LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Těžký místo vynech a lez dál.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
ČP a MČR U14 (12.09)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ZRUŠENO SP Ljubljana (SLO) (25.09)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13222
2.Jungling 11419
3.Pail 11400
Bouldry:
1.Ondra 11828
2.Stráník 11625
3.Stráník 11000
Hory:
1.Novák 7454
2.Ženíšek 6451
3.Mrklovský 6201

Výsledky
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)
SP Briançon (FRA) (21.08)
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)

Deníčky
5018 lezců
856837 cest
Nové přelezy:
Aria Dla A Xc/XIa
Krkavčí Ma 9+/10-
Němá Barik 9+/10-
Mistrův Mi 8+/9-
Ahoj XIa
Rosný Bod Xb
Cesta Pro 9+/10-
Nuda V Lab XIa
Paranormál Xb
Kousání Xc

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Rock 'n' Wall - Plzeň
V 16 - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

To tu ještě nebylo, XIa AF

video

smallBonus k článku Skalní reprezentace v Labáku 2011.


To tu ještě nebylo XIa AF by jardcs

Odkaz na video se objevil v komentáři pod uvedeným článkem, kde se momo jiné píše o Adamově přelezu nové linie v Labáku (cestu dělali společně s Ondrou Benešem).


Adam Ondra - "To tu ještě nebylo" AF XIa 

foto by KletterkiddiesAdam Ondra - "To tu ještě nebylo" AF XIa

foto by Kletterkiddies


Martin Tučka   [úpravy] 09:00 24.12.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

  Pozvolný postup.18:48:54 23.12.2011
Je opravdu moc pěkné vidět jak se dá založit háček, výše nad něj borek a ještě výše nýt. Cesta Hlaďák na Chrámovky v Teplickejch byla ale zrušena. Asi ji nedělal Ondra stylem háček borek nýt. Horám Zdar až Nazdar.
Bohoušodpovědět 
 Re: Pozvolný postup.21:16:44 23.12.2011
Styl háček - borek - kruh je třeba v Labáku zcela standardní. Není na něm nic špatnýho, pokud ho někdo nezneužije. Vůbec to nemusí znamenat pozvolný postup.
Pokud vím, lezci jako Tomajda, O. Beneš... většinou dolezou zhruba na místo plánovaného jištění a plácnou si, kam by mělo přijít, aby šlo cvakat. Pak řeší, kam háček, a z něj dají borek a pak kruh nebo borhák. Občas dají borek i pod háček, když to tak vychází: myslím že třeba na hraně Končíme to tak Tomajda udělal.
Jestli je tohle reakce na prvovýstup To tu ještě nebylo, tak abys mohl něco namítat, musel bys změřit vzdálenost mezi první vyvrtanou dírkou a borhákem. Z filmu já teda nemůžu říct, že je větší, než povolujou pravidla. A to, jak tam A. Ondra zavrtával, je vlastně analogie 2 borků - se 2 borky se pracuje taky celkem často a normálně se to toleruje.
P.odpovědět 
  Re: Pozvolný postup.08:03:55 24.12.2011
Díky Piškote lépe bych to nenapsal, takže si to vysvětlil za mě a doufám, že info bude dostatečné.
Jeník Pletichaodpovědět 
   Re: Pozvolný postup Labáčí 13:09:04 18.01.2012
Vypadá to na krásnou cestu. Bravo Adámo. A jen to dokazuje, co pořád říkám, těžký cesty už skoro nejde dělat podle pravidel. Všichni ze špičky to ví a nikdo to nechce přiznat. A Ti co to nikdy nevylezou, kolem poskakují s metrem. Když jsem to napsal u Hlaďáku, tak jste mně honili, že jsem drzej. Teďko na obranu Adáma, používáte mý myšlenky. Aspoň něco se urodilo :-) Ale co když je skála tak kompaktní, že je třeba dát kruh prostě tam, kde pude cvaknout (pak se mrví výstup, protože odspoda se raději dá kruh, protože co když výše nepude a klasici jsou tak proti sobě. Zatímco shora by se to dobře pro RP rozmyslelo a dávalo se kruhů akorát :), ne tam kam lajnují pravidla? Od X vejš by se to mělo nechat na autorovi, zda chce lítat nebo to dát shora (každý odsednutí do umělý pomůcky je prostě podvod na Fehrmanna a jeho partu - o stavění nemluvím vůbec). Prváč by měl pak první RP přelezec a nazdar. Ztrácíme jen čas a motivaci k dělání cest. Jinak osazení z čistý pozice u Hlaďáku, jak se tu někdo otíral, tak jsem samozřejmě myslel osazení skyhooku či (na)vrtáčku - dle pravidel. Hlaďák jsem af vylezl a dělal to tak, jak tu někdo popsal. Dolezl jsem do místa kruhu, když už by to bylo na zem, jsem plácl, kde ho chci mít a pak to místo dobýval k odsedu. Mohu-li dle fotky soudit, kruhy jsem osazoval čistěji než Adámo, žádný seklý či vrtlý dírky a pak do nich háčky. I proto jsem neseděl u kotníku kruh, u prsou něco a kousek nad hlavou vrták (?), ale dal kruhy (až na tu dálku) dle pravidel, a proto jsou tak blízko. Ale ještě chci zdůraznit, že mi to vůbec nevadí, jak to kluci udělali. Hlavně že to je. Jde mi jen o rovný přístup. Jinak pro mne poučení. Musím začít dělat cesty v Labáku. Tam jakýsi podivný postupný postup povolen (styl PPP)(byť jsem ho nedělal)přímo členem CVK Pletichou? Volám bravo Jendo. Ale myslím, že ta Tvoje voda v Ádru a víno v Labáku je na demisi nejen Tebe. Spravedlonost pro všechny? Jak by se Váš "objektivní" přístup změnil, kdybych na CVK přijel?. Jděte se vycpat, už to nemůžu ventilovat jinak, abyste se probrali. Jinak jsem prý poškodil jméno Heřmanova mateřského oddílu (aniž mi řekli jak) a v bodě č. 6 navrhují na ofiko nástěnce ČHS, že mi zakáží vstup na jejich ale veřejně přístupnou stěnu. To už přesahuje vše. Takže asi po hodně letech vystoupím z ČHS. Ale jsem rád, že to takhle přeťápli (i CVK). Aspoň se ukazuje, co ze začátku vidělo jen pár lidí, že jdou po mně a proti modernímu lezení obecně. A ještě jednou pro všechny: Hlaďák jsem vylezl af a dal tomu IXc. A to tu ještě nebylo - kdo to dá v kuse, bude mít XII. A pokud to někdo vytluče, tak podám trestní oznámení pro trestný čin: Neoprávněné užívání cizí věci - § 207 trestního zákoníku, hlava V. (trestné činy proti majetku). Jinak krásný Nový rok všem normálním lezcům.
Jirka Malíkodpovědět 
    Re: Pozvolný postup Labáčí 13:23:52 18.01.2012
oprava: Hlaďák af XIc (ty římský číslíčka :-)
jirka malíkodpovědět 
    Re: Pozvolný postup Labáčí 19:31:58 18.01.2012
No estli jim děláš na stěně takový "přednášky", jako tady, tak se nediv...
Willhemodpovědět 
     Re: Pozvolný postup Labáčí 22:12:36 18.01.2012
Jo, jo Wilíku. Když chceš něco posunout, tak nestačí jenom rejt. Musíš to vysvětlit. Co třeba Ty? Myslíš, že jsi posunul svými někdy i vtipnými glosami debatu o lezení? No vono je to jednodušší viď. Udržovat odstup, dělat si s každýho a ze všeho srandu. Možná, kdyby si udělal něco jako Hlaďák a odsoudili by Tě bez možnosti řádné obrany, tak by Ti možná zmrznul úsměv na rtech. navíc, když bys viděl, že to je jen schvál, a to právě v souvislosti s tím, co se tady rozebírá. Jinak Tě mohu ubezpečit, že Ti hoši na stěnu nechodí. Častěji zvedají půllitr než osmu. Možná i proto se jim kalí mozek a vymýšlí takové věci. Doufám, že jsem Tě nezahltil. Jo dvacetivteřinové generace reklam TV NOVA. To je peklo.
Jirka Malíkodpovědět 
      Re: Pozvolný postup Labáčí 22:47:43 18.01.2012
Estli sem někam posunul debatu o lezení nevím, ale snažím se o to;-) Věnovat čas něčemu jako je tzv. "Hlaďák" se mě určitě nechce a uznej sám, i kdyby to bylo udělaný sebečistěji, tak po tom, co tu předvádíš jsi to měl vytahat už dávno a neztrácet dvacet hodin nějakým odvoláním...
Willhemodpovědět 
  Re: Pozvolný postup.12:32:02 24.12.2011
No háček dal do výše levé ruky,prvý borek asi 20cm nad háček,druhý vlevo od háčku. No a nýt vrtal minimálně dalších 30cm nad první borek.No jestli jsi to z videa nepostřehl tak je tam takové tlačítko jmenuje se pauza zkus ho použít. Horám snad už jen Zdar.
Bohoušodpovědět 
   Re: Pozvolný postup.22:16:26 24.12.2011
Ahoj Bohouši,
když jsem reagoval na tvůj komentář (sakra, proč už zase :), článek nad ním zrovna nebyl funkční, takže jsem se na video nekouknul a jen mi došlo, k čemu asi odkazuješ. Nehledal jsem si to video ani na EC, kde jsem ho viděl už před časem (a nějak ho nezkoumal).
Teď jsem se na to teda opravdu pečlivěji podíval, a vidím tam tohle (aspoň se mi to tak zdá; přesně by to mohli říct asi jedině zúčastnění):
1) Adam navrtal první dírku, do které dal háček a pak s ním vypadl, protože, jak někde psal J. Ježek, si při předchozím pádu při vrtání ohnul vrták a ono to pak nevrtalo.
2) Po sérii dalších pokusů navrtal kousek pod tím druhou dírku, do ní si nakonec sedl do háčku, protože neměla na rozdíl od té první vyštíplý okraj (to se píše v titulcích).
3) Pak prohloubil první dírku a sedl si do ní do šroubu a pak ještě prohloubil tu druhou a dal si šroub i do ní jako sichr (šrouby jsou místo borků).
4) Pak vrtal hák vpravo nad první (vyšší) dírkou.
Vzdálenost háku od první (horní) dírky, ve které seděl, když ho vrtal, přesně změřit nedokážu, ale zdá se mi, že by to mohlo být zhruba kolem těch povolených 30 cm.
Kdyby si sedl nejdřív do té první – horní dírky, bylo by to (zdá se mi) nejspíš OK, ale protože si pak tu druhou vrtnul trochu níž, lze se na to přísně vzato dívat jako na ten pozvolný postup, jak píšeš.
Srovnání s Hlaďákem je ale hodně přitažený za vlasy. Už jenom tím, že Adam tu věc skutečně vylezl. I v tomhle zavrtávání pokaždé do toho místa čistě dolezl, šel do toho naplno; opakované pády s vrtačkou moc prvovýstupců neprovádí. Taky jsem přesvědčený, že umístění borháku právě na dané místo nebylo klíčové pro postup dál (Adam ve filmu myslím sám říká, že by mohl zkoušet lézt dál, jen neví, jak by zavrtával tam, když to ještě nedělal – něco v tom smyslu, teď jsem si to pouštěl potichu, tak se omlouvám za nepřesnosti). Kdyby byl ten hák třeba o 25 cm níž, nebyl by to podle všeho pro přelezení cesty nejmenší problém a už by to možná odpovídalo liteře pravidel. Problém byl nějak tam zavrtat, aby si mohl sednout, což dokázal. Zbytek je z mého pohledu nedodržení formálního pravidla. Kdežto v případě Hladáku z mého pohledu nešlo o formální věc, ale o zásadní problém s tím, zda byl prvovýstup vůbec vylezený (v tom smyslu, co si pod tím člověk normálně představí – tedy souvislé přelezení úseků mezi jištěním, bez hákování…).
Asi by mohlo hrát roli i to, že tohle byl podle všeho první Adamův zdola na písku osazený hák. (J. Malík má za sebou minimálně desítky kruhů.)
Psal jsem to už u Hlaďáku: prvovýstupů, kde došlo k nějakému porušení pravidel, je bohužel spousta, a to i od slavných a velkých osobností, nedělejme si iluze. Rozdíly jsou v závažnosti, míře… Já bych to určitě rozlišoval. Hlaďák byl extrémní případ. Tohle je podle mě spíš formální věc a nemám problém (osobně) mávnout nad tím rukou – a to ne kvůli tomu, že to dělal Adam Ondra. (Taky mám v jedný cestě zavrtáno možná 50 cm pod hákem - možná i jinde, ale to si nevybavuju. Taky vlastně celkem zbytečně. Ale jistě někdo může přijít a chtít to řešit.)
(taky se mi zdá úsměvný záměrně něco šidit, když je u toho spousta lidí, točí se to a fotí… to by nedělal asi ani hlupák, natož AO.)
Pěkný svátky!
P.odpovědět 
    Re: Pozvolný postup.08:31:10 25.12.2011
Hladák byl problém v oblasti Ádru a já jsem jasně prezentoval, že by se to mělo řešit tam obhájit u místních lezců a vrcholovky, což se, tak nestalo a dálší diskuze by měla být vedena jen v Ádru.

Prvovýstup ,,To tu ještě nebylo AF XIa" byl schválen, tak jak ostatní prvovýstupy v Labáku.
Pozor cestu jsem viděl ve skalách a neschvaloval jsem to podle videa.Je to dobrý výkon prvovýstupců Adama Ondry x Ondry Beneše
Používání háčku, malý vrtačky a navrtáváků není jen v Labáku, ale i ostatních oblastí hlavně, kde je tvrdý pískovec a nejde hned osadit navrtávák, tak jak na měkkým písku.(mimochodem háček se používá i v Ádru)
Na jaře budu pořádat Česko- Saské otvírání skal, kde budeme společně dělat prvovýstupy a večer se bavit o lezení budou tam i Labský prvovýstupci.Takže zvu všechny internetový pochybovače, aby přijeli si s námi popovídat o lezení.
Tímto se vám poskytl dostatečný info a pozvání, který ještě upřesním není nad to se osobně setkat a dále se dál vyjadřovat nebudu.
Správce Levého břehu
Jeník Pleticha
Jeník Pletichaodpovědět 
  Re: Pozvolný postup.12:46:50 24.12.2011
Jak - v Labáku zcela standardní? Existují jen dvě možnosti. Je to podle pravidel a není to podle pravidel. Nějaké místní speciality jsou za jedno na nic a za druhé jen vedou ke sporům které znamenají především dvojnásobné ničení skal (zatloukáním a vytloukáním kruhů). Proto bych prosil příště podobné formulace vypustit, minimálně čtenáře matou a hází špatné světlo na celou záležitost.
odpovědět 
   Re: Pozvolný postup.13:18:36 24.12.2011
Měřiti by se mělo stejným metrem. Je to jasný, že J.P. nebude proti cestě od A.O. nic namítat.To by bylo proti pravidlům co si určili v Labáku. Kde je to normální. Ale pořádně se opřít do někoho jiného do by mu šlo? Hlavně vše podle pravidel.
odpovědět 
    Re: Pozvolný postup.14:39:50 24.12.2011
Nevim co tim máš na mysli ale to na tom videu je hold jasný. A je překvapující že se s tímto Ondra chlubí. Zdar všem co dělají cesty tímto stilem, vzhůru k XIIIckám. Horám zdar.
Bohoušodpovědět 
     Re: Pozvolný postup.15:02:15 24.12.2011
čo ti uškodil vianočný šalát? a čím sa ako Adam chlubí?
ak ti vadí, že dal ten borhák príliš vysoko, tak sa tým netráp - tú cestu ty aj tak nikdy nepolezieš. a Adamovi ani nikomu, kto na tú cestu má to nijako prekážať nebude.
odpovědět 
      Re: Pozvolný postup.15:44:24 24.12.2011
A hlaďák taky překážel, že najednou bylo tolik poprasku ???
odpovědět 
      Re: Pozvolný postup.16:01:49 24.12.2011
Vánoční salát (šalát) budu mít až dnes k večeři. A ať to po Ondrovi polezu nebo ne, tímto stylem by to snad být nemělo.
Bohoušodpovědět 
       Re: Pozvolný postup.16:09:27 24.12.2011
nebreč, puso.
odpovědět 
        Re: Pozvolný postup.16:12:11 24.12.2011
No je to trochu hloupý. Jeník tady spílal JM za nerespektování pravidel a hle... Ono to není jenom u JM. Schválně, jak se Jeník postaví k situaci teď. Vytluče to?
odpovědět 
         Re: Pozvolný postup.16:30:20 24.12.2011
Nevytluče, tam si to nemůže dovolit.Loutka zůstane vždy loutkou.
odpovědět 
          Re: Pozvolný postup.18:52:35 24.12.2011
Nepovídej...
Willhemodpovědět 
           Re: Pozvolný postup.11:47:21 25.12.2011
Když už si uzákoníte aku-vrtačky, tak jediná zpochybnitelná klauzule je 300mm vzdálenost. Hm, moderní zakonodárci a superpřesní biřici. Nějak Vás přibývá. Co když prvolezec vyleze celou cestu freesolo a v půlce s bídou zatluče první kruh a druhý až po výlezu? Za takové šlendriánství si prvenství nezaslouží. Pro mě by bylo OK, pokud AO či OB budou vrtat cesty s lanem shora nebo je ani nepřelezou (když ne oni, kdo jiný, že), ovšem za předpokladu, že nástup bude min. za 10 (tzn webrejpalové zůstanou mimo mísu). A vyplácet peněžitou prémii, za nástup v převise se stalagmity v průmětu cesty.odpovědět 
            Re: Pozvolný postup.17:02:09 25.12.2011
Prváče na písku teda nedělám, ale když už sme u toho, tak malá aku vrtačka s příklepem má kolem 2kg, kdežto naklofávací kladívko (do měkčího písku než je u Labe) třeba jen 0,5kg a férový aku kladivo kolem 5kg. Takže oni si to borci nakonec ztěžují, nemyslíš?
Willhemodpovědět 

 pískařům dík10:22:24 24.12.2011
děkuju všem co dělají cesty na písku,já bych to teda nedal, RESPEKT a hezký vánoce...
osmanodpovědět 

 nechste bönus13:59:15 24.12.2011
Jestě jeden "bonus" snad přijde...tentokrát jsme sice dost nestíhali ale videjko ze soustředění repre z Labáku je na cestě...takže tak během měsíce(dvou:) se tedy můžete těšit i na záběry z dalších kamer a ..... .. ... ...... ..... .......!! ......???! .......:)))  .atd.
Kletterkiddiesodpovědět 
 Re: nechste bönus14:04:22 24.12.2011
a budete si o tom moc "popovídat" pánové znovu....:)
odpovědět 

 umíme česky?15:53:25 24.12.2011
proboha, článek má sotva pár vět a nedokážete udržet ani obyčejné skloňování? přijde vám normální spojení "o Adamovo přelezu nové linie v Labáku." co takhle napsat normálně česky " o Adamovu přelezu" vždyť je to děsný!!!
Georgeodpovědět 
 Re: umíme česky?16:18:23 24.12.2011
zkus "o Adamově přelezu" :)
odpovědět 
 Re: umíme česky?16:21:41 24.12.2011
popř. Adamově přelezu samozřejmě
Georgeodpovědět 
  Re: umíme česky?16:25:09 24.12.2011
ono je tohle deformace lidí z jistý části ČR, tušim že někde od Plzně, kteří vůbec nezkloňujou a všechno univerzálně řikaj Adamovo - Adamovo karabina, Adamovo přelez, Adamovo lano (což by bylo jediný správně) atd. Já se samozřejmě v mym prvnim postu spletl, ale předpokládám že tohle nebylo spletení se ale případ kterej tady popisuju a přijde mi děsný tohle dělat v článkách.
Georgeodpovědět 
   Re: umíme česky?16:32:18 24.12.2011
Ano a od Plzně taky pěkně řvali(nebo jeden borec), aby se vytloukl hlaďák a tam jim to sklonování šlo dobře.
odpovědět 
    Re: umíme česky?16:52:53 24.12.2011
A taky se naštěstí vytluče:)
odpovědět 
     Re: umíme česky?16:58:07 24.12.2011
No snad ne, ale je to pělná trapárna.Ty lidi co tady řvali. Pravidla TY SE MUSEJÍ DODRŽOVAT Jeník,Bída......najednou vše OK.
odpovědět 
      Re: umíme česky?17:47:07 24.12.2011
Malá chybička, díky George. Radostné vánoce všem;)
 martanodpovědět 
       Re: umíme česky?18:05:14 24.12.2011
Naštvaný nejsem, ale závity šrotují. V prvním komentáři máš chybu Georgi, za větou se píše pouze jeden vykřičník. Komentáře u ostatních článků raději nečti vůbec, natož diskusi, nebo inzerci. Nejsem ze z Plzně a měřte všem stejně, když to hlásáte. Ju?
 martanodpovědět 
      Re: umíme česky?18:17:57 24.12.2011
Pěkný štědrý večer přeji. No jestli bylo dodrženo to nejzákladnější pravidlo, byť nepsané, tedy aby šlo jištění dobře cvaknout z lezecké pozice, tak se netřeba rozčilovat. A vzhledem k tomu, že měl Adam odborný dohled, tak bych se toho nebál. Rybí kost v krku či hezké svátky, všem jak si zaslouží;-)
Willhemodpovědět 
       Re: umíme česky?19:27:42 24.12.2011
Hlaďák se taky nerozhodoval podle toho, jak se dá cvakat z lezecké pozice, ale podle vzdáleností navrtáváků a kruhů (samozřejmě i podle vzdáleností jištění, nicméně oba důvody byly uváděny). Takže račte měřit všem stejně. Jde jen o spravedlnost.
odpovědět 
        Re: umíme česky?19:40:41 24.12.2011
Sám JM psal, že by musel asi jeden kruh kvůli RP přesunout. Pak taky že na prvních deseti nebo kolika metrech není schopnej namádžovat, že jde o sérii poskoků a přesahů. A do toho chtěl nabírat lano a zapínat ty první 4 nebo kolik kruhů... Není to divný? Teda ještě že mě to tady baví;-)
Willhemodpovědět 
         Re: umíme česky?19:43:54 24.12.2011
A taky JM psal, že osazoval z čistý pozice. Pořád je to sranda, viď?
odpovědět 
          Re: umíme česky?19:48:44 24.12.2011
Nejseš JM?
Willhemodpovědět 
          Re: umíme česky?12:39:22 25.12.2011
Osazoval z čistý pozice? To snad ne. (Tak se říkalo tomu, když kdysi v Labáku tloukli z čisté pozice - bez borku i smyčky - rovnou kruhy.)
A z toho JM vysvětlování by se mohlo zdát, že i ten háček si "z čistý pozice" dal třeba nějak takhle: stál ve smyci a držel presku, druhou rukou a nohou se porovnal, pak něco chytil druhou rukou, zvednul nohu na kruh, zase se porovnal, zvednul nohu z kruhu a z téhle konečně čisté pozice dal rychle háček, protože by v ní moc dlouho nevydržel.
To je dost rozdílný od toho, co na tom videu dělá AO. Aspoň já v tom vidím propastnej rozdíl.
P.odpovědět 
           Re: umíme česky?08:22:38 26.12.2011
Ja vim P., to je fakt propastny rozdil. Ty tedy chces rici, ze JM je takovy vul, ze to opravdu delal? Ja myslel, ze vse dal ciste , jen mu neverime, ale on vi. Asi je treba ho poznat, aby jsi to mohl tvrdit.
Martas.odpovědět 
            Re: umíme česky?22:46:49 26.12.2011
Třeba je... Už to, že to hnal z OVK na CVK a tam pak ani nepřijel, cosi napovídá.
Willhemodpovědět 
             Re: umíme česky?12:25:57 18.01.2012
Na CVK jsem nepřijel, protože jsem měl nakonec práci. A taky proto, protože jsem od Vlk zjistil, že jsou už předem domluveni, že chtějí vytloukat. Napsal jsem to odvolání a více jsem k tomu neměl co dodat. Takže by to byla ztráta času. CVK byla dopředu podjatá a Heřmanem na FHF zpracovaná. Konec zvonec.
Jirka Malíkodpovědět 
              Re: umíme česky?12:53:40 18.01.2012
Vidíš to, já to znám trochu jinak, ale sem to určitě psát nebudu. Když ale budeš hodnej, po někom ti to pošlu;-)
Willhemodpovědět 
               Re: umíme česky?13:38:14 18.01.2012
O co Ti jde? Klidně to napiš. Já nic neskrývám. S Vlkem jsem mluvil před CVK a to, co jsem napsal o něm a CVK, mi sdělil přímo on. S Heřmanem jsem zase mluvil o jednání OVK. Mělo být na FHF a měl jsem být se Zbyškem Česenkem pozván (ten snad jediný z CVK věděl, o co jde a rozumí věci, abych neházel všechny z CVK do jednoho pytle). Bez našeho vědomí Heřman udělal OVK o týden dříve a dle jeho vlastních slov to udělal proto, aby měl čas na jednání s ostatními členy CVK. Co se mně týče, už jsem řekl. Pokud chce CVK administrativní mašinerii, tak ji buď bude uplatňovat na všech stupních nebo naopak nebude. Ale nemůže se jednou tvářit jako úřad (OVK), a když pak je potřeba opravdu vše prověřit a písemně odpovědět (aspoň ze slušnosti) tak si s Tebou vytřou, že hlasovali tak a tak. To je amaterismus a urážka. Já psal to odvolání snad 20 hodin. Dle mýho jsem rozklíčoval řadu pochybení OVK i jalová místa Pravidel. A nic ze strany CVK. Černá díra. My jsem hlasovali, Jirko. To je vše, co se dozvíš. Tak takto pracuje orgán ČHS, který má spravedlivě rozhodovat? Proč by mě měli vidět? A co je komu do toho, jestli tam přijedu nebo ne. Já jim dal písemně svou verzi. Oni měli nestranně rozhodnout. A dát to stejnou formou adekvátního vysvětlení. Neudělali to, a ne proto, že jsem nepřijel. Protože to je amatérský systém, ale v tom špatníém slova smyslu. A proto rozhodnutí CVK neuznávám. Ale nevím, než to doletí do Brna, tak asi čteš něco úplně jinýho, než píšu.
Jirka Malíkodpovědět 
                Re: umíme česky?18:49:48 18.01.2012
Navštiv prosím psychiatra. Pomůžeš sobě i jiným.
odpovědět 
                 Re: umíme česky?22:21:38 18.01.2012
Proč? Myslíš, že jsem blázen? Prokaž mi laskavost a zkus to upřesnit. Mýlím se v něčem? Buď prosím konkrétní. Jinak je Tvůj příspěvek jen jalovina k ničemu. Nebo mně snad znáš, a jen se bojíš vystoupit z mlh? Jinak Tě mohu ubezpečit, že jsem cele příčetný. Jestli se zblázním, tak z takových hloupých poznámek, jako máš Ty anebo z toho, jak jinakost názoru naráží na odpor jen proto, že jde o jinakost. Takže Ti doporučuji to samé :-)
Jirka Malíkodpovědět 
         Re: umíme česky?20:04:12 24.12.2011
Jo,je to divný, pokud nemáguje, to se pak musí zrušit..tady se máguje, tak je to ok..boha jeho..
ne JModpovědět 
          Re: umíme česky?21:52:55 24.12.2011
Boha vynech, je to na levým. A nekńourej, není to hezký.
odpovědět 
           Re: umíme česky?22:12:01 24.12.2011
Zajímavé kolikrát je zde vnucováno kňourání těm, kteří vyloženě nejásají a nesednou si na ..zadnici. Pokud je to výraz toho jak si hustoprďáckej típek a ostatní ukňouraní chudáci, tak je mi tě a podobných líto. Každopádně nechť pravidla platí pro všechny stejně i přesto, že to nemůžeš pobrat, nebo nechceš připustit že by to bez mg zvládl..
odpovědět 
            Re: umíme česky?22:26:14 24.12.2011
Na videu to vypadá, že dává borhák dál od vrtáku, ale jestli je to nějak výrazně víc jak 30cm, se dá těžko soudit, pohled kamery muže i dost zkreslovat. Rozhodně to pravidlo o vzdálenosti navrtáváku od jištění není samo pro sebe, ale aby bylo možno bezpečně jištění cvaknout. Takže opět nesudte to jen bááj voko přez kompík, když nemáte fakta. Pokud je to dál než 30cm, rozhodně to není důvod k vytlučení celé cesty, spíš bych to připsal nezkušenosti vrtače a pokud to jde vpohodě cvaknout, což se málo koho z lezců týká, tak je to jen detajl. Já osobně ovšem, když dělám cesty na písku si na tohle dávám pozor, páč jak je vidět i zde rejpalů je pořád dosti. Jinak si ale myslím, že ty hysterický výkřiky jste si mohli odpustit a že vám anonymům dneska parádně hrabe.
 George-JPodpovědět 
          Re: umíme česky?12:40:14 25.12.2011
JM samozřejmě mágoval.
P.odpovědět 
           Re: umíme česky?13:42:45 18.01.2012
Bez mága? Víš o čem je řeč? Bez mága XII
jiri malikodpovědět 
         Re: umíme česky?13:21:03 18.01.2012
Ahoj Willy. S 2 K hýbnout. Jo, ale dával jsem možná. Ze svýho pohledu. Adámové a všichni ostatní z CVK A OBVK to přelezou RP s prstem v nose a cvakat kruhy vůbec nebudou. Anebo se do toho někdo z nich pustí znovu až bude vyčištěna pláň, nebo že by Ty velký krasový Willy, (nebo kde to vlastně lezeš na písku :-) a budou si držet to svých: no další bude těch 5 nejlíp 8 m. Jako všechny jedenáctky v Ádru a okolí (ha, ha). Jinak možná víš, že extrémní cesty jdou lízt, ale nejenže jdou blbě dělat, ale rozhoduje cvakání. Proto já, ubohý a slabý, co se možná jednou v životě zmohl na XIc af (zatímco Vy všichni ostatní to lezete běžně a víte, vo co go), jsem jen nesměle naznačil, že mágovat bude problém, když tam jsou (skoro pořád)samý dynama. Ale borci, jako třeba Ty to v pohodě zvládnou. Takže z toho nemusíš usozovat na to, že Hlaďák nepude RP, nebo že jsem ho nevylezl af, přestože teď bych to nedal af už ani náhodou. Ono forma se mění, víte. A dokonce někdy musíte na cestu trénovat jen na to, co je v ní. Takže tolik trocha ironie pro bratra W. Nejen Brno to umí. Očekávám od všech rozoumků, že se letos pochlubí aspoň jednou desítkou prváčem na písku. A pak že začnete hromadně odvolávat těch slintů, co jste vypustili, aniž jste vůbec tušili, o čem je řeč.
jiri malikodpovědět 
          Re: umíme česky?19:29:44 18.01.2012
Je v tom něco osobního?;-)
Willhemodpovědět 
           Re: umíme česky?22:26:14 18.01.2012
Mělo by být? Z mý strany ne. Jen jsi mně nasral, jak pořád rýpeš (a nejen Ty). Ale už je to pryč. Beru lidi, jaký jsou, a i když mi ubližují, snažím se je mít rád. Ale to je mimo rámec této debaty. A asi mi dochází trpělivsot vysvětlovat té tisícihlavé sani pořád dokola to samé. Takže promiň, ale slíznul jsi si to oprávněně.
Jirka Malíkodpovědět 
            Re: umíme česky?22:50:09 18.01.2012
Že sem tě nasral? Není možný...
Willhemodpovědět 
   Re: umíme česky?18:07:49 24.12.2011
"O"ono je tohle deformace lidí z jistý části ČR, tuši"í"m že někde od Plzně, kteří vůbec ne"s"zkloňujou a ?všechno univerzálně řikaj? Adamovo - Adamovo karabina, Adamovo přelez, Adamovo lano (což by bylo jediný správně) atd. Já se samozřejmě v m"é"ym prvn"í"im postu spletl, ale předpokládám"," že tohle nebylo spletení se"," ale případ kterej tady popisuju a přijde mi děsný tohle dělat v článkách.
- "hovorové" výrazy nebudeme počítat;) -
 martanodpovědět 
    Re: umíme česky?18:10:07 24.12.2011
Kurva do prdele práce! To se mi ulevilo. Teď jsem byl chvíli asi naštvaný, jak mě nějaký negramota poučuje:)
 martanodpovědět 
     Otázka pro zprávce oblasti21:15:06 24.12.2011
Tato cesta vznikla podle pravidel jak to má být.A nebo se do toho nebude rejpat a přejde se to ??? Přece nezáleží kdo dělá cestu,vždyť pravidla mají platit pro každého ??? A nebo to tak není.Opravdu v tom mám guláš.
Díky
PS:doufám, že se jen mýlím a tento rozruch je jen další bublina v našem lezení.
Mártyodpovědět 
      Re: Otázka pro zprávce oblasti22:06:19 24.12.2011
Sakra.Nestovnavejte tu AO a JM.To fuckT NE.
odpovědět 
       Re: Otázka pro zprávce oblasti23:09:27 24.12.2011
Tady se nesrovnává AO a JM, ale cesta nic víc.Vytlouc Hlaďák je blbost. Jako vytlouc tuto cestu.
odpovědět 
      Re: Otázka pro zprávce oblasti09:48:14 25.12.2011
Marty, cesta byla schválena ne od stolu, ale přímo z terénu, jak psali výše. Myslím, že by jsi měl více důvěřovat lidem, který to tam vedou. Rozhodnutí nejsou pouze úřednicky černobílá.
Elementodpovědět 
 Re: umíme česky?17:46:48 26.12.2011
Navrhuju zrusit oznaceni linie a vratit se "ke korenum"...Adamova cesta:-)
hahaodpovědět 

 Dobře ty!!21:24:09 24.12.2011
Pěkně Aďo! Velká gratulace a respekt!!!
Mattyodpovědět 

 to je něco10:45:25 25.12.2011
všechna čest...ale uniká mě význam dělání cest odpospodu, když se v tom člověk tak musí pachtit :/
proč to dělat složitě, když to jde jednoduše?
honza k.odpovědět 
 Re: to je něco11:05:30 25.12.2011
A jak by jsi chtěl dělat cestu na věž, na kterou nic nevede shora? Z vrtulníku? Zamysli se nad historickýma souvislostma, ctí, tradicí a odvahou. Naprat nejty z lana po cestě dolů umí každej, lituju písek, kdyby to tak šlo.
odpovědět 
 Re: to je něco11:10:58 25.12.2011
to asi pochopíš jenom tehdy,když nějakou cestu pěkně odspoda vytvoříš,rozdíl oproti tomu naprat to tam zhora je propastnej
odpovědět 
  Re: to je něco13:09:56 25.12.2011
no jo, ale neska je trend delat težký sportovní cesty...tak proč se namáhat u dělání jištění...
je cílem zedníka postavit dům, nebo se u toho fyzicky a psychicky odrovnat?
tradice-jasný...ale pokud by jsme ctily neustále ve všem tradice, oraly by jsme pole koni...
podívejte se na křesťanství - ctí tradice a výsledkem je, že dnes už pomalu nikdo do kostela nechodí...
honza k.odpovědět 
   Re: to je něco13:14:37 25.12.2011
Náhodou, když večer po práci sotva zvednu ruky, su na sebe hrdej.
Willhemodpovědět 
   Re: to je něco13:51:10 25.12.2011
To by ty cesty mohly dělat i báby s nůší a zmizel by odvěký trend posouvat lidské hranice. Což není o čísle, ale o tom, kdo tu linii dokáže udělat a vylézt, jakým stylem a v které době. Naštěstí ten, kdo se nechce namáhat, může jít třeba na Chodov a dělat tam cesty shora - prostor se najde pro všechny.
 martanodpovědět 
    Re: to je něco17:22:17 25.12.2011
Jste jeden vedle druhýho z toho svýho nadpozemskýho písku a poblázněných pseudopravidel fakt úplně vylízaný.
Každopádně jsem rád,že to mám blíž do Krasu,kde se normálně bavíme lezeme a neřešíme p.....y!

Kubaodpovědět 
     Re: to je něco17:35:28 25.12.2011
Řekl bych, že podle toho, co jsi napsal, to máš do Krasejcu hodně daleko:-))) Nebo ti chybí pár hodin společnýho lezení a sdílení zážitků s Krasovýma exotama;-)
Willhemodpovědět 
      Re: to je něco15:47:43 27.12.2011
To se mi líbí!
Břeťa Leblochodpovědět 
     Re: to je něco19:27:23 25.12.2011
Kubo, ona je realita na písku poněkud jiná než na "internetovém" písku. Mg se prakticky neřeší (v některejch oblastech protože se prakticky nepoužívá, v jinech protože se bez něj prakticky neleze, v jinejch dle obtížnosti). Minimální vzdálenosti kruhů se neřeší prakticky vůbec, Hla´dák je po mnoha letech vyjímka.
Je pravda, že v Krasu jsou taky fakt slušný exoti a Kras má specifika srovnatelná s pískem. Takže jestli jezdíš do Krasu, tak specifických hovadin užiješ až nad hlavu.
odpovědět 
      Re: to je něco20:48:32 25.12.2011
Jo,všechno má něco a net snese všechno.
Dělejte si tam co chcete.
Já akorát nečtu v podstatě nikdy,že někdo kdekoli na písku vylezl pěknou cestu.
Ale jen jakým stylem a kdo mu ji vytloukl.
A pak vidím na ČT4 NEJ představení labáku,kterej je mimochodem krásnej kus přírody a NEJ ikony poskovcového lezení tam maglajzujou a lezou vyborhákovaný cesty.
Tak proč je potřeba šít do Adama.
Já myslím,že je potřeba na něj být hrdej.
vždyť je to čech,dobrej kluk a nejlepší lezec světa.
Kubaodpovědět 
       Re: to je něco22:49:10 25.12.2011
kdysi uverejnil kysa,myslim na cao news fotku kde 2 nemci prehackovali 6m pak osadili teprve kruh.povazovali to za cisty postup.taky to bylo hezky zdokjmentovany fotkama,jak krasne vzlinaj.to jak osazuje,a z ceho ao je podle rdguli.normalni clovek bx se tam neudrzel ani ocima,natoz jeste vrtat.tleskam mu!!!!
gorbiodpovědět 
        Re: to je něco02:08:41 26.12.2011
Je logické, že větu "ale uniká mě význam dělání cest odpospodu, když se v tom člověk tak musí pachtit" může napsat někdo, kdo na písku neleze, nemá k němu vztah a nedělá tam cesty. Není o čem se bavit. Už aby byly velikonoce.
 martanodpovědět 
 Re: to je něco10:06:30 26.12.2011
No jo, to je fakt. To máš sakra pravdu. A taky je fakt, že spoustě lidí uniká vůbec význam celýho lezení, jako že proč si tam rovnou nepostavíme žebřík.
Už to docvaklo? :)
R.odpovědět 
 Re: to je něco10:29:22 26.12.2011
Jsou tu srovnávány dva případy - Hlaďák a To tu ještě nebylo. Od druhého případu je autentické (nezávislé) video od prvního nikoli. Poměrně velký rozdíl pro argumentaci a faktografii.
Dále mi diskuze (a třeba i hlasování o pravidlech na písku) připomíná spory ledních a pozemních hokejistů o tom co je zakázané uvolnění. Jak se může někdo fundovaně vyjádřit k pravidlům, když nevylezl ani 10 cest na písku natož někdy dělal prvovýstup (v pískovcových skalách).
Staníkodpovědět 
  Re: to je něco13:49:03 18.01.2012
Souhlas. Nějaký náhodný videa H jsou. Jsou i fotky. Nikoho to nezajímalo. Ani jsem ty videa ještě neviděl, měl jsem problém s HW. Časem se k tomu prokoušu. Jinak ale nevidím důvod nic předkládat. Proč se nevěří autorovi? Důkazní tíseň je na straně opačné. Pac
jiri malikodpovědět 

 devastace10:14:01 28.12.2011
Dalsi uzasny zpusob jak se "setrne" chovat k zivotnimu prostredi.. budoucim generacim zustane v lepsim pripade pouze pohled na rozvrtane skaly.
Mozna je cas se nad sebou zamyslet!
samer issaodpovědět 
 Re: devastace11:15:17 28.12.2011
:-)))
Willhemodpovědět 
 Re: devastace11:30:20 28.12.2011
tak tys to teď rozšťouchnul:-)))
R.odpovědět 

 Dobry12:39:13 01.01.2012
Ja tomu tedy asi moc nerozumim, ale z toho co jsem videl na videu je jasne nekolik veci:

1. Adam  a jistic do te cesty investovali spoustu casu a energie
2. Cesta je delana odspodu tak "ciste" jak to jen u cesty teto obtiznosti bylo mozne
3. Adam a jistic ukazali velkou vytrvalost, nadseni a koule, kdyz se Adam vracel a vracel aby znovu spadl, zkousel zavrtat, zahackovat atd..
4. Borhaky jsou pravdepodobne dany tak, aby se dali dobre cvakat bez hakovani a dostatecne daleko na to, aby se lezec trochu proletel pri padu
5. Me se zpusob jakym cesta byla delana libi a schvaluju ho. Adame (a ostatni) jen tak dal, nenech(te) se odradit rozumbradama, ktery delaji cesty o tri - ctyri stupne lehci a pak je srovnavaji s obtiznosti tohoto kalibru.

Zdarec
Maraodpovědět 
 Re: Dobry20:05:36 01.01.2012
Dobrý,dodrý. A to magnézko také?
Sáraodpovědět 
  Re: Dobry20:20:43 01.01.2012
Promiň, ale koza nebo osel?;-) Na levým je to myslím ok.
Willhemodpovědět 
   Re: Dobry21:50:50 01.01.2012
Kdo chce lezce bít, maglajz na fotce vždycky najde. :-)
Honzaodpovědět 
   Re: Dobry11:13:41 02.01.2012
No a ty jseš -okot nebo -urák? Nevim proč mě hned nazýváš oslem nebo kozou.
Sáraodpovědět 
    Re: Dobry13:17:22 02.01.2012
No protože nevím, estli seš "ten" nebo "ta". Než začneš ukazovat, že někdo používá někde mádžo, prvně se prosím zajímej, jak to v dané oblasti funguje. To pak opravdu můžeš působit všelijak;-)
Willhemodpovědět 
     Re: Dobry13:46:54 02.01.2012
Magnézko dobré Sárinko. Taky kabelička a šminčičky, džínečky a topíček. A pívečko a vodečka.
odpovědět 
      Re: Dobry11:33:01 03.01.2012
část komentářů tu a u dalších článků jen ukazuje stupeň vylízanosti jejich autorů, jinými slovy tu často melete hovna,jinak respekt AO,OB atd.
dzouzavinulodpovědět 
       AO, OB a další09:22:16 05.01.2012
Jsou to dobří sportovní lezci, ale houby pískaři. Nebudeme si lhát do kapsy, ne?
odpovědět 
        Re: AO, OB-houby pískaři10:17:16 05.01.2012
Kde máš kritéria pro zařazení mezi pískaře? Vylézt Smítkovu spáru, nosit na sobě tuny smyček, bejt špinavej v roztrhanejch hadrech, vonět prašivinou? večer u piva hudrovat, jak jsem dobrej a v čem lepší než ostatní?
Někdo udělal haldu krásných cest a bouldrů, posouvá limity v lezení ( jestli na písku, žule, vápně je fuk ). Takže po někom něco zůstane.
Po tobě zbyde jeden blbej nepodepsanej komentář v zaprášený databázi Lezce( nerad bych tě podceňoval, třeba jich máš stovky..:) ). Jestli jsi sám se sebou spokojen, blahopřeji:)
A.odpovědět 
         Re: AO, OB-houby pískaři14:37:13 18.01.2012
Lez si spánembohem navoněnej jak manekýn, ale - pískovcová pravidla: lézt podle pravidel ochrany přírody (to je stále i v Labáku bez magnezia), kruhy minimálně po třech metrech, v jednom místě je možno dát po dvou metrech atd. Co já vím, tak to zatím platí, ne?

Lezení po pískovci není vždy pískařina. Po pískovci tu chce někdo i drajtůlovat, nazval bys i jeho pískařem?
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Jeřábí
Betonové Borůvky, VIIIa
 Databáze cest:
Všechny cesty (146650)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Smashing Pumpkins 7a+ Kalymnos
Les Beaux Lots De José 6a Verdon
Les Beaux Lots De José 6a Verdon
Quickpiss 6a Verdon
Neurotox-6 6c+ Verdon
Nově komentované:
Prise De Carre 7b Gorges Du Tarn
Alkatraz Xb Teplické Skály
The Big Hat, Low Start 8A Panský Les
Klouzek Xb Labské údolí - Pravý břeh

 Nově v diskusi:
Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | kurim | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček | Re: Roztáhnutí lezeček |

 Nové komentáře:
Re: a bezpečí vám vnutíme pod hrozbou zastřelením | Re: kdo to vymyslel | židle | Re: BH X KRUH | Re: Bh | Re: nechápu | Re: BH X KRUH | Re: Nějak cimprlich, | Re: Bh | Re: Bh |

 Kde to vře:
Při sólování v horolezeckém terénu v Tatrách se zabil Polák (99)
Zápis ze schůze OVK Broumovsko (34)
Dva horolezci zahynuli v Tatrách (30)
Mistrovství ČR v boulderingu ve Slaném (19)
Video: lezec Adam Ondra vs. cyklista Daniel Oss (17)
Video: začátečnická vícedélka na Maltě (17)
Laco Kulanga (16)
Alex Megos dává Underground 9a na flash (13)
Adam Ondra #84 (11)
Mára Holeček a Zdeněk Hák převzali Zlatý cepín za Chamlang (9)

 Nově v inzerci:
Kalhoty | Bunda Tilak | Doxycyklin | dětské lezečky | Lezečky Ocún Ozone plus EUR 45, UK 10 | Pohory Fitwell Yuma 42 | Ocún strike QC 45 (UK 10) nepoužité | Mammut Nordwand | UFO vklíněnec Prachov | Patek Hudy Usti |

 Anketa:
Jak jste trávili/ trávíte letošní lezecké léto?
 Vynechávám sezónu 
 407 
 Převážně trénuji 
 284 
 Lezu jen v domácích oblastech 
 292 
 Lezu i cizině jezdím autem 
 263 
 Jezdím lítám všude 
 177 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.