LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu
The Push: příběh Tommyho Caldwella

Závody
EP ledolezení Finsko (24.02)
AIX Ádr Boulder Session 2018 (24.02)
BigWall Open 2018 (24.02)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13978
2.Konečný 11843
3.Pail 11700
Bouldry:
1.Stráník 11475
2.Ondra 11450
3.Jungling 11000
Hory:
1.Coubal 6441
2.Šuraba 6358
3.Nikita 6157

Výsledky
SP ledolezení Jižní Korea (09.02)
Silvestrovské Hejnice (29.12)
Mistrovství ČR rychlost (16.12)

Deníčky
4393 lezců
668612 cest
Nové přelezy:
Artisans 7c+
De Picos P 8b
Mishi 8a
Il Mistico 7c+
Život Ve S 8A/8A+
Joe Blau 8c+
Bakhiti Yo 8+/9-
L´ame De M 7b+
FFMeuh 7c+
Baleine So 7c

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Franta Vlk

S Frantou Vlkem jsme se plni mladického nadšení a touhy po výkonech rozhodli pro první přelez Královské varianty Vzdušných zámků na Martinskou stěnu v Teplicích. K prvnímu šel Franta – to byly dlouhé šáhy po dobrých chytech. Ke druhému to byl traverz ke spáře, spárou (spíše okolo ní) přes převísek. Tam jsem se dost vydojil snahou dát v největším převisu smyčku. Od druhého to Franta s vlčím skučením přelezl ke třetímu. Vršek vyšel zase na mě. Velmi zajímavé lezení ve skoro kolmém přes několik nakloněných poliček. Na nohy jsem vůbec neviděl, stoupal jsem, kam mi Franta řekl.

Slanění také stálo za to. Nechtělo se nám scházet (je to docela kus). K dispozici byl pouze docela malý smrček (ten, jak známo, má mělké kořeny a na pískovci asi ještě více mělké). Ovšem Franta prohlásil, že ten rajbas pod ním to musí udržet. Teď už nevím, kdo měl méně rozumu a šel první, ale ke třetímu jsme se dostali ve zdraví oba. Takže vyhráno.

Ruce jsem měl jak opičák (až ke kolenům), ale Franta nedal jinak, než že si dáme na Korunu sedmý přelez od Arnolda. Jak se cesta jmenuje nevím – první kruh je společný se starou německou cestou a od něj přímo vzhůru.

V Bojogénovi seděl nějaký týpek deset metrů nad prvním ve vzpříčené karabině a neustále střídal a protřepával ruce. Jistič ani nedutal a partička sedící v borůvčí zrovna tak.

Problém byl, že na nástup se lezlo komínem. Každá lezecká individualita se rozhodla pro svůj směr nástupu. Franta z rozporáku spadl do balvaniště asi ze 4 – 5 metrů a já se dostal až na vršek, bohužel ale na tu nesprávnou stranu komína. Naštěstí tam byl uschlý spadlý kmen, který měl těžiště kousek od místa opření, takže nehrozilo, že by spadl sám… Čile jsem založil slanění a s vyschlým hrdlem jsem se dostal znovu do komína a na nástup. Založil jsem štand a dobral Frantu. To celé pod přímým dohledem té party pod Bojogénem…

Začli jsme lézt a když Franta odlézal od prvního přímo vzhůru, ozval se samaritánský typ z partičky: „Kluci – stará cesta eště traverzuje a pak teprve nahoru…“. Slušně jsme poděkovali a lezli dál. Frantík to s charakteristickým poskukáváním vylezl a začal dobírat. Síly mě vydržely přesně nad klíčové místo, ale na několik dlouhých přešahů tam nezbylo už opravdu nic. Tiše, aby to nebylo slyšet, jsem na Frantu hovořil: „Drž, drž, asi pudu“ a protože jsem nebyl schopen se udržet na jedné ruce, mezi jednotlivými chyty jsem skákal… Zvonku to vyzeralo ako nadhled, pravý opak byl pravdou… Ke kruhu jsem se dostal, ale na vystřídání v pětkovém terénu nebylo ani pomyšlení. Takže si to Frantík vytáhl celé (tedy kromě nástupu:). Moc jsem mu to přál.

Seděli jsme na vršku, kopali nohama ve vzduchu a kochali se rozhledem. Maník v Bojogénovi byl v naprosto stejné poloze a dokonce i konal stejnou činnost – neustále vyměňoval ruce a protřepával. Byli jsme asi ve stejné výšce, pouhých dvacet, třicet metrů od něj.

„Hele, ty se bojíš, co?“
-- přikývnutí
„Podívej, ty se moc cpeš mimo to převislý, ale tam nejsou chyty. Di víc do převislýho, tam jsou krásný. Když jsi měl na to, aby ses dostal až tam, kde teď seš, máš na to, abys to dotáh až nahoru.“
Bylo vidět, že jsem mu trošku vlil naděje do žil. Skřípění karabiny bylo slyšet až k nám.
„Hele, z toho neslaníš, myslím, že bys to měl zkusit, máš na to…“

Maník se teda odpích a začal pádlovat. Tak dva metry pod kruhem se mírně narušilo harmonické rozvrstvení chytů (byl asi o 10 cm výš, než čekal) a zastavil se. Bylo naprosto jasné, že tak do 10—20 vteřin letí.

Zařval jsem: „Natáhni se, ten chyt je vejš!“

S úlevou chytil kruh, zapnul sedák a uvolněně a šťastně se zaklonil a poprvé se na nás podíval: „Kluci dík… Hele, ty už jsi to někdy lezl?“ „Ne, nelezl“. Následoval křečovitý skok ke kruhu a hysterické vytváření sebezajištění. Podařilo se mi ho přesvědčit, že ačkoliv jsem to nelezl, do hospody chodím a tudíž tuto vyhlášenou cestu mám teoreticky přelezenou už mnohokrát, ovšem praxe ještě nenastala a že tady je docela dobře vidět. Asi se mi ho podařilo přesvědčit (pravděpodobně největší váhu měl fakt, že seděl u kruhu) a vypadalo to, že je vděčný a že mi věří.

Celou tu dobu, kdy jsem velmi napjatě navigoval toho nešťastníka, jsem si byl vědom, že na mě Franta úplně visí očima. „Tys tam viděl nějaký chyty?“ To jsou ty výhody dalekozrakosti…


Žlutka nad Térynou – Cagašík

Celou cestu pravidelně střídáme, poslední délka vyšla na Frantu. Stojím u štandu a dívám se na krásný gotický křivky, kudy vede další cesta. Žula je „pěkně“ načervenalá, ale směr je jasný. Vím, že to není nová cesta, takže to musí být pevné.

Franta dofuní a kouká na tu svou délku. „Na to seru, dem dolů“. „Hele, jestli se ti do toho nechce, tak já to vemu“. Nedůvěřivě se dívá, jestli si nedělám srandu – zná mě totiž jako dost podělanýho. Nijak se neculím a začínám si přebírat materiál. Ještě jednou zkontroluje terén nad námi a začíná mě jistit.

Nalézám do převísku a cvakám starou skobku. Za dva metry další… „Voni tam sou skoby?“ Otočím se dolů a řvu smíchy: „Myslíš, že bych se sem jinak hrnul?“

Jo, to jsou ty výhody dalekozrakosti…

Kankrlíček

P.S.: Vzpomínky staré tak 25 let…

Kankrliček   [úpravy] 14:17 17.11.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Hezký retro
Díky za zajímavej článek. Zaujal mne hlavně ten Bojogénes. Lezl jsem to kdysi s Robanem Teisslerem a nejhorší ani nebylo to poposedávání v těch převislejch břichách, ale ten konec vlevo za rohem. Tam jsem sice přelezl volně stavění, ale pak přišla spára pěsťovka (levá z těch dvou) příliš velká na moje ruce... Pámbu byl doma a dvacítku jsem nehodil, ale bylo to vo fous. Ale když tak čtu, jak se ten maník nechal od vás zblbnout, běhá mi mráz po zádech. Dobrý....
Zapsal: Petr Jandík, 14:55:37 17.11.2002
 Ale co?
Pointa? BH Papouš
Zapsal: Papouš, 15:43:46 17.11.2002
 Dedektivka
Podle popisů lozby z příhody, chlapci chtěli asi lézt cestu "Údolní hrana" VIII.c, B. Arnold, ale po radě "samaritánského typu" plynule pokračovali cestou "Královská" VII.c, H. Richter, kterážto má s Údolní hranou společný první kruh. Stará cesta na Korunu začíná dole vlevo v údolí, nemá žádný společný kruh s jinou cestou a kromě samotného vršku, není v ní kde traverzovat.

Jinak hezká a poučná příhoda ze života (lezeckého) o tom co zmůže síla teplého lidského slova nebo možná síla psychiky (sugesce). Jen houšť a větší kapky.
Zapsal: Sherlock Holmes, 23:11:59 17.11.2002
 Dedektivka II.
Když se tak vracíme zpět na "místo činu", kolega Watson vyslovil odvážnou teorii, že jste poprvé stanul na věži jež má stejné jméno jako vaše přezdívka...(Teplické skály - Na výsluní) Doba i údaje v průvodci porovnané s e-mailem by tomu nasvědčovaly. Takových příhod z oněch dob, by se jistě našlo více.
Nechcete ještě rozšířit svoji "výpověď"? :-)))
Zapsal: Sherlock Holmes, 23:28:20 17.11.2002
 Diky Kankrliku!
Diky za osobite vypraveni. Mozna by Tvoje historky mohly otevrit novou rubriku starych povesti, baji a legend z nasich lezeckych oblasti. Myslim, ze by se jich naslo dost. Urcite by je mnoho ctenaru Lezce ocenilo. At Ti to leze!
Zapsal: Honza - Oregon, 21:57:11 18.11.2002
 Dopisovatel z Ádru?
Jen tak dál, na Lezci docela chybí dopisovatel z Ádru a Teplic. Zvláště pro nově příchozí lezce do těchto oblastí by to chtělo pár tipů na lezitelné cesty, doslova co nejvíc, aby se jich opět nebrousilo jen několik, jako jinde. Jinak bude Ádr stále mnoho lezců považovat za skanzen plný vražd. Najde se někdo, nebo se místní bojí davů z Křížáku?
Zapsal: Bída, 08:20:23 19.11.2002
 A co Mocan?
Honzo z Oregonu, co kdybys zkusil přemluvit Mocana? Ten by takových příhod vysypal z rukávu milión a lepších! Jinak Tě moc pozdravuju a doufám, že se máte dobře.
Zapsal: kankrlíček, 11:17:17 19.11.2002
 jen poznámka
Super příhoda z toho Ádru. Taky jsem si myslel, že k tomu druhýmu Bojogéna je to nejhorší..a psychicky byl, ale odlez spárou od třetího byl technicky dost drsnej.
Zapsal: Máča, 12:37:04 22.11.2002
 Diky bohu
Kdyz vas tu tak posloucham, tak skoro zacinam mit radost, ze jsem spadl jeste pod druhym.
Zapsal: Magnusek, 13:56:09 22.11.2002
 djsdbeLuOToKkFUZf
Gr4dDk Thank you for your blog article.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: HRFBhAVvp, 21:36:11 19.12.2013
 tLaMisTUaizGAtedZD
OBcSkZ Major thanks for the blog post.Thanks Again. Keep writing.
Zapsal: vpClEIDlJugiyGOUYSX, 05:39:09 04.08.2014
 EKsnbEzdb
itaEl5 Say, you got a nice article.Really looking forward to read more. Really Great.
Zapsal: gmRKYetouErEbtWJQop, 07:14:15 05.08.2014
 sPVQUjxU
Ahoj, take9 se mi ledbed bedlfd šeředk:-) Kamare1dka větvičky zapedchla do zeminy a přiklopila zavařovaced lahved a vypěstovala si tak šeředk i růžičky. Za pokus by to ste1lo:-) ahoj Zuzana
Zapsal: W6squCKzkotp, 15:39:52 14.11.2015
 oxkVezfKpGG
JHcDD1 You made some decent points there. I looked on the internet for the subject and found most people will go along with with your site.
Zapsal: yOvJKGHfacRdaGmClE, 06:45:08 28.11.2015


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text
Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

Fasádní Servis
Fasádní Servis® hledá spolupracovníky do týmu pro Čechy a Moravu.


 Foto dne:

Walk the line, 7b+
 Databáze cest:
Všechny cesty (124771)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Little Angel 6A+ Tábor - Lužňák
Il Mistico Senza Dio 7c+ La Gola
Cesarius Le Belliqueux 7b+ La Turbie
P.L.D. 7b La Turbie
14/18 L1 7- Geyikbayiri
Nově komentované:
Il Mistico Senza Dio 7c+ La Gola
Joe Blau 8c+ Oliana
Evil Lurks Behind... 7c+ Custonaci
Evil Lurks Behind... 7c+ Custonaci
Gecko 6c+ San Vito Lo Capo

 Nově v diskusi:
Re: Čelovka | Re: stan | Čelovka | Re: Vandalove na pisku | Re: Vandalove na pisku | Re: Vandalove na pisku | Re: Vandalove na pisku | Re: Vandalove na pisku | Re: Vandalove na pisku | Re: Vandalove na pisku |

 Nové komentáře:
Re: ČSL v Montaně | Paráda | Re: ČSL v Montaně | Re: ČSL v Montaně | Re: ČSL v Montaně | Re: ČSL v Montaně | Re: ČSL v Montaně | Re: ČSL v Montaně | Re: ČSL v Montaně | Re: ČSL v Montaně |

 Kde to vře:
VV ČHS: změna hlasování na VH, nepřijetí ČSL do ČHS atd. (56)
Pod Nuselským mostem v Praze má vzniknout velká lezecká stěna (47)
Pirmin Bertle: odmítám shození Meiose z 9b na 9a+ od Adama Ondry (44)
Film o rychlovýstupech Kiliana Jorneta na Everest bez kyslíku (20)
Adam Ondra a jeho cesta k 1. světovému 9a+ na flash (19)
Výstupy roku: Mára Holeček se Zdeňkem Hákem a Adam Ondra (17)
Adam Ondra vylezl další novou cestu za 9b (15)
Vnitřní motivace a lezení (11)
Lezení v Poříčí nad Sázavou (11)
Adam Ondra dal 9a+ flash, jako první v historii (10)

 Nově v inzerci:
La sportiva G2 | Prodám LS Olympus Mons EUR 47 | lana a sedak | Přilba Salewa Vert L/XL bílá - NOVÁ | dřevěná posilovací deska | parťák na stěnu Lbc | ŠROUB do ledu Raveltik | 145-150 cm | Boty Scarpa Spirit 3 | Lezení SmíchOff |

 Anketa:
Jak funguje váš HO?
 Pravidelné časté akce 
 1078 
 Akce jednou za měsíc 
 602 
 Akce párkrát ročně 
 646 
 Jen výroční schůze 
 594 
 Co je to HO? 
 739 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.