LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Gravitace je sviňa!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu

Závody
ODLOŽENO SP Mnichov (23.05)
ODLOŽENO SP Salt Lake City USA (12.06)
ODLOŽENO SP Innsbruck (ITA) (23.06)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12788
2.Pail 11625
3.Jungling 11606
Bouldry:
1.Stráník 11678
2.Ondra 11581
3.Stráník 10975
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Nikita 6543
3.Coubal 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4909 lezců
824147 cest
Nové přelezy:
Turistická Xb
No More Ex 7c
Grafitti M 8A
Strašák 9+/10-
Böhmischer Xc
Böhmischer Xc
Savana 9/9+
Tour De An 9+/10-
Savana 9/9+
Toxic Aven 8B

Stěny
Climbing a Music Club Parukářka - Praha 3
Venkovní stěna v areálu gymnázia Volgogradská, Ostrava Zábřeh - Ostrava
Lanové centrum DDM hl. m. Prahy - Praha 8

Prodejny
HUDYsport - Hradec Králové
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XXII.díl

Vážení pískomilové, už opět omlouvám dlouhou odmlku, způsobenou tentokrát rekonstrukcí koupelny. Inu i na lezce občas dolehnou prozaické starosti a někde si hlavu po víkendu plnou písku umýt musím. Jaro nezadržitelně klepe na dveře a tak mu je trochu potevřeme dalším tipem na dobře strávený piknik ve stěnách.

Už víte, že kdo dorazí na čáru ve Hřensku po deváté hodině prohloupí, protože bude pohlcen frontou Němců dychtivě svírající igelitky s úlovky z Duty free  shopů. Nicméně při popojíždění v koloně bude mít příležitost vychutnat zubatou siluetu Schrammsteinů, dalšího ze symbolů Saska. Na dvě věže ohraničující zleva tuto scenérii se vydáme dnes.

Vorderer Torstein a Meuerturm stojí na samém kraji masívu spadajícího téměř k silnici vedoucí podél Labe ze Schmilky do Bad Zschandau. Díky tomu se při lezení v údolních stěnách cítíte podobně jako ve Verdonu. V těchto místech se často rozpouští mlhy přicházející z Čech, takže slunce není vzácností. Na Torstein svítí celý den, na Meuerturm odpoledne. Bývá tu i poměrně větrno. To je ale jen malá daň za rozhled, kterého se vám dostane.


Dostane se vám zde vrchovatě i pěkného lezení:
 • Vorderer Torstein (zleva doprava)
 • Umweltkonferenz VIIc - od 2. kruhu lze slanit, příjemné lezení, spára vpravo se 3 kruhy je také jen VIIc, ale pro otrlejší.
 • Jackpot VIIIb RP - dobře odjištěná v nejtěžším místě s kruhem u pasu, od 3. kruhu lze slanit. Obě tyto cesty jsou kratší, vhodné na rozlezení a seznámení s materiálem.
 • Die einfachen Menschen VIIIb - pěkně vyhlížející cesta s 5 kruhy v pravé části širokého pilíře, nelezl jsem ji.
 • Ein Herbstag VIIIb - totéž v levé části, 3 kruhy a doleva na hranu anebo přímo přes další 2 varianta Drachenwand za VIIIb RP, nelezl jsem ji.
 • Südwand VIIa - klasika, z velkého koutu a traverzem doleva pod spáru ke kruhu, spárou a někudy (ještě kruh) na vrchol ke krabici.
 • Ein Sommertag VIIIc, IXa RP - povinný skalp, spousta lezení nejrozličnějšího druhu, středem nejširší stěny, dolez k 1. kruhu není tak hrozivý, jak vypadá, od něj lišácky do spáry, zajímavý traverz pod převisem ke 2.k., přes převis a dobrých 25 metrů se semtam smyčkami stěnou ke kruhu na obzoru, od něj velice vychytaná, ale lezitelná rajbasová pasáž přes 4.k. na vrchol.
 • Bruchholzkante VIIb, bez st. VIIc a Erkerweg VIIa - levá a ještě levější hrana, obě často lezené, netěžké, vzdušné a klasické cesty.
 • A&L (dříve Westwand, ještě dříve jako dnes) IXa - klasika, devítka s přívlastkem nejlehčí, není to však nejpřesnější označení, není psychicky náročná, ale sladké nic, po kterém se leze nejtěžší místo, nepouští zadarmo, z velké police šikmo doprava stěnou přes 2 kruhy a přímo přes další 2, nejtěžší odlez z výrazné bílé mapy. Byla první devítkou mnoha lezců, i mou.
  ... a další.

Meuerturm
Je proslulý svou 55 metrů vysokou údolní stěnou, o níž usilovaly generace lezců. Vedou zde 3 základní směry s několika variantami:

 • Westwand VIIIb - Harry Rost, 1949, první cesta v této stěně nastupuje levou ze dvou spár na úpatí a dále šikmo vpravo k 1.k., který je ve středu stěny asi 25 metrů vysoko, cestou lze občas utrousit smyčku. Dále vzhůru a doprava ke 2.k. po dnes již notně olámaných kraflích, které se dříve ovazovaly chlupatými přítelkyněmi osamělých lezců. Od  2.k. doprava na hranu a na vrchol. Proslulá a obávaná cesta, do které se již téměř nikdo nepouští. Na podzim jsem ji ale viděl na vlastní oči lézt. Když se před měsícem touto cestou pochlubil můj otec ve Finale Ligure saskému sousedovi z tábořiště, rázem prý stoupl na vážnosti.
 • Lineal IXa - B. Arnold, 1970, cesta, která mě vždycky dráždila, ale nikdy jsem si netroufl. Morálně je ještě vybroušenější, než ta předchozí. Pojem. Jsou v Sasku daleko větší vraždy, tohle je horní hranice ještě těch relativně rozumných. Nástup pravou ze spár a k prvnímu kruhu Westwandu, přímo ke druhému, je to kus cesty, ale jde to. Od 2.k. už není nic, jen stěna s plytkými pseudomiskami a o 8 metrů výše vlez do žlábku. Smyčky jsou zbytečná zátěž. Kolik lidí už tady mřelo strachy a padalo čtvrstovku metrů.
  Na podzim jsem to už nevydržel a zcela nesportovně si hodil lano zvrchu, málem jsem se pos..., jen když jsem to slaňoval na jednoduchým laně. Kupodivu se to nějak vylézt dalo a tak napodruhé už pěkně odspodu jsem si splnil jeden z dětských snů.
 • Route Zehn VIIIc, IXa RP - B. Arnold, 1966, super hrana, rovněž klasika, 2 kruhy. Dobře odjištěná k 1.k. Bojavý dolez ke 2.k., asi nejtěžší místo. Od něj vzhůru a do stěny vpravo a na vrchol. Kamarád říkal, že nikdy nic hezčího nelezl.


Myslím, že pokud se vypravíte právě sem, nebudete zklamáni. Lezení od sedmiček do devítek pro každého dost na to, aby se nedaly přelézt ani za celý víkend, a to je hned vedle lezeního celý Schrammsteiny.

Tschüs Jarda Maršík

P.S.: Pískomilové, předběžně vyhlašuji termín na další hromadný víkend s bivakem v Sasku se vším, co k tomu patří, na 25. - 26.5. 2002. Pište do komentářů či na bertik@razdva.cz.

Jarda Maršík   [úpravy] 08:06 12.04.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 No paráda
No konečně, po těch trudomyslných článcích něco, co opravdu potěšilo mou duši, způsobilo pocení rukou a běhání mrazu po zádech. Super článek - prostě kvalita ala Maršík.
Někdy si říkám, co by mohlo být podobných pěkných článků a reportáží, kdybychom jim věnovali tu energii, která se tu promrhá na hádání.
Neříkám, že problémy, které se tu probíraly nebyly důležité a že není není potřeba je řešit. Určitě ano a diskuze si určitě zasloužily (i když podle mého by mohly být trochu umírněnější), ale hlavně myslím, že lezení děláme všichni pro pocit z pohybu, pro zážitky z výletů, pro to mrazení v zádech a né pro ty problémy.
Takže všem vám přeji víc skvělých zážitků ze skal, hor, umělých stěn a bouldrovek (stejně sme všichni lezci - čteme LEZCE ne?) a víc takovýchto super článků a reportáží.
Zapsal: Hop, 08:30:48 12.04.2002
 Diky
Vic snad neni treba. Co vic si prat, nez aby byli lidi, ktery se umej podelit s ostatnima.
Zapsal: Maty, 08:33:51 12.04.2002
 Krasa
Byl jsem na Schramech pred par lety a mel jsem z nich dojem, ze material sten je trochu pevnejsi hrubozrnny pisek nez v ostatnich oblastech.
Zdalo se mi to nebo ne ?
Zapsal: JirkaS, 10:04:09 12.04.2002
 Nebyli jsme tam?
A neprocházeli jsme tam takyjak jsme tam byli loni na jaře, Jiří?
Zapsal: Hop, 16:08:13 12.04.2002
 Krása,krása
Krása,krása,krása.Co více říct.Snad jen ať už je květen a moc nám neprší.
Zapsal: Himbajz, 18:34:44 12.04.2002
 Nebyli
Ne, tam jsme az nedosli Schramy jsou nize po proudu.
Zapsal: Jirkas, 09:46:00 15.04.2002
 Meuerturm-Westwand
No chtěl bych jenom okomentovat tuto cestu, kterou jsem nedávno lezl a na pravou míru uvést popis od Jardy M. Když se dobírá u prvního kruhu, tak šedesátka lano (teda jako její půlka, že) na zem nedosáhne a nastupuje se ještě trochu níž, než v místě spádnice prvního kruhu - takže jsme si dovolili vydedukovat, že první kruh je asi v 34m. No ale cestou k němu se dá po skále rozvěsit a do spáry zastrčit dobrých 10 (můj případ, lze asi i víc) postupových špagátků. No a stěnka od 1. k 2. je už příjemně olámaná a vypadá to, že co šlo urvat, již se urvalo. Takže celkový dojem z cesty, zvládáte-li alespoň trochu spáry (opravdu jen trochu) nemůže být jiný, než veeeelmi pozitivní. Kór když na vršku najdete dvě expresky, jako se to podařilo nám. Howgh
Zapsal: Vlašák, 10:00:43 25.04.2005


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Oktoberfest, 8a
 Databáze cest:
Všechny cesty (143362)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
No More Excuses 7c Berdorf
Fixaretka 7B Kralupy Nad Vltavou
Schneelochsteig 1 Gesäuse
Východní Hřeben 2 Lechquellengebirge
J Úbočím 1 Lechquellengebirge
Nově komentované:
Švestka 7 Lom Kobyla
End Game 8- Lom Kobyla
Čurda 7+/8- Lom Kobyla
Duševní Azyl 7- Roviště

 Nově v diskusi:
Re: Poloviční lano | Re: Slanitko | Re: Poloviční lano | Re: Poloviční lano | Re: Poloviční lano | Re: Poloviční lano | Re: jezis | jezis | Re: First female ascent of Action Directe | Re: Slanitko |

 Nové komentáře:
Re: Bezpečný morálovky | Re: zoufalství | Re: zoufalství | Re: videotýdeník | videotýdeník | zoufalství | Re: Martanovo lobbing | Re: Jen tak na okraj | Re: Jen tak na okraj | Re: U sousedů vyje pes |

 Kde to vře:
ČHS řeší odpovědnost za škody způsobené stavem lezeckých cest (161)
Martin Krasňanský: Indián 8+ na Kalamárce (SR) free solo (94)
Melissa Le Nevé: 1. ženský přelez Action Directe 9a (18)
Adam Ondra #66 (7)
Vtrulník zachraňoval lezce na Broumovsku (5)
Filmy o klasických výstupech ve Verdonu a v Buoux (4)
Lucka Hrozová dává boulder za 8A+ jako 4. Češka (4)
Adam Ondra #67 (2)
Butovské vyhlídky (2)
Alpine UP (1)

 Nově v inzerci:
trialové boty tSalming | trezeta afk8000 | ICEBREAKER spector ss crw glass | slaňovací brzda | Prodám ocůn oxi s | lezečky La Sportiva MANTIS (EUR 37.5) | Nové boty Hanwag Ferrata GTX EUR 42,5 | Statická a dynamická lana | Presky ve Sv. Janu | Lezečky La Sportiva Solution 43,5 |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 1887 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 751 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 9459 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1276 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.