LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Holčička na nástupu: "Mami pojďte, raději si stoupneme vedle, kdyby ten pán tady spadnul."
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
Gutovka Open 2021 (19.06)
SP Innsbruck (23.06)
Prague Color Climbing Festival 2021 (24.06)

Žebříček
Cesty:
27.Jeliga 10434
28. 10384
29.Jeřábek 10381
Bouldry:
27.Karban 9450
28.Mikulec 9428
29.Polčin 9425
Hory:
31.Ženíšek 1866
32. 1816
33.Daněk 1782

Výsledky
ČP obtížnost Brno (29.05)
SP rychlost a boulder, USA (28.05)
SP boulder, USA (21.05)

Deníčky
5140 lezců
904139 cest
Nové přelezy:
Rakovina 9+/10-
Jáchym Top 7C
Le Miracle 7b
Virus 7b
Vollrausch 7C
Bugatsanga 7C
Vstupenka 7C
Rukama To 9/9+
Královna O 7C
Exodus 8+/9-

Stěny
Stěna u Salesiánů - Praha 8
Lezecké centrum na Dlouhém Mostě - Dlouhý Most
Vnitřní lezecká stěna - Juliska - Praha 6

Prodejny
HOLAN SPORT - Praha 2
HUDYsport - Strakonice
Luna Rossa - lezecké chyty a stěny - Děčín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Worst winter ever

Lezení v Rjukanu

Během prvních pár let našeho pobytu v Londýně jsem získal dojem, že přestěhovat se sem bylo tím nejlepším způsobem, jak skončit se zimním lezením. V Anglii  prostě zima není, ve Walesu je to asi o pět dní lepší a do Skotska, kde mají zimu asi tak měsíc, je to daleko jak z Čech do Alp.

Tak uběhlo několik let, kdy mým největším zimním úspěchem byl týdenní výjezd do Chamomix a pověšení pytle na Jorrassech.

Až konečně letošní zima byla jiná. A hlavně byla dlouhá. Zima pro mne začala už v srpnu, příjezdem Banána. Konečně byl v Londýně další horolezec postrádající zimu. A tak jsme jeden víkend nabalili do auta zimní harampádí a vyrazili směrem na jih k moři. Naším cílem bylo jižní pobřeží Anglie, jediné  místo na ostrově, kde se dají zaseknou cepíny, a to po celý rok.
Do doby než byl otevřen tunel pod kanálem, každý návštěvník Anglie jako první spatřil bílé útesy Doverské. Tyto křídové útesy se táhnou podél  pobřeží v délce několika desítek mil. Jednoho krásného dne je objevil ledu chtivý anglický lezec, mokra křída se v ledasčem podobá ledu. Od těch dob se nedaleko Brightonu pravidelně trénuje. My jsme si zalezli výborně a více než slova snad řeknou fotky…


Chalk

foto by © archive Chalk

foto by © archive Chalk

foto by © archive Chalk

foto by © archive 


Utekl podzim. Našim dalším cílem se stal Maltatal, letenku si kupuji na druhý víkend v lednu do Prahy. Ale jak už dneska každý ví, v lednu bylo víc ledu v ledničce, než v Maltatalu. Když už jsem byl v Čechách s celou výbavou, byl čas na plán B. Však stromy jsou také pěkné…


Stromy

foto by © archive Stromy

foto by © archive Stromy

foto by © archive Stromy

foto by © archive 


Co vám budu říkat, zalezli jsme si parádně, ale led to opět nebyl.
Vypadalo, že zimní sezonu bude zachraňovat „rodinná dovolená“ v Norsku. Uprostřed února o jarních prázdninách (Natálka je učitelka) přistáváme v Oslu. Podaří se nám uspět při vypůjčení auta, sice za něj chtěli nekřesťanské peníze, ale je vlastně zázrak ze při takovém náporu Angličanů vůbec nějaké auto mají. Z letiště to není do Rjukanu  daleko, ale rychlostní limity nám cestu protahují na čtyři hodiny, nevadí, hlavně že jsme tu.
Rjukan nás překvapil, čekali jsme vesnici, a ono je to slušné město.


Nad Rjukanem

foto by © archive 


Ovšem hlavně, všude je sníh, je jasné, že o led tu rozhodně nouze nebude.
Ubytováváme  se v hostelu, kde za dvoulůžkový pokoj chtějí sumu, za kterou by se u nás nemuseli stydět ani v Grand hotelu. Ale pomalu se začínáme smiřovat se skutečností, že Norsko patři mezi hodně drahé země.
Ráno nám mráz vyrazí dech, asi jsme se v Londýně zhýčkali. Však je tu o pětatřicet stupňů chladněji než jsme zvyklí.
Našim prvním cílem je Krokan.


Myšák v Krokanu

foto by © archive 


Oblast převážně pro začátečníky a Angličany. I když o těžké mixy tu také není nouze. Prostě je to takový Oldřichovský lom, jen dvakrát tak vysoký a několik set metru dlouhý. Mít to tak doma. Během dne potkáváme další Čechy, Radka s Bárou. Jsou tu jen na víkend, a protože jsou drsní, spí v kempu. Někdo na to hold má. Během rozhovoru se dovídáme, že Radek je v Norsku na rok, což Natálku přivádí na myšlenku, že bych si s ním mohl někdy v budoucnu zalézt, až ona nebude mít čas sem znovu jet. Vyměňujeme si čísla na ICQ a prozatím to pouštíme z hlavy, vždyť teď se leze.


Bored to the extréme M7

foto by © archive Natalka v Krokanu

foto by © archive Not only a (N)ice guy

foto by © archive 


Nebudu vám tu vypisovat cestu za cestou, jak dny plynou, lezeme na střídačku v Krokanu a v sektoru Rjukan-centre. A aby to byla ta správná zimní dovolena, prokládáme to dnem lyžování a večery si zpříjemňujeme návštěvou kina a bazénu.
Bohužel týden uběhl hrozně brzy a už musíme domů. Odlétáme a vypadá to, že zima končí.

Jsem doma jeden den a už mi zima začíná chybět. Jen tak na zkoušku testuji spojeni s Radkem, hurá funguje to. Nakukuji na ceny letenek, jsou nižší než jsem čekal, a tak nemůžu odolat. Po pár minutách komunikace s Radkem, ať žije internet, je vše domluveno. Za tři týdny mě bude čekat v pátek večer na letišti a v neděli mě tam zase vysadí. Nemůžu se dočkat, v návalu nadšení se chlubím Banánovi. Závidí, a že prej by taky. Pak sice říká něco ve smyslu – moc drahý, málo času… Ale semínko je zaseto, po dvou dnech spekulování je jasno, Banán si dá na dva týdny pauzu od diplomky, pomůže mi v práci a oba víkendy strávíme na ledech v Norsku. To nám Natálka samozřejmě závidí, že prý tohle jako ne. A že poletí na první víkend taky. Radkovi to nevadí ve čtyřech se do auta v klidu vejdeme. Jenomže druhý den se o tom dozvěděla Otylka, naše kámoška z Maďarska, na ledech ještě nikdy nebyla, a jestli si to nemůže jet vyzkoušet s námi. Když se vejdeme ve čtyřech, tak se musíme vlézt i v pěti.
Tři týdny utekly jako voda a my přistáváme v Norsku, vše funguje perfektně, Radek už nás očekává. Nakládáme se a vyrážíme, veselou náladu nám kazí jen teploměr. Pořád se drží na čtyřech stupních plus, a to už je skoro půlnoc. Prý teplo už je pár dní. No však to tak rychle neroztaje, přesvědčujeme se navzájem. Ubytování Radek zamluvil nádherně, chatičku pro pět u jezera Tinn. Nádherné ráno se kazí, když míjíme ceduli Rjukan, začíná pršet. Naštěstí dřív než zaparkujeme u ledu, déšť ustává. Pohled na rampouchy nám hned zlepšuje náladu. Plán je jasný, Radek s děvčaty zůstane u Vemork bridge, Banán a já vyrazíme kaňonem vzhůru doufajíce, že nás pustí některá místní chlouba, Juvsoyla nebo ještě lépe Lipton, honosící se v průvodci magickým číslem 7.


Lipton WI7

foto by © archive 


Na rozhýbání vybíháme Sabotorfossen a posouváme se kaňonem výš. Bohužel spousta ladu je nelezitelná, buď jsou odtáté nebo je na nich přelidněno. Smutně míjíme obsazenou Juvsoylu a rozhodujeme se zkusit dojít až pod Lipton. V průvodci je přistup doporučený z druhé strany a po hodině probíjení se korytem potoka chápeme proč. Za každým rohem očekáváme Lipton, ale ten se schovává do poslední chvíle. Je ukrytý až na samotném konci kaňonu, o to je pohled na něj působivější. Jedinou vadou na kráse je přes něj tekoucí potok vody.


Lipton druha délka

foto by © archive Že jsem o tom dešti nekecal

foto by © archive Lipton čtvrtá délka

foto by © archive 


Ale ani ta nás neodradila, a tak můžeme Lipton všem směle doporučit, je to opravdová perla. A jediné čím nás zklamal, byla obtížnost, která se pohybovala na spodní hranici šestého stupně.


Slanění z Liptonu

foto by © archive 


Po našem návratu k mostu zjišťujeme, že i zbytek týmu si výborně zalezl a Radek si rovněž posunul výkonnostní laťku směrem vzhůru, pětkové ledy už mu nečiní žádny problém.
V neděli ráno Natalku cestou k ledům napadá zajímavá myšlenka. Banán by si mohl Lipton klidně vytáhnout, že by to mohlo být zábavnější. A že vagónek by mu mohl dělat pro změnu Radek, ať se taky podívá zblízka na pořádný rampouch. Asi zato může láhev Tří barelů, kterou jsme večer tak důkladně zkoumali, ale oba, Banán i Radek, považují nápad za zajímavý a souhlasí. Proto je oba vysazujeme na horním konci kaňonu, aby si ušetřili nesmyslný přistup a sami sjíždíme zpět k mostu. Natálka asi klukům započaté dobrodružství závidí, protože se rozhoduje, ze dnes leze na prvním konci ona. Tak vytváří silný tým s Otylkou a během dne zdolávají několik rampouchu až pátého stupně.


Naty a Oti v první délce Vemorkbrufoss vest

foto by © archive Druha délka Vemorkbrufoss vest

foto by © archive 


Na mě tedy zbyla pouze úloha fotografa. Když už děvčatům začínají pomalu docházet sily, vrací se kluci z Liptona. Oběma září očička a tak je jasné, že uspěli. O tom jak moc si to užili si můžete přečíst zde http://www.humanita.n.cz/articles_view.php?idart=307 .
Teď už nás cekala jen cesta na letiště, domů, do postele… A čtyři dny práce než budeme moc jet znovu.

Čtvrtek právě skončil, a já si v doprovodu Banána vybaluju spacák vedle auta z půjčovny na okraji Rjukanu. Tak jsme opět zde. A opět nemrzne. Naštěstí jsme příliš unaveni dělat si s tím těžkou hlavu. Zalézáme do spacáků a usínáme, ráno se uvidí. Ráno nás budí slunce a je jasné, že nemrzne, avšak pohled na okolní kopce nás uklidňuje, pořád ještě všechno nespadlo. Na tři dny tu lezeni jistě bude dost.
Zastavujeme se na informacích zjistit předpověď a hlavně koupit nezbytný pohled pro Štěpána, ať ví kde opět nebyl. V informačním centru potkáváme kluky z Ostravy. Vypadají dost zničeně, jednak po 26 hodinové cestě autem, ale také pocitem, že tu začalo jaro, a že už si nezalezou. Hádám, že si nezalezli, protože na ledech jsme je nepotkali.
My pro změnu vyrážíme k Vemorku a do kaňonu. Ledy vedle mostu vypadají ještě lehčí než posledně a tak se rozhodujeme si lezeni nekomplikovat lanem. Po dvou cestách na rozehřátí se chystáme vyrazit nahoru do kaňonu směrem na Juvsoylu a Trappfoss.
Poté co si Banán poctivě nabalil batoh, zjistil, že je k….y těžký, konečně přistupuje na můj nápad, že za těchto podmínek se nemá cenu vláčet s lanem. Je hned mokré a těžké.. A že úplně nejlepší bude jít na lehko.
Pod Juvsoylou nervózně přešlapujeme asi dvacet minut, ale nakonec se nám zdá až příliš odtátá, a tak lezeme aspoň sousední Trappfoss.


Juvsoyla a Trappfoss

foto by © archive Juvsoyla a Trappfoss

foto by © archive 


Nahoru to bereme pěkně poctivě z leva, kde je to nejstrmější, ale hlavně tudy můžeme obejít průvody Anglánů. A jelikož se nám nechce obcházet půlku Norska, tak zlézáme dolů pěkně po svých, pro změnu po pravé straně ledu. Cestu k autu si „zkracujeme“ přes Vemorkbrufoss Vest. 


Vemorkbrufos vest

foto by © archive 


Následující den je ve znamení mixů. Banán si zvedá laťku nejprve na M7-, a poté na M7 cestou „Bored to the extréme“ na OS. Následně se jdu trápit do sectoru Arne. Oproti průvodci je tu řada nových cest. Mám zálusk na „Whaťs the problem“, ale není jasné, která je to linie. Jednu zkouším, a po třičtvrtě hodiny boje, je z toho slušný OS. Pro jistotu zkouším i sousední linii, která se ukáže byt těžší, a když si ve výlezu urazím celý rampouch, nezbývá než zavěsit pytel a odložit ji na další zimu.


Sector Arne

foto by © archive Sector Arne

foto by © archive Sector Arne

foto by © archive Lucky Lisa

foto by © archive 


Poslední den vyrážíme opět do Krokanu, asi pořád ještě spím, nedívám se kam šlapu, a tak si příchod k ledům zpestřuji koupelí, nezbývá mi než si jít pro suché spodní prádlo.
Poměrně rychle zjišťujeme, ze po včerejším mixování, už na nic těžkého nemáme. A tak opět zůstává lano v batohu, po většinu dne se bavíme lezením pouze ledů lehkých.


Banan v Krokanu

foto by © archive 

Odpoledne si zpříjemňujeme rozhovorem s místním přeborníkem Andreasem, který je letošní zimu „teprve“ 103 den na ledech.  A má pro ni jasné a stručné shrnuti: „Worst winter ever!“

Myšák   [úpravy] 23:00 23.04.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Dotaz22:21:22 23.04.2007
Ahoj..nikdy sem ledy a mixy nelezl a tak mam asi blbou otazku ale kdyz lezes zrovna drytoola a potrebujes cvaknout preso tak kam si das zrovna ten pikl kterej nedržiš? kdyz teda nejde nejak zaklinit nebo neco podobnyho...diky
skalkařodpovědět 
 Re: Dotaz22:41:53 23.04.2007
Lupneš ho na rameno...nebo k nástupu:-)
Václavodpovědět 
  Re: Dotaz22:50:14 23.04.2007
na rameno bych to asi nezkoušel..ponevadz sem kopyto tak by to bylo pokazdy u toho nastupu :D
skalkařodpovědět 
   Re: Dotaz11:01:54 24.04.2007
Pokud se nedá dát cepín na rameno, dá se dát za hrot do druhé ruky. Přidržuješ ho palcem. Samozřejmě to předpokládá, že máš cepíny s háčky proti sklouznutí z rukojeti.
Kočkaodpovědět 
    Re: Dotaz13:39:25 25.04.2007
Můžeš ho normálně hodit za sedák, když potřebuješ řešit něco dýl. Pokud máš poutka, tak ho zahodíš, není to sice moc elegantní, ale na druhou stranu alespoň nezdržuješ :-)
foxysodpovědět 

 luxusni lezba22:40:30 23.04.2007
Hej fakt husty dobře jste si to pokouřily!!!
odpovědět 
 Re: luxusni lezba08:33:41 24.04.2007
Jo, luxusní :-) Holt když není led u nás, jsou mezi náma tací, kteří nelení a vyrazí někam jinam. třeba na křídu.
Pěknej článek, poránu povzbudil, díky.
Tomáš F.odpovědět 
 Re: luxusni lezba09:00:08 24.04.2007
Pokud jsem si všiml, tak se zúčastnili i chlapci...:-)
odpovědět 

 Ledy22:43:43 23.04.2007
Zajímavé foto i článek. Díkec.
Janodpovědět 

 Gúd22:58:51 23.04.2007
Pán by měl dostat nějaký další lano. Neprobíhá tu zrovna nějaká soutěž? Penkný, Hmyzáku.
Papoušodpovědět 

 klobuk dolu chlapiska23:33:34 23.04.2007
no teda, koukam jako puk..s takovym nadsenim pro tu zmrzlou tekutinu jsem se tu dlouho nepotkal..nuze: po vode se bud strizlivi nebo leze, mysaku do toho!!!
Kudrnatejodpovědět 

 Jištění na křídě?07:20:23 24.04.2007
Parádní článek Myšáku. Chtěl bych se ale zeptat, jak se to na té křídě jistí? Z čeho tam slaňuješ? Z vývrtek? Nebo jsou tam zlubuko zasazené kruhy, jako na písku? Marně nad tím dumám, a fakt nevím, jak si to představit...
Gejzaodpovědět 
 Re: Jištění na křídě?08:31:49 24.04.2007
Tak to by mě taky zajímalo. O týhle křídový disciplíně jsem už slyšel, ale vidět z toho alespoň fotku je zážitek. A co teprve si tam zajet :-)
Tomáš F.odpovědět 
  Re: Jištění na křídě?12:38:29 24.04.2007
A co stopy cepínů a maček na skalách? Počítám, že se cesty hodně mění.
odpovědět 

 cepín do křídy08:23:32 24.04.2007
Článek pěkný, fotečky také, ale....
Nějak pořád nemohu ve svém nitru najít pochopení pro lezení po suché skále s cepínem v ruce. Cepín prostě patří do ledu, na lištu ruka. Jak se asi cítí taková křídová, vápencová, žulová lišta, když místo prstu musí snášet ocelový hrot?
To rovnou začnu brát zbraně do pískovcovejch rajbáků, to se bude kurva rychle honit EGO.
Asi si lezec s cepínama připadá více IN, nebo to nedokáže bez nich?
Matyodpovědět 
 Re: cepín do křídy08:52:51 24.04.2007
Mám podobný pocit, z lezení s cepínama po měkké křídě, který nezahání ani vědomí, že takovýchto "nevyužitých" stěn jsou tam kilometry.
Led ten se sám obnoví, ale křída sotva.
J.odpovědět 
 Re: cepín do křídy09:08:17 24.04.2007
A co teprve magnesium? To se tu dlouho neresilo. :))

Jinak hezky clanek, dekuju.
jx voidodpovědět 
 Re: cepín do křídy09:25:31 24.04.2007
Malinkej rozdil je v tom, že ty křidový útesy co rok odpadaj o par metru (nebo aspon hoooodne rychle erodujou) ,nikomu a NICEMU tak dirama po cepinech neuskodis. Z toho plyne dalsi absolutní výhoda chalku....neomezený možnosti prváčů... A EGO ti u prvniho jisteni v kride spadne nekam hoodne hluboko...v tom ta pritazlovost zakopana nebude..
Bananodpovědět 
  Re: cepín do křídy12:07:12 24.04.2007
tywoe, banani sou fsude! Je londynskej banan stejnej jako banan lisabonskej?
 lacoodpovědět 
  Re: cepín do křídy17:15:24 24.04.2007
A jak se tam jistí, to jako vrtáš vejvrtky? jestli v tom držej nejty tak to asi docela pevný bejt musí ne?
sp.odpovědět 
 Re: cepín do křídy15:49:13 24.04.2007
Ufff, kluci... Zajedte se laskave nejdrive podivat jak ty kridove skaly vypadaji a pak neco komentujte... Srovnavat pasy kridovych skal u pobrezi, kde kazdou chvili se neco odloupne a vsemocny ocean kazdym rokem nepatrne relief meni, s piskovcovymi rajbasy je dost prehnane. Asi jako kdybys srovnaval chut avokada s chuti jahod...
cus
Monroeodpovědět 
  Re: cepín do křídy00:33:50 27.04.2007
Jasně, ale nejde přece jenom o tuhle konkrétní skálu!
Vždyť stejným stylem se už leze v Alpách na vápně i granitu....
A ikdyž je skála rozmrdaná(Srbsko) a opadává, je to dostatečná výmluva? Na písku je taky plno vohnilejch převísků......
A s kudrnatym blonďáčkem se nehádám!!!!!!!!!!!!!!!!
Matyodpovědět 
   Re: cepín do křídy09:18:48 27.04.2007
No vidis, a Mysak psal jenom o tehle konkretni skale. Konfrontacni diskuze si vyvolavej jinde. A ted uz bez radeji lizt, podle predpovedi mate v Cechach hezky.
NAtalieodpovědět 

 cepiny na prodej11:34:14 24.04.2007
Prodavam zbrane a macky. Otylka z Madarska dava petkove ledy uz druhy den, co to drzi v ruce.
Ladaodpovědět 

 Asi nej článek12:04:12 24.04.2007
Super fotky super článek fakt smekám a děkuji že jsem se mohl kouknout :-))
Jose prasečí hlavaodpovědět 

 Diky + dojmy z kridy17:51:01 24.04.2007
Dik vsem, co se jim clanek libi. Vzdycky me to potesi.
Rozhodne vsem doporucuju precist si Radkuv clanek na humanite (odkaz je v textu). Dlouho me nic tak nepobavilo, dik Radku.
  Ted ke kride, stopy po lezeni mizi docela rychle. More je preci jen trochu silnejsi nez par lezcu s motyckama.
Jisteni je kapitola sama pro sebe. Material po kterem se leze, je dost podobny kride, kterou vsichni zname ze skoly. Navic je permanentne mokry, nebo aspon vlhky. Takze jisteni s rozumnou nosnosti by muselo byt osazeno nejmene 50 cisel hluboko, to je aspon muj osobni dojem. Jenomze kdo by se pokousel neco takoveho osazovat, kdyz ty cesty maji tak malou zivotnost. A tak je vetsina cest jistena icehooky nebo warthogy (v podstate drnokolik dlouhy 23 centimetru, vyrabi napr. Mountain technology). Novejsi cesty jsou osazeny lepenymi borhaky na kterych je uvedena nosnost 30kn. Skutecna nosnost bude ale vyrazne nizsi. Takze z toho plyne hlavni zasada lezeni na kride. NEPADAT A ZASE NEPADAT. Bohuzel cesty nevedou netsinou, az na vrchol utesu, kdo by taky lezl kolmou hlinou, takze konci cca ve dvou tretinach. Odkud se musi, se stazenou p....i, slanit.
 Myšákodpovědět 
 Re: Diky + dojmy z kridy14:39:24 25.04.2007
Dikes, samou chvalou se rdim a po vecerech brousim cepy :-)
Radek J.odpovědět 

 Super13:56:34 25.04.2007
Nádhera Myšáku. Ledy sice nelezu, ale ty fotky lákají...
Daliborodpovědět 

 TU JE KONTAKT NA UBYTKO V RJUKAN,10:04:42 03.05.2007
BUDE OTVORENE OD DECEMBRA 07, http://www.climb-inn.com/
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Velký bratr
Dešťová hana, VII
 Databáze cest:
Všechny cesty (150930)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tanec Anonymního Klauna VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Obcházení Daní VIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Ať žijí Duchové! 5C Na Hřebenech
Náskok 4 Na Hřebenech
Náhorní Cesta V Skály U Babylonu
Nově komentované:
Vyhlídkový Let VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Ocelový Vibrátor VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Jardova Spára - Brutal Variant 7+ Havranka
Jardova Spára 7- Havranka
Ztuhlík VIIIc Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: úprava lezeček | Re: úprava lezeček | Re: Čárky mazat nebo nemazat? | Re: Čárky mazat nebo nemazat? | Re: Čárky mazat nebo nemazat? | Re: Umíš se sám vy...t? | Re: Čárky mazat nebo nemazat? | Umíš se sám vy...t? | Re: Čárky mazat nebo nemazat? | Re: Čárky mazat nebo nemazat? |

 Nové komentáře:
Re: španělská bota.. | Jsou v Praze na Letňanech | Re: pad | Re: Jen nech na hlavě | Re: Gratulace!!! | Re: pad | Re: pad | Re: pad | Re: 15 | Re: pad |

 Kde to vře:
Video: Začínáme na písku: 4 díl (54)
Video: Začínáme na písku: 5 díl (52)
Baruntse 2021 - Nebeská past (45)
Na Štandu 7: Petr Mocek (20)
Nový film ZAFION k přivítání jara (15)
Kangchung Shar - „Ádův nebeský traverz“ (13)
Lucka Hrozová: druhé bouldrové 8A na flash (12)
Ocenění Zorce Prachtelové (11)
Pád horolezce z 15 metrů na Ostaši (10)
Lezečky Tenaya boří jeden mýtus (10)

 Nově v inzerci:
Lezečky Ocun Diamond vel. 43 (UK 9) | Práce ve výškách- montážní pracovník | Black Diamond Momentum | Prodloužený 2.-6. víkend do hor | LaS Nepal trek Evo | Rock Pillars Pearl QC vel.42 | Lezecký batoh | Edelrid Micro Jul | Nůž ve Skaláku | Hledám ... |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 368 
 Nevím 
 122 
 Ne 
 248 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.