LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lepší starej horolezec, než mrtvej hrdina.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí
Vychází nová kniha Máry Holečka o Gasherbrumu I.

Závody
Pražský Opičák (04.12)
MMČR v boulderingu (07.12)
SAMBAR KIDS CUP (08.12)

Žebříček
Cesty:
44.Paprsek 10088
45.Jeliga 10028
46.Nováček 10010
Bouldry:
44.Grečnár 8606
45.Baryl 8556
46.Eliáš 8500
Hory:
28.Bernard 1840
29. 1816
30.Šťastný 1787

Výsledky
Dry Tool Cup (24.11)
MČR v lezení (27.10)
MS Innsbruck (06.09)

Deníčky
4578 lezců
724865 cest
Nové přelezy:
Los Francé 7b+
El Regalit 7b
Cantalobos 7b
Animaculos 7b
Cap I Cua 7c
El Cachalo 7b
Agua Por F 7c
Revuelta E 7b+
Maricon El 7b
Super Zeb 7c

Stěny
Nový Jičín - Nový Jičín
Sportcentrum Forea - Lanškroun
Lezecká stěna Jičín - Jičín

Prodejny
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1
HUDYsport - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Stanovisko k bublině zákazu lezení

Křížový vrch

Tak nám několik lezců majlovalo a dokonce i volalo, co že jsme to za ignoranty ohledně omezení lezení na Křížovém vrchu v Ádru. Bylo nám občas velmi podrážděně sděleno, že asi nemáme nic jiného na práci, než honit chudáky lezce. Abychom mohli dělat a v našem přetížení stihnout vše, co se od nás čeká, věnuji trochu času i www.lezec.cz na doporučení jistého p. Náhlíka (tuším) - díky mu za typ. Doufám tak, že tím ušetřím čas a nervy všem zúčastněným.

Úvodem nutno říci, že nás mimolokální odpor zaskočil a nemile se nás dotkl. Jednak proto, že kritika nebyla vůbec oprávněná a místní lezci, kteří zpočátku jednali také značně kriticky se nakonec v pohodě se Správou CHKO ztotožnili. Dále proto, že se do toho vkládají lidé, aniž se seznámí s argumenty a věcnými podklady problému. Posuďte nyní sami:
1.
Jisté ohrožené druhy, budeme je nazývat supi, konečně zahnízdily po desítkách let, co jsme je u nás neviděli, protože je mj. vystříleli myslivci. Minulý rok byli supi vyrušeni lezcem provádějícím v dubnu (sic!) prvovýstup (záměrně neuvádím bližší inforamce kvůli zlodějům - zločincům). Vznikla škoda minimálně 50 000 Kč.
2.
Jelikož na Křížovém vrchu zahnízděním supa výrazně převážil v této přírodní rezervaci zájem ochrany přírody nad jinými veřejnými zájmy (viz zákon o ochraně přírody) Správa CHKO i celá veřejnost je povinna tento zájem chránit. Správa v demokracii v tomto případě nemůže učinit jinak, než pro vymezení zóny klidu a tím omezení svobody druhu homo sap. (pohyb) vypsat řízení dle správního řádu, které bylo ukončeno rozhodnutím, aby byla dána šance práva účastníků k odvolání. Dále měla Správa dvě možnosti - vypsat řízení s účastníky, kteří jí jsou známi, což však mohlo vést k tomu, že by někteří účastníci mohli být vynecháni. Proto se rozhodla vyjít vstříc veřejnosti a vypsala řízení veřejné. Do něho se na poslední chvíli přihlásil i místní zástupce ČHS Vašek Bruckner, Správce skal (mimochodem na základě právní porady ze strany mé maličkosti).
Problém stál tak, že věcně by dle ornitologů bylo ideální vyhlásit za klidovou zónu celý severní oblouk Křížového vrchu po celý rok - tedy omezit vstup veškeré veřejnosti, nejen lezců. Správa po zvážení všech okolností rozhodla tak, že dokonce Lehkotěžká stěna, Bezzubá, Anglická stěna, Tučňák, Eskymák, Eksymačka a Miluška budou bez omezení. Oblast Maják (včetně) až Andromedy (včetně)- tedy to nejcenější z jižní části severního oblouku - je otevřena od 1.7. - blíže viz rozhodnutí a mapy na ČHS, kde jsou jednotlivě vymezeny věže, kam se je budu snažit vecpat, protože to tam prý udělali nějak jinak, že není jasné, kde je sever a tudíž nám lidé volali, proč se nebude lézt na Křížovém králi (Jižní věže jsou jako dosud bez omezení).
3.
Z řad jednotlivců lidu lezeckého se nepřihlásil nikdo, i když o vyhlášce věděli.
4.
Předsedové všech místních oddílů byli s touto akcí seznámeni a nikdo po vysvětlení ani nenaznačil jakýkoli nesouhlas s omezením. Naopak řada z nich podpořila myšlenku i z hlediska zdravého lokálního patriotismu. Část civilní služby včetně Správce Vaška B. je zároveň stráží ochrany přírody a nakonec se dohodlo, že i oni pomohou supy chránit!
5.
Se situací byla rovněž seznámena vrcholová komise Adršpach. Po počáteční kritice způsobené opět naznalostí zákonů a situace, VK jednomyslně podporuje řešení SCHKO a někteří členové se přihlásili k osobní odpovědnosti supy uhájit (sic!).

Závěrem:
Doufáme tedy, že jsme tímto strohým a neučesaným výčtem argumentů seznámili lezeckou veřejnost se skutečným stavem věcí v Ádru.
Myslím si osobně, že řešení, které Správa po několika letech tápaní našla, je v dané situaci dokonce vzorové. Spolupracují jak státní správa, tak samospráva, místní i lidé zdaleka (supy hlavně hlídá nevládka Děti Země opravdu v těžkých povětrnostních podmínkách ve dne v noci - díky jim za to).

Stran obce lezecké doporučuji před zapálením doutnáku k vypouštění těžkých kalibrů nejdříve pořádně zamířit, aby nebyl trefen falešný cíl.
Rovněž vyslovuji naději, že tento modelový případ zahleděnosti části lezců do sebe sama (výkony či přílišné ego dovedou lehce zastínit pravou podstatu světa) povede k většímu pochopení toho, že příroda je naše tělo, o které musíme všichni pečovat. Je to veřejný zájem číslo jedna - stačí se podívat na dnešní TV - ČT 2 Attenborough: Zpráva o stavu světa.
Přírodě a horám zdar, s úctou
Jiří Malík

Autor tohoto článku leze bezmála 30 let a zároveň pracuje jako zástupce šéfa Správy CHKO Broumovsko, který zároveň leze také. Autor je dále předsedou VK Adršpach.

Jiří Malík   [úpravy] 07:48 17.04.2002Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

Nový komentář 

 Super
Hezký, tak se mi to líbí. Takovejhle článeček je daleko lepší a účinější, než zběsilá přestřelka bez hlubších informací. Díky za něj i za ty příští podobné.(aspoň doufám, že budou)
Zapsal: Dan, 08:26:51 17.04.2002
 Dnešní komunikační technologie
Dobrý. Kdybyste to zveřejnili na stránkách CHKO nebo třeba ČHS, ušetřili ste si nenávist mnoha lezců. Myslím, že pro tyto argumenty musí mít každý rozumný lezec pochopení.
Budiž vám to puočením. Já jsem si hned mislel, že takovou p***vinu by Pinďa nikdy nevydal;-)
Zapsal: Icefifi, 09:01:36 17.04.2002
 
Supum zdar.
Zapsal: , 11:13:22 17.04.2002
 Moralita
Jo myslim, ze je to rozumny a zaroven preju supum, aby se jim nerusene hnizdilo. Je faktem, ze kdyz neco od nekoho chceme, tak bychom pak meli neco obetovat, kdyz neco potrebuje ten druhy. V tomto pripade chceme lozit a tudiz musime se prizpusobit pozadavkum Supu na hnizdeni, ktere,jak verim, jsou opravnene. A toto je rozumny vysvetleni opravnenosti tohoto opatreni. Berghail
Zapsal: Moralista :o)), 11:44:41 17.04.2002
 
Tak toto je skutečně mnohem lepší vyjádření než to které se objevilo na svazových stránkách. Myslím že poučení z celé záležitosti je jasné, nevydat jaksi jenom co, ale jaksi taky proč a pořadně jak.
Takže ještě jednou diky a jsem rad, že jsme se dobrali tohoto závěru.
Radek
Zapsal: zoban, 16:33:07 17.04.2002
 
Čistě vědecky by mě zajímalo, co za supi se to tam vlastně zahnízdilo? (rod a druh)

Zapsal: 1000Freckles, 20:22:32 17.04.2002
 
hlavne jestli si to precte taky Zoban
Zapsal: Pete, 09:31:46 18.04.2002
 mily Pete
Nahledni o nekolik radku vis a treba se i neco dovis. Ja nepatrim k lidem kteri si dogmaticky trvaji na svem a fakty ktere vysli po mozna trochu bourlivejsi diskuzi napovrch bych rekl ze jsem nejen zajimave, ale nektere i velmi pozitivni. Treba to takhle bude priste hned aby to bylo jasne i takovym rejpalum jako jsem ja.
Tot vse Radek
Zapsal: Zoban, 10:16:59 18.04.2002
 
Takze ty kruhy jsou narezavany kvuli potrave pro mrchozrouty?
Zapsal: , 11:02:05 18.04.2002
 odpo...
Nazdarek borci,
hele, já sem se teď o lezecký stránky moc nestačil zajímat, ale když tak koukám do historie týhle hysterie tak trochu nechápu. Zlý vochranáři nám šlápli na kuří vočičko... A nikoho nenapadlo před tím než vyházel všechen vztek ven, zvednout telefon nebo mejlnout. Přitom většina lezoucích lidí co občas zamíří i do Ádru ví, že tamní Správa CHKO nám (díky mnoha horolezcům na správě - takoví černí koňové...) byla v poslední době vždycky dost vstřícná a v otázkách omezení rozumná. No nic, to sme celý my :-)

A ešte, kdosi, podepsanej 1000Freckles se dotazuje na druh. Víš, voni se hnízda všech trochu vzácnějších druhů u nás a na Slovensku pravidelně vykrádaj. Obvykle to dělají různé postavy co se domnívají, že sokolnictví je nadřazenou lidskou činností. I ve výše uvedeném textu je zmínka o hlídání hnízda. To neni, vy koňové kvůli lezcům (tam se předpokládá, že budou příčetní), ale kvůli těm takysokolníkům.

Mějte se tu, Tom
Zapsal: Tomáš Frank, 17:00:51 18.04.2002
 re: zoban
jasne zobane udelal jsi kus prace, hlavne se nikomu neomlouvej, jeste by si mysleli ze jsi mekkejs.......
Zapsal: j.k., 18:41:47 18.04.2002
 re:odpo...
Omlouvám se, k sokolníkům se nepočítám, takže jsem netušila, že se výskyty vzácnejch ptáků tajej, nicméně oni si to stejně nějak zjistěj (i kdyby s dalekohledem v ruce), určitě o tom maji nejlepší přehled. Těžko říct, jestli tak malé povědomí veřejnosti a zájem, který se evidentně nepodporuje, těm takysokolníkům náhodou ještě více neprospívá?
Zapsal: Viola Pavlová, 21:07:24 18.04.2002
 re:odpo...
Omlouvám se, k sokolníkům se nepočítám, takže jsem netušila, že se výskyty vzácnejch ptáků tajej, nicméně oni si to stejně nějak zjistěj (i kdyby s dalekohledem v ruce), určitě o tom maji nejlepší přehled. Těžko říct, jestli tak malé povědomí veřejnosti a zájem, který se evidentně nepodporuje, těm takysokolníkům náhodou ještě více neprospívá?
Zapsal: Viola Pavlová, 21:08:17 18.04.2002
 
Především díky za tak rozsáhlou odpověď. Člověk soudí podle sebe, takže mu pak mnohý nedojde. Z druhý strany je skoro jistý, že lidi páchající jakoukoliv trestnou činnost za účelem zisku se budou snažit být vždycky o krok napřed. Co tím myslim je, že se budou soustředit právě na nově chráněné lokality.(Copak je tam zajímavého,že se to chrání?) Právě veřejnost je ale ohromná síla a je strašná škoda, že se jí nevyužívá. Chápu, že osvěta je věc náročná, když se lidi zajímaj jen o peníze, ale kdyby se to vzalo za správnej konec, třeba by to bylo lepší...No, to je stejně jedno...
Zapsal: Viola Pavlová, 20:09:32 20.04.2002
 Tak eště poznámka
Jo,jo. Máš určitě pravdu v tom, že o tom konkrétním hnízdě (po tom, co se kolem rozpoutalo) už ti "dotyční" určitě vědí.

No a osvěta: mylím že nějaká je, konec-konců většinu těch hnízdění se ochranáři (pokud to jde) snaží taky nafotit a pak se je snaží prezentovat zpětně. Ne vždy to je možné, některé druhy dokáže z hnízda vyplašit i pohyb např. na protilehlé věži atd. A že to s tou osvětou není tak zlé, o tom svědčí třeba i docela hezkej článek na toto téma v letošní dvojce Montaně - vyšla akorát, v období hnízdění. Dělali to lidé z NP České Švýcarsko - mimochodem, taky oblast, kde se k nám snaží být vstřícní a chápat nás - možná proto, že ředitel Správy NP leze :-)
T.
Zapsal: Tomáš Frank, 10:59:28 22.04.2002
 ifCyXPWA
C3pAT8 wow, awesome blog post.Much thanks again.
Zapsal: tqjOutrL, 05:12:40 21.12.2013
 RFSiQXgIjUnMmye
9qw799 Great, thanks for sharing this post.Much thanks again. Awesome.
Zapsal: QLGZrtbZbKaFwmM, 20:39:01 19.06.2014


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

Elisir D'incastro, 6b+
 Databáze cest:
Všechny cesty (131654)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Crónica Profunda 8b+ Siurana
Monodito 7c Padaro
Beautiful Line 7c Padaro
Rock Blázna 7- Dračia Diera
Len Pre Vyvolených 9 Dračia Diera
Nově komentované:
Beautiful Line 7c Padaro
Moravská Cesta 5 Kostolecká Úžina
Schizofrenie 8A Labák - Pravý Břeh
Neón 6c+ Vistamar
Klídek A Labáček... 6C Labák - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Cipro | Re: Spanelsko s detmi | Re: Cvičení jádra | Re: Cvičení jádra | Re: Golfový loket | Re: Golfový loket | Re: Cvičení jádra | Re: Spanelsko s detmi | Re: Golfový loket | Cipro |

 Nové komentáře:
Re: ČHS hledá organizátory | Re: ČHS hledá organizátory | Re: ČHS hledá organizátory | Re: ČHS hledá organizátory | Hotovo | Re: ČHS hledá organizátory | Re: ČHS hledá organizátory | Hezký závod | Udržení chytu. | Re: ČHS hledá organizátory |

 Kde to vře:
Čelovka Fenix HM51R Ruby pro horolezce (56)
Revo - Revoluční jistítko (34)
Aneta Loužecká 7. na Evropském poháru v ledolezení ve Slovinsku (33)
Video: Alex Honnold leze free solo na pískovcovou věž v Utahu (32)
Gabriela Vrablíková přelezla cestu THC XIb v Labáku (28)
Mistrovství ČR v boulderingu (26)
Změny ve vztahu horolezectví a ochrany přírody (25)
Šáhla a šáhélka (18)
Pád mladé lezkyně (17)
Adam Ondra: Climbing The Americas (Road Trip) - vlog #6 (10)

 Nově v inzerci:
Lezečky Saltic Vampir | LS Katana woman 35,5 | LS Speedster 36 | LS Otaki 36,5 | Parťačka - Morava | Skialpové boty Scarpa Thrill velikost 44,5 EU, 29 US | Statická lana 18 - 23m | Prodám různé druhy karabin | Lezečky Rock Pillars Stream 400,- | průvodce za 200,- |

 Anketa:
V kolika světových lezeckých oblastech jsi byl?
 v žádné 
 775 
 v 1 
 784 
 ve 3 
 728 
 v 5 
 743 
 v 10 
 834 
 ve více než 10 
 835 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.