LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pokud nemáte v deníčku fotku a chcete jí tam mít, klidně ji pošlete emailem.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
O dřevěného Krakonoše 2021 (30.01)
PETROHRADSKÉ PADÁNÍ (16.04)
Olympiáda (23.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13178
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Ondra 11634
2.Stráník 11575
3.Stráník 10950
Hory:
1.Novák 7454
2.Černý 5898
3.Bloudek 5570

Výsledky
MMČR v drytoolingu (12.12)
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)

Deníčky
5072 lezců
877316 cest
Nové přelezy:
Poker Face 7C+
Fixaret 7C+
Poker Face 7C+
Black And 7C+
Megalodon 8A+
Valium 8a
Strawberry 8b
Negresse V 7c
El Bufa 7c+/8a
Tequila Su 7c+/8a

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Rozhovor s Adamem Ondrou o Perlorodce 11+

V dnešním rozhovoru s Adamem Ondrou se dozvíte něco víc o cestě Perlorodka 11+ a boulderu Pata ledovce 8C, které vylezl za jeden den a odškrtl si tak své dva velké projekty na Holštejně.

Těšil ses už na lano? Jak dlouho jsi vlastně bouldroval v Rocklands a jak se ti tam líbilo? Chystáš se tam vrátit?

V podstatě jsem se na lano nevrátil, jenom tak odskočil, chystám se bouldrovat až do konce roku. Naštěstí na Perlorodku moc vytrvalosti není třeba, spíš jsem se po boulderingu cítil silnější. Rocklands je dech beroucí oblast – před dvěma lety po 5 dnech jsem byl nadšený.  Po letošním výjezdu můžu říct, že se mi tam líbilo, prostředí a kulisy jsou neopakovatelný, ale lezení je pak ve skutečnosti méně, než si člověk na první pohled myslí.  Stále to určitě považuju za nejlepší bouldrovou oblast, kterou jsem navštívil, ale upozorňuji, že jsem ještě stále nezavítal do Fontáče, takže asi nemám co mluvit. Zatím se do Rocklands nechystám vracet, potenciál tam je, ale také  je  těžké vychytat  podmínky na ty nejtěžší projekty. Přes den bývá normálně  přes 20 stupňů za slunečného počasí, ráno a večer už je  docela dobře, alespoň dostatečně dobře na zalezení si,  ale opravdu „lepivé“ dny byly tak dva.

V Rocklandu jsi vybouldroval jedno 8C, dvě 8B+ od Freda Nicola, 8B, nespočet 8A+, 8A a jedno 8A+ flash. Otevřel jsi v Rocklands i vlastní projekty? Jsou tam možnosti na další rozvoj?
Bohužel jsem se zaseknul při zkoušení Livin Large 8C, čekal jsem na podmínky, na kůži.  4 dny před koncem jsem si odchlípnul celou horní vrstvu kůže na prsteníku a bylo v tomto boulderu posekáno. Takže lezení s tejpkou... Vzhledem k tomu, že jsem většinu času zkoušel Monkey Wedding a Livin Large, tak jsem poslední dny lezl ty klasiky, na který jsem se celou dobu těšil.  Proto jsem neotevřel ani jeden nový boulder. Možností je tam habaděj, ale jsou vyčerpány oblasti, kde je spousta boulderů blízko sebe a nemusí se  dlouho šlapat. Všechny nové sektory jsou rozstrkaný a člověk aspoň těch 40 minut bude muset jít.  Ale kvůli mnohým lajnám to určitě bude stát za to!

Teď zpátky do Krasu. Perlorodka 11+ padla, paráda! Psal jsi, že sis myslel, že tahle linka nemůže jít vylézt a přeci… Jak to celé kolem ní probíhalo – kdy jsi jí poprvé vyzkoušel a zdálo se ti, že by přeci jenom mohla padnout? Je i tento směr Perla východu?
V podstatě jsem tu linii obhlížel už někdy v roce 2004 a naprosto ji zavrhl pro nedostatek chytů. Když jsem přelézal Perlu východu v roce 2007, znovu jsem linii proslaňoval, ale neviděl žádnou variantu blízkou realitě. V roce 2009, když jsem přelézal  Kostitřase nesmrtelného, tak se tak koukám 3 metry doleva a říkám si, že by se tam nějaké chyty přece jen našly. Po navrtání jsem zjistil, že to je příliš těžké, jeden krok jsem byl schopen udělat jednou z deseti pokusů... Na přelez  nebylo pomyšlení, ale průběžně jsem se do toho díval,  jestli se něco nezměnilo.  Na podzim loňského roku mě napadla revoluční myšlenka, a to vynechat asi tři chyty nalevo, zůstat asi půl metru vpravo a rovnou se natáhnout do oblé hrany. Trochu jsem byl zklamaný, protože cesta rázem okamžitě zlehkla o stupeň, ale stejně se nechtěla podvolit, trochu jsem to podcenil. V té cestě jsem si nikdy nebyl jistý, jestli mi to ten den půjde nebo ne a ani to nezáleželo moc na aktuální formě. Někdy jsem to zkoušel pravděpodobně zbytečně unavený a v teple, ale paradoxně v červnu pátý lezecký den jsem to téměř vylezl. Po příjezdu z Rocklands jsem zkusil nejtěžší kroky na horním laně a vůbec  se v nich necítil, tak jsem se raději vrhnul na Patu ledovce. Nakonec to padlo okamžitě po přelezu Paty ledovce, když nebyly úplně ideální podmínky, ale prostě jsem cítil, že je můj den.


Adam Ondra v Perlorodce 11+, Holštejn, Moravský Kras

foto by Pepe Piechowicz


Jestli jsem tomu rozuměla dobře, tak Perlorodka je přímá varianta Perly východu?
Ano, přesně  tak. V podstatě přesně tak, jak jsem zamýšlel vést Perlu, ale upustil jsem od toho pro zdánlivou neréalnost.

Takže 8B+ boulder je to narovnání?
Poté, co se udělá první těžkej boulder z Perly, je odpočinek ve spoďáku a odtud Perla utíká doleva, zatimco Perlorodka jde přímo k polici, kam je to tak 5 metrů.

Jak dlouho jsi tenhle boulder cvičil? Byl problém boulder nebo spojit vše dohromady?
Klíčové kroky jsou dva (ten druhý se ještě dvakrát přidržuje), ale nejhorší je to spojit s těma 8 kroky pod tím a potom hlavně se začátkem, po kterém jsem si nikdy nepřipadal extrémně unavený, ale prostě jakmile jsem chytl klíčový chyt, vůbec mi nebral.  Jinak jednotlivé kroky jsem při správné sekvenci (viz výše) udělal velmi rychle.


Adam Ondra v Perlorodce 11+, Holštejn, Moravský Kras

foto by Pepe Piechowicz


Jaký je to pocit, udělat takovou cestu v domácí oblasti?
Je to super pocit hlavně z toho důvodu, že se jedná o linii, o které jsem snil jako malý kluk a teď jsem to zrealizoval.

Tahle cesta ti zabrala víc než kterákoliv jiná a pořád 9a+?
Jo, asi to je cesta, kde jsem dal nejvíc pokusů vůbec, i když k pokusům už se teď nedopočítám. S tou klasou to máš tak. To, že to je v Krasu, mně vůbec psychicky nepomáhá a myslím si, že dost ostatních lidí s tímto má problém. V hlavě si říkám, že vlastně je to úplně v pohodě, i když se dneska necítím úplně fit, stejně to zkusím. Však co, je to kousek,  když tak to vylezu příští týden. Nebo se cítím dobře, ale necítím tlak, spíš si to tak jdu zkusit a ne že to jdu vylézt. Takovým způsobem se pokusy střádají a střádají, až si člověk spočítá, že to asi je fakt těžký, když to leze tak dlouho. Takže tak nějak to bylo s touto cestou a raději se držím při zemi, i když přiznávám, že to může 9b a možná moje nejtěžší cesta, ale opravdu nevím, já fakt nevím.


Adam Ondra v Perlorodce 11+, Holštejn, Moravský Kras

foto by Pepe Piechowicz


Šušká se něco o dalším projektu v Krase?
Jo je tam jeden s podobnou historii a mohlo by to být těžší...

Po vylezení Perlorodky jsi vylezl  Patu Ledovce 8C. Co ti přišlo ten den těžší nebo vůbec těžší? Nabudil tě přelez Perlorodky na Patu Ledovce nebo to byla už jen taková dolezovka?
Prvně jsem toho dne vylezl Patu. Ten bouldr jsem taky zkrátka uchodil, ale zase tam nebyl žádný psychicky blok, v podstatě jsem to vylezl 2.den ostrých pokusů, toho dne hned z první bomby. Druhá část je Patička ledovce, která se za poslední rok pro mě stala takovou tréninkovou záležitosti, ke konci dne jsem se do ní šel ujistit, jestli mám formu a také s cílem si to prostě nachodit na celou Patu ledovce. No a to se stalo. Při přelezu mi to přišlo celkem v pohodě a to mě taky motivovalo do Perlorodky, prostě jsem se ten den cítil, že dneska to tam je, ač mně kroky týden předtím nešly. Perlorodka je asi kapánek těžší, s Patou ledovce stále váhám, jestli by 8B+ nebylo vhodnější, ale já už jsem to prostě lezl tolikrát, že už se nemůžu ke klasifikaci vyjadřovat.


Adam Ondra v Perlorodce 11+, Holštejn, Moravský Kras

foto by Pepe Piechowicz


Mně přijde, že ty si vždy řekneš, že cestu zkrátka  vylezeš a prostě to tak je. Jak to děláš? Prozraď nám něco….
Já nevím, prostě to někdy jde, někdy nejde. Momentálně jsem zjistil, že je dobré občas odpočívat. Asi stárnu:D

:)Díky moc za rozhovorSimona    [úpravy] 08:15 09.09.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 mazec09:57:43 09.09.2011
paráda áďo jen tak dál :) a bacha na to stárnutí :)
janekodpovědět 
 Odpočívání a Stárnutí10:19:18 09.09.2011
Tomu říkám počteníčko. Jen si říkám, že s tím odpočinkem to Adam určitě plánoval tak, aby všichni začali válet šunky, s výmluvou že odpočívají podle rady velkého AO... A on pak uteče světu mílovými kroky. Ani nápad! Tohle mu nesežerem! Nejdřív je trénink, pak teprv ženy a show!
Bébulodpovědět 
 Re: mazec19:28:29 10.09.2011
Ty jo, Vlku. Co se děje?
Na fotkách vidím označené chyty čárkama. Doufám, že to po přelezu musel smazat.
Hadrburgodpovědět 
  Re: mazec21:53:27 11.09.2011
Chyty čárkama? Já tam vidim jen ty čárky :-o HU!
odpovědět 

 Gratulace...10:02:36 09.09.2011
Díky za báječné ranní počtení, jak Simoně tak AO.
Držím palce v dalším snažení a nasazuji bradu zpět:-)
 Fufuodpovědět 
 Re: Gratulace...10:56:45 09.09.2011
Mě se líbí, jak píše, že se na to dycky šel po čase podívat "jestli se něco nezměnilo", asi jestli tam třeba nenarostl (náhodou) nějaký chyt:DD Super a gratulace!
Hurvajzodpovědět 
  Re: Gratulace...11:08:30 09.09.2011
To jako že tam nešel okolo RT a neřekl si "to nejde vylízt, tak to seknem na pěknou atletickou 10+" Když si vzpomenu jak krutě obhajoval sekání, tak dneska snad už pochopil že to je zhovadilost, že "nelezitelný" to je teď pro mne, a že seknutím se problém nevyřeší ale změní. A v lezení myslím jde o to problém vyřešit.
odpovědět 
   Re: Gratulace...13:14:51 09.09.2011
Po RT se nejak slehla zem, leze vubec jeste?
R.odpovědět 
    Re: Gratulace...15:52:12 09.09.2011
medituje a sype si popol na hlavu, prečo toľko sekal, keď nemusel...
odpovědět 
     Re: Gratulace...18:07:48 12.09.2011
Nebyl ani výrazná ani kontoverzní osoba. Byl to člověk za jehož vystupování se každý soudný lezec musel stydět. Já bych ho neinkarnoval a zanechal v propadlišti dějin..
Pepaodpovědět 
    Re: Gratulace...12:42:04 11.09.2011
Myslim ze by bylo super udelat s RT rozhovor. Sice uz neleze ale preci jen to byla natolik vyrazna a kontroverzni osobnost... Jinak dopurucuji jeho blog Arunacala
Sarkaodpovědět 
     Re: Gratulace...17:47:39 11.09.2011
http://arunacala.blog.cz/0907/duse-javoru
odpovědět 
      Re: Gratulace...20:24:16 11.09.2011
mazec :-)
pepaodpovědět 

 Chálím vás11:00:08 09.09.2011
Nádherný počtení, moc pěkný foto. Takže díky moc za super zprostředkovaný zážitek. Simono, Adame, ale i Pepe!!
Steveodpovědět 

 Pěkné fotky11:21:17 09.09.2011
Pepe má 2.9.-30.9.2011 výstavu "Mé fotografie" v Salónu Maryška, nám. T.G.Masaryka, Bohumín.
 martanodpovědět 

 nejtěžší cesta ČR?13:25:12 09.09.2011
Moc gratuluji! Mám otázku, jedná se v současnosti o nejtěžší cestu ČR?
Davidodpovědět 
 Re: nejtěžší cesta ČR?13:30:07 09.09.2011
Urcite, a jak Adam naznacuje nejen u nas...
odpovědět 
  Re: nejtěžší cesta ČR?14:21:32 09.09.2011
Třeba to přiláká nějaké silné borce z ciziny a bude na Holštejně pěkně veselo! :-)
Davidodpovědět 
   Re: nejtěžší cesta ČR?19:33:06 10.09.2011
No, už jsem nějaké světové oblasti viděl a všechny vypadaly jinak. Myslím, že na Holštejně jen tak tlačenice nebude.
Na Akiru se davy taky nesjížděli a nebudou sjíždět.
odpovědět 
    Re: nejtěžší cesta ČR?07:58:35 11.09.2011
Těším se na den, kdy bude v krase /celkem jedno kde, ale nejsípš na Holštejně/ třeba Sharma, nebo Andrada.
M.odpovědět 
     Re: nejtěžší cesta ČR?21:11:11 11.09.2011
to nevim teda,ale Asu tam bude myslim na zacatku tydne
.odpovědět 
      Re: nejtěžší cesta ČR?00:11:14 12.09.2011
:-)))
Willhemodpovědět 
   Re: nejtěžší cesta ČR?13:35:19 12.09.2011
Veselo ? No snad si nekdo nemysli ze do krasu zacnou jezdit spanelaci, francouzi, italove atd. Do krasu zacnou jezdit tak leda polaci a to teprve bude veselo az na Holstejne budou parkovat 3 dodavky polaku :-( Chran nas buh pred nima. Kdyz dokazou okupovat oblasti kdekoliv v evrope, co by nezacali okupovat i Holstejn. Mají to po ceste na Hollental kde jich je jako much.
Alešodpovědět 
    Re: nejtěžší cesta ČR?18:18:19 12.09.2011
a ted si zkus predstavit co se rika o Cechach v Jure.
odpovědět 
     Re: nejtěžší cesta ČR?19:39:35 12.09.2011
A co to sem motáš ? Jak to souvisí s tématem že všichni volají po tom aby do krasu začali jezdit zahraniční lezci ? Já říkám že sem začnou jezdit tak akorát poláci. Co to má co společného a čechy v Juře ??
Alešodpovědět 
      Re: nejtěžší cesta ČR?20:02:49 12.09.2011
Nevím, kdo si co smotne, ale že by v Krasejcu nějak výrazně chyběli lezci z venku, to sem zatím nepostřehl. A neboj, v tom Höllentalu je i Čechů jako much a mrdník taky dokážou udělat pěknej...
Willhemodpovědět 

 krasnej rozhovor16:26:19 19.09.2011
ovsem ta poznamka o tom starnuti me opravdu pobavila :-)
gredinodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Borová věž
Pivo, rum a konzervy, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (148630)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pražáci Ve Fontáči 7A+ Kralupy Nad Vltavou
Tranka Palanka 6A+ Divoká Šárka
Run Run Run 7a+ Red Wall
Sumo 6A Blansko Sever
Strawberry Field 8b Dahlet Qorrot
Nově komentované:
Lukostřelba 6C Blanenské Bouldery
Sumo 6A Blansko Sever
Velikonoční Vajíčko 7C Panský Les
Baghdad 7C+ Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Re: Chytač snu | Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Henry a Vincendon | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty |

 Nové komentáře:
pytlík haribo | Lavina | Posláno | Re: Podpora | Re: techtle mechtle | Re: Podpora | Re: Je to trochu jinak | Re: Kdo za to může???? | Re: Kdo za to může???? | Jizerky Rulez |

 Kde to vře:
Po pádu laviny v Jeseníkách zahynul skialpinista (119)
Film ZAFION: Hore zdar 2021 (35)
Nirmal Purja: na K2 jsem vylezl bez podpůrného kyslíku (33)
Nepálci oznámili 1. zimní výstup na K2, dosud v zimě nezlezenou (20)
Video: Mníchove skaly - Čupiaci tvor (16)
Zemřel lezec a bouldrista, bývalý český reprezentant Jan Chvála (16)
Video: Martin Stráník přelézá nový boulder 8B+ za chumelenice (15)
Kolem Skal! - 15. Adršpach (14)
Kolem Skal! - 14. Štramberk (11)
Kurz zimního ledolezení ve Vysokých Tatrách (5)

 Nově v inzerci:
Mikina Columbia, vel. M | ski alp set dynafit tlt | Statická lana | RD v obci Petrohrad za 481.000,- | Fleesová košile Salewa, vel. M | Batoh Ferrino X.M.T. 40+5 | Sněžnice | Prodám Hanwag Alaska | Koupím skitouringové boty | Dámské pohorky Lowa Taurus II GTX vel. 39 |

 Anketa:
Chcete se nechat očkovat proti Covidu?
 Ano, co nejdříve to půjde 
 161 
 Ano, pokud to bude nutné 
 57 
 Ještě jsem se nerozhodl 
 30 
 Rozhodně ne 
 76 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.