LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Hoď lano. ...ne celý!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
BoulderZávody (15.06)
BoulderDěti (16.06)
SP v boulderingu Villars, SUI (05.07)

Žebříček
Cesty:
31.Čech 10303
32.Hyžný 10275
33.Nosek 10244
Bouldry:
31.Chytil 9175
32.Fajkoš 9156
33.B 9150
Hory:
2.Skopec 6347
3.Zaoral 6003
4.Švihálek 5670

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4691 lezců
761461 cest
Nové přelezy:
Homeland 7c
Happy Hipp 9-
L'Intégral 7b
Champ Du P 7b+
Limit No L 7c+
El Corredo 8a
Sayonara B 7c
Malárie 8A+
Kurovrah 9+
Haus Gotte 8A

Stěny
V 16 - Plzeň
Gutovka - Lezecké centrum ve Strašnicích - Praha 10
Areál LITES, Borovice u Mnichova Hradiště - Mnichovo Hradiště

Prodejny
HUDYsport - Ostrava
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Red Rocks

Las Vegas

Las Vegas toto město s nedalekým pohořím Red Rocks se stalo součástí naší trilogie lezeckých cílů, které pro nás vybral Andy.

Každý, kdo kdy zavítal do Red Rocks
o nich ( rozuměj o skalách ) hovořil v superlativech. Z pouček vysosaných na internetu jsme vyrozuměli, že se jedná o jednu z nejlepší zimních destinací ve Spojených státech.
Andy nás přivítal nadšeně. Skákaje do vzduchu volal, vítejte ve svobodné zemi, kde vynalezli hranolky a svobodu a kde každý může mít zbraň. Přitom všem nás stačil ještě střídavě objímat a rozhazovat rukama.
My byli nadšení nejen z tohoto setkání, ale také proto, že se nám podařilo projít  tuhou letištní kontrolou, ale hlavně, že ta dlouhá cesta je za námi.


Red Rocks – nevysoký, ale o to převislejší sektor Tsunami Wall

foto by© JirkaSJeště ten samý den jsme, při naší cestě do campu nedaleko Red Rocks, zahlédli náš vytoužený cíl. V záři zapadajícího slunce se ježatý hřeben skal majestátně tyčil proti nebi. Večer byl teplý a my se už neuvěřitelně těšili na následující lezecké hodování.Red Rocks - velké panoráma

foto by© JirkaS


První den skutečně stál za to. Kolem poledního jsme měli vylezeno kolem deseti sportovních cest. Krásných sportovních cest a celej lezeckej zájezd byl před námi.


Red Rocks s většinou kolmými a převislými cestami, je dokonalou zimní destinací v kraji, kde téměř neprší a obloha se s téměř železnou pravidelností modrá každý den.

Lezení je opravdu parádní, najdete zde téměř všechny styly, cesty sportovní, těch je menšina, smíšené (kde už musíte mít nějaký svůj jistící materiál) a cesty tradicionální, které nemají vůbec žádné bolty a tyhle cesty najdete rozesety prakticky na každé stěně, kterou uvidíte. 
Nás převážně zajímalo sportovní lezení, které najdete seskupeno zhruba v dvaceti až třiceti podoblastech.
Některé jsou menší čítající třeba jen pět sportovních cest, ale zase si můžete být jisti, že většina cest je opravdu unikátních.

Leze se po pískovci, který je hodně tvrdý a tak místní pravidla lezení dovolují zakládání i vklíněnců a friendů.
Chyty jsou krásné lišty, od malých oblých po větší s příjemnou úchopovou hrankou až po zaplouvací přílepky. Někdy je materiál mírně solivý, ale to se stává většinou, když zabloudíte z cesty a nebo na některých méně lezených cestách.

Sportovní cesty jsou odjištěny nýty a mají na svém konci dva nýty obvykle s dvěma řetězy. Pěkné odjištění zvyšuje popularitu oblasti a ta se stává oblíbenou mezi sportovními lezci. 

O délce cest bych se rád zmínil, cesta je většinou dlouhá přesně tolik stop (metrů) kolik trvají obtíže. V praxi tedy potkáte cesty od deseti do 30 m. Někdy mě docela mrzelo, když cesta skončila hned po převislém zlomu a následující vyzývavá stěna, již byla nepovšimnuta.Ovšem sportovní lezení je jen polovina příběhu, oblast je velmi proslavenou mezi tradicionalisty. Lezci kteří lezou více-délkové cesty s vlastním jištěním, o tomto mohu informovat jen zprostředkovaně, neboť jsme se pro vytížení sportovními cestami, k žádné takové cestě nedostali.

Lezení více délkových cest se odehrává na druhé straně Red Rocks, kde hluboké a nepřístupné kaňony hostí opravdu úžasné cesty.
Tyto jsouce spíše v severních stěnách, jsou pak více vhodné pro pozdější teplejší období. Často na stěny se sportovními cestami svítilo slunce a v kaňonech naproti bylo chladno a někdy i deštivo, protože vysoký hřeben držel seskupenou oblačnost.

Příroda v těchto kaňonech je téměř nedotčená a výška stěn dosahuje neuvěřitelných 3000-stop (1000m) pískovcového masivu. Často více délkové cesty většinou končí v polovině těchto stěn.
Během dne Las Vegas zůstává naštěstí skryto zrakům, v noci však jeho záře osvětluje celou oblohu a dává tušit že blikající herny a neony jsou za rohem.

Red Rocks typ lezení

Nekonečné moře kyzovitých ostrých chytů (incut edges) jsou hlavním poznávacím znakem lezení v Red Rocks, dokonce i když stěnu protíná spára většinou vždy najdete spoustu chytů kolem.
Takže narozdíl od Yosemitů, většina zdejších spár je ve skutečnosti stěnovým lezením a spára se užívá jen k zakládání jištění.
Chvíli to trvá zvyknout si na pískovec, který by se mohl zdát křehký, ale ten místní je pevnější než ten náš.
Pravidlo, které je třeba dodržet říká, že minimálně den po dešti se nesmí lézt. Vlhký pískovec je, jak my češi víme, totiž velmi křehký.

Lezecký materiál multipitche

K lezení více délkových cest je narozdíl od cest sportovních, většinou třeba kompletní sada vklíněnců a friendů.
Je dobré mít i větší množství expresek a smyček. Někdy i přesto, že je to tzv. Mixed cesta (bolty i vlastní materiál) narazíte na délky s více než deseti nýty. Stanoviště mají často řetěz.

Historie lezení v Red Rocks

V 1967 byla tato oblast známá jako the Red Rocks Recreational Lands. V 1974, celou oblast koupila organizace the Nevada Division of State Parks když Las Vegaský zábavní průmysl hrozil rozšířením se do této lokality a vybudováním golfových hřišť.
Siniční vyhlídkový okruh byl dokončen v 1978 a v roce 1990 se oblast stala národním parkem.Ročně navštíví Red Rocks asi 800 tisíc návštěvníků, to jsou ovšem většinou návštěvníci, kteří parkem jen projedou po vyhlídkové trase (scenic loop) a často ani nevystoupí z auta. Návštěvnost lezců také stoupá díky skvělému sportovnímu lezení. 

Lézt se v Red Rocks začalo někdy kolem 1968, když teenager, Joe Herbst, společně s několika dalšími kumpány začal prozkoumávat stěny s úmyslem lézt na ně.

Herbst pak společně s dalšími místními lezci, Joanne a Jorgem Urioste v letech od 1973 do 1980  tvořili cesty na obou stranách kaňonu. Nejznámější je úžasná vícedélková cesta Levitation 29 (5.11) . Tato cesta , která byla technicky přelezena v dubnu roku 1981 právě Uriosteovými byla o měsíc později volně přelezena známým lezcem Johnem Longem a Lynn Hill.
Vlna sportovního lezení zasáhla Red Rocks kolem roku 87, v této době se zde tvořily nové bolty odjištěné cesty v zběsilém tempu. Do roku 1989 bylo uděláno od 250 do 300 cest. Kolik je jich nyní lze jen odhadovat.Pak se tkz. swiss-cheese drillers přesunuli do nových oblastí v Colorado (Rifle) a Mexicu. Hektická tvorba cest ustala a ustálila se na plíživém vzrůstu, který trvá do současné doby.


Voda, potraviny, lezecký materiál:

Voda je alfou a omegou pro pobyt v poušti. Je třeba mít opravdu velký kanistr. My jsme měli deset galonů (tj. asi 37 litrů) a to by stačilo tak na dva dni pro tři lidi. Do skal jsme většinou brali dva litry na osobu.
Vodu lze načerpat v kempu nebo na okraji Las Vegas.
Potraviny lze nakoupit v supermarketech nejlepší je asi Wal Markt a pak hned trochu fajnovější Vons.
Ceny potravin se do ceny zájezdu promítnou jen nepatrně, protože v přepočtu vycházejí jen o málo dráž než u nás.
Sympatickou variantou stravování jsou různé fast foody, je jich zde nekonečné množství a dokonce většinou  ani v nich nezaplatíte více než v Čechách. (populární kuřecí hamburger vás vyjde na 99 centů tj. asi 23 Kč.)

Nejlepší fast foody jsou podél Charleston a Sahara bulevárů. A na Rainbow drive, který je kolmý na dva předešlé, najdete také supermarkety a různé fastfoody.

Pokud jste něco zapomněli doma, nezoufejte v Americe a dokonce i v Las Vegas se dá vše koupit. Hned vedle lezecké stěny (Powerhouse Rock Gym) na Summerline drive je solidně vybavený lezecký shop, s názvem Desert Rock Sports.

BoulderingV Red Rocks najdete také celkem obstojný bouldering. Bouldery jsou všude možně na skalách a na přístupech k nim atd. Existuje však několik míst, kde jsou přímo na balvanech pod stěnami a je jich seskupeno velké množství.

Nejvíce se nám líbilo The Kraft Boulders v Calico Basin. Tím samým směrem, ale trochu blíže pak ve Willow Springs Area, jsou přímo vpředu před druhým parkovištěm.Red Rocks - mapaPřílet, příjezd:

Cesta letadlem:

Samozřejmě nejdříve se musíte nějak dostat do Las Vegas. Není to tak obtížné jak by se mohlo zdát. My jsme sehnali poměrně levný let přes s německou společností Condor létající z Frankfurtu. V Čechách spolehlivě zajišťuje společnost Na Cesty. (zpáteční letenka únor 2006 stála 14tis.)
Do Las Vegas přiletíte na McCarran International Airport, což by mělo být jedno z nejlevnějších míst kam je možné letět, když porovnáte vzdálenost a cenu. Mohou za to prý četná kasina, která prý trochu dotují ceny letenek, neboť by rádi měla přísun čerstvých, dolary naditých, návštěvníků. Ať už svoje těžce vydělané koruny směněné za dolary chcete proměnit v Nevadě za žetony nebo ne, stejně se radši zajímejte o letenky v předstihu, možná se vám podaří získat velmi zajímavou cenu.

Přístup autem:
Nejdříve je třeba předznamenat, že přestože jsme prozkoumali všechny možnosti, musíme konstatovat, že pro pobyt ve Státech je poměrně důležité mít auto. Red Rocks se nachází západně od Las Vegas a můžete sem dojet z Vegas několika způsoby, po silnici 160 z oblasti Death Valley. Pak je možné si to přihasit z Los Angeles po Interstate dálnici, ta bývá trochu plná o víkendech (hodně lidí hraje).
Jen poznámka pro ty kteří spojí Red Rocks s lezením v okolí Bishopu: Přestože by se mohlo z mapy zdát že, je nekratší cesta přes Dead Valley je asi lépe jet do Nevady po sinici 168 z Big Pine přes Westgard Pass, a pak dolů po 95 Highway. To jen pro ty kteří chtějí minout jinak fantastický park Dead Valley.


Situ plánek celé oblasti

nákres by© JirkaS


Přístup:
Nejdříve je třeba zmínit, že přístup ke skalám je omezen v podstatě na tři ( čtyři v případě, že byste přišli z Calico Basin, o čemž se ještě zmíním separátně) parkoviště.
Přístup do sportovních sektorů je bezproblémový, jdete po stezce s pohledem na úžasnou barevnou scenérii a na závěr se trochu škrábete po skalních deskách. (přístup k sektorům je od 5 do 30 minut)
Přístup k těmto parkovištím je časově omezen tím, že ráno odemknou vstupní i výstupní závoru z loopu a toho koho tam zamknou, toho pumpnou o $50 (lze se tomu vyhnout jen jedním způsobem, že lezete něco delšího, kde například zatmíte, v tomto případě lze zavolat na číslo 702-515-5050 a pokuta vás snad mine) Je to opruz, kterému se dá předejít jen tím, že nevjedete do loopu autem, nebo se tam jen necháte vyhodit a odejdete po svých.


Situ plánek oblasti 1. parkoviště

nákres by© JirkaS
Situ plánek oblasti 2. parkoviště

nákres by© JirkaS
Situ plánek oblasti 3. parkoviště

nákres by© JirkaSSitu plánek oblasti Calico Basin

nákres by© JirkaS


Autobus:
Zde bych se rád zmínil o možnosti si zalézt v Red Rocks bez auta. Přestože Američanovi se tato varianta bude zdát naprosto ujetá je to celkem možné , autobus vás dostane na okraj LV a pak již pěšo do Red Rocks.
Také si dovedu představit pohyb na kole, všechny silnice mají okrajové pásy pro kola.Lehčí cesta na rozlezení Tsunami Wall

nákres by© JirkaS


Klima, kdy lézt kde:
Více-délkové cesty, které vedou v hlubokých kaňonech a ty jsou obvykle příliš studené v zimě. Pro ně je vhodnější podzim nebo pozdější jaro. Ty které jsou situovány na jižních stěnách, ty jsou dobré i v zimě avšak i podzim a jaro může přinést studenou bouři.

Dá se ale velmi pěkně lézt i v létě, to však musíte směřovat svoji cestu do pohoří nad Las Vegas, kde se nalézá i nejvyšší hora Nevady Mt. Charleston. Je zde několik skvělých oblastí. (převislé vápencové stěny),
Bližší informace zle získat ve sportu Desert Rock Sports na Summerlinu dr.

Červen až srpen jsou obvykle tak horké, že si nikdo netroufá lézt ani v těch nejzastíněnějších kaňonech.

Nejlépe se předpověď počasí dovíte na stránkách Las Vegas weather -pětidenní předpověď pro Las Vegas a nebo National Weather Service Las Vegas weather  - nebo lze zavolat na 702-736-3854
Předpověď jakož i jiné užitečné informace vám také řeknou v Red Rocks Canyon Visitor Center - tel. 702-363-1921
Orientačně se lze také orientovat podle sezónních nejvyšších a nejnižších teplot.Oblíbená super těžká cesta Monster Skank, 5.13b, 

foto by © JirkaSKamping a jiné ubytování:

Bohužel je zde jen jediná volba, jediný kempink, který se samozřejmě platí, je celkem blízko od skal a jedno kempovací místo je za deset bucků. To je celkem drahé, ale je zde voda  a záchody . Ale je možné, aby na situ (to je vámi pronajaté místo) bylo až deset lidí, takže se lezci různě sdružují a místa je vždy dost.

Kemp je poměrně velký, má i část pro větší skupiny ($25 za noc a 8 aut a 20 lidí) a pro ty, kteří se zakempujou dál od auta. V sezóně různých dovolených a prázdnin studentů se rychle naplní. (Visitor Center 702-363-1921).
Kdyby se vám stalo to že by kemp byl plný, tak pak zbývá jen jet do nějakého hotelu v Las Vegas. To ale nemusí být žádná finanční pohroma, neboť hoteliéři pod vidinou, že z vás prachy vyždímaj v hotelovém kasinu, nabízí i luxusní apartmánové pokoje v 5 hvězdičkových hotelech v relacích přijatelných pro plebs.
Je to zajímavý fenomén, který funguje i na parkovištích patřících kasinům, kde se dá v autě také přespat a nikdo váz nevyhodí.
Je také legální spát v 2 mílovém pásu podél silnic pokud leží na federální půdě. ( Black Velvet Canyon )


Knihovna rovná se free internet:

Nejlepší je Sahara West Library (9600 West Sahara Ave.; 702-507-3630,) je na rohu tříd Canyon a Sahara a je zde dostatek stanic pro připojení se a zkontrolování, co nového je na Lezci (nezapomenout doplnit vylezené cesty do deníčku)
Zde se také najdou všelijaké zajímavé mapy okolí a samozřejmě vždy poslední čísla lezeckých plátků. Rock and Ice a Climbing.


Průvodci, profesionální průvodci :

Nejstarší Sky's The Limit: 800-733-7597  jsou schopni vás vzít na nějakou pěknou více-délkovou klasiku.
Průvodců je tu celá řada, a jejich ceny, no hádejte , dost vysoké.


Zločin

Las Vegas je velké město a je to také město zločinu, natahují se sem různí živlové a vykukové. Někteří občas zavítají i do Red Rocks. Obecně se říká, že auto ponechané na parkovišti, by nemělo vypadat jako lezecké, zloději ví, že lezci jsou na skalách celý den a tudíž je spousta času na loupení.

Zajímavý je prý trik vloupat se do auta a ukrást jen kreditku, pak vše vrátit na místo.
Než prý zjistíte, že karta zmizela již je pěkná suma roztočená v nějakém z místních kasin.

Také se kradou pěkná kola ze střech aut.


Ochrana přírody zvířata a rostliny

Red Rocks je vzácný a zajímavý pouštní ekosystém je proto nezbytné minimalizovat vliv (téměř vždy nepříznivý) návštěvníků.
Hlavním příkazem je držet se vyznačených cest. Ostatní je přirozené neodhazovat odpadky a nerušit zvířata v Red Rocks. Je to sice ochrana přírody, která vedle rozpínajícího se zpustlého města, může působit trochu paradoxně, ale je to určitě nikoho nezatěžující minimum, co můžeme jako návštěvníci udělat..

Rest Dayje

Vřele doporučuji navštívit Las Vegas, tzv. strip to je ta hlavní třída dole táhnoucí se celým Las Vegas. Třída je roubená hotely a je také volným výběhem pro exoty lidského druhu. Doporučuje se navštívit toto lidské zoo v noci, ale ujišťuji, že i denní návštěva ve vás zanechá hluboké stopy.

Co můžete v Las Vegas  vidět ?

Různé bláznivé horské dráhy (Roller coasters), fontány, jezírka, hospody, extravagantní kasína, ztřeštěný lidi na bláznivých ulicích.

Průvodce, mapy navigace:

V obchodech naleznete asi čtyři vydání průvodců, některé jsou více zaměřeny na sportovní jiné na trad. My jsme měli s červeným přebalem Rock Climbing Red Rocks  sestavený Toddem Swainem jednu z posledních dostupných publikací a podle našich zkušeností velmi pěkně popisoval situaci. $35

Trochu starší průvodčík The Red Rocks of Southern Nevada  sestaven Joanne Urioste byl nedávno znovu vydán a najdete zde i nějaké cesty v kaňonech, které nejsou údajně v jiných průvodcích.

Islands in the Sky je průvodce sestavený trojicí Dan McQuade, Randy Leavitt, a Mick Ryan a bude zajímat ty, kteří by chtěli vidět ty převislé vápence nedaleko Red Rocks, ale popisují vápencové stěny v celé Nevadě.

Las Vegas Limestone od Roxanny Brock popisuje vápencové stěny převážně v okolí Las Vegas.

Co se týče map, silniční síť je poměrně triviální a mapu Red Rocks je možno sehnat v návštěvnickém centru.


Nate leze cestu,  5.12b, Tsunami Wall

foto by© JirkaS


Doporučené cesty:

S klidem až na výjimky můžeme doporučit snad všechny cesty, které jsme lezli. (Máme je v deníčku) A z těch naprosto jedinečných vyberu od každého sektoru jednu.

Podoblast First Pullout

Podoblast Second Pullout
Black Corridorzajímavý sektor s lehčími cestami, leze se po obou stěnách velmi úzkého kaňonu. Kolmé cesty jsou pěkné, technické a vhodné, když je větší teplo, neboť do kaňonu slunce takřka nesvítí.
The Gallery velmi oblíbený sektor, viditelný ze Second Pulloutu, krásná stěna s lehkými i těžkými cestami ukázněně seřazenými podle obtížnosti zleva doprava
The Wall of Comfusion velmi pěkný sektor, je hned vedle sektoru The gallery, jsou zde tři kolmé a tři převislé cesty
Sweet pain wall před zraky a odpoledním sluncem skrytý sektor
Stratocaster Wall pěkný sektor, zřídka navštěvovaný, horší přístup, ale s kvalitním lezením
Podoblast Third Pullout -  (poslední parkoviště na loopu)
The Pier zajímavý sektor, který zůstává ve stínu téměř po celou část dne, pěkné těžší cesty
Podoblast Calico Basin   od kempu první odbočka doprava, před tím než dorazíte ke vstupu do parku.
Sunny and Steep parádní sektor téměř všechny cesty zaslouží hvězdičku, delší přístup


Jeff leze krásnou cestu Poseidon, 5.12b, Tsunali Wall

foto by© JirkaS


Cannabis Wall
Unikátně také přinášíme nákres jedné stěny, která se nám hodně moc líbila. Není v průvodci od Dr. Topo, naleznete ji po pravé straně kaňonu cestou k sektoru Sunny and Steep.


Ukázka Cannabis Wall

nákres by © JirkaS


Průvodčík:
Průvodce na Lezci, zatím jen torzo


Okolní oblasti:
Joshua Tree (4hodiny), Bishop (5 hodin)The Gallery

foto by© JirkaS


Tip:
Sprcha je na lezecké stěně na Summerlin drive.

Dead Valley nízko položená pouštní oblast stojí opravdu za návštěvu, je zde spousta zajímavých míst, písečné duny žádné srážky a i v zimě hodně teplo. Za koupáním lze v oblasti Las Vegas vyrazit na Lake Mead  (v zimě docela studené) a nakonec Hoever Dam. Hoever Dam je obrovskou přehradou na řece Colorado, která tvoří hranici mezi Nevadou a Arizonou. Je to významné poutní místo, které je pro Američany symbolem ale důkazem toho, jak se jim podařilo spoutat přírodu.
Když půjdete cestou z 2. Pulloutu (parkoviště) na 3. Sand Quarry. Natrefíte na překrásné indiánské kresby, tedy spíše rytiny (carvings) vytesané do jednoho z deskovitých boulderů skulených na dno kaňonu.


Jirka leze na The Trophy

foto by© Jana


Varování:
Rostliny, jsou vesměs trnité, dlouhé kalhoty jsou často dobrou volbou nejen na lezení, ale hlavně na přístupové cesty. Opatrně se pohybujte hlavně kolem ostrých kaktusů. Zvířat je zde celá řada, myslím, že žádné z nich nezasluhuje zvýšenou opatrnost.

Ceny:

Auto:
Malé auto za týden: 250 dolarů, Minivan za týden: 350 dolarů

Kemp: 10 dolarů za site (když se k někomu přidáte místa na site je vždy dost) smí být dvě auta a deset lidí na site
Fast food: levnější než u nás:
Obecně všechny obdoby Mc Donaldu, jako jsou Mc Burger, Jack in the Box  a  In and Out Burger, Fat Burger i samotný Mc Donald, nabízí základní hamburger/cheesburger za dollar. Doubble chees: 1,5 dollaru
Baja fresh [vyslovuje se baha freš]: vynikající mexické jídlo ve formě fast foodu: 6 dollaru jídlo
Taco Bell:   (mexický fast food) Burritos: 1 dollar Supreme burrito: 2 dollary najíst se dobře znamená tak dvě Supreme Burritos.
Gas  [benzín] : 2,6 dollaru za gallon (tj. 3,8 litru)
Internet  : zdarma v knihovně nedaleko skal
Vstup do parku 5 dollarů za auto, jinak jsou platné karty (pass) do národních parků National Park Service Golden Eagle, Golden Access , některé jsou celoroční.
Ostatní vybavení, klidně jeďte jen v jednom tričku a v supermarketu jako je např. Target, Wall Markt  , koupíte kvalitní trička a vůbec veškeré oblečení skutečně za pár šupů.

V Evropě něco nefunguje asi jak by mělo: nádhernej stabilní stan The North Face - Tadpole , který jsem zahlédl koncem zimy u Hudyho za 7 a půl tisíce jsem si v Americe koupil za 120 dollarů. (2900 Kč).

Jinak sportovní obchody prodávají poměrně draze, najdete zde hlavně zmíněný North Face a Prana.


Kýč a loathing v Las Vegas

foto by© JirkaS
Tady se dobře najíte, mlask

foto by© JirkaS


Zdroje:
Pěkné počtení a inspirace o lezení více-délkových cest.
Z webu jednoho lezce Lezení více-délkových cest
Stránky nesoucí titulek Vše co potřebujete vědět o Red Rocks
Oficiální stránky NP Red Rocks Red RocksJana leze dlouhou linii na Sunny and Steep

foto by© JirkaS


Průvodce ke stažení (ze stránek Dr. Topo):

 redrocks_topo - pruvodce_red_rocks

JirkaS   [úpravy] 11:45 30.05.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Jo12:25:38 31.05.2006
Článek takřka velkolepý. Dobrá práce. L.
Lubošodpovědět 

 Titulek12:26:59 31.05.2006
Super clanek...vypada to, ze Amerika neni tak vzdalena, jak jsem si myslel... :-)
jAodpovědět 

 poust, sucho, blaho12:35:48 31.05.2006
chro, chro, tam bych chtelo. Uz mam naseho mokryho piskoviste plnej rypacek.
blažené prasátko lacátkoodpovědět 

 Paráda13:14:51 31.05.2006
Opravdu vyčerpávající článek.
ladaodpovědět 

 Super!13:26:15 31.05.2006
Paradni clanek a sqely fotky!!!
Ondřejodpovědět 

 klasika13:32:45 31.05.2006
Jak to že jste nadali Eagles dare nebo princ off darkness má to přes 300m a nýtů je tam až moc.To je pro mně to prave Reds a ne tu čučky u cesty co maj délku jak krátký v Juře
davidodpovědět 
 Re: klasika13:50:27 31.05.2006
V zimě je v severních kaňonech zima. Proto.
 jirkasodpovědět 

 Klobouček dolu14:51:27 31.05.2006
Páni, to je paráda. K tomu lze jen dodat, "Kde mám sakra to vízum!". Skvěle odvedený návodčík. Mimochodem ten stan jsi mi ještě neukázal :-).
Liborodpovědět 

 Super a dik15:32:04 31.05.2006
Bomba clanek, super info. Dik moc, pristi zimu uz tusim, kam se zenou zajedeme.
upmanodpovědět 

 Pískovec16:42:51 31.05.2006
Jasně, že je jejich pískovec pevnější, než náš. Je totiž AMERICKÝ. Kdybyste dali dva stejný pískovce vedle sebe, ale úplně stejný pískovce...
:-)
Ondraodpovědět 
 Re: Pískovec16:51:48 31.05.2006
:-))

Jen bych trochu realisticky dodal, ze napr. Fisher Towers v Utahu mi pripadly zhruba tak 'pevny' jako hruboskalsky piskovec...
Honzaodpovědět 

 rockclimbing.com16:49:04 31.05.2006
Jen bych doplnil, ze pripadne dalsi informace o Red Rocks a lezeni v okoli Las Vegas, popisy cest, fotky atd. najdete na www.rocklimbing.com, kde se lehce proklikate az k dane ceste. Staci nasledujici posloupnost kliku USA/Nevada/... A jeste bych dodal, ze ono letni lezeni na Mt.Charleston je spis jen pro ty nejzdatnejsi lezce - prevazne velmi tezke, previsle vapencove steny....
Honzaodpovědět 

 Red rock22:42:53 31.05.2006
Opravdu se mi nechce veřit že jste nešli do žádné klasiky a zasekali jste se na nejakejch nejtech... i když v zimě je tam opravdu zima a proti gustu žádnej diškutát.

Jinak bych jen doplnil takovou zajimavost ohledně in and out burger tyto burgry se daj koupit jen v Callifornii jsou známý tím že hranolky a maso není mražený a tak, není jich tolik jako ostatních řetězců např Burger King atd. zakladaj si právě na té kvalitě, fakt dobrej burger. No a protože Las Vegas je prostě Vegas tak je jich právě pár i tu, nikde jinde si ho nekoupíte. doporučuju ochutnat

Jinak pěknej článek
Dlabodpovědět 
 Re: Red rock09:35:50 01.06.2006
Je to tam opravdu pěkný, tak si myslím, že to nebyl poslední náš výlet do RR a na tu klasiku doufám ještě dojde.
JirkaSodpovědět 
  Re: Red rock15:34:44 01.06.2006
jojo, slzim... je tomu přesně 10 let, co jsme brouzdali amerikou a viděli spoustu skal, včetně červenýho kamene. A ta oblíbená cesta v průchodu je jedna z nejhezčích, kterou jsem kdy lezl. Zmínil bych se o 300m Prince of darkness, který je o pár mílí vedle. Kdo hledá, najde, bacha na hady :)
alaodpovědět 
  Re: Red rock16:58:22 01.06.2006
Pokud jste takový dobrodruzi jak vyplývá z toho co tu čtu, tak vám můžu doporučit okolí Bouldru. To je městečko asi 50 mil od Denveru hlavního města Colorada tam jsem pobýval já asi 3 měsíce, zde se rozkládá známý Bolder canyon a ještě známější Eldorado kanyon, najdete tu stejné lezení jako v RR, od sportovek do světoznámých klasik, nejlepší čas na návštěvu odhaduju na jaro a ranný podzim nikdy nikdo neví kdy udeří blizard a je vše pod sněhem za 3 hodiny. Chi udelat report ale není čas.

Jestli tam pojedete bacha na chřestýše ale to uvidíte na značkách:)
Dlabodpovědět 
   Re: Red rock18:50:04 01.06.2006
Boulder Canyon je zcasti vynytovan, zcasti se jedna o trad lezeni. Cesty mi pripadaly dost nadhodnocene, jinak prijemne lezenicko po zule, trosku jako vltavska zula. Eldorado Canyon je urcite znamejsi, temer bez vyjimky trad lezeni. Moc se mi tam ale nelibilo, jako v Eldoradu myslim, lidi jak sracek, pulka sten zavrena. Primo nad mestem Boulder se pak zvedaji Flatirons, takove polozene jehly, nadherne trad lezeni. Nejlepsi trad lezeni v severnim Coloradu je ale podle mne v Lumpy Ridge u mestecka Estes Park a pak samozrejme horske lezeni primo v Rocky Mountain NP. Budu psat clanek na Lezce. Kazdopadne lezeni v Red Rocks je svym charakterem a prostredim neco podstatne odlisneho od lezby v Boulder Area. Spis nez na chrestyse si v okoli Boulderu dejte bacha na pravidelne, zakerne odpoledni bourky.
Honzaodpovědět 

 podekovani??16:28:07 01.06.2006
jj, diky za rozsireni obzoru... Myslim, ze clanek je vynikajici pro lidi co se chystaji do takove oblasti.
Johny Pohodaodpovědět 

 Klobuk dole16:44:40 01.06.2006
Pekne si to popisal a pokreslil klobuk dole Jirka. Keby to bolo blizsie tak sa tam urcite mrknem a takto budem len planovat ze mozno raz... a dik za clanok parada :o)
Jurokodpovědět 

 díky:o)21:41:28 26.06.2006
Páni,bezva článek a moc hezký fotky!Díky:o)
Báraodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Fakirella Beach
Calze Nere, 6a+
 Databáze cest:
Všechny cesty (136453)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Riders Of The Stone 7A Rocklands
Riders Of The Stone 7A Rocklands
La Segretaria 6b+ Rocca Di Perti
Bolli Gialli 6b Rocca Di Perti
Simo 6c Rocca Di Perti
Nově komentované:
Kaiser Max "Spätlese" 6+ Karwendel
No Tuffas Route 6c Venasque
Hibou Joujou Caillou 6b+ Venasque
Týba 7+ Lom V Doubí
Týba 7+ Lom V Doubí

 Nově v diskusi:
Re: Žabí kôň zostup | Re: Napinani lana | Re: Žabí kôň zostup | Re: Lehke sportovne odjistene vicedelky/sportovky | Re: Pískovcová klasa | Hex na Velky | Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa |

 Nové komentáře:
Re: Sportovní hodnota | vsechno | Re: průvodce | expedice jak ma byt | Re: kyslik | Re: kyslik | Re: report | kyslik | Re: Brown-field nebyl!! Pako pražské... | finanční pomoc |

 Kde to vře:
SP Chamonix: Adam Ondra vyhrál obtížnost, Martin Stráník 6. (66)
Video: Stefano Ghisolfi leze Perfecto Mundo 9b+ (51)
ČHS: Odvolání proti rozhodnutí Disciplinární komise (28)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 22 (24)
Osm významných stěn zavřeno (19)
Strahlhorn s lyžemi napodruhé (17)
Klára Kolouchová se na K2 chystá na vrcholový pokus (9)
Video Skalní hrátky s Tomášem Sedláčkem, Johnem Bacharem ... (9)
Když se sen staví skutečností (8)
Tomáš Petreček a spol zkoušejí K2 Česenovou cestou (8)

 Nově v inzerci:
Prodám Petzl Rollclip Z | Prodám DVD Radek Jaroš - Cesta vzhůru | Prodám spacák | Prodám Bestard Top Alpine Pro, vel. 44,5 | Saltic Spirit | Ocun Pearl 41,5 | Záhezd | Malarone | Horolezecká přilba PENTA | Sada frendů KOUBA |

 Anketa:
Kdo je zodpovědný za poškozená přístupová lana?
 ten kdo ho instaloval 
 32 
 správce oblasti 
 26 
 obec - město 
 19 
 nikdo - na vlastní nebezpečí 
 67 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.