LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climb now, work later ;)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
ODLOŽENO Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12660
2.Jungling 11622
3.Volf 11605
Bouldry:
1.Stráník 11778
2.Stráník 11025
3.Skála 10825
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Skopec 7070
3.Coubal 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4807 lezců
801478 cest
Nové přelezy:
Briliant 7C
Rošáda 7C
Muréna 7C
Bloody Bob 7C+
Kolo 8A
Záchytka 7C
Nežer Tu B 8A
Vrchcáby 7B+
Jura Stajl 7C
Wolkom 7C+

Stěny
Boulder Klub Pentagon - Tábor
Ultra Ant Club - Týnská - Praha 1
Crux - Karlovy Vary

Prodejny
Luna Rossa - lezecké chyty a stěny - Děčín
Green sport s.r.o. - Uherské Hradiště
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Geyikbayiri

Skalní oblast v Turecku

Letošní podzim jsme zavítali na vzdálenou lezeckou oblast v dalekém Turecku.

Již jednou se zde objevil mírně reklamně zaměřený článek, který byl překladem zaslaným místními lezci, kteří zde vedou lezecký kemp. Viz Geyikbaryiri na Lezci link dole.
Oblast, která si mezitím již vydobyla místo na lezeckém výsluní (sami jsme byli překvapení, jak mnoho němců už o ní ví), se i nám stala po dvanáct dní místem, kde jsme rozdírali kůži prstů o drsné chyty, vyhřívali se v podzimním slunci a mokli v tuhých lijácích.Jana leze cestu Drill Instructor, 7+/8- v sektoru Sarkit

foto by © John


Historie oblasti:
Za objevením oblasti stála fotografie stěn zaslaná tvůrcem cest v A Ötztürkovi Kayikcimu někdy na přelomu tisíciletí. Na fotografii byly zachycen pás stěn nedaleko vesnice Geyikbayiri, s otázkou zda by nestálo za to zde udělat nějaké cesty. A tak se v zimě roku 2000 sem Otztürk vydává a začíná dělat první cesty. Začátky byly prý velmi obtížné, místní vůbec nechápali, co tam ti samozvanci dělají, nejdříve si prý mysleli, že jsou to hledači pokladů. Prvovýstupci museli vysvětlovat a uklidňovat místní. Prý i na kolem vedoucí silnici bylo i několik nehod způsobených šokovanými řidiči, kteří spatřili lezce na stěně.
Ještě v 2002 zde bylo jen asi 30 cest, ale růst oblasti nabíral na obrátkách.


Neznámý lezec leze náročnou cestu Mezarlariniza tukurucem, 8- v sektoru Anatolia

foto by © JirkaSnákres by © JirkaS


Příjezd, přístup:
Příjezd začíná vždy příletem (pokud pominu vyčerpávající příjezd do Turecka po vlastní ose) přileťět se dá z Norimberka, Lipska Drážďan nebo Berlína. Samozřejmě je možné do Antálye přiletět i z Prahy, ale letenky byly o dost dražší. My jsme zvolili Drážďany. Po celkem kraťounkém letu, kdy máte sotva čas na snědění jídla v letadle, přistanete na pobřeží známé Turecké riviéry - v Antalyi.
Antalya je velké celkem bez vkusu vybudované město plné hotelových paneláků. Najdete zde i staré město, které tvoří jádro Antálye, ale vcelku je to velký rumraj. Ti kteří sem letí, aby zde strávili dovolenou na pláži by jistě našli mnoho příjemnějších míst k pobytu. Ale milovníci hor a skal to je jiná. Ti si zde celkem užijí.
Na severozápad od Antálie se totiž nachází mohutné pohoří, jehož vrcholy dosahují až 3 tisíc metrů nad mořem. A na úpatí těchto hor najdete několik perfektních skalních oblastí.Situační mapka skal kolem kempu (hi res)

foto by © JirkaSJednou z nich je i Geyikbayikri Oblast pojmenovaná podle ve svahu hor položené vesnice. Stěny jsou situovány do tvaru velmi širokého kaňonu po stranách údolí, přičemž na jedné straně se tyčí stěny ve dvou patrech. Tato strana je na slunci a  oba pásy skal dosahující až přes 40 m se táhnou v úctyhodných délkách. Horní dokonce téměř v kilometrové délce.
Cesty celkem se zde nachází více než 400 cest a je rozdělána slušná řádka projektů. Toto číslo se však ani vzdáleně nepopisuje potenciál oblasti. Ten je mnohokráte větší a to, co do počtu to do kvality.


Panoráma horních hlavních stěn v Geyikbayikiri (klik = hi res)

foto by © JirkaSKemp ubytování:
Většina lezců, kteří navštíví Geykbayiri spí v Josito kempu. Není drahý a je prostě dobrý. Dobrý je svojí polohou, výběrem ubytování a služeb, přičemž je na hony vzdálený klasickým kempům. Vše je podřízeno lezcům a vybudováno maximálně účelně. Když říkám, že není drahý neznamená to, že je levný, je spíš přiměřený tomu, že se někdo musí postarat o to aby byly vyvezené odpadky a na záchodech doplněný papír. Ceny ubytování se liší ve vlastním stanu 3 € na osobu. Chatka, která nabízí komfortní spaní na kvalitních matracích je v ceně od 20 do 40 €. (cena záleží, zda je v chatce sprcha nebo ne)


Hlavní „stan“ kempu, zde se v útulné prosklené verandě pije, jí a plánuje lezení dalšího dne.

foto by © JirkaS


Variant je mnohem více údajně je zde ještě jeden kemp a velké množství kempů u moře.
Cenově zajímavou variantou se jeví objednání pobytového zájezdu do nedalekého Kemeru či Antálye. V případě nákupu last minute zájezdu je možné, že za cenu jen nepatrně vyšší budete mít kvalitní více hvězdičkový hotel s polopenzí. Pak sice cesta ke skalám se z pěších 3 - 10 minut změní na 30 - 45 minut autem. Ale vzhledem k tomu, že ze dvanácti pobytových dní jsme měli 3 deštivé, tak pro takovéto dny je jednoznačně lepší mít hotel.

naše letenka stála 220 Euro z Drážďan
za 280-300 lze koupit let s polopenzí do 4 hvězdičkového hotelu.
I taková pohoda může být o rest dayích v kempu
nákres by © JirkaSHlavní stěny Geyikbayiri v pozadí pohled ze severních sektorů Trebenny

foto by © JirkaS


Klima:
Na přelomu října a listopadu se pohybovaly noční teploty kolem 18 stupňů a denní vysoko přes dvacet. Občas nás slunce zahnalo do stinnějších sektorů. Občas se v tomto období objevily přeháňky bouřkového charakteru, ale většinou to nebylo nic trvalého, ale občas byly i docela silné. Promočené stěny, až na některé krápníky, byly lezuschopné během několika hodin.
Ráno a večer se zvedal vítr a přes den se uklidnil a bylo až horko.

Průvodce, mapy navigace:
Pokud pojedete z Antalye půjčeným autem z letiště je dobré mít podrobnou mapu. Tu je v Turecku celkem obtížné sehnat, ale i z ní není putování nic jednoduchého. Silnice ani města nejsou příliš dobře značeny. Provoz naštěstí není příliš velký. To teda neplatí pro centrum Antalye.
Průvodce nově vydaný Ötztürkem Kayikcim je moderní ukázkové dílko, která vás zavede bezpečně, ke kterékoliv cestě a navíc jeho zpracování poslouží i coby kulturně historický průvodce celou přilehlou oblastí. Popisuje skály místní Antalyijské, ale i vzdálenějšího Olymposu a pobřežního Akyarlaru. Lze ho zakoupit v kempu v Geyikbayiri a v kempu v Olymposu.


Vlevo starší vpravo čerstvý dost pěkný průvodce – 18 € v kempu

nákres by © JirkaS


Potraviny a voda:
Voda v kempu je vynikající. Lze ji načerpat v jednom z asi čtyř kohoutků rozvedených po kempu.
Jídlo pak je možné si připravovat na  zapůjčeném vařiči (velkej propan butan s velkou plotýnkou - 1 € na den) asi nemá cenu brát vlastní benzínový (Plynové katruše zde asi neseženete).


Jana Tůmová v cestě Bizon, 6+

nákres by © Tomáš Bednář


Potraviny a jídlo vůbec to je v Turecku kapitola sama pro sebe. Skoro to nejlepší a nejchutnější je téměř nejlevnější. A sice velmi jsme si oblíbili placky na dolním trhu, (8 km dolů směr Antalya) dělají je s masem (skopové), nebo kopřivami, nebo sýrem (ty jsou nejlepší). Skuteční gurmáni a ochutnávači budou mít prostě co dělat, aby dokázali vůbec ochutnat to, co tato krajina nabízí. Například Beyin Salatasi - marinovaný ovčí mozek, no řekněte, neutloukli byste se po tom?


Ranní pohled na kemp sevřený do vápencových kleští

foto by © JirkaS


Geyíkbayiri:Statistika oblasti:
26 sektorů, 400+ cest
Popis oblastí nejdříve stěny nad kempem a pak severní sektory a na závěr hlavní stěny.
Sektory jsou zmíněny zprava doleva. Šedivě jsou označeny sektory a červeně pěkné doporučené cesty.

Stěny nad kempem:Sektor Hart - sektor mající dvě části s cestami kolem sedmého stupně v obou sektorech po sedmi cestách.

Sektor Left cave - sektor v němž stěny dosahují výšky kolem 30m, tvoří dvě nápadné jeskyně, které nabízejí super vytrvalostní lezení

Black Moon, 9-krásná vytrvalostní pecka, podél doprava ubíhající hrany jeskyně
Toxic gravity, 8+/9- delší pěkná vytrvalostní cesta, podél pravé  hrany levé jeskyně


Sektor Yilan - menší sektor mezi Turkisch Standard a Left Cave v němž stěny dosahují výšky od 25 do 32m, a nejdete zde cesty kolem od sedmiček do osum plusek.
,krásná vytrvalostní pecka, podél doprava ubíhající hrany jeskyně

Sektor Turkish standard - sektor, který se nachází přímo nad kempem a najdete zde cesty obtížnosti kolem sedmého až devátého stupně. Přístup ke stěnám je asi kolem 3 minut od kempu, proto je poměrně  hodně navštěvovaný.

Turkish standard, 7+ cesta která dala jméno sektoru, nebo naopak? Každopádně zaslouží si pozornost, parádní cesta po pilířku.
Mission to mars, 9- brit by řekl bloddy hard, američan fucking hard a jen 9-, avšak parádní linie
Pathfinder, 9- nádherná cesta pokud ji lezete celou, k prvnímu řetězu je to pěkné 8-

Sektor Right cave - sektor s kratšími cestami, po stranách malého vhloubení jsou cesty lehké, středem pak vede devět mínus a devět.
Nemo, 8+ - parádní cesta po vystouplých žílách v převisu


Severní stěnySektor Trebenna - velmi pěkné severní stěny za potokem nad kempem, hostí většinou obtížnější cesty, zalezou si zde i začátečníci protože cesty mají většinou řetězy před obtížným závěrečným dolezem. Stěny Trebenny se rozdělují na Trebenna leváTrebenna pravá.

Diplomarbeit, 8+/9- parádní cesta po pilířku.
S klasse, 9- dlouhá a poměrně náročná cesta, nabídne parádní vytrvalostní lezení.


Jana Lukášová leze cestu Try to enjoy, 9- v sektoru Anatolia, v pozadí John s druhou Janou  dvoudélkovou cestu Sado Mazo, 7+/8-

foto by © Jana Žižková


Hlavní stěnySektor Gizlibahce - První sektor zleva v horním podlouhlém masivu. Jsou zde udělány převážně lehčí cesty. Je jich zde asi 15.

Sektor Cesme - Druhý sektor mezi Gizlibahce a Sarkit. V levé a pravé části je dohromady asi 20 obtížnosti kolem od 7+ do 9.

Sektor Laboratuvar - Malý sektůrek jen se dvěma cestam. Z nichž jedna je často fotografovaná cesta Moruk.

Sektor Sarkit - Nádherný sektor přímo nad kempem a Lokantou.

Sektor Magara - velmi pěkné stěny mezi sektory Sarkit zleva a Anatolia zprava. Sektor který vyplňuje roh mezi těmito stěnami. Jsou zde převislé cesty po krápnících.

Kapt’n Kirk, 8-cesta začíná na nápadném krápníku a pokračuje přes převislou díru.

Sektor Anatolia - nádherné odpolednímu slunci vystavené stěny. Mají v průvodci levou a pravou část. Najdete zde dlouhé cesty ke třiceti metrům vedoucí převážně kolmými velmi technickými plotnami. Po ostrých jehličkových chytech. Fantazie

Try to enjoy it, 9- cesta začíná na nápadném krápníku a pokračuje přes převislou díru.
Mezarlariniza Tukurucem, 8- parádní cesta mnohem hezčí než její název.

Sektor Geyik - více členitý sektor bez výrazných kompaktních částí stěn.

Sektor Dragon - vpravo od sektoru Geyik, jedenáct parádních cest kolem osm a osm plus v perfektní skále.

Sektor Kekik - menší, asi jen 4 cesty, zatím ještě ne zcela objevený sektor

Sektor Kanyon - kolem 20 cest těžší i lehčí, chráněné před větrem a většinou ve stínu. Ostrá skála.
Sektor Zeus a Zeytinlik - nevýrazné sektory s dosti členitou skálou.

Sektor Poseidon - levý sektor v mohutném amfiteátru stěn se šestnácti parádníma převislýma cestama.

Sektor Ottoman - vpravo od sektoru Poseidon, s 15 cestami obtížnosti 6 až 8+.

Sektor Mevlana - centrální sektor ke kterému přijdete při pochodu přímo odspodu a kde najdete jedenáct cest některé celkem obtížné až do 10-.

Sektor Barbarossa - krásný sektor, jakoby mírně napravo od středu amfiteátru s legendární cestou Barbarossa, která vede vymletým tunelem aby jste k řetězu vylezli dutinou uprostřed stěny.

Sektor Alaadin - skoro poslední sektor v oblasti , je nejlevější  sousedem Barbarossy, je zde jen čtyřka lehčích cest.

Sektor Akdeniz - stěna jejíž levá část se zřítila a tak zanechala jen 3 celkem pěkné cesty.


Tomáš leze cestu Working class, 7- v sektoru Sarkit

foto by © JirkaS


Okolní oblasti:


Akyarlar


1 sektor, 17 cest Je oblast asi 20 minut vzdálená od  Geyikbayiri. Leží přímo u moře a nabídne asi  dvacítku cest přímo nad mořem.
Je zde i pěkné koupání a příjemná poklidná oblázková pláž. Trochu nepříjemný přístup a parkování u frekventované silnice.

Olympos


8 sektorů, 110 cest Nově vznikající oblast v krásné poklidnějším prostředí nedaleko moře. Nachází se asi 75 km od Antalye a nabízí poměrně pěkné lezení po dosti neolezené a ostré skále.


Tip:
Rozdělíme je na tipy lezecké a kulturní:

Tipy lezecké:
Nezapomeňte si tape a dostatek magnézia. To první určitě budete potřebovat na vyspravení rozedraných prstů, to druhé zase v Turecku lze jen stěží koupit.

Tipy kulturní:
Seznam tipů, co vše zhlédnou třeba v rámci rest-dayových dnů by byl asi hodně dlouhý.
Antické památky jsou četnější než byste čekali, jsou rozsáhlé a překvapivě zachovalé. Řada lidí tvrdí, že je jich zde více než v sousedním Řecku.
Ne všude je na ně nabalena jinde tak častá komerce, často se zdá, jako by ani Turci si neuvědomovali význam těchto památek.
Přímo nad stěnami lze navštívit prastaré ruiny pozůstatky řeckého osídlení, místo je známé jako Trebenna.
V rozumné vzdálenosti od Antálye se nachází také prastaré Side.
Při návštěvě lezecké oblasti Olympos je možné si prohlédnout velmi zachovalé antické ruiny nacházející se přímo nad mořem. A výrony hořícího plynu v Chiméře.
Určitě stojí za to navštívit nedaleký Thermessos, řecké osídlení staré 2200 let. Nachází se v nadmořské výšce 1000m.n.m a ač částečně zničené několika zemětřeseními, najdete zde mnoho zachovalých impozantních památek. Vstup do areálu, stojí 9 YTL.Thermessos téměř zcela zachovaný amfiteátr

foto by © Jana Lukášová


Varování:

 • nespěte nikde v této oblasti načerno oblast je monitorována policií a ti vás budou pokutovat. (na druhou stranu, asi málokde se budete cítit tak uvolněně jako v těchto zeměpisných šířkách)
 • na druhé straně když už budete spát někde tak vás může objevit vlastník pozemku a s tím se lehce domluvíte
 • nimo turistická centra (kde je možné se dorozumět něm., angl. ale i třeba rusky) nepočítejte, že se domluvíte.
 • při cestování vlastním nebo půjčeným autem zapomeňte na pravidla, zapomeňte na dravost, tu nechte místním a snažte se přežít.
 • neskákejte na lep naháněčům do restaurací v Antalyi, celkem zabíralo hladit si břicho a odpovídat právě jsem jedl  Památky vás budou doprovázet na každém kroku a některé vás dostanou do kolen

  foto by © Jana Lukášová


  Ceny:
  V turistických centrech je možné platit  Eurem ovšem místní vám téměř vždy nabídnou nevýhodný přepočet.
  Nejlépe je platit kartou. Což jde téměř na všech benzínkách a také v supermarketech v Antalyi.
  5.11.06  Přepočet : 1 € = 1,9 YTL ,  1 YTL = 15.50 Kč

  Benzín (1l)- 2,7 YTL
  Pivo - (0,5l)  = 1,7 YTL
  Cola, Pepsi (2l) - 2 YTL
  Jablkový džus (1l) - 1,55 YTL
  Ovčí sýr (350g) - 3,45 YTL
  Čokoládový krém (300g) = 2,75 YTL
  Jablka (1 kg) = 1,19 YTL
  Banány (1 kg) = 2,89 YTL
  Turecký bílý chléb  = 0,35 YTL
  Mramorová buchta = 1,39 YTL
  Brambůrky (300g) = 2,75 YTL
  Halva (500g)  = 3,45 YTL
  Sušenky (4 tatranky) = 1,8 YTL
  .

  Zdroje:

  Info o skalách, cenách kempu atd. Josito camp


  Dokument ke stažení:
  Všeobecné rady pro návštěvu Turecka sesbírané na internetu:
  Turecko (Turkey - 220 kb pdf soubor)

   turecko_vseobecne_informace - download_pdf

 • JirkaS   [úpravy] 22:50 27.11.2006Tisk 

  Reklama:


  Související články:
  Související průvodce:

  Komentáře

       
  ...nové příspěvkyNový komentář 

   5-623:26:07 27.11.2006
  Myslite, ze ma smysl vylet do tehle oblasti pokud lezeme tak 5-6 UIAA? Bylo by toho dost na tyden?
  Diky Kuba Plsek
  kubaplodpovědět 
   Re: 5-607:51:37 28.11.2006
  Přímo u kempu i v okolních sektorech je víc cest 5-6. Nejvíc cest je ale od 7- a víc...
  Romanodpovědět 

   Mozek, mňam!06:26:47 28.11.2006
  Pěkné info. Marinovaný ovčí mozek mě nutí tam okamžitě vyjet. Ještě dotaz - když 3 dny pršelo, vrátili vám prachy?
  Bídaodpovědět 
   Re: Mozek, mňam!07:58:20 28.11.2006
  Jo mozek ten jsme si nedali a ta promo akce s deštěm platí jen v únoru. Zřejmě tam v zimě prší asi nejmíň.
   jirkasodpovědět 

   Parada08:35:31 28.11.2006
  Jirko no parada, uz som sa na ten clanok tesil. Vobec si ma neprekvapil. Perfektne nakresy, velmi dobry pokec. Co viac dodat? Hor sa do Turecka :o)
   JuroKodpovědět 
   Re: Parada10:16:44 28.11.2006
  Jen k tomu řízení, můžete taky přistoupit na jejich hru, troubit, zkracovat si křižovatky přes chodník, jezdit na červenou, předjíždět zleva, zprava, stopky a značení na silnici brát jako orientační doporučení atd. Prostě si to užívat. Mimochodem, za celou dobu jsme viděli jen dvě banální bouračky a ucpaný město jsme nezažili. Denně vidím u nás v rádoby civilizované zemi víc a horších bouraček. A zacpaný silnice znáte.
  John, Plzeňodpovědět 
    Re: Parada10:50:58 28.11.2006
  Jirko máš nějakej tip na autopůjčovnu ?
  david
  odpovědět 
     Re: Parada21:33:25 28.11.2006
  V průvodci navrhují www.anterentacar.com prý mají slevy pro lezce, tu kterou jsme si vybrali my, nemohu doporucit, ty nás trochu ošidili, přestože neměli špatný ceny. Nebo právě proto.
   jirkasodpovědět 
     Re: Parada11:58:58 30.11.2006
  Byli jsme s bratrancem v Geyikbayiri 14 dni pred Jirkou S. Auto jsme si pujcovali v JoSiTo kempu za 20€ na den (samozrejme s benzinem tak na dojeti k cerpaci stanici do Antalye - jak je v Turecku dobrym zvykem :-) Auto pristavi do kempu a v kempu ho zase vracis. Navic cena 20€ je dle nasich zkusenosti opravdu vyhodna.
  Despiodpovědět 
    turecko zeme zaslíbená11:02:23 28.11.2006
  Mno já nevím ja tam dojel autem z česka a řeknu vám že bouraček tam bylo po cestě docela dost a místy ani nešlo poznat jestli to byly auta traktory nebo nejaký jiný místní výtvor. a zácpy? v antalyi moc ne ale po cestě jich bylo az az a to jsem absolboval vždy cestu přes turecko v noci. polovina turků nesvítí ani když nejde vidět ani na krok a ta druhá ma napůl nefunkční světla.
  co se týče nejakých místní pochuti tak sice super ale turci jsou takový higyjeničtí barbaři že se střevní potí jen tak nějekýmu civilizovanýmu evropanovy navyhnou. a to bych vam ještě klidně mohl povykládat ja jsou to zruční řemeslníci. při opravě okna nic nezpravili a ještě ty dveře nešli ani otevřít. A to vám budou vykládat jací jsou vaši kamarádi a jak strašně chtěj do EU ale po týdnu s bandou těchhle neschopáků jsem se plně přesvědčil ze tenhle národ pro nás bude mít tak akorát obrovský teroristický a loupežnický přínos. a třešníckou na dortu byl nejdražší benzín v evropě 100oktanů tam stojí přes 60kč.
  Sláďaodpovědět 
    Re: Parada13:44:50 28.11.2006
  Byla jsem v Turecku v r.2000 a vsude se dalo celkem v poho dojet stopem. Potloukali jsme se tam mesic a déle než 10min jsme cekali jen protoze nic nejelo. Tak mozna by to slo i bez toho auta.
  Jiřinaodpovědět 

   Pekne ...11:04:16 28.11.2006
  Pekny clanek lakajici k navstiveni oblasti. Jen jedna prosba: nemohl bys Jirko napocitat (opsat z pruvodce?), kolik je tam zhruba cest ruznych (i nizsich!) obtiznosti (napr. do 6 X cest, 6+ az 7+ Y cest atd.)?

  Diky,

    Lenka K.
  Lenka K.odpovědět 
   Re: Pekne ...09:23:11 30.11.2006
  4 - 5+ 40
  6 - 6+ 55
  7 - 7+ 70
  8 - 8+ 100
  9 - 9+ 80
  9+/10 - 10+/11- 20

  Za rok budou čísla již opět jiná, zhruba za poslední rok přibylo 70 - 100 cest.
   jirkasodpovědět 
   Re: Pekne ...09:57:15 30.11.2006
  Jojo pekne, stravili jsme tam peknych 14 dnu v breznu 2006, mel bych jen nekolik poznamek. Oblast je to pekna, doposud nezkazena lezeckou turistikou, dneska jsem se vratil z Chorra, ze ktereho mi ve vsech ohledech bylo v porovnani s Geykibairi na ... (nevolno)
  mel bych jen nekolik poznamek ktery nezaznely a podle mne jsou pomerne dulezity.
  Ad klasifikace:
  V zivote jsem nezazil tvrdsi!! tzn nikdy jsem nelezl tezsi 6 a 7, klasifikacne se to srovnava nekde kolem 8- (to je z debat s mnoha lezci z vice zemi a ruznych stupnu vykonosti). Pro nekoho kdo se nepohybuje v klidu v obtiznostech kolem 8-/8 to podle neni vhodna volba. Napr. cesta Bizon (foto) klasifikovana 6+ (UIAA) je podle mnoha lezcu vcetne majitelu kempu nekde na urovni 6b+ mozna 6c (French). lezl jsem to predposledni den pobytu a malem si utrhnul oba bicepsy. Takze bacha na lehky cesty vubec nejsou lehky a hlavne jich tam (nastesti) neni moc, kazdopadne ne na 14 dni intezivniho lezeni. Rad vyslechnu cizi nazor ale hlavne ty starsi cesty z pera Tureckeho matadora Kayiciho jsou velmi, velmi tvrdy, efekt velmi dobreho lezce ktery dela lehky cesty. Hlavni nytovaci aktivita nyni vychazi od jednoho ze spolumajitelu kempu Tobiase Hauga, kterej je taky velmi nekompromisni v klasifikaci a hlavne co jsem mel moznost se s lidma z Josita bavit jejich filosofii nejsou mraky lehkejch cest.
  Tedy muj osobni nazor Geyikibairi, pro nekoho 8-/8 a vyse je to raj, pro nekoho nize je to hezkej zazitek z hezkyho mista ale lezecky boj o preziti.
  Dalsi lehkej trouble je jak se dostat ke skalam vubec, bud si najmete auto, nebo se nechate dovezt z Josita (coz dela vetsina). Anebo altenativni cesta je nasledujici: z hlavni krizovatky v Antalyii autobusem 56 do Cakirlaru a pak pesky 8 km vzhuru (vetsinou vas okamzite nekdo vezme a ani nemusite stopovat). Trouble je jak se dostat na tu hlavni krizovatku z letiste, pokud nechcete taxikem tak musite jit pesky na vnitrostatni letiste (2km) a tam jede (nelze specifikovat) nekolikrat za den autobus. Takze nejlepe nechat se odvezt z Josita bylo to za 30 Euro. Cesta zpet na letiste neni problem jelikoz se vetsinou s nekym date dohromady v kempu.
  Mozna mi to v textu nejak uslo ale v Geykibairi jsou dva anebo byly dva kempy (ten mensi tureckej u silnice, neni tak hezkej uz asi Josito zlikvidovalo). Kdyby tam byl je na vas jak rozlozite svoje finance. Dale je tam velmi prijemny posezeni primo u Turka u silnice pod skalama, kde neni k zahozeni neco utratit a nemazat rovnou na hromadnou veceri v Jositu.
  A naposled dve poznamky by stalo za zminku, ze posledni rok pusobil v Jositu David T. z Tabora, dobry spolecnik, takze vzdat mu hold by nebylo spatne.
  A druhou, takovou spise pravdarskou prosbu, kdo tam pojedete a privezete si pruvodce nekopirujte je kamosum, obzvlaste Turecke lezce to stalo mnoho usili nez aby vam pak bylo lito par eur za pruvodce, ktery stejne prochlastate.
  Clanek krasnej, o oblasti vyslo nekolik hezkejch clanku v Klettern a v britskym Climb.
  Jakub S.odpovědět 
    Re: Pekne ...10:00:27 30.11.2006
  jo a taky me tam pokousal velikej pes plemene Karabashsky pastevecky pes, takze jsem si po navratu dal pro jistotu antirabickou (protivzteklinovou) profylaxi v Praze na Bulovce. Konkretni rada do Cakirlaru z kempu nechodit zadem ale po silnici. Tak bacha psi tam jsou vcelku vostraci.
  Jakub S.odpovědět 
     Re: Pekne ...11:09:06 30.11.2006
  Diky Kubovi i Jirkovi za upresneni, tim to pro nas slabochy pada. :( Asi budeme muset zase jet na Kalymnos, kde je klasifikace posunuta pro nas priznivym smerem! :)

  Hore zdar,

  Lenka K.
  Lenka K.odpovědět 
      Re: Pekne ...12:06:43 30.11.2006
  Stravil jsem tam 14 dni a lezu na on sight max. 6+ a v 7- uz padam. I tak jsem si uzil skveleho lezeni. Lehci cesty tam jsou. Podle me na ctrnact dni v pohode. Stejne mas kazdy treti den rest ;-)
  Despiodpovědět 
      Re: Pekne ...13:08:39 30.11.2006
  Stravil jsem tam 14 dni a lezu na on sight max. 6+ a v 7- uz padam. I tak jsem si uzil skveleho lezeni. Lehci cesty tam jsou. Podle me na ctrnact dni v pohode. Stejne mas kazdy treti den rest ;-)
  Despiodpovědět 
   Re: Pekne ...10:06:51 30.11.2006
  Jojo pekne, stravili jsme tam peknych 14 dnu v breznu 2006, mel bych jen nekolik poznamek. Oblast je to pekna, doposud nezkazena lezeckou turistikou, dneska jsem se vratil z Chorra, ze ktereho mi ve vsech ohledech bylo v porovnani s Geykibairi na ... (nevolno)
  mel bych jen nekolik poznamek ktery nezaznely a podle mne jsou pomerne dulezity.
  Ad klasifikace:
  V zivote jsem nezazil tvrdsi!! tzn nikdy jsem nelezl tezsi 6 a 7, klasifikacne se to srovnava nekde kolem 8- (to je z debat s mnoha lezci z vice zemi a ruznych stupnu vykonosti). Pro nekoho kdo se nepohybuje v klidu v obtiznostech kolem 8-/8 to podle neni vhodna volba. Napr. cesta Bizon (foto) klasifikovana 6+ (UIAA) je podle mnoha lezcu vcetne majitelu kempu nekde na urovni 6b+ mozna 6c (French). lezl jsem to predposledni den pobytu a malem si utrhnul oba bicepsy. Takze bacha na lehky cesty vubec nejsou lehky a hlavne jich tam (nastesti) neni moc, kazdopadne ne na 14 dni intezivniho lezeni. Rad vyslechnu cizi nazor ale hlavne ty starsi cesty z pera Tureckeho matadora Kayiciho jsou velmi, velmi tvrdy, efekt velmi dobreho lezce ktery dela lehky cesty. Hlavni nytovaci aktivita nyni vychazi od jednoho ze spolumajitelu kempu Tobiase Hauga, kterej je taky velmi nekompromisni v klasifikaci a hlavne co jsem mel moznost se s lidma z Josita bavit jejich filosofii nejsou mraky lehkejch cest.
  Tedy muj osobni nazor Geyikibairi, pro nekoho 8-/8 a vyse je to raj, pro nekoho nize je to hezkej zazitek z hezkyho mista ale lezecky boj o preziti.
  Dalsi lehkej trouble je jak se dostat ke skalam vubec, bud si najmete auto, nebo se nechate dovezt z Josita (coz dela vetsina). Anebo altenativni cesta je nasledujici: z hlavni krizovatky v Antalyii autobusem 56 do Cakirlaru a pak pesky 8 km vzhuru (vetsinou vas okamzite nekdo vezme a ani nemusite stopovat). Trouble je jak se dostat na tu hlavni krizovatku z letiste, pokud nechcete taxikem tak musite jit pesky na vnitrostatni letiste (2km) a tam jede (nelze specifikovat) nekolikrat za den autobus. Takze nejlepe nechat se odvezt z Josita bylo to za 30 Euro. Cesta zpet na letiste neni problem jelikoz se vetsinou s nekym date dohromady v kempu.
  Mozna mi to v textu nejak uslo ale v Geykibairi jsou dva anebo byly dva kempy (ten mensi tureckej u silnice, neni tak hezkej uz asi Josito zlikvidovalo). Kdyby tam byl je na vas jak rozlozite svoje finance. Dale je tam velmi prijemny posezeni primo u Turka u silnice pod skalama, kde neni k zahozeni neco utratit a nemazat rovnou na hromadnou veceri v Jositu.
  A naposled dve poznamky by stalo za zminku, ze posledni rok pusobil v Jositu David T. z Tabora, dobry spolecnik, takze vzdat mu hold by nebylo spatne.
  A druhou, takovou spise pravdarskou prosbu, kdo tam pojedete a privezete si pruvodce nekopirujte je kamosum, obzvlaste Turecke lezce to stalo mnoho usili nez aby vam pak bylo lito par eur za pruvodce, ktery stejne prochlastate.
  Clanek krasnej, o oblasti vyslo nekolik hezkejch clanku v Klettern a v britskym Climb.
  Jakub S.odpovědět 
    Re: Pekne ...10:22:40 30.11.2006
  Díky Jakube moc za doplnění, vše co říkáš mohu potvrdit.
  Posun obtížnosti je evidentní i ve vyšších stupních například v 9tých. Jestli to platí i výše 10- a 10+, ale to nedokážu říci. Bude si asi těch cest více vážit:-).
  Otázka je, jak by to vypadalo, až tam člověk mírně zdomácní. Je to trochu specifické lezení.
  Doplnění by mohly pokračovat a článek by tak nakynul na dvojnásobek.
  Nebo stačí jen věta. Geyikbayiri a Turecko stojí za to.

  Ps. Druhý kemp funguje je levnější, nevaří se zde a pro stan zde mají pěkné místo blízko k hlavním stěnám.
  JirkaSodpovědět 
    Re: Pekne ...18:05:42 05.12.2006
  Can you please tell me a few words in English about rock climbing in Turkey?
  I want to go there in December...

  Best!
  Artur
  Arturodpovědět 

   poděkování11:20:44 28.11.2006
  Je to super článek, moc dobře se to čte a když to člověk zažije na vlastní kůži není co dodat.Užili jsme si krásné lezení,výlety po tureckých památkách a samozdřejmě řízení auta.Děkuju všem co se účastnili a těším se na další akce.Tomáš
  Tomodpovědět 

   lezenicko12:21:12 28.11.2006
  hmm.to vypada moc krasne!na kolik vyjde zpatecni letenka?....sem okouzlen.jen si näjit ten casek a penize....diky diky
  honza k.odpovědět 
   Re: lezenicko21:18:08 28.11.2006
  To je různé, prej se tam dá dosta i za 90 Euro (zpáteční a Berlin) my letěli z Drážďan a stálo to 230.
  JirkaSodpovědět 

   Clanek14:19:38 28.11.2006
  je vyborny, vystizne popisuje jednu z nejlepsich tureckych oblasti. Jen bych si mirne zaprudil: kdyz uz se, Jirko, rozhodnes mermomoci pouzivat v ceskem textu anglictinu, tak anglicky: "rest days" by bylo mnohem prijatelnejsi nez "rest dayich", to je fakt drsny, ale to jen tak na okraj...:-)
  Hansodpovědět 
   Re: Clanek23:32:58 28.11.2006
  Když tak k věci. O rest dayích na mailu, ok?
   jirkasodpovědět 

   Jo, jo...ale15:26:17 28.11.2006
  Už vime co stoji banany a benzin, ale kolik stoji weed? diky
   Andrewodpovědět 
   Re: Jo, jo...ale15:57:50 28.11.2006
  by mi taky zajimalo...
  zvlast kdyz maj takhle drahej supros
   Laco Šaolinodpovědět 
   Re: Jo, jo...ale09:13:52 30.11.2006
  Turecko se chlubí tím, že je zemědělsky zcela soběstačné, předpokládám, že i tahle komodita bude z domácích zahrádek a za přijatelnou cenu.
  Hodně si prý lidé vozí z Turecka pěkné a levné vodní dýmky.
   jirkasodpovědět 

  Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
   Foto dne:

  Magic Sound Wave, 10-
   Databáze cest:
  Všechny cesty (141881)
  Top cesty v ČR
  Top bouldery v ČR
  Nejnovější cesty:
  Leť, Leť, Uleť 6A+ Tanvald
  Lež, Má Krátké Nohy 6B Tábor - Lužňák
  Pleskot Řitka 5B Tábor - Lužňák
  Stařec A Hoře 7A Tábor - Lužňák
  Večer 3krávový 6B Tábor - Lužňák
  Nově komentované:
  T-Rex 7B+ Vysoký Vrch
  T-Rex 7B+ Vysoký Vrch
  Magion 6B Držková
  Matrix 6C Godula

   Nově v diskusi:
  Re: Lom Černotín - Hluzov: The END | Re: Barbarstvi - ferrata Vrabinec | Re: Lom Černotín - Hluzov: The END | Barbarstvi - ferrata Vrabinec | Re: Saske Svycarsko | Re: Lom Černotín - Hluzov: The END | Re: Saske Svycarsko | Re: Lom Černotín - Hluzov: The END | Re: Lom Černotín - Hluzov: The END | Re: Saske Svycarsko |

   Nové komentáře:
  Porušovájí zákazů | Re: Komentář | Re: V Buči | dobře ty | 1.4. | je s tím potřeba něco udělat | chs ma touchdown | V Buči | Supeeeer ;-) | Ledace |

   Kde to vře:
  Postarají se netrpěliví horolezci o rozšíření pandemie COVID-19? (161)
  Vrtulník zachraňoval "nelegálního" skialpinistu v Krkonoších (76)
  Lezci sevření v karanténě? (17)
  Olympijské hry v Tokiu mají začít 23. července 2021 (10)
  Film: 3 týdny po vlastním v Británii (7)
  Průvodce Hřebeny (7)
  Nová pravidla pro pojmenovávaní nových cest (6)
  Adam Ondra: Road to Tokyo #58 (4)
  Omezení lezení v Moravském krasu (3)
  Chemické malty (3)

   Nově v inzerci:
  Koupím boulder průvodce | lezečky La Sportiva MANTIS (EUR 37.5) | Nové boty Hanwag Ferrata GTX EUR 42,5 | Pieps pípák freeride | Posilovací desky | kletr | Montana | Prodám La Sportiva Solution, vel. 42 | cena dohodou :) | Statická a dynamická lana |

   Anketa:
  Jak dál s magnéziem?
   Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
   841 
   Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
   435 
   Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
   4611 
   Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
   688 

   Návody:
  Jak psát na lezce ...
  Lezecké mapy

   Partneři:
  Treking.cz

   lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.