LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Love to climb? So do we.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
BoulderZávody (15.06)
BoulderDěti (16.06)
SP v boulderingu Villars, SUI (05.07)

Žebříček
Cesty:
34.Krupař 10219
35.Kalvas 10219
36.Gospoš 10203
Bouldry:
34.Štumpolt 9100
35.Bradáč 9078
36.Kohout 9050
Hory:
27.Ženíšek 2182
28. 2120
29.Procházková 2082

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4691 lezců
761468 cest
Nové přelezy:
Underbelly 7C
Homeland 7c
Happy Hipp 9-
L'Intégral 7b
Champ Du P 7b+
Limit No L 7c+
El Corredo 8a
Sayonara B 7c
Malárie 8A+
Kurovrah 9+

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder bar Točna - Jihlava

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

South Platte

Colorado

Náhorní plošina South Platte, která se rozkládá v prostoru mezi Denverem a Colorado Springs, je nádhernou krajinou porostlou borovicovými lesy a posetou stovkami balvanů, skalek, jehel a obrovských dómů a zbrázděnou divokými kaňony.

Z plošiny vyčnívají uprostřed luk a borovicových hájů žulové skvosty, díky nimž je tahle část Colorada rájem  lezení především klasického - Sheep´s nose, Turkey Rocks, Devil´s Head, Jackson Creek Dome, The Dome, Sphinx Rock, Bucksnort Slab, Scorpio Dome, Elevenmille Canyon a také nedaleká skalní bizarnost The Garden of the Gods na okraji města Colorado Springs, která je však z červeného pískovce. Pro bigwallové borce je tu schován jeden málo známý bonbónek - The Big Rock Candy, který nabízí až 14ti délkové lezení v žulových plotnách v naprosto opuštěné krajině. Je tak schovaný, že se nám k němu přes veškerou snahu nepodařilo dostat, bez jeepu je to bez šance. Ale i tak je toho tady dost a dost - prostě, vyloupit banku, odstěhovat se sem a jen lézt a lézt, neboť lezení je tu bezkonkurenční. Tuhle jehla, támhle gigabalvan, ejhle - útes! Oblast je tak velká, že jen samotná návštěva všech zdejších skalních dominant by zabrala samostatný výlet, což bohužel nebyl náš případ. Holt, pár zlatých dolů jsme v USA sice našli, ale zjevně v nich byl už někdo před námi a tak nám prostě nezbývá, než chodit do práce a přes zimu pečlivě plánovat ten měsíc dovolené někde v kopcích a navštívit v každém místě jen to nejzajímavější. No, poctivému ještě vlastně zbývá loterie, že……Z toho všeho vyplývá, že vás seznámím pouze s částí té nádhery, tedy s tou, kde jsme něco vylezli. Bohužel jsme nestrávili dost publikovatelného času ani v nedalekých vápencových stěnách kolem cesty Shelf Road u města Canon City. Tato oblast se pomalu, ale jistě stává vedle kaňonů Rifle Canyon v Coloradu a New River Gorge v Západní Virginii (připravuji rozsáhlý článek, možná na jaře) nejprogresivnější oblastí sportovního lezení v celém USA. Snad někdy příště.


Rozpadlý důl na zlato. Mount Sneffels Range, San Juan Mountains, Colorado.


Elevenmille CanyonZhruba 40 mil na západ od města Colorado Springs se nachází kaňon, který sám o sobě vyjadřuje, co znamená slovo ŽULA. Uzoučká prašná silnice se vleče od ospalé díry jménem Lake George podél South Platte River lemované balvany, stěnkami, stěnami a obřími žulovými dómy v délce 11 mil a zakončené vodním rezervoárem Elevenmille Canyon Reservoir, v kterém se bohužel nedá koupat. K tomu ale bohatě stačí řeka, v které věčně postávají nějací rybáři. Rybu jsme ale žádnou neviděli. Zato lotřivých hlodavců chipmanů je tu hromada. Vlezou absolutně všude, absolutně všechno ohlodají a když se jim něco líbí, tak to absolutně sežerou. Po tomhle výletu nemám strach z medvědů, ale z těchhle malých potvor.


Chipman


Podvečer u South Platte River, Elevenmille Canyon, Colorado.


V 11mille kaňonu najdete hned několik velkých skalních domů, ale také spoustu jednodélkových stěn a balvanů. Leze se tu po jemné žule většinou v obrovských plotnách anebo spárách. Častými chyty v poklopených až kolmých stěnách jsou kusy křemene trčící ze skály. V 15 a 200 metrů vysokých stěnách narazíte také na velké šupiny a točité křemenné žíly. Cesty jsou až středně těžké, je jich tu okolo 300 a jen málo z nich je těžších než 5.11. Je tu ale i několik cest 5.13 soustředěných na zdi Spray Wall. Zalezou si tu prostě všichni - poctivý cvakači celkem spoře vynýtovaných cest tu jich mají hned několik desítek těsně u silnice, daleko ďábelštější jsou ale tradiční cesty v nekonečných spárách uprostřed žulových ploten s minikrystalky - tady se bez friendů neobejdete. No, prostě žula, no….Na většině velkých stěn je liduprázdno, více lidí najdete na jednodélkových stěnách, jako je například Spray Wall nebo Pine Cone Dome.


Honza v plotnách Elevenmille Dome na konci 1.délky cesty South Face Direct 5.10b


Baboon Rock


Kempy jsou tu primitivní, tj. jen se záchodkama a studnou. Zato mají ale neopakovatelnou atmosféru, kolem vás se mezi pokřivenými borovicemi válí mohutné balvany, na kterých si můžete třeba zabouldrovat (tohle odvětví se tu teprve odvíjí, borci z Mlýnského vrchu by tu asi zešílely..), vzduchem poletují kolibříci, dole řičí potok, ale i občas nějaký ten přiožralý rybář, nicméně těžko se dá zapomenout na jasné noci, kdy část hvězd na východě zakrývá nedaleká čtyřtisícovka Pikes Peak, zvláště když k tomu ještě cítíte z nedaleké dunící bouřky ozon, který se mísí s vůní právě se smažících steaků a na jazyku se vám rozplývá sladká hořkost plzeňského, které se tu dá koupit v podstatě v každém Liquor Store….

Doporučené cesty: South Face Direct (Elevenmille Dome, 5.10b), Aid Route (Turret Dome, 5.10a), Parr Four (Pine Cone Dome, 5.10a), Teale Tower Route (Teale Tower, 5.11a), Surfing with the Alien (Springer Gulch Wall, 5.11d), Arch Rock Direct (Arch Rock, 5.7R).


Odpočanda u balvanů


Turret Dome


Teale Tower


Springer Gulch WallTurkey Rocks, Sheep's NoseNa sever od Elevenmille Canyonu nedaleko typicky westernového městečka Woodland Park vystupuje z borových lesů (v současné době částečně vyhořelých) několik mohutných žulových monolitů - Sheep´s Nose, asi míly od něj skupina Turkey Rocks - Turkey Tail, Turkey Rock a Turkey Perch. Jsou tvořeny kompaktní hrubozrnnou žulou s krystaly, hranami a kočičímy hlavami (Amíci říkaj kuřecími). Hladké stěny (po bližším prozkoumání připomínají šmirglpapír) jsou rozsekány kolmými spárami všeho druhu - od prstových až po široké komínové.


Turkey Tail


Divizny jsou po borovicích nejvýraznější florou v okolí Turkey Rocks


Jak je z popisu patrné, na nějaký ten nýt tu narazíte jen zřídka, vše se leze tradičně s friendama a vklíněncema. Ruce je nezbytné ovázat nebo si pořídit speciální rukavice do spár, jinak se tu z cest vrátíte na zem s cárama masa visícíma na pařátech…Nohy ale díky tomu všemu drží perfektně. Obtížnost cest se pohybuje od 5.7 do 5.12c, převážně 5.9 až 5.11. Jestli máte rádi lezení v Jickovicích nebo Jizerkách, tady se vám bude líbit, no, letenky jsou teďka ale fakt obludně drahý, dlouho něco nespadlo, že…..


Turkey Rock


Bo Johnson v cestě Ten Years After 5.9, Sheep's Nose


Oblast má jednu nevýhodu. Málem se nám nepodařilo najít cestu k úpatí skal, jsou obklopeny soukromými pozemky, často ani nevíte, že se na některém z nich nacházíte dokud na vás z houštin lesa nevykoukne barák. Není radno pokoušet psi a kulovnice majitelů. Okolní krajina je ale také plná veřejných hub, veřejné květeny a koupat ve veřejném potoce se tu taky dá…Kempovat se dá až o kus dál podél silnice 67 vedoucí na sever z Woodland Parku, jaké jsou ty kempy nevím, spali jsme v Elevenmille Canyonu, okolní příroda ale jasně říká, že musí být v pohodě i kdyby přišla razie FBI…..


Sheep´s Nose


The Garden of the GodsSurrealistická skalní zahrada z červeného pískovce ležící na okraji města Colorado Springs. Skály jsou součástí dlouhé série pískovcových hřbetů táhnoucích se z Wyomingu až ke Canon City v Coloradu. Jsou zde k vidění a lezení různé hřibovité útvary, jehlany (Montezuma Towers, Red and White Spires) a skalky, které jsou roztroušeny kolem hlavní části tvořené čtyřmi mohutnými skálami - North Gateway Rock, South Gateway Rock, Gray Rock a Keyhole Rock. Jsou vysoké až 150 metrů a některé cesty mají i 5 délek.


North Gateway Rock, převislou stěnou (Middle Tower) ve stínu vede třídélková Triple Exposure 5.12c/d, nejtěžší zdejší cesta


Bezejmenná věž v okolní planině


Všechny tyto paleozoické kamenné výkřiky si však moc nevychutnáte, neboť jsou díky snadné dostupnosti obsypané turisty. Po výkřiku "Mammy, rock climber on the wall!" se maminek seběhne hnedle dvacet a začnou halasně komentovat vaše úsilí cvaknout tu "…zas...nou skobu, kerej debil ji zatlouk takhle debilně, do pr..le…" a přesto, že asi nerozumí, doporučí své ratolesti tomuto sportu se raději vyhnout. Co takhle wrestling nebo US fotbal? Při lezení si tu člověk prostě připadá jako cirkusová atrakce. Samotné lezení je v lecčems podobné lezení na některých našich pískovcích, chyty jsou místy ocukrované a o nejisté pozice na poprášených plotnách a plošinkách není nouze. V něčem jsou však rozdíly - těžší cesty (od 5.10 nahoru) jsou převážně dobře zajištěny nýty a skobami, vlastní jištění je pak nutné v některých klasikách, smyce jsem tu nikoho používat neviděl, zásadně friendy, jako například v cestě West Point Crack 5.8, kterou poprvé vylezly vojáčci US armády, odtud název. Jsou to ale superhrdinové, ti supermani z West Pointu…. První cesty tu nedělala jen armáda, ale hlavně lezecké legendy, jakou byli Layton Kor nebo Jim Dunn. Vůbec první cesty tu vylezl už v roce 1914 průkopník amerického lezení Albert Ellingwood, po kterém se ve Skalistých horách jmenuje kdeco. Řekl bych, že se s jeho jménem jako názvem potoků, hřebenů a komínů setkáte naštěstí častěji, než se jménem amerického národního hrdiny Kita Carsona, masového vraha Indiánů….


A.Ellingwood při prvovýstupu severozápadním hřebenem Mt.Moran, nic lepšího jsem ze sítě nevyhrabal


Jim Dunn


Leze se zde hlavně na jaře a na podzim. V létě se tu díky vedru lézt skoro nedá, chyty, které jsou místy bohatě posypané hnědým cukrem, se po smíchání s potem mění v červenohnědé kluzké těsto….Naivně jsme se domnívaly, že aspoň ve stínu to půjde - šlo, ale stín musel být pořádný, takovým místem je třeba malá soutěska v South Gateway Rock, kde na dvě pěkně vypečené cesty celý den slunce nesvítí - Candyman 5.10a a The Deal 5.11d (nevylezena, ach jo..). Jinak, klasiky jsou v pohodě, občas se vybojíte, ale nakonec to nikdy není problém, jištění je vždycky hromada, hlavně v nich najdete kapsy (huecos), všelijaké díry, spárky a hrany. Některé části oblasti jsou kvůli hnízdění ptáků sezónně uzavřené, v našem případě to byla South Gateway Rock, to jsme ale zjistili až po dvou hodinách lezení na ní, upozornila nás na to dvojka dole na obrázcích, cedule o tom byla pár metrů od nás, ufff, to by byla asi pokutička….


Jared  v klasice North Ridge 5.7 na Montezuma Tower, fotil Oberon


Jared v další klasice West Point Crack 5.8, South Gateway Rock, fotil Oberon


Když vás přestane bavit lezení (mě se to ještě nestalo), můžete se tu prohánět na koních, půjčovné nevím, ale bude asi pěkně mastné, jako všechno v USA tam, kde je větší koncentrace turistů…..

Doporučené cesty: klasiky na obrázcích a Silver Spoon (5.5), Mighty Thor (5.10b), End of en Era (5.8), Cocaine (5.10b), Pig Dreams (5.10b), prý nejtěžší cestou je tu Triple Exposure (5.12c/d).

Celá skalní oblast leží na úpatí jedné z nejznámějších čtyřtisícovek Colorada - kopce Pikes Peak (4300 mnm). Nejznámější je především proto, že se na její vrchol lze dostat autem ($35) i vlakem ($22) a je tudíž obklopena davy turistů. Výhledy z tohoto kopce (dle průvodců prý nádhernými) se nechala inspirovat Katherine Lee Bates k napsání textu děsivé nacionalistické písně Krásná Amerika……


Východní strana kopce Pikes Peak, 4300 mnm


South Gateway Rock


Tenhle hřib jsme soukromě nazvali E.T.Ne, to není pohled na skládačku z Lega po požití LSD, ale na The Garden of The Gods od západu po celodenním lezení, věže v popředí jsou Montezuma Towers, vlevo Grey Rocks, vpravo vzadu Gateway Rocks


Kde to je: USA, jižní Colorado, Colorado Springs

Jak se tam dostat: Do Colorado Springs z Denveru po dálnici 25, The Garden of the Gods je na západním okraji města, dovedou vás tam turistické cedule. V Colorado Springs na 8. ulici si kupte v obchodě Climbing Club průvodce, bez něj jste ztracení. Přímo na South Platte se dostanete bud´ z Colorado Springs stoupáním po západní silnici 24 po úpatí kopce Pikes Peak nebo cestou z Denveru po silnici 85, v Sedalii odbočte na jih na silnici 67, podél ní už jsou odbočky k jednotlivým žulovým gigantům. Ve Woodland Parku je spousta obchodů, vedle hlavního supermarketu je solidně zásobený obchod Liquor Store, plzeňské tu maj ale docela drahý, lotři….Obyčejný kemp v Elevenmille Canyonu nás vyšel na 10 babek na den, v létě ve všední den jsme tam spali uprostřed divočiny úplně sami, o víkendu se přiřítí dav rybářů, kteří jsou ale docela v pohodě, hodně se tam chlastá....Inu, Amíci jsou v divočině, kde nejsou pod dohledem svých Malých a Velkých Bratrů, jako utržení ze řetězu….

Literatura: vše k sehnání na http://www.globepequot.com/globepequot/index.cfm

S.M.Green: Rock Climbing Colorado, 1995, $25

Ian a Brett Spencer-Greenovi ve stěně Turkey Tail, v pozadí zasněžený Pikes Peak


P.Hubbel: Rock climber´s guide to South Platte, 1998, $17


Bob d´Antonio: Classic Rock Climbs No. 4: Garden of the Gods, 2000, $13


Odkazy: www.climbingboulder.com, www.rockclimbing.com, home.att.net/~stacy.bender, www.gardenofgods.com

Příště: Fisher Towers, Utah

Jan Hajduch   [úpravy] 11:20 08.11.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Super výlet13:28:27 08.11.2004
Perfektní článek, skvělé fotky. Zdá se, že jste si to super užili. Perfektní tip na jaro. Díky
Hanesodpovědět 

 BOMBA17:55:51 08.11.2004
Super .. fakt parádní fotky škoda že to nen někde blíž hned bych tam jel ale amerika je pro mě mírně finančně jinde :((( hlavně cesta
Honza Handrejchodpovědět 

 Hon na 5.1120:10:38 08.11.2004
Krom toho, ze je tam krasne jsou tam i nadhodnocene cesty a to dost silne. Takze zatimco v Coloradu (konkretne mestecko Bolder) jsem prasknul hrave i 5.11b na vychodnim pobrezi jsem mel obcas big problem i v 5.8. Takze kdo chce za lacino velky cislo zalette si do Boulderu.
Bobodpovědět 
 Re: Hon na 5.1121:00:47 08.11.2004
Zdravim Boba! Ma pravdu, to jsem zapomnel zduraznit - v Elevenmille Canyonu jsou cesty nadhodnocene tak o jeden stupen, v Garden of Gods to vcelku odpovida, v Boulderu jsem jeste nebyl, v Utahu musite lezt 7UIAA s prstem v pr..li, abyste vylezli 5.10 (7 UIAA) a na Vychode napr. v New River Gorge se jedna uz o opravdu nemilosrdne prasky s velmi tvrdou klasifikaci,no, a Great Fallls u Wsahingtonu - to uz je jina kapitola, tam jsem ted marne zkousel neco za 5.9+ a mel jsem pocit, ze tohle musel oklasifikovat nejakej mimozemstan....
honzaodpovědět 
  Re: Hon na 5.1117:33:38 18.11.2004
No nevím kde si lezl v 11 canyonu je to lehký vepředu na těch 2 dýlkovejch plotnách vzadu jsem nepřelez 5.11.Garden of Gods je mrtvá oblast asi jak jetřichovice u nás a lezou tam už jen místní ale hezký na fotky to jo.Utah je jinej kolem v trad dole okolo indian kde je to víc o klasice a spárách ale sportovní lezení např ve Fork okolo Salt Lake je ok.Musíš rozlišovat trad a sport.
To samí je to v RMNP až polezež Diamond nebo Speer budeš mít potíže na 9 a 10 ale o 10 km dál např v Boulder canyonu 12 dáš
prostě Trad a Sport jsou 2 věci asi jak kdzž srovnáváš Bouldering a písek v Adru
David
2 roky byl doma v Coloradu asi 1000cest tamtéž
odpovědět 
   Re: Hon na 5.1118:56:25 18.11.2004
Jestli myslis tim "vzadu" steny jako Pine Cone Dome, tak tam je to proste nadhodnoceny, nemuzu si pomoct. To, ze jsem napsal o Utahu, ze jsou tam tezky prasky, bylo mineno vseobecne. V clancich trad a sport rozlisuju, jestlize napisu slovo klasika, myslim tim trad, to asi kazdej Cech takhle chape. Jinak, abys lezl "trad" spary v Indian Creek (jine tam snad ani nejsou), tak opravdu musis mit na tak o stupen tezsi cesty (jak sport tak trad), nez tam nacpes toho frenda, tak to opravdu trva nekonecnou dobu:-) A kde zijes tedka? Jestli jsi v USA, nebylo by na skodu si nekde dat spicha, jestli to teda neni nejak vlezly navrh:-)
honzaodpovědět 

 Pekne21:39:36 08.11.2004
Pekne, vypada to fakt lakave.

Jen bych upresnila, ze to vsezrave zvire se jmenuje chipmunk.

Howgh,
    Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
 Re: Pekne22:20:49 08.11.2004
Dik moc, hned si to opravim ve slovniku, co mam v mozku, tahle slozenina dava i veci smysl a zcela odpovida drzemu chovani techto tvoru....
honzaodpovědět 
 Re: Chipsy07:47:46 11.11.2004
Ó nikoliv, obávám se, ani "chipman" ani "chipmunk", nýbrž "chipmonk".
čip erkaodpovědět 
  Re: Chipsy10:27:41 11.11.2004
chipmunk
odpovědět 
  Re: Chipsy15:19:54 11.11.2004
Dodatecne jsem to nasel na netu, je to sktecne chipmunk, latinsky Tamias Striatus.
Vysledek jeho cinnosti je ale stale stejny, at se jmenuje jak se jmenuje - sezrane polivky, nahlodane zdaraky, kozene obaly od cehokoli atd., nastesti, vec pro nas veledulezita,lana a smycky mu nechutnaji! :-)
honzaodpovědět 

 Červená je pěkná07:00:57 09.11.2004
Honzo, je to moc pěkně popsáno, foto je jako z katalogu.
Zajímalo by mě, jak je to tam pevný, psal jsi že na těch piskovcovejch skalách to trochu solí, není to zaroveň i poněkud křehkej/lámavej matroš.
Tak mě napadá kdyby tam byla nějaká divoká řeka, tak by tam odtud mohla pocházet píseň, Pod tou skálou, kde proud řeky hučí a kde ční červený kamení.
 jirkasodpovědět 
 Re: Červená je pěkná15:52:07 09.11.2004
Skala je kupodivu docela pevna, pravda, obcas me popadla tzv. pisecna nemoc, kdyz jsem capnul nejakou tu zdanlive krehkou krachlicku, ale vsechno drzi. Malo stabilni jsou az uplne nejhorejsi casti skal, podle me ale cervenohnedy prach na skale pochazi z okolni pouste, obcas totiz zavane Vitr z Hor a vmete ti jehlicky do oci....
honzaodpovědět 

 Najde se nekdo?09:42:47 09.11.2004
Pekne, pekne. Posledni dobou se tu Colorado objevuje casteji, a tak me napada, kdy se konecne doctu, ze nekdo dal stenu Diamond na Long's Peaku (4345m). Tenhle asi 700m vysoky big wall saha do vysky okolo 4300 metru. Je to prubirsky kamen a uricite by si zasluhoval clanecek na lezci.
valyodpovědět 
 Re: Najde se nekdo?16:02:36 09.11.2004
Jak uz jsem se zminoval i v minulem clanku z Colorada, nelze proste behem mesicni dovolene navstivit vsechno, Amerika je proste OBROVSKA a je treba vylet peclive planovat, na sever Colorada se chystame pristi rok, tedy konkretne do okoli mesta Boulderu a nedalekeho NP Rocky Mountain, kde se nenachazi jen stena Diamond, ale i Spearhead Wall a mnoho dalsich. Nejsem biigwallovy lezec, ale pokud byste mel nekdo cestu prave sem a potreboval partaka, jsem k dispozici:-)
odpovědět 
  Re: Najde se nekdo?16:05:38 09.11.2004
Jo, tohle napsal zmateny autor clanku:-), ktery se timto take dodatecne omlouva vsem milovnikum ryzi a bezchybne cestiny za ignorovani shody poddmetu s prisudkem, kdybyste videli moje diktaty na gymplu, pochopili byste....Timto prosim Hopa o zaslani nejakeho hesla k clanku at mam sanci to nejak opravit. Dik
Honzaodpovědět 

 zatraceně....20:51:08 11.11.2004
...já si snad fakt nechám ty otisky sejmout...a o to vízum soudruha Cabanisse na Malé Straně poníženě poprosím....Ne, vážně: skvělej článek. A dobrá inspirace:) 
Petr Honzejkodpovědět 
 Re: zatraceně....14:23:18 12.11.2004
...kecáš Petře. Při Tvém podivném vztahu k Africe bys zaručeně neobětoval tolika dovolený na vejlet do států, když je ještě pořád několik pohoří na černém kontinentu, které jsi nepřešel :-)

Ale vážně, hezkej článek, fajn fotky a skoro by se zachělo teď hned okamžitě vypadnout a jít to zkusit...
Tomáš F.odpovědět 

 jedu tam17:20:00 14.11.2004
To Chipmena si musím vyfotit!!!!!!!!!!!!!!! je tam určitě krásná příroda tak se tam určitě s taťuldou mrknem :)
Lolaodpovědět 
 Ptaci23:00:19 19.11.2004
Ono uz to tady trosku vychladlo, ale pokud bude nekdo opravdu planovat a brouzdat net, tak doporucuju overit si omezeni lezeni kvuli hnizdeni zobatych operenych - myslim ze je tam Flacon. Omezeni byva od brezna do konce cervna. Tyka se bohuzel napriklad oblasti Cathedral Spire :( ... jo jo, ty krasny veze na obalu Hubbelova pruvodce.

tom4skiodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Fakirella Beach
Calze Nere, 6a+
 Databáze cest:
Všechny cesty (136454)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Underbelly 7C Rocklands
Riders Of The Stone 7A Rocklands
Riders Of The Stone 7A Rocklands
La Segretaria 6b+ Rocca Di Perti
Bolli Gialli 6b Rocca Di Perti
Nově komentované:
Kaiser Max "Spätlese" 6+ Karwendel
No Tuffas Route 6c Venasque
Hibou Joujou Caillou 6b+ Venasque
Týba 7+ Lom V Doubí
Týba 7+ Lom V Doubí

 Nově v diskusi:
Re: Žabí kôň zostup | Re: Napinani lana | Re: Žabí kôň zostup | Re: Lehke sportovne odjistene vicedelky/sportovky | Re: Pískovcová klasa | Hex na Velky | Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa |

 Nové komentáře:
Re: Tady to je ale lidsky odpad | Re: kyslik | Re: Sportovní hodnota | vsechno | Re: průvodce | expedice jak ma byt | Re: kyslik | Re: kyslik | Re: report | kyslik |

 Kde to vře:
SP Chamonix: Adam Ondra vyhrál obtížnost, Martin Stráník 6. (66)
Video: Stefano Ghisolfi leze Perfecto Mundo 9b+ (51)
ČHS: Odvolání proti rozhodnutí Disciplinární komise (28)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 22 (24)
Osm významných stěn zavřeno (19)
Strahlhorn s lyžemi napodruhé (17)
Klára Kolouchová se na K2 chystá na vrcholový pokus (9)
Video Skalní hrátky s Tomášem Sedláčkem, Johnem Bacharem ... (9)
Když se sen staví skutečností (8)
Tomáš Petreček a spol zkoušejí K2 Česenovou cestou (7)

 Nově v inzerci:
Prodám Petzl Rollclip Z | Prodám DVD Radek Jaroš - Cesta vzhůru | Prodám spacák | Prodám Bestard Top Alpine Pro, vel. 44,5 | Saltic Spirit | Ocun Pearl 41,5 | Záhezd | Malarone | Horolezecká přilba PENTA | Sada frendů KOUBA |

 Anketa:
Kdo je zodpovědný za poškozená přístupová lana?
 ten kdo ho instaloval 
 32 
 správce oblasti 
 26 
 obec - město 
 19 
 nikdo - na vlastní nebezpečí 
 68 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.