LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Středně velkou lavinu odpružíš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny

Závody
Zrušeno ČP U14 v lezení na obtížnost (28.11)
MČR v lezení na rychlost (05.12)
MMČR v drytoolingu (12.12)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13156
2."Fido" 11900
3.Trojan 11794
Bouldry:
1.Ondra 11634
2.Stráník 11625
3.Stráník 10950
Hory:
1.Novák 7454
2.Ženíšek 6451
3.Mrklovský 6301

Výsledky
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ČP a MČR U14 (12.09)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Deníčky
5062 lezců
870948 cest
Nové přelezy:
Žížala 1? 7C
Velitel Na 8A
Evoluce 10
Mind Boggl 7b+
Falešný Rá 9
Dívčí Válk 7C
Temný Rití 7C+
The Call O 7b+
Ruce Plné 7C+/8A
Krteček 8A+

Stěny
Boulder bar Točna - Jihlava
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XXII.díl

Vážení pískomilové, už opět omlouvám dlouhou odmlku, způsobenou tentokrát rekonstrukcí koupelny. Inu i na lezce občas dolehnou prozaické starosti a někde si hlavu po víkendu plnou písku umýt musím. Jaro nezadržitelně klepe na dveře a tak mu je trochu potevřeme dalším tipem na dobře strávený piknik ve stěnách.

Už víte, že kdo dorazí na čáru ve Hřensku po deváté hodině prohloupí, protože bude pohlcen frontou Němců dychtivě svírající igelitky s úlovky z Duty free  shopů. Nicméně při popojíždění v koloně bude mít příležitost vychutnat zubatou siluetu Schrammsteinů, dalšího ze symbolů Saska. Na dvě věže ohraničující zleva tuto scenérii se vydáme dnes.

Vorderer Torstein a Meuerturm stojí na samém kraji masívu spadajícího téměř k silnici vedoucí podél Labe ze Schmilky do Bad Zschandau. Díky tomu se při lezení v údolních stěnách cítíte podobně jako ve Verdonu. V těchto místech se často rozpouští mlhy přicházející z Čech, takže slunce není vzácností. Na Torstein svítí celý den, na Meuerturm odpoledne. Bývá tu i poměrně větrno. To je ale jen malá daň za rozhled, kterého se vám dostane.


Dostane se vám zde vrchovatě i pěkného lezení:
 • Vorderer Torstein (zleva doprava)
 • Umweltkonferenz VIIc - od 2. kruhu lze slanit, příjemné lezení, spára vpravo se 3 kruhy je také jen VIIc, ale pro otrlejší.
 • Jackpot VIIIb RP - dobře odjištěná v nejtěžším místě s kruhem u pasu, od 3. kruhu lze slanit. Obě tyto cesty jsou kratší, vhodné na rozlezení a seznámení s materiálem.
 • Die einfachen Menschen VIIIb - pěkně vyhlížející cesta s 5 kruhy v pravé části širokého pilíře, nelezl jsem ji.
 • Ein Herbstag VIIIb - totéž v levé části, 3 kruhy a doleva na hranu anebo přímo přes další 2 varianta Drachenwand za VIIIb RP, nelezl jsem ji.
 • Südwand VIIa - klasika, z velkého koutu a traverzem doleva pod spáru ke kruhu, spárou a někudy (ještě kruh) na vrchol ke krabici.
 • Ein Sommertag VIIIc, IXa RP - povinný skalp, spousta lezení nejrozličnějšího druhu, středem nejširší stěny, dolez k 1. kruhu není tak hrozivý, jak vypadá, od něj lišácky do spáry, zajímavý traverz pod převisem ke 2.k., přes převis a dobrých 25 metrů se semtam smyčkami stěnou ke kruhu na obzoru, od něj velice vychytaná, ale lezitelná rajbasová pasáž přes 4.k. na vrchol.
 • Bruchholzkante VIIb, bez st. VIIc a Erkerweg VIIa - levá a ještě levější hrana, obě často lezené, netěžké, vzdušné a klasické cesty.
 • A&L (dříve Westwand, ještě dříve jako dnes) IXa - klasika, devítka s přívlastkem nejlehčí, není to však nejpřesnější označení, není psychicky náročná, ale sladké nic, po kterém se leze nejtěžší místo, nepouští zadarmo, z velké police šikmo doprava stěnou přes 2 kruhy a přímo přes další 2, nejtěžší odlez z výrazné bílé mapy. Byla první devítkou mnoha lezců, i mou.
  ... a další.

Meuerturm
Je proslulý svou 55 metrů vysokou údolní stěnou, o níž usilovaly generace lezců. Vedou zde 3 základní směry s několika variantami:

 • Westwand VIIIb - Harry Rost, 1949, první cesta v této stěně nastupuje levou ze dvou spár na úpatí a dále šikmo vpravo k 1.k., který je ve středu stěny asi 25 metrů vysoko, cestou lze občas utrousit smyčku. Dále vzhůru a doprava ke 2.k. po dnes již notně olámaných kraflích, které se dříve ovazovaly chlupatými přítelkyněmi osamělých lezců. Od  2.k. doprava na hranu a na vrchol. Proslulá a obávaná cesta, do které se již téměř nikdo nepouští. Na podzim jsem ji ale viděl na vlastní oči lézt. Když se před měsícem touto cestou pochlubil můj otec ve Finale Ligure saskému sousedovi z tábořiště, rázem prý stoupl na vážnosti.
 • Lineal IXa - B. Arnold, 1970, cesta, která mě vždycky dráždila, ale nikdy jsem si netroufl. Morálně je ještě vybroušenější, než ta předchozí. Pojem. Jsou v Sasku daleko větší vraždy, tohle je horní hranice ještě těch relativně rozumných. Nástup pravou ze spár a k prvnímu kruhu Westwandu, přímo ke druhému, je to kus cesty, ale jde to. Od 2.k. už není nic, jen stěna s plytkými pseudomiskami a o 8 metrů výše vlez do žlábku. Smyčky jsou zbytečná zátěž. Kolik lidí už tady mřelo strachy a padalo čtvrstovku metrů.
  Na podzim jsem to už nevydržel a zcela nesportovně si hodil lano zvrchu, málem jsem se pos..., jen když jsem to slaňoval na jednoduchým laně. Kupodivu se to nějak vylézt dalo a tak napodruhé už pěkně odspodu jsem si splnil jeden z dětských snů.
 • Route Zehn VIIIc, IXa RP - B. Arnold, 1966, super hrana, rovněž klasika, 2 kruhy. Dobře odjištěná k 1.k. Bojavý dolez ke 2.k., asi nejtěžší místo. Od něj vzhůru a do stěny vpravo a na vrchol. Kamarád říkal, že nikdy nic hezčího nelezl.


Myslím, že pokud se vypravíte právě sem, nebudete zklamáni. Lezení od sedmiček do devítek pro každého dost na to, aby se nedaly přelézt ani za celý víkend, a to je hned vedle lezeního celý Schrammsteiny.

Tschüs Jarda Maršík

P.S.: Pískomilové, předběžně vyhlašuji termín na další hromadný víkend s bivakem v Sasku se vším, co k tomu patří, na 25. - 26.5. 2002. Pište do komentářů či na bertik@razdva.cz.

Jarda Maršík   [úpravy] 08:06 12.04.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 No paráda
No konečně, po těch trudomyslných článcích něco, co opravdu potěšilo mou duši, způsobilo pocení rukou a běhání mrazu po zádech. Super článek - prostě kvalita ala Maršík.
Někdy si říkám, co by mohlo být podobných pěkných článků a reportáží, kdybychom jim věnovali tu energii, která se tu promrhá na hádání.
Neříkám, že problémy, které se tu probíraly nebyly důležité a že není není potřeba je řešit. Určitě ano a diskuze si určitě zasloužily (i když podle mého by mohly být trochu umírněnější), ale hlavně myslím, že lezení děláme všichni pro pocit z pohybu, pro zážitky z výletů, pro to mrazení v zádech a né pro ty problémy.
Takže všem vám přeji víc skvělých zážitků ze skal, hor, umělých stěn a bouldrovek (stejně sme všichni lezci - čteme LEZCE ne?) a víc takovýchto super článků a reportáží.
Zapsal: Hop, 08:30:48 12.04.2002
 Diky
Vic snad neni treba. Co vic si prat, nez aby byli lidi, ktery se umej podelit s ostatnima.
Zapsal: Maty, 08:33:51 12.04.2002
 Krasa
Byl jsem na Schramech pred par lety a mel jsem z nich dojem, ze material sten je trochu pevnejsi hrubozrnny pisek nez v ostatnich oblastech.
Zdalo se mi to nebo ne ?
Zapsal: JirkaS, 10:04:09 12.04.2002
 Nebyli jsme tam?
A neprocházeli jsme tam takyjak jsme tam byli loni na jaře, Jiří?
Zapsal: Hop, 16:08:13 12.04.2002
 Krása,krása
Krása,krása,krása.Co více říct.Snad jen ať už je květen a moc nám neprší.
Zapsal: Himbajz, 18:34:44 12.04.2002
 Nebyli
Ne, tam jsme az nedosli Schramy jsou nize po proudu.
Zapsal: Jirkas, 09:46:00 15.04.2002
 Meuerturm-Westwand
No chtěl bych jenom okomentovat tuto cestu, kterou jsem nedávno lezl a na pravou míru uvést popis od Jardy M. Když se dobírá u prvního kruhu, tak šedesátka lano (teda jako její půlka, že) na zem nedosáhne a nastupuje se ještě trochu níž, než v místě spádnice prvního kruhu - takže jsme si dovolili vydedukovat, že první kruh je asi v 34m. No ale cestou k němu se dá po skále rozvěsit a do spáry zastrčit dobrých 10 (můj případ, lze asi i víc) postupových špagátků. No a stěnka od 1. k 2. je už příjemně olámaná a vypadá to, že co šlo urvat, již se urvalo. Takže celkový dojem z cesty, zvládáte-li alespoň trochu spáry (opravdu jen trochu) nemůže být jiný, než veeeelmi pozitivní. Kór když na vršku najdete dvě expresky, jako se to podařilo nám. Howgh
Zapsal: Vlašák, 10:00:43 25.04.2005


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

, 7C
 Databáze cest:
Všechny cesty (147860)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
??? 6A+ Ostaš
Central Park 7a Celva
Trento Disgaggi 6a+ Celva
A Mol 7A Rohanovský Vrch
Dé Mon 6B+ Rohanovský Vrch
Nově komentované:
Lucifer 5.14c Red River Gorge
Hadí Stisk 7C Malinské Skály
Mí Mínění Změní 7A+ Radotínské Údolí
Rub 8+/9- Lom Kobyla
Velitel Na Pytel 8A Mlýnský Vrch

 Nově v diskusi:
Re: La sportiva TRANGO ICE CUBE GTX | Re: La sportiva TRANGO ICE CUBE GTX | Nedělejte hrdiny, je to trapný | Re: Oči čučí | Re: Oči čučí | Re: Oči pučím na Kubu Turka | Re: Oči čučí | La sportiva TRANGO ICE CUBE GTX | Re: Oči čučí | Re: Oči čučí |

 Nové komentáře:
Re: dotaz na pravidla | . | Re: Historicky úspěch | Re: dotaz na pravidla | Re: dotaz na pravidla | Historicky úspěch | Re: Do toho | Re: dotaz na pravidla | Re: Pekne, diky! | Re: dotaz na pravidla |

 Kde to vře:
Adam Ondra: 5. den nácviku Perfecto Mundo 9b+ (60)
Kolem Skal! - 7. Kozelka s Honzou "Trávou" Trávníčkem (54)
Video: Překonávání hranice - ze 7a do 7b (41)
Jak se dělá klasa…. (27)
Kolem Skal! - 8. Srbsko a Jan Kreisinger (25)
Julia Chanourdie vylezla jako 3. žena na světě obtížnost 9b (13)
Mistrovství Evropy v lezení: bouldering (12)
Lucka Hrozová: druhý boulder za 8A+ (7)
Na ČT Sport odstartovala 6. řada seriálu Na skialpech přes hory (6)
Matterhorn (6)

 Nově v inzerci:
Shanim koupim jistitko Trango Cinch | Horolezecké boty Asolo 6b+ | Nález helmy na Rovišti | Pouzdro Deuter Camera Case III | Kšiltovka La Sportiva Shade Cap žlutá - NOVÁ | Karabina GRIVEL Carryabiner - NOVÁ | Rukavice Grivel Summit XL - NOVÉ | Drytool Brno | Suunto Ambit Peak | TECNICA ZERO G GUIDE PRO (2017) 27,5 |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 623 
 18 - 23 
 516 
 23 - 25 
 458 
 25 - 28 
 427 
 > 28 
 488 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.