LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zakládej jenom tutový jištění, neser se s blbejma smyčkama a lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
SP boulder, USA (21.05)
SP Innsbruck (23.06)
SP Villars (01.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13128
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Ondra 11281
3.Stráník 10975
Hory:
1.Novák 7454
2.Mrklovský 6586
3.Černý 5898

Výsledky
SP Meiringen (16.04)
2. nominační závod v boulderingu (10.04)
1. kolo ČP na obtížnost Zlín (27.03)

Deníčky
5126 lezců
897038 cest
Nové přelezy:
40+ Vrací 8A
Líc 9
Loacher 7b+
Angry Bird 7c+
Nicola La 7c
Neolitic L 7c
Andromeda 7c+
Chilli 9
Kdyby Pras 9
Limpieza M 7C

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XXXXIX. díl

Loňsko je v trapu. Letošsko se řítí. Roky se honí jeden za druhým. Sasko zůstává. V tom kratičkém čase mezi sněhy se zaryje do duše lezcovy a vyplní solí jeho šrámy.

Mé Saské loňsko šlo ve šlépějích těch nejkrásnějších cest. Často ani nijak zvlášť obtížných. Hlavně, když v nich byly spáry. Chystal jsem se totiž po letech do Ádru a nechtíc se varovat ádrovatých skulin, naočkoval jsem si nestrach ze spár saských. A rázem se šlo pustit do weg léta respektovaných a dosud nelezených. Dnes, a po návštěvě Ádru, mohu potvrdit, a umělci od Milenců budou mít jistě radost, že co se spár týče, je jen jedna nedostižná oblast. A není to Sasko. Taky jsem se tady u nás (tedy vedle v Deutschlandu) bál, ale po letní dvoutýdenní dovolené na Trutnovsku už jsem netrpělivě vyhlížel Labskou pohodu. Tedy, ne že by to bylo tak snadné. Jen, že čeho jsou v Ádru kilometry, jsou v Sasku desítky metrů. A právě po nich jsem loni bažil nejvíce. Díky tomu Vám mohu zprostředkovat čerstvé zážitky z toho nejlepšího, co Sasko umí nabídnout. Proto následující přehled berte jako almanach krásy, jako průvodce návštěvníka, který se nebojí narvat do spáry všechno, co jen na tomhle světě má, jako Tour de Wands 2005. Nebojte se. Ne všechno jsou spáry, ne všechno je těžké a ne všechno je nejištěné. Ale dost už řečí. Hupsněme do sedáků a popolezme o kousek výš.

Ausflug ins Nirvana, Nordwestrisse, Talseite již znáte. Necháme je proto dnes spát.

Gemeinschaftsweg VIIIa, RP VIIIb - Affensteine, Wilde Zinne, Dressler, 1938. Padesátimetrová stěna s linií sokolíkovou a spárovou a spárovou a spárovou. Tři kroužky a smyček tuna. Nastupuje ve fotogenickém a často fotografovaném koutku se sokolíkem a hromadným stavěním. Anebo bez. U každého kruhu lze stavět i nestavět. Nejméně odjištěný je nástup. Cesta do slabikáře.

Nordwand VIIIb - Schrammsteinne, Schrammtorwächter, Willy Häntzschel, 1936. Je neuvěřitelné, co si dovolili lezci před sedmdesáti lety. Popis cesty je zachycen v průvodci dokonce i na fotografii. Úsek mezi prvním a druhým kruhem je jedním ze stěžejních saských žlabů. Smyčky na nic, pád na vážná zranění a škvíračka neuvěřitelná. Aspoň pro ty, co to neumějí. Zde lze zažít ty úžasné pocity bezmoci a zoufalství. Od určité výše  už není cesty zpět, a vzhůru ani nemluvit. Vylezl jsem to, ale těch pár metrů spotřebovalo desítky minut a všechen adrenalin. Záměrně nepřeháním. Nechci nikoho odrazovat ani lákat. Cesta na vlastní nebezpečí. Kategorie Mileneckých umělců se samozřejmě žádné z těchto varování netýká. Vyplatí se využít variantu direkt odspodu přes kruh k prvnímu kruhu. Nic zásadního, ale víc lezení.

Talweg IXa, RP IXb - Affensteine, Brosinnadel, Arnold, 1979. Vylezte si na jakoukoliv věž mezi Blosstockem a Nonnengärtnerem a pohleďte na údolní stěnu Brosinnadelu. Úchvatná, že? A představte si, že v ní jste. Talweg je tou cestou, která Vás stěnou provede. Je krásná, kličkuje, skrývá i dvě klíčová místa. Nepustí však k sobě nikoho, kdo se neumí projít dvacet metrů vysokou ruční spárou s prvním jištěním (kruhem) ve výši patnácti metrů. Tahle spára schovaná v komíně za pravou hranou úpatí údolní stěny je kořením Talwegu. Původně v ní první kruh ani nebyl, a i můj otec si ji kdysi vylezl celou bez jakéhokoliv jištění. Kdo ji vyleze, jistě nezůstane pýchy prost.


Talweg IXa, RP IXb


Talweg  RP IXb


Spinne IXa, RP IXb - Brand, Lärmchenturm, Arnold 1975. Supercesta v bílé stěně prokreslené žilami podobnými těm panteonským. Top five saských devítek. Díky své odlehlosti ještě v létě neměla ani sedmdesát přelezů. Nabízí stěnové lezení a od půlky, jak jinak, sokolíkovou spáru. Opět to chce vědět, jak se do spáry strkají ručky. Pro mě osobně jedna z nejzásadnějších cest Saska.


Spinne IXa, RP IXb


Dir. Siebziegerweg IXa, bez postavení IXb, RP IXc - Affensteine, Rokokoturm, Arnold, 1978. Začínají mi docházet superlativy, nezbývá než se opakovat. Výjimečná cesta v obrovské údolní stěně. Závidím Arnoldovi to mazlení, kterým skrze jemné rokokové krajky rozrušil tuhle nedotčenou panenskou blanku. Ale věřte, že i po letech je tahle holka pohledná a plná něhy. Už předehra k prvnímu kruhu v téměř 25 metrech vyžaduje sebezapření. Vyvrcholení nesmí přijít předčasně. Krásný koutek se sem tam zavěšenou hedvábnou stuhou. Trochu zdráhání nad prvním a pod třetím kruhem a pak se protulit nad chvějícím se bříškem s rukama plnýma  smyslného žebroví. Nejeden nápadník byl na konci žebírka nemilosrdně odmítnut. Tak blízko u cíle! Přitom stačilo málo, jen se natáhnout vzhůru až téměř k srdci a s madýlkem ukročit doleva. A zde, závěrem, od pátého kruhu k šestému lze dosíci samé meze slasti.


Dir. Siebziegerweg RP IXc


Hard Route VIIIc, RP IXa - Rathen, Gansriff, Arnold a Barber, 1979. Velmi pěkně vyhlížející cesta běžící kolem sokolíků v údolní stěně. Je zvláštní dvěma věcmi. Předně nabízí zajímavé a na Sasko trochu netypické lezení a pak také tím, že jejím spoluautorem je Američan Henry Barber, který tak dodnes připomíná svou památnou návštěvu Saska ze sedmdesátých let. Lézt ji znamená dotýkat se minulosti a vnímat, že co je staré, nemusí být nutně snadné.


Hard Route VIIIc, RP IXa


Kalter Riss VIIc, RP VIIIa - Affensteine, Freie Wand, Gedlich, 1974. V Sasku není moc trhlin vyseknutých od spodku až po vršek. A tahle právě je. Navíc vede v pravé části úchvatné severní stěny, a to dojem z ní ještě umocňuje. Až ke druhému kruhu ruční spára, ve zbytku ramínko a komínek. Prostě radůstka na entou. Vrchol má chuť kořeněnou opuštěností a voní tajemnem.

Odyssee IXc - Schrammsteine, Hoher Torstein, Arnold, 1982. Nejmonstróznější traverz Saska. Ve velké výši s bájnou pověstí. Ale! Nebudu skoupý na rady, budou se hodit. Prvních 20 metrů koutek se spoustou smyček, které se vyplatí dát úplně všechny. Občas si na vás ten filuta pěkně vyšlápne a kruh je v přitom v nedohlednu. Všechno má svůj konec a platí to i o koutku. Ve velké díře tutová smyce a pak podle mého nejtěžší krok cesty. Stále pod prvním kruhem! Traverzový přesun právě k němu. Dále se sleze o metr dolů a traverzem až do velkého kouta ke kruhu cesty Ostverschneidug. Snaha o traverz přímo od kruhu je přímo marná lásky. Ne nejtěžší, ale zcela jistě nejpekelnější je následující úsek ke třetímu kruhu. Z velkého kouta vybíhá lehce vpravo malý koutek, který je zajištěný mizernou smyčkou. O pět metrů výš a vpravo je čtvrtý kruh. Klíč k úspěchu spočívá v tom, že se trhlinka v koutku vezme na sokolíka s tělem vpravo a udělá se několik naprosto neuvěřitelných kroků. Možná, že s kruhem u pasu by se neuvěřitelnost vytratila, jenže u pasu je prázdno. Sám se přiznávám, že jsem si na odjištění umístil v levém koutě o něco výš ještě smyčku navíc. Mrzí mě to. Jinak bych to nevylezl. Samozřejmě to ještě zkusím napravit. Pak již následuje slavný a nekonečný traverz doprava k dalšímu kruhu. Naštěstí čím dál, tím lehčí. Pak vzhůru krásné lezení k pátému a hnusné lezení na polici. Radši od páteho dolů.


Odyssee IXc


Odyssee IXc Prcek


Lochstreifen IXa, RP IXb - Affensteine, Kreuzturm, Arnold, 1978. Ano zase Arnold. A zase parádní kus. Jde o tu stěnu, pohledu na níž se neubrání nikdo vyskytnuvší se na Blosstocku. Lahůdkové polezeníčko tvrdým pískovcem kolem prvních dvou kruhů. Pak třetí a pak to drhne. Kvůli dolezu ke čtvrtému doporučuji jen otrlým povahám. Spoďák a nohama do rozporu. A od něj oříškové místo. Všem úspěšným blahopřeji.

Wand der toten Bäume Xa - Gohrisch, Abgetrennte Wand, Arnold, 1984. Kultovní desítka odpuzující prvním kruhem na začátku a druhým až pod vrcholem. Název nese podle padlého stromu léta opřeného o stěnu. Dnes tam již nestojí. Je dobré vědět, že od prvního kruhu se traverzuje kus doprava, než se zamíří vzhůru. A ten nekonečný úsek ke druhému je kupodivu snadný, hezký a odjištěný. Originál cesty nejde přímo na vrchol, nýbrž doslova prchá doleva. Doba ale pokročila, a variantou Baumkrone lze pádit rovnou za nosem. Když přijdete na správný rukosled. Poctivá a příjemná desítka. Není čeho se bát.


Baumkrone Xa


Ostrisse VIIIb, RP VIIIc - Schrammsteine, Dreifingerturm, Rost, 1947. Opět cesta, před jejímiž autory musí člověk smeknout. Řeklo by se jen osma, ale já ji doslova profuněl. Ale ta soustava převislých spár ve východní stěně nádherné věže přímo magnetizuje. Přidáním dolní a horní varianty vznikla velecesta. Doslova povinná četba.


Dreifingerturm - Eiszeit Xa


Dir. Feuerwand IXb, RP IXc - Affensteine, Freier Turm, Arnold, 1981. Komu srdce nezahoří při pohledu na Hořící stěnu, je víc než mrtvý. Spodní zářící polovinu Arnold zdolal už v roce 1973! Naprosto neuvěřitelný výkon. Musíme si představit, co se tenkrát lezlo, kolik dnes okroužkovaných stěn zelo prázdnotou, o kolika lidských lezeckých schopnostech se vůbec netušilo. A přesto se Bernd sebral a drze nalezl do spáry, z níž se točí hlava i z pohledu ze země. A lezení je tu prostě úžasné. No a diretka se pak přes velké břicho přehoupne lehce zprava a uspokojí i ty nejnáročnější milovníky vzdušných chvil.


Dir. Feuerwand IXb, RP IXc


Dir. Feuerwand  RP IXc


Nordverschneidung VIIc - Rathen, Raaber Wand, Umlauft, 1962. Já nevím, jak to říct slušně. Prostě, okamžitě se seberte a mažte pod nástup. Bezkonkurenční sedma. Labský Big Wall ve schůdnější podobě. Výprava do visutých komínů. Dva kruhy na výšku, která si ve vedlejší desítce vyžádala kruhů devět. Z protějšího vrcholu Höllenhunda na ní pozříte a spadne Vám čelist až do údolí. Cesta s horskou náladou. Žádnou druhou nenajdete.


Nordverschneidung VIIc


Nordverschneidung VIIc 1 kruh


Eiszeit Xa, RP Xb - Schrammsteine, Dreifingerturm, Arnold, 1975. V tomto výběru již druhá cesta na Dreifingerturm. Zaslouženě. Jsou v Sasku tři hrany, které spolu nemohou soupeřit co do své krásy. Je to Pferdefuss RP Xc na Teufelsturm ve Schmilce, Müllersteinkante RP Xc na Müllerstein na Schrammsteinech a Eiszeit. Ten je z nich sice nejlehčí, ale je bez diskuze stejně úžasný. Kupodivu má velmi málo průstupů. Možná je na vině dlouhá léta chybějící první kruh, který je dnes ve stěně navrtán v podobě ze země téměř neviditelného dříku. Nevím jestli někdo cestu přelezl bez něj; pokud ano, pak smekám a prohlašuji jej za šílence. I s dříkem vypadá nástup dosti nebezpečně a jde z něj strach. Zbytečně. Při hraně lze založit smyčku a úkrok do stěny se dělá až na úrovni dříku. Pak úkrok dolů a traverz doleva, stěnou ke druhému, nejtěžší místo od něj doprava na hranu a po ní přes tři kruhy opět  do stěny vlevo k velkým hodinám. Vodorovně doleva za hranu a přes poslední kruh na vrchol. Vše se dá přelézt na jeden zátah a s trochou štěstí i na OS. Alespoň Sasíkovi Denzerovi se to podařilo.


Eiszeit Xa, RP Xb


Cabernet IXa - Bielatal, Wiesenturm, Mocek a Rymeš, 1982. Výrazná, nazelenalá, rajbasová a neodjištěná deska. Nebezbečný dolez ke druhému kruhu. Minimum přelezů. Adršpašská mise.

Tak, to by bylo. Tschüs Jarda Maršík

P.S.: 2005 - nejzajímavější přelezy:

OS
Power on the edge Xa, Honigstein, Rathen
Im Sonnenschein IXc, Domerker, Affensteine
Universum IXc, Doppelturm, Schmilka
Zirkus IXc, Gansriff, Rathen
Dir. Siebziegerweg IXc, Rokoturm, Affensteine
Dir. Feuerwand IXc, Freier Turm, Affenstein
Zurück zur Romantik IXc, Begangsteigriff, Brand
Zeitgeist IXc, Hoher Torstein, Schrammsteine
Traumtänzer IXc, Lokomotive - Dom, Rathen
Dir. Kugelblitz IXb, Grosser Lorenzstein, Wildensteiner Gebiet
Überraschung IXb, Kleines Jortanshorn, Grosser Zschand, 3. průstup
Spinne IXb, Lärmchenturm, Brand, 62. průstup
Germanischer Ausstieg IXb, Kreuzturm, Affensteine
Lochstreifen IXb, Kreuzturm, Affensteine
Grosse Freiheit IXb, Domerker, Affensteine
Hard Route IXa, Gansriff, Rathen
Nordwestrisse VIIIc, Friensteinwarte, Affensteine, 80. průstup
Ostrisse, untere und obere Variante VIIIc, Dreifingerturm, Schrammsteine
Gemeinschaftsweg VIIIb, Wilde Zinne, Affensteine
Dir. Nordwand VIIIb, Schrammtorwächter, Schrammsteine
Nordverschneidung VIIc, Raaber Wand, Rathen

RP
Supernova Xb, Sonnespitze, Schrammsteine
Perforation Xb, Bärfangwarte, Kleiner Zschand, 26. průstup
Eiszeit Xb, Dreifingerturm, Schrammsteine, 15. průstup
Zeitschleife Xa, Hauptwiesenstein, Bielatal
Guten Appetit Xa, Honigstein, Rathen
Südostwand Xa, Teichsteinwächter, Wildensteiner Gebiet
Verlorenes Land Xa, Teichsteinwächter, Wildensteiner Gebiet
Baumkrone Xa, Abgetrennte Wand, Gohrish, 3. průstup
Coitus Xa, Zyklopenmauer, Wildensteiner Gebiet
Herzklopfen Xa, Zyklopenmauer, Wildensteiner Gebiet
Milder Winter Xa, Lokomotive - Esse, Rathen
Grizzly Xa, Bärfangwarte, Kleiner Zschand, 33. průstup
Talseite IXc, Teufelspitze, Affensteine, 80. průstup
Kleinkanada dir. IXc, Kleiner Lorenzstein, Wildensteiner Gebiet
Romantik special dir. IXc, Begangsteigriff, Brand
Kurzer Weg ins Paradies IXc, Grosser Halben, Brand
Gedenkweg 67 IXc, Schwarzes Horn, Schmilka, 81. průstup
Zugswang IXc, Schwarzes Horn, Schmilka, 19. průstup
Endlösung IXc, Schwarzes Horn, Schmilka, 21. průstup
Talweg IXb, Brosinnadel, Affensteine
Magnet IXb, Abgetrennte Wand, Gohrish
Cabernet IXa, Wiesenturm, Bieletal, 14. průstup
Stunde der Kraft IXa, Teichsteinwächter, Wildensteiner Gebiet

AF
Ausflug ins Nirwana Xa, Friensteinwarte, Affensteine, 18. průstup
Odyssea IXc, Hoher Torstein, Schrammsteine
Nordwand IXb, Schwager, Schrammsteine
Talseite IXa, Schwager, Schrammsteine

Jarda Maršík   [úpravy] 10:21 31.01.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Stěny a mega stěny.10:40:42 31.01.2006
Tentokrát se trochu přitvrdilo, ale přesto snad tyto nesmrtelné cesty jsou snad ještě v dosahu smrtelníků.
Foto je zase naprosto super, temtokrát jsou tam přímo fotky do kalendáře. Vzpomínám si na fotografii Arnolda, která byla součástí takového pohlednicového setu (černob.)
A byla tam právě cesta Spinne IXa, je to skutečně nádherná klasika.
jirkasodpovědět 

 Krása..10:52:17 31.01.2006
Nádherné čtení, úžasná podívaná a neskutečný výčet přelezených cest. Esence lezení…
Houbaodpovědět 

 fotky10:57:07 31.01.2006
Moc pěkné fotky...je na co se dívat!
Hurvajzodpovědět 

 Brrrrrrrrr12:00:41 31.01.2006
Teda, Jardo, ty si snad kupujes prad lepsi a lepsi fotaky, ze delas porad lepsi a lepsi fotky. Je to fakt parada. Ale nekde mi z toho beha mraz po zadech. Napr. u Talweg  RP IXb radeji ani nepremyslim, kde mas pod sebou neco cvaknuto.
hopodpovědět 
 Re: Brrrrrrrrr09:34:06 01.02.2006
No, celkem kriticky, zejména první fotky jsou opravdu strašné, bílá oblaha, totální ztráta kontrastu, fialové linky okolo obrysu. Doporučuji trochu k tomu přistupovat soudně.

P.S. ne vždy nový foťák znamená lepší fotky, znám vynikající fotky z Praktik, které se dají v současnosti koupit za 1000,- a zrovna tak hrozné fotky z foťáku Canon 20D na které se nedá koukat.
Hadrburgodpovědět 
  Re: Brrrrrrrrr10:34:35 01.02.2006
No popravdě z těch fotek se dá koukat asi jen na tři (ta poslední, ten obrys, a pak ještě asi jedna). Ale to je jen z fotografického hlediska. Digitální doba je taková a většině uživatelů nevadí hrozný výsledek, pokud si koupili náležitě drahý foťák. Jen je škoda, že to autoři prezentují, a tím i degradují cit pro fotografii a její kvalitu i ostatním.

Např. Spinne IXa, RP IXb je z lezeckého hlediska pěkná fotka, ale ukažte ji nějakému fotografovi nebo někomu kdo neleze a zajisté ji odsoudí (první dvě fotky jsou ještě mnohem horší). Je to vlastně nezajímavá fotka s tím bílým cípem, prostě někdo stál na přeskalí nebo na protější věži a prostě to bez přemýšlení cvakl. Jediné zajímavé na tom je, že do té hladké zdi Maršík ml. dokáže nalézt.
Ale pak není proč se rozplývat nad fotografií, ale nad lezeckým umem.
odpovědět 
  Re: Brrrrrrrrr10:48:36 01.02.2006
Jo! A sou to vesmes klasicky stredovky. Kasli na ne Hadrbuku a dem prudit na nejakej fotoweb tohle jsou amateri.
Hadrprudodpovědět 

 parada12:06:05 31.01.2006
Paradni clanek. Snad se do toho Saska taky nekdy mrknu. A taky bych si nekdy rad u VIIIb rekl - je to JENOM osma, ale ta mi dala :-}
v.jesterodpovědět 

 uf12:22:50 31.01.2006
poezie, u které se potí ruce a svírá svěrač
fotonodpovědět 

 tyyy13:40:54 31.01.2006
Proste uzasny! Poklona hluboka.
dagodpovědět 

 fujtajxl13:57:29 31.01.2006
fuj, to jsem se zapotil jak cirkusovej kůň, a to jenom při čtení.
jo na té brosinově jehle jsme se potkali, nevím, jestli jsi takovej zdatnej, nebo jsi byl po té spáře v takovém rauši, ale zaujalo mě, že při dolezu na úplnej vršek normálkou jsi lezl s botama na sedáku a kruh jsi pro jistotu necvakal. brrrr!
Lukas B.odpovědět 
 Re: fujtajxl15:48:20 31.01.2006
jooo, taky jsem videl Jardu v Brosinnadelu. Dokonce mi pri jisteni u kruhu vyborne poradil, kdyz jsem resil bouldrovy problem v sedumbecku na protejsi vezce.
tomasodpovědět 

 Hmmmm.14:27:10 31.01.2006
Krásný, smekám.
Kuřeodpovědět 

 pěkný17:53:56 31.01.2006
Opět úžasný text z úžasného Saska. Zvlášť ,smyslné žebroví, se mi líbilo. Dík za článek.
Milano Zodpovědět 

 Uff. Uff20:41:47 31.01.2006
Kúrva tobe to píse. A fotí, a leze. A vúbec, dík, inspirující
Romiodpovědět 

 Pozn. autora20:55:35 31.01.2006
Díky za reakce. Musím uvést na pravou míru ty fotky. Ještě jsem se totiž nenaučil zároveň lézt i fotit. Ale lidem kolem to jde moc dobře. Patří mezi ně Jarda Maršík st., Láďa Prcek Nehasil a Miloš Jehla Jehlička.
Jarda Maršíkodpovědět 
 Re: Pozn. autora09:45:00 01.02.2006
A co teprve, az se naucis najednou lezt i fotit. To pak prijde nova dimenze Lezeni v Sasku. Dik za super serial.
Víťaodpovědět 

 Lezení v Sasku XXXXIX10:41:08 01.02.2006
Díky Járo!
Jsem rád, že se psaní a focení z klasického písku aspoň někdo věnuje.V poslední době jsem už měl obavy, že u nás existuje už jen bouldering a máchání motykama( nic proti nim).
Přeji hodně úspěchu a těším se na další příspěvky.wallda
P.S.Nezapomeň prosím na pár tipů pro obyčejné smrtelníky.
walldaodpovědět 

 mazec11:25:37 01.02.2006
Tak to je fakt hardcore...moc pekny...ale na tyhle xa asi mit jentak nebudu:)
mildaodpovědět 

 Zeitschleife12:13:48 01.02.2006
Jéje, to je paráda! Už se začínám těšit! Dny se prodlužují, občas svítí sluníčko, jaro už je zase myslitelné.
Chtěl bych se tě, Jardo, zeptat na Zeitschleife v Bielatalu. Taky jsem ji lezl, ale mám jisté pochybnosti o legitimitě svého průstupu. Někde mezi 2.K a 4.K (jestli se nepletu) jsem to lezl mírně zleva (tak 0,5 až 1m vlevo od kruhů), po chytech. Celkem přirozeně mě to tam natáhlo. Ne, že bych vyloženě uhýbal až do vedlejší cesty, ale přeci jen - na svou klasifikaci mi to pak přišlo spíš lehčí (i když výlezový bouldřík jsem už dělal na doraz, přeci jen nateklo). Pak jsem tam ale viděl nějakého Sasíka, a ten to zkoušel zprava přes nějaké díry; pravda, moc mu to nešlo. Kudy jsi to lezl ty?
Piškotodpovědět 
 Re: Zeitschleife21:34:51 01.02.2006
Lezl jsem to jako ty, mírně zleva. Nejtěžší mi to přišlo kolem prvního kruhu. Z dolezového bouldříku jsem měl respekt, protože jsem tam před lety viděl opakovaně padat jednoho tehdy taky mladého českého lezce, ale nakonec se ukázal býti lezitelným. Celkově bych řekl, že se jedná o lehčí cestu této klasifikace.
A na jaro už se taky těším. Strašně.
Jarda Maršíkodpovědět 
  Re: Zeitschleife10:43:23 02.02.2006
Jo, ale dole byl člověk ještě čerstvý :) Do Cabernetu jsem si tenkrát netroufl, ale ono bylo taky celkem dost vlhko... To vyvolává respekt.
Piškotodpovědět 

 dost dobrý13:04:00 01.02.2006
Impozantní seznam. Už jenom toho morálu, co se spotřebuje...
To sis po těch letech, co do Saska jezdíš, nechal na loňský rok pěkné klasiky
(Feuerwand, Siebzigerweg - myslím, že první Arnoldova devítka z května 70, Lochstreifen, Ostrisse...). 
ivošodpovědět 

 nase pisky14:08:37 01.02.2006
Nechcete někdo udělat taky nějaký seriál o českých pískovcových skalních městech (Ádr, Hrubice...)?
tuzemakodpovědět 
 Re: nase pisky12:48:13 02.02.2006
Na jaře jsem hákoval za Ládou Hard route a řek mi že je to 7c doufám že tě taky povodil.Ted jak je z něj mediální hvězda tak mně bude při hákování dávat body ještě níž.Na údolce na Brosinádla bych řek že ten kruh je tak ve 30m nebo že by tam dodali do spáry.Lezl jsem to tak před 20 lety a zdálo se mně to k 1 sakra daleko.
David Peterka
odpovědět 

 Torouš17:37:51 05.02.2006
Už se s Pivošem nemůžem dočkat na jarní Maršiádu, jen doufáme že na programu nebudou jen spáry :-)
Saská maršiádaodpovědět 

 No konečně10:44:27 08.02.2006
zas nějaký článek těšící srdce pískařovo. Jardo , paráda jako vždy. Jen mne mrzí, že že už není nikoho , kdo by podobně popsal Saské sedmy a /pro nás amatéry / jedlejší cesty.
Už se nemohu dočkat již tradičního jarního ,,honu na lišku,,. Kde asi letos bude? Klidně bych ten Kanstein zopakoval.
čau Rampik
Rampikodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Stáj
Líc, 9
 Databáze cest:
Všechny cesty (150329)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mega Piko IXa Adršpach
Angry Bird 7c+ Kalymnos
Mother Earth 7a Kalymnos
Skřipec SD 7B Na Hřebenech
Umělý Spánek Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Genéza 9 Višňové
Canadair 6a+ Omiš
Traverz 6- Radyně

 Nově v diskusi:
Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lezeni praha | Lana Simmond |

 Nové komentáře:
Re: Me 2?! | Re: Me 2?! | Re: štand | Re: Me 2?! | Me 2?! | Re: Liza lizalka | +++ | Re: Tvrdé lezky na měkký písek | Re: Dobírání | Re: Liza lizalka |

 Kde to vře:
Video: Začínáme na písku: 4 díl (54)
Video: Začínáme na písku: 5 díl (45)
Dej si campu v campu (41)
Na Štandu 7: Petr Mocek (27)
Video: Začínáme na písku: 3. díl (21)
Video: Začínáme na písku: 1. díl (17)
Prvovýstup Kangchung Shar (14)
Čistá jedenáctka v Srbsku (13)
Jihočeská žula (12)
Video: Začínáme na písku: 2. díl (11)

 Nově v inzerci:
VYBAVENÍ PRO PRÁCE VE VÝŠKÁCH | LaS Nepal trek evo | NOVÉ - kabainy CT | High Point Excellent Pants | La Sportiva TX5 GTX MEN | Hledám paťáka | kalhoty Montura | Průvodce Dubské skály | Dámská bunda JackWolfskin 3 v 1, vel. M | dětský celotělový sedák |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 230 
 Nevím 
 53 
 Ne 
 114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.