LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezec který nepadá, leze pod své možnosti.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny

Závody
Zrušeno ČP U14 v lezení na obtížnost (28.11)
MČR v lezení na rychlost (05.12)
MMČR v drytoolingu (12.12)

Žebříček
Cesty:
39.Brajer 10150
40.Duňka 10119
41.Kolomazník 10100
Bouldry:
39.Lebeda 9200
40.Polčin 9200
41.Trojan 9184
Hory:
8.Podráský 5476
9.Švihálek 5227
10.Skopec 4645

Výsledky
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ČP a MČR U14 (12.09)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Deníčky
5062 lezců
870940 cest
Nové přelezy:
Žížala 1? 7C
Velitel Na 8A
Evoluce 10
Mind Boggl 7b+
Falešný Rá 9
Dívčí Válk 7C
Temný Rití 7C+
The Call O 7b+
Ruce Plné 7C+/8A
Krteček 8A+

Stěny
ZŠ TGM Otrokovice - Otrokovice
Horolezecká stěna Sobotka - Sobotka
Česká beseda - tělocvična TJ Sokol Bělá - Děčín X

Prodejny
HUDYsport - Strakonice
Rock Point - OC Olympia - Olomouc 7
Rock Point - OC Nisa - Liberec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XXVIII.díl

Oblast, ve které jsem málem přišel o život (viz několik dílů zpět), byla domovským hřištěm Bernda Arnolda. Výchozím místem k většině jejích věží je městečko Hohenstein, kde Arnold žil a snad, nevím, stále žije. Nikam to není dále než půlhodinka chůze. Navíc po rovince a z kopce. Cesta zpět je v obráceném gardu. Arnold tu měl několik tréninkových stěn, kde už před léty po lehkém výklusu bouldroval a připravoval se tak na své prásky. Název této oblasti je Brand.

Brand je krásný a rozhodně patří do saské první ligy. Nabízí středně vysoké stěny, něco jako Ostrov. Je tvořen mimořádně tvrdým pískovcem, na mnoha místech protkaným křemičitými žilkami. Charakterem připomíná Sušky. Mnohá místa jsou v krásné přírodě, mnohde je božský klid.

Většina věží stojí na okraji hlubokého údolí Polenztal a část po obou stranách údolí Tiefer Grund. Tato dvě údolí se sbíhají na jihu pod skalami v místě, ke kterému vede z Bad Zschandau silnice přes Rathmannsdorf a Porschdorf. Vše na pravém břehu Labe. Odtud právě Tief Grundem silnice pokračuje ještě několik kilometrů do Hohensteinu. Už v údolí lze na několika místech zaparkovat a vyrazit do skal.  Odtud také směrem doleva na severozápad odbočuje Polenztal, který se prý jako vzorové tzv. U údolí s plochým dnem dostalo i do německých učebnic. Převýšení mezi ním a Hohensteinem je téměř 200 metrů. Ještě k parkování v Hohensteinu. Při příjezdu od Bad Zschandau se do městečka sjíždí. Na veliké přehledné křižovatce se odbočí doleva a do kopečka a stále spíše vlevo na placené parkoviště u nádražní budovy, která dnes již není nádražím, ale mateřskou školkou. Celodenní parkování stojí 2,5 euro. Chce to mince na automat. Do skal se potom jde dál směrem na Brandhotel. Bivakování je zde zapovězeno.


Fingerloch oder hinunter IXc, ... u 1.kruhu

Lezeckých cílů je zde mnoho a zaleze si zde skutečně každý. Klasifikace je zvláště u těžších cest místy hustší. Zajištění je přiměřené, vyložené hrůzy tu nejsou nebo se nemusí pro dostatek jiných cílů lézt. Zabít se samozřejmě lze ( to jen pro Johna a spol.).

A teď už rychle k nějakému tomu lezení. Pro dnešek jsem pro vás vybral věž, kterou jsem po letech opět na podzim navštívil a celý den jsem řval blahem. Panoramafels. Už ten název. Panoramatický výhled z vrcholu je pohled na Monument Valley. Kromě Rathenu, který s Brandem málem sousedí, jsou totiž najednou vidět nejvýraznější stolové hory Saska aniž by se vzájemně zakrývaly: Königstein, Lilienstein a Pfaffenstein.

Z Hohensteinu se vydáte po cestě Neuweg, směr Polenztal, a až začne cesta klesat a dostanete se pod úroveň prvních stěn od horního kraje masívu odbočíte doprava do stráně jakoukoliv pěšinkou. Nenecháte se odradit a pořád pod masívem se budete klikatit skoro kilometr, až na jednom z ostrohů uvidíte poměrně širokou údolní stěnu Panoramafelsu. Nesmíte hlavně klesnout příliš hluboko. Jestli narazíte na malou hezkou věžku přímo u cesty, pak jste prošli a musíte se kus vrátit. Domů se pak jednoduše vydáte údolíčkem hned vlevo vedle věže a lesem nad masívem po cestě do Hohensteinu. Bohužel, najít to údolíčko zezhora je problém.


Ameisenweg VIIIb, ... pod 2.kruhem

Údolní stěna je široká a lze ji dobře rozpoznat podle předsazeného širokého pilíře v její střední části. Cesty vám popíšu ty hezčí a tak, abyste je našli.

Právě na široký pilíř vedou tři krásné:
Juniorenpfeiler VIIIa - levá hrana pilíře s dvěma kruhy, nástup v koutě, na pilíři strom, o který se dá jistit i slanit, hezká.
20m-Wand VIIIb - pouze 1 kruh uprostřed pilíře, vypadá trochu strašidelně, ale není, nástup převislou stěnkou přímo ve spádnici kruhu, v děrách jdou velké hodiny a ke kruhu to není těžké, od něj zprava a nejtěžší je samotný dolez na pilíř, rukama na něj nejdříve vpravo nad kruhem, trochu doleva a vzhůru, opět lze použít strom, hezká.
Ramadan VIIIc - 2 kruhy u pravé hrany, nástup úplně vpravo po vysolené hrance, v děrách velké hodiny a vlevo nad ně, 1.kruh, 2.kruh a nad ním šikmo vpravo nejtěžší pasáž, z pilíře stále vzhůru až ke slaňáku.

Nalevo od něj pak zprava doleva:
30m-Wand VIIIb - nástup vlevo od Juniorenpfeiler a šikmo doleva a středem stěny k 1.kruhu, je trochu dost vysoko bez smyček, ale lezení je příjemné a tak se člověk ani nebojí, od něj slast ke druhému a od něj vzrušená zábava na vrchol, nejtěžší krok pod vrcholový převísek, ve kterém pak postojíte s vrcholem u prsou a s trochou bezradnosti v hlavě, odtud už raději nepadat, moc hezká.
Westkante VIIc - přátelskou spárou nalevo od stěny 30m-Wand až na konec a traverz doleva ke kruhu, hranou na lávku ke druhému kruhu a vlevo žlábkem na vrchol, vřele doporučuji, má variantu Linksbogen VIIIa, ze spáry doleva na hranu ke kruhu a po hraně k 1.k Westkante. Autorem Westkanty je Dietrich Hasse, muž, který "objevil" Meteoru.
Fingerloch oder hinunter IXc - česky díra na prst, nebo zmiz, popis v průvodci nesedí co do počtu kruhů, nástup vlevo od Westkante tupou hranou přes kruh ke druhému, který velikostí připomíná volant, obtíž této pasáže spočívá v lezení po hraně, kde levá ruka nedrží nic moc a pravá se přemísťuje z tříprstové díry pod úrovní kruhu přes dvouprstovou v jeho výši až do jednoprstové nad ním, za kterou je třeba řádně zabrat, od druhého pak nejprve lehce vlevo a zpět na tupou hranu a ke 3.kruhu, od něj jemnou stěnkou zprava do trhlinky a výše vpravo na hranu a k 1.kr. Westkante, nádherná.
Dále nalevo jsou další devítky, ale topograficky nezvládnutelné.

A napravo od pilíře:
Ostlicher Pfeilerweg V - koutokomínospára, nijak nepříjemná, ve spádnici slaňáku.
Winkelweg V - nejbližší kout napravo od předchozí cesty, ukázková linie.
Ameisenweg VIIc, b.p. VIIIb - 3 kruhy, u všech se staví při obtížnosti VIIc, bez postavení to jde přes první, od druhého hodně zleva, nejtěžší je pak traverz do začátku spáry vpravo nad kruhem, do té to jde mohutným skokem i vpravo od kruhu, je třeba ve stěnce najít drobnou lištičku na přídrž pravou rukou a obtížnost přesahuje VIIIb, nádhernou spárou ke třetímu kruhu a od něj vtipně vpravo nahoru rajbasem. Tu musíte mít. Varianta od 2.kr. stěnou nalevo od spáry přes dřík a kruh Zwischenspiel IXa..
Napravo tupou hranou a stěnou vede Privileg IXb s hvězdičkou přes tři kruhy, ale nestojí za to.


Privileg IXb, ... u 3.kruhu          30-m-Wand VIIIb, ... u 1.kruhu

Panoramafels není všechno, co Brand nabízí, ale pro dnešek je to všechno, co nabízím já.

Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 09:42 05.11.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Opět super!
Super! Jen by mě zajímalo, co to je "topograficky nezvládnutelná devítka"?
Zapsal: Bída, 09:56:20 05.11.2002
 Nemluvně
Tu Jadra lezl asi jako nemluvně a už si jí nepamatuje.
Zapsal: JirkaS, 10:00:21 05.11.2002
 re:re:pruvodce
A porad prodava za DM.
Zapsal: Marian, 14:51:09 05.11.2002
 Článek...
...je opět osvěžující, díky Jardo. Jen jednu drobnost bych doplnil, to městečko, kde bydlí Arnold se nejmenuje Hohenstein ale Hohnstein.
Zapsal: Petr Jandík, 16:09:57 05.11.2002
 Průvodce
Děkuju za informaci ohledně průvodců. Určitě tam nějakého časem opatřím. A když jste pánové hodnotili jeho kvality, nedávno jsem zakoupil průvodce do Paklenice a to panečku průvodce podle mého gusta :)
Zapsal: Ondra, 16:49:09 05.11.2002
 Lezeni???
Asi si konecne koupim lano, ale nejdrive budu muset prodat tu molitanovou matraci. Bude mi stacit 30ti metrove??? Ja jen aby nebylo moc drahe.
Zapsal: Christopher, 17:02:19 05.11.2002
 
Neboj se Stepane, Ty tam stejne nepojedes.Na to jsi moc neustupny od boulderingu.
Zapsal: Agent 007, 17:04:44 05.11.2002
 To Agent
Stepane ????
Zapsal: Christopher, 17:22:31 05.11.2002
 Autor čtenářům
Topograficky nezvládnutelné devítky jsou cesty, které se na sebe všelijak napojují, aby se opět odpojily a současně platí, že můj rozum není schopen ani s pomocí průvodce rozluštit který kruh kam patří.
Průvodce je ke koupi tam, kde kluci doporučují. Nezbytně nutný je kvůli mapkám oblastí. Ty přístupy se často nedají popsat. Postačí i starší vydání.
Hohnstein, samozřejmě. Já měl ten chybný název tak zažitý, že jsem si to ani nezkontroloval.
Třicetimetrové lano určitě postačí. Dnešní šedesátky nebyly samozřejmostí vždy. Nedávno jsme lezli s padesátkou, předtím s pětačtyřicítkou, předtím se čtyřicítkou a předtím to už nepamatuju. Slanění bývají často delší než 15 metrů. Jsou-li delší než 20-22 metrů, je to alespoň ve starších vydáních průvodce poznamenáno u názvu věže.
Zapsal: Jarda Maršík, 18:30:56 05.11.2002
 to petr
strach z vysek prejde kolem patyho metru,to je v klidu. v nejhorsim pripade zacni lizt na druhym konci:))
Zapsal: pavel, 15:13:21 06.11.2002
 to fuehrer
Na www.kompaktfuehrer.de si lze objednat oba díly
komprimovaného průvodce Saskem - v obchodě stojí 21 resp. 24 Euro. Cesty jsou tam všechny - do uzavírky průvodce, ale ve zkráceném zápisu, úplné - jak jinak :-)) obrázky taky. První díl mám (vyšel na konci roku 99) a stojí za to. Druhý je z letoška.
Zapsal: Ivo Semrád, 23:11:34 06.11.2002
 to: Petr
Se boj klidně dál. U mne kamarádi rozlišujou tři fáze strachu a neznalým jističům dávají doporučení:
1. Maty mluví = pohoda
2. Maty mlčí = soustředí se, dávej bacha
3.Maty pěje neexistující písně = téměř jistá tlama
A nebej fází 2 a 3, tak snad ani nemá cenu lozit...
Zapsal: Maty, 09:18:42 15.11.2002
 true religion jeans
http://zhuseo.7uw.net
true religion jeans http://zhuseo.7uw.net/
Zapsal: jsxeobdyesz@gmail.com, 07:22:13 03.06.2014
 true religion outlet
http://zhuseo.7uw.net
true religion outlet http://zhuseo.7uw.net/
Zapsal: jsxeobdyesz@gmail.com, 07:22:18 03.06.2014


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

, 7C
 Databáze cest:
Všechny cesty (147860)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
??? 6A+ Ostaš
Central Park 7a Celva
Trento Disgaggi 6a+ Celva
A Mol 7A Rohanovský Vrch
Dé Mon 6B+ Rohanovský Vrch
Nově komentované:
Rub 8+/9- Lom Kobyla
Velitel Na Pytel 8A Mlýnský Vrch
Nasenbär 9 Geyikbayiri
Kumm Ombo 10 Višňové
Ryšavá Dolní 6+ Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: La sportiva TRANGO ICE CUBE GTX | Re: La sportiva TRANGO ICE CUBE GTX | Nedělejte hrdiny, je to trapný | Re: Oči čučí | Re: Oči čučí | Re: Oči pučím na Kubu Turka | Re: Oči čučí | La sportiva TRANGO ICE CUBE GTX | Re: Oči čučí | Re: Oči čučí |

 Nové komentáře:
. | Re: Historicky úspěch | Re: dotaz na pravidla | Re: dotaz na pravidla | Historicky úspěch | Re: Do toho | Re: dotaz na pravidla | Re: Pekne, diky! | Re: dotaz na pravidla | Re: dotaz na pravidla |

 Kde to vře:
Adam Ondra: 5. den nácviku Perfecto Mundo 9b+ (60)
Kolem Skal! - 7. Kozelka s Honzou "Trávou" Trávníčkem (54)
Video: Překonávání hranice - ze 7a do 7b (42)
Jak se dělá klasa…. (27)
Kolem Skal! - 8. Srbsko a Jan Kreisinger (25)
Julia Chanourdie vylezla jako 3. žena na světě obtížnost 9b (13)
Mistrovství Evropy v lezení: bouldering (11)
Lucka Hrozová: druhý boulder za 8A+ (7)
Na ČT Sport odstartovala 6. řada seriálu Na skialpech přes hory (6)
Matterhorn (6)

 Nově v inzerci:
Shanim koupim jistitko Trango Cinch | Horolezecké boty Asolo 6b+ | Nález helmy na Rovišti | Pouzdro Deuter Camera Case III | Kšiltovka La Sportiva Shade Cap žlutá - NOVÁ | Karabina GRIVEL Carryabiner - NOVÁ | Rukavice Grivel Summit XL - NOVÉ | Drytool Brno | Suunto Ambit Peak | TECNICA ZERO G GUIDE PRO (2017) 27,5 |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 623 
 18 - 23 
 514 
 23 - 25 
 458 
 25 - 28 
 427 
 > 28 
 488 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.