LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vystřízlivim a nelezu.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
O dřevěného Krakonoše 2021 (30.01)
PETROHRADSKÉ PADÁNÍ (16.04)
Olympiáda (23.07)

Žebříček
Cesty:
23.Lachman 10531
24.Havlík 10510
25. 10500
Bouldry:
23.Kopecký 9656
24. 9600
25. 9584
Hory:
2.Mrklovský 5942
3.Černý 5898
4.Groš 5570

Výsledky
MMČR v drytoolingu (12.12)
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)

Deníčky
5072 lezců
877200 cest
Nové přelezy:
Defender O 8a
Plynová Ko 8A+/8B
Seven Scar 8a
Sanperreo 7b+
Fire 7c
Poseidon 8a
Medusa 7b+
La Casica 8a
Nesplněný 8A+
Žíla 7C+

Stěny
K2-Žilina - Žilina
Lezecká stěna Znojmo - Znojmo
Sokolovna - Lomnice nad Popelkou

Prodejny
HUDYsport - Hřensko
HUDYsport - Ostrava
Dap Sport - Hradec Králové

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Babylonský lom u Domažlic

Jak se dělají skály

smallNěkdo má to štěstí, že má skály za barákem a někdo ne. Každý někde začínal lézt a snad všichni mají nějaké domácí skalky.

Mohl bych vám sem dát mapu, fotografii a popis cest zleva doprava, ale neumím to. Tyhle skály (nejen) pro mě znamenají daleko víc. Prosím odmyslete si moje jméno, bez souvislostí ty zážitky těžko popíšu. Budu se snažit vzpomenout si na všechny kamarády, které jsem potkal na cestě sem a nabídnu vám k téhle lezecké oblasti příběh. Podobných příběhů jsou stovky stejně jako lezeckých oblastí. O horolezcích, kteří měli nebo mají touhu někam se drápat a mají z toho radost o to větší, když v tom někdo pokračuje.

ho.domazlice.cz - Skalky v okolíJak jsem se dostal ke kamarádům do Domažlic


Když jsem předloni Liborovi pomáhal hledat skály a lezecké stěny do mapy tady na Lezci, zaujaly mě i stránky Domažlického horolezeckého oddílu. Tu jsem se dozvěděl, že v okolí je několik skalek a mají tu i vlastnoručně udělanou bouldrovku ve staré vodárně za městem. Její provoz je možný díky majiteli, chlapíkovi který uvolnil část této budovy i když by nemusel. Na její provoz, především teplo a světlo se skládají všichni kdo sem chodí lézt. Rozhodně nic výdělečného (spíše naopak) ani velikého. Pod stropem je oblouk z překližky se spoustou chytů a pod ním hromada molitanu překrytá plachtou, kousek místa na převlečení a malá kuchyňka. Ale chodí sem lézt děti a pořádají se tu i závody.

model stěny


Loni na jaře jsem zjistil, že budu mít služební cestu do Domažlic a tak jsem Hance napsal další email s prosbou o nějakého spolulezce na odpoledne a další informace ke skalám (z domova to mám dvě hodiny a možná jsem tam nikdy v životě nebyl). V průvodcích i mapách jsem hledal marně. Napsala mi, že jak vyjdou šichty, určitě se mnou někdo poleze a vysvětlila mi, jak to vlastně mají s těmi skalami.

bouldrovka ve výstavbě

bouldering


"Máme skály, ale nemáme odjištěné lezecké cesty."


Trošku jsem to nechápal.
Shodou okolností před časem Petr a Hanka (vedoucí oddílu) s rodinou dokončili veliký kus prospektorské práce. Prohledali mapy a navštívili všechny sebemenší skalky v Domažlickém okrese, ptali se všemožně lidí,... Dohromady nic moc, pár malých skalek a asi dvě staré cesty se skobou. Celkem se tu všichni znají a víc by se určitě vědělo. Nejbližší lezecké terény jsou v okolí Plzně, Kaitrsberg a Frankenjura.

plovárna Bybylon - v pozadí Hotel Praha


Kde se vzal Babylonský lom


Především za poslední rok dává Petr mimo jiné dohromady historické informace o lomu, hledal pamětníky a jednal s vlastníky o lezení. Těžila se tu žula, poté sem nasypali odpad ze stavby místních hotýlků a lidi sem nosili co nepotřebovali. Místní horolezci v posledních letech občas obhodili nějaký strom nad lomem a sápali se po skále. Měli radost, že jsou venku.
Petrovi se podařilo zjistit, že tomuto místu se nářečně říkalo Babi lom (krátce). Tak se tedy jmenovaly i tyhle skály asi rok, ale název se ustálil na BABYLONSKÝ LOM, taky aby se to nepletlo s tím moravským.

lezení na skládce v roce 2005


Dlouhá cesta k Lomu


Jako turista jsem začínal lézt s knížkou od Procházky, kamarádem Michalem a pak na mě zbylo vedení horolezeckého kroužku. Učili jsme se navzájem, plus nějaké kurzy VHT u KČT (se Sašou, Petrem Polou, Jaromírem,...) a tak. Kluky, holky i děti jsem bral ven a dělali jsme všechno možné - jeskyně, lanové dráhy,... Slaňovali a šplhali jsme u kdejakých mostů, zábradlí i v Motyčínském lomu, kde byl hrozivý strop. Lezli jsme na všechno v okolí (skály, kvádry na zdi mostu v Poldovce a vodojemu v Rozdělově, stěna, skály) a já se stále ptal - kde jsou další skály? A taky, kdo se vlastně o ty nejbližší stará (nejspíš už nikdo). Špatné jištění? Vyměň si sám. Nové cesty? Udělejte si. Trvalo to poměrně dlouho než jsem zjistil, co a jak do které skály dát, kde to seženu. A pořád se ještě učím.
První nové cesty u nás jsme museli vylézt bez jištění, až pak jsem sehnal železo. Opravili jsme nějaké staré cesty a přidali další směry. Tak jsem jednou přišel i na vrcholovou komisi, kde byl i Libor, Mára Beke s bráchou, Blecháč a další. Na první brigádě v Alkazaru mě zaučil Algena (ten mi toho ukázal asi nejvíc hlavně prakticky), ještě Škrovád a pak už jsem od dalších okoukával jen vychytávky. Začal jsem se zajímat o další skály v okolí, kde mě prostě mrzelo v jakém stavu jsou. Většinou je to stejné - musí se zjistit kdo tam lezl nebo se o to stará teď, potom přelézat cesty a hlavně zahradničina.Domažlicko:


Vůbec jsem nevěděl do čeho jdu, viděl jsem jen pár fotek. Myslel jsem, že ty cesty už někdo vylezl (odspodu, po vlastním) a nerad bych se v západních Čechách někomu montoval do cest. Měl jsem ale zrovna nějaké borháky a nářadí, které by doma v týdnu zahálelo. Představoval jsem si, že bude užitečné dát na skály nějaké slaňáky a zbytek se uvidí.

prales


Pak jsem konečně uviděl Lom


Sedím v archivu v Domažlicích, kam jsme přijeli služebákem. Všechno je špatně! Mezi povinnostmi musím zařizovat havárku. Nějaký frajer večer dostal smyk a zrušil mi v zatáčce auto. Petra také nedávno někdo naboural. Mezitím na okno bubnuje déšť. Střídavě hodinu prší a sotva parapet uschne, znovu prší. Doufám že to přestane, hlavně ať nepadá voda! Snažím se toho udělat co nejvíc, aby jsme toho s kolegou druhý den měli co nejméně a mohl jsem dnes vypadnout rozumně. Petr domluvil hlídání dcery a navrhuje, že mi zkusí ukázat lom, ten je nejblíž a trošku se tam leze. Beztak je hnusně.

má první návštěva lomu


Cestou do Babylonu trošku povídáme, přestává pršet. Ve vsi na hlavním tahu na Folmavu je vyhlášená plovárna (zdarma, v roce 2011 vyčištěný rybník). V létě sem jezdí autobus i třeba ze Zličína, ráno tam a večer zpět. Z Plzně hodinka. Je to kousek i na vlakovou zastávku, u které se dá zaparkovat. Lom je hned naproti, autem vás navedou cedule směr Hotel Praha. Studánka v lese nedaleko. Poblíž je cyklostezka, spousta ubytování, levná čerpací stanice a v zimě se dá vyrazit na běžky.
Od auta je to kousek. Stojím tam a nahlas závidím. Stromy, křoví i skládka se dá odmyslet. Ten lom je daleko větší než ten u nás! Petr mi ukazuje nějaké směry co už kluci zkoušeli s horním. Možnosti vlastního jištění jsou dost špatné.

vrtání

lepení

první borháky


Teď jsem to teprve pochopil!
Slaňáky neřeší vůbec nic - to je stejné, jako přivázat lano na strom. Naštěstí je skála téměř suchá, voda stekla. Kde začít? Navrhuji směle Petrovi, že zalepím borháky do dvou nejlehčích linií. Tak, aby se ty cesty daly lézt zdola. A cvakat. To bude něco! Petr mi pomáhá přivázat lana, podává mi materiál, fotí a sleduje vrtání.
Nejsem žádný vrtací mistr, ale v tuhle chvíli to více než stačí. Zkušenosti z výměny jištění se hodí, nových směrů jsem odjistil do té doby jen pár. Uklízíme potmě a začíná pršet. Krásně to vyšlo. Vůbec nelituji toho, že jsem si nezalezl. Široko daleko jsou tohle jediné dvě lezecké linie a to je pro mě mnohem důležitější. Vyzvedneme kolegu a slavíme v hospodě u piva. Potom mi Petr posílá fotky, Hanka píše, že je nadšený a oba se těší ven. Při prvním volnu hned asi za dva dny si oba užívají konečně to vysněné domácí lezení na skále. První cesty pojmenovávají Marťanova a Kozinova hrana,...

Petr

Hanka


První brigáda v Lomu


Jako když zalijete květinu. Místňáci byli z prvních cest tak nadšení, že Petr prořezal celý lom a zorganizoval velkou brigádu na neděli za měsíc. Tady byla situace jednodušší, protože nejsme v chráněném území a byla to skládka. Mohl bych popolézat po skalách jako skoro každý víkend, nebo vyměnit nějakou starou skobu, ale co znamená jedna cesta u nás, kde jsou skály na každém rohu? Další cesty na Babylonu mají pro tamní lezce daleko větší význam. Domažlice jasně vítězí na misce vah. Sám přeci vím, jak jsem začínal a hledal. Hlásím, že dorazím už v sobotu ráno a že potřebuju 1-2 pomocníky.

přípravy


I já jsem se tedy připravil. Od kluků z komise jsem vypůjčil 3 vrtačky. To jsou i s mojí 4, jednu stejnou nechávám doma a beru jen baterie a nabíječku. Balím asi 8 lan, friendy, vklíněnce, smyčky, skoby, nýty, dotované borháky od ČHS, maillony, vrtáky, lepení, lezení, jumar, kartáče,... Asi 4 těžké batohy. Na veliké oslavě u nás na lezecké stěně byla spousta lezců, ale nikoho jsem nenadchnul ani nepřemluvil, aby jel se mnou. Pomohl by kdokoliv, vrtač, čistič, podavač, ale i někdo, kdo by hledal kam vrtnout jištění, nebo nové cesty přelézal a navrhoval klasifikaci. Nic, nevadí, každý dělá co ho baví. Další problém - nemám auto (je na odpis). Noční můra, že budu muset vlakem nebo autobusem do Plzně s tím vším nákladem. V tu chvíli mě zachraňuje spolulezkyně Lída a jako dárek k svátku mi půjčuje své malé auto. Spása!

tímhle žihadlem už na skály nepoletím


Víkend s velikým V


Ráno nemůžu dospat a vyrážím brzy, sám. Kafe na benzínce, je mokro a mlha, jedu opatrně a naštěstí stále po hlavní silnici. V 8 jsem u Lomu první. Sotva se rozkoukám přijíždí Petr s Hankou a Martin, který tu se mnou může být celý den. Dvouminutový přístup nám s matrošem trvá asi pět minut. Valím oči, lom už docela prokouknul.

materiál


Během víkendu se kdosi přišel podívat a optal se Petra podle čeho jsme rozmístili cesty. "No, Marťan vzal křídu a udělal každé dva metry čáru na skálu,..." Smějeme se vtipu, ale tak nějak to bylo. Dumal jsem nad tím už doma, ty linie je třeba nějak vybrat a označit, aby jsme se pak snáz domluvili. Křídu (smyje jí snadno déšť) jsem vzal s sebou, napřed jsem označil jasné nebo pěkné směry - hrany a kouty. Mezi nimi to sedlo tak, že na skále je skutečně vždy jakási linie chytů, cesty se nekřižují a jsou od sebe akorát. Chvíli mi trvalo, než jsem vybalil a Martin zatím rozvěsil lana. Původně jsem měl představu, že to všechno zkusíme zdola, ale to jsem rychle vzdal. Nahoře nad Lomem je vzrostlý les, hlína, jehličí. Lidi shora léta shazovali všemožný odpad, něco z toho občas zůstalo v chytech (i střepy a pod.).

obhlídka


Z dalších zajímavých dotazů ještě jeden. Do Lomu přišla na čumendu také jakási dvojice, která ale vůbec neměla čas zrovinka tenhle víkend pomáhat... Na místo toho řešili, jestli je to jištění vůbec správně zalepené a podobné věci. Asi měli štěstí, že jsem to nahoře neslyšel. Jaké věci by mi asi prolétly hlavou a pak vzduchem:) Kolik věcí se muselo domluvit, zařídit a kolik lidí dole celý den makalo,... a nabyla to zdaleka poslední brigáda.
Dozvěděl jsem se i o několika nepříjemných věcech ohledně zdejšího lezení, ale není důvod je tu rozebírat. Jako i jinde, lidi jsou lidi a občas si "nerozumí". Lezení není jen idyla.

úklid


Zkrátka a dobře, dva dny se fest pracovalo. Každou cestou jsme museli slanit nebo vyšplhat alespoň dvakrát, aby jsme jí očistili od mechu, promysleli kam dát jištění (které bude napořád), navrtali a vyčistili díry. Se mnou ještě čtyři kluci, pamatuji se na Martina, Ondru a Vojtu, víc jmen jsem ten den už nezvládl pobrat. Snažil jsem se kluky postupně poslat čistit pásy skály do míst, kam pak půjdu vrtat, aby to odsejpalo a myslím, že se podařilo všechno maximálně urychlit. Vrtal jsem já a Martin, pak jsem díry ještě jednou před lepením raději vyčistil (ať je jistota). Ten byl ze všech zrovna asi manuálně nejšikovnější, tak jsem si ho vybral, že bude vrtat taky. Každý je holt na něco jiného. Domlouvali jsme se společně kam dáme jištění a kde se klukům bude dobře cvakat. Já měl představu, jak by mělo být daleko od sebe, snažil jsem se, aby ho bylo míň, ale zase v některých místech bylo nutné. Kluci jsou zase daleko lepší a silnější lezci, tudíž zkoušeli kroky v sedmičkách a osmičkách a já tak mohl vidět nejvhodnější místa a klíčové kroky. Vojta se oháněl kartáčem jako ďas a s Martinem nakonec zkoušeli krokovat převislý kout. Martin s Ondrou si navrtali vysněný projekt, který po čase přelezli a ohodnotili 9-. Baterie jsme nabíjeli až v neděli v protějším hotelu. V sobotu totiž stačily a přes noc jsem to nějak zanedbal.

čištění


Když byly vždycky hotové tři linie, načal jsem kartuši s lepidlem a naráz v nich zalepil borháky ze slanění nebo z jumaru. Střídavě stříbrné a hnědé, jen výjimečně jsem dal raději delší. Nad velkým kolmým koutem jsem zalepil dva háky jako štand. Tu cestu jsme nechali na jištění po vlastním, ale došlo na ní až jindy. Do jedné cesty jsem natloukl nýty. Zkrátka tak, aby to bylo pestré a dalo se tady i něco naučit. Nakonec to vyšlo akorát. Tentokrát nechyběly ani síly, ani materiál, ani vrtačky. Všechno nám správně zaschlo a drží.

a vrtání


Na lezení, na tu zaslouženou odměnu skoro nezbyl čas (nikomu). V sobotu jsem přeběhl jednu linii a v neděli další. To jsem ale musel odpoledne zavelet lezeckou pauzu a poslední háky jsem pak zalepil za šera (obráceně by ale na lezení nebylo vidět). Také jsme chtěli lézt jen to, co bylo zalepené dýl, aby to raději pořádně zaschlo. Další první přelezy budou patřit místňákům. Hlavně, že už jsou ty cesty odjištěné, když už jsem ten materiál přivezl. Za dva dny padlo 41 háků a asi 4 nýty, vzniklo dalších jedenáct cest.
Na zimu mi zbyl jeden borhák. Nezvykle nasazené tempo a nedostatek háků mě trošku rozhodily a tak jsem akutně objednal u Vlka další materiál. Dorazil záhy, jenže taky přišla zima a čas na moudřejší aktivity. Konec teplých víkendů, lezeckých i pracovních. Zrovna tak v Babylonském lomu, byl to poslední slušný víkend v roce.


až do tmy


Kromě toho se v neděli v Lomu děly další velké věci


Asi patnáct mravenců dělníků kopalo, hrabalo a nosilo. Odpadky, dříví a hlínu z jedné strany lomu na druhou. Málokdy jsem viděl na vlastní oči tak veliký transport materiálu. Hlíny, dřeva, kamení a odpadků. Možná na Helfenburku při kopání snod, nebo na Škrovádě, kde oddíl prořezával skály. Byli tu i kluci z "děcáku", které nová zajímavá činnost hodně bavila. Navíc na oheň o průměru asi čtyř metrů házeli kde co, a zastavili jsme je, až když chtěli ztopit veliké dlouhé klády. Za odměnu si tady potom budou moct vylézt s instruktory nějaké cesty. Vatra byla ale pořádná. Na skále bylo teplo a občas jsme se mírně přidusili, nebo nám na hlavu padal popel. Vonět jsme museli všichni strašně. Protože hladina vody v lomu přes rok kolísá, bylo zde zrovna bláto a pod některými cestami ještě všelijaké střepy a jiný odpad (to už ale po roce neplatí). Jezírko bude příští rok docela pěkné a čisté.devítka

Petr s Hankou mě nasytili a ubytovali, háky a lepidlo jsme rozpočítali na půl,... Moc to potěšilo, ale stejně bych to dělal, nakoupil jsem další materiál. V sobotu večer jsem samozřejmě s mladšími kamarády popil i v hospůdce. Před odjezdem Petrovi maluju plánek, vyznačuji cesty a sepisuji jištění i kdo které cesty čistil. Domlouváme se, že k těm cestám napíšeme toho, kdo je první přeleze a padají první návrhy na názvy cest a obtížnost. Dávám dvakrát pět a zbytek musí přelézt místní borci. Loučíme se a odjíždím. Tahle událost ve mně hodně zanechala. To já jsem dlužník.
V galerii najdete fotky z brigády. Uvažte, že já jsem v lomu "odpracoval" jen dva a půl dne, což je pouze malý zlomek toho všeho, co tady bylo uděláno za poslední rok. A ještě si to vynásobte počtem skal, kde dávno makali jiní horolezci.
Po roce opět v Lomu - "Babčák"


Martin s Petrem ladí webové stránky a průvodce, přidávají fotky do galeriií, v lomu se leze a pracuje. S kamarádama z Domažlic jsem letos několikrát lezl i na skalách, Martin mi pomáhal v Šárce, s ním Ondrou a Vojtou jsem byl v Juře. Lom jsem viděl jednou v létě a na fotkách. Teď už vypadá úplně jinak. Místňáci tam stále makají. Kluci strhli volné bloky na horní hraně skály a prořezali stromy. Přelézají cesty a navrhují obtížnost, navrtali nové. Klasa se ještě neustálila, pár chytů zmizelo. Zařval i kus skály se štandem u jedné linie, ale to se dodělá. Schůdky, terásky, svah, další lezecké linie, nástěnka, stůl s lavicemi, Hanka sem chodí čistit "jezírko" od bláta a relaxovat.
Když jede kolem motoráček, zatroubí na pozdrav a všichni uvnitř koukají z oken na tu proměnu. Je to možná nejzajímavější místo podél téhle trati. Občas se sem jdou podívat zvědaví domorodci a fandí, chlapík od narpoti pomáhá. Ono nějaká skládka se vždycky hodí, když je doma zbytečné harampádí, ale to jak vypadá Babylonský lom dnes, má pro vesnici určitě větší přínos. Je neuvěřitelné, kolik toho za ten rok zmákli!

Na konec letošního roku se dlouho domlouvalo slavnostní otevření, ale přišly jiné povinnosti a zatím z toho sešlo. Přesto jsme se ještě sešli v lomu jednu další sobotu v listopadu, taková menší skupina. Byl to pěkný den, Babylonský lom je otočený na jih. Skála byla ve stínu studená a tak jsme s Petrem lezli co nejvíc na sluníčku jednu cestu za druhou. Původně jsem ještě poté chtěl něco navrtat, ale nakonec jsem raději lezl a dal si u ohně buřta (pověsili jsme jen nějaké maillony a řetěz). Něco je třeba nechat i jiným. Martin a Vojta pokusovali úspěšně další cestu, Ondra lezl a fotil. Hanka se oháněla lopatou.Jak se tady leze


Letos jsem se tady nějak bál, možná to bylo tím, že mi na začátku zmrzly ruce. Tam kde se leze, je žula pevná. Jen místy se některé lišty drolí, ale to se oleze. Kluci přidali jedno jištění do dvou cest co jsme dělali loni, myslím že je to lepší. Konečně jsem měl možnost osahat si tu cesty v mojí obtížnosti a zadarmo nejsou, pořád se leze. Stěna je všude kolmá, nebo jen mírně položená. Pěkné technické kroky po lištách a občas bouldřík. Lomové lezení.Jedna cesta se nastupuje zákeřně silově přes polici, na kterou se musíte protlačit a zvednout za malou škrabku. Nakonec si pomáhám expreskou a vychutnávám si zbytek asi nejdelší cesty. Pak jsme s Petrem ještě zkoušeli třeba krok v převisech ve vedlejší cestě, kde je nepříjemný zdvih přes nohu a nesmí se váhat, nakonec to šlo. Další legraci jsem si užil u jiné (těžší) cesty, kde je bouldrový nástup. Když jsem po mnoha pokusech zarputile vyladil "stupy" a vybojoval cvakací "chyty" u prvního háku, zjistil jsem, že ty chyty nejsou až tak extra, že necvaknu a musím odskočit. Vojta mi radil, ale pak mi suše sdělil, že dál je to stějně těžší. Má recht, i tak je to pěkná cesta a byl to boj. Doufám, že se mi povede natrénovat a příště tady vylezu alespoň něco, co mi teď nešlo.Petr říkal, že v lomu se letos náhodou objevili i nějací lezci, kteří sem jezdí na dovolenou, divili se, že je tu nějaký lom a byli moc rádi. Pokračuje i spolupráce HO Domažlice a Výchovného ústavu a dětského domova Hostouň. V cestě Babí Léto je stěnová knížka. Určitě si vylezte nahoru a přečtěte si, co do ní děti - kluci napsali o radosti z lezení.

Společně se fotíme, opět večeřím a spím u Hanky a Petra, pánská jízda v hospůdce. V neděli jedeme s Martinem na Kaitr za plzeňákama, tam je ještě lezení na tričko.Další možnosti


Pořád se dívám na tu hlavní stěnu. Je tu ještě dost místa pro dvě mírně převislé linie. Pro mě je tam možná jeden chyt a vůbec se to nepodobá tomu, čemu tady kluci říkají osm nebo devět. Myslím, že lezitelné to je, ale zajímalo by mě za kolik. A pak je tu ještě zbytek stěn.Obdivuju všechny horolezce co mohli být u toho, když to někde začínalo. To se dvakrát nezažije. Pokaždé, když si do batůžku dám jen lezečky lano, expresky a jdu si zalézt, vidím i ty věci kolem. Dva, tři horolezce, co jdou ráno hledat do skal, večer se vracejí utahaní s jednou novou cestou a mají radost. Není nutné kvůli lezení rozebrat každý kus šutru, nebo vykácet hektar lesa, ale i samotný výlet okolo skal vždycky stál za to. Skály zdobí krajinu a je u nich příjemně.A jak vypadají vaše skály za barákem?
Fotili Petr a ostatní, více na HO.Domazlice.cz

Cesty v Babčáku na Lezci. Plánek cest najdete i na nástěnce u skal. Obtížnost asi dvaceti cest v žulovém lomu je 4-9.

Koupaliště je otevřeno od 15.5. do 15.9., vstup a Wi-Fi zdarma.

Z nejbližšího ubytování např. Pension Magda

Varování: Během práce v lomu vzala za své lenost spousty jedinců. Nebyl však zkřiven jediný živočichův chlup, ani vzácné květinové vlákno. Bývalá skládka je mimo chráněné území a práce byly předem projednány na patřičných místech.

Marťan   [úpravy] 03:00 31.12.2011Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Babi lon09:48:02 31.12.2011
Pěkné místo. Krátce z Babi lom je teda ze jména Babylon. Já myslel, že je to Babí lom.
 jirkasodpovědět 
 Re: Babi lon12:45:12 01.01.2012
Ahoj,

Název Babi lom je zřejmě odvozen z nedaléké BABÍ hory, ale na Chodsku v nářečí se krátké BI vyslovuje BÍ. Po uvážení jsme se rozhodli změnit název původního lomu na název lezecké oblasti BABYLONSKÝ LOM, aby nedocházelo k záměně se starší lezecou oblastí. Jináč díky Marťo a vy ostatní se přijeďte podívat. Petr M.
Mařenaodpovědět 

 Paráda14:18:40 31.12.2011
Díky za supr článek. Jak vidím, práce bylo dost, ale výsledek stojí za to! Ať to leze...
Martinodpovědět 

 Dobry pocin14:35:10 31.12.2011
Klobouk dolu. Dost dobry pocteni. Hodne jsem se s tim ztotoznil.
Uz jen cekam jak ti to tady poplivou, protoze jak v Cechach ale i jide plati. Zadny dobry pocin nezustane nepotrestan.
Stepan Ptacekodpovědět 
 Re: Dobry pocin..FUUUJ14:41:44 02.01.2012
Hanim tento clanek i vsechny komentare, zatim tu nebyl jediny negativni a tak by pan Stepan Ptacek byl chudacek, ze mu zase nevysel jeden dementni koment, jako mnohe obdobne predtim! Ted uz si muze oddechnout.
Martas.odpovědět 

 Díky16:39:14 31.12.2011
Smekám před všemi, kteří nelitují svého volna a udělají něco pěkného nejen pro sebe ale i pro ostaní lidi, kteří sem přijdou. Kdyby každý remcal věnoval svou energii na něco podobného, to by bylo...
vendulaodpovědět 

 Krasavec16:45:32 31.12.2011
Parádní plnokrevná dobejvací fullstory. Pět z pěti hvězd.
Papoušodpovědět 
 Re: Krasavec14:58:00 05.01.2012
Vždyť to znáš, Papouši;) Stojíš před stěnou a nevíš z které strany začít a jak to uchopit, hodinky tikají, sluníčko klesá, spolulezci si užívají jinde,... Která linie bude ta nejhezčí, jak to udělat aby se jednou cestou nezabil další směr,... cest bylo akorát, bylo jich co možná nejvíc a byly dlouhé? Nakonec Ti do oka padne nějaký přirozený směr a zbytek vyplyne. Někdy je to víc chození a hledání, kam se vyplatí investovat všechen ten čas, aby zbylo i na trénink a vlastní lezení v přírodě vůbec.
Vždycky je fajn, když se ozve kamarád a řekne Ti pojď, mám něco pěkného, uděláme to. Pak spousta práce a to malé velké světýlko - dobrý pocit. Tohle byla jedna z nej třešniček. Takových lidí je, co "dělají skály nebo cesty". Ani bych je nedokázal vyjmenovat, abych na někoho nezapomněl.
Co tak zveřejnit nějakou oblast, ať vám to tam na severu nezaroste mechem, když už jste tam makali?
martanodpovědět 

 Krásnej článek15:09:26 01.01.2012
Díky za nádhernej článek se spoustou fotek, taky se mi líbí ty malý skalky a lomy kde leze jen pár místních. Znám ten skvělej pocit, vyhrabat kus šutru z křoví a udělat první kroky...
Jen tak dál, držím palce!
dejvffodpovědět 

 Pěkně16:17:23 01.01.2012
Díky za sepsání článku a spoustu fotek. K obsahu: No a vo tom to je..
 Valmarodpovědět 

 jen tak dál17:21:05 01.01.2012
Zajímavý článek o pěkném počinu. Fandím vám a jen tak dál. A hlavně díky za zveřejnění a za to, že máte zájem, ať na skály přijedou i jiní a že si "svojí" oblast netutláte. A že jste si tam fakt pěkně mákli. Tak někdy v babilomu...
Michalodpovědět 

 Perfektní18:54:28 01.01.2012
Fakt perfekní počin. Strašně to potěší. Díky, i když je Jižní Moravy je to k Domažlicím kus cesty a nejspíš se tam nedostanu. Na druhou stranu, je to i o tom, že když někdo jede na dovču a někde poblíž jsou skalky, malinký, který zabaví.... a vyřeší absťák... Však to mnozí znáte. Takže držte se!
Sašaodpovědět 
 Re: Perfektní14:59:54 05.01.2012
Dá se tam klidně zastavit i na jeden den cestou do Frankenjury, kam jezdí spousta lezců.
martanodpovědět 
  Re: Perfektní15:27:49 05.01.2012
Jojo, jedeš cestou do Jury, vezmeš to přes Babčák a už tam zůstaneš. Neumim si představit toho nešťastníka... Ale na jedno odpoledne je to asi dobrý.
V.odpovědět 

 r.e.s.p.e.c.t.20:43:25 01.01.2012
moc pekny pocin
gredinodpovědět 

 video22:13:14 01.01.2012
Tak už funguje i to poslední zvací video. Soráč, byl tam chybný kód. Berte jej s nadhledem, kluci si z toho dělají legraci;) Doufám, že se vám zobrazují všechny fotky, mě jedna ne.
Jinak teď je v kraji počasí nevlídné, spíše jen pro otrlé, tak nechte případnou návštěvu na jaro, nebo se poptejte u mísťnáků.
 martanodpovědět 

 Prokouklo to09:48:39 02.01.2012
Stěna nevypadá špatně, mohla by bet vyšší, ale pěkně to prokouklo, pěkně jste si mákli. Díky za všechny lezce.
Steveodpovědět 

 práce jak na kostele10:01:03 02.01.2012
Ahoj, velký obdiv kluci a holky. Já tam byl již minulý rok o prázdninách a byl jsem nadšen. Sice jsem se tam málem zabil, ale bylo to úplně úchvatný místo... Taky sem udělal první zápis do místního deníku, takže na toto místo se budu moc rád vracet. A práci jste udělali neskutečnou... Škoda, že nebydlím někde poblíž. Rád bychpřiložil ruku k dílu. Díky moc
 Gragenodpovědět 

 Spousta práce12:12:30 02.01.2012
Klobou dolů, jsi ukázkovej nadšenec, Marťane :-)
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Spousta práce14:25:15 02.01.2012
...ale bez nich to nejde. Gratulace k podařenému dílku.
Máraodpovědět 

 paráda14:35:54 02.01.2012
Jsem jeden z těch, které Marťan přemlouval, tak můžu potvrdit jeho nadšení, které z článku přímo tryská. Pěkná práce, pěkná oblast a nakonec i pěkný článek s fotkama.
bejbsodpovědět 

 Díky kluci22:08:27 03.01.2012
o lomu vím asi rok, měl jsem to štěstí vidět tu obrovskou změnu od skládky až po dnešní super stav, kdy již nemusíte mít strach z odskoku na žulovou jehlu či střepy - dobrá práce, kluci.
Kolibříkodpovědět 

 Chvála14:26:22 05.01.2012
Krásná práce!
Pitrsodpovědět 

 ...08:34:21 06.01.2012
Marťas číší z Tebe zápal nadšení a zápal. Práce jste tam udělali pořádný kus, klobouk dolů a ještě jsi to poutavě napsal. Rád se tam zajedu podívat.
Artieodpovědět 
 Re: ...20:25:47 20.01.2012
Tak to čumim.Leta jezdím k Domažlicům,žena pochází odtud,ale toho lomu jsem si u Babylonu nikdy nevšimnul.Jediný skalky jakž takž vhodný k lezení jsem objevil kousek od Capartic na hřebeni a pak na Starém Herštejně..Vždycky jsme jezdili lézt do Bavor.-)
Hezký a obdivuhodný počin s tím lomem!
koníkodpovědět 
  velká voda...10:49:01 12.07.2013
Ahoj lidi,
po přechodu Českého lesa, majíc v nohách bratru 70km s plnou polní, jsem si vzpomněl na článek o lezení v Babím lomě a taky jsem se chtěl trochu rozhejbat cestou za dalším lezením a hlavně jsem chtěl vidět tu spoustu práce na vlastní oči.Jaký bylo moje překvapení, přímo zděšení, když jsem uviděl lom pod vodou, která sahala až k informační tabuli-dalo se lízt tak 10cest jen na okrajích.Opravdu mi bylo líto lezců, kteří odvedli takovou spostu práce a vniveč.
Můžete někdo napsat, co se vlastně stalo(tipuju nějakou spodní vodu), ale muselo se to stát tak 14dnů nazpět, neboť z vody rostoucí květena byla stále v dobrém stavu...mám takový dojem, že příroda zase jednou zvítězila a že se jedná o nevratný stav...Snad jen popřát autorům pevné nervy...zdraví Jéňa.
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Stěny
Trénink vrahů,
 Databáze cest:
Všechny cesty (148623)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Defender Of Beauty 8a Gorges Du Blavet
Caronte 6a Jaén
Seven Scars 8a Malta South
Calypso 6a+ Jaén
Sanperreo 7b+ Malta South
Nově komentované:
No Money No Dance 9 Geyikbayiri
No Money No Dance 9 Geyikbayiri
Baghdad 7C+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Serra De Prades 7c Montsant
Busaba 6c Alcalalí

 Nově v diskusi:
Re: Lezeni praha | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Preťažené prsty | Re: Lezeni praha | Re: Chytač snu | Re: Chytač snu | Re: Chytač snu | Re: Lezeni praha |

 Nové komentáře:
Re: Kurz ledolezení | Re: ... | :) | Re: Cringe | Re: Cringe | .. | Posílejte | Re: Fakta | Re: Fakta | Re: Klára |

 Kde to vře:
Po pádu laviny v Jeseníkách zahynul skialpinista (115)
Nirmal Purja: na K2 jsem vylezl bez podpůrného kyslíku (33)
Video: Mníchove skaly - Čupiaci tvor (23)
Video: Martin Stráník přelézá nový boulder 8B+ za chumelenice (20)
Film ZAFION: Hore zdar 2021 (18)
Nepálci oznámili 1. zimní výstup na K2, dosud v zimě nezlezenou (18)
Kolem Skal! - 14. Štramberk (17)
Kolem Skal! - 15. Adršpach (14)
Zemřel lezec a bouldrista, bývalý český reprezentant Jan Chvála (11)
Video: Pády do vlastního jištění (10)

 Nově v inzerci:
Prodám skialpy Hagan X-Race | Sea to Summit Ultra-Sil Nano Tarp Poncho | Dětské rostoucí teplé merino pyžamko Crawler | Dámské skialpove boty | Lezečky SCARPA - INSTINCT | Hledá se skialpinistka. | Ideální protejšek | skialpinistické lyže | Warmpeace Viking 600 | skialpová parťačka |

 Anketa:
Chcete se nechat očkovat proti Covidu?
 Ano, co nejdříve to půjde 
 148 
 Ano, pokud to bude nutné 
 53 
 Ještě jsem se nerozhodl 
 29 
 Rozhodně ne 
 67 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.