LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Achtung seil!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nové knihy na Lezci
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první

Závody
Flash Boulder Cup - Junior (21.09)
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
1.Konečný 12906
2.Ondra 11934
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11653
2.Jungling 11050
3.Stráník 10875
Hory:
1.Skopec 7242
2.Hlaváč 6070
3.Zaoral 6003

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4727 lezců
775406 cest
Nové přelezy:
Sicarios E 8B+
Sicarios 8B
Tlustej Ta 8A+/8B
Karate Kid 8B+
Mama Madzi 7C
Nymfa 8A+
Nymfa 8A+
Vole 7b
Misanthrop 7b
La Mouche 7c

Stěny
Základní škola Horní Čermná - Horní Čermná
Gutovka - Lezecké centrum ve Strašnicích - Praha 10
Provide Wall - není v provozu - Dolní Chřibská

Prodejny
HUDYsport - Karlovy Vary
HUDYsport - Frýdek - Místek
HOLAN SPORT - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Výzva

Výzva a upozornění OVK Moravský Kras a Pálava lezcům ze dne 3.7.2006

1.

OVK Moravský kras a Pálava vyzývá všechny lezce navštěvující výše uvedené oblasti a  přilehlé tzv. spádové oblasti , aby nepřidávali do již existujících cest jištění,  případně samovolně nepřejišťovali staré lezecké cesty. Na vadné nebo poškozené jištění je třeba upozornit výše jmenovanou OVK na E-adresách v.wolf@seznam.cz, pawelw@volny.cz, která zajistí nápravu , resp. řešení tohoto problému.


2.

Žádáme lezce, aby se nenechávali spouštět přímo z fixních jištění spolulezcem, pokud tato nejsou osazena slaňovací karabinou, resp. majlonkou.
Před cca 10 lety byly některé cesty pod vrcholem vybaveny nerezovými borháky a některé jsou provozováním výše popsaných aktivit již značně ( i do třetiny) probroušeny. Tímto se velmi snižuje pevnost materiálu a zvyšuje riziko případného zlomení borháku a následného pádu.
Pro Vaši informaci zaplacením jednoho členského příspěvku ČHS na jeden rok, lze z této částky pořídit materiál na cca 3 ks borháků , nebo necelý 1 ks slaňovacího řetězu.
Prosíme tedy, chovejte se k těmto jištěním co nejšetrněji, jsou zde pro všechny.


3.

Výměna starých jištění probíhá kontinuálně ve všech oblastech, tak vydržte. Jestliže některé cesty budou ,dle Vašeho názoru, potřebovat urychlenou pozornost, nahlaste toto na výše uvedené E-adresy. OVK se podle možností rozhodne v jakém pořadí bude tyto cesty přejišťovat, neboť známe kvalitu různých původních jištění.


4.

Pokud v přejištěné cestě narazíte na zanechané starší skoby, tak je při volném lezení pokud možno nepoužívejte, není to nutné, lezte jen po nýtech a borhácích. Skoby jsou pozůstatkem z éry technického lezení a postupně budeme řešit, kde je ponecháme a kde vytlučeme.


5.

Na jaře byly provedeny za spoluúčasti BK ČHS, testy různých typů vrtaných jištění z různého období s dobrými výsledky , mimo tzv. „Janzenovy malé borháky“ a další jeho domácí výrobky, tyto naprosto neodpovídaly normám, ani doporučení BK. Přesnější výsledky zveřejní BK ČHS v blízkém termínu.O tom co bude dále s těmito neodpovídajícími jištěními bude rozhodovat OVK v nejbližších dnech.


6.

Při tvorbě nových cest se předem přesněji informujte na okolní cesty tak,aby nedocházelo k problémům tzv. opakovaných nových cest , nebo jste nepřidali jištění do již hotové cesty.


7.

Při lepení borháků v nových lezeckých cestách je potřeba věnovat mimořádnou pozornost přípravě vyvrtané díry. Přestože, např. na krabičce od ampulí s lepidlem ,
je vyznačen postup, mnozí díru nevyčistí ocelovým kartáčkem a  nevyfoukají řádně prach, toto má potom vliv na nosnost a trvanlivost takového jištění. V tomto případě borhák drží pouze povrchová vrstva lepící hmoty, která když se odlomí způsobí, že se borák začne protáčet. Dodržujte prosím tyto poměrně jednoduché postupy . Dá to sice více práce, ale nemusí se potom tato jištění brzy vyměňovat.


8.

Stav přejištění v jednotlivých oblastech je zhruba následující: ve všech oblastech se budou postupně doplňovat slaňovací řetězy a to podle možností. Údolí Říčky je kompletně přejištěno borháky. Josefovské údolí – zatím zůstává stávající stav, cesty jsou většinou kvalitně zajištěny. Rorejsi – budou osazeny štandovací a slaňovací řetězy, ve spodní části budou postupně vyměněna některá jištění, vrchní část bude z větší části ponechána tak jak je, kvalita skály mnohdy ani neumožňuje lepší zajištění. Tímto se stane spodní část sportovnější a horní zůstane tradicionalistická. Policejní – zatím neuvažujeme s přejištěním. Nad Vodárnou – zatím neuvažujeme s přejištěním. Kateřinský prst, Býčí roh, Za zrcadlem , Saxifraga, Henryho stěna – dojde k postupné výměně některých starších jištění a doplnění jištění po již vypadaných skobách. Zde bylo přejištění z větší části provedeno okolo roku 1995. Sloup – bude docházet k postupné výměně některých starých jištění, jinak oblast je cca z 90% kvalitně přejištěna. Holštejn – postupně bude přejištěna Lidomorna , Holštejnská jeskyně a pár cest, co zůstalo nedoděláno z loňska v Buči.


9.

Z prostředků ČHS a darů soukromých společností a osob ( např. HUDY-SPORT) byly
pro letošní rok nakoupeny pro potřebu oblasti borháky, mailonky a slaňovací řetězy, přesné umístění bude zveřejněno na webu ČHS na konci roku.V Brně dne 3.7.2006 přítomni Pavel Weisser, Vladimír Wolf, Tomáš Pilka.


Poznámka:
Tak nahoře je uvedeno zhruba to nejdůležitější, navíc bych chtěl všechny lezce upozornit, aby dodržovali pravidla hry a chovali se jako slušní lidé. Tím myslím, aby si za sebou po lezení uklidili a odnesly odpadky ( zejména PET lahve, krabičky od cigaret, obaly od různých tyčinek apod. ), nestavěli stany na soukromých pozemcích před skalami a zejména na Holštejně si raději došli na WC do hospody, aby to v okolí skal nevypadalo jak to tam vypadá. To vše nám jaksi nedělá dobrou vizitku a zbytečně tím ztrácíme kredit.Jištění číslo 1

foto archive © VlkJištění číslo 2

foto archive © Vlk


Důležité upozornění na závěr:


V článku jsou ukázány dva typy nebezpečného jištění.
Jištění číslo 1 je starý nýtek se závitovým šroubem délky 3cm, který je provrtán zepředu a je do něj naražen nastřelovací hřebík o délce cca 2cm, tato jištění jsou již za hranicí životnosti a případný tvrdší pád hrozí tím, že se nýtek může ulomit. Konkrétní vzorek byl vyměněn jako první jištění v cestě Zbrojnoš na Lidomorně a horní půlka závitu držela asi na třetině průřezu, což je při podrobném prozkoumání obrázku patrné.
Jištění číslo 2 je borák domácí výroby od Zdeňka Janzena Konečného, jedná se o svařené oko z nerezového drátu o průměru cca 4 - 5mm a dřík z pevnostního šroubu délky 6cm a průměru 6mm. Oko z nerezového drátu se při zkoušce začalo natahovat při hodnotě někde okolo 1000kg, přesné výsledky zkoušek Vláďa Těšitel dokonale tají a ne a ne je dát na veřejnost. Proto Vás žádám, aby jste, ve vlastním zájmu, k Janzenovým jištěním v jeho cestách, které dělal za poslední cca 4 – 5 let přistupovali velice obezřetně, jsou známy případy, kdy šlo dané jištění vytáhnout rukou!!!

Toť vše a pěkné polezení Vám přeje Vlk

Vlk   [úpravy] 10:00 28.07.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Skoba.19:06:30 28.07.2006
Per tam ty nýty, ať si zalezeme!!!
Kruh.odpovědět 

 údolí Říčky20:40:29 28.07.2006
No jestli to bude všude jak v údolí Říčky, bude to nádhera!!! borhákům zdar!
Švihyodpovědět 

 Janzen10:38:56 29.07.2006
Janzenovi by už konečně někdo měl ty jeho domácí udělátka nacpat do análního otvoru. Asi ještě chudák nepochopil že se doba posunula o 20 let dopředu.
PetrN.odpovědět 
 Re: Janzen20:47:54 04.03.2011
Debile!!!
MilanTodpovědět 

 Jištění22:59:10 30.07.2006
To si člověk nevybere,to ja koukam nejenom na to do ceho se cvakam i kdyz sou to novy nyty ale na skalu kolem neho,uz jsem zazil to ze jsem jeden vikend lezl,cvalk jsem se...a dalsi vikend jsem se chtel do toho samyho nytu cvaknout-a ouvej nyt chybel i s kusem skaly
Modpovědět 
 Re: Jištění09:18:24 31.07.2006
Už jsem taky viděl. Bacha. Bude toho asi víc a přibývat. Že neodejde jištění, ale rovnou ten kus skály i s jištěním. Některé skály u nás jsou takové slepence lokrů.
dagodpovědět 

 Čau OVK!08:38:21 31.07.2006
( Chvíli mi, při pondělku, trvalo rozluštění této zkratky. Já hlupák stará si myslel, že správně je SO. ) Předně, díky za ten kus práce. Dík. Mám však dvě poznámky: Ad.)1 - do těch probrušovaných borháku by pro nepoučitelné stačilo dát majlonku ( než se osadí druhý borhák s řetězem ), Ad.)2 - popisujete tady špatnou kvalitu "janzenových udělátek" ( kterou samozřejmě všichni dávno tušili), tak prosím z titulu své mohutné zkratky a s plnou váhou dbejte na dodržování (výše zmíněných) pravidel všemi, tedy i panem K. Než se někomu něco stane! Jo a kromě toho, až si dovratáte a dolepíte ty své očka, tak tu skálu pěkně vysajte od toho prachu. Klouže to po něm jako ludra a jeden se z toho může i odřít:-)
Andyodpovědět 
 Re: Čau OVK!09:01:42 31.07.2006
Omlouvám se Andy, ale občas si zapomenu vzít smetáček. :-)).Ale polepšil jsem se, už jsem ho přibalil k vrtačce natrvalo :-))).
Vlkodpovědět 

 d.15:59:16 31.07.2006
Dík moc za tu práci, co děláte.
Ondraodpovědět 

 jasny12:23:45 07.08.2006
Hosi davejte tam praseci vocasky ty se neprobrusujou a krasne to funguje.
nonameodpovědět 
 Re: jasny13:38:34 07.08.2006
A z čeho jsou, že se neprobrušujou :-)). Já jich venku viděl hezkých pár probroušených. To není o tom z čeho, ale o, když to ještě řeknu slušně, dementním chování mnohých lezců a lezkyň, kdy jejich IQ zřejmě nedosahuje ani IQ houpacího koně. :-)).
Vlkodpovědět 

 Jištění12:37:52 08.08.2006
Každý lezec by si měl uvědomit, že když leze a má peníze na výbavu měl by si prčit svůj matroš a né ty krásný slaňáky ve skále. A když nemá na to aby v krasu lezl na prvním tak ať si na rybu dá karabyny svoje a obrušuje si matroš svůj. Toť vše. Hore zdar
aldaodpovědět 

 piíííča13:34:56 22.08.2006
zdenal to stema svéma skurveninama už přehaní....mlatit mlatit a vymlatit...aji zdenymu...a bacha na rutu --nejdelší den...ten slanak se da vytahnout rukou...
majkiodpovědět 
 Re: piíííča17:16:15 22.08.2006
Jenzen dělal většinu cest v době, kdy 90% lezců tahalo doma kačera. Tak mu všichni nenadávejte, nebýt něho, nebyl by Kras Krasem.
ditaodpovědět 
  Re: piíííča17:18:43 22.08.2006
Na druhou stranu nebýt strýce Vlka, je půlka překližkových děcek dnes mrtvá. Vrtat s ním díry, toť zážitek. Má dokonalý postup hodný stavebního inženýra.
ditaodpovědět 
   Re: piíííča14:08:21 10.09.2006
dito....jo jo to maš pravdu ...ale když mu povíš že mu tam daš místo jeho samo doma vecí raveltikackej borhak tak te pošle do prdele...
majikiodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Masiv Berana a Rorejsů
Level 50, 8+/9- / 9- / 9 / 9+ / 9+/10- / 10-
 Databáze cest:
Všechny cesty (138179)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nedělní Pro Báru VIIa Ostaš
Sicarios Extension 8B+ Labák - Pravý Břeh
Mama Madzi Z Sosnowca 7C Szcytna
Roztomilá Cesta V Prachov
Salsa VI Rájec - Rájecké Údolí
Nově komentované:
Sicarios 8B Labák - Pravý Břeh
Zbloudilý Papoušek V Císařské Údolí
Achnaton 7B Košíkovské Skály

 Nově v diskusi:
Re: Beastmaker upevneni | Re: Beastmaker upevneni | Re: Beastmaker upevneni | Re: Beastmaker upevneni | Re: Dotaz | Re: Beastmaker upevneni | Re: Beastmaker upevneni | Re: Plovouci karabina a smycka | Re: Beastmaker upevneni | Re: Plovouci karabina a smycka |

 Nové komentáře:
Re: ... | Promised land | Re: Cena | Re: potrefené | Re: Moderní lezení | Re: potrefené | Re: potrefené | Re: Zlatá osma | Re: ... | Cena |

 Kde to vře:
ČHS: Z funkce člena výkonného výboru odstoupil David Urbášek (109)
Der Heilige Gral (9a) (33)
Nové poloautomatické jistítko Singing Rock Rama (27)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 29 (23)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 31 (21)
Ádr brigáda (15)
Hangar Brno: přednáška Adama Ondry (14)
Hořící nebe… (9)
Otto Rülke (7)
3. kolo Českého poháru v boulderingu (6)

 Nově v inzerci:
BW lezeni přes obed | Saltic Spirit | Lezečky | 2x expediční pohory | POSTROJ EXOFIT NEX 1113901 | Prodám kotvu a karabinu | Prodám různé druhy karabin | Statická a dynamická lana | Hexy | Nález |

 Anketa:
Máte enviromentální smutek?
 Nikdy 
 96 
 Vyjímečně 
 47 
 Občas 
 78 
 Často 
 81 
 Imrvére 
 81 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.