LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
O dřevěného Krakonoše 2021 (30.01)
PETROHRADSKÉ PADÁNÍ (16.04)
Olympiáda (23.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13178
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Ondra 11634
2.Stráník 11575
3.Stráník 10950
Hory:
1.Novák 7454
2.Černý 5898
3.Bloudek 5570

Výsledky
MMČR v drytoolingu (12.12)
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)

Deníčky
5072 lezců
877320 cest
Nové přelezy:
Poker Face 7C+
Fixaret 7C+
Poker Face 7C+
Black And 7C+
Megalodon 8A+
Valium 8a
Strawberry 8b
Negresse V 7c
El Bufa 7c+/8a
Tequila Su 7c+/8a

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dry Tool Cup 2010

MČR v drytoolingu na obtížnost

"Histerie" jednoho sportovně společenského závodu s motyčkama.

Předehra

Po devíti závodech v Auparku a řadě dalších poprvé v roli organizátora, stavěče, spíkra a vůbec takové té děvečky pro všechno. Ferda mravenec práce všeho druhu. Takže dík Vám všem, kteří jste mne v tom nenechali a pomohli připravit pěkný sportovní a společenský zážitek.
Příprava jednoduchá. V říjnu to nahodíme, pak jak přijedu v listopadu z cest postavíme treninkovky, necháme místo na závodní cesty, to aby si kluci i holky zalezli , no a týden před závodem to z plošiny nahodíme. Deset cest pohoda.
V pátek 3.12. se posrala plošina. Takže následoval týden praktického treninku haulování, výškařiny z lana a jiných radostí. Nu což ...
Přihlášených 35 lidí, všechno připraveno, takže v pátek večer už jen vyzvednout závodní trika a aspoň na chvíli se jít domů vyspat.

Dějství první – kvalifikace

Trochu komplikovanější počasí na cestách a nějaké rýmičky zapříčinilo, že na start se místo avizovaných 34 závodníků postavilo pouze 30. Což i tak je účast naprosto excelentní. Někteří sice museli po cestě nechat jedno auto po návštěvě příkopu a jednom veledlouhém sklouznutí odtáhnout zpět domů a přijet druhým, ale i tak stihli odlézt kvalifikace a někteří dokonce posléze dolézt pro medailové pozice.
Pro kvalifikaci mužů bylo připraveno celkem pět cest v obtížnosti od cca M6 po M8+. Ženy si zalezly na celkem třech cestách od M4 po M6. Dlouhé metry cest a poměrně tvrdé časové limity znamenaly žádné klepání a hlavně lezení.Výsledkem bylo osm finalistů pohlaví mužského a pět finalistek pohlaví ženského. Jinak tento trend je možné očekávat i letošních cest na dalších mezinárodních závodech, neboť podle vedení komise závodního lezení ledů a drytoolingu UIAA to povede k vyšší atraktivitě a tedy i větší šanci na účast na zimní olympiádě. No vzhledem k tomu, že o tomto tématu se diskutuje už přes deset let….

vlevo první kvalifikační cesta žen (leze Martina Kratochvílová), vpravo první kvalifikační cesta mužů (leze Antonín Karásek)

vlevo první kvalifikační cesta žen (leze Martina Kratochvílová), vpravo první kvalifikační cesta mužů

foto by Zobandruhá kvalifikační cesta mužů, leze Anton Suchý

druhá kvalifikační cesta mužů, leze Anton Suchý

foto by Zoban


čtvrtá kvalifikační cesta mužů, leze Tomáš Lenc

čtvrtá kvalifikační cesta mužů, leze Tomáš Lenc

foto by Zoban


Intermezzo

Na zahájení hlavního programu , tedy finálových cest na obtížnost, jsme připravili ještě i paralelní závod na rychlost. Kvalifikace pěkně na čas po jednom a pak vyřazovacím způsobem čtyři nejlepší ženy a osum mužů proti sobě.
První nastoupila děvčata, kdy o třetí místo se po semifinálovém rozlezu utkaly Tjaša Kosič a Martina Kratochvílová, která tento rozlez vyhrála. O vítězství lezli rychlejší ze semifinálového rozlezu, Jitka Mázlová a Lucie Hrozová. Nakonec získala velmi těsně vítězství Lucka.
Bohužel vinou nedorozumění se největší favorité rychlosti (to že umí být hodně rychlí ukázali už ráno na dálnici) Pepi Leško, Mano Grajciar, Adi Zvara a Ďuri Švingál odebrali na jídlo a nebyli k sehnání. Takže po chvíli snahy kluky najít jsme museli pavouka mužů z časových důvodů zúžit také pouze na čtyři.
V mužích tak šli o třetí místo nejprve poražení ze semifinále Radek Lienerth a Petr Adámek, kdy o pozici na třetím místě rozhodnul pád Petra Adámka a tedy konec naděje na třetí příčku. O vítězství se utkali Mirek Matějec a Anton Suchý, kdy rozhodli centimetry ve prospěch Míry Matějce.
Po této divácky atraktivní vložce se rychle zavěsila lana do finálových cest a zahajovalo se obhlídkou finále žen.

Video z kvalifikace  zde.

Dějství druhé - hlavní

Cesta vedla poměrně nezvykle v pouze velmi mírně převislém profilu a převážně po kamených chytech v klasifikaci cca M9. Jako první nastoupila Mária Šoltésová a její pěkný pokus ukončil až nepříjemný kamenný chyt v půli cesty.
Další závodnicí byla Tjaša Kosič ze Slovinska. Jako jediná lezla v pevných botách a klasických mačkách a překonala Mariu o jeden chyt. Z trojice nejlepších, které všechny topovaly kvalifikační cesty nastoupila jako první Jitka Mázlová. Zkušeně si poradila se spodní částí cesty, přelezla první úsek po kamenných chytech a začala řešit delší krok za spoďák. Po chvíli vymýšlení nahodila nohu do čtyřky, ale bohužel ne na ruku, ale na zbraň. Takže sice vylezla ještě až na dva chyty pod vrchol, ale bohužel jako nejvýše dosažený jí mohl být započítán spoďák.
Předposlední nastoupila Lucie Hrozová. Spodní pasáž lezla poměrně nejistě a v bouldru za spoďák, který znamenal stop pro Jitku po chvíli vymýšlení nahodila čtyřku na ruku a pak už elegantně a velmi klidně dolezla až do topu.
Jako poslední nastoupila domácí Martina Kratochvílová z HO Lokomotiva Brno, jejíž součet topových časů v kvalifikaci byl nejrychlejší. Suverénně se prošla spodní částí cesty, ale potom jí v půlce cesty několikrát střelila noha a jednou zbraň. Se štěstím a velkým nasazením nepříjemné místo ustála a pokračovala dál. Spoďák s velkou rezervou přešla bez problému bez čtyřky, ale boj ve střední části cesty ji stál příliš sil a tak nakonec padá dva chyty pod vrcholem.
Vítězkou a mistryní ČR v drytoolingu na obtížnost se tak stala Lucie Hrozová, druhá Martina Kratochvílová a třetí Jitka Mázlová.

Jitka Mázlová

Jitka Mázlová

foto by Zoban


Lucie Hrozová

leze Lucie Hrozová

foto by Zoban


Martina Kratochvílová

leze Martina Kratochvílová

foto by Zoban


Diváci se jen kousek přesunuli stranou a hned se navázalo finále mužů. Cesta střídala jak silové traverzy na převislých deskách, tak na závody neobvyklé technické pasáže v kolmém. Celková délka zhruba dvacet pět metrů lezení, klasifikace kolem M10 a časový limit 15 minut.
Jako první nastoupil Jozef Leško. Elegantní, rychlé lezení, bez problémů díky své délce řeší dlouhý tah za spoďák, ale první kamenný chyt znamená konec nadějí. Prostě kamenné chyty připravené speciálně pro tento závod umí pekelně klouzat a výška závodníka umí být pěknou překážkou, když se máte naskládat do stupů.
Dalším v pořadí je Mano Grajciar. V Bratislavě poslední roky vždy stavěl a tak je rád, že konečně může závodit. Trochu trápení ve spoďáku a pak na kamenných chytech, ale nakonec se dostává až do střední části stěny, kde se přechází přes zavěšenou desku na protilehlou část stěny. Ale tady dochází síla a Mano se jako správný chlap vrací vzduchem. No a my poprvé šplháme pro cepíny.
Další nastupuje Adrian Zvara, mladý a talentovaný lezec z Bratislavského ABC. Nástupová deska s přehledem v pohodě, nález do stěny bez problému, ale najednou je namotaný ve čtyřce, kde to není nutné, uspěchaný další krok a sklouznutý cepínu z oblého chytu. Zatím padá ze všech finalistů nejníž.
Po stáhnutí lana nastupuje domácí Tomáš Lenc z Lokomotivy Brno. V desce trochu opatrněji, s rozvahou nalézá do stěny a v dobrém mezičase dolézá k prvnímu bouldru za spoďák. Tady , ale chybí Tomova výška a tak musí chybějící centimetry nahradit sveřepostí a silou. Zkouší a vyklepává, znovu nalézá a znovu vyklepává, neuvěřitelný boj a demonstrace vytrvalosti. Nakonec snad třicet vteřin před koncem limitu dynamicky doskakuje další chyt, ale bohužel čas je neúprosný. Každopádně si svou odhodlaností a bojovností získal u diváků velké uznání a tím že krok dal i velké vítězství pro sebe.
Ze čtvrté pozice po kvalifikaci nastoupil Janez Svolšak. Jako jediný leze v pohorkách a s klasickými mačkami. Na nabídku zapůjčení lezeček, reaguje s díky odmítnutím, že na ně není zvyklí. Spodní traverz v pohodě, nalézá do stěny, krok za spoďák rychle, ale rozvážně přešahává a postupuje do střední části stěny. Jedna čtyřka za druhou na traverzu, ale v závěru už se přeci jen projevuje váha těžkých bot a maček a tak těesně před přechodem do protilehlé stěny Janez padá. Každopádně jméno Janez Svolšak bych si zapamatoval, protože maslím, že o něm v lezení v horách ještě určitě uslyšíme. Slovinskému lezení v Brně rozhodně ostudu neudělal.

Janez Svolsak

Janez Svolsak

foto by Zoban


Míra Matějec

Míra Matějec

foto by ZobanAdrian Zvara

Adrian Zvara

foto by Zoban


Jako další nastupuje druhý z kvalifikace Mirek Matějec. Při pořadí postupujících do finále nám totiž zařádil tiskařský šotek a na první místo chybně zařadil Antona Suchého. Na šotka jsme přišli, Antona přesunuli na druhé a až v průběhu finále zjistili, že měl být třetí. No, ale mezitím už byl v cestě Míra Matějec. S přehledem řeší jedno záludné místo za druhým, vyklepání v posledním dobrém chytu ve stěně a hurá do traverzu. Perfektní technika, rychlé cvakání, ale nakonec poslední díra v desce a stejně jako pro Janeze nedosažitelná protější stěna.
Předposlední nastupuje Anton Suchý. Záchranář z Vysokých Tater a budoucí horský vůdce. Trám, boule, spoďák, kameny, prostě radost sledovat. Chvíle napětí, zda jako první finalista přeleze do stěny, nicméně nakonec končí ve stejném místě jako Míra Matějec a Janez. O pořadí tak rozhodne výsledek z kvalifikace.
Posledním je nejlepší lezec z kvalifikace, několikanásobný vítěz z Auparku Juraj Švingál.
Cestu řeší od prvního kroku nekompromisním stylem, který neznamená nic jiného, než že Ďuri chce vidět TOP a to nejlépe z bezprostřední blízkosti. Místa v kterých někteří finalisté bojovali přelézá s velkou rezervou a je tak vidět, že vítězství v Bratislavě nebyl dílem náhody. Nalézá do středového traverzu, místo kde spadli závodníci před ním a zbraň je zaseklá v „rampouchu“ na protější stěně. Podle reakce diváků je mu jasné, že je první, už ví, že by nemusel dál, ale je potřeba si zazávodit ještě s jedním soupeřem. Sám se sebou. S nakoupenými bandaskami přelézá kamenné chyty, spoďák a dlouhý krok do závěrečné stropové pasáže, ale nakonec dva kroky pod topem vítězí gravitace. Nádherný zážitek pro diváky, super zalezení pro Ďuriho a důstojné zakončení závodu.

Juraj Svingal

Juraj Svingal

foto by Zoban


Anton Suchý

Anton Suchý

foto by Zoban


Dějství třetí - poslední

Co závěrem? Snad jen, že doufám, že si všichni závodící dobře zalezli, což byl asi nejhlavnější cíl celé téhle taškařice. Takže ještě jednou díky všem, kteří přijeli, díky všem kteří pomohli s organizací, tedy členům HO Lokomotiva Brno a týmu lezeckého centra Klajda. Jinak doufáme, že v této organizátorské kombinaci se s vámi budeme moct setkat zase za rok, tedy 10.12.2011 na stěně brněnské Olympie při už druhém ročníku "Dry Tool Cup Brno 2011".
No a samozřejmě musím poděkovat hlavním partnerům této akce tedy Statutárnímu městu Brno, Nákupnímu a zábavnímu centru Olympia (Somerston s.r.o), firmě SUN TECHNOLOGY s.r.o a ČHS. Nemenší dík pak patří našim partnerů, kteří pomohli se zajištěním materiálu na přestavbu stěny BVV Sportlife, Lesy města Brna, TR walls, Ivan Bajer a Marek Žák. Partnerům, kteří věnovali věcné ceny pro závodníky Singing Rock, Raveltik, Direct Alpine, OeAV Austria, Icebreaker, HUDY sport Brno. Tiskárně Expo Didot za vytištění plakátů a dalších propagačních materiálů a na závěr nesmím zapomenou na restauraci SUBWAY v brněnské Olympii, která nenechala naše závodící lezce , rozhodčí a jističe umřít hlady.
A abych se neuděkoval tak smekám před vámi, kteří jste dočetli až sem, protože tentokrát do bylo fakt dlouhý.


stupně vítězů - muži obtížnost

foto by Zobanstupně vítězů - muži rychlost

foto by Zobanstupně vítězů - ženy obtížnost

foto by Zobanstupně vítězů - ženy rychlost

foto by Zoban


No a kdo ještě nemá dost a zajímají ho kompletní výsledky, tak ty najde na www.lokalka.eu.

A za rok... Za rok znovu na YDYKSEB...
Na stránkách České televize se můžete podívat na reportáž odvysílanou na ČT4 v pořadu sport v regionech 30.12.2010 v 16:30 - Drytooling s mačkami a cepíny.

zoban   [úpravy] 07:51 20.12.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Dry Tool Cup 201022:24:41 16.12.2010
Este raz, dik moc. A dufam, ze sa vidime vo Viru.
Manoodpovědět 
 Re: Dry Tool Cup 201023:16:21 16.12.2010
Určitě to už zápěstí doléřím,aspoň bude legrace, Vír má stejně parádní atmosféru a lidí se tam přijde na finále podívat podstatně víc, to mi věř:-).
Vlkodpovědět 
  Foto08:54:31 20.12.2010
U vsech fotek je foto by Zoban, ale to je prosim urcujici info meho fotaku.
Takze fotky jsou "by" Martin, Petr, Lada, Vojta, Zoban a ja nevim kdo jeste vsechno ho mel ten den v ruce :-)
Radek
zobanodpovědět 
   Re: Foto09:52:13 20.12.2010
Fotky hrozný. Aspoň ti na stupních vítězů by měli být rozeznatelní. Jinak ,vážně nejde pochválit to co je hnusné.
odpovědět 
    Re: Foto11:30:42 20.12.2010
Bohuzel s tebou musim souhlasit, ale stalo se a kompresi se to jeste zhorsilo. Je to jedna z veci, kterou musime pristi rok poresit vyrazne lepe.
Radek
zobanodpovědět 
     Re: Foto23:37:54 20.12.2010
mozno mohla byt lepsie nasvietena stena... dobre pre pretekarov, divakov a koniec koncov aj pre fotografov ;-)
adiodpovědět 
      Re: Foto08:35:01 21.12.2010
No to s tim prave souvisi :-)
Radek
zobanodpovědět 

 super15:05:08 20.12.2010
Doufam, ze pristi rok se budu moct divacky zastavit na delsi dobu, stihla jsem jen finale rychlosti, ale i tak to byl super zazitek. Jen tak dal :-)
Peliskaodpovědět 

 Dobrá práce15:21:35 20.12.2010
Musim pochválit připravenost závodů. Na to že to byl 1.ročník to klapalo velmi dobře. Především ta spousta cest...fakt jste si s tim museli vyhrát a dát si záležet. I časově to myslim klapalo jak mělo,což u takovýchle akcí nebývá.Takže díky Zobanovi a jeho týmu! A abych teda jen nechvalil,tak nějaky ty mínusy taky vytáhnu...To tričko...to je děs,design vem čert,ale ten střih?:-) jo a ještě..listek na bagetu jsem našel až doma. Nečekal jsem, ze když nam daj do ruky listek na kafe a na tu sušenku,ze se jeste nejakej bude nachazet nekde jinde.To je vše. Díky a za rok zas.
horoMíraodpovědět 
 Re: Dobrá práce16:01:54 20.12.2010
Dik, pripisu do seznamu :-) uz mame cca 2x A4 poznamek.
Radek
zobanodpovědět 
  Re: Dobrá práce16:06:57 20.12.2010
A mně tam připiš víš co - to co slibuješ od minulé zimy, ať to tentokráte dopadne :-).
Vlkodpovědět 
   Re: Dobrá práce16:48:25 20.12.2010
Kdyby jsi nechtel mixovy, ale normalni tak uz jsi je mel :-)
Radel
zobanodpovědět 

 Klobouk dolů22:49:38 20.12.2010
Radku,klobouk dolů!Stěna,cesty....super.Fakt jsi dříč!!Když bude zdraví sloužit,zase přijedu a doufám,že v zápalu boje neudělám takovou chybu jako teď.Je možné někde zkouknout videa z finále?
Jíťaodpovědět 
 Re: Klobouk dolů08:36:08 21.12.2010
Ma je nas kameraman, zatim mam jenom sestrihy. Pokud mi to pak da vsechno tak to zkusim nejak vyvesit.
Radek
zobanodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Monte Cavedale
 Databáze cest:
Všechny cesty (148631)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Zlatej Rejč 7A Práčov
Pražáci Ve Fontáči 7A+ Kralupy Nad Vltavou
Tranka Palanka 6A+ Divoká Šárka
Run Run Run 7a+ Red Wall
Sumo 6A Blansko Sever
Nově komentované:
Rap Hop 7B+ Rusava
Lukostřelba 6C Blanenské Bouldery
Sumo 6A Blansko Sever
Velikonoční Vajíčko 7C Panský Les

 Nově v diskusi:
Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Re: Chytač snu | Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě |

 Nové komentáře:
Re: techtle mechtle | a nedaj si pokoj | Re: Kdo za to může???? | Re: Kdo za to může???? | Re: techtle mechtle | Re: techtle mechtle | Re: Podpora | Re: techtle mechtle | pytlík haribo | Lavina |

 Kde to vře:
Po pádu laviny v Jeseníkách zahynul skialpinista (122)
Film ZAFION: Hore zdar 2021 (35)
Nirmal Purja: na K2 jsem vylezl bez podpůrného kyslíku (33)
Nepálci oznámili 1. zimní výstup na K2, dosud v zimě nezlezenou (20)
Zemřel lezec a bouldrista, bývalý český reprezentant Jan Chvála (17)
Video: Martin Stráník přelézá nový boulder 8B+ za chumelenice (15)
Kolem Skal! - 15. Adršpach (14)
Video: Mníchove skaly - Čupiaci tvor (11)
Kurz zimního ledolezení ve Vysokých Tatrách (9)
Kolem Skal! - 14. Štramberk (9)

 Nově v inzerci:
Meindl Vakuum GTX 43 | Mikina Columbia, vel. M | ski alp set dynafit tlt | Statická lana | RD v obci Petrohrad za 481.000,- | Fleesová košile Salewa, vel. M | Batoh Ferrino X.M.T. 40+5 | Sněžnice | Prodám Hanwag Alaska | Koupím skitouringové boty |

 Anketa:
Chcete se nechat očkovat proti Covidu?
 Ano, co nejdříve to půjde 
 162 
 Ano, pokud to bude nutné 
 59 
 Ještě jsem se nerozhodl 
 31 
 Rozhodně ne 
 76 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.