LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Tohle tady lezou i báby s nůší.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
SP boulder, USA (21.05)
SP Innsbruck (23.06)
SP Villars (01.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13128
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Ondra 11281
3.Stráník 10975
Hory:
1.Novák 7454
2.Mrklovský 6586
3.Černý 5898

Výsledky
SP Meiringen (16.04)
2. nominační závod v boulderingu (10.04)
1. kolo ČP na obtížnost Zlín (27.03)

Deníčky
5126 lezců
897002 cest
Nové přelezy:
Chilli 9
Kdyby Pras 9
Limpieza M 7C
Canas Y Ca 7C
El Varano 7C+
Dr. Roboti 8A
Poslední R Xb
Dislogic 9
Nuda V Jab 9
Extáze 9

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XXXXIV.díl

Konečně napadl sníh, písky na čas usnuly, a než se za pár týdnů probudí, mohou se prsty trochu pomazlit s klávesnicí a přeťukat do slov to, čeho se jim v posledním roce dostávalo měrou vrchovatou. A nejenom jim.

Nohám se vybavují pedály železných ořů, kterými byla mnohokrát ztečena pomezní sasko-česká čára, i kilometry cest, stezek a pěšinek k místům, ze kterých už lze jen vzlínat. Ramena otlačená popruhy batohů vzpomínají na pižmo propocených zad. Před očima se míhá mozaika zlomků chvil a na duši ulpívá slastná pohoda. Tak slastná, že šťastně odhání dotěrné otázky po smyslu toho pinožení.


Berg Heil 2004


Ačkoliv se počasí hlavně během jara nijak nevyznamenalo, nepodařilo se mu otřást naší nenasytností. Začátkem února jsme už stáli pod údolní stěnou Turm am Verbogenen Hornu. Foukal silný vítr a k lezení jsme se neodhodlali. Až při zbabělém ústupu jsme ukořistili Berg Heil na Heiliger Wenzelu, malé věži u cesty pod schodištěm Heilige Stiege. Další z výletů už byl úspěšnější. Víťou Novákem zmiňovaná Olympiawand na Hafersackkrone v Brandu v přímé variantě za VIIIc a přímý Talweg za VIIc na sousední Brandkegel nám přinesly další dva Berg Heily. Pak už přišel výjimečně teplý březnový čtvrtek se sólovým zážitkem popisovaným v minulém díle a sezóna se rozjela naplno.


Brandkegel z Hafersackkrone


A ještě než se dostanu k cestám, které mě upoutaly nejvíce, musím se jen krátce zmínit o několika maličkostech. Předně se nám moc líbil Máj v Sasku. Několik dnů jen skály, před usnutím i po probuzení, a navíc v příjemné společnosti. Budu rád, vydaří-li se podobně i Máj letošní, který včas ohlásím.

Pečovaná tradice saských vrcholových knížek v nás doslova vypěstovala zálibu v zapisování se do nich. A tak jsme si po malém výběrovém řízení pro celý loňský rok zvolili hlavičku pro naše zápisy ve tvaru: "NadelMarsch & Co.". Hádejte, co to asi znamená. A protože jsme již i z německé strany zaregistrovali jisté ohlasy, zůstaneme u ní i nadále.

Celkem jsme se snažili předkládat si pestré menu a podařilo se nám navštívit vpodstatě všechny významnější oblasti. Žádná z nich nezklamala. Jedinou, na kterou se nedostalo, byl Bielatal. Ne však proto, že by za to nestál, to v žádném případě. Spíše se nedostávalo času. Někde jsme se míjeli s početnými skupinami turistů i lezců, jinde jsme byli naprosto sami. S magnéziem ve stěně jsme se setkali jednou. A jen jednou nás počasí donutilo k ústupu končícím ve stěnách Labáku.


Falkenstein


A teď už letem světem weg. Tak třeba Jehla si určitě splnil několik svých tajných přání. Byť se ještě v březnu skutečně opatrně plížil Talwegem na Höllenhunda a v květnu opral smyčku pod kruhem v Direkte Westkante na Falkensteinu, vše napravil svými onsighty v Diagonale IXa na Frienstein, Heile Welt IXc na Turm am Verbogenen Horn a v už profláknuté Direkte Superlative Xa na Grosser Wehlturm. Pokud si budete chtít zkusit zmiňovanou Diagonale, doporučuji. Nabízí totiž naprosto neobvyklý odlez od třetího kruhu doleva vzhůru k zaklíněnému bloku ve velkém komíně. Kombinace přepadu vzad, rozporu a absolutní bezmoci dá zabrat jak prvolezci, tak i druholezci, kterému jeho jinak pohodlný konec lana pěkně zhořkne.


Saská komínová veteránská klasika


Mě samotnému utkvěly v paměti nejrůznější chvilky. Některé cesty se daly vylézt s přiměřenou námahou a některé se změnily v expediční výpravy. O dobývání Teufelspitze už jsem psal. Podobný zážitek nám připravila i cesta Dauerbrenner Xa na nedaleký Wilder Kopf (na Affensteinech). Nebýt Jehly, který se po hodině mého dobývání nástupového bouldru a mnoha dopadech do hlubokého písku už nevydržel jen dívat a předvedl mi ukázkové rozřešení problému, ani bychom nenastoupili. Nejtěžší pasáž od 1. kruhu až nad 2. za spodní vlhké jednoprstovky byla vskutku pekelná. Spolu s červencovým vedrem, příšernými dolezy ke třetímu a čtvrtému kruhu a dalším bouldrem u pátého způsobila, že závěr cesty za VIIIc jsme už jen přeplazili. Jenže když jde o váženou desítku od pradávna focenou na černobílé pohlednice a i do nejnovějšího průvodce, tak se člověk trochu zkousne.

Samostatnou kapitolou jsou pytle. Třeba z Inflation za XIa RP (Südliche Pfaffenschluchtspitze, Pfaffensteine) jsem čestně ustoupil s tím, že je sice jasné co a jak, ale schopností se nedostává. Neúspěch na Sonnenwendfeier za IXc (Sonnenwendkegel, Schrammsteine) zase přičítám vysílení z pokusů na Müllersteinkante. Dvě cesty mi ale daly za vyučenou pořádně. U obou jsem vůbec nepochopil, co se po mně chce. Šlo o místa u 1. kruhu cesty Mond Xa, RP Xb (Frienstein, Affensteine) a u 3. nebo 4. kruhu cesty ABM Xa, RP Xb (Rauhe Zinne, Pfaffensteine).


Müllersteinkante RP Xc


Úplně největší radost mi ale udělala Müllersteinkante RP Xc na Müllerstein na Schrammsteinech. Byla mou number one celého Saska. Takovou tou cestou, co si v duchu člověk slibuje, že kdyby to náhodou vyšlo, tak může přestat lézt (ale samozřemě nepřestane). O této hraně, jedné z nejdominantnějších v Sasku, se blíže zmíním v některém z dalších dílů, který bude věnován právě nejkrásnějším těžkým hranám. Dnes jen prozradím, že jsem na ni chodil přes rok. Některé dny se vůbec nenechala rušit a nemilosrdně mne odmítala. Až jednoho dne se všechno sešlo, skála se slitovala a mou na doraz hučící tělesnou schránku nesetřásla. Jestli o Sasku čtete i vy kluci, kteří umíte lézt těžké věci a přemýšlíte, že byste něco přijeli zkusit, pak nezapomeňte na  tuto hranu. Je jednou z nejlépe odjištěných a určitě vás pustí.

A ještě u dvou cest se musím zastavit. Obě pro mne vždy znamenaly milníky saských písků. Kamikaze RP Xb na Rauensteinturm (Rauensteine), klasická Hudyho sebevražda. Už v dobách dospívání někdy kolem roku 1988 jsem v ní nalétal do prvního kruhu snad sto metrů. Marně. S velkou obavou jsem se do ní po dlouhé době vrátil a kupodivu to šlo. Alespoň problém nad prvním kruhem nekladl velký odpor a nejištěný dolez ke druhému také celkem ušel. O to zlověstnější se vkrádaly pocity při pohledu vzhůru od druhého kruhu. Přece se to nejmenuje Kamikaze nadarmo. No a nejmenuje. Obtížná a příjemná hranka od druhého kruhu končí na šikmé polici, nad níž už se klene jen převislá stěna. Na vrchol zbývá dobrých osm metrů a už pět metrů přitom není žádné jištění. Na on sight je dolez skutečně věrný svému názvu. Nervy neuklidní ani symbolické hodiny o nosnosti sotva jedné smyčky s karabinou. Takže, kdo se chce opravdu bát, zde je to pravé místo. Tím druhým milníkem je Vollendete Synfonie na Nordturm (Pfaffensteine). Strach z její odpuzující nádhery až ochromuje. Už dolez k prvnímu kruhu trhlinkami s pár smyčkami je peprný, ale následující převislý  sokolík s několika fixními smyčkami doslova bere dech. A druhý kruh není na jeho konci, ale až o metr a půl výše. I této cestě se dostalo fotografie v průvodci a nutno říci, že oprávněně. Tenhle kus skály je jedinečný. Možná si za to můžu sám, snad zveličuji, ale strachy jsem skoro neviděl. O to víc mě mrzí jen jedno odsednutí u prvního kruhu, protože do RP se mi nechce ani za mák.

A ještě něco přidám. Už léta se mi moc zamlouvala zhruba padesátimetrová  údolní stěna Jungferu na Schrammsteinech. Při bližším pozorování naprosto odpuzující solivý a křehce lámavý povrch napovídá mnohé o pocitech lezce tančícího v porcelánu. Jistě alespoň někteří znáte tu úchylku ženoucí do závratných výšin potěšení z toho hnusu. Südostwand VIIIa z roku 1971 se čtyřmi kruhy je odporná a nádherná. A nejištěná. To, že první a čtvrtý kruh byly osazeny dodatečně, vůbec nechápu. Spolu s plzeňským Honeym jsme měli osmý průstup.


Jungfer Südostwand VIIIa


Takže tolik k ohlédnutí zpět, aby se nám lépe kráčelo vpřed. A na závěr už jen dvě věci. Zaprvé děkuji za všechny ohlasy, kterých se tomuto seriálu dostává. Jsou příjemným povzbuzením, a to včetně těch nepříjemných. A na samotný závěr už tradiční, a zcela nepovinná příloha přelezených cest:

OS
Nordkante            IXc  Wolfspitze              Affensteine
California            IXc    Wolfsfalle                Affensteine
Steuerfrei            IXc    Rauhe Zinne          Pfaffensteine

flash
4 gewinnt            IXc  Rauensteinspitze    Rauensteine

RP
Müllersteinkante    Xc  Müllerstein              Schrammsteine
Sniper                  Xc  Conradturm              Bärensteine
Seelenwanderung  Xc  Polenztalwächter      Brand
Kamikaze            Xb  Rauensteiturm          Rauensteine
Sportfest              Xb  Ostervorturm            Schrammsteine
Heiliger Krieg        Xb  Frienstein                Affensteine
Dir. Yosemite        Xb  Sammlerwand          Kleiner schand
1000 Torr              Xb  Heringstein              Kleiner schand
Dir. Superlative      Xa  Grosser Wehlturm    Rathen
Buntschilernde
Seifenblase          Xa  Falkenstein              Schrammsteine
1000-Mark-Wand  Xa  Südliche Pfaffenschluchtspitze  Pfaffensteine
Dir. Südpfeiler      Xa  Eule                        Rathen
Wolfsblut              Xa  Wolfsfalle                  Affensteine
Fluchtweg            Xa  Flüchtling                Schmilka
Entropie                Xa  Kleines Bärenhorn    Kleiner schand
Hohlspiegel          Xa  Polenztalwächter      Brand


Eule Dir Südpfeiler RP Xa


Jehla v 1000-Mark-Wand


Jehla v Magische Linie OS IXa


Wolfsfalle California IXc


Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 13:03 03.02.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ...13:54:10 03.02.2005
Jarda-peknej list!, Jehla- vystrkujes desne p...l pri lezeni:)
l.odpovědět 
 Re: ...09:08:52 04.02.2005
Ta p...l se občas vystrčit musí, hlavně na rajbáscích. Bohužel to umí jen ti lepší. Souhlasím s tím, že seznam vylezených cest se podobá telefonnímu seznamu.
Dalasodpovědět 
  Re: ...11:44:18 04.02.2005
Jehla vystrkuje sice p...l, ale telicko ma uz zase pekne u skaly to je teda ohebny piskomil.
JirkaSodpovědět 
   Re: ...20:40:22 05.02.2005
Já to nechápu. Tolik písmenek... Kde ten člověk bere čas na lezení?
Střihounodpovědět 

 Úvod13:54:29 03.02.2005
Krása stíhá nádheru. Akorát se nějak nemůžu srovnat s úvodem "Konečně napadl sníh, písky na čas usnuly..." Sníh už padá nějak dlouho a osobně bych byl nejradši kdyby se písky ze svého zimního spánku už probudily...
Řepuleodpovědět 
 Re: Úvod14:44:57 03.02.2005
Bud rad, ze je konecne zima. ;-)
Modpovědět 
  Re: Úvod16:39:19 03.02.2005
No jo zima, jenže v Praze to jsou akorát hnusný, rozblemcaný, hnědý sračky a do hor jedu až za měsíc...
Řepuleodpovědět 

 Pěkný seznam09:08:16 04.02.2005
Pěkný seznam cest, ale pro mě nepoužitelný díky zákazům vstupu (křížek "X") v obtížnosti cest. Pro mě musí obtížnost obsahovat písmenko "V" jako vejdi. Pokud je ale u toho "V" i "C" a je jedno, kolik je čárek mezi tím, pak to znamená vejdi nejdříve na "WC".
Těším se, že se jednou zase neminem. Že by konečně v  máji?:-)
Víťa Novákodpovědět 
 Re: Pěkný seznam07:53:31 05.02.2005
Zdárek chlapci, ty křížky mě tam taky trochu děsej, ale dle nich a těch podivných písmen okolo usuzuju, že byla pěkná fazóna a sezóna u "nádlmaršů"! Jen houšť, leze se furt, ale teplo by potěšilo, lezení ve dvou péřovkách, třech kulichách a boxerských rukavicích není to pravý kaštanový.
Hoja zjara kdesi...
Houmyodpovědět 
  Re: Písek a zima13:23:42 05.02.2005
Ale ne - už i ty, Houmy, měkneš?
vaclav sirlodpovědět 
   Re: Písek a zima21:24:01 05.02.2005
No jo, na chvilenku jsem zatoužil po sluncem vyhřátém písku, propoceným tričku a potících se prstech!
Hluboce se omlouvám a uděluju si trest nejpřísnější: hnedle ráno vyrážím dobýt nějaký ten Berg Heil do promrzlých komínů...
Takže slabost je ta tam a, jak správně pravíš, jede se pořád dál!
Hoja Houmy.
Houmyodpovědět 

 -18:36:08 06.02.2005
No, pěkné. Gratuluju!
A vzniká zřejmě hezká tradice druhých odstavců :)
Už se těším na příště.
Piškotodpovědět 

 Moc pěkný,12:10:58 07.02.2005
desítka a bez maglajzu...
Zdeněkodpovědět 

 Ten seznam12:24:59 07.02.2005
je moc pěknej. Článek udržující napětí a Jehlova fotka z tisícimarkovky pěkně akční (nepřevedli to už do Teuro? To by bylo ale míň).
Nudelmarsch má i pěkně heraldické zpracování svých Burghajlů :-)
Tak směle ke stovce, Jardo.
Petr Jandíkodpovědět 

 Hore zdar15:53:08 14.02.2005
Letos se mi s přáteli podařil po příjemě prožitém Silvestru v ÁDRU Hore zdar na jednu z tamních dominant - Krále. Vyvlnili jsme se sice ,,jen ,, Starou cestou ( mimochodem nejhezčím komínem , který znám) za V , ale zážitek to byl v tomto období mocný. Nejobtížnější z celé cesty bylo udržet se na ledem pokrytém nástupovém platu. Jinak cesta byla celkem suchá - větrno bylo až až.
Jardo - Tvůj článek opět nezklamal , bodů máte teda požehnaně a Jehla je opravdový manekýn.Těším se na Máj. S pozdravem Rampik.
Rampikodpovědět 

 Bivaky22:25:19 15.02.2005
Nádherné články Jardo a ostatní - díky !
Do Saska jezdíme už spoustu let a tohle nám chybělo - výběr s doporučením. Prostě materiál k nezaplacení. Mám ale jednu prosbu (snad jsem to v té záplavě dílů nepřehlédnul)- nebylo by možné sepsat takového malého průvodce po bivacích v jednotlivých oblastech, aby člověk nemusel vždy půl dne hledat, když někam přijede poprvé ? Dík za odpověď.
machodpovědět 
 Re: Bivaky21:07:19 16.02.2005
Kdysi mi povidal Pavka Krupka, mimochodem jeden z velkych znalcu a lezcu Saska, ze neco podobneho sepsal a dostal malem dohuby od lidicek, kteri maji obcas radi soukromi i v bivoucich.
Houmyodpovědět 
  Re: Bivaky21:46:23 16.02.2005
Na německých servrech se píše něco o tom, že existují oficiálně povolené bivaky označené jakousi cedulí. Pátral jsem po nějakém seznamu, ale zatím neúspěšně.
Petr Jandíkodpovědět 
   Re: Bivaky19:41:26 20.02.2005
Zelená plastová cedulka, tak 7x15cm, přišroubovaná dvěma vruty, snad dokonce v hmoždinkách; nápis "Freiübernachtungsstelle" a přeškrtnutý obrázek ohýnku. Občas mám pocit, že je to v každé druhé díře, pod každým použitelnějším převískem, aspoň v některých oblastech.
Piškotodpovědět 
  Re: Bivaky09:39:19 17.02.2005
A mohl bys mi na něj poslat nějaký kontakt ? Teda jestli to má cenu a bude ochoten se podělit o informace. Ale jezdíme tam už X let maximálně ve 4 lidech a máme taky rádi soukromí, takže žádné zájezdy tam tahat nebudeme - ve vlastním zájmu.
Díky.
machodpovědět 
   Re: Bivaky19:22:52 17.02.2005
Jestli tam jezdíte X let, jistě bivaky znáte ne?
Petr Jandíkodpovědět 
    Re: Bivaky15:06:35 21.02.2005
To víš, že nějaké známe, ale jelikož se tam dostaneme tak 1-2x za rok, snažíme se pokaždé jet někam, kde jsme před tím nebyli. A protože to máme daleko a jedeme většinou na prodloužený víkend, tak je každá hodinka strávená hledáním drahá. Jardo díky za číslo, na jaře se možná ozvu.
machodpovědět 
 Re: Bivaky19:18:22 17.02.2005
Když budeš potřebovat poradit, brnkni mi na 777971071. Někdy ty větší popíšu. Jsou tam velké pro větší party i menší pro malé party. Ty oficiální skutečně mají cedulku, která říká spát povoleno, oheň zakázán.
Jarda Maršíkodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Stáj
Líc, 9
 Databáze cest:
Všechny cesty (150325)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Umělý Spánek Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Definátor 6A+ Radyně
Snooper Pillar 5.12a Timau
Jen Vyvlíkám Hlavu Z Kruhu IXa Labské Údolí - Pravý Břeh
Rainbow Demon IXa Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Marťan Style 8+/9- Lom Kobyla
Correspondance Immaginaire 7c+ Ceuse
Jana 5+ Řež U Prahy
Třináctá Komnata 5+ Řež U Prahy
Velká Stolice 5+ Řež U Prahy

 Nově v diskusi:
Re: to admin.. | Re: to admin.. | Re: Lezeni praha | Re: kýho výra | Re: kýho výra | Re: kýho výra | Re: kýho výra | kýho výra | Re: Otevřené stěny | Re: Otevřené stěny |

 Nové komentáře:
Re: Me 2?! | Re: Me 2?! | Re: štand | Re: Me 2?! | Me 2?! | Re: Liza lizalka | +++ | Re: Tvrdé lezky na měkký písek | Re: Dobírání | Re: Liza lizalka |

 Kde to vře:
Video: Začínáme na písku: 4 díl (54)
Video: Začínáme na písku: 5 díl (45)
Dej si campu v campu (41)
Na Štandu 7: Petr Mocek (27)
Video: Začínáme na písku: 3. díl (21)
Video: Začínáme na písku: 1. díl (17)
Prvovýstup Kangchung Shar (14)
Čistá jedenáctka v Srbsku (13)
Jihočeská žula (12)
Video: Začínáme na písku: 2. díl (11)

 Nově v inzerci:
LaS Nepal trek evo | NOVÉ - kabainy CT | High Point Excellent Pants | La Sportiva TX5 GTX MEN | Hledám paťáka | kalhoty Montura | Průvodce Dubské skály | Dámská bunda JackWolfskin 3 v 1, vel. M | dětský celotělový sedák | Schwarzkopff bunda, L |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 229 
 Nevím 
 53 
 Ne 
 114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.