LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pod skálou každej rád poradí.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nové průvodce světových oblastí na Lezci
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí

Závody
4.Makak boulder kolotoč (15.02)
Skialp night Říčky (16.02)
Mistrovství ČR v ledolezení rychlost (16.02)

Žebříček
Cesty:
27.Romanovský 10468
28.Duchoň 10421
29.Drbohlav 10378
Bouldry:
27.Štumpolt 9250
28.Hapala 9225
29.Chejn 9200
Hory:
26.Kočvara 1894
27.Kubalová 1888
28.Bernard 1840

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4589 lezců
729937 cest
Nové přelezy:
Eye Of The 7c
Hafty 9
Hot Knife 7c
Negocieé 8b
Xaxi, Xiri 7c+
Reality Sh 7c
La Moni 7c
Barreiros 7c
Vrchcáby 7B+
Velká Post 7C+

Stěny
gymnázium Orlová - Orlová-Lutyně
SQUASHPARK Cibulka - Praha 5
Nový Jičín - Nový Jičín

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany
Rock Point - NC Šestka - Praha 6 - Ruzyně
Rock Point - Chodov - Praha 4

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Stanovisko k bublině zákazu lezení

Křížový vrch

Tak nám několik lezců majlovalo a dokonce i volalo, co že jsme to za ignoranty ohledně omezení lezení na Křížovém vrchu v Ádru. Bylo nám občas velmi podrážděně sděleno, že asi nemáme nic jiného na práci, než honit chudáky lezce. Abychom mohli dělat a v našem přetížení stihnout vše, co se od nás čeká, věnuji trochu času i www.lezec.cz na doporučení jistého p. Náhlíka (tuším) - díky mu za typ. Doufám tak, že tím ušetřím čas a nervy všem zúčastněným.

Úvodem nutno říci, že nás mimolokální odpor zaskočil a nemile se nás dotkl. Jednak proto, že kritika nebyla vůbec oprávněná a místní lezci, kteří zpočátku jednali také značně kriticky se nakonec v pohodě se Správou CHKO ztotožnili. Dále proto, že se do toho vkládají lidé, aniž se seznámí s argumenty a věcnými podklady problému. Posuďte nyní sami:
1.
Jisté ohrožené druhy, budeme je nazývat supi, konečně zahnízdily po desítkách let, co jsme je u nás neviděli, protože je mj. vystříleli myslivci. Minulý rok byli supi vyrušeni lezcem provádějícím v dubnu (sic!) prvovýstup (záměrně neuvádím bližší inforamce kvůli zlodějům - zločincům). Vznikla škoda minimálně 50 000 Kč.
2.
Jelikož na Křížovém vrchu zahnízděním supa výrazně převážil v této přírodní rezervaci zájem ochrany přírody nad jinými veřejnými zájmy (viz zákon o ochraně přírody) Správa CHKO i celá veřejnost je povinna tento zájem chránit. Správa v demokracii v tomto případě nemůže učinit jinak, než pro vymezení zóny klidu a tím omezení svobody druhu homo sap. (pohyb) vypsat řízení dle správního řádu, které bylo ukončeno rozhodnutím, aby byla dána šance práva účastníků k odvolání. Dále měla Správa dvě možnosti - vypsat řízení s účastníky, kteří jí jsou známi, což však mohlo vést k tomu, že by někteří účastníci mohli být vynecháni. Proto se rozhodla vyjít vstříc veřejnosti a vypsala řízení veřejné. Do něho se na poslední chvíli přihlásil i místní zástupce ČHS Vašek Bruckner, Správce skal (mimochodem na základě právní porady ze strany mé maličkosti).
Problém stál tak, že věcně by dle ornitologů bylo ideální vyhlásit za klidovou zónu celý severní oblouk Křížového vrchu po celý rok - tedy omezit vstup veškeré veřejnosti, nejen lezců. Správa po zvážení všech okolností rozhodla tak, že dokonce Lehkotěžká stěna, Bezzubá, Anglická stěna, Tučňák, Eskymák, Eksymačka a Miluška budou bez omezení. Oblast Maják (včetně) až Andromedy (včetně)- tedy to nejcenější z jižní části severního oblouku - je otevřena od 1.7. - blíže viz rozhodnutí a mapy na ČHS, kde jsou jednotlivě vymezeny věže, kam se je budu snažit vecpat, protože to tam prý udělali nějak jinak, že není jasné, kde je sever a tudíž nám lidé volali, proč se nebude lézt na Křížovém králi (Jižní věže jsou jako dosud bez omezení).
3.
Z řad jednotlivců lidu lezeckého se nepřihlásil nikdo, i když o vyhlášce věděli.
4.
Předsedové všech místních oddílů byli s touto akcí seznámeni a nikdo po vysvětlení ani nenaznačil jakýkoli nesouhlas s omezením. Naopak řada z nich podpořila myšlenku i z hlediska zdravého lokálního patriotismu. Část civilní služby včetně Správce Vaška B. je zároveň stráží ochrany přírody a nakonec se dohodlo, že i oni pomohou supy chránit!
5.
Se situací byla rovněž seznámena vrcholová komise Adršpach. Po počáteční kritice způsobené opět naznalostí zákonů a situace, VK jednomyslně podporuje řešení SCHKO a někteří členové se přihlásili k osobní odpovědnosti supy uhájit (sic!).

Závěrem:
Doufáme tedy, že jsme tímto strohým a neučesaným výčtem argumentů seznámili lezeckou veřejnost se skutečným stavem věcí v Ádru.
Myslím si osobně, že řešení, které Správa po několika letech tápaní našla, je v dané situaci dokonce vzorové. Spolupracují jak státní správa, tak samospráva, místní i lidé zdaleka (supy hlavně hlídá nevládka Děti Země opravdu v těžkých povětrnostních podmínkách ve dne v noci - díky jim za to).

Stran obce lezecké doporučuji před zapálením doutnáku k vypouštění těžkých kalibrů nejdříve pořádně zamířit, aby nebyl trefen falešný cíl.
Rovněž vyslovuji naději, že tento modelový případ zahleděnosti části lezců do sebe sama (výkony či přílišné ego dovedou lehce zastínit pravou podstatu světa) povede k většímu pochopení toho, že příroda je naše tělo, o které musíme všichni pečovat. Je to veřejný zájem číslo jedna - stačí se podívat na dnešní TV - ČT 2 Attenborough: Zpráva o stavu světa.
Přírodě a horám zdar, s úctou
Jiří Malík

Autor tohoto článku leze bezmála 30 let a zároveň pracuje jako zástupce šéfa Správy CHKO Broumovsko, který zároveň leze také. Autor je dále předsedou VK Adršpach.

Jiří Malík   [úpravy] 07:48 17.04.2002Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

Nový komentář 

 Super
Hezký, tak se mi to líbí. Takovejhle článeček je daleko lepší a účinější, než zběsilá přestřelka bez hlubších informací. Díky za něj i za ty příští podobné.(aspoň doufám, že budou)
Zapsal: Dan, 08:26:51 17.04.2002
 Dnešní komunikační technologie
Dobrý. Kdybyste to zveřejnili na stránkách CHKO nebo třeba ČHS, ušetřili ste si nenávist mnoha lezců. Myslím, že pro tyto argumenty musí mít každý rozumný lezec pochopení.
Budiž vám to puočením. Já jsem si hned mislel, že takovou p***vinu by Pinďa nikdy nevydal;-)
Zapsal: Icefifi, 09:01:36 17.04.2002
 
Supum zdar.
Zapsal: , 11:13:22 17.04.2002
 Moralita
Jo myslim, ze je to rozumny a zaroven preju supum, aby se jim nerusene hnizdilo. Je faktem, ze kdyz neco od nekoho chceme, tak bychom pak meli neco obetovat, kdyz neco potrebuje ten druhy. V tomto pripade chceme lozit a tudiz musime se prizpusobit pozadavkum Supu na hnizdeni, ktere,jak verim, jsou opravnene. A toto je rozumny vysvetleni opravnenosti tohoto opatreni. Berghail
Zapsal: Moralista :o)), 11:44:41 17.04.2002
 
Tak toto je skutečně mnohem lepší vyjádření než to které se objevilo na svazových stránkách. Myslím že poučení z celé záležitosti je jasné, nevydat jaksi jenom co, ale jaksi taky proč a pořadně jak.
Takže ještě jednou diky a jsem rad, že jsme se dobrali tohoto závěru.
Radek
Zapsal: zoban, 16:33:07 17.04.2002
 
Čistě vědecky by mě zajímalo, co za supi se to tam vlastně zahnízdilo? (rod a druh)

Zapsal: 1000Freckles, 20:22:32 17.04.2002
 
hlavne jestli si to precte taky Zoban
Zapsal: Pete, 09:31:46 18.04.2002
 mily Pete
Nahledni o nekolik radku vis a treba se i neco dovis. Ja nepatrim k lidem kteri si dogmaticky trvaji na svem a fakty ktere vysli po mozna trochu bourlivejsi diskuzi napovrch bych rekl ze jsem nejen zajimave, ale nektere i velmi pozitivni. Treba to takhle bude priste hned aby to bylo jasne i takovym rejpalum jako jsem ja.
Tot vse Radek
Zapsal: Zoban, 10:16:59 18.04.2002
 
Takze ty kruhy jsou narezavany kvuli potrave pro mrchozrouty?
Zapsal: , 11:02:05 18.04.2002
 odpo...
Nazdarek borci,
hele, já sem se teď o lezecký stránky moc nestačil zajímat, ale když tak koukám do historie týhle hysterie tak trochu nechápu. Zlý vochranáři nám šlápli na kuří vočičko... A nikoho nenapadlo před tím než vyházel všechen vztek ven, zvednout telefon nebo mejlnout. Přitom většina lezoucích lidí co občas zamíří i do Ádru ví, že tamní Správa CHKO nám (díky mnoha horolezcům na správě - takoví černí koňové...) byla v poslední době vždycky dost vstřícná a v otázkách omezení rozumná. No nic, to sme celý my :-)

A ešte, kdosi, podepsanej 1000Freckles se dotazuje na druh. Víš, voni se hnízda všech trochu vzácnějších druhů u nás a na Slovensku pravidelně vykrádaj. Obvykle to dělají různé postavy co se domnívají, že sokolnictví je nadřazenou lidskou činností. I ve výše uvedeném textu je zmínka o hlídání hnízda. To neni, vy koňové kvůli lezcům (tam se předpokládá, že budou příčetní), ale kvůli těm takysokolníkům.

Mějte se tu, Tom
Zapsal: Tomáš Frank, 17:00:51 18.04.2002
 re: zoban
jasne zobane udelal jsi kus prace, hlavne se nikomu neomlouvej, jeste by si mysleli ze jsi mekkejs.......
Zapsal: j.k., 18:41:47 18.04.2002
 re:odpo...
Omlouvám se, k sokolníkům se nepočítám, takže jsem netušila, že se výskyty vzácnejch ptáků tajej, nicméně oni si to stejně nějak zjistěj (i kdyby s dalekohledem v ruce), určitě o tom maji nejlepší přehled. Těžko říct, jestli tak malé povědomí veřejnosti a zájem, který se evidentně nepodporuje, těm takysokolníkům náhodou ještě více neprospívá?
Zapsal: Viola Pavlová, 21:07:24 18.04.2002
 re:odpo...
Omlouvám se, k sokolníkům se nepočítám, takže jsem netušila, že se výskyty vzácnejch ptáků tajej, nicméně oni si to stejně nějak zjistěj (i kdyby s dalekohledem v ruce), určitě o tom maji nejlepší přehled. Těžko říct, jestli tak malé povědomí veřejnosti a zájem, který se evidentně nepodporuje, těm takysokolníkům náhodou ještě více neprospívá?
Zapsal: Viola Pavlová, 21:08:17 18.04.2002
 
Především díky za tak rozsáhlou odpověď. Člověk soudí podle sebe, takže mu pak mnohý nedojde. Z druhý strany je skoro jistý, že lidi páchající jakoukoliv trestnou činnost za účelem zisku se budou snažit být vždycky o krok napřed. Co tím myslim je, že se budou soustředit právě na nově chráněné lokality.(Copak je tam zajímavého,že se to chrání?) Právě veřejnost je ale ohromná síla a je strašná škoda, že se jí nevyužívá. Chápu, že osvěta je věc náročná, když se lidi zajímaj jen o peníze, ale kdyby se to vzalo za správnej konec, třeba by to bylo lepší...No, to je stejně jedno...
Zapsal: Viola Pavlová, 20:09:32 20.04.2002
 Tak eště poznámka
Jo,jo. Máš určitě pravdu v tom, že o tom konkrétním hnízdě (po tom, co se kolem rozpoutalo) už ti "dotyční" určitě vědí.

No a osvěta: mylím že nějaká je, konec-konců většinu těch hnízdění se ochranáři (pokud to jde) snaží taky nafotit a pak se je snaží prezentovat zpětně. Ne vždy to je možné, některé druhy dokáže z hnízda vyplašit i pohyb např. na protilehlé věži atd. A že to s tou osvětou není tak zlé, o tom svědčí třeba i docela hezkej článek na toto téma v letošní dvojce Montaně - vyšla akorát, v období hnízdění. Dělali to lidé z NP České Švýcarsko - mimochodem, taky oblast, kde se k nám snaží být vstřícní a chápat nás - možná proto, že ředitel Správy NP leze :-)
T.
Zapsal: Tomáš Frank, 10:59:28 22.04.2002
 ifCyXPWA
C3pAT8 wow, awesome blog post.Much thanks again.
Zapsal: tqjOutrL, 05:12:40 21.12.2013
 RFSiQXgIjUnMmye
9qw799 Great, thanks for sharing this post.Much thanks again. Awesome.
Zapsal: QLGZrtbZbKaFwmM, 20:39:01 19.06.2014


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Stěny
Vzdušná hrana, 7+
 Databáze cest:
Všechny cesty (132668)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Perla 9 Nugget-tsil
Medvjed 6b Cliffbase
57 Shades Of Gray 7b Cliffbase
A Posse Ad Esse 7a+ Cliffbase
Bjeli Sokol 6b Cliffbase
Nově komentované:
Srazová Cesta 6- Roviště
Vrchcáby 7B+ Pod Hradem
Vrchcáby 7B+ Pod Hradem
Vrchcáby 7B+ Pod Hradem
Vrchcáby 7B+ Pod Hradem

 Nově v diskusi:
Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: Postřeh z Alp | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: mrtvy tah a lezeni | Podmínky okolo Teryny | Postřeh z Alp |

 Nové komentáře:
Re: Mantel | Re: Mantel | Re: prilba | Re: prilba | Re: prilba | Re: Mantel | ... | Re: drahá vs levná | Re: drahá vs levná | prilba |

 Kde to vře:
Péřovka Lightline Jacket pro lezce od Mountain Equipment (127)
Závody "HANGAR MASTERS" v boulderingu (34)
Skály v okolí Buzetu (24)
Sportovní fotografií roku 2018 je snímek s Adamem Ondrou (21)
Trenér ČHS Tomáš Binter ve finále výběru Trenérů roku 2018 ČOV (15)
Wadi Rum - Morning sun street (12)
Nekonečné útesy Inis Mór (9)
Výběrové řízení: vedení účetnictví a mzdového účetnictví pro ČHS (9)
Cepín 2019 (6)
Macocha: příběh kamaráda a úžasného lezce Stoupy - Dušana Janáka (5)

 Nově v inzerci:
Suché skály | Péřový spacák Prima Polar 1000 | nové skialpové vázání Dynafit ST Radical Turn 92mm | nové lyže Dynafit speedfit 84 - 176 cm | pásy Gecko Standard | expressky 18ks | Karabiny | ICEBREAKER Mens Everyday LS Crewe | Koteka II 850 SirJoseph | Koteka II 850 SirJoseph |

 Anketa:
Který čas byste chtěli zachovat?
 letní čas 
 1894 
 zimní čas 
 986 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.