LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jak piješ, tak lezeš. /Wie trinkst du, so kletterst du./
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
SP boulder, USA (21.05)
SP Innsbruck (23.06)
SP Villars (01.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13128
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Ondra 11281
3.Stráník 10975
Hory:
1.Novák 7454
2.Mrklovský 6586
3.Černý 5898

Výsledky
SP Meiringen (16.04)
2. nominační závod v boulderingu (10.04)
1. kolo ČP na obtížnost Zlín (27.03)

Deníčky
5126 lezců
897038 cest
Nové přelezy:
40+ Vrací 8A
Líc 9
Loacher 7b+
Angry Bird 7c+
Nicola La 7c
Neolitic L 7c
Andromeda 7c+
Chilli 9
Kdyby Pras 9
Limpieza M 7C

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XXXXIII.díl - Přízrak mechanik

Jak léta běží a lezcům přibývají křížky, stává se, že jeden lezcem být přestává a jiný svět skal nedokáže opustit.

Z úctyhodných postav celoživotních zarputilců pak vyzařují zážitky vepsané do vrásek ošlehaných tváří. Stisk jejich ruky je pojítkem s minulostí a v pohledu jejich očí se zrcadlí skály celého světa. Lezení je umění prchavých okamžiků, jejichž nositeli jsou jen lidé a vzpomínky.

Každé setkání s letitým lezcem potěší, byť se s ním jen mineme na cestě. Některá setkání však mohou mít až mystickou podobu. I nás s Jehlou takové potkalo. Mystické proto, že jsme netušili, a dodnes netušíme, o koho se jedná a také proto, že dotyčný se zjevil a zase zmizel jako přízrak.

Byl to takový přízrak mechanik. Byl bos a v montérkách, starý, plešatý a vousatý.


Přízrak mechanik


a je tě jednou


Byl sám a lezl sám, nic neříkal. Také jsme zprvu nic neříkali ochromeni šokem, který nám způsobil. Přihodilo se to zjara, v březnu. Přepříznivá předpověď nás přiměla vzít si jednodenní dovolenou a vyrazit v pracovním týdnu do Rathenu. Naše volba se ukázala býti správnou. Rajské počasí jako stvořené pro dobývání údolky na Höllenhunda. Jehla se po zimě opatrně vyrovnával se vzdálenostmi mezi třemi kruhy v sedmdesátimetrové stěně. Když odlézal od třetího, kam mne předtím dobral, všiml jsem si, že ve stěně vedlejší věže ( Hinterer Höllenhundturm) vpravo hluboko pod  námi někdo leze. Překvapivé bylo, že za tím chlapíkem v modráčích nevedlo žádné lano. Hm, docela dobrý stařík.

Sólíčko v Talweg VI. Určitě odvážný kousek, ale přeci jen jakžtakž pochopitelný, cesta není tak vysoká a je lehce položená. To není jako ta naše údolka, exponovaná, v horní části i solivá a vůbec taková, že se svírají útroby i v sedačce u kruhu. Přestal jsem si ho všímat, jen co jsem přišel na řadu. Z předvrcholu jsme přelézali na hlavní vrchol variantou Alternative VIIIb a koukáme jak blázni, ten chlapík zrovna dolézá do komínku mezi vrcholem a naším předvrcholem. Musel z té vedlejší věže někde natraverzovat do údolní stěny Höllenhundu a tou se propromenádovat až na vrchol. Dolezl na něj pěkně zezadu a stihl to rychleji než my. Tiše pozdravil, do knížky se nezapsal, posadil se na sluníčko a rozhlížel se po kraji.


a na vrcholu


Už jsme začali přemýšlet, jak se dostane dolů a jestli nebude chtít slanit na našem laně. A to jen klasicky, protože sedák neměl a ty naše by určitě nenavlékl. Kdo na Höllenhundovi byl, ví, že ocitnout se na vrcholu bez prostředků není žádná legrace. Slézt z jeho vrcholu bez lana, radši ani nemyslet. Naše obavy byly ale v příštích chvílích degradovány na úroveň řekl bych až turistickou. Než jsme se stihli trochu vzpamatovat, ukončil přízrak mehanik svou vrcholovou seanci i naše dohady a zmizel nám z očí směrem do údolí v místech , kde dolézá Herrenpartie. Naše již trochu uvolněné nervy se znovu propadly do stavu zděšení. Jedno z nejexponovanějších míst v Sasku v téměř osmdesátimetrové výši nad kolmou stěnou jsme až do té chvíle věru nepovažovali za tu ideální sestupovou trasu. Nicméně jsme slaňovali jako o závod, abychom se zespodu stihli podívat, co se v údolní stěně vlastně děje. Když Jehla dorazil dolů, zel Höllenhund prázdnotou a chlapík se pohyboval někde ve vrcholcích vpravo. Zřejmě tedy opět protraverzoval zpět a podle dodatečného zjištění z průvodce zřejmě lezl Südwestwand VIIb. V každém případě to na nás zapůsobilo mocně.


Ústup ze scény


Že nešlo o nějaký ojedinělý výstřelek, jsme poznali, když jsme se s tímto pánem setkali ještě jednou na Falkensteinu, kde podobné kousky předváděl třeba v cestě ... Od svého otce jsem se pak dozvěděl, že na tom Höllenhundovi jej před léty zahlédl také. Trochu nám vrtalo hlavou, proč má na sobě ty montérky a proč leze sám a bez vercajku. Myslíme, že jsme na to kápli. Určitě má doma fúrii, která mu už před lety zakázala lezení a prodala všechen matroš. Jemu teď nezbývá, než se přiměřeně obléknout, ohlásit odchod do zaměstnání a zamířit si to rovnou do skal, kde je absolutně SVOBODNÝ.


Pravděpodobná trasa


Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 23:21 06.01.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Hueeee00:29:57 07.01.2005
Moc bezva..díky.
Otaodpovědět 

 Jo, jo07:20:26 07.01.2005
Něco podobnýho (ale nebylo to v tý free solo podobě)jsem zažil před mnoha lety (cirka 15-20) na Goldsteinu. Nějaký stařík tam lezl ty cesty za VIII b (tuším že se to jmenuje  Bílá stěna, nebo Žlutá hrana - já si průvodčíka do práce nenosím). Jeho jméno nebylo neznámé, jmenoval se Fischer a v té době mu mohlo být tak k sedmdesáti. Vypadal tedy hodně sešle, málem člověk štrachal v batohu, jestli mu tam nezbyla houska, no jak kdyby se právě vrátil z ruskýho zajetí. Stoupal docela ladně a jistila ho  mladá holka,která tak mohla být jeho vnučkou.  Takový vobrázky vždycky hned vlijou novou krev do žil, člověk si namlouvá, že by to ještě mohlo pár roků fungovat.
zdra
hli
Hlínaodpovědět 
 Re: Fischer známý14:13:54 09.01.2005
Kurt Fischer je ročník 1917 - setkal jsem se s ním
dvakrát, v r. 1980 a 1984, na cestách klas. VIIIa a VIIIb - vždycky stoupal lépe a radostněji než já. Tato setkání jsem toho času popsal v Hotejlu, článkem "Nástěnný Nestor".
Borce mechanika nepoznávám, ale podobných chlapců se pohybuje v saských píscích nemálo - včera jsem potkal na Liliensteině Herberta Richtra sólujícího
cesty VIIc až VIIIa úplně free - a to mu bude letos právě 70!
Hamdulilah!
V. Š.
Václav Širlodpovědět 
  Re: Fischer známý19:32:14 09.01.2005
Ty jo! Už aby mě bylo sedmdesát! Konečně si zalezu...
Tak dědkové jen výš a radostněj!!
Houmyodpovědět 

 AA07:21:48 07.01.2005
Setkání s podobnými přízračnými staříky v horách vedla k tomu že jsem vytvořil pracovní teorii Anonymních alpinistů.
V horách to bývá totíž také, a stává se to snad všem (dle vyprávění).
To si lezu děsně těžkou věc a říkám si jak jsem dobrej, odvážnej a vůbec, když tu kolem mne proběhne děda v klobouku, s hikorovým cepínem a ovinovačkama místo ponožek. Zahuláká bodře "Grízgóót!", čí "horezdar!" a upaluje dál k vrcholu, ke kterému se já, pomocí žebříčků a skob probojovávám.
Vysvětlení: Hermann Buhl, Paul Preuss a podobní nikde nezhynuli! Jen měli plný zuby publicity a závisti a sporů. Přešli do anonymity a jsou tu s námi stále. A občas je holt potkáme.... :o))))
jan pušodpovědět 
 Re: AA13:52:59 07.01.2005
Starsi kolega z oddilu vypravel, jak pri sestupu tim pomerne jedlym hrebenem z Ostreho stitu na Bielu lavku potkali takoveho dedulu. Zjevil se zcistajasna z mlhy, pozdravil, smeknul a vyzbrojen pouze vychazkovou holi zmizel smerem k vrcholu.
Josefodpovědět 

 Klobouk dolu07:51:48 07.01.2005
Tak tohle jsem ještě neviděl a teď na to koukám jak z jara. Tyhle starý chlapy co je lezení nikdy nepustí to je přeně to co mě k lezení vlastně dostalo a když teď ještě vidim jak jsou nekterý z nich ve formě tak mě to upřímě těší.Když na tohle koukam tak si řikam že šumař sem a ještě dlouho budu.
karelodpovědět 
 Re: Klobouk dolu08:37:14 07.01.2005
Super čtení. Tímto jsi dodal svým předcházejícím popisům i nový lidský rozměr - příběh. Krásné čtení.
Gampodpovědět 

 Takže to není přízrak08:30:57 07.01.2005
Naprosto stejný přízrak mechanik se nám zjevoval v květnu na  Falkensteinu a na Vorderer Torsteinu. Jen měl červené triko. Naboso si free solo vychutnával komíny a spáry, do kterých bych se v životě nepustil, a to vždy jednou nahoru a zásadně jinou zase dolů. Teď aspoň vím, že to nebyla žádná halucinace.
Víťa Novákodpovědět 
 Re: Takže to není přízrak12:43:53 07.01.2005
tamtéž jsem potkal téhož přízraka. taková brucholzkante na vord. Torstein bez lana, sestup tou divnou kdysitrojkou přes břízu co tam už šedesát let není, pak jsem ho viděl na ostwegu na osterturmy... bylo docela hic a tak byl bez trička a naboso...
Lukas B.odpovědět 

 Krásný......09:31:07 07.01.2005
Teda Jardo, tohle je článeček jak víno. Až mám podezření, že chceš všem vyfouknout lano :-).
Story o mechanikovi povzbudí a potěší při pátku.
Taky jsem potkal v Dolomitech dědulu, co mne hnal jak nadmutou kozu a nepředběhl náš jen díky tomu, že to v daném místě nešlo. Ale dejchal na záda urputně.
(http://www.lezec.cz/clanky.php?xtem=&key=802)
Přeju ti, abys byl v důchodovém věku taky takovým dědulou. Ostatně pro to máš nejlepší předpoklady:-) No a sobě to přeju taky a všem ostatním.
Petr Jandíkodpovědět 

 :)10:05:00 07.01.2005
Obzvlášť druhý odstavec je majstrštyk :) Filek Š. podobné věci občas taky uměl. Karimatky pohupující se na batozích ospalých lezců, kteří ještě trochu nemotorně, napůl v dřímotě vystupují z malebného motoráčku do chladného sobotního rána ve stanici Adršpach, mlhy se ještě úplně nerozpustily, ale už prosvítá čisté nebe slibující jeden z těch nádherných dnů začínajícího podzimu, první žlutý list mokrý rosou pod nohama, chvilka váhání, kam dneska, ranní chlad smývá poslední zbytky dřímoty... A do té nálady nějaká nezpochybnitelná myšlenka. Nechtěl bych rozhodovat, kdo líp. Při případném knižním vydání na zadní stranu obálky. Do každého lezeckého deníčku. Do památníčku. Na dveře od záchoda nebo pod sklo na pracovním stole -
Ale nic ve zlém, samozřejmě jsem si to přečetl moc rád. Má to být jen takové pošťouchnutí.
Piškotodpovědět 
 Re: :)11:02:50 11.01.2005
Piskote snad jsi nechtel ric ze je sracka
odpovědět 
  Re: :)17:51:10 11.01.2005
Kdo?
Teda kdo sračka a kdo se ptá? Nebo to nějak souvisí?
Piškotodpovědět 

 .10:55:55 07.01.2005
Když sem to četl, tak se mi svíral žaludek a lehce mě mrazilo v zádech. Takovýto lidi člověk fakt vlijou do žil novou krev - jestli si to takovýhle stařík tak dává, tak přece není možný že já lehce přes dvacet...
Ještěrodpovědět 

 Jarda,11:42:57 07.01.2005
Ty mit pravda. Ja lezt rad, ale mit ne dobra zena. Ja muset z prace moje zena nikdy nesmet vedet. Priste prosim nedavat na lezec.
Hans Dietrodpovědět 

 v monterkach12:35:17 07.01.2005
tyhle události podporujou teorii o převtělování. možná je to zrovna slavný....že leze solo asi ovlivňuje i to zjištění, že se holt opravdicky neumírá.Pane Maršíku, krásný článek, už to lano ani nebudu pokoušet.přesto díky.
petrodpovědět 

 demon vod soustruhu13:01:07 07.01.2005
Clovekove, Jehlo,Jardo! Kdyz koukam na ty cerveny nitky, nemohli-ste se splest? Ale mozny je asi vsechno.
 Laco Šaolinodpovědět 

 přízrak13:14:57 07.01.2005
Teda pánové, tomu se říká umět žít, žádné papuče, křížovky a holubi v parku, hezké modré montérky a hurá na skálu. Jen doufám, že dopadnu stejně a Všem to přeji taky.
Marioodpovědět 

 Přízraky15:34:15 07.01.2005
Přízraky, Anonymní Alpinisté a staříci dýchající na záda

…no bať. Nejenom v horách, ale i na skalách se vyskytují. Jsou hrozní i když na první pohled tak nepůsobí. Dělají věci, do kterých bych se nepustil ani v dobách nerozvážného mládí a před dvaceti kily.

Myslím si, že nejsou skuteční. Nebo se tím přinejmenším utěšuju. Jsou tady proto, aby nás vždy, když už máme pocit, že to jde (a nedejbože, že jsme fakt dost dobří) odkázali do patřičných mezí. Zjevují se každému z nás, záleží jen na potřebě toho konkrétního jedince. Asi jsem majitelem zbytnělejšího ega než Jarda, proto se mi zjevují častěji. Poprvé jsem takového potkal cirka ve třinácti „u nás“ v Černolicích. Pro násobení efektu měl pumpky a větrovku z roku 12. Od pohledu zakládající člen KČT. Vzlínal v pohorkách. Hroznej příznak. Pak dlouho nic. Až jednou takhle v Julkách. Z cárů mlhy a směru, kde nejsou chaty se brzy po ránu (a pozdě na podzim) zjevila postava z šerého dálnověku. S malým kletrákem, v pohorách nošených se samozřejmostí člověka, který se v nich narodil. Bylo to v místě, kterým dnes vede feráta a vězte, že ani ta nepatří k lehkým. Přízrak se vtělil do osoby ženského pohlaví… Prohodila pozdrav a pár slov o „krasnych chrbtech“. Do komunikace nám mnoho nebylo, naštěstí se brzy rozplynula v mlze. Jen kamarád Yetti se dodnes občas ptá, zda jsem to viděl také. Pak jsem potkal přízrak v Tatrách. Už jsem si začal zvykat. Ocenil jsem zejména pikl shodného typu, jaký chovám po dědečkovi coby rodinnou relikvii na zdi. Jednou mi dýchal na záda. Mluvil česky, měl perfektní moderní výbavu a říkal, že v jeho věku musí něčím tu kondici nastavit. Dodnes slyším klapot jeho hůlek západní produkce, který mě v potu tváře žene k vrcholku. Tam se zastavil a prohodil, že „jsme to teda pěkně natáli“. Při pohledu do údolí na zbytek své skupiny jsem byl nucen dát mu zapravdu. Ostatní jej viděli též. Navzdory hromský kryse sbalený na několik dnů je předešel na počátku stoupání. Než došli na vršek, byl pryč.

Vyskytují se! Není důvod na ně nevěřit. Jsou zde jako varovný prst. Nezpychneš! Objevují se v různých končinách, berou na sebe vzhled odpovídající prostředí. Někdy se jedná o „domordce“, jindy o „turisty“, jak vidět, i „montér“ na někoho platí. Zlobíš-li moc, přijdou v páru! Potkal jsem je v Nepálu. Prý byli ze Slovinska. Nezjišťoval jsem podrobnosti a prchal do údolí. Jseš-li hodnější, může to být jen kulaťoučká paní středních let v montérkách, kopačkách a prsáku, která nejistitelná místa suverénně smyčkuje. Mají různou podobu, nejsou hluční, ale komunikují, nikdo neví odkud přichází a kam se vrací. Ale jsou! Jsou však dobří. Jeden mi zachránil život. Děkuju.
Tomáš F.odpovědět 

 Kdo je to?15:52:36 07.01.2005
Taky znám jednoho poltergeista. Ve skalách se vynořuje z neočekávaných směrů, vždycky způsobí trochu humbuku, s písní na rtech přemístí kusy dřevin, hornin a kovu a za soumraku prchá s kletrem na zádech a kmínkem na zátop ke svému kočáru. Bydlí ve městě, které proslulo výrobou činelů. Kdo je to? 
Papoušodpovědět 
 Re: Kdo je to?17:00:25 07.01.2005
pche, vzhledem ke známé lokalizaci pobytu Papoušů je správná odpověď nasnadě. Jedná se o démona, jehož iniciály jsou shodné se zaregistrovanými iniciálami nejmenované banky.
Ovšem každá významná lezecká oblast (s výjimkou Ádru) má jednoho takového. Ádr jich má několik rovnou několik.
Tomáš F.odpovědět 
  Re: Kdo je to?17:18:58 07.01.2005
Já tušil, že je zadávání podobnýho kvízu činnost na hranici trapnosti, ale onen inicální bankéř je fakt všude, kam se hnu. Když přijedu do skal, už jeho přítomnost tušim ve vzduchu. Zatim se moje předtuchy vždycky naplnily.
Papoušodpovědět 
   Re: Kdo je to?10:51:56 10.01.2005
Jo. Od tý doby, co jsem vyženil malinkej baráček v severovýchodní části středohoří na něj rovněž občas narazím. Tedy ne osobně. Jen na jeho dílo. Jeho duch se tam vznáší kolek kdejakého použitelného šutráku a zanechává zcela hmatatelné stopy. Je to fajn, mít se kam cvaknout :-)
Jen bych se Tě, Papouši, jakožto severočeskýho znalce rád zeptal. Není ono jich ve skutečnosti víc? Nebyl v minulosti opakovaně klonován? A nebo jste se vy tam severu rozhodli z něj udělat bájnou postavu srovnatelnou s Jaroslavem Cimrmanem (viz též článek vedle), a kdykoliv zatlučete nový kruh tak také nad něj dáte knížku razítkovanou od KB? To jinak přece není možný. To by nic jinýho nedělal než vrtal, kácel, zatloukal železo, razítkoval knížky, měnil krabice... nejedl, nespal...
Tomáš F.odpovědět 

 Berg heil!21:48:47 08.01.2005
Apropos, heute war im Sachsen sehr shönes Wetter zu klettern :)
odpovědět 

 Bať bať!22:00:25 08.01.2005
Krásně si užívá důchod! Na následujících stránkách je pro němčináře něco málo o záhadném sólujícím staříkovi. Je vidět, že chlapec má radost ze života! Jen houšť a hodně přežitýho adrenalinu parde!

www.teufelsturm.de/forum

www.kleimbing.de
Hodpovědět 
 Re: Bať bať!22:09:32 08.01.2005
Je zajímavé, že tam někdo našel a cituje tento článek z Lazce a běduje, že mu nerozumí a jestli někdo neumí natolik česky, že by to přeložil do němčiny :-) Což tak založit novou pobočku Lezce www.klettern.cz?
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Bať bať!08:56:06 10.01.2005
este stastie ze viem po cesky :))))
vynimocny clanok - vynimocna tema - vdaka
8fodpovědět 

 citat11:38:40 04.02.2005
jardo, chci se zeptat, krasnou definici lezeni jako umeni prchavych okamziku, jejchz nositeli jsou jen lide a vzpominky jsi vymyslel sam nebo nekoho citujes, kdyz tak mi prosim te povez koho, dik servus, honza hluchy
honza hluchyodpovědět 
 Re: citat20:47:40 08.02.2005
Sám. Čestný slovo.
Jarda Maršíkodpovědět 

 cože?19:39:03 30.04.2005
von leze i bez bot?úplně boso?
smerfetekodpovědět 

 přízrak znovu na scéně15:16:09 14.04.2008
Včera na Höllenhundovi jsme měli úpně stejný zážitek. Ten démon nastupoval stejně se mnou,lezl vpravo na věž a pak se objevil kousek nademnou, přetraverzoval celou údolku a já nechápal. Hlavně jsme si vůbec nevšimli, jak se dostal dolů. Dole jsme se s ním pozdravili, on nám pokynul a odkráčel ve svých půlitrech a s baťohem snad z 2.sv. války.
Milanoodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Stáj
Líc, 9
 Databáze cest:
Všechny cesty (150329)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mega Piko IXa Adršpach
Angry Bird 7c+ Kalymnos
Mother Earth 7a Kalymnos
Skřipec SD 7B Na Hřebenech
Umělý Spánek Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Canadair 6a+ Omiš
Traverz 6- Radyně
Marťan Style 8+/9- Lom Kobyla

 Nově v diskusi:
Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lezeni praha | Lana Simmond |

 Nové komentáře:
Re: Me 2?! | Re: Me 2?! | Re: štand | Re: Me 2?! | Me 2?! | Re: Liza lizalka | +++ | Re: Tvrdé lezky na měkký písek | Re: Dobírání | Re: Liza lizalka |

 Kde to vře:
Video: Začínáme na písku: 4 díl (54)
Video: Začínáme na písku: 5 díl (45)
Dej si campu v campu (41)
Na Štandu 7: Petr Mocek (27)
Video: Začínáme na písku: 3. díl (21)
Video: Začínáme na písku: 1. díl (17)
Prvovýstup Kangchung Shar (14)
Čistá jedenáctka v Srbsku (13)
Jihočeská žula (12)
Video: Začínáme na písku: 2. díl (11)

 Nově v inzerci:
VYBAVENÍ PRO PRÁCE VE VÝŠKÁCH | LaS Nepal trek evo | NOVÉ - kabainy CT | High Point Excellent Pants | La Sportiva TX5 GTX MEN | Hledám paťáka | kalhoty Montura | Průvodce Dubské skály | Dámská bunda JackWolfskin 3 v 1, vel. M | dětský celotělový sedák |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 230 
 Nevím 
 53 
 Ne 
 114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.