Z autora Jardy Maršíka se vyklubal mistr pera, jeho články nejenže jsou plny spousty informací, ale obsahují poetické výjevy hodné klasiků, při jejichž četbě se lezcovi potí bříška prstů... No ale co u nás, co naše písky? Co třeba Hrubice neboli Skalák, tudy kráčely dějiny českého lezení?

Najde se někdo, nějaký znalec, který má navíc dar a chuť své poznatky a zkušenosti sdělovat ostatním?
Nejsme znalec, ani poeta, ale zkusím téma nakousnout. Měl jsem loni štěstí a nějak se mi podařilo strávit týden na Hrubici, zrovna v době, kdy vrcholila několikatýdenní sucha. Tedy na hruboskalský písek ideální podmínky, kdy vyschly i ty nejvlhčí severní kouty.


Kapelník a jeho údolka - dominanta Skaláku 


Nevím, přemýšlel jsem, proč si naše lezecká elita 40., 50. až 70.let vybrala za svou domovskou oblast Skalák. Pravda Kapelník je impozantní věž, stejně jako Taktovka nebo Maják, ale věže na Prachově (Drážďanská, Americká) nebo v Adršpachu (Starosta, Milenci) či v sousedních Teplicích (Chrámové stěny) jsou aspoň dle mého názoru ještě snad impozantnější a písek je přeci jen kompaktnější a o něco méně drolivý. Možná to bylo, protože tam působily české osobnosti jako Joska Smítko, nebo že si tam jeho následovníci vedeni horolezcem minulého století Radanem Kuchařem pořídili chaty a pojali Skalák za svou domovinu?


Podmokelská věž vlevo, napravo Kapelník 


Lezení na věže jako Kapelník je úžasné, a pohled do údolní stěny bere dech. Klasické výstupy například Údolkou na Podmokelskou vydají pro nás skalkaře na podnik skoro jako na "bigwall".


Údolní cesta na Podmokelskou věž (VI)


Taktovka se svou Starou cestou (VIIb) je výstup, kde se hluboce skláním před hrdinstvím předchůdců, kteří tuto odvážnou linii vytýčili.


Taktovka Starou cestou na Taktovku (VIIb)


Pravda občas jsou úseky osolené, ale jenom občas, zde je třeba si dát pozor, lézt opatrně a v klidu, pokud možno včas pamatovat na provázání hodin nebo založení toho správného uzlu. Většinou jsou však úseky po relativně pevném materiálu. Takže to jde.
Klasické, často lezené lehčí cesty jako třeba Normálka na Kapelníka (za VI), zmíněná Údolka na Podmokelskou věž (VI, nejvyšší stěna v oblasti), Dračí stěna na Dračí věž (VIIb), jsou poměrně bezpečné, zajistitelné cesty, do kterých se snad s určitými zkušenostmi lze pustit.


Dračí stěna na Dračí věž (VIIb)


Kdo nemá odvahu na Údolku na Kapelníka (VIIIb), může si do míst, kude se leze, šáhnout a podívat z Jeschkeho cesty (psaná za VII, mně se zdála těžší aspoň nahoře nad posledním kruhem, kde se napojuje na Funkeho cestu, tak za VIIb - dole trochu solí: mrkněte se na komentáře k cestám v databázi cest na Lezci - Jeschkeho zde).


U kruhu v Jeschkeho cestě (VII-VIIb) na začátku traverzu údolní stěnou Kapelníka.Pohled do údolní stěny Kapelníka z prostředka Jeschkeho cesty (VII-VIIb)


Když je skála řádně vyschlá, jsou výborné podmínky na Severní cestu na Dračí Zub (VIIb), kde se v horní části octnete na ostré hraně v úžasné expozici...


Severní cesta na Dračí Zub (VIIb) - lezec v traverzu vpravoExpozice na hraně v Severní cestě na Dračí Zub (VIIb)


Super lezení. Nádherné výhledy: Kniha, Lebka, Daliborka se svou Kouřovou stěnou (VIIIc nebo klasicky VIIb se stavěním), zámek Hrubá Skála, Trosky, malebná krajina, lesy, borovice, buky...


KnihaLebkaZámek Hrubá SkálaSlanění z Dračích věžíDaliborka, Kniha, Trosky


Tady asi jsou také některé kořeny obliby mezi českými klasiky. Nádherné osvěžení navečer na koupališti u kempu v Sedmihorkách (i když lidí tam bylo skoro až příliš), miniaturní kolonáda v tamních lázních...


Koupaliště a Lázně Sedmihorky


A pak trochu sprchlo a vyrazili jsme na kola po okruhu na zámek, kde jsme se podívali dovnitř a ze zámecké věže na věže skalní, dál pak byla odbočka k symbolickému horolezeckému hřbitovu,


Legendární jména lezců na tabulce před jejich chatami v osadě u Dračích skal. Vpravo symbolický horolezecký hřbitov


pak kolem vyhlídek na Kapelníka a další dominanty, kolem arboreta na zříceninu Valdštějn.
Kulturní vložka: v kapli koncert středověké hudby. Pak do údolí kolem Čertovy ruky a stěn Majáku a zpátky, když nás chytla bouřka. Mokří jsme dorazili do hospody u koupaliště. Zde na mě dýchla ta pravá atmosféra slavných lezeckých dob.


Když je mokro, tak na kolo, a nakonec se schovat před bouřkou do horolezecké hospůdky


Horolezecká hospůdka, pivo, párek, lezci, trampové, kolaři. Z vitrín na stěnách si člověk přečte, jak to vlastně bylo, prohlídne jací byli ti věhlasní lezci a žasne nad dobovými fotkami, jak lezli ty slavné prvovýstupy.
Tak asi proto, to byly mé dojmy. Vašku Širle, Viky, Houmy, Petře Jandíku a další znalci a pamětníci, podělte se s námi o vaše zkušenosti, zkuste zavzpomínat a pokračovat na dané téma, jak to bylo ve Skaláku, co Prachov, Ádr, Labák...?

Seznam cest zmíněných v článku:
Údolka na Podmokelskou věž (VI)
Normálka na Kapelníka (za VI)
Dračí stěna na Dračí věž (VIIb)
Severní cesta na Dračí Zub (VIIb)
Stará cesta na Taktovku (VIIb)
Jeschkeho cesta na Kapelníka (VII-VIIb)
Kouřová stěna na Daliborku (VIIIc nebo klasicky VIIb se stavěním)
Údolní cesta na Kapelníka (VIIIb)

Mapka

Jestli jsou skály mokré a zdroj informací, jak to vlastně ve Skaláku začalo a co je zde nového, najdete na výborném webu: www.hruboskalsko.cz

Průvodce:
Naposledy vyšel v letech 1996 a 1998 dvoudílný:
Hruboskalsko 1.Hruboskalsko 2. od autorů P. Hejtmánek, M. Homolka, J. Sochor (za 220 a 260 Kč)

Před tím vyšlo dílo Pískovcové skály v Čechách - 1. díl (J. Janků a kol.), kde bylo Hruboskalsko jen jako jedna z kapitol a které je možno se štěstím sehnat občas v antikvariátech.

Ochrana přírody:
Jak a kde se smí a nesmí lézt, se lze poučit v oficiálním dokumentu na stránkách ČHS

Standa Holec   [úpravy] 01:09 22.07.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Taktovka10:43:48 23.07.2004
Ahoj
Po rokoch som bol opäť v Hruboskalsku . Tvoje fotky mi pripomenuli krásne zážitky spred troch týždňov.Liezli sme na Ottovky Údolní a Vyhlídkovou , na Sfingu Plátkovu a Egyptskú hranu , Maturitní na Kavčí a i. Ale nevyšiel čas , resp. sme sa neodvážili , do Starej cesty na Taktovku. Tak by som sa chcel spýtať  , aké to v skutočnosti je okolo 3. kruhu . Hlavne odlez od neho na policu sa mi zdá dlhý. Dá sa tam istiť?
Ďakujem, Miro
Miroslavodpovědět 
 Re: Taktovka14:15:48 23.07.2004
Ahoj, po traverzu vlevo nahoru dáš dvě tutový smyce do takovejch kapes s výřezama. No a pak už nevím, neb se to hrne rychle nahoru takovou spárou až pod vrcholovou hlavu, kde luxusně přejdeš doprava ke 4 kruhu. Jen bacha na ten balvan, aby nespadl do údolí, protože se hýbe.
Čibiodpovědět 
  Re: Taktovka22:18:20 17.10.2005
Ahoj , tak vyse po roku Ti dakujem za radu. Bolo to presne tak , akosi mi to opisal. Len na ten kamen som medzicasom zabudol a pekne ma vylakal.
Este raz diky
Miro
odpovědět 

 moc hezky10:04:17 24.07.2004
Diky za krasnej clanek. Zrovna budu odjizdet zpatky na ostrovy a tvoje fotky a clanek mi moc pripomnely doby kdy jsem tam jezdil a uzival si stejnou pohodu. Doufam,ze se tvym prikladem nekdo nainspiruje a napise o dalsich oblastech ja si na to uz natroufnu, protoze po dvou tydnech stravenych pri desti u Penaka (Jo Penak je zpatky ve sve hospode a je to jak za stara dobry pivo a jeste lepsi jidlo) a za sucha ve skalaku kde jsem mel hodne problemu najit nektere veze a k nekterym jsem ani nenasel cestu (Tyrolaci) a to uz je fakt ostuda.
stepanodpovědět 

 škoda,19:04:58 24.07.2004
že utor není mistr pera - ve druhém řádku slovo "nejenže" se píše dohromady.
jinak bych chtěl varovat všechny normální lidi. tahle voblast je z 90 % příšrně lámavá a solivá. kdo nemá nalezeno, ten si tam neškrtne. o žádným jištění se tu nedá říct, že je tutový - vylomit hodiny zvící macatého stehna lze i jen vyndaváním smyce. onehdy jsem lezl kauškovu hranu na dračkách a (mám cca 85-90 kg) jen jsem přešlálp z nohy na nohu v těch velikejch krachlích mezi 2. a 3. ringem a jedna ta deska o velikosti 30 x 30 cm se vykulila a spadla na zem. dobře jsem se držel, takže jsem si toho skoro nevšim, ale od tý doby do skaláku nejezdim. (v tý době tejden nepršelo, skála byla v ideáním stavu.)

ale kdo chce kam...

p-
pedroodpovědět 
 Re: škoda,08:28:04 26.07.2004
No že je Hrubice lámavá, to jó.
Ale Pedro, kudy jsi to lezl tu Kauschí hranu, že jsi se ocitnul mezi 2. a 3. kruhem? Vždyť ta cesta má jen 2 kruhy.
TomasKodpovědět 
 Re: škoda,13:30:43 29.07.2004
No fakt by nebylo od věci, kdyby v průvodcích u některých cest na písku (zvláště na Hrubici) byla poznámka o doporučené maximální hmotnosti lezců. Pak by se snížila pravděpodobnost, že nějaký cvaldové urvou za co vezmou.
Rohožkaodpovědět 
  Re: škoda,13:44:54 29.07.2004
Ono to není až tak moc o váze, ale o umění lézt. Stokilovej Kadálek proleze Českou na Kobylu a neulomí nic. Pak přijde někdo podstatně lehčí a jen to lítá.
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: škoda,13:57:12 29.07.2004
To je dyskrymynácyja plnošťyhlych! To, molodci, nevíte, jakou adhezi ma BierBauch přilnutej na rajbas! Taky ovšem nepoznáte, jak rychle ochabují zbytky svalů v ouverhangu, kde nácek táhne po čertech dolu!
Papouš (t.č. 100 kg)odpovědět 
 Re: škoda,21:06:36 01.08.2004
Dík za upozornění, opraveno.
Standaodpovědět 

 Paráda09:08:51 25.07.2004
Krásný povídání, díky Stando! Rád bych o Hrubici, mojí to srdečním oblasti něco napsal, ale chystám teď něco o Sasku, takový malý doplnění Jardových superčlánků, ale pro "normální" lezce od trojek po osmy.
Ta výzva o Hrubici by měla padnout spíš na hlavy turnováků, kteří jsou tu doma! Už před časem mě Růža z Montany poprosil o nějaké články o Hrubici, ale netroufl jsem si. Je fakt, že jsem tam "něco" za ty roky vylezl, ale nechci se domorodcům míchat do jejich rajónu. Takže přeposílám výzvu Gomymu, Bojsovi a vůbec celý bandě turnováků - přestaňte chvilku lízt a něco sesmolte, národ lezecký vám bude vděčný!!
Hoj Houmy.
Houmyodpovědět 
 Re: Paráda23:31:40 26.07.2004
Ahoj Vlado, rad te slysim a vyuzivam lezce k zaslani pozdravu tobe u Pavluchovi a diky za krasny lezeni na Suskach. Kdybys mel chut vzit zacatecnika na Kapelnika tak dej vedet, jsem pripraven vyrazit. Mej se hezky Michal
Michaelodpovědět 
 Re: Paráda22:41:39 02.08.2004
Myslím, že o Skaláku bylo napsáno historek bezpočet a encyklopedické info včetně foto máš na našem webu (www.hruboskalsko.cz).
Gomiodpovědět 
 Re: Paráda07:57:59 04.08.2004
Houmy, díky. A až najdeš chvilku, zkus se vrhnout třeba i na tvůj domovský Prachov. A jak je vidět z reakce na tvou výzvu Turnovákům, i do Skaláku by ses na Lezci mohl pustit :)
Standaodpovědět 

 vzpomínky na SKALÁK16:38:59 28.07.2004
Jezdili jsme sem každé prázdniny a tenhle článek vyšel zrovna, když jsme sem opět po letech vrátili. Opravdová lezecká pohoda. Ale musím přiznat, že "dřív" jsem byl asi větší "nebojsa". Údolka na "Blatník V.", "Údolní stěna V." (DŘÍVE ZA VI.) na Podmokly to jsou opravdu věcičky!!! Cesty jsou trochu vyšlapanější, ale ta pohoda, ta je tu furt!
M.Kadlecodpovědět 

 Pískoviště13:30:15 29.07.2004
No, musím řict, že Skalák taky není moje oblíbené místo. Na ten solnohrad jsem si fakt nikdy nezvykl. Že se hrabu rukama v písku to ještě jde, ale že mám pocit, že stojím na kuličkovém ložisku to je na mne moc. Nicméně jsem se inpirovali Jardou a zamířili do Saska, které je super. Zaleze si každej, jsou tam klasiky i moderní cesty, zkrátka super. Jen ten drahej průvodce je nutností.
Bobrodpovědět 

 Start serialu o piskach08:37:23 02.08.2004
Stando, clanek se ti moc povedl a vidim, ze tvuj fotoaparat je silnou zbrani v rukou skoro profesionala. Nedavno jsem se toulal po Ostaši a tak mozna pripravim clanek o dalsi nasi piskarske oblasti.
 jirkasodpovědět 

 Lezení po dešti23:34:33 02.08.2004
Článek je super:-)) ale zajímala by mě jiná věc. Pořád se mi vtlouká do hlavy pravidlo 48 hodin po dešti, ve skaláku je myslím i na každém kroku napsané. Adršpach,křížový vrch,...  ale jen uvádí, že na mokrém páskovci se neleze. Mají tam snad jiná pravidla?? Dost jsem se divil, když ráno, po noční vydatné bouřce, na křížový vrch špacírovali maníci s matrošem a další tam už lezli. Jsem divný já, nebo mi něco ušlo? Diky moc Dušan
Dušanodpovědět 
 Re: Lezení po dešti17:02:07 03.08.2004
Divný jseš Ty a navíc Ti něco ušlo.
MokMarodpovědět 
  Re: Lezení po dešti20:10:52 03.08.2004
Dík za odpověď, si velmi zdílný. Když jsi tak skvělý, tak bys to mohl rozvést
Dušanodpovědět 
 Re: Lezení po dešti08:16:55 04.08.2004
Díky. Prostuduj si nedávnou diskusi na to téma:
http://www.lezec.cz/diskuse.php?ckat=&lim=60&key=15124. Tam najdeš myslím i odpověď na tvou otázku.
Standaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

La Dottrina Di Nappi Valentina, 8a
 Databáze cest:
Všechny cesty (140782)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Le Parc 7a Todra Gorge
Maria Elisa 6b Todra Gorge
Ruina Grande 6c Todra Gorge
Rosalinda 6a+ Todra Gorge
Cupidon 6c Todra Gorge
Nově komentované:
Bricolor 6b+ Todra Gorge
Stomatologická Hrana 8+ Lom V Doubí
Cukrová Spára 8+ Lom V Doubí
Sin Exceso De Peso 7b Arico Abajo
SZ Hrana 3 Dolina Zeleného Plesa

 Nově v diskusi:
Průvodce na Korsiku | Re: Film Autana | Re: Film Autana | Re: Slovenský ráj - Ledy | Film Autana | Re: Antihydral | Re: Antihydral | Re: Antihydral | Bouldrovka Mardid | Antihydral |

 Nové komentáře:
Re: Aconcagua 2000 | Re: Aconcagua 2000 | Re: Poděkování | Re: Aconcagua 2000 | Re: Aconcagua 2000 | Re: Pivo | Sikovna | Re: Pivo | Re: Jak napsal Jirous | Re: Aconcagua 2000 |

 Kde to vře:
Hnátolam (97)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 48 (61)
Video: Chris Sharma leze DWS za 8c+/9a na Mallorce (27)
Rozbor nehody na Žabím koni v Tatrách (24)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 49 (20)
Extrémní sjezdy na lyžích největších tatranských stěn (16)
Rekord ve výstupu na Aconcaguu (6962m) (15)
Webová kamera Roviště (10)
Po pádu laviny v Nepálu u Annapurny se pohřešuje sedm lidí (5)
Open závody v lezení pro děti a mládež (5)

 Nově v inzerci:
nízké trekovky zn. Asolo vel.43 2/3 | Statická a dynamická lana | ruské šrouby | Švýcarská známka 2020 | Testarossy | Millet Odysee 60+10 | nahradni dily scarpa | skialpové lyžáky | Skialp lyže+pásy | Batoh Lowe Alpine |

 Anketa:
Pokousalo vás při lezení nějaké zvíře?
 Ano, plch/myš 
 213 
 Ano, netopýr 
 129 
 Ano, had 
 124 
 Ano, jiné 
 175 
 Ne 
 376 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.