LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Tohle tady lezou i báby s nůší.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
SP boulder, USA (21.05)
SP Innsbruck (23.06)
SP Villars (01.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13128
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Ondra 11281
3.Stráník 10975
Hory:
1.Novák 7454
2.Mrklovský 6586
3.Černý 5898

Výsledky
SP Meiringen (16.04)
2. nominační závod v boulderingu (10.04)
1. kolo ČP na obtížnost Zlín (27.03)

Deníčky
5126 lezců
897038 cest
Nové přelezy:
40+ Vrací 8A
Líc 9
Loacher 7b+
Angry Bird 7c+
Nicola La 7c
Neolitic L 7c
Andromeda 7c+
Chilli 9
Kdyby Pras 9
Limpieza M 7C

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

LX. díl - Kniha? Kniha!

Nápad vydat tento seriál knižně byl naplněn. Počáteční bláhová myšlenka se již několik týdnů potuluje distribučními kanály a je listována přinejmenším mýma rukama. Emoce rozjitřené jejím křtem za přítomnosti kmotra mistra Arnolda již trochu opadly, a tak přichází na řadu úvaha, co dál se seriálem.

A není to úvaha nijak složitá. Píši rád, psaní mi prostřednictvím knížky udělalo obrovskou radost, a pokud budu mít nějaké nápady, nenechám toho. Byl by také čirý nevděk Lezce opustit proto, že teď nebydlím jen v éteru, ale i na křídovém papíře. Stačí, že si ten luxusní bělostný materiál přisvojil celých šest dílů, a v pořadí na Lezci tak navždy (?) zůstane zet velká mezera. Budiž se stane tichou připomínkou knihy.

Slovy oblíbené slovenské kapely "Bez jména": "Bola moja prvá". Na počátku jsem vůbec netušil, co vydání knihy obnáší. Chtěl jsem udělat všechno pro to, aby splnila mé představy, ale výrobní a obchodní záležitosti již byly nad mé síly, a asi i schopnosti. Nakladatelství freytag & berndt se záměru ujalo se vší možnou vstřícností. Mimo mé ambice bylo i pořízení fotografií. Pavel Žofka se tohoto úkolu zhostil se sebezničující odhodlaností. Když na sebe o něco později převzal i grafické zpracování knihy, otevřel se nám netušený prostor pro tvorbu do posledního okamžiku.

A jak práce na knize běžely? Krásně. Prostě krásně. Kniha je jasně ohraničený cíl, k jehož dosažení je třeba odpracovat spoustu úkolů. Z hlediska autorů se dají shrnout do čtyř skupin. První - příprava textů, druhá - fotografie, třetí - co a kam dát a čtvrtá - grafický návrh. Všechny se různě mísí, předbíhají, vystrkují nehotové růžky, až se v určitý okamžik odstěhují do tiskárny, kde jsou nemilosrdně slisovány na věčnost. Rychlost prací se od šnečího tempa mění ve zběsilý trysk, jenž nerozlišuje dny a noci. Kdybych měl říct, co mně na přípravě knihy vadilo, odpověděl bych, že jen jedna jediná věc. Sestavování rejstříků. To je skutečně prachobyčejná otročina. Ostatní je procházka růžovým sadem.


Večerní zpracování denních úlovků. Foto J. Maršík


S jistým odstupem se udiveně ohlížím zpět za trochu podivným obdobím, v němž jsem upozadil vlastní výkony, ač jsem byl mnohokrát v Sasku. Úplně bez lezení jsem ale neživořil. Ono také nejde nafotit lezecké fotografie bez lezení. Jen se přitom jaksi změní přístup ke skalám. Často bylo třeba Žofinovi někam pověsit lano, vylézt, kam si poručil, a přitom se příliš nezdržovat stylem nebo potěchou z pohybu. Vlastně jsem si zalezl až dost. Nahoru, dolů, odjistit nebo být jištěn, tak nějak to vypadalo. Překvapivé bylo zjištění, že když má člověk za úkol udělat vše pro co nejlepší záběr, stává se mu cesta jen prostředkem, nikoliv cílem. Respekt z ní se přitom úplně vytrácí. Přistihl jsem se, že lítám po Sasku a beze strachu se vrhám do všeho, co bylo třeba zdolat. Jen v té Kamikaze jsem těch osm metrů na kruhem opravdu pospíchal. A ani Žofin tak nedokázal dostatečně zaostřit můj tryskolez (viz str. 220). Naproti tomu Direkte Superlative, na kterou bych jinak šel se sváteční náladou, se skutečně stala jen nepatrně odporujícím věšákem na lano. A i jiné cesty. Bohužel. Byl jsem dlouhá léta zvyklý jezdit do Saska trochu jako do chrámu a teď jsem si připadal spíš jako na staveništi. Ale udělal jsem i jednu užitečnou zkušenost. Každý rok na jaře jsem se vždy vrhal do nových neznámých cest. Sezóny jsou krátké, nepřelezených cest spousty a zdržovat se přelézáním těch již dobitých mi přišlo jako plýtvání časem. Mimo jiné to ale znamenalo si budovat sebevědomí vždy od začátku. Vylezu Xa? Můžu zkusit Xb? Marné pokusy bez úspěchu mne vždy vrhaly zpět. Nevím, jak to vnímají ostatní, ale mně se po pár neúspěších moc dobře neleze. A že v neznámých cestách není k neúspěchu daleko, je nasnadě. Letos jsem pochopil, že jsem to dělal špatně. Díly knize. Rázem jsem se ocital v cestách, které jsem již z dřívějška znal, a zjišťoval, že mi jejich znalost z dřívějška umožňuje přelézat je bez větších obtíží. Proto už teď vím, že si zjara některé z nich opět s chutí zopakuji.


Plážové korektury. Foto B. Maršíková


Práce na knize mne pronásledovaly nejen při fotografování v Sasku. Korektury jsem prováděl všude možně, poznamenaly i naši rodinnou dovolenou ve Švýcarsku a ve Finale Ligure. Má nejoblíbenější kapitola "Legenda o freeturmingu" dokonce vznikla ve stanu o jedné deštivé noci v Rätikonu. Zábavou samou pro sebe byla příprava slovníčku, při níž jsem si uvědomil jak záhadně musí znít naše mluva člověku neznalému, který si musí za lezce představit trapiče bavícího se vyplňováním spár kuňkajícími žábami a lovením sokolů. Portréty na knize se podílejících lezců zase dávají tušit, co jsme my, ta lezená sebranka, zač, aniž by ale prozradily, kde se bere to tajemné puzení k maření životů ve skalách.


Závěrečné korektury. Foto B. Maršíková


V knížce je tedy opravdu vše, co jsem si od počátku vysnil. V případě fotografií dokonce v podobě, která (a Žofin to nerad slyší) dalece přesahuje mé představy. V jedné věci ale zůstaly mé choutky neukojeny. Z určitých důvodů jsme se rozhodli zachovat popisky k fotografiím ve strohé podobě. Ono je vlastně všechno v té knize z určitých důvodů. Nic se v ní neobjevuje náhodně. Sám jsem byl překvapen, kolik různých drobností musí brát člověk v úvahu. Určitě není potřebné jimi zatěžovat čtenáře. Ale strohost popisků mohu nyní trochu napravit. Bez obalu přiznávám, že miniaturní formát níže umístěných fotografií volím záměrně z prachobyčejně nízkých komerčních důvodů. Mají jen nabudit, nikoli uspokojit.


Foto P. Žofka


Kouzlem nechtěného je kniha v úvodu otevírána a téměř v závěru zavírána těmito dvěma fotografiemi.


Foto P. Žofka


Mára Holeček by se dal fotit asi i na popelnici, ale tuto fotku s jeho "mrtvým" psem jsem si od prvního okamžiku zamiloval. K uvození slovníčku nebylo vhodnější.


Foto P. Žofka


Rozevlátý Piškot v neskutečně krásné stěně Perforation byl vlastně příčinou toho, že se v popiskách objevují jen přezdívky. Kdo jej znáte, víte že krom jeho neobyčejné fotogeničnosti bychom uvedením celého jména knihu poněkud zcimrmanštěli.


Foto P. Žofka


Bambus se v Zeit zum Atmen vypnul k nadlidskému výkonu. Asi týden či dva jsem se od Gilberta Mohyly dozvěděl, že v cestě došlo ke zmenšení podstatného chytu a v průvodci uvedená obtížnost Xa, RP Xb je zcela mimo mísu. Protože Bambus byl jedním z mála lezců, kteří před Žofinem lezli svou cestu poprvé, bylo nutné, aby ji také alespoň AF přelezl. Po hodinovém marném zkoušení oznámil poslední pokus ... a dal to! Když jsem to pak ještě po něm s horním lanem zkoušel, vůbec jsem nepochopil, jak se dokázal udržet. Ta lebka na nástupu (str. 8) není nadarmo. A k Bambusovi ještě něco. Všechny ženy, které jeho fotky spatřily, jihly. K jeho cti (Simčo!) je třeba říct, že když mu při křtu vyjádřila svůj obdiv i má Bára (Kate), projevil nefalšované rozpaky.


Foto P. Žofka


Pořízení tohoto záběru bylo malé show. Žofin zavěšený ve stěně pod cestou na Heilige Stiege neustále žehrající na laviny písku, které na něj shazovali procházející turisté. Snímek je výsledkem snahy zachytit způsob lezení před mnoha desítkami let. Naboso, bez úvazku s lanem uvázaným přes prsa a ramena a s železnou karabinou nakonec rozumně odmítl pózovat Míra Vlk. Obtížnost cesty za VIIc při tomto stylu vzrostla na čistokrevnou exponovanou devítku. A ty převlékací manévry v sedýlku mezi masívem a věží. Stylové oblečení jsme měli jen jedno, takže jsme se oba několikrát ocitli skoro nazí. Ale ta fotka za to stála.


Foto P. Žofka


V knize je popiska "Pavouk a mravenci ..." Ne nadarmo. Ty drobné tečky na Pavoukově ruce a noze jsou skutečně mravenci, kterým se návštěva pavoučího kamaráda ani za mák nelíbila.


Foto P. Žofka


Prcas v proslulé Eiszeit v téměř padesáti letech na přímém slunci dává naději i nám ostatním, že ještě s lezením nemusíme končit. Záběr ukazuje, že Sasko umí být jen samá skála, nebe ani zeleň nevidět.


Foto P. Žofka


Tady dostal Žofin jasné zadání. Běž támhle naproti do stráně a vyfoť tu vysokou stěnu nad divadlem, až budu někde uprostřed. Potřebuji ji do jedné kapitoly. No a Žofin šel, hodinu se neozýval, pak jsme ho zahlédli na několika různých místech a on se vrátil s tímto záběrem. Nebylo nad čím přemýšlet.


Foto P. Žofka


Říká se, že vražedný koutek v Sinfonii si nikdo nedá dvakrát. Není to pravda. Miláno to udělal, a ještě s krátkou přestávkou.


Foto P. Žofka


Věděl jsem, že je tato stěna jednou s nejkrásnějších v Sasku. Že je ale tak úžasná, jsem netušil.


Foto P. Žofka


Na Davida Šťastného vyzbyl ten nejnevděčnější úkol, vydrápat jednu z nejodpornějších spár Saska, údolního Švagra. Jenže David umí a má pro strach uděláno. Současně se stal aktérem posledního fotografování pro knihu. Pod Švagrem jsme naši dokumentární pouť završili.


Foto P. Žofka


Na pořizování této fotografie vzpomínám moc rád. Prcek mne svou odvahou při solu zbavil všech povinností. Nikam jsem nelezl, nikoho jsem nejistil. Mistr po mně nic nechtěl a všude bylo tolik borůvek ...


Foto P. Žofka


Už na jaře jsme si všimli, že večerní slunce na Nonnengärtneru vytváří ohnivé kulisy. Od toho okamžiku bylo jasné, že tato cesta je zadána pro Zrzka. Neskutečně romantický okamžik. Zapadající slunce, osiřelé skály, ticho. Nádhera.


Foto P. Žofka


Jehla se po třech letech a postaveném domě vrátil do "své" Superlativy a bojoval jako býk.


Foto P. Žofka


Kuba Cicvárek se Hexentanzen prošel, jakoby nešlo o desítku a totéž zopakoval i později v Buntschillernde Seifenblase.


Foto B. Maršíková


A byly i chvíle, kdy jsem mohl jako zamlada odjistit svého otce.


Foto P. Žofka


Z kouta Nonplusultry jsme nemohli Žofina dostat pryč. Tak se mu tam líbilo. Není se ovšem čemu divit, uvážíme-li, že se v koutě pohyboval úžasný Magnusek. Ty krásné oranžové kalhoty krátce předtím serval ze své kamarádky. A udělal dobře. Závdavkem dostal ještě háčkovanou čepičku od babičky.


Foto P. Žofka


Záběr, který jsme pořídli za ranního kuropění, reprezentuje všechno, co je na lezení krásné. Co dodat?

Tak to je jen drteček toho, co je v knize obsaženo. Ať se Vám líbí a třeba někdy v Sasku.

Tschüs Jarda Maršík

P.S. Vyhlašuji soutěž. Na níže uvedené otázky lze odpovědět s minimální znalostí Saska. Postačí prolistovat knihu. Odpovědi posílejte na marsik@razdva.cz. Pokuste se odpovědi na otázky 1 až 5 nezapsat do komentářů pod tento článek, aby měli šanci vyhrát jen ti, kteří na správné odpovědi přijdou sami. Do mailu napište kromě správných odpovědí i své jméno a adresu. Výherce vylosuji ze správných odpovědí došlých do 10:00 17.12.2007. Ještě téhož dne výherci odešlu výhru (knihu, jak jinak) poštou. Výsledky i výherce zveřejním zde na Lezci.

1. Na čí popud se na zadní záložce přebalu knihy ocitl právě ten citát, který tam je?

2. Z jaké cesty je záběr stěny s kruhem na straně 314-315?

3. Čí boty jsou na straně 272?

4. Na jaké straně kromě stran 274-275 a 279 je dobře patrná stěna s cestou Sanskrit. (Nápověda: je dobré vědět, že na jedné věži v Sasku stojí plechová postava charakterizující název této věže).

5. V kterém roce vylezl Pavouk svou první cestu v Sasku? A v který den?

6. Proč je ve výše uvedeném článku u Báry v závorce Kate?

7. Která fotka a která kapitola se vám líbí nejvíce?

Jarda Maršík   [úpravy] 12:33 07.12.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 hepáč13:09:11 07.12.2007
Tak to je fajn Jardo, že nekončíš. Miluji happyendy, ale ještě víc bych si vždycky přál, když dočtu nějakou fakt dobrou knížku, aby měla ještě pokračování....
Milošodpovědět 

 Dobrá kniha13:15:24 07.12.2007
Super knížka, už jí mám doma a hodim si jí pod stromek, takže jsem se zavázal, že na ní do vánoc nesáhnu. Tu soutěž by to chtělo vyhlásit spíš až po novém roce, páč tohle svádí k nenechavosti :))).
Jardaodpovědět 
 Re: Dobrá kniha16:06:00 07.12.2007
Takže mám prolistovat knihu, abych našel odpovědi a vyhrál tu prolistovanou knihu?:-)))Ale teď vážně, Jardovi patří můj dík za vynikajíci "saské pohlednice" v jakékoli podobě. Přeji mu spoustu sil na lezení i na formování jeho pocitů do písmenek na lezci, nebo na papíře....
Jeníkodpovědět 
 Re: Dobrá kniha17:07:36 07.12.2007
... já taky;-)
Jirkaodpovědět 

 Danke Dir...15:51:51 07.12.2007
Tehle "gipfel Buch" se povedl, super cteni a fotecky. Motivuje i ty nejtezsi alkace, obcas vynechat a uzit ve svetle chvilce:) taky trochu strachu. Samolepicka laskovna potesila...papa
Supodpovědět 

 mimo soutěž16:36:56 07.12.2007
A schválně, kdo ví, odkud je fotka železité struktury na s. 61 :)
P.odpovědět 

 dík17:02:28 07.12.2007
KNIHA je Schöne Paradenmarsch - DÍKY!!!
Libasodpovědět 

 kde kupit?12:08:56 08.12.2007
Neviete, ci sa da (bude dat) tato kniha kupit niekde na Slovensku? Alebo cez i-net?
soloodpovědět 
 Re: kde kupit?18:31:33 08.12.2007
Přes internet určitě. Dá se objednat přes stránky nakladatele: www.freytagberndt.cz
A nebo i jinde. V jedné diskusi se psalo: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ?p=productsList&iCategory=157 (bez mezer) Bral jsem odsud Lezení v Sasku. Tipů je tam víc. Byl jsem překvapený jak rychle mně to přišlo. To se stává málokdy. Např. s Vltava.cz moc dobré zkušenosti nemám.
P.odpovědět 

 Je to krasavice19:58:45 08.12.2007
Je to krasavice, rekl jsme si hned, jakmile jsem ji rozbalil a posleze do knihovny zaradil hned vedle Piskaru. Fotky jsou naprosto uzasne a ja se nasmal: Magnuskovi v cepicce jakou ma moje holcicka a kazde bote jine (prece je nevyhodim) nebo jinde v otrhanem triku (je to proste klasik, zdravim). Krasne jsou fotky z padu; vetsina lezcu vypada, jakoby sedeli kdesi v prostoru na zachode a nekdo jim ho ukrad. Je, to se zase tesim na tu vuni borovic, pisku a na ten pocit vecne vyschleho hrdla, kdyz preslapuju par metru nad kruhem...
Jardo, Zofine, kamaradi, diky za krasny darek
lysoopodpovědět 
 Re: Je to krasavice14:43:08 09.12.2007
A dobre pripomenuti pred Vanoci, na darek. Uz si ho necham urychlene koupit. Reklamni clanek je tedy dobre nacasovan a plni svou funkci! ((-:
Martinodpovědět 

 Knihááá20:39:13 09.12.2007
Jardo nechci opakovat mnohými už mnohokrát vyslovené a napsané, ale je to krásné listování a pak usínání. Rád také budu hledat odpověď na otázky. Já už svou hlavní cenu získal v možnosti listovat v knize mezi prvními a sledovat ostatní během křestu. Nikdy nezapomenu na to jak jsme  všichni ztichli a soustředěně listovali a hledali nám známá místa, osoby atd. Také celá atmosféra byla vyjímečná a neopakovatelná, první je prostě navždy první. Díky David
David K.odpovědět 

 Knížka11:10:14 10.12.2007
Knížku jsem si objednal a slíbil jsem si ji k vánocům, vydžel jsem to dva dny (tímto se ti Ježíšku omlouvám), už ji mám přečtenou a je to opravdu paráda. Díky za ni.
K.odpovědět 
 Re: Knížka20:23:43 11.12.2007
Kdes ji objednal? Se teď od nás nehnu a jet pro ni do Phy se mi nechce.
Matyodpovědět 
  Re: Knížka21:51:06 11.12.2007
Mohli by ji mít snad v každým lezeckým či outdorovým krámě či knihkupectví.
odpovědět 
  Re: Knížka22:13:18 11.12.2007
Ja ji mám odsuto www.freytagberndt.cz.
Zuzaodpovědět 
   Re: Knížka09:16:28 12.12.2007
Přesně tak, jak píše Zuza : www.freytagberndt.cz
K.odpovědět 

 Super12:14:32 10.12.2007
Musím se k ostatním připojit a knihu pochválit,je to fakt bomba,díky Vám za ni.Při prohlížení fotek v tomto článku mě napadlo,že by jste mohli spoustu pěknejch fotek prezentovat třeba někde na webu.Během roku jste jich museli nafotit obrovské množsví a všechny se do tak "malý"knihy nevejdou.Ještě jednou díky!!!
Pepa Nestlerodpovědět 

 Pěkný12:27:00 10.12.2007
Původně se mi do koupě knihy nechtělo, jelikož příběhy o Sasku jsou na lezci a moc mě Sasko ani na lezení neláká. Ale když vidím ty krásné fotky Bambuse, Píškota, Máry Holečka a dalších, tak vánoční dárek je jasná volba!!!

Díky za ni.
Mikiodpovědět 

 kritika14:37:49 10.12.2007
A co divky a zeny? Postradam je na obrazkach, jsou tam samy osklivy chlapy. Lezeni v Saku je ciste maskuline machovskeho charakteru? Jsem naprosto rozcilena! Vezte, ze designeri a tvurci pruvodcu po  skalkach na zapad od nas jsou vyvojove daleko, ale opravdu daleko pokrocilejsi...
feministka Ladenaodpovědět 
 Re: kritika16:48:10 10.12.2007
Většinou moc do komentářů pod své články nepíši, ale teď musím. A ne proto, že feminismus považuji za mužský šovinismus v sukni. Jsem jednoznačně za naprostou rovnoprávnost mezi muži a ženami, pokud jde o svobodu volby a rovnost příležitostí. A v duchu toho jsem se pokoušel zajistit pro knihu i lezkyně. Neuspěl jsem. Možná jsem se snažil málo. V každém případě výtku přijímám, jsem si tohoto nedostatku vědom a moc se za něj omlouvám. Pokud to tedy vůbec něco napraví. Samotného mne to mrzí.
Jarda Maršíkodpovědět 
  Re: kritika20:51:45 10.12.2007
:-) Je to těžký, a já mám, Jardo opravdu hluboké pochopení. Sám jsem se původně zařekl, že v tej metodické knížce co nám má za chvíli přijít z tiskárny NECHCI na obrázcích žádný ošklivý chlapy. Ostatně, na fotkách charakteru metodického (čili stylizovaných) by to neměl být problém. Opak se ukázal pravdou. Pořád nebyl čas nějaké focení vyvolat - až to skončilo u několika bleskovejch výpadů ke skalám, a na poslední chvíli se žádné modelky nepodařilo sehnat :-(
Tomáš F.odpovědět 
 Re: ženy na saských píscích18:33:54 10.12.2007
Vzácná paní kolegyně, lezení po saském písku zřejmě je "čistě maskulinně machovského charakteru". Pohybuji se těmito terény již téměř 50 let a lezoucích bab jsem tam moc neviděl - a pokud byla nějaká kočka spatřena v obtížnější cestě, určitě to byla Češka. Proč to tak je, to jsme nikdy neodhalili - v ostatních oborech lidské činnosti jsou naopak saské ženy převelmi aktivní, nic jim ostatně nezbývalo, neboť chlapi se furt někde flákali s kvérem. Nazdar! V. Š.
starej Širlodpovědět 
  Re: ženy na saských píscích19:35:48 10.12.2007
Zatímco se v Superlativech falocentrický Žofin snažil vyfotografovat machovského Jehlu (jistil maskulinní muskul J.M.), naproti přes údolí jedna anonymní česká lezkyně hodila opravdovou tlamičku a zlomila si kotníček :)
P.odpovědět 
   Re: ženy na saských píscích20:17:25 17.12.2007
V mém vydání je jedna sympaťačka na str.81. A tímto ji Jardo, ostatně tak jako zbytek Tvé rodiny, zdravím.
John, Plzeňodpovědět 

 mozna mimo20:03:53 11.12.2007
Zdar, mam dotaz. Mozna, ze bude trochu mimo Sasko, ale doufam, ze ne zas o tolik. Vetsinu volneho casu prebyvam v Cesko-Saskem Svycarsku (Ceske Svycarsko) a tak jsem se chtel zeptat, zda by nebyl nejaky ten pruvodcik i pro tuto oblast? Myslim tim teda nejaky aktualnejsi nebo zkratka jiny tisteny nez publikace NEHASIL V., NEHASIL D. Jetřichovicko. Zatim jsem ji totiz nesehnal, hledal jsem dlouho, ale asi ne poradne..Dikes, za rady budu dost vdecny.
potapkaodpovědět 
 Re: mozna mimo20:07:34 11.12.2007
jo jinak odivuju autorovu pili a komentar zde na Lezci..Muselo to dat hodne prace, ciao.
podpovědět 

 Pěkně!!!22:41:33 15.12.2007
...a pak že bez máglajzu to nejde! Cením si toho. Vojta
Vojtaodpovědět 

 Soutěž11:36:25 17.12.2007
Nevyhrál nikdo. Asi jsem to přehnal s otázkami.
Správné odpovědi:
1. Na čí popud se na zadní záložce přebalu knihy ocitl právě ten citát, který tam je?
Na popud Piškota. Viz komentář na str. 218.
2. Z jaké cesty je záběr stěny s kruhem na straně 314-315?
Z cesty Hexentanz. Srovnej s foto na str. 112.
3. Čí boty jsou na straně 272?
Žofinovo. Viz též str. 310.
4. Na jaké straně kromě stran 274-275 a 279 je dobře patrná stěna s cestou Sanskrit. (Nápověda: je dobré vědět, že na jedné věži v Sasku stojí plechová postava charakterizující název této věže).
Na str. 62-63. Jde o dolní bílou polovinu stěny na věž v levém horním rohu snímku. Jedná se o věž Mönch a ta malá postavička je zmiňovaná plechová skulptura.
5. V kterém roce vylezl Pavouk svou první cestu v Sasku? A v který den?
Rok 1983. Viz str. 298. Den 18.6. Viz foto na str. 300.
6. Proč je ve výše uvedeném článku u Báry v závorce Kate?
Viz X. díl a jeho poslední věta na str. 53.
7. Která fotka a která kapitola se vám líbí nejvíce?
???
Jarda Maršíkodpovědět 
 Re: Soutěž17:13:46 19.12.2007
nemůžu to nikde sehnat, jsem z Brna, poradí někdo , kde bych ji sehnal? do normálních knihkupectví se asi nedodává - nebo jo, v hudy už ji nemají ....

díky
Závodaodpovědět 
  Re: Soutěž17:16:43 19.12.2007
Tak zkus Freytag na Dvořákově, přes ně by se to mohlo dát sehnat.
Vlkodpovědět 
   kniha20:47:11 20.12.2007
Jo Na Dvořákové na tom rohu ju ještě měli ( a mají).
Díky Vlku
závodaodpovědět 
 Re: Soutěž18:45:37 19.12.2007
Nojo, bylo mi hloupý soutěžit :)
Piškotodpovědět 

 Dobrý23:28:56 20.12.2007
Dobrý, prostě dobrý. Jste prostě dobrý! :-)
Fakt! Já si ji snad koupím!
Dagodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Stáj
Líc, 9
 Databáze cest:
Všechny cesty (150329)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mega Piko IXa Adršpach
Angry Bird 7c+ Kalymnos
Mother Earth 7a Kalymnos
Skřipec SD 7B Na Hřebenech
Umělý Spánek Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Canadair 6a+ Omiš
Traverz 6- Radyně
Marťan Style 8+/9- Lom Kobyla

 Nově v diskusi:
Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lana Simmond | Re: Lezeni praha | Lana Simmond |

 Nové komentáře:
Re: Me 2?! | Re: Me 2?! | Re: štand | Re: Me 2?! | Me 2?! | Re: Liza lizalka | +++ | Re: Tvrdé lezky na měkký písek | Re: Dobírání | Re: Liza lizalka |

 Kde to vře:
Video: Začínáme na písku: 4 díl (54)
Video: Začínáme na písku: 5 díl (45)
Dej si campu v campu (41)
Na Štandu 7: Petr Mocek (27)
Video: Začínáme na písku: 3. díl (21)
Video: Začínáme na písku: 1. díl (17)
Prvovýstup Kangchung Shar (14)
Čistá jedenáctka v Srbsku (13)
Jihočeská žula (12)
Video: Začínáme na písku: 2. díl (11)

 Nově v inzerci:
VYBAVENÍ PRO PRÁCE VE VÝŠKÁCH | LaS Nepal trek evo | NOVÉ - kabainy CT | High Point Excellent Pants | La Sportiva TX5 GTX MEN | Hledám paťáka | kalhoty Montura | Průvodce Dubské skály | Dámská bunda JackWolfskin 3 v 1, vel. M | dětský celotělový sedák |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 230 
 Nevím 
 53 
 Ne 
 114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.