LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Solidní vrstva mechu pohnojená dávkou strachu ve výlezu na vrchol udrží všechno.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
SP boulder, USA (21.05)
SP Innsbruck (23.06)
SP Villars (01.07)

Žebříček
Cesty:
12.Šofránko 11078
13.Volf 11053
14.Reich 10963
Bouldry:
12.Kratochvíl 10250
13.Popovský 10228
14.Horáček 10225
Hory:
5.Groš 5570
6.Bloudek 5570
7.S 5358

Výsledky
SP Meiringen (16.04)
2. nominační závod v boulderingu (10.04)
1. kolo ČP na obtížnost Zlín (27.03)

Deníčky
5126 lezců
897002 cest
Nové přelezy:
Chilli 9
Kdyby Pras 9
Limpieza M 7C
Canas Y Ca 7C
El Varano 7C+
Dr. Roboti 8A
Poslední R Xb
Dislogic 9
Nuda V Jab 9
Extáze 9

Stěny
Česká beseda - tělocvična TJ Sokol Bělá - Děčín X
Boulder Cave Bar - Opava
HO Jeseník - Jeseník

Prodejny
HUDYsport - Zlín
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
HUDYsport - Havířov

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XXXXII.díl - Polenztalwächter

Po delší době se opět podíváme do oblasti tvrdého pískovce s tvrdou klasifikací, která je doslova domácím hřištěm Bernda Arnolda. I když on byl jako doma v celém Sasku. Zamíříme totiž do Brandu.

Ale hned musím zdůraznit, že naším cílem sice bude věž z Brandu, dokonce jen pár set metrů od již popisovaného Panoramafelsu, jenže svou polohou i strukturou skály naprosto odlišnou od zbytku oblasti. Skoro jakoby se na Polenztalwächter, tak se totiž jmenuje, jezdilo jako na Polenztalwächtera a ne jako do Brandu. S tím si však není třeba lámat hlavu, protože lezeního tu je dost a ani o turistické zážitky není nouze.


Polenztalwächter


Už jen to údolí, ve kterém věž stojí vlastně o patro níže, než ostatní brandské věže. Jmenuje se Polenztal a jde o klasické tzv. U údolí s plochým dnem. Jeho kaňon vytvořený říčkou Polenz je natolik charakteristický, že se údajně svého času dostal i do německých vlastivědných učebnic. Procházka po jeho několik kilometrů dlouhém dně je skoro tak pěkná jako výlet do soutěsky Kamenice nad Hřenskem.
   
Do Brandu bude pro většinu z nás vždy výchozím bodem Bad Schandau. Od Pennymarketu pod jediným silničním mostem přes Labe široko daleko (Děčín a Drážďany) vede silnice přes Rathmannsdorf na Porschdorf. V něm se dáte doleva po hlavní na Waltersdorf a Rathewalde. Mimochodem z toho Waltersdorfu vede jediná silnice k Liliensteinu, o kterém nedávno psal Houmy. Z Rathewalde se dá sjet doprava dolů po krásné široké silnici plné serpentýn, kterými se neustále prohánějí šílenci na motorkách, na dno Polenztalu. Nejhezčí přístup k věži je po sjezdu z té serpentýnové silnice na dně údolí odbočit doprava na úzkou silničku a po pár stech metrech zaparkovat u líbezné hospůdky s terasou. Odtud pak třičtvrtěhodinky chůze. Nejkratší, a tudíž nejzajímavější že (?), je zaparkovat na plácku na kraji lesa asi 1 km za Waltersdorfem. Odtud po turistické cestě seběhnout dolů na dno údolí v místě, kde se na protější straně tyčí Polenztalwächter. Pod ním jsou poloopuštěné domy a kapku po proudu i můstek. Za ním doleva, po široké cestě kousek od vody a pak už prudkou stráňkou od jihovýchodu k věži. Nástupy cest jsou nějakých 70 metrů nad řekou.

Věž stojí pěkně přimknuta k masívu, který ji o mnoho převyšuje. Od masívu ji dělí jen průrva, která je celá průchozí a věž se tak dá obejít kolem dokola.

Na Polenztalwächtera se jezdí hlavně kvůli jeho severozápadní stěně. O té bude řeč za chvíli. Nejjednodušší přístup k vrcholu je Alter Weg II z doby kolem roku 1880. Hned vpravo od údolního komína vede Geteilte Freude VIIIa s třemi kruhy; příjemně zajištěná nijak těžká cesta. Zajímavá je i jižní stěna nalevo od údolního komína, který se jako Südkamin III leze též. Südwand VIIc křižující stěnu zprava doleva určitě stojí zato. Z variant a cest, které se do Südwand v nejrůznějších místech napojují, je asi nejhezčí Gelber Streifen IXa, RP IXb. Ta vede lehce vlevo od žlutého pruhu v levé části stěny přes dva kruhy a hodiny na polici ke druhému kruhu Südwand. Jen nástup je trochu odvážný. Něco málo smyček a pod nohama rozházené balvany, raději nepadat. Klíčové místo od prvního kruhu.
   
A teď už konečně k tomu hlavnímu. Kdyby byl Polenztalwächter obrovská kopa zmrzliny, ze které si mlsný kyklop velkou lžičkou nabral od severozápadu svou porci pěkně od vršku až k zemi, nemohl by vykrojit hezčí tvar, než který vytvořila sama příroda. Konkávní deska přes dvacet metrů široká a třicet vysoká patří mezi top stěny Saska. Protože vznikla výlomem a nebyla tolik vystavena povětrnostním vlivům, leze se v ní  po policích, poličkách a lištách nebo po dírách a dírkách, jež nejsou ničím jiným, než obnaženými bublinami původně skrytými v útrobách skály.

Stěna byla vždy velkou výzvou pro lezce a podle pověstí také místem, kde se vyřizovaly jisté účty.
   
Páteří celé stěny je cesta Angenehme Stürze IXb, bez postavení u třetího kruhu IXc, RP Xa. Jejími autory byli v říjnu 1980 češi Standa Šilhán, Honza Ďoubal a Vašek Vodička. Považte tu drzost udělat první prvovýstup v tak významné stěně Arnoldovi přímo za barákem. Zvlášť, když Arnold měl vždy snahu otevírat velké stěny. Však se taky povídá, ža naši chlapci rozdělaný Arnoldův projekt dodělali jako revanš za jím dolezený projekt Čechů v Labáku. Který? Žádný menší, než Big Wall na Prezidenta. Třeba by nám tu historku mohl někdo na Lezci přiblížit více.

Nicméně Angenehme Stürze, neboli Příjemné pády, je parádní cesta. A s jejím popisem už radím vzít čistý papír a tužku a začít malovat plánek stěny a počítat kruhy. Bude toho více. Nástup je u levé hrany z bloku a vede šikmo vpravo přes dva kruhy ke třetímu. Třetí kruh je důležitým orientačním bodem. Většinou v něm visí lanovice k snadnějšímu zajištění posledního zdvihu na malý balkonek. Podotýkám, že lanovici k zajištění použijí opravdu pouze jedinci v nejvyšší nouzi (sic!). Od třetího kruhu lze postavit, ale na to se už dnes moc nehraje, takže nezbývá, než objevit klíč k postupu vzhůru. V čem vězí, prozrazovat nebudu. Řeknu jen, že svůdně zprava se to neleze, jen lehce. A dodám, že mi to přišlo těžké pekelně, ale na druhou stranu, když se objeví řešení, dá se to lézt kolem dokola. Potom se dosti udatně cvakne čvrtý kruh a od něj následuje čistokrevný traverz doprava do velkého sokolíka. Až v něm máte vyhráno. Mám dojem, že i pády z tohoto traverzu daly cestě název.
   

Jehla v Hohlspiegelu


O rok a půl později si na své přišel i Arnold cestou Hohlspiegel IXc, RP Xa. A byla to vydařená záplata. Kdo má knihu Rock Stars od H. Zaka, může si Arnolda v této cestě prohlédnout. Nástup je po hrance uprostřed stěny a výše k prvnímu kruhu. Od něj celkem těžce mírně vpravo a přes díry s hodinami ke druhému a třetímu kruhu. Zde vlevo ke 3. kr. Angenehme Stürze. Bez postavení už stejně. Linie středem stěny, nádhera.
   

Hohlspiegel nástup


Otevřená zůstala otázka, zda by se nedalo lézt přímo i v horní části nad traverzem, který nebyl ničím jiným než útěkem. O odpověď se pokusili mistrovští lezci východu a západu (jak se píše v průvodci) Arnold a Güllich.


Hohlspiegel 1 kruh


Hohlspiegel u 1 kruhu


Ti prolezli celý Hohlspiegel až ke 4. kr. Příjemných pádů. Těžko říci, zda zkoušeli odlézt od kruhu přímo pod velký převis. Jisté je, že se jim to nepodařilo, protože absolvovali nám už známý traverz a těsně před jeho koncem zahli prudce vzhůru. Zde nad již ne tak velkým převisem navrtali kruh nebo dřík, který je tu dnes a ze země není téměř vidět. Kolem něj převislým silovým bouldrem a delším lezením šikmo vlevo k celkovému sedmému kruhu. Na světě byla varianta nazvaná Navigation za Xb AF, RP obtížnost není uváděna.
   

Hohlspiegel hodiny v děrách


Hohlspiegel 4 kruh a současně 3 kruh Angenehme Stürze


Hohlspiegel 4 kruh a současně 3 kruh Angenehme Stürze


Jenže tomu stále něco chybělo. Bylo jasné, že ideální směr vede Hohlspiegelem až ke čtvrtému kruhu Angenehme Stürze  a pak ne traverzem, ale přímo pod velkou střechu, obloukem vlevo a přímo k 7. kr. Navigation. V červnu 1991 problém vyřešil Ralf Reißig variantou Seelenwanderung Xb, RP Xc. Vystačil si s natlučením jediného kruhu na levé straně střechy vedle ostrého sokolíka. Pasáž od 4.kr. Příjemných pádů je opravdu těžká. Malé lištičky, dynamický skok do malých spoďáků v trhlině převisu, opatrné přešlapy nohama. Teprve v sokolíku u kruhu už je dobře. A příměji už stěnu prolézt nejde.

To ovšem neznamená, že je všemu konec. Opět Ralf  Reißig narovnal Příjemné pády v levé části stěny od jejich druhého kruhu přímo přes další dva k 7. kr. Navigation. Spur der Steine Xa, RP Xb. Malujete si? Jestli ne, tak už musíte být úplně vedle. Jenže! Gilbert Mohyla si dolezl k 1. kr. Hohlspiegela, nedal se vpravo, nýbrž mírně vlevo, navrtal kruh (dřík) a ocitl se u druhého Příjemných pádů. Pokračoval variantou Spur der Steine. Vznikla tak Neue Spur der Steine Xa, RP Xb. Ještě se orientujete? Úplně v pravé části stěny vede Nordwestwand VIIIc, bez postavení v děrách nad prvním kruhem IXa, od Arnolda z roku 1975. Vlastně jde o první cestu ve stěně. Jenže protože od svého druhého kruhu mizí na pravé hraně a do stěny se vrací až u sokolíka, ve kterém končí traverz Příjemných pádů, ani ji za tu pravou zahajovací nelze považovat.

Od prvního kruhu Nordwestwand vede nicméně ještě něco. A to už je opravdu poslední kousek. Od léta, kdy jsem si ho prohlížel mě nepřešlo mrazení v zádech. Druhý kruh je ještě jakžtakž. Od něj vede vzhůru malý sokolík postupně se měnící v trhlinku zanikající ve stěně. Smyčky nic moc a třetí kruh až v hladké stěně. Pak navazuje do Navigation. Od pohledu horor. Název Criss Cross RP XIa, autor Thomas Willenberg.

Nevím jak vy, ale já se dopočítal sedmnácti kruhů. To jde, ne?

Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 15:05 14.12.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Lahodici...16:24:19 14.12.2004
Blahopreju. Krome nesporneho autorova lezeckeho umu jiz mnohokrat poznaneho diky drivejsim clankum take velmi pekny dukaz jeho literarnich vloh...:-)
odpovědět 
 Re: Lahodici...16:25:04 14.12.2004
...dalsi pekny dukaz literarnich vloh...
odpovědět 

 jo16:33:55 14.12.2004
Za clanek pochvala-co jineho.
A jeste prosba,aby nekdo-kdo vi-priblizil, nam drbum chtivym ctenarum ,situaci kolem pana Arnolda a "ceske vendetty".
Predem diky.
Lubošodpovědět 

 jako vždy super16:52:39 14.12.2004
článek je super, stejně jako těch LXI předchozích. a tak snad jen, že římské číslovky postupují dále touto formou.
ThomasGodpovědět 

 oprava16:53:35 14.12.2004
teda sorry překlep jsem se je to XLI.
odpovědět 
 Re: oprava16:44:18 16.12.2004
A navíc ses ještě spletl, protože Jarda to má správně. Obě možnosti jsou totiž možné.
zamberkodpovědět 

 jo17:10:56 14.12.2004
Pěkná věž, na první pohled lehce připomíná Bumerang v Teplicích, a obtížnost cest je taky podobná. Moc pěknej článek. Kikpop si tam rádně hrábnul :)
 George-JPodpovědět 

 Moc pěkně se to čte.18:25:26 14.12.2004
ten zmatek v kruzích se opravdu musí asi namalovat. hezky napsáno.
Ještě bych připomněl líčení prvního opakování Příjemných pádů od Franty Bauera v rámci článku:
http://www.lezec.cz/clanek.php?key=946,
které se s tím Jardovým pěkně doplňuje. Co tak ho dát do souvisejících odkazů, Jirko a Hope.
Nakonej ještě drobnost, z Bad Schandau je do Zschandu trochu daleko, zeměpisně i pravopisně :-).
Tak díky za počteníčko, i když mi z těch kruhů a jimi proloženého pletiva cest švidraj voči.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Moc pěkně se to čte.23:16:55 14.12.2004
Jo, Petre, tak nevim jestli to tam s kluku uz nekdo nedal, ale ja jsem tak chtel ucinit a koukam, ze uz to tam je - pod XXIX. dílem.
Jinak musim taky smeknout pod dalsim paradnim jardovo vypravecim kouskem. Ja vzdycky nevim jestli to mam zaradit do kategorie popisy oblasti a nebo na to vytvorit nodou kategorii - skvosty. Enem ty kruhy jsou nejak daleko od sebe, asi nejaka jina optika na fotaku ci co.
hopodpovědět 
  Re: Moc pěkně se to čte.11:27:22 15.12.2004
:-) Možná, že to tam i bylo, a že jsem byl jenom slepej.
Co tak kategorie Skvostné popisy oblastí?
Ještě jsem zapomněl Jardu pochválit za ten krásnej příměr s obrem a naběračkou na zmrzlinu. Opravdu to sedí.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Moc pěkně se to čte.11:41:01 15.12.2004
Já věděl, že jsem o tom četl, jen jsem zapomněl kde. Ten článek je skvělým pohledem za oponu. Za jeho opominutí se omlouvám.
Jarda Maršíkodpovědět 

 Bacha na hlodavce !05:50:48 15.12.2004
Snad nikomu nepokazím OS, když prozradím, že v cestě Gelber Streifen IXa, RP IXb cca 1m pod prvním kruhem a 6m nad zemí, žije v ostré dvouprstové dírce nějaká myška či cosi podobného. Letos v létě na mě vybafla zrovna ve chvíli, kdy jsem si říkal, jaké mám štěstí, že tam ta ďourka je, protože jinak by to bylo asi těžké. Vzhledem k právě probíhající sezóně, jsem logicky nechtěl riskovat ohlodání svých klíčových prstů. Jelikož je toto místo nad Jardou zmiňovaným kamenolomem  a smyčky nic moc, do nejistého kroku se mi zrovna dvakrát nechtělo. Nakonec to tak těžké nebylo, takže až to někdo polezete a uvidíte před sebou obrovské tesáky, nepanikařte, pěkně pozdravte a upalujte k prvnímu kruhu. Cesta je to pěkná.
Co se týče Hohlspiegelu, je to nádherná a parádně zajištěná desítka, na které jsou případné pády příjemné stejně jako na Angenehme Stürze.
Jehlaodpovědět 
 Re: Bacha na hlodavce !12:07:25 15.12.2004
Kdysiva sem potkal jakyhosi hlodavce asi ve dvaceti metrech v temer kolmy udolce na Zelvu. Bylo to tak rychly ze sem videl jen hnedou smouhu. Od ty doby vim ze mezi kruhy muzu potkat nejen zbloudilyho sneka, jesterku ci mravence, ale taky Rychloveverku ceskosaskou.
lacoodpovědět 
  Re: Bacha na hlodavce !13:34:16 15.12.2004
nejen ceskosaskou , ale i Chateauvertis Climbensis sem potkal v hlavim sektoru ve dvaceti metrech bydlet v chytu - dire. Cenilo to na me oranzove ratafaky, prskalo a hrabalo nohou, az sem upad leknutim. A to to nekdo jeste oznacil maglajzem, coz na pisku neni pripustne, ze jo.
Supodpovědět 
   Re: Bacha na hlodavce !14:59:37 15.12.2004
Nebyl to albín, vzácná bílá veverka Sciurus delirium tremensis?
Papoušodpovědět 
    Re: Bacha na hlodavce !16:26:36 15.12.2004
Ne ne ne, byl sem pod lekarskim dozorem Dr. Fajta, kterej eter nedycha a videl ho taky, fakt nekecam. Mozna to bylo blondaty, nebo ?
Supodpovědět 
     Re: Bacha na hlodavce !17:07:58 15.12.2004
Dr. Sup, specialista na blonďaté veveřice. Ste to slušně rozjeli, to bude zase slziček, až přijde opušťák. Slušný womenflow.
Papoušodpovědět 
      Re: Bacha na hlodavce !19:20:42 15.12.2004
Sme si tu vyrobili privatni cet trosku. Sem z toho celej pryc, ze pisu i po k. Cus.
supodpovědět 
    Re: Bacha na hlodavce !16:26:47 15.12.2004
Ne ne ne, byl sem pod lekarskim dozorem Dr. Fajta, kterej eter nedycha a videl ho taky, fakt nekecam. Mozna to bylo blondaty, nebo ?
Supodpovědět 

 tesim sa na dalsie09:00:06 15.12.2004
DELIKATESA mnam - skoda ze je to tak daleko
8fodpovědět 

 Sasko má svoje kouzlo12:01:53 16.12.2004
Super članek. Já mám oblezenýho jenom Velkýho Halbena. Ale pamatuji si, že ve vrcholovce jsme četli zvučná jména tehdejšího západu. Dost mi to tenkrát překvapilo. Příjemně ovšem. Lezení v Sasku zdar i když mám k některým zákazům své výhrady.
Zdendyšodpovědět 

 je to těžký!!20:11:40 18.12.2004
Teda není to jednoduchý číst v zimě o písku. Mrzne mi pot na rukách..., ale je to radost!
Houmyodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Stáj
Líc, 9
 Databáze cest:
Všechny cesty (150325)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Umělý Spánek Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Definátor 6A+ Radyně
Snooper Pillar 5.12a Timau
Jen Vyvlíkám Hlavu Z Kruhu IXa Labské Údolí - Pravý Břeh
Rainbow Demon IXa Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Marťan Style 8+/9- Lom Kobyla
Correspondance Immaginaire 7c+ Ceuse
Jana 5+ Řež U Prahy
Třináctá Komnata 5+ Řež U Prahy
Velká Stolice 5+ Řež U Prahy

 Nově v diskusi:
Re: to admin.. | Re: to admin.. | Re: Lezeni praha | Re: kýho výra | Re: kýho výra | Re: kýho výra | Re: kýho výra | kýho výra | Re: Otevřené stěny | Re: Otevřené stěny |

 Nové komentáře:
Re: Me 2?! | Re: Me 2?! | Re: štand | Re: Me 2?! | Me 2?! | Re: Liza lizalka | +++ | Re: Tvrdé lezky na měkký písek | Re: Dobírání | Re: Liza lizalka |

 Kde to vře:
Video: Začínáme na písku: 4 díl (54)
Video: Začínáme na písku: 5 díl (45)
Dej si campu v campu (41)
Na Štandu 7: Petr Mocek (27)
Video: Začínáme na písku: 3. díl (21)
Video: Začínáme na písku: 1. díl (17)
Prvovýstup Kangchung Shar (14)
Čistá jedenáctka v Srbsku (13)
Jihočeská žula (12)
Video: Začínáme na písku: 2. díl (11)

 Nově v inzerci:
LaS Nepal trek evo | NOVÉ - kabainy CT | High Point Excellent Pants | La Sportiva TX5 GTX MEN | Hledám paťáka | kalhoty Montura | Průvodce Dubské skály | Dámská bunda JackWolfskin 3 v 1, vel. M | dětský celotělový sedák | Schwarzkopff bunda, L |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 229 
 Nevím 
 53 
 Ne 
 114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.