LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrej horolezec udělá s kruhem 4 metry. Skočí, přitáhne, sedne, stoupne a odrazí se.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
SP boulder, USA (21.05)
SP Innsbruck (23.06)
SP Villars (01.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13128
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Ondra 11281
3.Stráník 10975
Hory:
1.Novák 7454
2.Mrklovský 6586
3.Černý 5898

Výsledky
SP Meiringen (16.04)
2. nominační závod v boulderingu (10.04)
1. kolo ČP na obtížnost Zlín (27.03)

Deníčky
5126 lezců
897038 cest
Nové přelezy:
40+ Vrací 8A
Líc 9
Loacher 7b+
Angry Bird 7c+
Nicola La 7c
Neolitic L 7c
Andromeda 7c+
Chilli 9
Kdyby Pras 9
Limpieza M 7C

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

Křest knihy

Křest knihy je vždy radostná událost, minimálně pro autora. Když však kniha je skutečným majstr štykem ve své kategorii je nutné to hodně oslavit.

Takováto oslava ku příležitosti vydání knihy Jardy Maršíka s fotografiemi Pavla Žofky „ Lezení v Sasku“ se uskutečnila v Tisé v nově otevřené útulné restauraci a lezecké kavárně Refugio.

Snad jen pro těch několik, kteří tento seriál nezachytili, kniha vznikla z Jardovo článků, které jako seriál publikoval na Lezci po několik let.
Vše bylo do detailu připraveno a Jarda Maršík krátkým úvodem přiblížil program večera a pokynul Žofínovi (Pavel Žofka), aby spustil hudbu a kanonádu dech beroucích fotografií promítaných na plátno.

Brzy jsme pochopili, proč si Jarda vybral pro nafocení lezeckých fotografií o Sasku právě Žofína. Fotografie už tak zajímavým článkům daly nový rozměr, kniha se pak mohla narodit do plné velko-formátové krásy.


Křest začíná 

foto by © Standa


Poté k promítacímu plátnu usedla dvojice světlušek, které si Jarda vybral přímo v kruhu rodinném a ve světle čelovek na střídačku jemnými hlásky přečetli jeden ze zatím neznámých příběhů uvedených v knize.


Světlušky na scéně 

foto by © Standa


Pak si opět vzal slovo Jarda a začal připomínat velké postavy Saského lezení a děkoval lidem, bez kterých by kniha nemohla vzniknout.
Toto jmenné defilé bylo dlouhé, ale stále se nám zdálo, jakoby chyběl ten nejvýznamnější lezec Saska, který vysbíral téměř většinu těch nejúžasnějších lezeckých směrů na téměř všechny významné stěny v Sasku. Lezec, který se lvím podílem zasloužil o to, že v je Sasko tím, čím je.

A pak to přišlo. Jarda nakonec nám užaslým divákům oznámil, že kmotrem knihy se uvolil být Bernd Arnold, kterého lze s klidným svědomím označit jako největšího Saského lezce (a to ani není potřeba dodávat žijícího).Nenápadný velikán 

foto by © JirkaS


Atmosféra v Refugiu byla blízko k bodu varu, když se skutečně objevil nenápadný a přesto nepřehlédnutelný drobný mužíček s brejličkami a žebradlem kolem ramen. Křestu se zhostil s naprostou bravurou a bylo na něm znát, že je velmi potěšen. My všichni byli potěšeni také.
Bernd nakonec v krátkém proslovu potvrdil, jak příjemně byl překvapen, tím že ho Jarda oslovil a dodal, že je pozoruhodné, že o oblasti v Německu píše Čech.


Ke křestu připravit!

foto by © JirkaSKřest!

foto by © JirkaS


Pak došlo k předávání knih zasloužilým. O její vznik se kromě Jardy a Žofína zasloužila i parta lezců zvučných jmen: Prcas, Pavouk, Mára Holeček, Jehla, Piškot atd. a do výčtu jsme se vmáčkli i my editoři lezce Hopík, já a Standa, v což jsme sice tajně doufali, ale netroufali jsme to vyslovit nahlas. Když nám pak byla kniha předána samotným Arnoldem, spolu s opravdu srdečným stiskem ruky, blížila se naše euforie nirváně.


Na scéně pískař par excelence Prcas

foto by © JirkaSPředávání knihy, Pavouk má už všechny vrcholy v Sasku a Bernd upřímně zalamuje palec!

foto by © JirkaSMára Holeček, krátký proslov

foto by © JirkaS


Pak se ještě vše chvíli točilo kolem knihy, propukla velká podpisová akce a dál se už jen slavilo a slavilo.


Pak se jen slavilo a diskutovalo, zde Jardovo Bára vysvětluje Bobuláčovi (Petr Čermák ) o čem je pískovcové  lezení

foto by © JirkaSZde v tomto nádherném Refugiu hned vedle kostela, které od nynějška bude sytit a šatit, no prostě hýčkat lezčíky v Tisé, se křest odehrával

foto by © JirkaS


Ráno se dokonce udělal pěkný den a tak jsme i něco mohli vylézt, ale to už je na jiné povídání.Refugio:

Stránky, které vás zavedou na web nového obchodu s lezeckým materiálem a lezecké hospůdky v Tisé Refugio

JirkaS   [úpravy] 09:29 29.10.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 09:34:30 29.10.2007
Jardo, gratuluju Ti k vydání knížky a přeju spoustu nových lezeckých zážitků na brzké napsání další.
lukyodpovědět 

 Budou další ?09:45:01 29.10.2007
Nevíte, chystá se Jarda pokračovat v psaní dalších článků na Lezce?
Steveodpovědět 
 Re: Budou další ?10:34:59 29.10.2007
Kromě na Lezci publikovaných dílů, je v knížce několik dalších nových příběhů. A doufám, že neprozrazuji nějaké tajemství, ale a co nevidět se Jarda chystá napsat další díl na Lezce.
JirkaSodpovědět 

 Smekám...10:05:32 29.10.2007
...před autorem, který našel čas pro vytvoření jistě kvalitního dílka. Bude nějaké info o knížce? Kde, za kolik apod.?
Petr Reschodpovědět 

 Děkuju10:49:41 29.10.2007
Jardo i Žofíne, ještě jednou vám moc děkuju za to, co jste pro nás všechny vytvořili. Čekal jsem knihu formátu A5 s pár fotkama (asi jsem si ani pořádně neuvědomil kolik řádků bylo již o Sasku napsáno), ale to, co s čím jste se vytasili mě opravdu vyrazilo dech. Tenhle skvost se bude v mojí lezecké knihovničce právem vyjímat hned vedle knih Rock Stars a Yosemite.

Samotná akce se mi také strašně líbila, takže musím poděkovat i majitelům Refugia, kteří se o nás perfektně starali a napájeli mě skvěle vychlazeným pivem. Vidět, popovídat a přiťuknout si s tolika legendárními lezci byl pro mě opravdu zážitek. Odchod do auta v šest hodin ráno to jenom potvrzoval.
 hopodpovědět 

 dotaz11:54:52 29.10.2007
Taky by mne zajimalo kdy, kde a pripadne i za kolik se kniha objevi... Vypada uchvatne :-)
Martinodpovědět 

 hura12:47:46 29.10.2007
Gratuluji. Určite to je krásná kniha. A teď jenom kdy a kde se dá sehnat?
fotonodpovědět 

 Velké díky14:57:54 29.10.2007
Souhlasím se všemi chvalozpěvy, opravdu to stálo za to , atmosféra , vřelé přijetí v Refu , zkrátka vše , takže také moc díky. Horší byl návrat po boulderingu v Modřínu k vykradenému autu , ale to je už jiný příběh , spíše to píšu proto , aby si ostatní tam dali pozor.
Šimiodpovědět 

 Pozn. autora (knížky)16:26:48 29.10.2007
Snad Vám Jirko nechali zloději alespoň ty památeční knihy podepsané od Bernda.
Knížka bude k mání již brzy. Jak už to bývá, na knize se pracovalo do posledního a trochu opožděného dechu, a tak se její výroba trošičku pozdržela. Na křest nám bylo dodáno pár kousků a zbytek nákladu by měl být k dispozici do konce týdne. Nakladatelství Freytag&Bernd pak bude distribuovat do knihkupectví a předpokládám, že i do outdorových obchodů. Tak ještě chvilku vydržte. O začátku prodeje dáme na Lezci vědět. Osobně se postarám, aby byly k mání i v Refugiu v Tisé, v naší křtitelnici.
Předpokládaná cena se bude blížit k 900 Kč. Není to zrovna málo, ale můžeme za to my s Žofinem. Ve snaze udělat knihu krásnou jsme ji pěchovali a pěchovali, až nám nabobtnala na 336 stran velkého formátu. Mysleli jsme, že by byla škoda knížku šidit, a takhle to tedy dopadlo.
Pokračovat v seriálu na Lezci budu. Přiznám se, že se po té knize trochu propadám do tvůrčí krize, ale na druhou stranu už se mi v hlavě něco rojí. Skončili jsme tu u LIII. dílu. Do knížky jich přibylo ještě šest. Mimo jiné horolezecká pohádka "Legenda o freeturmingu" předčítaná světluškami na křtu anebo rozhovor s Pavoukem, prvním dobyvatelem všech saských věží. Tyto díly zůstanou navždy jen v útrobách knihy. Na Lezci budu pokračovat LX. dílem, který nebude o ničem jiném, než o zákulisí příprav knihy. Předem se za to omlouvám, ale se mnou v této době o jiných věcech není moc řeč. Jestli se ještě jednou podaří vydat nové díly knižně, nevím. Momentálně na to nemám ani pomyšlení. Jsem si ale jistý, že ta úžasná atmosféra, v které jsme knihu připravovali a křtili, se už nikdy nezopakuje. Dali jsme do ní s Žofinem všechno, co v nás bylo, a teď už jen doufáme, že si naše knížka najde své čtenáře.
A ještě pár faktů. Na celkem 336 stranách naleznete kolem 320 barevných fotografií (a 2 černobílé z Pavoukova archívu), 59 textových dílů, úvod autora, fotografa a editorů Lezce, obsah, portréty lezců, kteří  se podíleli na přípravě fotek, rozsáhlý slovníček s ilustrativními fotografiemi, podrobné rejstříky cest, věží a osob, přehled literatury, převodní klasifikační tabulku, věnování, slovo závěrem a dvě samolepky s logem knihy. Na zadní předsádce je barevná mapa Saského Švýcarska a na přebalu portréty autorů a citát.
Jarda Maršíkodpovědět 
 Re: Pozn. autora (knížky)19:40:47 29.10.2007
Chudáci případní následovníci, moc toho na ně už nezbylo.
John, Plzeňodpovědět 
 Re: Pozn. autora (knížky)10:20:19 30.10.2007
Bude sa dať kniha aj objednať?Veľmi rád by som jeden exemplár :-)
m.odpovědět 
  Re: Pozn. autora (knížky)08:03:02 31.10.2007
Bude k prodeji i přes internet.
Jarda Maršíkodpovědět 
   Re: Pozn. autora (knížky)21:54:32 31.10.2007
Prodej přes internet je určitě skvělá věc. Až bude známa adresa toho správného internetového obchůdku, tak bych se přimlouval za její zveřejnění.

Předem děkuji.
PetrGodpovědět 
    Re: Pozn. autora (knížky)15:41:31 12.11.2007
Ahoj,
můžeš si jí objednat třeba u nás na webu, teď jsem jí tam dával. www.kiwick.cz
lesejkodpovědět 
 Re: Pozn. autora (knížky)08:28:22 31.10.2007
Díky za skvost!!!
Snad to stihne bejt na pultech do Vánoc. Moc bych Vám to přál. Ta kniha si to zaslouží. Nenapadá mě totiž lepší dárek, kterej bych si mohl u stromečku rozbalit :-) .
Josefodpovědět 

 Velká gratulace19:58:48 29.10.2007
Velká gratulace!Už se moc těším, až si budu moct počíst - pěkně při skleničce bílýho, kopyta na stole venku chumelenice- motivace jako hrom. Takže Jardo, expresky jsem nerozdal a ze skal nemizím.( Viz náš rozhovor v Arcu teď v září). Berg heil Kolouch
kolouchodpovědět 

 My se taky tesime21:01:02 29.10.2007
a to jak na knihu, tajne doufame, ze autorsky podepsanou. Mysak se nemuze dockat fotek a ja pribehu, protoze ono uz cist autorovy emaily je kochani pro dusi.
no a pak se tesime, az se tady u nas v Anglosasku (tedy ne Sasku) uvidime a zalezeme.
NAtalie a Mysakodpovědět 

 díky22:20:00 29.10.2007
Rád si knihu koupim a zdravim bobuláče a prcase vzpomínám na super léta v ádru
Fanderlikodpovědět 
 Re: díky10:03:03 30.10.2007
Prcas urcite neumi zapnout pocitadlo:)
P.S. Esi je knizka krasna jak to Tisky frefudzijo tak pude jasne na dracku
l.odpovědět 
  Re: díky20:25:41 30.10.2007
Třeba se mu to donese :-)
fanderlikodpovědět 

 fuj09:17:53 30.10.2007
Tak tohle si nikdy nekoupim
Skullodpovědět 
 Re: fuj10:40:26 31.10.2007
proc fuj? nekoupis? nekupuj!!! hlavne se uklidni a nekritizuj, jo?!
ptakodpovědět 
  Re: fuj10:56:09 01.11.2007
kritika je prece zdrava:-)knizka bude urcite super, ale autor.....
Skullodpovědět 
   Re: fuj11:01:42 01.11.2007
Jasně, že kritika je zdravá. Ale to by mělo vypadat tak, že vezmeš tu knížku a konkrétně se vyjádříš, co je na ní špatně, co by mělo být jinak a proč... Můžeš přitom srovnávat s jinými podobnými... Pak je to úplně v pořádku.
Kritika nějakého produktu, myšlenky nebo kdoví čeho skrze osobu autora té věci je už pár tisíc let považovaná za nesolidní.
Piškotodpovědět 
    Re: fuj13:24:02 05.11.2007
jo stim souhlasim...je to nesolidni
Skullodpovědět 
     Re: fuj18:34:27 05.11.2007
:)
P.odpovědět 
   Re: fuj08:11:47 05.11.2007
..se ti nelíbí autor? tak to bych vážně rád slyšel kritiku na jeho osobu. Předveď se!
Matyodpovědět 

 Paráda10:53:12 31.10.2007
Konečně se mi knížka dostala do ruky a musim říct, že je fakt výborná, dík moc Jardovi. Fotky sou super, tolik známejch tváří a krásnejch cest, opravdový zdroj motivace pro trénink v dlouhých zimních večerech... Prostě perfektní dílko, peněz na pořízení rozhodně nelitujte!!
Špicálodpovědět 
 Re: Paráda08:13:09 05.11.2007
...sto psal střízlivej ne? Hele, jestli máš zdroj, kup mi jednu a ve čt.dovez. Díky P.S. A nepřežeň to s tím tréninkem:-))
Matyodpovědět 
 Re: Paráda16:03:10 05.11.2007
Já bych taky jednu bral, kdo ví, zda k nám na Dálný východ něco dorazí.
machodpovědět 
  Re: Paráda18:57:40 06.11.2007
Pokud jsi z Brna tak to zkus u F+B na Dvořákově.
Vlkodpovědět 

 congratulation19:35:25 05.11.2007
Slovutný kolego, /míněno samozřejmě profesně, lezecky se netroufám srovnávat/ klobouk dolů. Knihu jsem už stihl koupit na Refugiu a alesponˇ prolistovat a je to fakt pecka.I pro znalé terénu přináší obrazová část nová překvapení a to jsem se ještě nedostal k textu...
Pavka Krupkaodpovědět 
 Re: congratulation07:32:19 06.11.2007
Pochvala od znalce potěší obzvláště. Díky.
Jarda Maršíkodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Stáj
Líc, 9
 Databáze cest:
Všechny cesty (150329)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mega Piko IXa Adršpach
Angry Bird 7c+ Kalymnos
Mother Earth 7a Kalymnos
Skřipec SD 7B Na Hřebenech
Umělý Spánek Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Canadair 6a+ Omiš
Traverz 6- Radyně
Marťan Style 8+/9- Lom Kobyla

 Nově v diskusi:
Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lezeni praha | Lana Simmond |

 Nové komentáře:
Re: Me 2?! | Re: Me 2?! | Re: štand | Re: Me 2?! | Me 2?! | Re: Liza lizalka | +++ | Re: Tvrdé lezky na měkký písek | Re: Dobírání | Re: Liza lizalka |

 Kde to vře:
Video: Začínáme na písku: 4 díl (54)
Video: Začínáme na písku: 5 díl (45)
Dej si campu v campu (41)
Na Štandu 7: Petr Mocek (27)
Video: Začínáme na písku: 3. díl (21)
Video: Začínáme na písku: 1. díl (17)
Prvovýstup Kangchung Shar (14)
Čistá jedenáctka v Srbsku (13)
Jihočeská žula (12)
Video: Začínáme na písku: 2. díl (11)

 Nově v inzerci:
VYBAVENÍ PRO PRÁCE VE VÝŠKÁCH | LaS Nepal trek evo | NOVÉ - kabainy CT | High Point Excellent Pants | La Sportiva TX5 GTX MEN | Hledám paťáka | kalhoty Montura | Průvodce Dubské skály | Dámská bunda JackWolfskin 3 v 1, vel. M | dětský celotělový sedák |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 230 
 Nevím 
 53 
 Ne 
 114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.