LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Gravitace je sviňa!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest knihy Drama před objektivem 18.9. v Praze
Nová kniha Drama před objektivem
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn

Závody
SP Kranj (29.09)
Zlatá lezečka pohár všestranného lezce (05.10)
ČP mládeže obtížnost Choceň (13.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13750
2.Konečný 12675
3.Pail 11525
Bouldry:
1.Stráník 11625
2.Ondra 11100
3.Jungling 11000
Hory:
1.Skopec 5874
2.Nehasil 5501
3.Poulding 5442

Výsledky
MS mládeže Moskva (09.08)
SP Briancon (20.07)
SP Villars (06.07)

Deníčky
4552 lezců
713892 cest
Nové přelezy:
Andele Güe 7c+
La Cena De 7b+
Vía Del Ki 8a
El Corredo 8a
Sopas De A 7b+
Argo 8a
Jolly Joke 9
Zakázané U 8A+
Jumper 10
Palpito Te 7b+

Stěny
Boulder bar Točna - Jihlava
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
SAUNA - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Stanovisko k bublině zákazu lezení

Křížový vrch

Tak nám několik lezců majlovalo a dokonce i volalo, co že jsme to za ignoranty ohledně omezení lezení na Křížovém vrchu v Ádru. Bylo nám občas velmi podrážděně sděleno, že asi nemáme nic jiného na práci, než honit chudáky lezce. Abychom mohli dělat a v našem přetížení stihnout vše, co se od nás čeká, věnuji trochu času i www.lezec.cz na doporučení jistého p. Náhlíka (tuším) - díky mu za typ. Doufám tak, že tím ušetřím čas a nervy všem zúčastněným.

Úvodem nutno říci, že nás mimolokální odpor zaskočil a nemile se nás dotkl. Jednak proto, že kritika nebyla vůbec oprávněná a místní lezci, kteří zpočátku jednali také značně kriticky se nakonec v pohodě se Správou CHKO ztotožnili. Dále proto, že se do toho vkládají lidé, aniž se seznámí s argumenty a věcnými podklady problému. Posuďte nyní sami:
1.
Jisté ohrožené druhy, budeme je nazývat supi, konečně zahnízdily po desítkách let, co jsme je u nás neviděli, protože je mj. vystříleli myslivci. Minulý rok byli supi vyrušeni lezcem provádějícím v dubnu (sic!) prvovýstup (záměrně neuvádím bližší inforamce kvůli zlodějům - zločincům). Vznikla škoda minimálně 50 000 Kč.
2.
Jelikož na Křížovém vrchu zahnízděním supa výrazně převážil v této přírodní rezervaci zájem ochrany přírody nad jinými veřejnými zájmy (viz zákon o ochraně přírody) Správa CHKO i celá veřejnost je povinna tento zájem chránit. Správa v demokracii v tomto případě nemůže učinit jinak, než pro vymezení zóny klidu a tím omezení svobody druhu homo sap. (pohyb) vypsat řízení dle správního řádu, které bylo ukončeno rozhodnutím, aby byla dána šance práva účastníků k odvolání. Dále měla Správa dvě možnosti - vypsat řízení s účastníky, kteří jí jsou známi, což však mohlo vést k tomu, že by někteří účastníci mohli být vynecháni. Proto se rozhodla vyjít vstříc veřejnosti a vypsala řízení veřejné. Do něho se na poslední chvíli přihlásil i místní zástupce ČHS Vašek Bruckner, Správce skal (mimochodem na základě právní porady ze strany mé maličkosti).
Problém stál tak, že věcně by dle ornitologů bylo ideální vyhlásit za klidovou zónu celý severní oblouk Křížového vrchu po celý rok - tedy omezit vstup veškeré veřejnosti, nejen lezců. Správa po zvážení všech okolností rozhodla tak, že dokonce Lehkotěžká stěna, Bezzubá, Anglická stěna, Tučňák, Eskymák, Eksymačka a Miluška budou bez omezení. Oblast Maják (včetně) až Andromedy (včetně)- tedy to nejcenější z jižní části severního oblouku - je otevřena od 1.7. - blíže viz rozhodnutí a mapy na ČHS, kde jsou jednotlivě vymezeny věže, kam se je budu snažit vecpat, protože to tam prý udělali nějak jinak, že není jasné, kde je sever a tudíž nám lidé volali, proč se nebude lézt na Křížovém králi (Jižní věže jsou jako dosud bez omezení).
3.
Z řad jednotlivců lidu lezeckého se nepřihlásil nikdo, i když o vyhlášce věděli.
4.
Předsedové všech místních oddílů byli s touto akcí seznámeni a nikdo po vysvětlení ani nenaznačil jakýkoli nesouhlas s omezením. Naopak řada z nich podpořila myšlenku i z hlediska zdravého lokálního patriotismu. Část civilní služby včetně Správce Vaška B. je zároveň stráží ochrany přírody a nakonec se dohodlo, že i oni pomohou supy chránit!
5.
Se situací byla rovněž seznámena vrcholová komise Adršpach. Po počáteční kritice způsobené opět naznalostí zákonů a situace, VK jednomyslně podporuje řešení SCHKO a někteří členové se přihlásili k osobní odpovědnosti supy uhájit (sic!).

Závěrem:
Doufáme tedy, že jsme tímto strohým a neučesaným výčtem argumentů seznámili lezeckou veřejnost se skutečným stavem věcí v Ádru.
Myslím si osobně, že řešení, které Správa po několika letech tápaní našla, je v dané situaci dokonce vzorové. Spolupracují jak státní správa, tak samospráva, místní i lidé zdaleka (supy hlavně hlídá nevládka Děti Země opravdu v těžkých povětrnostních podmínkách ve dne v noci - díky jim za to).

Stran obce lezecké doporučuji před zapálením doutnáku k vypouštění těžkých kalibrů nejdříve pořádně zamířit, aby nebyl trefen falešný cíl.
Rovněž vyslovuji naději, že tento modelový případ zahleděnosti části lezců do sebe sama (výkony či přílišné ego dovedou lehce zastínit pravou podstatu světa) povede k většímu pochopení toho, že příroda je naše tělo, o které musíme všichni pečovat. Je to veřejný zájem číslo jedna - stačí se podívat na dnešní TV - ČT 2 Attenborough: Zpráva o stavu světa.
Přírodě a horám zdar, s úctou
Jiří Malík

Autor tohoto článku leze bezmála 30 let a zároveň pracuje jako zástupce šéfa Správy CHKO Broumovsko, který zároveň leze také. Autor je dále předsedou VK Adršpach.

Jiří Malík   [úpravy] 07:48 17.04.2002Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

Nový komentář 

 Super
Hezký, tak se mi to líbí. Takovejhle článeček je daleko lepší a účinější, než zběsilá přestřelka bez hlubších informací. Díky za něj i za ty příští podobné.(aspoň doufám, že budou)
Zapsal: Dan, 08:26:51 17.04.2002
 Dnešní komunikační technologie
Dobrý. Kdybyste to zveřejnili na stránkách CHKO nebo třeba ČHS, ušetřili ste si nenávist mnoha lezců. Myslím, že pro tyto argumenty musí mít každý rozumný lezec pochopení.
Budiž vám to puočením. Já jsem si hned mislel, že takovou p***vinu by Pinďa nikdy nevydal;-)
Zapsal: Icefifi, 09:01:36 17.04.2002
 
Supum zdar.
Zapsal: , 11:13:22 17.04.2002
 Moralita
Jo myslim, ze je to rozumny a zaroven preju supum, aby se jim nerusene hnizdilo. Je faktem, ze kdyz neco od nekoho chceme, tak bychom pak meli neco obetovat, kdyz neco potrebuje ten druhy. V tomto pripade chceme lozit a tudiz musime se prizpusobit pozadavkum Supu na hnizdeni, ktere,jak verim, jsou opravnene. A toto je rozumny vysvetleni opravnenosti tohoto opatreni. Berghail
Zapsal: Moralista :o)), 11:44:41 17.04.2002
 
Tak toto je skutečně mnohem lepší vyjádření než to které se objevilo na svazových stránkách. Myslím že poučení z celé záležitosti je jasné, nevydat jaksi jenom co, ale jaksi taky proč a pořadně jak.
Takže ještě jednou diky a jsem rad, že jsme se dobrali tohoto závěru.
Radek
Zapsal: zoban, 16:33:07 17.04.2002
 
Čistě vědecky by mě zajímalo, co za supi se to tam vlastně zahnízdilo? (rod a druh)

Zapsal: 1000Freckles, 20:22:32 17.04.2002
 
hlavne jestli si to precte taky Zoban
Zapsal: Pete, 09:31:46 18.04.2002
 mily Pete
Nahledni o nekolik radku vis a treba se i neco dovis. Ja nepatrim k lidem kteri si dogmaticky trvaji na svem a fakty ktere vysli po mozna trochu bourlivejsi diskuzi napovrch bych rekl ze jsem nejen zajimave, ale nektere i velmi pozitivni. Treba to takhle bude priste hned aby to bylo jasne i takovym rejpalum jako jsem ja.
Tot vse Radek
Zapsal: Zoban, 10:16:59 18.04.2002
 
Takze ty kruhy jsou narezavany kvuli potrave pro mrchozrouty?
Zapsal: , 11:02:05 18.04.2002
 odpo...
Nazdarek borci,
hele, já sem se teď o lezecký stránky moc nestačil zajímat, ale když tak koukám do historie týhle hysterie tak trochu nechápu. Zlý vochranáři nám šlápli na kuří vočičko... A nikoho nenapadlo před tím než vyházel všechen vztek ven, zvednout telefon nebo mejlnout. Přitom většina lezoucích lidí co občas zamíří i do Ádru ví, že tamní Správa CHKO nám (díky mnoha horolezcům na správě - takoví černí koňové...) byla v poslední době vždycky dost vstřícná a v otázkách omezení rozumná. No nic, to sme celý my :-)

A ešte, kdosi, podepsanej 1000Freckles se dotazuje na druh. Víš, voni se hnízda všech trochu vzácnějších druhů u nás a na Slovensku pravidelně vykrádaj. Obvykle to dělají různé postavy co se domnívají, že sokolnictví je nadřazenou lidskou činností. I ve výše uvedeném textu je zmínka o hlídání hnízda. To neni, vy koňové kvůli lezcům (tam se předpokládá, že budou příčetní), ale kvůli těm takysokolníkům.

Mějte se tu, Tom
Zapsal: Tomáš Frank, 17:00:51 18.04.2002
 re: zoban
jasne zobane udelal jsi kus prace, hlavne se nikomu neomlouvej, jeste by si mysleli ze jsi mekkejs.......
Zapsal: j.k., 18:41:47 18.04.2002
 re:odpo...
Omlouvám se, k sokolníkům se nepočítám, takže jsem netušila, že se výskyty vzácnejch ptáků tajej, nicméně oni si to stejně nějak zjistěj (i kdyby s dalekohledem v ruce), určitě o tom maji nejlepší přehled. Těžko říct, jestli tak malé povědomí veřejnosti a zájem, který se evidentně nepodporuje, těm takysokolníkům náhodou ještě více neprospívá?
Zapsal: Viola Pavlová, 21:07:24 18.04.2002
 re:odpo...
Omlouvám se, k sokolníkům se nepočítám, takže jsem netušila, že se výskyty vzácnejch ptáků tajej, nicméně oni si to stejně nějak zjistěj (i kdyby s dalekohledem v ruce), určitě o tom maji nejlepší přehled. Těžko říct, jestli tak malé povědomí veřejnosti a zájem, který se evidentně nepodporuje, těm takysokolníkům náhodou ještě více neprospívá?
Zapsal: Viola Pavlová, 21:08:17 18.04.2002
 
Především díky za tak rozsáhlou odpověď. Člověk soudí podle sebe, takže mu pak mnohý nedojde. Z druhý strany je skoro jistý, že lidi páchající jakoukoliv trestnou činnost za účelem zisku se budou snažit být vždycky o krok napřed. Co tím myslim je, že se budou soustředit právě na nově chráněné lokality.(Copak je tam zajímavého,že se to chrání?) Právě veřejnost je ale ohromná síla a je strašná škoda, že se jí nevyužívá. Chápu, že osvěta je věc náročná, když se lidi zajímaj jen o peníze, ale kdyby se to vzalo za správnej konec, třeba by to bylo lepší...No, to je stejně jedno...
Zapsal: Viola Pavlová, 20:09:32 20.04.2002
 Tak eště poznámka
Jo,jo. Máš určitě pravdu v tom, že o tom konkrétním hnízdě (po tom, co se kolem rozpoutalo) už ti "dotyční" určitě vědí.

No a osvěta: mylím že nějaká je, konec-konců většinu těch hnízdění se ochranáři (pokud to jde) snaží taky nafotit a pak se je snaží prezentovat zpětně. Ne vždy to je možné, některé druhy dokáže z hnízda vyplašit i pohyb např. na protilehlé věži atd. A že to s tou osvětou není tak zlé, o tom svědčí třeba i docela hezkej článek na toto téma v letošní dvojce Montaně - vyšla akorát, v období hnízdění. Dělali to lidé z NP České Švýcarsko - mimochodem, taky oblast, kde se k nám snaží být vstřícní a chápat nás - možná proto, že ředitel Správy NP leze :-)
T.
Zapsal: Tomáš Frank, 10:59:28 22.04.2002
 ifCyXPWA
C3pAT8 wow, awesome blog post.Much thanks again.
Zapsal: tqjOutrL, 05:12:40 21.12.2013
 RFSiQXgIjUnMmye
9qw799 Great, thanks for sharing this post.Much thanks again. Awesome.
Zapsal: QLGZrtbZbKaFwmM, 20:39:01 19.06.2014


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Vysoke Tatry galeria Ostrvy
Správny čas, 8-/8
 Databáze cest:
Všechny cesty (130231)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Andele Güey 7c+ Rodellar
Rechte Schluchtkante 6+ Frankenjura
Frühwarnsystem 7+ Frankenjura
Imagine 6B Ostaš
Rytířský Chodník Var. 5+ Skály V Údolí Černé
Nově komentované:
Jolly Joker 9 Hochkönig
Země Pro Starý 10- Sloup
Země Pro Starý 10- Sloup
Sestupová I Adršpach
Sestupová I Adršpach

 Nově v diskusi:
Scarpa Phantom 6000 | Scarpa Phantom 6000 | Re: Tibloc nie | Tibloc nie | Re: trener praha | Re: trener praha | Re: trener praha | Re: trener praha | Re: vystup po lane | Re: vystup po lane |

 Nové komentáře:
Uvedení věcí na pravou míru | Re: A co od Hrozy čekat jiného? | Re: one man show | Re: Slabouch | Re: Slabouch | Re: Slabouch | Re: Slabouch | Re: Slabouch | Re: Priste snad lepe. | Re: Priste snad lepe. |

 Kde to vře:
Adam Ondra: po MS plánuji skály a pokus o OS Salathé na El Capa (92)
MS v lezení v Innsbrucku: (57)
Krátký film: Fifanův sokolík na Ocún, Hruboskalsko (37)
Lucka Hrozová z Aljašky: nejšílenější je lézt na plovoucí kry (36)
Finálové kolo Boulderzávody 2018 Slaný (21)
Z deníčku IDIOTA (18)
Aneta Loužecká s Luckou Hrozovou na ledech na Aljašce (14)
Mára Holeček převzal Zlatý cepín za výstup na Gasherbum I (11)
MS v lezení v Innsbrucku: (6)
Obnovený nápis 21. srpen FŮJ na Milencích v Ádru řeší policie (3)

 Nově v inzerci:
nové trekové teleskopické hole Salewa Carbonium Tour | Prodám lezečky Rock Pillar | Práce Praha | THE NORTH FACE Impendor Grid Hooded | SEZNÁMENÍ | Gecko pásy | Sháním práci jako stromolezec | ARCO 27.9. -30.9. | Asolo Eiger GV | Lezecky la sportiva |

 Anketa:
Zajímám se o lezecké závody?
 Ano 
 2940 
 Ne 
 2649 

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.