LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezec který nepadá, leze pod své možnosti.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12660
2.Jungling 11622
3.Volf 11605
Bouldry:
1.Stráník 11778
2.Stráník 11025
3.Jungling 10850
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Skopec 7070
3.Coubal 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4784 lezců
795115 cest
Nové přelezy:
Frost 7C
Frog 7C
Neurotrans 8A
Titan 7C
Half Of To 8A+
Provokace 10-
Drago D´Ar 7c
Teoria Pun 7b+
Gaeng Som 7c+
Mal Pago 7c

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Skalkař versus písek...

3. Jak se nezabít

Tak všechno víte, všechno máte, stojíte pod stěnou a máte strach. Kdo ho nemá, je blázen. Optimistů jsou plné hřbitovy a lepší živej zbabělec než hrdina v dřevěném spacáku.

Co si vzít sebou? Kromě buchet na cestu je třeba nějaký ten matroš. Ve většině oblastí stačí 50 m lano. Expresek do kruhů moc nepotřebujete, ale je dobré mít pár karabin, které lze více otevřít, protože některé kruhy nelze pro jejich tloušťku procvaknout běžnými karabinami. Při odlezu od kruhu směr terra incognita může narušené psychice pomoci pohled na karabinu s pojistkou. Čím více budete mít smyček, tím lépe, kulaté o průměru 3 - 12 mm, ploché všech možných profilů. Dobré jsou i tenké kevlarové smyčky, které se díky tvrdosti lépe protahují hodinami a mají velkou nosnost. Pár dlouhých smyček vám ulehčí provazování velkých hodin (jednou jsem v nich ležel, musel jsem se odvázat a spustit lano pro další smyčky). Z lezeckých příruček okoukejte speciální uzle do velkých hnízd. Někdy se hodí i dřevěné či plastové šťouchadlo pro snadnější umístění smyček do hlubších hnízd, druholezec vám bude vděčný, necháte - li u smyček delší fousy.

Tak a hurá na věc. Skály jsou většinou kolmé. Základem úspěchu je dobrá technika založená na co nejlepší práci nohou. Více než bicáky uplatníte sílu v prstech. Počítejte s tím, že písek je křehký a stoupejte pouze na stupy u nichž jste si jisti jejich pevností. Lepší je lézt nohama na tření, než stoupat na křehké lišty. Začátečník se dost často pozná podle počtu ulomených chytů a ušlápnutých stupů. V rajbasech se snažte dělat nohama jen krátké kroky. Jakmile dáte nohu moc vysoko, většinou neudržíte při silovém zdvihu rovnováhu.

Lezte na jistotu a tak, abyste dokázali bezpečně slézt zpátky na zem nebo k poslednímu dobrému jištění. Krizové situace je lepší řešit slézáním než pádem. Zpočátku zapomeňte na nějaké OS či RP, klidně si v kruhu odpočiňte a promyslete další postup. Když se vám potom bude zdát cesta lezitelná, neváhejte a po sestupu si ji klidně dejte RP. Strach už nebude takový a naučíte se soustředěně lézt pár metrů nad posledním jištěním.


Bolek - Bielatal - fotil John

Při lezení hledejte jakékoli místo pro smyčku. I ta špatná vás může srovnat do lepší dopadové polohy, popřípadě aspoň trochu přibrzdit. O zakládání smyček si prostudujte literaturu, ale nejlépe se jejich zakládání naučíte jako druholezec za někým zkušenějším. Jistič by měl stát co nejblíže ke skále, aby vám při případném pádu napínající se lano nevytrhlo níže založené smyce, které by vám při selhání té poslední už asi moc nepomohly. Spáry a komíny je také vhodné napřed zkusit na tom lepším konci lana. Jestliže cesta traverzuje nebo by lano jakkoli dřelo skálu, buď vhodně prodlužte jistící body smyčkami, nebo raději zaštandujte. Také na vrcholu štandujte s co největším ohledem na skálu. Klasici právem neradi vidí skupinky lezců, kteří lezou jeden za druhým cestu na rybáře, kdy jistič stojí na zemi a lano kdekoli brousí skálu. Padejte co nejméně a raději do kruhů. Když zvládáte bezpečné řízené pády, nemusíte se bát hodit nějakých 10 m, když padat neumíte, vezměte si i prsák, předejdete tak přetočení hlavou dolů (jednou jsem se zastavil naležato s hlavou 5 cm nad kamenem). Současné lehké helmy jsou docela slušivé a i na písku se šiknou.

Za dobře jištěnou cestu se na písku považuje taková, kde se nezabijete, ale můžete se pěkně proletět a někdy i lehce zranit. Slovo dobře zde nelze nahradit slovem bezpečně. A to platí i pro tolik opěvované nové cesty v Labáku. Vzdálenost kruhů je při dobrém jištění tak 4 až 7 m, záleží, jak vysoko jste nad zemí. Nechci nikoho strašit, ale uvědomte si, že spadnout těsně pod jištěním znamená pád dlouhý 10 až 20 m, délce pádu je přímo úměrná večerní, někdy i dopolední žízeň. V těžších cestách nezaložíte mezi kruhy nic. Kdo si dělá zálusk na nějaké to IXa a výš, tak by si měl uvědomit, že lehčí úseky se moc nejistí, protože se automaticky předpokládá, že kdo má na kroky za IXa, nemůže spadnout v místě za VIIa. Delší runouty, zvláště v mírně převislých hranách a stěnách, jsou velmi intenzivním prožitkem, který hodně dlouho nezapomenete a nakonec se z vás stanou cholesteroloví feťáci, nebo jak se to ty módní věci jmenujou.


Bída, Psí život IXc, Žleb"- fotil John

To by bylo asi vše. Jestli si na něco vzpomenu, tak to dám vědět. Až si vylezete pár cest, zjistíte, že písky jsou prostě super a až budete sedět totálně vysušený v hospodě, kde všechny ty „legendy“ spolu s ostatními jak blázni mávají rukama nad hlavou, tak už nikam jinam jezdit nebudete. Také si uvědomíte, že lezení nejsou jen čísla obtížnosti a možná z něj budete mít větší radost než dříve. Pokud přežijete...

David Chudoba   [úpravy] 11:12 30.04.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Super
Tak tenhle díl mě opravdu nadchnul. Postupně jak jsem četl, tak jsem na to lezení na písku dostával pořád větší a větší chuť. Příběh mě úplně dostal a rozpálil až se mi začali potit ruce a já už cítil to mrazení v zádech při tom jak se vzdaluju pořád dál a dál od kruhu, lezu ladně, cesta je úžasně exponovaná, už by to byla podlaha, ale já mám vytrvalosti na rozdávání a tak si to tak ladím za malinké kyzíky vychutnávám rajbasy a ...
... až pak přišla úplně ta poslední věta, a vytrhla mě z toho krásného snění :)
Zapsal: Hop, 11:59:23 30.04.2002
 Fakt vyborny
Paradni text. Zvlaste my, zacatecnici, oceni.
Zapsal: Ondřej, 12:48:00 30.04.2002
 Re. Super
Jo, bomba... Taky sem dostal chuť teď hned vyrazit.
Ale ta poslední věta je taky hluboce pravdivá... Mimochodem, všimli ste si, že je v poslední době těch smrťáků nějak víc? Je to tím, že je nás prostě a jednoduše jenom víc, a nebo se dnes dělá víc chyb? Dyť přece blbouni, co nastoupili v Ádru do cesty vybavení pouze sadou expresek byli už od dob kdy se začaly na vápně používat běžně borháky které si mnozí navykli považovat za samozřejmost, takže na to bych to nesváděl (aspoň ne zcela), žejo :-)
Zapsal: Tomáš F., 12:50:22 30.04.2002
 BEZVA
Doufam Davide, že tvých članků bude jen přibývat a že budeš míň natírat a víc psát, když už máš to střevo jak jsi myslím právě prokázal.
Mam pocit, že takovýto článek o písku udělá mnohem víc užitku ve smyslu udržení určitých tradic a úcty k tomuto terénu a materiálu, než spousta nařízení a nesmyslných hádek mezi tzv. klasiky a zbytkem světa.
Taky jsem se poznal na Johnovo fotce z Bielatalu a hned se mi vybavila cesta a nálada(myslim, ze je to Klavir direkt,o název nejde)a mám obrovskou chuť o nejbližším víkendu vyrazit na písky. Protože je to opravdu o něco víc než jen čísla a RP přelezy. Cus a pisku zdar
Zapsal: bolek, 14:20:55 30.04.2002
 Statistika
Tech urazu je asi primoumerne poctu lezcu. Bohuzel statistika je sice nuda, ale udaje ma presne. Nedavno jsem slysel nazor: Chces lizt, nebo se bat? Dotycnemu jsem nedokazal vysvetlit, ze se to neooddeluje, ze moral, sila a spousta dalsich potrebnych vlastnosti jsou jedno.
Takze Hope, kdy vyrazime? Na zacatek bych mel par doporuceni na zahrati...
Zapsal: Maty, 14:44:54 30.04.2002
 Poznámka
Opravdu výborně napsaný článek. Několik poznámek:

- propínání kruhů - někdy bývá zvykem zapnout do kruhu 2 expresky (2 karabiny). Možná je zlepšení podmínek pro ohyb lana velmi nepodstatné, určitě důležité je pocit že pro "přežití" pádu
dělám všechno co můžu
- kevlarové smyčky - ano, ale jen kde je to nutné!
Uvědomte si, že při vysoké pevnosti smyčky z kevlaru a malém průměru můžete hodiny snázeji roztrhnout (rozříznout) než při použití ploché smyčky nebo smyčky z lana
- smyčky na oblé hroty - je možné koupit speciální velmi chlupaté ploché smyčky svou přilnavostí odolné proti vyzvonění nebo sklouznutí smyčky z oblého hrotu. Sice nevydrží dlouho, zato vy ano! Enormní přilnavost chlupů dokáže udržet smyčku v lodním uzlu i na vodorovné ploše boule či kyzu
- šťouchadlo - prosím vyhněte se použití kovových šťouchadel prodávaných pro vytahování hexů atd., na písek nepatří! Ještě lepší je používat měkký plast (měkčí než skála).
- tradice - snažte se mít ohled na tradice, snažte se lézt bez magnézia. Všechny cesty až do konce 80. let 20. století byly vylezeny bez něj.

Lezení na písku není jen číslo obtížnosti v průvodci a počet pokusů na RP.

Zapsal: Pavel, 16:02:50 30.04.2002
 Poznámka
Opravdu výborně napsaný článek. Několik poznámek:

- propínání kruhů - někdy bývá zvykem zapnout do kruhu 2 expresky (2 karabiny). Možná je zlepšení podmínek pro ohyb lana velmi nepodstatné, určitě důležité je pocit že pro "přežití" pádu
dělám všechno co můžu
- kevlarové smyčky - ano, ale jen kde je to nutné!
Uvědomte si, že při vysoké pevnosti smyčky z kevlaru a malém průměru můžete hodiny snázeji roztrhnout (rozříznout) než při použití ploché smyčky nebo smyčky z lana
- smyčky na oblé hroty - je možné koupit speciální velmi chlupaté ploché smyčky svou přilnavostí odolné proti vyzvonění nebo sklouznutí smyčky z oblého hrotu. Sice nevydrží dlouho, zato vy ano! Enormní přilnavost chlupů dokáže udržet smyčku v lodním uzlu i na vodorovné ploše boule či kyzu
- šťouchadlo - prosím vyhněte se použití kovových šťouchadel prodávaných pro vytahování hexů atd., na písek nepatří! Ještě lepší je používat měkký plast (měkčí než skála).
- tradice - snažte se mít ohled na tradice, snažte se lézt bez magnézia. Všechny cesty až do konce 80. let 20. století byly vylezeny bez něj.

Lezení na písku není jen číslo obtížnosti v průvodci a počet pokusů na RP.

Zapsal: Pavel, 16:04:09 30.04.2002
 staradlo
Staradlo se da snadno vyrobit,protoze plastovy staradla jsem v obchode jeste nevidel.Staci koupit plochy stetec,tzv.zarohak a z plastove rukojeti staradlo jednoduse vyrezat-fantazii se meze nekladou.Piskum zdar,Kokorinsku zvlast!Konik.
Zapsal: konik, 16:52:19 30.04.2002
 Moc pěkný
Hezkej článek Davide, naladilo mě to tak, že hned jedu do Žlebu. Už se těšim na to zítřejší ráno na pravym břehu. čauves
Zapsal: Monroe, 20:12:24 30.04.2002
 Libilo, moc se mi to libilo.
Doufam, ze bude dalsi dil a Davide prosim, co nejdrive, uz mam skoro sbaleno.
Zapsal: JirkaS, 10:27:24 01.05.2002
 Fakt božíííí čtení!
.
Zapsal: tomash, 23:53:23 01.05.2002
 
Božííí a duchaplný komentář
Zapsal: Anita, 07:21:19 02.05.2002
 Novinář?
Davide, ty píšeš tak hezky ! Nechceš raději přestat s lezením a dát se k novinářům ???
Musím uznat, že se ti článek opravdu povedl.
Musíme tam taky někdy vyrazit lézt a né bouldrovat.
Opravdu pěkný článek
Zapsal: Stephan, 21:23:38 02.05.2002
 kyiGaQAWkIcSecGElVv
tOtr91 Thanks-a-mundo for the blog post.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: FrNmkcOVcGgSI, 04:23:33 20.12.2013
 mJERgODshlC
cQ6a8K I loved your blog.Thanks Again. Will read on...
Zapsal: QHLZZHHjFmaIUrYhHzP, 11:12:49 09.01.2014
 xGqWFWcfUPiXL
cHpuyX Major thankies for the article.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: DAbLaFKxPUutJdYW, 14:41:07 16.01.2014
 EQSqHMnvgW
dGlXes Appreciate you sharing, great blog article.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: FJHgJlilSmbaDShIoiI, 05:07:49 31.01.2014
 TjoNcUsuKQxCVSyjdTa
lnLZc7 Great, thanks for sharing this article post.Thanks Again. Want more.
Zapsal: xnYLdXulYMwMO, 16:43:58 28.02.2014
 VaqJvRagrMA
vI3NHx Im thankful for the blog. Really Cool.
Zapsal: XDjFuzjsWNHSzfhUuVi, 15:04:00 22.03.2014
 HTwZXAJgSZre
CNIVG9 Really appreciate you sharing this post.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: KeGzjervi, 12:03:06 01.04.2014
 ymWtKofjtw
J1PAgV Fantastic blog article.Really thank you! Really Great.
Zapsal: IsPmPvbWnmd, 02:35:58 20.04.2014
 poovvqzKOLQBTpD
Ye5Z1z I appreciate you sharing this blog article.Much thanks again. Really Great.
Zapsal: GEenCwKDfL, 21:56:17 11.05.2014
 tNosgsScPdhhRqIkZQ
gScWwX Very informative article post.Really looking forward to read more. Awesome.
Zapsal: jCzRUJxagN, 02:24:01 18.06.2014
 SCRsuJXSVwVckQMonv
awBLtT I cannot thank you enough for the blog article.
Zapsal: ZQGrmlJLG, 10:59:38 04.07.2014
 cLdGlmtfjfEst
MvqXLc Im grateful for the article post.Thanks Again. Will read on...
Zapsal: QnvKJzguHpMnThKOZo, 06:28:17 17.07.2014
 PWqfaEUkDcdzT
I appreciate you sharing this post.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: inYfgkcTtCxteuxW, 07:30:02 24.07.2014
 qmxDqcNU
A round of applause for your article post. Much obliged.
Zapsal: GPOqaJYuxWB, 08:35:26 24.07.2014
 qArzdmWpwHXPZU
I cannot thank you enough for the post. Really Cool.
Zapsal: hqbWVmPjIAcLixQ, 09:34:49 24.07.2014
 VmpSQUQdzICgKZwwgQ
Fantastic blog.Really thank you! Much obliged.
Zapsal: nkBlmZspzdV, 10:35:52 24.07.2014
 hybeUXSbxwNOBj
Thanks a lot for the article.Thanks Again. Want more.
Zapsal: eCIorsSMYJxNBgE, 11:39:06 24.07.2014
 jlCECOWtSFJ
Hey, thanks for the post.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: uHCKxEvt, 12:40:33 24.07.2014
 YNymAQwTwTICN
Say, you got a nice blog post.Really thank you!
Zapsal: JfCflDjMHczgzkax, 13:43:56 24.07.2014
 GTpTenRi
wow, awesome post. Really Great.
Zapsal: sPWPpHUwrPwxlLGuE, 14:44:17 24.07.2014
 abBgxxGI
Im obliged for the article post.Much thanks again. Will read on...
Zapsal: hmPoQMySrzVssgP, 15:45:55 24.07.2014
 FCNAiPEqnpAIy
Fantastic blog.Really thank you! Cool.
Zapsal: SBDgCQHcYdMUWeoDEw, 05:38:47 25.07.2014
 YzHxjIJyFRFSTUQB
Really appreciate you sharing this post.Really looking forward to read more.
Zapsal: mNZeQDlvISHfbI, 08:41:41 25.07.2014
 EVDiXANouO
Fantastic blog article.Really looking forward to read more. Keep writing.
Zapsal: risnJmZJlsWTAST, 08:29:40 26.07.2014
 BbgIlBEcLLmWtMTJtrS
Great, thanks for sharing this blog.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: RkKlkwPxhIlODUC, 08:48:32 26.07.2014
 pmsVXZgZ
Great, thanks for sharing this article post. Much obliged.
Zapsal: asDDvVNkc, 09:39:32 26.07.2014
 OGwFNeYKIGShV
Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Thanks Again.
Zapsal: gcWLwJwV, 10:47:17 26.07.2014
 YSOxHKCArweTwapUO
Thanks-a-mundo for the blog article.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: XDpohLzjzHwjmxXp, 11:32:46 26.07.2014
 MciyFltCcxpsrYoL
I really like and appreciate your article.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: ecuwQqKINTdJEuf, 11:56:28 26.07.2014
 bKXGFMmaGPQicf
Thanks for the article post.Really looking forward to read more. Cool.
Zapsal: EIHutErLxW, 13:01:45 26.07.2014
 wtepgmtSFGtgCwpX
I loved your blog.Really looking forward to read more. Awesome.
Zapsal: lFXIagoYf, 14:06:58 26.07.2014
 kWosnrbkrDGXVqO
I loved your post.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: BnNPiVLUzEwTB, 14:19:09 26.07.2014
 HfbgqLwAHnaW
I loved your article post.Really looking forward to read more. Fantastic.
Zapsal: ZsLMBCLWdYBRzNEqXF, 15:15:14 26.07.2014
 FBTsOXmuYcyxJfRrXn
Really appreciate you sharing this post. Want more.
Zapsal: FmTaHUwOMrwAjaI, 16:25:47 26.07.2014
 EENeptHkGKTvn
A big thank you for your article post.Really thank you! Much obliged.
Zapsal: SHaLxlyLDRPYshfo, 17:04:47 26.07.2014
 vfQSPlLzFVdJU
I loved your blog.Really thank you! Want more.
Zapsal: meUBuYzrkArv, 17:37:13 26.07.2014
 vqtWjVQxWu
Hey, thanks for the blog article.Really thank you! Great.
Zapsal: gThVpOqGj, 18:47:15 26.07.2014
 fEpRKAUtHlXd
Wow, great article.Much thanks again. Will read on...
Zapsal: QzsaLqkmOyaatfF, 19:54:52 26.07.2014
 aiRVSkoGYDltjy
I am so grateful for your blog post.Much thanks again. Much obliged.
Zapsal: dqvruuPkJZPQFkSNIPb, 22:43:36 26.07.2014
 ARUpHezcCZYXikMS
I think this is a real great article.Much thanks again. Cool.
Zapsal: zBXEvuihmFjXLspjd, 23:45:39 26.07.2014
 aFeuhMsGyWm
Really enjoyed this blog.Much thanks again. Really Great.
Zapsal: yaCDwuNijFN, 00:54:05 27.07.2014
 NMMjZICEL
Thanks again for the blog post. Awesome.
Zapsal: tNNOGmsXYnQ, 01:36:05 27.07.2014
 OjOFvIgAWBIBY
Thanks so much for the post.Really thank you!
Zapsal: tvIksLFKFyXweDo, 04:29:55 27.07.2014
 ToGGFVfgIePdgqYxys
Appreciate you sharing, great blog.Much thanks again. Much obliged.
Zapsal: bezzbxYIXEePLSolI, 07:22:47 27.07.2014
 rriWHWAEd
I cannot thank you enough for the article post.Really thank you! Awesome.
Zapsal: XKiqprvLGVUsdSkodw, 10:16:05 27.07.2014
 JHEywEvYEPQeQddtR
I really liked your blog.Thanks Again. Keep writing.
Zapsal: tXarLPpnPTAAgYyLr, 12:58:13 28.07.2014
 ikYVJYvg
I think this is a real great article post.Really thank you! Much obliged.
Zapsal: yGiNssvV, 14:11:45 28.07.2014
 FEvpOMpnTMBGIHjmpLQ
Thanks a lot for the article.Really thank you! Keep writing.
Zapsal: YdBhgnoyDnr, 15:26:36 28.07.2014
 pChltoySIYIDlWu
I loved your blog article. Awesome.
Zapsal: cOrQHDWvehmKlDoAuM, 16:42:42 28.07.2014
 cJcfpuCCTs
Im obliged for the article post.Thanks Again. Cool.
Zapsal: jZEClCXGqOa, 17:55:14 28.07.2014
 XSdhfbKbLKaIa
I really like and appreciate your blog.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: TpyIUwjevUZjxSvdPb, 19:08:50 28.07.2014
 uOjOvezwURMWmwQdmFw
Thank you ever so for you blog post.Thanks Again. Much obliged.
Zapsal: taDhEzUsIlbEAbMb, 20:27:23 28.07.2014
 NuOkwOTehLbFxhIFm
Say, you got a nice post.Really looking forward to read more. Will read on...
Zapsal: bVwCBXzKAIbujI, 09:29:30 31.07.2014
 iwVPqKSaKwEdmGV
Appreciate you sharing, great blog article.Really thank you! Great.
Zapsal: KbDqktvgHsAwRmryHPH, 09:33:58 31.07.2014
 iHaZzdiwVuBYSo
Im thankful for the blog post.Thanks Again. Really Great.
Zapsal: lhhQxIIhnNyCIy, 10:55:05 31.07.2014
 CJRzoOeRTtNYTiuYizE
Very neat blog.Really thank you! Awesome.
Zapsal: LtTMqMIIgROjCK, 12:15:51 31.07.2014
 sJKUiSmQhkGnt
Very neat article.Really thank you! Want more.
Zapsal: DbdgGmOFeSuEBitXfhp, 12:33:11 31.07.2014
 vOiFcoHXz
Appreciate you sharing, great article post.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: YhAsSifwFxHHnuzLC, 13:35:55 31.07.2014
 UMUHcMkhsuhcnBOvH
Thanks a lot for the article.Much thanks again. Really Great.
Zapsal: MhBafiQlnNHjB, 14:53:18 31.07.2014
 ubnLvqVbAiugetRqO
Thank you ever so for you article post. Really Great.
Zapsal: qqaPUinDbSOSAYSEVQ, 15:49:49 31.07.2014
 MCIbwOxqG
I think this is a real great post.Much thanks again. Fantastic.
Zapsal: xqmiFsVGx, 15:53:06 31.07.2014
 UbUJATZYzdvYfTzp
I loved your article.Thanks Again. Much obliged.
Zapsal: oOkbfOxhaM, 16:15:32 31.07.2014
 gYEfxKStvuC
A round of applause for your blog post.Much thanks again. Fantastic.
Zapsal: CzaThzdFyjPuMmJ, 17:36:37 31.07.2014
 FpHhdZAOmXUEdQFKxz
Thanks-a-mundo for the blog article.Really thank you! Much obliged.
Zapsal: YdUdriQrIMXTVh, 18:55:40 31.07.2014
 PbBChpDPUPsQEotBWJ
Hey, thanks for the blog post. Fantastic.
Zapsal: MzhWogpwCy, 20:11:57 31.07.2014
 HHexOuORmOH
Very neat blog article. Cool.
Zapsal: dlgtoUETEUxEh, 21:44:38 31.07.2014
 pUUIjfyplPabZsTA
Enjoyed every bit of your post.Thanks Again. Keep writing.
Zapsal: ugmhuheD, 07:58:14 01.08.2014
 CWnxVhMeZEkGwg
Muchos Gracias for your blog article.Really thank you!
Zapsal: dvVQUHAcwhMDTnP, 11:05:54 01.08.2014
 JWwuAbFDkmIiI
Looking forward to reading more. Great article. Much obliged.
Zapsal: unvFJIUdtU, 14:08:50 01.08.2014
 LiGYOEmIJ
Very good post. Keep writing.
Zapsal: WVdPLpEAEqhyspIZaT, 17:10:58 01.08.2014
 YYfZBrOxDwGYxiw
I really liked your article post. Much obliged.
Zapsal: wEcNeCljr, 20:17:48 01.08.2014
 eHlYeOdqTj
hcLgU4 A round of applause for your article post.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: QdwKwgEkDsIR, 21:16:37 01.08.2014
 SxSqjzMXnIvBRexDeb
Very neat post. Great.
Zapsal: SKlnFVHmNiaJK, 23:33:23 01.08.2014
 jWtevTVPTwFvVWPHP
Wow, great article post.Really thank you! Cool.
Zapsal: DEglCSAuUoIxXSU, 02:35:47 02.08.2014
 hSZwulfpSzEgdvhNL
I really like and appreciate your post. Awesome.
Zapsal: FxOTMrbUhzSkXIXf, 05:38:36 02.08.2014
 WkjvraaAtGdBVHYGSHg
Thank you for your blog.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: vEoWkXPn, 08:38:21 02.08.2014
 AQwvzUndrrUoG
Really informative article.Thanks Again.
Zapsal: mXHKAugZnSNUV, 11:45:24 02.08.2014
 HKdCwfcLfVlDTtJn
I loved your article post.Really looking forward to read more.
Zapsal: zZMHHpqzYNcEyIcqK, 14:53:20 02.08.2014
 CSXxYhGaKaY
I really enjoy the blog post.Much thanks again.
Zapsal: tdlRTgjcedlBV, 18:33:59 02.08.2014
 nRPGaRzYTdFGflL
Great article.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: hWYgXyeVbhs, 21:35:35 02.08.2014
 yxDLoyvMwarvWjPbs
I am so grateful for your article. Really Cool.
Zapsal: lrCdhtSmLRRsx, 00:39:42 03.08.2014
 AqQqcTQYJnY
Thanks for sharing, this is a fantastic article post. Fantastic.
Zapsal: HMHjIjuOUAakTdQjCOz, 03:43:30 03.08.2014
 rjBsjthNcd
Fantastic blog article.Thanks Again. Great.
Zapsal: UxYiSzuljnrXYEe, 08:54:31 03.08.2014
 jnlpPJbGJjSIKMXMKPc
Thanks for sharing, this is a fantastic blog. Great.
Zapsal: IHlMxdVrBYkbWJtvgph, 09:53:27 03.08.2014
 UbxhiBGGfFj
Say, you got a nice blog article.Thanks Again. Fantastic.
Zapsal: RVKRlYDupNNKR, 10:18:47 03.08.2014
 IBGvhTpcPg
I really enjoy the blog.Really looking forward to read more.
Zapsal: dQFRmaLCIMtUcycOf, 11:44:10 03.08.2014
 PSHzYIUQsUvOFn
Major thanks for the article.Really looking forward to read more. Really Great.
Zapsal: ORGDIwlGEIxNvbXBkMd, 13:02:05 03.08.2014
 PMCQFhtFWfIYG
Im thankful for the article.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: HuFeVEFtblGzWl, 14:33:29 03.08.2014
 kLDJXxCloMdlhcEfLn
Hey, thanks for the article.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: PRMSqaZdrS, 16:11:51 03.08.2014
 CLdhQmbQPXsFBlCSVUA
Thanks a lot for the article.Much thanks again. Want more.
Zapsal: jRKXFQpP, 19:14:49 03.08.2014
 uiMHKIVRCNdQMOS
Thanks a lot for the article.Thanks Again. Cool.
Zapsal: QntcgyiNUhCkMsbUz, 22:18:36 03.08.2014
 syTcAEiJ
Looking forward to reading more. Great blog post.Really thank you! Awesome.
Zapsal: SFipBUPQbdMnvJqha, 01:54:00 04.08.2014
 aDXTOgllKrgTK
Thanks again for the article post.Really thank you! Really Cool.
Zapsal: RbsWNxolHuAm, 01:54:17 04.08.2014
 oVFvcNzr
Really enjoyed this blog post.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: pLfzdwTDriGqLGnqtB, 11:34:43 04.08.2014
 XkMFjxMtz
I loved your article post.Thanks Again. Will read on...
Zapsal: gufTSCdr, 14:33:40 04.08.2014
 yAGXASwqJcAaIjv
Really enjoyed this post. Really Great.
Zapsal: kRrYgRUCdm, 08:54:03 06.08.2014
 sRrqucAHAmCaeMf
Appreciate you sharing, great blog. Cool.
Zapsal: QqomMXXjmwritnyIE, 11:51:20 06.08.2014
 GBColqMqLfKaQQMN
Say, you got a nice post. Keep writing.
Zapsal: yVHgGTwCWWusVcyNK, 07:45:59 07.08.2014
 LOpibeySEWVVZF
Muchos Gracias for your blog.Really thank you! Keep writing.
Zapsal: CxdbZvSPIAaPWGcaXQ, 10:52:25 07.08.2014
 MCxrIGhYGJurPKXSwPg
Really informative article.Really thank you!
Zapsal: sxImOeIjFrEKgGR, 13:47:17 07.08.2014
 yMHuTZgwfo
Thanks so much for the blog article.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: YQpMOvJO, 16:55:57 07.08.2014
 wDDHbWwI
I loved your article post. Want more.
Zapsal: ktOgqFxneNAoCLSYJph, 20:13:56 07.08.2014
 smiqgsPv
zsAoZL You made some clear points there. I looked on the internet for the subject and found most guys will agree with your website.
Zapsal: wHTvkhjZkczoWL, 19:31:45 23.11.2014
 UghSfDrXzqxdbGoeRoW
SVbDVy Great weblog here! Additionally your site quite a bit up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate hyperlink in your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol
Zapsal: YTaWkRpXtXpzZZ, 17:24:26 05.02.2015
 YdMRAfvbqtdkxgXj
a1dG8J There is apparently a bunch to identify about this. I consider you made certain good points in features also.
Zapsal: VbAxeHGgVuIxgwm, 22:15:22 05.05.2015
 aFDOucMYVmjxuL
GFX0uu I really enjoy the blog. Great.
Zapsal: coMGUjWLGKonodzM, 19:11:58 08.06.2015
 HVuucPCKfvlwLG
bQXToy Thanks for the post.Really thank you! Want more.
Zapsal: fUnUrHxafrMZORVUOa, 01:13:07 10.06.2015
 eJShuhVCqqWQ
WJq1Z6 A round of applause for your article post.Thanks Again. Cool.
Zapsal: MlFxoUXQuCDtyPHV, 05:21:37 01.07.2015
 XNXRivdeOHhNMqnqgG
bR1zwP Nice blog here! Also your web site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol
Zapsal: PmcireLAHFmxu, 17:48:17 03.09.2015
 ZeluNVDpEt
M69Ogj Just wanna tell that this is very helpful, Thanks for taking your time to write this.
Zapsal: xTjOICfWkDmvrAN, 19:31:25 03.09.2015
 OtIqknLaBzupXTll
pd0r8C Im obliged for the post.Really thank you! Really Great.
Zapsal: tEaapUlYQZV, 22:42:12 27.09.2015
 ibFCxsDRDMdIhFJbu
MN27VY Just wanna comment that you have a very decent website , I enjoy the layout it really stands out.
Zapsal: HCQSudcdEm, 07:47:17 16.10.2015
 kClESjlodxHPlztL
XkRhSj Fantastic blog.Thanks Again. Want more.
Zapsal: AGDtVebDRZorfNiKYln, 09:09:17 16.10.2015
 IhHgfUAoCYAFfZzN
aD1o9E Thank you ever so for you blog post.Much thanks again. Fantastic.
Zapsal: umnGaIJAJXCLlk, 16:35:38 16.10.2015
 HspyyXuEgRveRR
bezjoi Its hard to find good help I am regularly saying that its hard to procure quality help, but here is
Zapsal: sSGCPuqMBSI, 19:40:44 08.11.2015
 QiNhuLOZB
QXti1P You made some good points there. I looked on the internet for the issue and found most persons will go along with with your website.
Zapsal: uvrKqRaayOBoIp, 21:33:04 08.11.2015
 wxrfawevHAsLfe
qSIyvK Im grateful for the article.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: niPIJGtd, 10:16:14 28.11.2015
 CsPmmrLAdtsZy
md7Akh Normally I don at read article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice article.
Zapsal: LVlPJDAYRLpGAseP, 12:58:47 28.11.2015
 CEtjrjeHvYtgXKI
KeicIW Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Thanks
Zapsal: AyUVIhsnEWaI, 18:48:41 28.11.2015
 ndNKGCjUbczBvZG
JcWrSI
Zapsal: DTXIPJcWrC, 12:09:18 31.12.2015
 GiJtkqmCoyOfbDtJkyr
Me5CZL Thanks so much for the blog post.Really thank you!
Zapsal: cUvSZvMaSwNbmZnrZi, 23:34:36 30.01.2016
 unVVliZbnajJhA
jqPQz3 wow, awesome blog.Thanks Again. Fantastic.
Zapsal: NQXuRdwAdGO, 08:43:33 01.03.2016
 EaPVcGzJDje
MR9apV Im grateful for the article post.Really looking forward to read more. Fantastic.
Zapsal: pyunZCGVvnUvJitrbIV, 13:44:10 31.03.2016
 YsvXyFmkIRTbhQmebez
8nlhnY Thanks for the article post.Thanks Again. Keep writing.
Zapsal: DivgFortfO, 10:16:09 06.04.2016
 XAaVqnJChI
tgXm3j Major thanks for the article post.Thanks Again. Cool.
Zapsal: iaWYwJWRKgxoucph, 11:14:50 06.04.2016
 bgomIMXavGrjMbZordh
Woman of Alien Perfect get the job done you have got completed, this site is de facto great with great data. Time is God as strategy for maintaining every little thing from going on directly.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: VFpYfheDXtM, 01:27:20 14.05.2016
 lgZbfMkdsg
WnRHO9 Right now it appears like WordPress is the top blogging platform out there right now. (from what I ave read) Is that what you are using on your blog?
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: KvNamYCFNbbzP, 12:50:11 16.05.2016
 rUVMVwMKN
QUsQ0R Major thanks for the blog article.Much thanks again. Really Cool.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: MUpvFIJpJeE, 05:57:59 06.07.2016
 XJHltSwcOFtj
HW4ZDf This is one awesome blog post.Really thank you! Great.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: qboptwmhOoyNYmrqgtW, 09:11:09 06.07.2016
 xREyteKupJhn
wY0sap I truly appreciate this blog post.Much thanks again. Cool.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: DxBEaYUcrPxJ, 00:47:27 04.08.2016
 FFehYLudehx
O2fK4q Thanks for sharing, this is a fantastic post.Really thank you! Will read on
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: VbwjpNIvEELXEmFuGH, 05:22:35 04.08.2016
 MrAFikkTQNnBeOHc
HYAdhY when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb jo.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: XdjzKgGQ, 09:58:04 11.10.2016
 cKSLqWDQllEfa
xJGhMa I think you have mentioned some very interesting details , regards for the post.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: iRsYUfIRReHnO, 21:48:55 26.11.2016
 sEzDSpuAnbQANeaxJFL
pqVDgT Some truly prime content on this web site , saved to my bookmarks.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: EhNzqzcCFIknyGmq, 03:14:30 27.11.2016
 rUOMzFkW
z5ZSjJ You made some nice points there. I did a search on the subject matter and found most guys will approve with your blog.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: DzkaOGrE, 17:38:44 31.01.2017
 oQcKsiSzDldqi
bpanyd Major thanks for the blog article. Fantastic.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: cZhylKLSJ, 12:33:12 01.02.2017
 PjaNnVlKrZZZzxiSw
BacpSA Major thankies for the article.Really thank you! Really Great.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: eeVGhxNHBYLKT, 15:51:50 04.03.2017
 XZGeVPjzWPtNM
AZmdHj Say, you got a nice blog post. Want more.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: qACyRvtLkM, 15:41:33 10.05.2017
 hYIARRakTkTakZhAkgs
QnDml5 Say, you got a nice article post.Much thanks again. Cool.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: CTyzwLyxLzZ, 12:32:42 20.09.2017
 cNwjtbLwKiyaUJbmR
FWhEft Your positions continually have got a lot of really up to date info. Where do you come up with this? Just saying you are very resourceful. Thanks again
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: yFkDKNSHn, 01:11:29 31.05.2018
 XVVCgbNwrk
uo5bWz Your style is unique compared to other people I ave read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this page.
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: JwIBYXyzyJQRIpZG, 02:00:13 31.05.2018
 eQyhVImKHUXGpFKSL
PA9en2 Thanks for sharing, this is a fantastic article post. Really Cool.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: pIeSnUhMCobrQWMt, 23:52:24 12.08.2018
 GayMmGlAD
eBGLwY Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Great. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: FpmMpTKY, 19:20:17 11.10.2018
 bRSpagRCxcXPk
xQEBfA Wonderful work! That is the type of info that are supposed to be shared across the web. Disgrace on Google for not positioning this submit higher! Come on over and consult with my site. Thanks =)
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: GEQZJNTcabJudAFJcNE, 06:20:24 12.10.2018
 llGcIrEMrCwXpQ
qMTet6 This blog was how do you say it? Relevant!! Finally I ave found something that helped me. Appreciate it!
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: IXwISUwyUIn, 04:34:31 17.12.2018
 HXCsOivJCuTk
Ed3nmG I truly appreciate this blog.Thanks Again. Cool.
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: EKXplObbVuFn, 21:03:51 19.12.2018


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Odvedenecká, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (141161)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Half Of Toxic Avenger 8A+ Labák - Pravý Břeh
Nora 7a Padaro
Nervousy 6B+ Strnady
Jestvovanie 6B+ Strnady
Boží And Božejší VIIIa Klokočské Skály
Nově komentované:
Česká Cesta 7 Přílepská Skála
Srdce 8 Red Rock
Timbo 7 Red Rock
Nervousy 6B+ Strnady
Hon Na Madlo 6C Bystřička

 Nově v diskusi:
Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci | Re: Příliš velké lezečky? | Re: zmenšení lezeček v restday | zmenšení lezeček v restday | Re: Bolestivé klouby na chodidle | Re: Trénink Po nemoci | Re: Trénink Po nemoci |

 Nové komentáře:
pohled z venčí | Re: Diskuze | Re: bez efektivní represe k ničemu | Asi zbytečné řešit. | Re: bez efektivní represe k ničemu | Re: OVK | Re: naopak | videa | Re: .......... | bez efektivní represe k ničemu |

 Kde to vře:
VV ČHS: předsedkyní Komise soutěžního lezení Dita Fajbišová (47)
Lezení v oblasti Laghel (Arco) zakázal majitel (38)
Slovácké OUPN 2020 (30)
ČHS informuje o obnovení spolupráce s ČSL (28)
Hangar Legends (25)
Marketing a porušování pravidel (24)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 53 (22)
Tatranský sever (17)
Hangar Masters: výsledky (15)
„Ledová" stěna Černý most (11)

 Nově v inzerci:
Malatone 4x plato (4x12) | Malatone 4x plato (4x12) | Hledám | Napapijri anorak | Ocun crest QC 42,5 | Lezení s dětmi | Erratic Plus 850/190 | Péřovka S a XXL nová za 1590 | péřová vesta velikosti L a M | Falcon QD Zoom Pad |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 55 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 28 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 71 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 42 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.